Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux - haladóknak (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2013-09-30 15:51:13

LOGOUT.hu

Mára a ProHardver!/IT.News Fórum is nagylétszámú Linuxban jártas taggal büszkélkedhet. Nehéz szinteket felállítani egy olyan rendszer ismeretében, ami annyira sokrétű, hogy teljesen szinte lehetetlen megismerni minden egyes részét. Azt azonban mindenki tudja, hogy kezdő-e vagy sem. Elsősorban nekik szólnak az alábbiak, de érdemes mindenkinek elolvasnia, mint útjelző táblát.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#17851) sanzi89 válasza Jester01 (#17848) üzenetére


sanzi89
addikt

Nagyon köszönöm, most már értem mi mit csinál a fenti kódban.

"Mindent azért kell tudni mert kérdezik, nem azért mert hasznos."

(#17852) sh4d0w


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Ismer vki olyan software-t Linuxra, amellyel kiváltható a Google Docs? Nem publikus online helyet keresek, mint pl. a Zoho, hanem egy olyan alkalmazást, amit a saját gépemre telepítve használhatok analóg módon.

[ Szerkesztve ]

https://www.coreinfinity.tech

(#17853) MacCaine válasza Bici (#17849) üzenetére


MacCaine
őstag

Stabil, és elég a tudása az adattároláshoz. Wiki. De ha 2TB-nál nagyobb file-okat is akarsz tárolni a partíción, akkor ext4-re lesz szükséged. :)

(#17854) Bici válasza MacCaine (#17853) üzenetére


Bici
félisten

Köszi! :R

Az ext2 miért nem elég jó adattároláshoz, és az ext4 miért tól sok?
Azt olvastam, hogy az ext4 teljesítményét javították az ext3-hoz képest, és hogy az ext2-t javasolják a pendrive-okhoz, hogy a naplózás ne terhelje.
Kell naplózás egy olyan winyóra, ahol 1GB és 40GB közötti fájlok lesznek csak?

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#17855) pakriksz válasza Bici (#17854) üzenetére


pakriksz
őstag

én is olyan teszteket láttam amiben az ext4 gyorsabb volt azonos cpu használattal/ kevesebb cpu-t használt, mint az ext3.

ez nem az a teszt, de hasonló

Troll (nemhivatalos definíció): az akinek véleménye nem tetszik nekünk/nem értünk vele egyet. (10-ből 9 fanboy ezt ajánlja) || Fanboy 8 in 1 (Intel, AMD, Nvidia, konzol, PC,+minden politikai oldal) hiszen "ahol nem mi vagyunk, ott az ellenség"

(#17856) Bici válasza pakriksz (#17855) üzenetére


Bici
félisten

Köszi, már csak az a kérdés, hogy kell-e naplózás, mert ha nem, akkor felmerül a kérdés, hogy ex4 kikapcsolt naplózással, vagy esetleg ext2. :U

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#17857) pakriksz válasza Bici (#17856) üzenetére


pakriksz
őstag

vinyónál semmi hátránya nem lesz a naplózásnak, csak előnye (nagyobb biztonság áramszünetkor). Csak memóriás adattárolónál van értelme naplózásmentesíteni.

A naplózás a fájlrendszereknél pedig kb olyasmit jelent, hogy amikor írsz a lemezre, az először a naplóba kerül, majd később helyeződik át a végleges helyre, így ha felülírsz, csak akkor fog ténylegesen felülíródni, ha az új adat teljesen rendben van, ha mondjuk jön egy áramszünet, csak a naplóban lévő félkész fájl lesz sérült, az eredetihez még hozzá sem nyúlt. Meg nyilván ilyenkor kevésbé töredezetten tudja rendezni a fájlokat, mert utólag egy üresjáratban ráér ezzel foglalkozni.
És ez az áthelyezgetés nem gond HDD-nek, viszont memória alapúak ugye korlátozott számban írhatóak, na meg ott nem számít a töredezettség sem.

[ Szerkesztve ]

Troll (nemhivatalos definíció): az akinek véleménye nem tetszik nekünk/nem értünk vele egyet. (10-ből 9 fanboy ezt ajánlja) || Fanboy 8 in 1 (Intel, AMD, Nvidia, konzol, PC,+minden politikai oldal) hiszen "ahol nem mi vagyunk, ott az ellenség"

(#17858) Bici válasza pakriksz (#17857) üzenetére


Bici
félisten

Értem, köszi!
Egy otthoni szerverben lesz a winyó.
Winyó élettartamban és fogyasztásban nincs különbség?

