Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux - haladóknak (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2013-09-30 15:51:13

LOGOUT.hu

Mára a ProHardver!/IT.News Fórum is nagylétszámú Linuxban jártas taggal büszkélkedhet. Nehéz szinteket felállítani egy olyan rendszer ismeretében, ami annyira sokrétű, hogy teljesen szinte lehetetlen megismerni minden egyes részét. Azt azonban mindenki tudja, hogy kezdő-e vagy sem. Elsősorban nekik szólnak az alábbiak, de érdemes mindenkinek elolvasnia, mint útjelző táblát.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#16501) siebener válasza hcl (#16500) üzenetére


siebener
aktív tag

A modem elvileg K3772-z.

Jut eszembe, egyébként live módban használható a modem?

(#16502) hcl válasza siebener (#16501) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Kipróbálod, és meglátod ;) Ha felismeri, akkor be tudod üzemelni.
Mondjuk a Live nem jelent semmit, mert lehet, hogy ha kábelen lefrissülöd a rendszert telepítés után, akkor már menni fog, ha addig nem is ment.

Ha 11.10-zel működött, akkor 12.x -el is kellene neki.
De mondjuk arra gondoltam, hogy te írd be a "k3772 ubuntu" szavakat a gúgliba, és a találatok alapján tudsz dönteni :)

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#16503) siebener válasza hcl (#16502) üzenetére


siebener
aktív tag

Az rendben, de se időm, se kedvem, se lehetőségem nincsen mókolni vele, ezért kérdeztem.

Egyébként semmilyen net nincs az adott gépen. A kérdés éppen ezért irányult arra, hogy live módban futtatott bármely Linux képes-e kezelni a mobilmodemet.

(#16504) hcl válasza siebener (#16503) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Ezt csak akkor tudod meg, ha kipróbálod.
Kedv, idő : találj. Egyszer kell megcsinálnod, utána menni fog. Mire belaksz egy Linuxot, biztos, hogy meg kell oldanod pár gondot, de utána addig fog működni, amíg világ a világ.

Mutogatni való hater díszpinty

(#16505) CPT.Pirk válasza siebener (#16496) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ez ott nálad úgy működne, hogy leszedsz egy 10-15G helyet a második partíciódból egy új partíciónak, gondolom ott vannak az adatok, és ennyi helyen simán elmenne bármelyik disztró, 2-8Gb körül vannak telepítés után.

Az említett Ubuntut arra a gépre nem tartom jó ötletnek, mert az aktuális 2 kiadása nem éppen erőforrás kímélő. Ubuntu származékokat meg a saját tapasztaltaim miatt nem ajánlom. (kb. mind az, amit HCL javasolt :) )

Ezért javasoltam Arch alapú disztrót: [link], nézd meg milyen precízen le van írva minden az usb-s modemek kezeléséről.
Egyébként igen, live disztró alatt be tudod lőni a modemet és menni is fog. Max ha valami nagyon speciális modemed van, akkor kellhet alkotni valamit, de nem valószínű.

Jester01: ez a module config ez melyik fájl?

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#16506) siebener válasza CPT.Pirk (#16505) üzenetére


siebener
aktív tag

Köszönöm a választ.

Azt hiszem, mindjárt írok egy privátot, ha nem bánod, nem szemetelném tele a fórumot. :R

(#16507) Jester01 válasza CPT.Pirk (#16505) üzenetére


Jester01
veterán

Az lehet, hogy kicsit disztró függő. Nekem /etc/modprobe.d van és abban tetszőleges nevű de .conf végű fájlokba lehet beállításokat pakolni.

Jester

(#16508) MacCaine válasza siebener (#16506) üzenetére


MacCaine
őstag

Ezek közérdekű információk, úgyhogy nyugodtan "szemeteld".

(#16509) siebener válasza MacCaine (#16508) üzenetére


siebener
aktív tag

Megkaptam azóta a választ, köszönöm, de az alábbiról lenne szó.
A korábban említett gépen kellene telepítés nélkül, live módban futnia egy Linuxnak, hogy így tudjon kezelni egy vodafone-os - k3772-z - modemet. (Korábban már volt tapasztalatom valamelyik Linux-szal, ott csak hosszas mókolás után sikerült életet lehelni a modembe, ráadásul akkor telepítve is volt, amit most ki kellene hagynom).

