Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux - haladóknak (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2013-09-30 15:51:13

LOGOUT.hu

Mára a ProHardver!/IT.News Fórum is nagylétszámú Linuxban jártas taggal büszkélkedhet. Nehéz szinteket felállítani egy olyan rendszer ismeretében, ami annyira sokrétű, hogy teljesen szinte lehetetlen megismerni minden egyes részét. Azt azonban mindenki tudja, hogy kezdő-e vagy sem. Elsősorban nekik szólnak az alábbiak, de érdemes mindenkinek elolvasnia, mint útjelző táblát.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#17601) Jim-Y válasza Speeedfire (#17597) üzenetére


Jim-Y
veterán

Szia, linux mint cinnamon alatt böngészőben nekem is csíkozott az ati kártyám, de szerintem ne add fel, mondok is egy jó ötletet:

- Debian 7 Wheezy
- Gnome Classic DE-vel, meg tudod olyanra csinálni, hogy a LM Cinnamon-ra hajazzon.
- én is ilyenre csináltam meg, mert a mint kinézetre tetszik, viszont a debian sokkal stabilabb, és a vga driverrel sincs gondom alatta.

Jelenleg így néz ki a desktopom:

- ami nagyon tetszett még mint alatt az a terminál, fekete/szürke alapon zöld. Ezt is sikerült megcsinálni, úgyhogy simán jól néz ki most minden :)

[ Szerkesztve ]

(#17602) Speeedfire


Speeedfire
nagyúr

Adok egy esélyt a debian editionnak. Meglátom mi sül ki belőle. :R

Fotóim https://fb.com/toth.szabolcs.art || IG: http://instagram.com/_tothszabolcs_ || Weblapom http://szabolcs-toth.com

(#17603) mszl


mszl
aktív tag

Sziasztok!

HA már így előjött akkor a debiant radeon driverrel 2 monitorral próbálta valaki.
Most ubi alatt megy a monitor DVI-n és egy nagy sony TV HDMI-n
Az alaplapi vga-t D-SUB még szeretném egy kis monitorra kötni, de eddig ez sajnos nem jött össze.
CSak a RADEON megy a monitorral, TV-vel.

A hálózat építést csak elkezdeni lehet, befejezni nem.... Eredetije a HUP-on!! Onnan kölcsönöztem!!

(#17604) Speeedfire


Speeedfire
nagyúr

Git-et szeretnék beállítani a szerveren több felhasználó részére, több projektre szegmentálva. Ismer valaki valami jó programot, leírást erre? Alapvetően php frontend lenne a legjobb. Repo, branch létrehozás, törlés stb.

Fotóim https://fb.com/toth.szabolcs.art || IG: http://instagram.com/_tothszabolcs_ || Weblapom http://szabolcs-toth.com

(#17605) Speeedfire válasza Speeedfire (#17602) üzenetére


Speeedfire
nagyúr

Hát, viccesek a srácok. Mondom majd én eldöntöm, hogy mit hogyan kell csatolni. Erre ez fogad. :W
A sima verzióban volt beépített partícionáló és csatolási pont beállító...

Fotóim https://fb.com/toth.szabolcs.art || IG: http://instagram.com/_tothszabolcs_ || Weblapom http://szabolcs-toth.com

(#17606) joecontra


joecontra
addikt

Hali!

LIVE módban kipróbáltam a Manjaro XFCE-t. Még egy böngészőt sem tudtam elindítani mert klikk a Firefox ikonra és már szét is fagyott.
Más is járt így?

Üdv,
J

(#17607) MacCaine válasza joecontra (#17606) üzenetére


MacCaine
őstag

Nem. MD5SUM ellenőrzés megvolt?

(#17608) joecontra válasza MacCaine (#17607) üzenetére


joecontra
addikt

Letöltés után nem, de most hogy mondtad megtettem. Egyeznek az értékek.

