Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-03-11 00:46:52

LOGOUT.hu

Arduino hardverrel és szoftverrel foglakozó téma. Minden mikrovezérlő ami arduinoval programozható, és minden arduino program, board, és hardverrel kapcsolatos kérdések helye.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#3851) Janos250 válasza nope (#3849) üzenetére


Janos250
őstag

Kösz :-)

Az egy jó kis lap, nem kell különösebben bajlódni vele, mert ha felrakod az ESP8266 dolgait
https://github.com/esp8266/Arduino
clone or download/Download ZIP , akkor automatikusan tudja.
Így is megy:
"Enter http://arduino.esp8266.com/stable/package_esp8266com_index.json
into Additional Board Manager URLs field. You can add multiple URLs, separating them with commas."

AZ STM32-ről elég jó leírás itt van:
http://grauonline.de/wordpress/?page_id=1004
A ledet hirtelenjében én se tudom.
Ha nincs benne külön definiálás, akkor az általános arduino az érvényes.
Ha beírja a programba az ember, kiderül a szintaktikai elemzésnél.

[ Szerkesztve ]

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#3852) zka67 válasza Janos250 (#3850) üzenetére


zka67
őstag

Szia, azért vigyázzatok a 103-assal, mert nem minden lába 5V toleráns! Az adatlapon 'F'-el jelölik az 5V toleráns lábakat a lábak leírásánál az IO Level oszlopban.

És igen, ki kell kapcsolni a belső felhúzó ellenállást és ha kimenet, egy külső ellenállással kell felhúzni 5V-ra (általában 10K-t szoktak használni).

(#3853) World-Soft válasza zka67 (#3852) üzenetére


World-Soft
senior tag

Erről tudnál bővebben írni, mert lehet ilyet is beszerzek...
És ha az átalakítás meg van akkor telejesen 5Vosa lesz a kimeneti kommunikáció mindenhol, vagy nem?

(#3854) Janos250 válasza zka67 (#3852) üzenetére


Janos250
őstag

Köszi, igen, "almost all 5 V-tolerant". allmost.

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#3855) szuszinho


szuszinho
őstag

Próbálnám használni a 16 x 2-es lcd-t, de nem akar megjelenni rajta a szöveg. Kontrasztot tudom állítani rajta a potenciométerrel. Lehetséges, hogy kötözgetés közben elnéztem valamit, és elrontottam?

(#3856) Pttypang válasza Janos250 (#3854) üzenetére


Pttypang
veterán

Almost lesz az inkabb, nem?

Everybody lies.

(#3857) Janos250 válasza Pttypang (#3856) üzenetére


Janos250
őstag

Nyertél! :-)
Már nem tudom javítani :-(

[ Szerkesztve ]

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#3858) zka67 válasza World-Soft (#3853) üzenetére


zka67
őstag

Szia, ha már STM32 akkor én inkább az STM32F407VET6-ot ajánlom, nem sokkal drágább (az eBay-en) mint az F103-as, viszont 168MHz-en megy szemben a 72-vel, Cortex-M4-es utasításkészlete van, és az összes IO lába 5V toleráns. Azt nem tudom, hogy az aurduino ide támogatja-e, én Keil uVision 4-el használom, és ST-LINK V2 adapterrel programozom, és debuggolom. Simán lehet vele videókimenetet is csinálni DMA-val :)

C64 emulátor STM32F407VET6-tal
ZX Spectrum emulátor (és még 4 Z80 alapú gép)
Ez pl. saját termék :)

[ Szerkesztve ]

(#3859) Tankblock válasza szuszinho (#3855) üzenetére


Tankblock
aktív tag

Hello,

Ha kínai klón akkor csavard ki végállapotig, mert nagyon nem lineáris.

Nekem ez a tapasztalatom vele.

Release the Beast....

(#3860) szuszinho válasza Tankblock (#3859) üzenetére


szuszinho
őstag

Sehogy nem jó.

Ma megjött a dht11 szenzorom, és ez sem akar működni...

(#3861) nope válasza szuszinho (#3860) üzenetére


nope
tag

I2C vagy direktbe van kötve? Ha I2C, próbáld ki előbb I2C scanner-el, nálam teljesen más címen volt, mint amit a kis kínai írt róla.