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#17859) llaszlo válasza llaszlo (#11397) üzenetére


llaszlo
veterán

Így bő két év után megtaláltam a megoldást. Most ismét aktuális lett.
Az atheros driverrel volt a gond. Ki kellett kapcsolni a hardveres titkosítás kezelést. Annyi a különbség a leíráshoz képest, hogy ezen a gépen ath5k-t kellett az ath9k helyére írni.

Kérdés: A gnome 3 már végleges (nem béta) verzióban elérhető? Ha igen, akkor van olyan leírás amivel az aktuális verziót fel lehet tenni Linux Mint MATE Maya-ra?
Eddig csak félmegoldásokat találtam. Eggyel sikerült telepíteni, de nem azt a verziót ami a gnome honlapján van és nem is működik minden funkció.

[ Szerkesztve ]

(#17860) Zoli133


Zoli133
őstag

Üdv!
Egy olyan kérdésem lenne, hogy Linux alatt rá lehet venni egy AGP-s Radeon-t és egy PCI-os S3-at a közös működésre? Mindkettőt látja a rendszer az X config fájlt is tud rá generálni, de ha azt töltöm be akkor fagy vagy csak nincs kép sehol.

Mondjuk gyanúsan nem találok hasonló műveletről semmit a neten, ezért is kezdem úgy érezni, hogy valami felett átsiklottam ami miatt nem megoldható a dolog.

"It's a fez. I wear a fez now. Fezzes are cool."

(#17861) pakriksz válasza Bici (#17858) üzenetére


pakriksz
őstag

nincs

Troll (nemhivatalos definíció): az akinek véleménye nem tetszik nekünk/nem értünk vele egyet. (10-ből 9 fanboy ezt ajánlja) || Fanboy 8 in 1 (Intel, AMD, Nvidia, konzol, PC,+minden politikai oldal) hiszen "ahol nem mi vagyunk, ott az ellenség"

(#17862) ReJim válasza Zoli133 (#17860) üzenetére


ReJim
őstag

nekem anno p3-as időkben integrált+pci s3-as működött együtt... de, hogy miként kellett beállítanom, arra nm emlékszem. gondolom nem jelent gondot agp+pci sem.

</end.?>

(#17863) BoB válasza llaszlo (#17859) üzenetére


BoB
veterán

A GNOME 3 már kb évek óta elérhető nem béta formában...

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#17864) llaszlo válasza BoB (#17863) üzenetére


llaszlo
veterán

OK értem, és van hozzá leírás, hogy hogyan lehet normálisan telepíteni Linux Mint Maya-ra? Mert én kerestem és ki is próbáltam többet is, viszont egyik sem működött rendesen. Meg a megjelenése is más, mint amit a gnome honlapján láttam. Ebből gondoltam, hogy nem a végleges verzió van fent.

(#17865) BoB válasza llaszlo (#17864) üzenetére


BoB
veterán

Nem tudom, de őszintén szólva én a helyedben feltenném az Ubuntu GNOME változatát. (mivel a linux mint az ubuntu egy fork-ja)

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#17866) pakriksz


pakriksz
őstag

Létezik linuxra(ARM támogatással, és lehetőleg vindóz támogatással) valami olyan partició, vagy mappaként csatolható titkosító cucc, aminél lightosabb de gyorsabb titkosítást lehet használni?
Truecryptet próbáltam, de a leglightosabb(cpu igény szempontjából) titkosítás az AES256, de én nem akarom a CIA-tól akarom védeni az adataimat, max a magyar állam bohócgittegyleteitől(bár ellenük szerintem egy XOR is elég lenne :DD ), és lopástól, úgyhogy ennél gyengébb titkosítás is bőven elég lenne, csak optimalizált legyen, ne egyen sok cpu-t.

[ Szerkesztve ]

Troll (nemhivatalos definíció): az akinek véleménye nem tetszik nekünk/nem értünk vele egyet. (10-ből 9 fanboy ezt ajánlja) || Fanboy 8 in 1 (Intel, AMD, Nvidia, konzol, PC,+minden politikai oldal) hiszen "ahol nem mi vagyunk, ott az ellenség"

(#17867) llaszlo válasza BoB (#17865) üzenetére


llaszlo
veterán

A sima ubuntu volt fent és az kataszrófális volt a Mint+gnome 3-hoz képest.

(#17868) BoB válasza llaszlo (#17867) üzenetére


BoB
veterán

És ki említette itt a sima Ubuntu-t? :F

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#17869) llaszlo válasza llaszlo (#17867) üzenetére


llaszlo
veterán

Mármint a unity-re gondoltam, akkor melyik az az ubuntu gnome? De abból is az LTS verzió kellene.