Viszont újra beléptem és mielőtt kifagyasztottam volna, benéztem a /var/log mappába és kimentettem a log fájlokat. Bemásolom az errors.log tartalmát, hátha segít megoldást találni:

Aug 8 08:54:55 localhost kernel: [ 0.026666] ..MP-BIOS bug: 8254 timer not connected to IO-APIC
Aug 8 08:54:55 localhost kernel: [ 3.964037] NTFS-fs warning (device sda1): load_system_files(): Unsupported volume flags 0x4000 encountered.
Aug 8 08:54:55 localhost kernel: [ 3.964060] NTFS-fs warning (device sda1): load_system_files(): Volume has unsupported flags set. Will not be able to remount read-write. Run chkdsk and mount in Windows.
Aug 8 08:54:55 localhost kernel: [ 4.221515] sd 4:0:0:0: [sdc] No Caching mode page present
Aug 8 08:54:55 localhost kernel: [ 4.221530] sd 4:0:0:0: [sdc] Assuming drive cache: write through
Aug 8 08:54:55 localhost kernel: [ 4.224516] sd 4:0:0:0: [sdc] No Caching mode page present
Aug 8 08:54:55 localhost kernel: [ 4.224525] sd 4:0:0:0: [sdc] Assuming drive cache: write through
Aug 8 08:54:55 localhost kernel: [ 4.229144] sd 4:0:0:0: [sdc] No Caching mode page present
Aug 8 08:54:55 localhost kernel: [ 4.229154] sd 4:0:0:0: [sdc] Assuming drive cache: write through
Aug 8 08:54:55 localhost kernel: [ 5.274283] NTFS-fs warning (device sda1): load_system_files(): Unsupported volume flags 0x4000 encountered.
Aug 8 08:54:55 localhost kernel: [ 5.274306] NTFS-fs warning (device sda1): load_system_files(): Volume has unsupported flags set. Will not be able to remount read-write. Run chkdsk and mount in Windows.
Aug 8 08:54:55 localhost [ 6.558395] systemd-remount-fs[248]: /bin/mount for / exited with exit status 11.
Aug 8 08:54:55 localhost kernel: [ 8.097689] [Firmware Bug]: powernow-k8: No compatible ACPI _PSS objects found.
Aug 8 08:54:55 localhost kernel: [ 8.097689] [Firmware Bug]: powernow-k8: First, make sure Cool'N'Quiet is enabled in the BIOS.
Aug 8 08:54:55 localhost kernel: [ 8.097689] [Firmware Bug]: powernow-k8: If that doesn't help, try upgrading your BIOS.
Aug 8 08:54:55 localhost kernel: [ 9.722623] xc2028 9-0061: Could not load firmware xc3028-v27.fw.
Aug 8 08:54:56 localhost dhcpcd[691]: enp0s7: sendmsg: Cannot assign requested address
Aug 8 08:55:16 localhost kernel: [ 30.925092] nouveau E[ PBUS][0000:00:0d.0] MMIO write of 0x00340001 FAULT at 0x00b000

Ezek a betöltéskori hibák, nem tudom lehet-e közük a fagyáshoz.

Üdv,
J

(#17609) sh4d0w válasza joecontra (#17608) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Legutolsó sor: úgy néz ki, a nouveau driver dob egy hátast. Indítsd el failsafe módban a livecd-t.

https://www.coreinfinity.tech

(#17610) joecontra válasza sh4d0w (#17609) üzenetére


joecontra
addikt

Köszönöm, megpróbálom.

Üdv,
J

(#17611) joecontra válasza joecontra (#17610) üzenetére


joecontra
addikt

LIVE inditas alkalmaval a kernel safe mode egy szoveges feluletet hoz be. Viszont a no local apic kernel beallitassal beerek a grafikus feluletre es a firefox sem rogyasztja terdre a rendszert.

Ennek mi az oka?

(Manjaro alol irom ezt es szandekosan nem allitottam magyarra meg).

Udv,
J

(#17612) joecontra válasza joecontra (#17611) üzenetére


joecontra
addikt

Na, safe mode-ban végül beengedett és a fagyás is megszűnt. Mihez kezdjek akkor most a nouveau driverrel?

