Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-03-11 00:46:52

LOGOUT.hu

Arduino hardverrel és szoftverrel foglakozó téma. Minden mikrovezérlő ami arduinoval programozható, és minden arduino program, board, és hardverrel kapcsolatos kérdések helye.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#3901) Janos250 válasza tboy93 (#3900) üzenetére


Janos250
őstag

CH340G az USB konvertere, és az a winben többnyire nincs benne alapból.
Pl. itt van hozzá driver:
https://github.com/HobbyComponents/CH340-Drivers
Van újabb is, én a 11042011, 3.3.2011.11 verziót használom, amit valamikor
a Microsoft oldaláról (úgy emlékszem) töltöttem le, de azóta ott már nincs.

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#3902) zsolti_20


zsolti_20
senior tag

Sziasztok! Valaki véletlenül nem ér rá a holnapi napon délután 1 max 2 óra hosszára segíteni beüzemelni két db NRF24L01+ . Már egy hónapja szenvedek vele és se hogy sem akar működni. Próbáltam már újra forrasztani mindent rajta, beraktam egy 22uf-es kondit a vcc és gnd közé az sem segített. Valakinek nincs tapasztalata ezzel kapcsolatban?

(#3903) Janos250 válasza zsolti_20 (#3902) üzenetére


Janos250
őstag

Én még nem használtam, ezért csak más tapasztalatom tudom mondani:
Én egyszer egy GSM modullal szívtam sokáig.
Hiába írta rá a kicsi kínai a tápra, hogy 2A, valójában SOKKAL kevesebbet tudott, a modul meg adáskor
IGEN NAGY áramot igényelt. Rátettem egy valóban erős tápra és megoldódott a probléma.
Ezen túl vagy? :
[link]

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#3904) Janos250 válasza tboy93 (#3900) üzenetére


Janos250
őstag

Közben megtaláltam a linket:
[link]
Ha a Microsofttól töltjük le, akkor vírusok valószínűleg nincsenek benne.
Csak a Microsoft saját kémprogramjai. :)

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#3905) Janos250 válasza Janos250 (#3901) üzenetére


Janos250
őstag

De keresgélhetsz a gyártó honlapján is:
[link]

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#3906) zsolti_20 válasza Janos250 (#3903) üzenetére


zsolti_20
senior tag

Ezt még nem probáltam mert az arduino uno-n és minin is van 3.3v kimenet. érdemes lenne még ezzel megnézni?

(#3907) tibi-d válasza gyapo11 (#3898) üzenetére


tibi-d
tag

Akkor ez a motor hyper kényes lehet, mert én még nem láttam olyan DC motort, amit nem lehetett volna vezérelni PWM jellel. Szerintem az lehet a baj, hogy kihallatszik a motorból a kapcsolófreki, és ez zavaró lehet.

(#3908) Janos250 válasza zsolti_20 (#3906) üzenetére


Janos250
őstag

Na, az a kimenet nagyon gyenge, gyanítom, hogy azzal nem fog menni! :-(

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#3909) zsolti_20 válasza Janos250 (#3908) üzenetére


zsolti_20
senior tag

Lehet akkor ez a probléma? külső tápforrást próbáljak meg? Egyes leírásokban is ezt a vcc-t használják

(#3910) tboy93 válasza Janos250 (#3904) üzenetére


tboy93
nagyúr

Köszi srácok! Megnéztem a port-ot és COM1-ről 3-ra átállítva hiba nélkül feltölti, drivert sem kellett külön telepíteni :N

(#3911) gyapo11 válasza tibi-d (#3907) üzenetére


gyapo11
őstag

Akkor ez a motor hyper kényes lehet

Ez volt a hozzászólásban:
működött ugyan a szivattyú, de sokkal erőtlenebbnek tűnt és nem tudta olyan alacsony fordulatszámon szállítani a folyadékot, mint egy kis ebay-es feszültségszabályzóval, mert el sem indult.

Ettől még sípolhat, arról nem volt szó, csak a gyengeségről, és hogy van olyan szabályzó, amivel viszont jó.

Ha elkészül valamelyik vezérlési megoldás, akkor lehet, hogy érdemes lesz egy szabályzást is beiktatni, hogy ne a feszültség legyen állandó, hanem a szállított folyadékmennyiség.

