Hirdetés
-
LOGOUT.hu
Mára a ProHardver!/IT.News Fórum is nagylétszámú Linuxban jártas taggal büszkélkedhet. Nehéz szinteket felállítani egy olyan rendszer ismeretében, ami annyira sokrétű, hogy teljesen szinte lehetetlen megismerni minden egyes részét. Azt azonban mindenki tudja, hogy kezdő-e vagy sem. Elsősorban nekik szólnak az alábbiak, de érdemes mindenkinek elolvasnia, mint útjelző táblát.
Új hozzászólás Aktív témák
-
Tinúviel
csendes tag
Sziasztok!
Tanácsra van szükségem.
4 éve használok Debian alapú disztrókat, 1 éve win nélkül. A Win8-hoz nincs és nem is lesz Intel GM45 driver, a Win7 pedig az Atheros wifimet nem szereti. Egyáltalán nem bántam meg a döntésem, csak azt, hogy nem hamarabb tettem meg. Annyira megszerettem a linuxot, hogy ha új gépet veszek, akkor azon is csak az fog futni.
Jelenleg a Xubuntu 13.04-et használom, aránylag meg vagyok elégedve vele. Ennek ellenére szeretnék disztrót váltani, a *buntuk helyett valami mást megismerni. Hátha van jobb is.
Régebben nagy megelégedéssel használtam a Linux Mintet, de az újabb kiadások nem valami stabilak nálam. A frissítés utáni kernel panic volt az utolsó csepp a porhárban, ráadásul mindez az LTS verzióban. Az unity több esélyt is kapott, mert szerettem az Ubuntu-t, de sem a teljesítménye, sem pedig a stabilitása (néha meghal a compiz) nem győzött meg. Érdekes módon a kde-nek, gnome shell-nek elég a gépem.Alternatívának először a Manjaro merült fel, mert sok jót hallottam róla. Azonban van néhány dolog, ami elbizonytalanít vele kapcsolatban. Mivel rolling release, ezért rossz esetben egy hibás frissítés hazavághatja a rendszert. Nem ismerem az Arch linuxot, így nem biztos, hogy tudnám kezelni a helyzetet. Arra sincs garancia, hogy nem szűnik meg néhány éven belül, mint sok másik fork.
Érdekelt az új Suse is, ezért próbálgattam külön partíción. Jól néz ki és nagyon stabil. Tényleg sokkal jobban össze van rakva, mint a Kubuntu, cserébe az étvágya kicsit nagyobb. Semmilyen hibával nem találkoztam a 3 hét alatt, amíg használtam. Bár ez nem valami hosszú idő.
A másik, amit megnéztem a Fedora 19 volt. Tetszik, de mivel az alapértelmezett gnome shell nem igazán áll kézre, ezért a kde vagy xfce spin jöhet szóba. Állítólag azokkal is jól működik. A rendszer egyébként már live cd-ről futtatva is fürgébbnek tűnt, mint az Ubuntu, Suse. Ez és a Suse is kiválóan felismerte a laptop összes alkatrészét, bónuszként az új androidos telefont is, amivel az Ubuntu kicsit megszenvedett.A tapasztaltabb felhasználóktól kérdem, hogy hosszabb távon melyik disztróra érdemes váltani? Egyiket sem ismerem annyira, hogy egyedül hozzam meg a döntést. DE-nek a kde és xfce között vacilálok. Bármelyikkel elvagyok, mindkettőt más miatt szeretem. Az lxde-t is sokáig használtam, de hiányosságai miatt le kellett mondanom róla. Alternatív megoldások is érdekelnek.
Más jellegű kérdés: 4 gb ram esetén mindenképp kell 4gb swap a hibernáláshoz vagy elég 1-2 gb is, ha a rendszer nem használ többet?
Előre is köszönöm a segítséget és bocs a kisregényért.
-
BoB
veterán
válasz Tinúviel #17651 üzenetére
Ha érted az angolt és van kedved tanulni, azt javasolnám hogy Arch-ot tegyél fel. Nekem stabil, gondom nem volt illetve megoldottam mindent.
Ha van időd és energiád.