Üdv,
J

(#17613) mszl


mszl
aktív tag

Sziasztok!

Készítettem egy minimális debian rendszert, feldobtam rá a phpsysinfo-t, de valamiért nem listázza az IDE, SCSI eszközöket. IDE az nincs is, de a sata vinyót az szeretném látni a listában,
Valaki tudja, hogy honnan hívná le SCSI eszközök listáját?? Mert lehet az a progi nincs telepítve minimum installnál.

A hálózat építést csak elkezdeni lehet, befejezni nem.... Eredetije a HUP-on!! Onnan kölcsönöztem!!

(#17614) Jester01 válasza mszl (#17613) üzenetére


Jester01
veterán

strace megmondja miket néz.
Bár ha php akkor gondolom nem nagy kihívás beleolvasni a forráskódba.

Jester

(#17615) rybank válasza joecontra (#17612) üzenetére


rybank
senior tag

Nem vagyok guru, de blacklist-elni tudod. Illetve, ha az nvidia saját driverét tennéd fel?

[ Szerkesztve ]

(#17616) mszl válasza Jester01 (#17614) üzenetére


mszl
aktív tag

Egy kis segítséget kérhetnék, hogyan kezdjem a strace-el :R

[ Szerkesztve ]

A hálózat építést csak elkezdeni lehet, befejezni nem.... Eredetije a HUP-on!! Onnan kölcsönöztem!!

(#17617) mszl válasza mszl (#17616) üzenetére


mszl
aktív tag

Megvan egy kis forráskód böngészés után az: lsscsi

A hálózat építést csak elkezdeni lehet, befejezni nem.... Eredetije a HUP-on!! Onnan kölcsönöztem!!

(#17618) joecontra válasza rybank (#17615) üzenetére


joecontra
addikt

Köszönöm az ötletet, azzal is teszek majd egy próbát de már nem ma.

Üdv,
J

(#17619) bambano válasza mszl (#17613) üzenetére


bambano
titán

ha a phpsysinfo-t a webszerverből indítod, akkor lehet ott még jogosultság probléma is.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#17620) mszl válasza bambano (#17619) üzenetére


mszl
aktív tag

Azokkal nem volt gond a smartctl, hddtemp... stb-nél, csak ez a minimal installból hiányzott.

A hálózat építést csak elkezdeni lehet, befejezni nem.... Eredetije a HUP-on!! Onnan kölcsönöztem!!

(#17621) kukinyo


kukinyo
addikt

Sziasztok
Nem tudom jó helyen teszem e fel a kérdésem (ha nem akkor légyszi igazítsatok útba).
Windows 7 mellé felraktam a Linux-Mint 12 verzióját.A gondom az hogy a boot sorrend :Linux, Windows 7.
Ezeket szeretném felcserélni, van erre lehetőség?
Köszi :)

(#17622) sh4d0w válasza kukinyo (#17621) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Van.

https://www.coreinfinity.tech

(#17623) kispx válasza kukinyo (#17621) üzenetére


kispx
addikt

Terminálba írd be:
sudo nano /etc/default/grub

GRUB_DEFAULT=0
Sorba a számot írd át a Win sorszámára.

Majd sudo update-grub2

(#17624) kukinyo válasza sh4d0w (#17622) üzenetére


kukinyo
addikt

Köszönöm szépen :R

(#17623) kispx: Ez így egyszerűbbnek tűnik, mindjárt ki is próbálom.

[ Szerkesztve ]

(#17625) kukinyo válasza kispx (#17623) üzenetére


kukinyo
addikt

Ott már is elakadtam hogy a 0 hogy cserélem ki 5-re?
A kurzort hogy vigyem oda? Csak a sor elején villog és nem is tudom a helyét változtatni.
Nagyon kezdő linux felhasználó vagyok, nem röhögni. :D

(#17626) kispx válasza kukinyo (#17625) üzenetére


kispx
addikt

A nyíl billentyűkkel. :)

[ Szerkesztve ]

(#17627) kukinyo válasza kispx (#17626) üzenetére


kukinyo
addikt

Kicseréltem, és most mit nyomjak, hogy írjam be ezt: sudo update-grub2 ?

