Hirdetés

2024. április 30., kedd

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:06:27

LOGOUT.hu

ASUS RT-AC87U

Kétsávos, Wireless-AC2400 gigabites útválasztó
Kereskedelmi forgalomba hozatal kezdete: 2014

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#3251) Hardstyler01 válasza ArthurShelby (#3250) üzenetére


Hardstyler01
tag

Nem tudok róla de most hírtelen mi is az? :B

Most nézem csak 2,4-es wifi nincs :(

"A létező legnagyobb ámítás az ember saját véleménye!" - Leonardo da Vinci

(#3252) Hardstyler01 válasza Hardstyler01 (#3251) üzenetére


Hardstyler01
tag

NVRAM törlés megoldotta a problémát! :U

"A létező legnagyobb ámítás az ember saját véleménye!" - Leonardo da Vinci

(#3253) Manka76 válasza Hardstyler01 (#3249) üzenetére


Manka76
senior tag

A Merlin már egy ideje az 5Ghz-es eszközöket kábelesnek mutatja.

LG 55OLEDB7V, Onkyo TX-NR809, Wharfedale Modus Seven, JBL SCS178, Apple iPhone 15 Pro Max, Samsung Tab S7+. A gyógyulásomat felgyorsította a leépülésem.

(#3254) Slowman


Slowman
aktív tag

Sziasztok,
Van egy ASUS RT-67U router párosom ha jól tudom a 68-U közeli rokona és sw update segítségével Mesh képessé lehet alakítani, hátha van ilyen tapasztalat. AiMesh tökéletesen működik, viszont létrehoztam vendéghálózatokat 2,4/5GHz egyaránt. Ez is működik viszont itt már nem kommunikál a két Router, nem működik az AiMesh. Van erre esetleg megoldás, hogy párhuzamosan két Mesh hálózat legyen?
Köszi!

[ Szerkesztve ]

(#3255) Manka76 válasza Slowman (#3254) üzenetére


Manka76
senior tag

Az ASUS-nál csak ezt találtam: AiMesh AC1900 WiFi System (RT-AC67U 2 Pack)

LG 55OLEDB7V, Onkyo TX-NR809, Wharfedale Modus Seven, JBL SCS178, Apple iPhone 15 Pro Max, Samsung Tab S7+. A gyógyulásomat felgyorsította a leépülésem.

(#3256) ArthurShelby válasza Slowman (#3254) üzenetére


ArthurShelby
addikt

Az szerintem rt-ac67u akart lenni (rt=router, ac-s wifi, u=alap modell), ami tudomásom szerint 2db ac66u B1-ből áll (B1 a hw verzió), ami meg az ac68u E1-gyel egyenlő. (szóval pont nem jó a topik válaztás :D )
Ha jól értem az aimesh működik, csak vendég hálózaton/wifin nem. Sajnos ez ilyen, ennek én is örülnék ha megoldódna, csak frissítés kérdése.

A rosszban mindig van valami megtévesztően jó, különben nem választanánk a rosszat

(#3257) Kendek válasza Manka76 (#3253) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

De csak azért, mert az egyik gigabites LAN porton keresztül van bekötve az az alrendszer ami az 5 GHz-es hálózatot biztosítja.

<-ƘƘ->

(#3258) stigma


stigma
addikt

Sziasztok.

Olyan kérdésem lenne , hogy AC87U-s router Merlinnel van szerelve.
Ha belépek a főoldalra, akkor van egy hálózati eszközök listája melyben látom az aktív eszközeimet.
Hogy Lehet az ott lévő gyorslistát törölni?

Bajom annyi hogy több olyan régi ip cím van benne, ami már nem releváns néha beragad a lista és azt mutatja hogy 10-15 eszközöm van csatlakozva.
Megoldható a lista törlése úgy hogy ne keljen factory resetet nyomni?