(#3862) Aryes


Aryes
nagyúr

Sziasztok! Szereztem pár 18650-es 3,6V-os Li-ion cellát (laptop akksiból), ezekről szeretnék megtáplálni majd egy Arduino Uno-t (ez még nincs eldöntve) és pár motort, szervót és sima szénkeféseket fetes H hidakkal. A kérdés: ha sorba kötnék két cellát, arra mehet-e minden egyéb stabilizálás nélkül az uno (8,4V és 6,2 közt változik a feszültség) vagy csináljak neki egy kivezetést az egyik celláról és inkább 3,6V-ot adjak neki? Utóbbiban annyi a rizikó, hogy mikor merül, 3,3V alá megy a tápfeszültség, meg a két cella nem egyformán fog merülni. Köszi!

(#3863) stopperos válasza szuszinho (#3860) üzenetére


stopperos
senior tag

A DHT11-nél az ellenállás méretével szokott gond lenni. 5-10 kOhm kell.

Az LCD-nél pedig az kellene tisztázni, hogy van e hozzá I2C vezérlő vagy sem. Illetve az csak 5V-ről hajlandó menni, 3.3V-nál csak üres kijelző.

"What is Linux? I only joined because of the the penguin..." - meanwhile in the linux community. http://9gag.com/gag/arpZGOy

(#3864) almacsutka válasza almacsutka (#3847) üzenetére


almacsutka
csendes tag

almacsutka
(újonc)
Sziasztok!
Cnc shield v3+ a4988 motorvezérlő bekötéséről , beállításáról nincs valakinek leírása? (Youtube-on csak spanyol videókat találtam).
Az arduino-ra feltöltöttem a grbl 0.9-et és gcode senderrel használnám.
Az A4988-adatlapján lévő max 2A-es motor áram az fázisonként értendő?
Köszi!

Mégegyszer, hátha... :U

(#3865) Ribi válasza Aryes (#3862) üzenetére


Ribi
nagyúr

6.2 már kevés, ott a regulátora már nem stabil. Regulátornak kell kb. 1V, plusz van ott még 1 dióda, szóval 6.6V kell legalább. 3.3V-al megint nem valószínű, hogy működik. Regulátor függő, esetleg ha jobbat raktak rá akkor akár elég lehet 6.2V is, de nagyon határeset. Esetleg ha átkötöd a diódát és biztos nem kötöd rá fordítva a feszt akkor elég a 6.2V is.

[ Szerkesztve ]

(#3866) Aryes válasza Ribi (#3865) üzenetére


Aryes
nagyúr

Hát 3,1/6,2V az már a legalja, amikor már lemerült a cella, tehát akkor már nem is akarom, hogy működjön, mert tönkremenne. Tehát pontosítva a kérdést, 6,6 és 8,2V közt regulálja magának 5V-ra, 6,6-tól lejjebb pedig inkább stabil 5V-ot érdemes neki adni?
5V alá meddig lehet lemenni, ha a 3,3 már kevés? A li-ion cellák névleges feszültsége 3,6V. A fet-ek vezérléséhez szintén kevés lenne a 3,6 ha jól tévedek, ha az uno végül mégis 3,6V-ról menne, kellene felhúzó ellenállás a 7,2V-ra?

(#3867) Ribi válasza Aryes (#3866) üzenetére


Ribi
nagyúr

Ténylegesen nem tudom pontosan meddig működik, de ahogy az USBnek is 5V +-5% a tűrése, annak sem nagyon adnék ezen a sávon kívül feszt.
Viszont maga a chip 1.8-5.5V között működik. Szóval lehet simán elvan 3V-al is. Kérdés még a 16MHz generátor is, hogy az milyen feszen megy.
Nem tudom tényleges tapasztalata van-e valakinek?

(#3868) szuszinho válasza stopperos (#3863) üzenetére


szuszinho
őstag

Nem raktam ellenállást a a DHT11-hez, amit néztem ábrákat, nem volt rajta.

Nincs I2C vezérlőm, és az 5V-re kötöttem.

