Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux - haladóknak (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2013-09-30 15:51:13

LOGOUT.hu

Mára a ProHardver!/IT.News Fórum is nagylétszámú Linuxban jártas taggal büszkélkedhet. Nehéz szinteket felállítani egy olyan rendszer ismeretében, ami annyira sokrétű, hogy teljesen szinte lehetetlen megismerni minden egyes részét. Azt azonban mindenki tudja, hogy kezdő-e vagy sem. Elsősorban nekik szólnak az alábbiak, de érdemes mindenkinek elolvasnia, mint útjelző táblát.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#16051) harylmu


harylmu
őstag

sziasztok. kaptam suliban egy házit és bajok vannak. virtualboxban dolgozom. van egy mappa debianon amit meg szeretnék osztani egy XP-s géppel. a hálózatot összehoztam, tudják egymást pingelni a gépek, de most a Sambával adódnak gondok.

A samba a következőképpen van konfigurálva:

(az eth2 a belső csatoló, az tuti helyes)

A kliensünk pedig a következő hibaüzenetet dobja ki:

egyébként a megosztott nevű mappát szeretném megosztani, ez a cél. mindenféle konfigot próbálgattam már, rengetegen gugliztam, de nem tudok egyszerűen jogot adni sehogy.

[ Szerkesztve ]

(#16052) harylmu válasza harylmu (#16051) üzenetére


harylmu
őstag

szerk.: fogalmam sincs hogyan de megcsináltam

az XP-n átírtam a workgroupot OTTHONIHALO-ra, ugyanezt a Samba config-ba, restart és most jó

(#16053) klambi


klambi
addikt

szevasztok!
kis script problémám lenne
sed -r '/,úr;,0-9]{4}\.0[789]\.[0-9]{2}/ {p}' adat
van 1 adatfile, 7000 adattal, sorszám,név,nem,születési idő,lakhely
de istennek nem csinálja azt amit kérek tőle, valaki tud ebben helpelni?

"Mond szépen angolul: Gyors róka!"

(#16054) bambano válasza klambi (#16053) üzenetére


bambano
titán

mit kérsz tőle? mondjuk van erre nagy shell script topic...

illetve kellene a nyitó kockazárójel, ha már zárót tettél, az úr, utáni részbe.

[ Szerkesztve ]

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#16055) klambi válasza bambano (#16054) üzenetére


klambi
addikt

na közben kaptam megoldást, de nem nagyon értem az egészet...
sed -r '/úr/ {/[0-9]{4}\.0[789]\.[0-9]{2}/ p; /[0-9]{4}\.0[789]\.[0-9]{2}/ p}' adat
részlet a file-ból
2.,Dudás Diána,hölgy,1967.03.16.,Simontornya,101000
3.,Kocsis Vince,úr,1936.10.28.,Várpalota,74000

a sed -r ugye az extended regexp.
' '-közé jön a kifejezés, script
/úr/- ezt nem tudom pontosan miért van / /-ek között, illetve, szerintem ha már így van akkor /,úr,/-így is jó lenne
akkor az még hogy az egész miért van kapcsos zárójelben...
a scrip felénél mikor [0-9]{2}/ p; rész van akkor miért kell a /, a szóköz miatt? és a p utáni ; mit jelent?
ill még az hogy ez miért 3x fog megjelenni
(mert ugye az jön ki hogy aki úr és 7-8-9 hónapban született azt 3x írja ki)

"Mond szépen angolul: Gyors róka!"

(#16056) mszl


mszl
aktív tag

Sziasztok!

Tud valaki egy egyszerű és jó Munin telepítési útmutatót?
Lenne egy GEP1 (ubuntu server) és ennek az állapotát nézném az asztali gépemről GEP2 alkalmanként. Miket telepítsek a GEP1-re munin, munin-node van most (+apache2) de nem nyitja meg aGEP2-ről (apache működik mert az alap oldalát elérem. a munint nem)
munin progit nem látom a futó processzek között, csak a munin-node-ot???
A konfigurációs fileoknál lesz a bibi szerintem

Előre is köszönöm a segítséget

Üdv. Laci

[ Szerkesztve ]

A hálózat építést csak elkezdeni lehet, befejezni nem.... Eredetije a HUP-on!! Onnan kölcsönöztem!!