Másik kérdésem az lenne, próbált már valaki CAT7-es kábelt ebbe a routerbe? Működik rendesen?
Tudom hogy Cat7 tudja a 10Gb-et,de mivel routernek Gigabites portjai vannak, ez lesz a szűk keresztmetszet.
Van egy hálózatépítős cimborám akinek maradt pár méter Cat7-es kábele, és gondoltam megcsináltatom vele.
Nekem most sima UTP kábeleim vannak, Cat6-os melyek gigabitesek, mivel szinte ingyen lesznek, gondoltam kipróbálom.

[ Szerkesztve ]

....iPhone 13 / iPad 9th Gen. Wifi 64GB...

(#3259) Ano válasza stigma (#3258) üzenetére


Ano
őstag

Nekem az a lista frissülni szokott amikor rámegyek, hogy mutassa a részleteket ... nincs most előttem hogy pontosan hogy néz ki, de amikor megnyitom azt a listát, akkor én is látom az ezeréves eszközöket is, de aztán néhány sec után frissül az aktuálisra ...

Cat7: ha be tudod kötni, akkor mennie kell vele ugyanúg mint lefelé a Cat5e -ig ... sebességben nem lesz több mint 1 gigabit mivel az eszköz csak ennyit tud ...

[ Szerkesztve ]

Synology RT6600AX felfedezés alatt

(#3260) Varszegig válasza stigma (#3258) üzenetére


Varszegig
veterán

Arra figyelj a cat7 kábelnél, hogy az árnyékolt lesz, és ha nem földeled az árnyékolását, akkor építesz egy szép nagy antennát, ami begyűjti a zavart, nem távoltartja.

(#3261) stigma válasza Ano (#3259) üzenetére


stigma
addikt

Hi, köszi az infot.

Cat7 esetén a csere csak azért lesz/lenne mert jobb minőséget kapok szinte semennyiért. Gigabit mindenre elég :N.

Habár lehet egy resetet tolok a routeren mert már egy jóideje megy, beállitani max 10 perc.

....iPhone 13 / iPad 9th Gen. Wifi 64GB...

(#3262) stigma válasza Varszegig (#3260) üzenetére


stigma
addikt

Oks , köszi. Ő már bem először boancol kábelt, de azért szólok majd neki.

Ez a kábelcsere azér is jó, mert a sima egyszerű kábeleim a házimozi kábelek mellett futna, kiváncsi vazyok kesz e bármi változás.

....iPhone 13 / iPad 9th Gen. Wifi 64GB...

(#3263) Ano válasza Varszegig (#3260) üzenetére


Ano
őstag

"építesz egy szép nagy antennát, ami begyűjti a zavart, nem távoltartja."

Ezt nem teljesen értem ... ha nincs semmihez sem odakötve az árnyékolás, akkor hogyan működik antennaként?

Inkább Faraday ketrecként működik és így is távol tartja a zavart ... szerintem ...

Ez kb olyan mint a pay pass-os bankártyák ... ha beteszed egy zárt fém dobozba, akkor nem erősíti fel a vételt, hanem leárnyékolja teljesen, nem?

[ Szerkesztve ]

Synology RT6600AX felfedezés alatt

(#3264) Varszegig válasza Ano (#3263) üzenetére


Varszegig
veterán

Keress utána, pl itt olvashatsz róla:
[link]

(#3265) Hardstyler01 válasza stigma (#3258) üzenetére


Hardstyler01
tag

Én Kácsás Cat7-es kábelel használom de nem veszek észre különbséget a Cat5e hez képest :DDD

speedtest: 980 le 278 föl :)

"A létező legnagyobb ámítás az ember saját véleménye!" - Leonardo da Vinci

(#3266) stigma válasza Hardstyler01 (#3265) üzenetére


stigma
addikt

Hi, cserén csak azért gondolkodtam mert mint írtam ,,szinte ingyen van".

Sebességben nekem jóval szarabb netem van mert 150/15mbit, viszont amiért talán jobb lenne az az árnyékolás, mivel jobban szigetelt/árnyékolt.

Ez azért jobb mert a router a Tv mellett van, ahol elég sok házimozi kábel,utp kábel, hosszabító kábel fut.