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#3912) tibi-d válasza gyapo11 (#3911) üzenetére


tibi-d
tag

Ez a megállapítás "működött ugyan a szivattyú, de sokkal erőtlenebbnek tűnt" erősen szubjektív, és fizikai paraméterekkel nem igazolható megállapítás. Valószínűleg nem a PWM vezérlés az észrevétel oka. Lehetséges, hogy nem a feladat kívánalmainak megfelelő kialakítás, paraméterezés vezethetett a megállapításra. Egy másik megoldás látszólagos sikere elvonta a figyelmet a probléma részletesebb tanulmányozásáról, megoldás kereséséről. (Megkérdem a többieket, hátha tudnak valami okosat mondani.) "Valószínűleg én is a könnyebb utat választottam volna."
Üdv.

(#3913) skul0 válasza gyapo11 (#3897) üzenetére


skul0
aktív tag

Köszönöm az ötleteiteket! Ha nem boldogulnék, valószínűleg még jelentkezem.

(#3914) Janos250 válasza skul0 (#3892) üzenetére


Janos250
őstag

"A frekvencia nem, hogy állandó?"
Nem tudom, aktuális-e még, de leírom, hátha mást is érdekel a PWM frekvencia állítása.
STM32-n nem kell szoftverből megszakítással vezérelni, a hardver elintézi úgy, hogy nem fogyaszt processzor időt, illetve nem befolyásolja, ha valami másik megszakítás közbejön. Ha valakit érdekel részletesebben, a munualokban megtalálja. Itt csak annyi, amit az Arduino alapbeállításai után át kell állítani:

uint32_t baseaddress = 0x40000000;
void setup()
{
pinMode(3, PWM);
*((volatile uint32_t *) (baseaddress + 0x28)) = 0 ; //PSC
*((volatile uint32_t *) (baseaddress + 0x2C)) = 719; //ARR
*((volatile uint32_t *) (baseaddress + 0x40)) = 72 ; //CCR4
*((volatile uint32_t *) (baseaddress + 0x20)) = 4096 ; //CCER
// 100 kHz, 10 us, 1 us
// Hz = CLK / (( PSC + 1) * (ARR + 1)
// 72 000 000 / 1 / 720 = 100 000 Hz
// kitöltöttség = CCR4 / (ARR + 1) = 0.1 (10%)
};
void loop()
{
// Ha a kitöltöttséget akarjuk változtatni 0% és 100 % között:
// *((volatile uint32_t *) (baseaddress + 0x40)) = 720 * (szazalek/100) ;
}

Ez a képernyőrészlet copy az STM32F103C8T6-ba ("sárga jumperes") készült, elvileg a többi STM32-ben is kéne működni.

[ Szerkesztve ]

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#3915) tboy93


tboy93
nagyúr

Beszarok, Nexus5-ről OTG-n keresztül simán lehet fejleszteni az UNO-ra :D Zseni ez a kütyü, alig várom, hogy megjöjjön hozzá a sok biszembaszom ali-ról.

(#3916) Zoja™ válasza tboy93 (#3915) üzenetére


Zoja™
őstag

Elvileg minden olyan telefonon lehet, amelyik tudja az OTG-t.

(#3917) tboy93 válasza Zoja™ (#3916) üzenetére


tboy93
nagyúr

Ezek szerint iOS-re és wp-re is van IDE?

(#3918) Aryes válasza tboy93 (#3917) üzenetére


Aryes
nagyúr

Ezek közül melyik támogatja az usb otg-t?

Amúgy melyik app-al sikerült?

[ Szerkesztve ]

(#3919) tboy93 válasza Aryes (#3918) üzenetére


tboy93
nagyúr

Egyik rendszert sem ismerem, nem tudom támogatja-e vagy nem.

Ezzel sikerült.

(#3920) Aryes válasza tboy93 (#3919) üzenetére


Aryes
nagyúr

Ios biztosan nem, hacsak nem egy, az arduinonál 10x többe kerülő adapterrel (ugyanis nincs usb az iphone-okon).