[ Szerkesztve ]

(#17870) Bici válasza pakriksz (#17861) üzenetére


Bici
félisten

:R

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#17871) MacCaine válasza llaszlo (#17869) üzenetére


MacCaine
őstag

Most melyik verzió van fent nálad?

(#17872) llaszlo válasza MacCaine (#17871) üzenetére


llaszlo
veterán

Miből? Gnome-ból?
Abból nem tudom, valami msge vagy milyen verzió volt fent. De volt egy biztonsági mentés és vissza tettem az eredeti rendszert. Utána kipróbáltam egy másikat, de ott nem töltött le végül semmit sem azt írta, hogy nem elérhető.

Linuxból pedig a Maya MATE.

(#17873) BoB válasza llaszlo (#17869) üzenetére


BoB
veterán

Az Ubuntu GNOME-ból (ez a disztribúció neve) nincs LTS verzió mert a 13.04-es a legelső, az meg nem az.

Honnan töltöd le? Innen

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#17874) MacCaine válasza llaszlo (#17872) üzenetére


MacCaine
őstag

Akkor ha Ubuntu is legyen meg Gnome is meg LTS is, azt úgy tudod megoldani, hogy letöltöd és installálod a 12.04-es Ubit, majd terminálból kiadod a sudo apt-get install gnome-session-fallback parancsot. Kijelentkezel, és a login screen-en ki tudod választani a gnome-ot.

(#17875) llaszlo válasza MacCaine (#17874) üzenetére


llaszlo
veterán

Az nem elég, hogy gnome legyen. Nekem a 3-as kellene, a rendszer mindegy, hogy mint vagy ubi, sőt talán még a debian is jó. De ha a 12.04-es ubiban eleve a 3-as van, akkor ok.
De Mintben nem az van, hanem a 2-es és ebből gondolom, hogy az ubiban sem.

Erre nem találtam még olyan leírást ahol meg lehet csinálni, hogy normálisan működjön a 12.04-es (Maya) Minttel. Eddig azzal próbáltam.

[ Szerkesztve ]

(#17876) leslieke válasza llaszlo (#17875) üzenetére


leslieke
Jómunkásember

A 14.04 LTS lesz majd a te rendszered. ;)

A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!

(#17877) buherton válasza leslieke (#17876) üzenetére


buherton
őstag

Majd meglátjuk mit tud a Mir. Bár 13.10-ben kint lesz, de ez elég komoly ahhoz, hogy még a 14.04-re se forrja ki rendesen magát.

tely, baly, fojó, mennyél, mingyárt, telyföl, tolyás, malyd, kapú, egyenlőre, ejsd, jáccani, ahoz, fúj, hüje, muszály, alat, álok, lasan, fojtatás, ál, fontós, költsön, eggyüt, lyob (jobb?), mek, mongyak, milyért - !!! Tanúlyunk már meghejjessen irni... !!!

(#17878) llaszlo válasza leslieke (#17876) üzenetére


llaszlo
veterán

Az még odébb van. Mindegy nem én használom, csak jó lett volna annak akié a gép.
Viszont úgy tudom, hogy a debian változatnál korlátlan a support. Vagy annak mi a hátránya? Most a 13.03-as Mint a legújabb debian változat.

[ Szerkesztve ]

(#17879) MacCaine válasza llaszlo (#17875) üzenetére


MacCaine
őstag

Így 3.4.2-es gnome-od lesz. (Nekem legalábbis az lett.)

(#17880) llaszlo válasza MacCaine (#17879) üzenetére


llaszlo
veterán

Tehát fogom a 12.04-es LTS uborkát felteszem és utána meg installálom a gnome-shell-t meg amit még kell és kész ennyi?

Szerk: OK már látom. A Mint-ben is benne van a 3.4.1-es. Esetleg lehet újabbat telepíteni vagy nem érdemes ezzel vacakolni?
Azt meg tudom nézni valahol, hogy a 13.03-as debian Mint-ben milyen gnome-shell elérhető?
Kösz a segítséget!

[ Szerkesztve ]

(#17881) llaszlo


llaszlo
veterán

Egy új hibát találtam.
Kijelöltem a következő csomagot telepítésre, természetesen a többivel egyetemben.
gnome-shell-extensions-common

Viszont még fel akartam tenni a
gnome-shell-extensions-alternate-tab-ot is.

Ez utóbbi pedig kiírja hibának, hogy függ a common-tól és az nincs telepítésre jelölve.
Ebbe már korábban is bele futottam.

Még mindig a 12.04-es Mint van fent.