(#17628) kispx válasza kukinyo (#17627) üzenetére


kispx
addikt

ctrl + x

utána egy i betűt (ha angol akkor y), majd egy enter

(#17629) kukinyo válasza kispx (#17628) üzenetére


kukinyo
addikt

Sikerült!
Köszönöm szépen a segítséged és a türelmedet. :R :R

(#17630) Speeedfire


Speeedfire
nagyúr

Hátha combosabb telefonnal rendelkezők is kedvet kapnak hozzá.

Fotóim https://fb.com/toth.szabolcs.art || IG: http://instagram.com/_tothszabolcs_ || Weblapom http://szabolcs-toth.com

(#17631) joecontra


joecontra
addikt

Most Live Fedora KDE-rol irok.

A KDE startup animacio kozben szepen kifagyott majd szetesett a kep. Majd kutakodtam egy kicsit es megprobaltam azt, hogy hozzaadtam az acpi=oldboot opciot az inditashoz.

Szepen bejelentkezett es mukodik is. Meg nem akarom elkiabalni, mas korabban kerdeses disztrokkal is kiprobalom a modszert es meglatjuk.

Udv,
J

[ Szerkesztve ]

(#17632) matata!


matata!
csendes tag

Letöltöttem az AMD oldalról az utolsó Catalyst drivert, feltettem de valahogy nincs Catalyst Control Centerem.
Hogyan tudnék varázsolni?

Elementary Os Luna 0.2 x64

(#17633) mmat3 válasza matata! (#17632) üzenetére


mmat3
tag

Be kell állítani a telepítőjében, szüksége van a QT-re.

(#17634) pakriksz


pakriksz
őstag

felraktam a nagygépemre újra egy linux mintet és egy ati radeon hd5770 kártya van benne. Persze a szokásos fogadott install után, a jó öreg 1024*768-as felbontás, a monitorom 1280*1024-e nem is választható. Hát bementem a driver állítgatós felületre, és kiválasztottam az fglrx-et (mert bizony fullos 3d gyorsítás is kéne). Az újraindítás után egy gyönyörű "out of range"-el fogadott a monitor, miután a boot végigment. Aztán paranccsorból próbáltam aticonfig --initial-t, ami létrehozott egy xorg.conf-ot persze felbontás információk nélkül, így továbbra is maradt az out of range.
Modeline-t próbáltam a xorg.conf-hoz adni, de semmi eredmény.
Mit lehet tenni? (vajon ezek az állandó felbontás, képernyőmód problémák meg fognak szűnni a xorg leváltásával?)

[ Szerkesztve ]

Troll (nemhivatalos definíció): az akinek véleménye nem tetszik nekünk/nem értünk vele egyet. (10-ből 9 fanboy ezt ajánlja) || Fanboy 8 in 1 (Intel, AMD, Nvidia, konzol, PC,+minden politikai oldal) hiszen "ahol nem mi vagyunk, ott az ellenség"

(#17635) bambano válasza pakriksz (#17634) üzenetére


bambano
titán

meg kellene nézni a logokban, hogy le tudta-e tölteni a monitorról a modeline-okat, mert aszerint kell elindulni a nyomozásban. debianon ez a /var/log/Xorg.0.log-ba megy, ha emlékeim nem csalnak.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#17636) pakriksz válasza bambano (#17635) üzenetére


pakriksz
őstag

nem tudta letölteni: "Display0: Failed to get EDID information. "

És erre behelyettesít valami, 1600*1200-as felbontásra és persze ezt a felbontást kezdi el használni is...

Ez az edid valami hihetetlen hulladék, akárhány monitorral találkoztam, mindenhol teljesen random volt hogy működik-e vagy sem, és nem csak linuxon, windowson is kb 1 hónapja kaptam egy szép out of ranget emiatt.