Ha nincs, akkor Arch alapon a Chakra-t tudom javasolni (KDE), az csak half-rolling-os. Azaz a rendszer alapjai csak bizonyos időközönként, tesztelés után frissülnek.
You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.
-
Siriusb
veterán
válasz Tinúviel #17651 üzenetére
Én is az Archra szavazok. Kb 3,5 fél éve használom, hazavágni a rendszert nem lehet, ott a downgrade ill végső esetben egy rendszer mentést visszaállítasz, mivel ugye ilyet mindenki alapból készít.
Az évek alatt nagyon ritkán fordult elő probléma, azt is meg lehetett oldani, ha máshogy nem a közösség segítségével. Természetesen az Arch Linux odafigyelést igényel, néha-néha manuális beavatkozást frissítéskor, de erről tájékoztatnak a weboldalon. Ha nem idegen a terminál használata, mindenképpen javaslom. Hiába rolling realese, nekem ezerszer stabilabb, mint az Ubuntu volt. -
Siriusb
veterán
-
Tinúviel
csendes tag
Azt elfelejtettem mondani, hogy anyámék miatt lehetőleg magyar nyelvű legyen. Nekem nem gond az angol, de ők már kikapcsolni sem tudnák úgy a gépet
Túl sokan dícsérik az Arch linuxot. Ennyire jó? Régebben megpróbáltam virtualboxban telepíteni, de már ott sem sokáig jutottam. Igaz, nem olvastam útmutatót hozzá.
Átgondoltam a helyzetet. Mivel a win már nem foglal helyet és a Kubinak szánt 30 gb is túlzás szerintem, ezért lehet szó dual boot-ról. Kezdésnek mondjuk egy Fedora - Chakra páros kerül fel, aztán meglátom mikor leszek felkészülve az Arch telepítésére. Nem tudok választani közülük, mindkettő érdekel. A Suse időközben kiesett, mert olyan monstrumnak tűnik, tiszta windows feeling használni. Ubuntu és bármi, ami arra épül, egy darabig nem kell. Ma is szegmentációs hibát dobott a Kubuntu a rendszerbeállításokba belépve.
Melyik rendszert érdemes előbb telepíteni? A Fedora-t vagy a Chakra-t?Köszönöm, az ajánlásokat
-
Lenry
félisten
válasz Tinúviel #17659 üzenetére
az Arch jó, de baromi fapados, mindent neked kell megcsinálnod rajta. én évekig használtam, személyes tapasztalatom az, hogy kissé el van kapkodva. sokszor jártam úgy, hogy egy egyszerű frissítéstől is magába roskadt a rendszer, mert nem tesztelték ki normálisan.
cserébe sokat lehet tőle tanulni, legalábbis rád fog ragadni egysmás, mire helyrerugdosod a rendszertha szeretsz mókolgatni, akkor jó rendszer.
ha hasonlóan friss, de hangyányit stabil és kicsit jobban a kezed alá dolgozó rendszert szeretnél, akkor én a Fedorát javaslom, KDE-vel használom, tökéletes a KDE támogatása.
tetszik a neved, Lúthien Tinúviel
[ Szerkesztve ]
Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data
-
matata!
csendes tag
Egy ismerősöm nagy kérdéssel fordulna hozzátok, linuxos közösséghez.
A kérdése megtekinthető a HUP oldalán.
Én még kiegészíteném annyival, hogy OpenSuse 12.3-ra is aktuálisak ezek a kérdések, Fedora 19 mellett.
Elementary Os Luna 0.2 x64
-
Tinúviel
csendes tag
A Centos-t én is néztem, de abban mintha túl régi kernel lenne. Nekem a 3.5-től működik a legjobban a gépem. Közben felraktam a Fedora 19 kde-t. Egy dolgot leszámítva mindent sikerült beállítani. Nagyon halk a lejátszás, hiába tekerem maximumra a hangerőt. Intel hd audio hangkártyám van. Az alsamixerbe belépve csak egy csúszka van, ami az Ubuntuban legalább 6 volt. Pavucontrol segítségébel ugyan sikerült nagyobb hangerőt kicsikarnom, de így meg recseg. A Suse is ezt csinálta, a Debian alapúak ugyanazzal a kernellel, driverrel nem. Mit kéne telepítenem vagy beállítanom? Tényleg élvezhetetlenül halk.