(#3869) World-Soft válasza zka67 (#3858) üzenetére


World-Soft
senior tag

Jajjjj jó kis C64.... :)
Köszi a valaszod.
Sokat segít szerintem.
Amit nem találtam az a méret, mert azzal gondban vagyok.
Meg tudod esetleg mondani ha hasznaltal ilyet, vagy hogy, mert nincs hely. Van e ehhez hasonló méretben is? ([link])

Illetve az érdekel, hogy mikor azt mondjatok, hogy 5v toleráns az mit takar?
Tehat elviseli? 5v eseten a magas es alacsony jelszinteket is jól ertelmezi? Esetleg 5v ki is szedhető valahogy belőle? (Ez utóbbi azert kerdés mert van egy egysegem ami 5v-ot kér és 5V-os pwm-re van szüksège a vezerleshez, mert ehhez lett kimondottan tervezve).

Illetve azt már tudom hogy ezeknél valamit trükközni kell. Nem olyan egyszerű mint a nanonal a programozás, hogy usb rá, feltölt és kész.
De nem teljesen tiszta még.

Köszi az infót, és ha a többire is tudsz mondani valamit azt is előre köszönöm.

(#3870) zka67 válasza World-Soft (#3869) üzenetére


zka67
őstag

Szia, kész áramköröknél ez a legkisebb méretű:
Details about Mini core board STM32 minimum system version STM32F407VET6

Igen, elviseli az 5V-os jelszinteket is. A bemenetet GPIO_Mode_IN -re kell állítani, ebben az esetben tökmindegy, hogy 3.3V vagy 5V-os a jeled. A kimenetnél pedig GPIO_Mode_OUT -ra és a típusát pedig GPIO_OType_OD -re kell állítanod, és külső (10K) felhúzó ellenállással kell az 5V-ra kötni.

Ha meg is kell hajtani vele valamit, akkor ajánlott valamilyen driver IC-t használni, pl. 74F573...

A programodat fel tudod tölteni USB-RS232 átalakítóval és a Demonstrator GUI nevű programmal, vagy ST-LINK V2-es adapterrel és az STM32 ST-LINK Utility nevű programmal. Ha van ST-LINK V2-es adaptered, akkor a Keil uVision4 (ARM) programmal is fel tudod tölteni a programodat, és valós időben tudsz vele debuggolni is. (Erre valók az SWCLK...SWDIO pinek, csak vigyázz, ha az ST-LINK 3.3V-ját is rákötöd, akkor nem szabad neki külső tápod ani, mert megkapja az ST-LINK-en keresztül. Ha külső tápról akarod járadni programozás/debuggolás közben, akkor ne kösd rá az ST-LINK 3.3V-ját, nem kell neki, csak a két SW... pin és a GND)

Ha van még kérdésed, csak bátran :)

[ Szerkesztve ]

(#3871) World-Soft válasza zka67 (#3870) üzenetére


World-Soft
senior tag

Köszi szépen a sok hasznos információt.

Sajna a méreteit nem láttam sehol, mert nekem az a baj, hogy na az nincs.
Ez a projet

Középen az a két hosszúkás az egy olyan épített egység, mely az 5V-os PWM-et feldolgozza, és a MOSFET-nen pont ugyanakkor feszültséget az PWM nélkül kis 5V-os ventijeimnek ami kell. (ha jól értettem a tevézőt :) )

Elvileg 'nincs veszteség'.
Na most itt lehet nálam a gond, hogy ha 3V a PWM, akkor az nem biztos, hogy nem úgy fog megjelenni, hogy a vetik fel, hogy 3V kiment, és akkor igazából el sem indul a venti.
A többi ilyen gyári egység talán tolerálná a 3V-ot is. (Talán még a DS1821+ -os hőszenzor is.)

De ha jól értelek, akkor ha csak ez a kimenetem lenne a gond, akkor akár ezt a kisebb modulnál is meg lehetne csinálni (ha ez nem férne el)?
Mármint ezt a felhúzó ellenállást.
Sajna én SW-ben vagyok jártas, ezrét ugye jól értem, a kimenetet rákötöm nem csak egy 5V-ot kívánó egységre, hanem az összeköttetést egy 10K-s ellenálláson keresztül az 5V-ra is rátöröm?
És ezt csak az 5V-ot amúgy is toleráló lábakon lehet gondolom elvégezni.