Egyébként azért írtam, amit írtam, mert már volt rá példa, hogy valami "kedves" úriember elküldött melegebb éghajlatra, hogy ne itt gyűjtsek hozzászólásokat a magasabb ranghoz. Aztán eszébe sem jutott, hogy talán azért írok a fórumba, mert valamit nem tudok, a magasabb rangra pedig magasról teszek.

De egyébként ha van valakinek hasznos ötlete a témát illetően, akkor azt megköszönöm (bár igazából már van megoldás).

(#16510) Lenry


Lenry
félisten

vissza lehet valahogy nyerni a /var/spool/cups-ból az eredeti dokumentumot?

[ Szerkesztve ]

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#16511) kovaax válasza siebener (#16509) üzenetére


kovaax
őstag

Kugli a te barátod!

http://thenewbieblog.wordpress.com/2012/09/10/how-to-get-the-usb-modem-k3772-z-working-with-network-manager-applet-wvdial/

-=- There's no place like /home -=-

(#16512) CPT.Pirk válasza kovaax (#16511) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Na erre valószínűleg nem lesz szüksége.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#16513) siebener válasza kovaax (#16511) üzenetére


siebener
aktív tag

Kösz.

Egyébként még oroszul tanultam, na meg, gondoltam, éppen arra van a fórum, hogy kérdezzek.

(#16514) kovaax válasza CPT.Pirk (#16512) üzenetére


kovaax
őstag

Nekem hasonló gépen fut xubuntu 12.04.

-=- There's no place like /home -=-

(#16515) CPT.Pirk válasza kovaax (#16514) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Csak arra utaltam, hogy kizártnak tartom a kézi csomag fordítás szükségességét. A leírásban ő az 1.2.4-es usb-modeswitch csomagot rakta fel forrásból, ma meg már 1.2.5-1 körül tartanak a disztrók egyből telepíthető csomagjaival.

Plusz a javasolt disztrómban alapból benne is van ez a csomag.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#16516) chab7 válasza hcl (#16500) üzenetére


chab7
addikt

A 12.10 miért nem ajánlott? Csak kérdezem. Muter gépére épp most sikerült végre egy 12.04 lubuntut felvarázsolni (athlon xp cpu + fx5500 vga miatt szinte semmi más nem akart rendesen működni rajta) ami hálistennek végre normálisan működik. De ha van valami ami miatt nem érdemes 12.10-re frissíteni akkor nem fogom.

Lenovo ThinkPad T500 (Win10) | Huawei Mate 9 (8.0)

(#16517) CPT.Pirk válasza chab7 (#16516) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Van az a rosszmájú megjegyzés, hogy a nem LTS verziók a nyilvános béta teszt részei... ;]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#16518) sh4d0w válasza CPT.Pirk (#16517) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Ez annyira nem rosszmájú, hogy lehet, hogy a jövőben a Canonical meg is szünteti a kiadásukat.

https://www.coreinfinity.tech

(#16519) kovaax válasza CPT.Pirk (#16515) üzenetére


kovaax
őstag

The good news is that with ubuntu 12.04 the K3772-Z modem is detected straight after a new install and can be used brilliantly with network manager applet. :F

-=- There's no place like /home -=-

(#16520) Drótszamár


Drótszamár
őstag

Üdv!

Debian wheezy (armhf) miért nem látja a wireless egeret, és billentyűzetet?

Egy Arm mini pc-n használnám (cubieboard), de nem megy. Mikor Androidot bootok, ott rendben működik, de debian alatt nem.

lsusb látja a vevőt. Az nem tudom számít e, hogy a nevében nem láttam "HID"-et.

Van valakinek ötlete, hogy merre induljak? Ehez vettem, és nem akarok újat venni ilyen hülyeség miatt.

( 2b || !2b ) az itt a kérdés...