-
Tinúviel
csendes tag
Mostmár hibaüzenet is van indulásnál: fast tsc calibration failed. Bejelentkezéskor meg login failed, de azért beenged.
Pedig olyan jól indult, de így kénytelen leszek mást keresni -
pakriksz
őstag
linux windows közös használatra létezik igazán jó fájlrendszer?
Egy nagyobb vinyót szeretnék vásárolni, főként biztonsági mentések tárolására, néha windows alatt, néha linux alatt, és erre kellene egy jobb fájlrendszer.
FAT32 kiesik, mert bár mind2 alatt gyors, de nem igazán védett a sérülések ellen, na meg eléggé korlátolt is.
NTFS sem lenne jó, mert linux alatt nem valami jó a teljesítménye, és többek között egy ARM-os gépen is használva lenne, ami bár 2 magos de akkor sem olyan acélos a cpu teljesítménye, ráadásul az ntfs sem a fejlődés csúcsa.
ext3-4-re még nem igazán találtam rendes wines drivert, btrfs-re meg pláne. Van még más ami működhetne?Troll (nemhivatalos definíció): az akinek véleménye nem tetszik nekünk/nem értünk vele egyet. (10-ből 9 fanboy ezt ajánlja) || Fanboy 8 in 1 (Intel, AMD, Nvidia, konzol, PC,+minden politikai oldal) hiszen "ahol nem mi vagyunk, ott az ellenség"
-
kispx
addikt
válasz pakriksz #17667 üzenetére
Nem egészen. Total Commanderhez létezik a DiskInternals Reader plugin. De ez csak olvassa ext4-et.
-
headhunter
addikt
-
Vladi
nagyúr
válasz headhunter #17672 üzenetére
Utólag is fel tudod mountolni, látom van telneted. egy df parancsot is nézz, lehet, hogy megtelt a beépített memória. Az ilyen gépekben van egy kicsi sd vagy valami, oda kerül az fw.
il sole non sorge più ad Est!
-
Sanyaaa26
senior tag
Sziasztok, laptopra raktam ubuntut, a6-3400m linao proci van benne.
A kérdésem az, hogy hol tudnám én belőni azt, hogy ne váltogassa a sebességet, most is 800mhz en megy, win7 ben volt egy k10stat nevű program amivel rendesen 2,2ghz en járt szépen. Winben sem kezelte a magokat rendesen, de itt még a minecraft is akad, 800mhz nem is csoda. -
pakriksz
őstag
az nem a legjobb főleg nagy menniségű adat másolásakor, samba főleg nem, mert lassú és cpu igényes linuxon(és megbízhatatlan "mikor hogy" működik windowson is), bár állítólag a legújabb verzió erre gyúr.
[ Szerkesztve ]
Troll (nemhivatalos definíció): az akinek véleménye nem tetszik nekünk/nem értünk vele egyet. (10-ből 9 fanboy ezt ajánlja) || Fanboy 8 in 1 (Intel, AMD, Nvidia, konzol, PC,+minden politikai oldal) hiszen "ahol nem mi vagyunk, ott az ellenség"
-
pakriksz
őstag
válasz Sanyaaa26 #17674 üzenetére
hát ha winen 2,2ghz-n járt akkor az mindenhogy ment csak nem rendesen. Ugyanis évek óta az energiatakarékosság alapja, hogy terheléstől függően a maximális órajel és 800 mhz között mozog.
Troll (nemhivatalos definíció): az akinek véleménye nem tetszik nekünk/nem értünk vele egyet. (10-ből 9 fanboy ezt ajánlja) || Fanboy 8 in 1 (Intel, AMD, Nvidia, konzol, PC,+minden politikai oldal) hiszen "ahol nem mi vagyunk, ott az ellenség"
-
BoB
veterán
válasz Sanyaaa26 #17674 üzenetére
Melyik Ubuntu-t?13.04-et kellene inkább, abban frissebb kernel van. Vagy hiányzó kernel modult be kellene tölteni. (ha tényleg fix 800mhz van)
Arch alatt: CPU Frequency Scaling
Bár Ubuntu más, de van használható infó ami minden linuxra igaz.