Nekem FTDI232-m van a Moni Pro-hoz. Még nem is használtam.
Nem tudom ez valamire jó -e ide.
Most csak annyit kéne tudnom SOS-ben, hogy az egység jó lehet -e, úgy kéne kialakítani a helyét amit most kell befejeznem, mert borítani kéne már. Utána már ráérek szórakozni, kitapasztalni a lelki világát.

[ Szerkesztve ]

(#3872) zka67 válasza World-Soft (#3871) üzenetére


zka67
őstag

Szia, én csak azt mondtam, hogy szerintem jobban megéri a 407-es procit megvenni, mint a 103-ast, de azt nem mondtam, hogy azt ne használt. A 103-as lábainak többsége is 5V toleráns, nyugodtan használd azt, ha gondolod, csak figyelj oda, hogy melyik lábak azok és melyikek nem.

Nekem nem teljesen világos, hogy mit akarsz és mivel akarsz kapcsolgatni?

Ha elég néhány száz mA, akkor ott van a PMBF170-es mosfet, az bőven kinyit 3V alatt is, ahhoz nem is kell 5V-os PWM. Ha nagyobb áram kell, akkor pl. egy IRF540-nek meg már kevés az 5V is, ezeket én 9V-ról szoktam nyitogatni. Mivel ezt a proci már nem bírja el, ezért kell hozzá valami szintillesztő, én használnám a 170-es mosfetet erre, a D és a 9V közé tennék egy 1K-s ellenállást, és arra kötném az 540-es G-jét. (Azért szoktak fűteni ezek a fetek, mert nincsenek rendesen kinyitva 5V-on).

Az FTDI232 teljesen jó lehet ide - bár azzal nem tudsz debuggolni -, feltéve hogy TTL kimenetei vannak. Ha a VIO lába is ki van vezetve, akkor nincs semmi különösebb teendőd, mint arra adni a 3.3V-ot (ha jumperrel lehet választani a 3.3V és az 5V VIO között, akkor vagy átteszed a jumpert 3.3V-os állásba, és a VIO-t nem kötöd sehova, vagy leveszed a jumpert és a proci tápjáról adsz a VIO lábra 3.3V.ot).

Szerintem ruházz be egy ST-LINK V2-re, nem olyan drága, kb 800Ft az eBay-en, hidd el nekem, megéri.

Így harmadjára is elolvasva amit írtál, szerintem neked bőven elég a PMBF170-es mosfet a kis 5V-os ventillátoraidhoz. Mint írtam, ez a fet kinyit már elég alacsony feszültségen is, így nincs más dolgod, mint egy 10K-s ellenálláson keresztül rákötni a proci kimenetére a G-jét (azért szoktam ellenállást közbetenni, hogy ha netán zárlatos lesz a fet, akkor se vágja haza a procit a feten levő feszültség).

(#3873) World-Soft válasza zka67 (#3872) üzenetére


World-Soft
senior tag

Szia!
Köszi a választ.
Ledeket, ventiket MP3-met szeretnék vezérelni külső környezet és gesztusok alapján.

A ventilátorokra ezt tervezték nekem és ez lett megépítve:[link]
Más esetben ezek a hall szenzoros ventik csak nyűszögetek (5V-on ezek az alul áteresztő szűrők és társai sem mentek :( ).
Tehát valószínű ennél mint kimenetnél kérdéses a fránya 5V. Fe akkor azt meg 5V toleráns lábon felhúzó ellenállással még mehet is?

A projet: [link]

A ledek is vagy a IRLR 024 NPBF-el, vagy az IRLML 2502-el szeretném illeszteni (2-10 led egy körön tehát olyan 5V 400mA-is nem át ha jó és remélem tényleg olyat mondtak amik erre jók).
Minden led egyesével 5V-ra van leellenállásozva.

A bekötés így jó?
[link]
Így fel tudom tölteni amit kell?

Amit nem találtam meg, hogy az eszköz tetején a két jumper mi?