(#17882) llaszlo válasza llaszlo (#17881) üzenetére


llaszlo
veterán

Semmi csak egy régebbi csomag ami valamiért benne van a csomaglistában és keresi a régebbi common-t. Egyébként feltelepíti az újabb alternate-tab csomagot.

(#17883) pakriksz


pakriksz
őstag

Shell scriptben hogyan lehet egy programot futtatni egy másik userként, a beállított "working directory"-val?

Van egy ilyen scriptem hogy
cd /valami/valami
su - másikuser -c "java akármi "
De nem jó, mert nyilván a cd még az eredeti userként hajtódik végre, a második parancs így alap home directoryban megy.

Troll (nemhivatalos definíció): az akinek véleménye nem tetszik nekünk/nem értünk vele egyet. (10-ből 9 fanboy ezt ajánlja) || Fanboy 8 in 1 (Intel, AMD, Nvidia, konzol, PC,+minden politikai oldal) hiszen "ahol nem mi vagyunk, ott az ellenség"

(#17884) MacCaine válasza llaszlo (#17880) üzenetére


MacCaine
őstag

"Tehát fogom a 12.04-es LTS uborkát felteszem és utána meg installálom a gnome-shell-t meg amit még kell és kész ennyi?"

Igen. Nem kell semmit pluszban installálni, csak amit írtam. Az felrak minden függőséget.

"Szerk: OK már látom. A Mint-ben is benne van a 3.4.1-es. Esetleg lehet újabbat telepíteni vagy nem érdemes ezzel vacakolni?
Azt meg tudom nézni valahol, hogy a 13.03-as debian Mint-ben milyen gnome-shell elérhető?

"

Vagy LTS régebbi, de stabil csomagokkal, vagy újabb, de az nem LTS. A kettő együtt nem megy.

Pl.: Distrowatch.

(#17885) ReJim válasza pakriksz (#17883) üzenetére


ReJim
őstag

su másikuser -c "cd /valami/valami; java akármi"

[ Szerkesztve ]

</end.?>

(#17886) pakriksz válasza ReJim (#17885) üzenetére


pakriksz
őstag

Köszi, akkor tehát a ; jelenti az új sort a parancsoknál :)

Troll (nemhivatalos definíció): az akinek véleménye nem tetszik nekünk/nem értünk vele egyet. (10-ből 9 fanboy ezt ajánlja) || Fanboy 8 in 1 (Intel, AMD, Nvidia, konzol, PC,+minden politikai oldal) hiszen "ahol nem mi vagyunk, ott az ellenség"

(#17887) llaszlo válasza MacCaine (#17884) üzenetére


llaszlo
veterán

OK, köszönöm.
A distrowatch-on hol tudom megnézni a Mint debian csomaglistáját? Mert csak az ubuntu alapúnak látom.

Sőt itt sem találtam a gnome-shell-t [link]

[ Szerkesztve ]

(#17888) Rimuru válasza pakriksz (#17886) üzenetére


Rimuru
veterán

Nem új sort jelent, az előző parancs függvényében hajtja végre a következőt.

Vigyázat, csalok!

(#17889) pakriksz válasza Rimuru (#17888) üzenetére


pakriksz
őstag

Úgy értem hogy olyan mintha egy entert nyomtam volna a végrehajtáshoz, és úgy új sor.

Java-s topikban az OpenJDK-s linuxos problémára esetleg tud valaki megoldást? [link]

Amúgy milyen fájl/ mappa az, ami a midnight commanderben pirosan jelenik meg, felkiáltójel van előtte, és még sudo-val is permission denied-et ír?

Troll (nemhivatalos definíció): az akinek véleménye nem tetszik nekünk/nem értünk vele egyet. (10-ből 9 fanboy ezt ajánlja) || Fanboy 8 in 1 (Intel, AMD, Nvidia, konzol, PC,+minden politikai oldal) hiszen "ahol nem mi vagyunk, ott az ellenség"

(#17890) gtamate2


gtamate2
veterán

Sziasztok,
Nem tudtok véletlenül egy olyan disztrót ami netbookon is jól fut, de mellette azért jól is néz ki? A pepperminten gondolkozok most. Próbáltam már párat, az ubuntu sajnos kb win7 sebességen ment, ami már azért lassú ezen a gépen. Volt még Fuduntu, azon nem tudtam megszokni hogy nincs rendes szoftverközpont, ez a terminálból való telepítés pedig nem nekem való. A lubuntu egyszerűen bugos volt, összeomlott a 2-3. frissítésnél.
A biztonság nem lenne olyan fontos igazából, a root jogokkal nem szeretek foglalkozni annyira (beírogatni félpercenként..).
A puppyt néztem még de az olyan gyengének tűnt. Legjobban valami ubuntu alapúnak örülnék, tud valaki ilyet?
A gép specifikációi: intel n280@1.66ghz , gma950, 2gb ram
Egy win7 mellé telepíteném.