Kipróbálom, ha nem nyerek semmit sem az nem fáj, mert nem fizettem értre sokat.

Ha cimborám visszamondaná, akkor más oldalról sem olyan húzósak a kábel árak:
- Ugreen Cat7 -
- Orico Cat7

Igaz ezekre még szerintem kupon is lesz, szóval ha cimborám nemleges választ adna akkor rendelek 2-3 db-ot más más méretben.

Segítséget köszi szépen. :R

....iPhone 13 / iPad 9th Gen. Wifi 64GB...

(#3267) Varszegig válasza stigma (#3266) üzenetére


Varszegig
veterán

De nem lesz árnyékolt, mivel nincs földelésed a fali utp csatlakozóban (gondolom), sem a routerban. Mellesleg a kínai kábelekkel óvatosan, nyomokban tartalmaz csak rezet. Cat7 falikábel métere normális minőségben 200-300 Ft, patch kábel 1 m szerelt 2000 Ft felett van. Ami ennél olcsóbb, az annyit is ér.
AMit linkeltél, azok patch kábelek, gondolom a hálózatépítős barátodnak falikábele van. Úgy ér valamit a dolog, ha a falikábeled cserélődik cat7-re, a csatlakozó is (azaz fém, cat7-es), és persze a falikábel földelt. Ekkor jöhet a cat7 patch.

[ Szerkesztve ]

(#3268) MaCS_70 válasza stigma (#3266) üzenetére


MaCS_70
félisten

Hallgass Varszegig kollégára, és egyelőre felejtsd el a Cat7-et. Előnyöd nem származik belőle, problémád viszont simán lehet. Teljesen értelmetlen, még ingyen is -- illetve ingyen potenciális zűrt szerezni sem jó bolt.

Azt már csak nagyon zárójelben jegyzem meg, hogy a Cat7 nem szabványos, de ez Téged aligha fog érinteni.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#3269) stigma válasza MaCS_70 (#3268) üzenetére


stigma
addikt

(#3268) MaCS_70,(#3267) Varszegig

Köszönöm mindkettőtöknek, akkor hagyom egyenlőre. :R

....iPhone 13 / iPad 9th Gen. Wifi 64GB...

(#3270) dvdboy


dvdboy
csendes tag

Sziasztok !

Egy kis segítség kellene. Vettem egy Asus rt-ac87 -es routert. Sajnos az ASUS telefonon nem segített beállítani. Remélem itt találok valakit aki tud segíteni a routeremet beállítani. Az alap beállítások már készen vannak. Sajnos a routeremet máshol nem látom se wifi-n, se mobil interneten se. Ha lenne valaki aki segítene nagyon megköszönném. Adj egy elérhetőséget privátban és én visszahívlak. Üdv-srácok

(#3271) Ano válasza dvdboy (#3270) üzenetére


Ano
őstag

Én most töltöttem le ezt az appot és ez mutatja: LINK

Synology RT6600AX felfedezés alatt

(#3272) MaCS_70 válasza dvdboy (#3270) üzenetére


MaCS_70
félisten

Nem igazán értem a problémát.

Ha nem látod a routert, akkor hogyan állítottad be?

Mi lenne a cél? Mi a topológia?

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#3273) dvdboy válasza MaCS_70 (#3272) üzenetére


dvdboy
csendes tag

Sziasztok, ehet, hogy rosszul fogalmaztam. A routert általános beállításai meg vannak. Sajnos a routert más wifi hálózaton és mobil neten nem látom. Nem tudom, hogy hol kell beállítani a laptopon a "router.asus.com"-on.

A mobilon az aicloud appon ez a szöveg jelenik meg: " A mobileszköz nem tud kapcsolódni a routerhez. Kérjük, próbálja újra később." Segítsetek jó lenne ha telefon számot is kapnék. Előre is köszi.

(#3274) dvdboy válasza Ano (#3271) üzenetére


dvdboy
csendes tag

Szia ! Az app mutatja , de csak a helyi wifi hálózaton, másik wifi hálózaton és mobil hálózaton. NEM!!!