Ami kérdéses még:
- hogy lehet a lapot azonosítani? Illetve ezt tudtam SOS-ben szerezni itthon: [STM32F103-MS]
Ez a jelölés alapján nem tudom beazonosítani melyik.
Nem tudom van -e jelentősége, mert ha jól értem kell valami bootloadert először feltölteni (hol találom meg az ami ebbe kell?), utána meg a progit.

- Melyek az 5V toleráns lábak? Az egész googlet véginéztem, de egyik pinout ábrán amin a sajátomat látom ott nem találom az 5V toleráns lábak mivel vannak jelölve. Tud valaki ilyet?

- A 407-es mérete és a két lap fogyasztása.. 407 az tetszene (bár nem találtam meg mit fogyaszt a 103 és a 407-es és sajna korlátozottak a powerbankos lehetőségek), de nem találok méretet, és nem tudom beférne -e valahogy.

Köszönöm már sokadjára minden építő segítséget nektek.

(#3874) szuszinho válasza szuszinho (#3868) üzenetére


szuszinho
őstag

Na, a DHT11 működik, csak olyan kód kellett, ami működik is.
Pl.: dht DHT; helyett DHT dht(DHTPIN, DHTTYPE);

Az LCD-t is megpróbálom újra, bár ott nem láttam többféle kódot.

(#3875) nope válasza World-Soft (#3873) üzenetére


nope
tag

"- Melyek az 5V toleráns lábak? Az egész googlet véginéztem, de egyik pinout ábrán amin a sajátomat látom ott nem találom az 5V toleráns lábak mivel vannak jelölve. Tud valaki ilyet?"

Itt a 31. oldalon, "I/O Level" oszlopban "FT" (five tolerant) jellel találod:
[link]

Ez alapján készítettem magamnak egy ábrát, bár ez Maple mini, de talán ugyanaz a lábkiosztás (a nevek viszont biztos, hogy ugyanazok). A lábak nevei mellé piros pöttyöt tettem, amelyek 5V toleránsak:

(#3876) World-Soft válasza nope (#3875) üzenetére


World-Soft
senior tag

Köszönöm szépen a segítséget.

(#3877) zka67 válasza World-Soft (#3873) üzenetére


zka67
őstag

Szia, igen, mehet felhúzó ellenállással a venti vezérlésed. Ha esetleg mégse menne 10K felhúzó ellenállással, csökkentheted az értékét 1K-ig.

Az 5V toleráns lábakat az STM32F103C8T6-hoz ebben a doksiban találod meg, a nope által linkelt más kiosztású procikhoz van.

Egyébként a következő lábak 5V toleránsak: PA8-PA15, PB2-PB4, PB6-PB15, PD0, PD1

Igen. jó az FT232 bekötésed. A BOOT0 jumpert majd át kell tenned 1 állásba, a BOOT1-et pedig 0 állásba a programozáshoz, és resetet kell adnod neki előtte. A program futtatásához a BOOT0 jumpert 0 állásba kell rakni. (Az ST-LINK V2-vel nem kellenek ilyen macerák).

A Demonstrator GUI-t innen tudod letölteni. (Oldal alján a get software, kitöltesz pár adatot és letöltöd).

Bootloadert nem kell feltölteni, benne van a prociban.

Szükséged lesz még a Reference Manualra is, ebben találod a proci teljes leírását.

(#3878) devilnight


devilnight
újonc

Sziasztok

Lenne egy olyan kérdésem, hogyan tudok felhasználi egyszerre több i2c modúlt egy adott projekten belűl. Egyaránt érdekel hardveres és szoftveres részről is.
Iletve az arduino mega 2 db i2c-vel rendelkezik. Rá tehetek két eszközt a hátérkkönyvtárak tartalmazzák a szükséges címzéseket?
:))

(#3879) krisztianAMG válasza devilnight (#3878) üzenetére


krisztianAMG
senior tag

Ha jól értem százvalahány eszköz akasztható az i2c buszra, de a címezés nekem sem teljesen világos, úgyhogy én is örülnék egy felvilágosításnak. :)

(#3880) tvamos válasza devilnight (#3878) üzenetére


tvamos
nagyúr

Ez egy jo kezdesnek tunik. [link]

(#3879) krisztianAMG válasza devilnight (#3878) üzenetére
En regen olyat hasznaltam, aminek voltak fizikai cim beallito labacskai. Ott ez egyszeru volt. Gondolom az ujaknal is be lehet valahogy allitani kulon cimeket, gondolom eszkoze valogatja.