(#16057) buherton


buherton
őstag

Sziasztok!

Most még a gugli sem tudott megoldást adni, így hozzátok fordulok. FreeRTOS-sel szeretnék foglalkozni, de nincs hozzá fejlesztő eszközöm, így szimulálni szeretném a környezetet. Itt meg is találtam, amit kell. Feldobtam egy Eclipset, betöltöm a projektet, automatikusan felismeri, hogy lehet debug illetve releasere fordítani. Rányomok a fordítás gombra, és azt írja ki, hogy "undifened referenced to `mq_close`" és még pár hasonló üzenetet. Természetesen erre rákerestem megtudtam, hogy ez a POSIX üzenet queue függvényei, amiket mqueue.h-val lehet includeolni, és a fordítás végén linkelődik össze az általam fordított kóddal, amihez a -ltr kapcsolót kell beállítani a linkernek. Itt állt meg a tudományom, mert a fórumokon az szokott a probléma lenni, hogy a -ltr kapcsolót felejtik el, de nekem ez be van állítva. A header is be van includeolva, és a függvény is externként van deklarálva. Van valakinek ötlete?

Üdv: Buherton

tely, baly, fojó, mennyél, mingyárt, telyföl, tolyás, malyd, kapú, egyenlőre, ejsd, jáccani, ahoz, fúj, hüje, muszály, alat, álok, lasan, fojtatás, ál, fontós, költsön, eggyüt, lyob (jobb?), mek, mongyak, milyért - !!! Tanúlyunk már meghejjessen irni... !!!

(#16058) bambano válasza mszl (#16056) üzenetére


bambano
titán

a munint a cron indítja öt percenként, annak nem kell folyamatosan futni.
a munin-node-nak igen.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#16059) buherton válasza buherton (#16057) üzenetére


buherton
őstag

Itt lesz a drótszőrű foxi elásva:
dpkg -l | grep "librt"
ii librtai-dev 3.8.1-4build1 Real Time Application Interface (module source)
ii librtai1 3.8.1-4build1 Real Time Application Interface (module source)
ii librtfilter-dev 1.1-3 realtime digital filtering library (development files)
ii librtfilter1 1.1-3 realtime digital filtering library
ii librtmp0 2.4~20110711.gitc28f1bab-1 toolkit for RTMP streams (shared library)

Mert, hogy a librt nincs telepítve, és az kellene hozzá, de itt meg azt írja, hogy a 2.6.6-tól támogatja a kernel, vagyis az azt jelenti, hogy nekem nem kell semmit sem telepíteni? Ubuntu 12.04.1-et használok, 3.2.0-es kernellel. Ötlet valakinek?

tely, baly, fojó, mennyél, mingyárt, telyföl, tolyás, malyd, kapú, egyenlőre, ejsd, jáccani, ahoz, fúj, hüje, muszály, alat, álok, lasan, fojtatás, ál, fontós, költsön, eggyüt, lyob (jobb?), mek, mongyak, milyért - !!! Tanúlyunk már meghejjessen irni... !!!

(#16060) buherton válasza buherton (#16059) üzenetére


buherton
őstag

Következő fejlemény, hogy csináltam egy rövidke C programot, ami használja a librt egy függvényét a linkernek -lrt kapcsolót adtam meg, és összefordult. Olyan mint ha az eclipse nem érné el a libet.

tely, baly, fojó, mennyél, mingyárt, telyföl, tolyás, malyd, kapú, egyenlőre, ejsd, jáccani, ahoz, fúj, hüje, muszály, alat, álok, lasan, fojtatás, ál, fontós, költsön, eggyüt, lyob (jobb?), mek, mongyak, milyért - !!! Tanúlyunk már meghejjessen irni... !!!

(#16061) dany27


dany27
őstag

Sziasztok!

Van valakinek tapasztalata windowsos gép rdiff backuppal történő backupolásával kapcsolatban?
Tehát adott egy linuxos gép mely x időnként mentést készít a megadott gépek megadott mappáiról.
Jelenleg nem windowsos gépeket tud backupolni, de elvileg megy windowsal is, de erről a nagyon jól dokumentált csodaprogramról nem találtam olyan doksit mely ezt írná le.
Ezért is ragaszkodom ehhez a programhoz, még ha kicsit nagy szopás is vele a windowsos kliensek mentése, mivel jelenleg is ez fut a gépen, így nem szeretnék sem áttérni, sem felrakni egy másikat csak a windows miatt!