(#3275) MaCS_70 válasza dvdboy (#3273) üzenetére


MaCS_70
félisten

Ja, hogy távoli elérés kéne!

A WAN-beállításoknál a DDNS-fülön tudsz asusos DDNS-t állítani -- feltéve, hogy publikus az IP-címed. Ezt Neked kell tudnod.

Én VPN-t használok, szintén a gyári menüből. OpenVPN-t, ami annyiban macerásabb, hogy a klienseszközökre is telepíteni kell, viszont biztonságos és gyors, meg nem kell hozzá harmadik fél szerverét igénybe venni.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#3276) dvdboy válasza MaCS_70 (#3275) üzenetére


dvdboy
csendes tag

Nagyon köszi a választ. De nekem amit leírtál mintha arabul lenne. Építész mérnök vagyok és az a fajta építész aki még rajztáblán rajzoltam a terveket és nem laptopon. Így sajnos vizuálisan tanulok és nem értem ezt a informatikai internet nyelvet. De ha tudsz segíteni és küldeni asus beállítási képeket vagy megadod a teló számod és én felhívlak. Jelenleg a routeren van egy 3tb hdd és egy 1tb ssd. Valamint a laptopomat is kellene látnom ha külföldre megyek . Nem szeretném cipelni a kütyüket.

(#3277) MaCS_70 válasza dvdboy (#3276) üzenetére


MaCS_70
félisten

Oké, menjünk végig lépésről lépésre!

Elsőre azt kell tisztázni, hogy milyen az IP-címed.

A router főoldalán (Hálózati térkép) a bal felső kockában (Internet állapota) WAN IP címen szerelep egy IP-cím.

1. Ez milyen számmal kezdődik?

2. Megegyezik-e a https://www.whatismyip.com oldalon Your public IP mellett közölt címmel?

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#3278) dvdboy válasza MaCS_70 (#3277) üzenetére


dvdboy
csendes tag

Szia rendes vagy . Úgy érzem magam mintha megint beültem volna az elsős iskolások padjába. Megvallom nem érdekel, legalább ezt is meg kell tanulnom. egyszer. Nem úszom meg. A kérdésedre mind a két Ip cím megegyezik és 85. -tel kezdődik. Ha lehet légyszíves a biztonságosabb és jobb variációt segítsél beállítani. Előre is köszi. Üdv

(#3279) MaCS_70 válasza dvdboy (#3278) üzenetére


MaCS_70
félisten

Oké, ez jó hír, nem vagy NAT mögött!

Valamivel macerásabb mint a PPTP, de az OpenVPN-t ajánlom -- milyen telefonról akarod elérni?

Kezdő lépés: DDNS beállítása. A bal oszlopból WAN menüpont, azon belül DDNS fül. Itt asus.com a felajánlott tartomány, az "állomásnév" kockába kell beírni a Neked tetsző sajátnevet -- így a sajátnév.asuscomm.com lesz a routered állandó elérési útja.

Folyt. köv.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#3280) dvdboy válasza MaCS_70 (#3279) üzenetére


dvdboy
csendes tag

Szia a telom, Xiaomi mi8.

(#3281) MaCS_70 válasza dvdboy (#3280) üzenetére


MaCS_70
félisten

Oké!

1.
A routeren beállítani az OpenVPN szervert

VPN - VPN szerver - OpenVPN
Az általános beállításoknál engedélyezd, itt megadhatsz egy név/jelszópárost is -- ez extra biztonságot jelent, ha kéred a használatát.