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#3881) World-Soft válasza zka67 (#3877) üzenetére


World-Soft
senior tag

A lábkiszításuk ugye az ugyanolyannak kinézőkenók ugye ugyanolyan?
Sikeresen úgy tettem ár a 90 fosok tüskesort, hogy letakartam minden szitázást... :(

(#3882) zka67 válasza World-Soft (#3881) üzenetére


zka67
őstag

Szia, gondolom...

(#3883) skul0


skul0
aktív tag

Sziasztok!

Részben Arduino-s segítségre lenne szükségem. A kérdés már régebbi, de értelmes megoldást azóta sem találtam.
A feladat egy 12V-os egyeneramú szivattyú fordulatszámának változtatása lenne. Első körben PWM-mel nyitott tranzisztor, majd később FET-tel próbáltam pár ellenállás társaságában, de az eredmény mindig az volt, hogy működött ugyan a szivattyú, de sokkal erőtlenebbnek tűnt és nem tudta olyan alacsony fordulatszámon szállítani a folyadékot, mint egy kis ebay-es feszültségszabályzóval, mert el sem indult.

Mi az amit még be lehetne tenni az áramkörbe, hogy ez a PWM jel általi gyors nyitás-zárás, gondolom ez okozza, meg legyen oldva? Kondenzátor kiegyenlítené kicsit, amíg a PWM jel nulla, addig merül és nyitva tartja a tranzisztort?
Vagy milyen más módszer létezik még a fent említett motor sebességszabályozására?

(#3884) Aryes válasza skul0 (#3883) üzenetére


Aryes
nagyúr

Na erre én is kíváncsi vagyok.
Csak tippelek: lehet a tranzisztoron túl nagy a feszültségesés, és/vagy nem nyit ki rendesen a fet. Az is lehet, hogy a pwm frekvenciája nem jó. De a kondenzátor semmi esetre sem jó ötlet, értelmét veszti a pwm. A feszszabályzót nem tudod valahogy vezérelni, ha már az jól működik?

(#3885) gyapo11 válasza skul0 (#3883) üzenetére


gyapo11
őstag

A pwm jelet megszűröd R/C vagy L/C szűrővel, hogy nagyjából egyenfesz legyen, és ezt egy erősítővel bikásítod, és ezt kötöd a motorra. Erősítőnek megfelel egy emitterkövető darlington pl.
A másik megoldás, hogy hagyod a pwm-et, és fogsz egy DAC-ot, ami a bináris számból analóg feszültséget állít elő, ezt erősíted. Ennek diszkrét értékei lesznek (egyébként a pwm-nek is 256), a szükséges lépések számához kell igazítani a bitek számát. A DAC lehet egy ellenállás létra is, valamikor régen ilyen volt a covox adapter is hangkártya helyett a párhuzamos porton.
Mindkét esetben az erősítő a motortól függően elég sok W-ot eldisszipálhat, erre gondolni kell.

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#3886) tvamos válasza skul0 (#3883) üzenetére


tvamos
nagyúr

Arra vigyazz, hogy ki ne maradjon a free wheeling dioda! A tranzisztor melle kell tenni, minel kozelebb. L-C szuro meretezesehez meg kene valami adat arrol a szivattyurol.

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#3887) skul0 válasza Aryes (#3884) üzenetére


skul0
aktív tag

A fesz vezérlő állítása potméterrel történik, nekem elektromos úton lenne szükségem a fordulatszám szabályozására. Bár volt olyan ötlet, hogy 3 relével 3 különböző állású fesz szabályzót kapcsolok, de ennél azt hiszem van elegánsabb megoldás is. :)

@gyapo11:
Az első megoldás elsőre szimpatikusnak tűnik, ahhoz van minden, de a második verzió sem tűnik túl nagy költségnek így gyors keresés alapján, így azt sem dobnám el.