*Sn0w

(#17891) pakriksz válasza pakriksz (#17889) üzenetére


pakriksz
őstag

ez is megoldódott, oracle jre-vel semmi problémája nincs, openjdk a hibás :)

Troll (nemhivatalos definíció): az akinek véleménye nem tetszik nekünk/nem értünk vele egyet. (10-ből 9 fanboy ezt ajánlja) || Fanboy 8 in 1 (Intel, AMD, Nvidia, konzol, PC,+minden politikai oldal) hiszen "ahol nem mi vagyunk, ott az ellenség"

(#17892) Bici


Bici
félisten

Sziasztok!

Egy Asrock E350M1 lapra próbálok felrakni Sabayon linuxot.
Egy bizonyos ponton mindig elakad. Akár USB-ről, akár DVD-ről próbálom installálni.
A Boot menü bejön, de akármire nyomok (install, vagy boot liveDVD), ugyanaz a szituáció.
A leállás után fekete a képernyő és egyik meghajtó sem csinál semmit.

Ez lehet az UEFI-s probléma (syslinux vs GRUB2)?
Merre induljak?

Köszi! :R

[ Szerkesztve ]

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#17893) gtamate2 válasza Bici (#17892) üzenetére


gtamate2
veterán

Ugyan ez volt egy zotac lappal is nemrég, gariba visszavittük és adtak egy gigabyteot, azóta minden OK :)
Mondjuk ez a zotac lap semmit nem engedett telepíteni, wint sem :(

*Sn0w

(#17894) Bici válasza gtamate2 (#17893) üzenetére


Bici
félisten

Megoldottam.
A boot opcióknál ki kellett kapcolni valami kernel modulok betöltését, mert Radeon GPU-m van.
Nem tudom, miért kell erre külön opció, de működött.
:D

Viszont egy kérdés: mi a különbség a GPT és az MS-DOs partíciós tábla között? Melyik a jobb?

Köff

[ Szerkesztve ]

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#17895) sh4d0w válasza Bici (#17894) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

MBR-ben max 4 elsődleges partíciód lehet, vagy 3 elsődleges és 1 extended, maximum 2 TB megcímezhető területtel egy partícióban. GPT-ben nincs limitáció a partíciók számára vonatkozólag (except Windows, ahol 128 a max. partíciószám), 9.4 ZB a megcímezhető terület egy partícióban.

[ Szerkesztve ]

https://www.coreinfinity.tech

(#17896) Bici válasza sh4d0w (#17895) üzenetére


Bici
félisten

Értem, köszi!

Azt választottam. Bármilyen hátrány, teljesítményben van?

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#17897) pakriksz válasza Bici (#17896) üzenetére


pakriksz
őstag

mivel ez csak egy particiós tábla, és a bootolásnál egyszer olvassa be, ezért semmi különbség nem lesz a kettő között.

Troll (nemhivatalos definíció): az akinek véleménye nem tetszik nekünk/nem értünk vele egyet. (10-ből 9 fanboy ezt ajánlja) || Fanboy 8 in 1 (Intel, AMD, Nvidia, konzol, PC,+minden politikai oldal) hiszen "ahol nem mi vagyunk, ott az ellenség"

(#17898) Bici válasza pakriksz (#17897) üzenetére


Bici
félisten

Rendben, köszi! :R

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#17899) BoB válasza Rimuru (#17888) üzenetére


BoB
veterán

parancs 1 ; parancs 2

; esetén a shell nem vizsgálja parancs 1 kimenetét, hanem mikor az befejeződött automatikusan végrehajtja parancs 2-őt.

&& esetén csak akkor hatjta végre parancs2-őt ha az első visszatérési kódja 0
|| esetén ha bármi egyébbel mint 0

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#17900) pakriksz


pakriksz
őstag

Az mitől van hogy bizonyos dolgokat még sudo-val sem tudok módosítani? Én eddig úgy tudtam hogy sudo= mintha a root csinálná, de ezek szerint nem.

Troll (nemhivatalos definíció): az akinek véleménye nem tetszik nekünk/nem értünk vele egyet. (10-ből 9 fanboy ezt ajánlja) || Fanboy 8 in 1 (Intel, AMD, Nvidia, konzol, PC,+minden politikai oldal) hiszen "ahol nem mi vagyunk, ott az ellenség"

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux - haladóknak (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.