(#3921) FireKeeper válasza tboy93 (#3915) üzenetére


FireKeeper
nagyúr

a te deszkádon CH340-es USB/soros chip van?

steam, GOG, uPlay: @petermadach || HotS: PeterMadach#2675 || Xperia 10 V || Ultrawide & SFF masterrace || Unofficial and unpaid VXE R1 shill

(#3922) tboy93 válasza FireKeeper (#3921) üzenetére


tboy93
nagyúr

Nem tudom :B Ilyen -> [/L]

[ Szerkesztve ]

(#3923) FireKeeper válasza tboy93 (#3922) üzenetére


FireKeeper
nagyúr

a panel bal oldalán a hosszúkás 16 lábú IC lenne, gondolom az lesz, a legtöbb kínai klónon az van. le tudod olvasni mi van ráírva? képen nem látszik sajnos.
ha igen, az király.

steam, GOG, uPlay: @petermadach || HotS: PeterMadach#2675 || Xperia 10 V || Ultrawide & SFF masterrace || Unofficial and unpaid VXE R1 shill

(#3924) tboy93 válasza FireKeeper (#3923) üzenetére


tboy93
nagyúr

Holnap tudom csak megmondani. Ha nem az van rajta az miert baj? :)

(#3925) Zoja™ válasza FireKeeper (#3923) üzenetére


Zoja™
őstag

Az CH340-es, szögre ugyanez van nekem is itthon.

(#3926) Janos250 válasza FireKeeper (#3923) üzenetére


Janos250
őstag

CH340G van ráírva, az eszközkezelőben CH340-ként (USB\VID_1A86&PID_7523&REV_0254)
jelenik meg.

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#3927) skul0 válasza tibi-d (#3907) üzenetére


skul0
aktív tag

De lehet vezérelni, változik a fordulatszáma is, csak nagyobb feszültség kell neki, hogy meginduljon, addig csak búg a kis szivattyú, de vizet nem szállít, aztán mikor megindul, akkor meg már túl nagy feszültség van rajta (multiméter szerint, sajnos nincs szkópom) és túl nagy a fordulatszám. Mindez egy akksiról, feszültségosztóval gyönyörűen működik alacsonyabb feszültséggel is.

De már úton van a DAC, aztán egy kis erősítővel jó lesz. :)

(#3928) FireKeeper válasza tboy93 (#3924) üzenetére


FireKeeper
nagyúr

az se baj ha nem az. csak azért lepődtem meg kicsit, hogy droidon rögtön megy, mert sokaknál win-en kézzel kell telepíteni a drivert hogy menjen. ehhez képest meglepő pozitívum, hogy droidon rögtön megy.

steam, GOG, uPlay: @petermadach || HotS: PeterMadach#2675 || Xperia 10 V || Ultrawide & SFF masterrace || Unofficial and unpaid VXE R1 shill

(#3929) tvamos


tvamos
nagyúr

Hat... most probalom egy projectben kicserelni az Uno-t STM32-re a meglevo firmware alatt, de nem sikerul. Valaki segitsen mar valami jo tutoriallal! (Nem akarnek most mindent atirni IAR-ban, ez csak home project.)

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#3930) gyapo11 válasza FireKeeper (#3928) üzenetére


gyapo11
őstag

A driver is egy program, ha beleírják a főprogramba, akkor nem kell külön. Persze hozzáférési jogosultságok is fontosak, nem ismerem annyira az androidot, hogy ebben tudjak valamit mondani. Még az is lehet, hogy az app telepítésével egyben föltelepül a driver is.

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#3931) Janos250 válasza tvamos (#3929) üzenetére