(#16521) hcl válasza chab7 (#16516) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Utánam leírták... Kissé, hm, "összecsapottak" :D
Mondjuk nem kéne annyira erőltetni a félévenkénti új verzsönt...

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#16522) vilmoskorte1


vilmoskorte1
csendes tag

Üdv!

Tud nekem valaki ajánlani konkrét Linuxos tabletet amit kapni is lehet, és nem csillagászati az ára?

Igen tudom, az android is linux, de én hagyományos linuxra gondoltam (pl. ubuntu).

Köszönöm

(#16523) mezis válasza chab7 (#16516) üzenetére


mezis
nagyúr

Én a Xubuntu 12.04-et gondoltam frissíteni Xubuntu 12.10-re gyenge, 32 MByte-os S3 grafikánál. Nem tudtam mert már az induló képernyő, ahol nyelvet, stb lehetne választani, használhatatlan volt.

mezis

(#16524) ko9


ko9
addikt

Üdv!

Nem találok megoldást egy nagyon egyszerűnek tűnő problémára. Van egy mappa (a), amiben több mappa van, amiben mégtöbb mappa/fájlok stb. És van egy másik mappa (b) szinte ugyanilyen felépítéssel, még a fájlok is megegyeznek, csak a tartalmuk más.

Ezt a két mappát szeretném összeolvasztani, mármint az A tartalmát belemásolni a B-be úgy, hogy az ottlévőket felülírja. MV/CP csinál egy másik mappát azonos nevű mappán belül (/a/c/ mappa a b/c/c/ lesz), ezért ez nem járható út. RSYNC lenne a megoldás szerintem, de azt még soha nem használtam.

Gondolom van valami piszokegyszerű megoldás, de nem jövök rá. Próbáltam A mappa tartalmát egy TAR-ba becsomagolni, majd B-be kicsomagolni, ( tar cf - . |(cd ../b; tar xvf - ) de nem minden fájlt rakott át (30-40ezer fájlról van szó kb, nem tudom miért nem rakta bele mind).

Mi lenne a megoldás?

Köszönöm előre is! :R

[ Szerkesztve ]

--------------------------- Privátot privátba - Fórumtémát fórumba!! --------------------------- --------- I/DEBUG(3430): debuggerd committing suicide to free the zombie! ---------

(#16525) Jester01 válasza ko9 (#16524) üzenetére


Jester01
veterán

Ha nem scriptből kell, akkor mint minden fájl művelethez, midnight commander (mc).
Egyébként a tar-os és a cp-s megoldásnak is jónak kellett volna lennie, ott valami mágia van ha nem:

$ cd a && cp -dfRv -t ../b .
`./c/f1.txt' -> `../b/./c/f1.txt'
`./c/f3.txt' -> `../b/./c/f3.txt'

Jester

(#16526) Soak válasza Jester01 (#16525) üzenetére


Soak
veterán

Sziasztok !

Az miért van, hogy apache chmod 655-el nem jelenítí meg a képet a mappából (403) 755-el meg igen? Nem elég a megjelenítéshez az r?

(#16527) Jester01 válasza Soak (#16526) üzenetére


Jester01
veterán

Azért, mert a directory jogosultságok esetén az r (olvasás) csak arra jó, hogy listázhasd (readdir) a tartalmát. Fájl megnyitáshoz (open), attribútum listázáshoz (stat), belelépéshez (chdir) és egyebekhez x (végrehajtás) jog kell.

[ Szerkesztve ]

Jester

(#16528) Soak válasza Jester01 (#16527) üzenetére


Soak
veterán

Értem, köszi. Akkor hogyan tudom megoldani azt, hogy áttudja mozgani a fileokat a mappába, majd pedig meg tudja jeleníteni, de esetleg egy php file ne futhasson le?

(#16529) Jester01 válasza Soak (#16528) üzenetére


Jester01
veterán

Jogosultság szinten szerintem sehogy. Feltehetőleg az apache konfigurálásával le lehet tiltani a scripteket.

Jester

(#16530) Soak válasza Jester01 (#16529) üzenetére


Soak
veterán

Értem, köszönöm !