[ Szerkesztve ]

Troll (nemhivatalos definíció): az akinek véleménye nem tetszik nekünk/nem értünk vele egyet. (10-ből 9 fanboy ezt ajánlja) || Fanboy 8 in 1 (Intel, AMD, Nvidia, konzol, PC,+minden politikai oldal) hiszen "ahol nem mi vagyunk, ott az ellenség"

(#17637) Zoli133 válasza pakriksz (#17636) üzenetére


Zoli133
őstag

1. xrandr -el be tudod állítani a helyes felbontást. ( xrandr --output ${csatoló} ${felbontás} )

2. MIlyen csatija van a monitornak? Ha sima VGA akkor 14 vagy 15 pines a kábel (itt szokott sokszor elcsúszni ez a dolog)

"It's a fez. I wear a fez now. Fezzes are cool."

(#17638) pakriksz válasza Zoli133 (#17637) üzenetére


pakriksz
őstag

xrandr-al semmit nem lehet beállítani mert az csak grafikus felülettel működik(karakteres módban kiírja hogy nem talál displayt). Paradoxon, out of ranges guin vakon semmit sem lehet beállítani. 15 pines vga, dvi->vga konverterrel.

Vagy nem tudom hogy lehetne karakteres módba úgy átlépni hogy a grafikus rész ne álljon le, mert ctrl-alt-f1-nél bizony leáll.

[ Szerkesztve ]

Troll (nemhivatalos definíció): az akinek véleménye nem tetszik nekünk/nem értünk vele egyet. (10-ből 9 fanboy ezt ajánlja) || Fanboy 8 in 1 (Intel, AMD, Nvidia, konzol, PC,+minden politikai oldal) hiszen "ahol nem mi vagyunk, ott az ellenség"

(#17639) bambano válasza pakriksz (#17638) üzenetére


bambano
titán

én már láttam olyan dvi-vga konvertert, amelyik nem működött. amint cseréltem, mágikus, a témához egyáltalán nem tartozó fagyások is megszűntek.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#17640) Zoli133 válasza pakriksz (#17638) üzenetére


Zoli133
őstag

export DISPLAY=:0 és lehet vele állítani a dolgokat.

"It's a fez. I wear a fez now. Fezzes are cool."

(#17641) pakriksz


pakriksz
őstag

na megoldódott, a xorg.conf-va bebiggyeztettem a SubSection "Display"-en belülre hogy M]Modes "1280x1024" meg följebb a monitor section-ba hogy Option "Preferred" "1280x1024"

Bár még mindig 1600x 1200-ig vannak listázva a menükben a felbontások, de legalább 1280-ban indul.

Troll (nemhivatalos definíció): az akinek véleménye nem tetszik nekünk/nem értünk vele egyet. (10-ből 9 fanboy ezt ajánlja) || Fanboy 8 in 1 (Intel, AMD, Nvidia, konzol, PC,+minden politikai oldal) hiszen "ahol nem mi vagyunk, ott az ellenség"

(#17642) pakriksz válasza pakriksz (#17641) üzenetére


pakriksz
őstag

mondjuk sok értelme nem volt, láthatóan a 3d még mindig nem megy rendesen linuxon (desktopon villódzások, a linuxos HL2-t kipróbálva fehér képernyő, frissebb driver felrakva fagyás bootkor) ... talán majd a wayland és a többivel...

Csak az a problem, hogy az opencl is terjed, szóval gondok lesznek, még a 3d-n kívül is. Azért szomorú hogy 6 év alatt semmi előrelépés nem történt a GPU-s dolgokban linuxon.

[ Szerkesztve ]

Troll (nemhivatalos definíció): az akinek véleménye nem tetszik nekünk/nem értünk vele egyet. (10-ből 9 fanboy ezt ajánlja) || Fanboy 8 in 1 (Intel, AMD, Nvidia, konzol, PC,+minden politikai oldal) hiszen "ahol nem mi vagyunk, ott az ellenség"

(#17643) Jester01 válasza pakriksz (#17642) üzenetére


Jester01
veterán

Nekem például 6 éve kiválóan működik, szóval onnan nehéz is előrébb lépni :P Történetesen nekem is 5770 van jelenleg. HL2-t nem próbáltam mondjuk, de pl. unigine benchmarkot és egyéb 3d cuccot igen, még wine alatt is.