A speciális beállításoknál az alapbeállítások általában jók (nem a legegyszerűbb, de jó eljárás):
TUN
UDP
1194
Auto
TLS
Username/password: ahogy tetszik, többletbiztonságot jelent, de az alapbiztonság is erős
Lehet letiltás
Default
az IP/maszk maradhat
0 perc
LAN tolása: igen
Átirányítás: nem (az igen azt jelenti, hogy a kliens a szerveren kereszül, annak az IP-jével fog netezni)
Reagálás: igen
Hirdetés: igen
Cipher negotiation: Enable with fallback
Legacy/Fb cipher: AES-128-CBC
LZO Adaptive
TLS: -1 s
LV: 3
Kliens spec beállítások: nem

Ezután ALKALMAZ

Az általános beállítások oldalán OpenVPN konfigurációs fájl exportálása
Ez a fájl tartalmazza a szükséges kulcsokat és tanúsítványokat ahhoz, hogy a kliensek össze tudjanak barátkozni a szerverrel. Más alkalmazások ezeket külön fájlokban tárolják, amelyek szükség szerint ki is nyerhetőek innen, de a most exportált ovpn fájl kényelmes megoldást biztosít (a saját telefonodra nyilván magadban megbízva tudod átmásolni). Ezt a fájlt tehát át kell másolni a telefonodra, illetve azokra az eszközökre, amikkel csatlakozni akarsz. Viszont vigyázz, mert ha nincs jelszó engedélyezve, akkor ez tartalmaz mindent a csatlakozáshoz, tehát tartsd biztos helyen! (A kapcsolat létrejötte után már nem kell a telefonon tartani.)

Folyt. köv.

MaCS

UI: Ha valakinek jobb ötlete van a beállításokhoz, ne tartsa magában!

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#3282) MaCS_70 válasza MaCS_70 (#3281) üzenetére


MaCS_70
félisten

2. Telefonoldal

Telepítsd az OpenVPN programot a telefonra!

Az alsó, VPN Profile gombbal belépsz az importálás folyamatába, értelemszerűen importálod a telefonra mentett ovpn-fájlt, elnevezed a kapcsolatot, bekapcsolod a csatlakozást -- és örülsz!

Itt tudod ki-bekapcsolni a kapcsolatot, illetve az állapotsorban is megjelenik egy hivatkozás.

Ezzel a telefonod a célhálózat része, tehát egy arra alkalmas fájlkezelőben rögzíteni tudod a megosztott mappákat, illetve böngészőből is elérheted a belső címeket.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#3283) dvdboy válasza MaCS_70 (#3282) üzenetére


dvdboy
csendes tag

Szia, letöltöttem az OpenVPN programot a telóra. E-mailen levélben átküldtem a klienst a VPN-t. Letöltöttem a telóra, de az OpenVPN app nem látja. Mit csináltam rosszul?

(#3284) Varszegig válasza dvdboy (#3283) üzenetére


Varszegig
veterán

Emailben ilyet átküldeni elég jó gondolat, ezzel az erővelki is rakhatnád egy publikus oldalra is:) De a kérdésedre válaszolva az openvpn app-ban van egy + jel, azzal tudod hozzáadni.

[ Szerkesztve ]

(#3285) dvdboy válasza dvdboy (#3283) üzenetére


dvdboy
csendes tag

Sikerült ! Tudom ki -be kapcsolni a VPN-t. Idáig eljutottam, de még mindig nem látom a mobil interneten a routerre kapcsolt 2 db tároló egységet. Valamit rosszul csináltam vagy még ezután lesz beállítva.?!

(#3286) dvdboy válasza Varszegig (#3284) üzenetére


dvdboy
csendes tag

Köszi az észrevételt, de az e-mailt utána azonnal kitöröltem.

(#3287) Varszegig válasza dvdboy (#3286) üzenetére


Varszegig
veterán

Magadtól kitörölted, a szervereken meg amin áthaladt onnan is? Nyilván nem. A mai világban ez komoly biztonsági rés. Én csinálnék egy új tanusítvánnyal egy új client file-t, és mondjuk egy sd kártyán vinném át a telóra.

(#3288) Kendek válasza dvdboy (#3285) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Beállítástól függően eléred az otthoni belső hálózatodat, mobilon megy mondjuk az FTP, Samba vagy akár az NFS is. Ugyanúgy 192.168.1.1 a router címe.

<-ƘƘ->

(#3289) dvdboy válasza Kendek (#3288) üzenetére


dvdboy
csendes tag

Sajnos még mindig nem érem el mobil interneten a hálózatomat (routeremet). Mobilon a routerem azt írja, hogy offline!