(#16531) Soak válasza Soak (#16530) üzenetére


Soak
veterán

(#16532) Speeedfire


Speeedfire
nagyúr

Web hosting kérdésben szeretnék segítséget kérni.
Adott egy domain az egyik szolgáltatónál tejfutár.hu, illetve adott egy tárhely csomag egy másik szolgáltatónál illetve domain is (tejfutar.eu).
Az elsőnél a tejfutár.hu dns beállításai:

A másik szolgáltatónál a dns:

A .htaccess fájl:
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^tejfutar\.eu$ [OR]
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^www\.tejfutar\.eu$
RewriteRule ^/?$ "http\:\/\/www.xn\-\-tejfutr\-mwa\.hu\/" [R=301,L]

2 dolog nem stimmel nálam.
A www taggal bejön a tejfutár.hu oldal, de nélküle dns hiba van. Illetve az eu-s nem a www-re irányít. Mi lehet a gond? Csütörtökön állítottam be a dns-eket, de valami nem jó.

Fotóim https://fb.com/toth.szabolcs.art || IG: http://instagram.com/_tothszabolcs_ || Weblapom http://szabolcs-toth.com

(#16533) Nkboy


Nkboy
senior tag

Sziasztok, Jó estét!

Van itt egy kis érdekesség számomra.

Mi ennek az oka? :))

A fekete kormánylégzsák a bézs utastérben felér egy őszinte vallomással

(#16534) hcl válasza Nkboy (#16533) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Alatta leírták, miért.
A file-elhelyezési adatok léteznek partíciós tábla nélkül is.
Főleg FAT esetén, ahol külön táblázatban vannak.

Mutogatni való hater díszpinty

(#16535) Nkboy válasza hcl (#16534) üzenetére


Nkboy
senior tag

Oké, közben már láttam én is, De hogy lehet eltüntetni?

A fekete kormánylégzsák a bézs utastérben felér egy őszinte vallomással

(#16536) Jester01 válasza Nkboy (#16535) üzenetére


Jester01
veterán

Felülírod az eszközt (de legalábbis az elejét) nullával vagy véletlen adattal ízlés szerint, például:
dd if=/dev/zero of=/dev/XXX bs=1M count=10

Jester

(#16537) Nkboy válasza Jester01 (#16536) üzenetére


Nkboy
senior tag

Köszönöm!

A fekete kormánylégzsák a bézs utastérben felér egy őszinte vallomással

(#16538) sonar


sonar
addikt

Sziasztok,

Lenne egy elvi kérdésem.
Ha az alábbi módon csinálok egy backup-ot majd restore-t akkor a grub miért csesződik el?

cd /
tar cvpzf backup.tgz --exclude=/proc --exclude=/lost+found --exclude=/backup.tgz --exclude=/mnt --exclude=/sys /

Restore:
tar xvpfz backup.tgz -C /
mkdir proc
mkdir lost+found
mkdir mnt
mkdir sys
etc...

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#16539) bambano válasza sonar (#16538) üzenetére


bambano
titán

mert ezzel a grubot nem mented.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#16540) vadcoca válasza sonar (#16538) üzenetére


vadcoca
tag

A "régi" grub.cfg-t is elmented, ezt az "új" partíción újra kell generálni. (+grub-install). Az fstab is rossz csak még nem derült ki, mert nem indul ;] .
Ezekkel együtt működőképes a módszer. (viszont lustaság fél egészség: az exclude+mkdir helyett inkább --one-file-system)

6x9 = 42

(#16541) sonar válasza vadcoca (#16540) üzenetére


sonar
addikt

--one-file-system - ez ki tudnád fejteni bővebben?
A "régi" grub.cfg-t is elmented, ezt az "új" partíción újra kell generálni. - de ugyanarra a gépre (+ugyanarra a hdd-re) pakolom vissza

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#16542) Drótszamár válasza Drótszamár (#16520) üzenetére


Drótszamár
őstag

Senkinek semi ötlet? :O

( 2b || !2b ) az itt a kérdés...

(#16543) ivana válasza sonar (#16541) üzenetére


ivana
Ármester

Mert valószinűleg közben törlöd az MBR-t, azt is újra kell csinálni.