Illetve grafikus dolgot ilyet találtam neked: [link]
[ Szerkesztve ]
You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.
-
BoB
veterán
válasz Sanyaaa26 #17680 üzenetére
Szerintem nem fog folyamatosan turbón menni, hanem csak akkor kapcsol amikor kell.
Teszteld le!
Tedd fel például a stress nevű progit amivel lehet terhelni a processzort, és figyeld az órajelet mondjuk powertop-al (mind2 terminálban fut):
Terminálban install:
sudo apt-get update
sudo apt-get install stress powertopterhelés indítás (terminálban):
stress -c 4 (ez 4 magot fog maxon járatni, kicserélheted tetszőleges számra)
Leállítás ctrl C -vel.másáik terminálban:
sudo powertop
majd tab-al tudsz lépkedni a panelek közt, van egy frekvencia tab. Ha r betűt nyomsz frissül azonnal amúgy csak x másodpercenként.[ Szerkesztve ]
You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.
-
stratova
veterán
Üdv!
Érdeklődnék, használ-e bárki valamilyen megoldást CPU alulfeszelésre. Windowson megzabolázott CPU-m Mint alatt rendesen dolgoztatja a hűtést, noha az ondemand beállítás eddig ideális.
Az alanyok Linux Mint 15 + Pentium M760. Itt találtam pár megoldási javaslatot. Ha van rá lehetőség szerint előnyben részesíteném az idiot-proof megoldásokat, de végső esetben az itt található patchet szerkeszteném át a saját CPU-m-ra és (Windows alatt RMClockkal + Prime95-tel) kitesztelt feszültségértékeimre. Ha utóbbi elkerülhetetlen, érdekelne, gátló tényező-e a Mint lényegesen újabb 3.8.0-25-ös kernelverziója.Számomra érdekes módon cpufreq az aktuális acpi-cpufreq driverrel, jelenleg kevesebb p-statet használ, mint azt RMClocknál megszoktam.
Hogy ne "vak ló a szakadékba" módban álljak neki ilyesminek, eddig a fent linkelten kívűl ezen cikksorozat három részét olvastam át.[ Szerkesztve ]
-
Jester01
veterán
válasz stratova #17682 üzenetére
A egyik linked azt írja, MSR használatával lehet a beállításokat eszközölni. Mivel az MSR alap kernellel is írható, a legkényelmesebb megoldás valószínűleg az lenne, mert ahhoz nem kell patch. Cserébe viszont tudni kell melyik regiszterbe milyen értéket kell írni, ami a legkevésbé sem "idiot proof" de lehet, hogy van rá kész program is.
Jester
-
stratova
veterán
válasz Jester01 #17683 üzenetére
Ez a másik gondom, A10-4600M notebook-OC-UV vadászat (nincs Trinitym csak kíváncsi vagyok ) alatt találkoztam a Windowsos BAR-Edittel, ami ebben nyújt segítséget, de linux alatt még nem találtam sem kész megoldást, sem konkrét táblázatot az MSR regiszterekről. Intel Datasheetek sem részletezték, legalábbis a CPU-m adatlapján felsoroltak.
(Windows alatt egy francia oldal szerint még DOS-os programmal is lehetett zargatni az MSR regisztereket, tehát valahol illene lennie megoldásnak)Közben ezt találtam.
[ Szerkesztve ]
-
Jester01
veterán
válasz stratova #17684 üzenetére
Az FX sorozatra a BIOS and Kernel Developer's Guide (BKDG) for AMD Family 15h Models 0h-0Fh Processors tartalmazza az összes regiszter leírását, feltételezem a Trinity-hez is van BKGD.
Minden bizonnyal az intel doksik között is fellelhető a pentium-m leírása, de tény, hogy a kész megoldás sokkal könnyebb lenne.
Jester
-
n00n
őstag
Adott egy Linux szerveren egy Firebird adatbázis fájl, erről kellene naponta automatikusan biztonsági mentés, viszont az adatbázishoz bármikor hozzáférhetnek így csak olyan módszer jó, ami mellett nem gond, ha dolgoznak az adatbázissal. Ötlet?