(#3290) Kendek válasza dvdboy (#3289) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

A Push LAN to clients, vagy magyarul LAN tolása opciónak engedélyezve kell lennie, és az ahhoz tartozó .ovpn fájlt kell importálni. Én Androidon ezt a klienst használtam (most már inkább WireGuard), ez elég jól konfigurálható.

[ Szerkesztve ]

<-ƘƘ->

(#3291) MaCS_70 válasza dvdboy (#3289) üzenetére


MaCS_70
félisten

Ezt nem igazán értem: "Mobilon a routerem azt írja, hogy offline"

A telefonon a VPN kliensben be tudtad tallózni az .ovpn fájlt?
Ha igen, be tudtad kapcsolni a kétállású csószókapcsolóval a kapcsolatot?

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#3292) dvdboy válasza MaCS_70 (#3291) üzenetére


dvdboy
csendes tag

Szia, meg van a hiba. A mobil aiclode appon újra be kellett jelentkezni egy másik géppel és itt már az új VPN e-mail címmel kellett regisztrálni. Ezután azonnal online váltott az app. Valamint felül írta a régi bejelentkezést, így most már tökéletesen és biztonságosan működik.

(#3293) MaCS_70 válasza dvdboy (#3292) üzenetére


MaCS_70
félisten

Remek!

Más kérdés:

Van olyan, akinek már sikerült mobilinternetből valódi 4G-s elérést kicsikarnia?

Nálam max. 3G-s kapcsolatot létesít a router a Huawei e3372 (nem HiLink) és a D-Link DWM222 4G stickeimmel is...

Köszönettel: MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#3294) ArthurShelby válasza Kendek (#3290) üzenetére


ArthurShelby
addikt

Nem tudom, hogy direkt linketed e ezt a klienst androidra (nem ez az eredeti), de ezt is kipróbáltam.
A problémám annyi, hogy a telefonom túl gyenge vpn-en keresztül videót nézni. Otthoni hálózaton nem szaggat a telefonon keresztüli videó lejátszás, laptopról sem, ha a mobil netet osztom meg vele (tehát nem a hálózati sebesség lassú, és nem is a router kevés), hanem a telefon hardvere gyenge a folyamatos dekodoláshoz, openvpn-hez.
Vagy az a baj, hogy kliens oldalon is csak 1 magot tud használni, ami telefonoknál elég kevés (ott 4-8 magszám a trend, gyenge magokkal)?

[ Szerkesztve ]

A rosszban mindig van valami megtévesztően jó, különben nem választanánk a rosszat

(#3295) Kendek válasza ArthurShelby (#3294) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

OpenVPN-es csatlakozás után próbáld sima FTP kapcsolaton keresztül nézni a videókat, úgy vettem észre, hogy ilyenkor az a legjobb (pl. a VLC tudja). A Samba és az NFS az igen akadozós, még WireGuard-on keresztül sem az igazi. Ha nagyon nem akaródzik normálisan lejátszani, de fontos lenne, akkor esetleg az SFTP-t tudom javasolni VPN helyett (bár ezt alapból nem tudja a router). Az is eléggé biztonságos, de lényegesen jobb teljesítményű adatátvitel szempontjából.

<-ƘƘ->

(#3296) ArthurShelby válasza Kendek (#3295) üzenetére


ArthurShelby
addikt

Igazából csak kliens oldalon van probléma, a kliens gyenge a vpn-hez, szerver oldalon nem láttam túl nagy terhelést. Mikor laptoppal próbálgattam néztem a processzor terhelést, nem volt túl magas, 50% fölött nem is volt a router (csak a lan forgalom megy vpn-en keresztül). A videó (fullhd, 5.1, 8GB kb) jól futott smb-n (v1, v2-n is próbáltam az egy másik ap ac56u személyében), nem volt megakadás, de azért lassabb volt, mintha otthon lettem volna (lassabban nyílt meg, tekerés után lassabban kezdte el játszani megint), szóval érezhető volt hogy nem otthon vagyok, de full élvehető volt, mikor már ment a videó.
Telefonon próbálgattam, a pptp gyorsabb volt, illetve az aicloud is gyorsabb volt mobilon. Openvpn-nél nyilván a titkosítás feloldása a nagy probléma a telefonnak, mert gyenge hozzá (magos elméletem).