(#16544) vadcoca válasza sonar (#16541) üzenetére


vadcoca
tag

tar --one-file-system --numeric-owner cvzpf ....
A one-file-system miatt az adott file-rendszeren belül marad: lementi a proc, sys, dev stb könyvtárakat, de a tartalmukat nem, mert ezek tartalma nem a gyökér partíción (tehát nem a hdd-n) van, csak oda van felcsatolva. Ha pl. egy liveCD-ről bootolsz, akkor látod is, hogy van a partíción egy proc könyvtár, de üres. (További előny, hogy a /media-ban felcsatolva hagyott több terányi külső cuccot sem mentem le "véletlenül" :D )
A numeric-owner azért ajánlott, mert nem lesz keveredés a visszaállításra használt rendszer usernév/uid csoportnév/gid esetleg eltérő párosai miatt. Akkor lehet benézni, ha nem használod a numeric-owner -t, és a visszaállító rendszerben létezik ugyanolyan név ésvagy csoport, mint a backupolt rendszerben, de a névhez vagy csoporthoz tartozó uid/gid nem ugyanaz mindkettőben.

Kérdés, hogy közben mi történik azzal a hdd-vel. Ha pl. leformázod a / partíciót, akkor kap új uuid-t, a grub nem fog menni és az fstab sem lesz jó. Ha viszont pl. mkfs.ext4 -U xxxx-xxxx-xxxx-... /dev/valami , ahol xxxx-xxxx-xxxx-..... a régi uuid, akkor jónak kellene lennie.
Partícionálásnál elvileg nem sérülhetne a grub, mert csak a partíciós tábla bejegyzéseit módosítod. De eddig mindig nyomtam ilyenkor grub-install-t, szóval ezt nem teszteltem. ;)

6x9 = 42

(#16545) Jester01 válasza vadcoca (#16544) üzenetére


Jester01
veterán

A numeric-owner opciót egyébként elég a kibontásnál használni, így azért a fájlban még olvashatóan megmarad szövegesen is.

Jester

(#16546) sonar válasza vadcoca (#16544) üzenetére


sonar
addikt

kösz! :R
kipróbálgatom ezeket.

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#16547) vadcoca válasza Jester01 (#16545) üzenetére


vadcoca
tag

Köszi a kiegészítést.

6x9 = 42

(#16548) Soak


Soak
veterán

Sziasztok !

Azt szeretném elérni, ha lenne egy "mappám" aminek a méretét dinamikusan tudom változtatni (gondolok itt arra, hogy be tudok tenni alá HDD-t ha akarok és nem történik semmi, csak megnő az elérhető terület) .

Ha jól értem akkor nekem LVM-re van szükségem. Eddig eljutottam, de sokkal tovább nem :D . Hogy kezdjek neki, ha be szeretném configolni . Kerestem sokat a neten, de nem találtam számomra érthető leírást. Telepítésnél LVM-et jelőltem meg, de (csak tipp) ez nem jelent semmit ha nem a rendszer partició méretét szeretném piszkálni.

Szerk : A rendszert ubuntu server 12.04 64bit

[ Szerkesztve ]

(#16549) rt06 válasza Soak (#16548) üzenetére


rt06
veterán

ezt a doksit tudom ajanlani, nagyuon jol elmondja, mit hogyan, s miert kell

roviden:
fogsz egy particiot, es abbol pv-t (physical volume) csinalsz
egy, vagy tobb pv-t osszefogsz vg-ve (volume group)
ebben a vg-ben aztan letre tudsz hozni egy, vagy tobb lv-t (logical volume)
ezt az lv-t utana ugyanugy tudod formazni, mount-olni, mintha particio lenne, viszont annal sokkal egyszeruebben tudod pl a meretet valtoztatni

Politikailag korrekt, valamint munkahely- és gyermekbarát aláírás, amiben egyáltalán nincsen p*na.

(#16550) Soak válasza rt06 (#16549) üzenetére


Soak
veterán

Köszi, ezt megtaláltam én is, csak első ránézésre meredeknek tűnt, de akkor végignyálazom . Köszi.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux - haladóknak (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.