Villódzni az open source driver szokott de van rá workaround.

Értem én, hogy neked problémád van és ezért morcos vagy de a "semmi előrelépés" az erős túlzás.

Jester

(#17644) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

Itt talán hamarabb kapok segítséget, mert most sietnem kell a kérdéses géppel.

Szóval adott egy régi P3-as masina, elég válogatós, így egy Ati Rage Ultra (r128) videokártya megy benne, a kártya hibátlan.
Debian 7 LXDE-t raktam fel mert cél egy ismerősnek az XP kiváltása és ez hasonlít rá. A gond az, hogy a Debianban lévő xorg verzióval nem megy ez a kártya. Arch fórumokban találni némi infót, frissebb Mesa, vagy driver lehet a megoldás, de nem igazán tudom merre induljak el.
A recovery konzol megy, csináltam benne hálózatot, szóval letölteni és telepíteni tudok. Próbaképpen egy friss kernelt néztem a backportsból, de az nem oldotta meg.
Valaki találkozott ezzel a problémával?

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#17645) Vladi válasza pakriksz (#17638) üzenetére


Vladi
nagyúr

Na ezért kell a nyíltat fenn hagyni. Akkor már az xrandr csinál neked normális felbontást.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#17646) Vladi válasza CPT.Pirk (#17644) üzenetére


Vladi
nagyúr

Kell egy upgrade vagy egy downgrade. debes csomagkezelővel nem tudom hogy kell cisnálni. Elvileg csak mesa drivert kéne frissítened valami testing tárolóból.

bambanő..... ;]

De ilyen régi gépre legaszibb rendszer kéne szerintem, centos 5 pl.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#17647) pakriksz


pakriksz
őstag

Na még is működik valahogy a 3d, a fehér képernyő akkor van ha teljes képernyős módban próbálok futtatni valami 3d-s cuccot. Megy alatta a játék, hallani a menühangokat, bevezető videot, de fehér az egész.
Most a HL2-vel kipróbáltam, hogy ablakos módra paramétereztem, és van is kép. A probléma az, hogy brutális tearinget produkál, bár nem tudom teljes képernyővel jobb lenne-e.

Minden játék ugyanezt produkálja teljes képernyőn. A source motorosok, és az uniengine-esek is.

[ Szerkesztve ]

Troll (nemhivatalos definíció): az akinek véleménye nem tetszik nekünk/nem értünk vele egyet. (10-ből 9 fanboy ezt ajánlja) || Fanboy 8 in 1 (Intel, AMD, Nvidia, konzol, PC,+minden politikai oldal) hiszen "ahol nem mi vagyunk, ott az ellenség"

(#17648) mmat3 válasza pakriksz (#17647) üzenetére


mmat3
tag

Catalystba be van kapcsolva a tear free desktop?

(#17649) pakriksz válasza mmat3 (#17648) üzenetére


pakriksz
őstag

mindegy, ki és bekapcsolva is ugyan az van.

Troll (nemhivatalos definíció): az akinek véleménye nem tetszik nekünk/nem értünk vele egyet. (10-ből 9 fanboy ezt ajánlja) || Fanboy 8 in 1 (Intel, AMD, Nvidia, konzol, PC,+minden politikai oldal) hiszen "ahol nem mi vagyunk, ott az ellenség"

(#17650) CPT.Pirk válasza Vladi (#17646) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Egy kb. 40 csomag pár darabonkénti felrakása után egy kielégíthetetlen függőséget talált a mesa, így nem tudtam lefordítani az újat.

Mindegy, bevágtam a gépbe egy TNT2-t amit most találtam, ezzel megy...

pakriksz: ha használsz asztali effekteket, annak a konfigjában van olyan, hogy "letiltás teljes képernyős alkalmazásoknál", ez esetleg segíthet. Nem tudom mi lehet nálad a gáz, nálam és haveromnál is simán mentek a Unigine engines benchmarkok.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux - haladóknak (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.