@tvamos:
A motor DC 12V-os, de már 5V körül képes vizet szállítani kis fordulaton (ez kellene nekem) és max kb 1A-t vesz fel. Valamikor tanultam ezekről a szűrőkről, de őszintén szólva nem sokat tudok a méretezésükről, és így neten rákeresve sem lettem jobban képben. Nagyjából milyen ellenállás-kondi párost kellene használnom?

(#3888) gyapo11 válasza skul0 (#3887) üzenetére


gyapo11
őstag

A pwm ugye max 5 V, tehát ha 12 V-ig szeretnéd meghajtani a motort, akkor kell egy tartomány konverzió is, 0-5-ről 0-12-re. Ez egyszerűbben fogalmazva egy 2.4-szeres erősítő.
A DAC ha ellenálláslétra, akkor szintén csak 5 V-ig megy, ha ic, akkor az határozza meg.

Ha maxon 1 A-t fogyaszt, akkor a sorbakötött 1 Ω-os ellenállás is 1 V-ot fog ejteni, hatalmas kondi kellene, hacsak nem nagy a frekvencia. Ezért javasoltam inkább a gyengeáramot szűrni és utána erősíteni.
Ha valaki megmondja mekkora frekivel megy az arduino pwm-je, és mekkora fűrészt akarsz a tetejére, akkor beteszem szimulátorba és rögtön kiderül hány Farad kell 1 A-hez. :)

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#3889) Janos250 válasza gyapo11 (#3888) üzenetére


Janos250
őstag

"Ha valaki megmondja mekkora frekivel megy az arduino pwm-je"

Pl. amire beállítod :)

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#3890) gyapo11 válasza Janos250 (#3889) üzenetére


gyapo11
őstag

OK, akkor skul0 mondja meg mekkorára állítja. :)

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#3891) Aryes válasza skul0 (#3887) üzenetére


Aryes
nagyúr

Ha neked lennék, ragasztanék egy szervót a potméterre, és azt vezérelném az arduinoval. :DDD

(#3892) skul0 válasza gyapo11 (#3888) üzenetére


skul0
aktív tag

A gyengeáramot szűrni alatt azt érted, hogy az erősítő bázisa és az Arduino pin-je közé beiktatni a szűrőt? Illetve ha jól gondolom, és a fűrész a négyszögjelből a szűrő által kialakított görbét jelenti akkor minél laposabb annál jobb.

@Janos250:
A frekvencia nem, hogy állandó? Illetve adott pin-en állandó. Csak a kitöltési tényező változik, a négyszögjel felfutó éle mindig azonos időközönként ismétlődik, csak a jel hossza változik. Vagy a szervóval keverem?Forrás
Eszerint két frekivel lehet számolni, 490 és 980Hz pin-től függően.

@aryes:
Vótmá a tipp. :D

[ Szerkesztve ]

(#3893) Janos250 válasza skul0 (#3892) üzenetére


Janos250
őstag

Ha jól emlékszem, STM32-t használsz. Ott lehet állítani, ha a megfelelő regiszterekbe beírod az értékeket. Fejből persze nem vágom, mit, hova.

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#3894) tibi-d válasza skul0 (#3892) üzenetére


tibi-d
tag

Bocs, hogy belekotnyeleskedek a vitába. Egy 12V 1-2A motor vezérlését Arduinoval a legegyszerűbben úgy lehet megoldani, hogy kell venni néhány száz forintért egy H-bridge-t. Közvetlenül ráköthető az Arduinora. Mindenfajta szűrés teljesen felesleges, csak a veszteségeket növeli, meg a hőt. Kísérletileg meg kell határozni, hogy mekkora PWM értéknél indul el a motor, és a vezérlést úgy kell megírni, hogy ha a vezérlőjel "nem 0" akkor a minimális értéktől indítani a vezérlést. Így a motor meg fog indulni, nem tűnik úgy, hogy erőtlen lenne.

(#3895) tibi-d


tibi-d
tag

Ez a módszer bármilyen vezérlővel működik. Ha lenne visszacsatolás a fordulatról, akkor PID szabályzóval még precízebb szabályzás is megvalósítható.