Janos250
őstag

Jó tutorialt sajnos én sem tudok :-(
Mivel van gondod?
Az STM32 arduino alatt a libmaple könyvtárakat használja, azt aplikálták rá. Eléggé áttekinthetetlen, mert az include-ok include-jainak az include-jaiban még további include-okra vannak hivatkozások. :-( Nekem pl. annak idején fél órámba telt, mire megtaláltam, hogy az __io az egyszerüen volatile-ként van definiálva. Így szebb, de ha volatile maradt volna, azonnal tudná mindenki, hogy mi az, így meg bogarászhat.
Igyekeztek a HAL rétegnek az STM által adott verzióját alkalmazni. Így valóban nagyon megkönnyítik azoknak a dolgát, akik a nap 8 (vagy több) órájában ezt programozzák, mert könnyebb megjegyezni, hogy az enable az EN, mint a bitek helyét. Viszont egy magamfajta amatőrnek ez nem sokat segít, mert ugyanúgy meg kell keresnem a manualban a regisztert, és megnézni, hogy melyik bit micsoda. Én pl. amikor a PWM frekit kellett változtatnom, záros határidőn belül megtaláltam a manuálban, hogy melyik regiszter melyik bitjét mire kell állítani. Viszont utána jó időbe tellett, mire megkerestem, hogy ezt a regisztert melyik struct írja le, és utána írtam át. Így persze az esetleges változtatás már természeten könnyebb.
Na, síránkozás után a Te problémád:
Arduino alatt a portolás általában nem okoz gondot, mert ez elég nagyfokú kompatibilitást biztosít. Az AVR-re írt programok - forrásnyelven áttéve - általában jól futnak STM32 alatt is, egyszerűen csak a proci típusát kell átcserélni. Viszont ha közvetlenül nyúlsz a hardverhez, akkor természetesen cserélni kell.

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#3932) tboy93 válasza FireKeeper (#3923) üzenetére


tboy93
nagyúr

Megnéztem én is, CH340G

(#3933) tvamos válasza Janos250 (#3931) üzenetére


tvamos
nagyúr

Már ott megakadtam, hogy lesz ott az STM panel a kiválaszthato targetek között.

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#3934) Janos250 válasza tvamos (#3933) üzenetére


Janos250
őstag

Így:
[link]

Kép:

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#3935) tvamos válasza Janos250 (#3934) üzenetére


tvamos
nagyúr

Igy probaltam csinalni: [link]
Ezt dumalja nekem forditaskor az Arduino framework:
exec: "/bin/arm-none-eabi-g++": file does not exist
Error compiling for board STM32 Discovery F407.

Meg most meg azt sem talalom, hogy fogom hozzakotni a board-ot, meg hogy kell bootloadert letolteni...

A'sszem megvan.

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#3936) tvamos válasza tvamos (#3935) üzenetére


tvamos
nagyúr

Megsincs meg. Ez a gyikja most:
java.io.IOException: Cannot run program "{path}/stlink_upload.bat": CreateProcess error=2, The system cannot find the file specified
at java.lang.ProcessBuilder.start(ProcessBuilder.java:1048)
at processing.app.helpers.ProcessUtils.exec(ProcessUtils.java:26)
at cc.arduino.packages.Uploader.executeUploadCommand(Uploader.java:129)
at cc.arduino.packages.uploaders.SerialUploader.uploadUsingPreferences(SerialUploader.java:206)
at cc.arduino.UploaderUtils.upload(UploaderUtils.java:78)
at processing.app.SketchController.upload(SketchController.java:707)
at processing.app.SketchController.exportApplet(SketchController.java:680)
at processing.app.Editor$DefaultExportHandler.run(Editor.java:2176)
at java.lang.Thread.run(Thread.java:745)
Caused by: java.io.IOException: CreateProcess error=2, The system cannot find the file specified
at java.lang.ProcessImpl.create(Native Method)
at java.lang.ProcessImpl.<init>(ProcessImpl.java:386)
at java.lang.ProcessImpl.start(ProcessImpl.java:137)
at java.lang.ProcessBuilder.start(ProcessBuilder.java:1029)
... 8 more
An error occurred while uploading the sketch
Invalid version found: 1.04
Invalid version found: 1.04

Ja, ha Generic STM32F103+ST-Link-re allitom, megy a letoltes....

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#3937) tvamos válasza tvamos (#3936) üzenetére


tvamos
nagyúr

Itt volt a megoldas is: [link]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#3938) gyapo11 válasza tvamos (#3937) üzenetére


gyapo11
őstag

Próbaképpen én is bepakoltam a zipből a foldert, meg is jelentek a boardok, de a blinker nem fordult le.
Nincs ez valahol leírva magyarul, hogy mit hova kell másolni, mit kell beállítani, és utána működik hiba nélkül?