A WireGuard egyébként milyen? Ahogy látom asus routereknél csak az ac86u tudja béta módban.[link]
Lehet összefüggésben van a 64bites cpu-val a dolog, hogy csak arra létezik.
Ahogy sejtem a WireGuard-tól sem kell csodát várni, kicsit gyorsabb, de nem fog világmegváltani.

[ Szerkesztve ]

A rosszban mindig van valami megtévesztően jó, különben nem választanánk a rosszat

(#3297) Kendek válasza ArthurShelby (#3296) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

A WireGuard a kernellel függ össze, mert alapból kerneltérben dolgozik a legjobb teljesítmény érdekében, amihez viszont kernelmodulra van szükség. Ennek viszont van egy minimális verziókövetelménye, 3.10-es Linux kerneltől fölfele működik. Ez a magyarázat arra, hogy miért csak a 86U-n lehet működésre bírni, az 4.1-en alapul. Ellentétben a régebbi modellekkel, a 87U pl. 2.6.35-öt futtat, vagyis annál esélytelen.
Viszont van a WireGuard-nak user-space implementációja is (mint amilyen az OpenVPN is), a gyári megoldás Golang-ban íródott. Viszont a Go-nak is van minimális Linux követelménye ARM-en, szóval valószínűleg az sem menne. Synology fronton 3.6-os kernellel működésre bírtam, de itt is bele kellett nyúlnom, hogy menjen.
Szerintem amúgy nagyon jó a WG, az OpenVPN-hez képest sokkal egyszerűbb és a routereken lényegesen gyorsabb az adatátvitel, hála a többszálú működésnek és az ARM-barát ciphernek.

[ Szerkesztve ]

<-ƘƘ->

(#3298) MaCS_70 válasza ArthurShelby (#3296) üzenetére


MaCS_70
félisten

"Telefonon próbálgattam, a pptp gyorsabb volt, illetve az aicloud is gyorsabb volt mobilon. Openvpn-nél nyilván a titkosítás feloldása a nagy probléma a telefonnak, mert gyenge hozzá (magos elméletem)."

Ez egy érdekes kérdés. A PPTP (egyik) gyengesége a 128 bites titkosítás, szemben a többiek, így az OVPN 256 bitjével. Ez brutálisan nagy előnyt jelent számításigényben -- mégis azt olvasom a szakmai anyagokban, hogy az OpenVPN ténylegesen mégis gyorsabb.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#3299) Kendek válasza MaCS_70 (#3298) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

Nem csak a bitek számítanak (brute force), az algoritmus is, hiszen ezeknek is lehetnek gyengeségei ami miatt sebezhetőek. Az OpenVPN jól beállítva egy igen biztonságos megoldás, számos kriptográfiai algoritmust támogat. Manapság az AES-GCN a legjobb, a régebben használt AES-CBC-vel szemben is (amely valamilyen szinten sebezhető). De ha nincs hardveres gyorsítás, akkor gyenge procival eléggé lassú tud lenni (a szakmai anyag nem kommersz routerekre vonatkozhat). A WireGuard-ban chacha20-poly1305 dolgozik, kicsit más elven, de ARM magokon hatékonyabb, így jobb a teljesítmény is.

<-ƘƘ->

(#3300) MaCS_70 válasza Kendek (#3299) üzenetére


MaCS_70
félisten

Igen, a PPTP ugyan nem igazán biztonságos (ráadásul szinte biztosan kompromittálódott), de legalább jó microsoftos: a kisebb számításigényt bénább algoritmusokkal kompenzálja. :)

A WireGuardot nézegetem egy ideje, csak azt kellene megoldani, hogy használatba is tudjam venni.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.