(#3896) tboy93


tboy93
nagyúr

Sziasztok! Megjött ebayről az arduinom. Felraktam az ide-t, megpróbáltam egy nagyon egyszerű teszt programot rátölteni, de ez a hibaüzenet fogad:

Programkód // csak teszt hogy fel tudok-e egyáltalán tölteni rá valamit
int a;
int b;

void setup() {
a = 0;
b= 2;

}

void loop() {
a += b;

}

Hibaüzenet

Arduino: 1.6.12 (Windows 10), Alaplap:"Arduino/Genuino Uno"

Sketch uses 492 bytes (1%) of program storage space. Maximum is 32 256 bytes.
Global variables use 13 bytes (0%) of dynamic memory, leaving 2 035 bytes for local variables. Maximum is 2 048 bytes.
avrdude: stk500_recv(): programmer is not responding
avrdude: stk500_getsync() attempt 1 of 10: not in sync: resp=0x85
avrdude: stk500_recv(): programmer is not responding
avrdude: stk500_getsync() attempt 2 of 10: not in sync: resp=0x85
avrdude: stk500_recv(): programmer is not responding
avrdude: stk500_getsync() attempt 3 of 10: not in sync: resp=0x85
avrdude: stk500_recv(): programmer is not responding
avrdude: stk500_getsync() attempt 4 of 10: not in sync: resp=0x85
avrdude: stk500_recv(): programmer is not responding
avrdude: stk500_getsync() attempt 5 of 10: not in sync: resp=0x85
avrdude: stk500_recv(): programmer is not responding
avrdude: stk500_getsync() attempt 6 of 10: not in sync: resp=0x85
avrdude: stk500_recv(): programmer is not responding
avrdude: stk500_getsync() attempt 7 of 10: not in sync: resp=0x85
avrdude: stk500_recv(): programmer is not responding
avrdude: stk500_getsync() attempt 8 of 10: not in sync: resp=0x85
avrdude: stk500_recv(): programmer is not responding
avrdude: stk500_getsync() attempt 9 of 10: not in sync: resp=0x85
avrdude: stk500_recv(): programmer is not responding
avrdude: stk500_getsync() attempt 10 of 10: not in sync: resp=0x85
Hiba a feltöltés során. A hiba elhárítása a http://www.arduino.cc/en/Guide/ oldalon a Troubleshooting#upload alatt került leírásra.

Mit csinálok rosszul?

(#3897) gyapo11 válasza skul0 (#3892) üzenetére


gyapo11
őstag

Igen, sokkal egyszerűbb a kis áramot szűrni, mint a nagyot, kisebb kondi kell, és lehet nagyobb az ellenállás, kevesebb a veszteség. Cserébe az utána következő erősítő a szűrés után maradó fűrész feszt is erősíti.
A fűrész feszültség az csak kb. az, mert nem lineárisan növekszik vagy csökken, de nagyjából olyan, az alakja a szűrő alkatrészeinek méretezésétől is nagyban függ. És persze hogy annál jobb, minél simább a szűrt fesz, de valami gyakorlati kompromisszumos érték alá nem érdemes erőltetni, mert a nagy kondi problémásabb, és a motor is valószínűleg elvisel valamennyi ingadozást a tápjában.

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#3898) gyapo11 válasza tibi-d (#3894) üzenetére


gyapo11
őstag

A h-bridge szerintem ugyanúgy négyszögfeszt fog a motorra adni, és abból indult a beszélgetés, hogy ezt a motor nem szereti, ezért kell simított egyenfesszel táplálni. A simított egyenfeszt pedig az arduino pwm jeléből kell előállítani, mert nincs beépített DAC, ami egyből egyenfeszt adna ki. De mehet a DAC, és akkor nem kell szűrni. Vagy marad tényleg a potméter és szervóval forgatni. :)

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#3899) gyapo11 válasza tboy93 (#3896) üzenetére


gyapo11
őstag

Ha a program áttöltésekor jönnek hibaüzenetek, akkor általában a soros port kiválasztása téves. Meg kell nézni device managerben, hogy melyik portra tette az arduinot, és azt kell beírni az IDE-be. Persze előtte föl kell telepíteni az arduino usb-soros konverterének a driverét.

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#3900) tboy93 válasza gyapo11 (#3899) üzenetére


tboy93
nagyúr

Jo, koszi, ezen mar legalabb el tudok indulni. Holnap ranezek :R

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.