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#3939) Janos250 válasza tvamos (#3937) üzenetére


Janos250
őstag

Nekem egy nagyon régi verzióval volt, hogy valamelyik fájlban át kell írni a patht , de amit használok (pár hónapja töltöttem le) azzal nem volt semmi nyűgje.
Úgy látszik, sikerült megint valamit elcseszniük, ugyanis az arduino újabb verziói mindig tartalmaznak valami "újítást", amit a nem hivatalos bővítések mindig késve alkalmaznak :((
Pár hónapja bejelentették, hogy hivatalos STM32 board is meg fog jelenni, de azóta nagy csend van körülötte.

Ja, és nekem volt egyszer régebben olyan gondom, hogy a path túl hosszú volt a windowsnak.
Azóta nem az installálós verziót használom, hanem beteszem a gyökérbe, és "portable" módban használom. Attól lesz portable, hogy az ELSŐ INDÍTÁS ELŐTT csinálunk egy portable könytárat. Ha ezt megtalálja, akkor oda rakja a programokat, miegymást. Viszont nem szerepel a programok listáján, közvetlenül kell elindítani az arduino.exet.

[ Szerkesztve ]

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#3940) tvamos válasza Janos250 (#3939) üzenetére


tvamos
nagyúr

Mostmar csak azt nem tudom, hogy hivjak a portokat "Arduino"-ul. :)

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#3941) Janos250 válasza gyapo11 (#3938) üzenetére


Janos250
őstag

Melyik panelod van? Mi a hibajelzés?

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#3942) Janos250


Janos250
őstag

Bocs, hogy kétszer ment fel a kép, már nem engedi javítani :-(

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#3943) Janos250 válasza tvamos (#3940) üzenetére


Janos250
őstag

Melyik panel?

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#3944) Janos250 válasza tvamos (#3940) üzenetére


Janos250
őstag

Pl. PA0, PB5, stb.

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#3945) Janos250 válasza tvamos (#3940) üzenetére


Janos250
őstag

A "sárga jumpereshez"

// Note this needs to match with the PIN_MAP array in board.cpp
enum {
PA0, PA1, PA2, PA3, PA4, PA5, PA6, PA7,
PA8, PA9, PA10, PA11, PA12, PA13, PA14, PA15,
PB0, PB1, PB2, PB3, PB4, PB5, PB6, PB7,
PB8, PB9, PB10, PB11, PB12, PB13, PB14, PB15,
PC13, PC14, PC15
};

Megadja a sorszám és a név összerendelését. A panelon ugyanígy vannak jelölve, P nélkül.

[ Szerkesztve ]

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#3946) gyapo11 válasza Janos250 (#3941) üzenetére


gyapo11
őstag

Nálam 1.6.7 IDE van, nem telepítettem, de nem is hoztam létre portable foldert, ezért a c: drive-ra tesz pár file-t.
A linkről amit adtál letöltöttem a 40 megás zipet, és a benne levő foldert oda másoltam, ahol nálad is van.
STM boardom nincs, nem próbáltam áttölteni, csak a verify pipára kattintottam. A hibaüzenet:
exec: "/bin/arm-none-eabi-g++": file does not exist
Próbaképpen ugyanezt megcsináltam az 1.6.5-r5 kicsit régebbi IDE-vel is, ott is hasonló a hibaüzenet:
Cannot run program "{runtime.tools.arm-none-eabi-gcc.path}\bin\arm-none-eabi-g++" (in directory "."): CreateProcess error=2, The system cannot find the file specified
Boardnak mindkét esetben a Generic STM32F103C series és Generic STM32F103Z series-t választottam, a hiba mindkettővel azonos.

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#3947) Janos250 válasza gyapo11 (#3946) üzenetére


Janos250
őstag

Tanácstalan vagyok :-(
Nálam lefordítja.

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#3948) Janos250 válasza tvamos (#3940) üzenetére


Janos250
őstag

Akinek gondjai vannak a pinek neveivel, sorszámaival, így találja meg a megoldást:

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#3949) gyenesmartin


gyenesmartin
őstag

Sziasztok!
A kimenetek közül lehet a 0.-át és az 1.-et használni? Csak azért kérdezem mert az van rajta, hogy TX és RX.

(#3950) Janos250 válasza gyenesmartin (#3949) üzenetére


Janos250
őstag

Lehet, igen. Többfunkciósak.

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.