-
bambano
titán
tedd fel lvm-re, és lvm snapshottal csinálj másolatot a fájlrendszerről, amit utána hagyományos módon mentesz.
itt az lehet a probléma, hogyha tranzakció közben kapod el a mentést, akkor az adatbázisfájlod inkonzisztens lesz.
Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis
-
Ed3r_X_
nagyúr
Sziasztok!
Egyik ismerősöm kérdezi, hogy Linuxon milyen alternatívák léteznek a PS Lightroom-ra?
Köszönöm
“Songbird, Songbird, see him fly, drop the children from the sky. When the young ones misbehave, escorts children to their grave. Never back-talk, never lie, or he'll drop you from the sky!”
-
-
Siriusb
veterán
NetworkManager dispatcher scriptet szeretnék futtatni, tulajdonképpen annyi az egész, hogy sshfs-sel felcsatoljon egy gépet, ha bizonyos hálózaton vagyok. Megtörténik a felcsatolás, de pár másodperc után meg is szűnik. A log azt mondja:
Dispatcher script timed out: Script '/etc/NetworkManager/dispatcher.d/10-home-sshfs' timed out.
nm-dispatcher.action[5351]: Script '/etc/NetworkManager/dispatcher.d/10-home-sshfs' took too long; killing it.Megpróbáltam külön fájlba tenni az sshfs parancsot és ezt hívni meg a dispatcher scriptől, de ugyanez a helyzet. Valami javaslat?
-
sh4d0w
félisten
RHEL-ben hogyan lehet parancssorból engedélyezni a wifit minden usernek?
https://www.coreinfinity.tech
-
Lenry
félisten
kicsit shell, de jó lesz ez a topik is
van egy listám, fájlok és méreteik, sorba rakom őket, sort, semmi extra. össze kell hasonlítanom egy ugyanilyen listával, amit egy webszerver generál.
a különbség, hogy ha létezik alma és alma_uj, akkor a webszerveres listában alma lesz előbb, az én listámban pedig alma_uj... valamiért a sort úgy gondolja, hogy a _ előbb van az ábécében, mint bármi más.
ha csak pár sorról lenne szó, újra rendezném kézzel, de itt 1000 sor van, most megcsináltam, mert sürgős volt, de legközelebb nem akarok ezzel bohóckodni.Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data
-
n00n
őstag
Gbak nevű grafikus backup toolal próbálkozok Firebird esetén. Ha parancssorból futtatom a következő parancsot, akkor jól le fut. Ha berakom egy sh fájlba akkor nem a megadott fájlnéven készíti el a fájlt, ha nem ilyen zagyvaságok: G87VK1~Z
Parancs:
gbak -b -v -user SYSDBA -password masterkey /server/db.GDB /server/db.FBK
gbak -b -v -user SYSDBA -password masterkey /server/db2.GDB /server/db2.FBKgbak -r o -v -user SYSDBA -password masterkey /server/db.FBK /server/db.GDB -FIX_FSS_D win1250 -FIX_FSS_M win1250
gbak -r o -v -user SYSDBA -password masterkey /server/db2.FBK /server/db2.GDB -FIX_FSS_D win1250 -FIX_FSS_M win1250Miért?
[ Szerkesztve ]
-
alexforever
csendes tag
Sziasztok Mindenki!
Nekem most két problémám is van, amik megoldásában remélem, hogy valaki tud segíteni nekem.Az egyik ilyen, hogy a google-chrome újratelepítése után linuxon, a chromeban eltűntek a könyvjelzők ikonjai és azt is vettem észre, hogy a keresőben a megszokottnál kicsit nagyobbak a betűk.Illetve, hogy ha egy bizonyos oldalon rákeresek valamire utána azt szürke háttérben adja ki és csak shift+del-el lehet törölni.A másik nagy problémám, hogy a vuze eddig úgy jelent meg, hogy baloldalon volt szinte minden, a lényeg és középen meg fehérben egybe minden.Most meg olyan, mintha ketté lenne választva és van egy alsó meg egy felső rész.Kérem, aki tud, az segítsen megoldásokat találni.Előre is köszönöm a segítséget.
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest
Cég: HC Pointer Kft.
Város: Pécs