Előre is köszi!

(#16062) Lacpac válasza Lacpac (#16042) üzenetére


Lacpac
őstag

:F
Valaki?

(#16063) anaqer


anaqer
veterán

Az mitől lehet, ha egy kernel panic után lemarad a call trace?

[...]
EXT3-fs (xsa2): using internal journal
EXT3-fs (xsa2): recovery complete
EXT3-fs (xsa2): mounted filesystem with ordered data mode
VFS: Mounted root (ext3 filesystem) on device 254:2.
Freeing unused kernel memory: 143k freed
Kernel panic - not syncing: Attempted to kill init! exitcode=0x00000004

És innen néma az egész. Ez egy beágyazott rendszer - MicroBlaze processzorral a Xilinx ML506 kártyán - és ha a CompactFlash vezérlőt akarom rootba rakni, a fenti üzenettel elszáll az egész. Ezt szeretném valahogy megfejteni, de az az exitcode önmagában aztán baromi kevés... ( Initramfs image-ből amúgy simán feláll a rendszer és utána már be tudom mountolni a CF kártyán lévő partíciót... :S )

Minden tippet előre is köszönök!

[ Szerkesztve ]

And As It Is Such, So Also As Such Is It Unto You

(#16064) dany27 válasza Lacpac (#16042) üzenetére


dany27
őstag

Milyen karakter kódolással csatolod fel a megosztást?

(#16065) Lacpac válasza dany27 (#16064) üzenetére


Lacpac
őstag

Hűha, mi van? :F :B
Linuxból egységsugarú user vagyok.
Menüben van olyan hogy mount beállítások, és ott engedélyeztem a CIFS hálózati megosztást, beállítottam az IP-t, elfogadtattam, és kész.

Hol tudom ezt megnézni?

(#16066) bambano


bambano
titán

Ebben kérek segítséget a nagy közös tudattól. Szerintem ez csak első ránézésre offtopic itt, a gyanúm az, hogy az eredmény már nem lesz az.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#16067) Jester01 válasza buherton (#16060) üzenetére


Jester01
veterán

Ugye véletlen nem cserélted fel a betűket az eclipse-ben úgy mint az előző hozzászólásodban (rt helyett tr)?

Jester

(#16068) szemmelver


szemmelver
aktív tag

Hali!

Valaki tudna írni egy mappa elrejtő parancsot, ha van egyáltalán ilyen. :) (Centos 6 32 bit)
Köszönöm!

Üdv!

[ Szerkesztve ]

(#16069) buherton válasza Jester01 (#16067) üzenetére


buherton
őstag

Az eclipseben helyesen van. -lrt

(#16068) szemmelver: pontot kell írni az elrejteni való állomány/mappa név elejébe.

tely, baly, fojó, mennyél, mingyárt, telyföl, tolyás, malyd, kapú, egyenlőre, ejsd, jáccani, ahoz, fúj, hüje, muszály, alat, álok, lasan, fojtatás, ál, fontós, költsön, eggyüt, lyob (jobb?), mek, mongyak, milyért - !!! Tanúlyunk már meghejjessen irni... !!!

(#16070) MacCaine


MacCaine
őstag

Ki használ 64 bites linuxot?

(#16071) bambano válasza MacCaine (#16070) üzenetére


bambano
titán

én is, miért?

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#16072) MacCaine válasza bambano (#16071) üzenetére


MacCaine
őstag

Tapasztalatok? Mennyire stabil? Van probléma a nem a repóból telepített szoftverekkel?

(#16073) Jester01 válasza MacCaine (#16072) üzenetére


Jester01
veterán

Atomstabil. A 64 bit azért nem újkeletű dolog például én is már 5 éve használom.
00:43:35 up 60 days, 9:05, 9 users, load average: 0.99, 0.80, 0.63

Van probléma a nem a repóból telepített szoftverekkel?

Csak annyira mint 32 biten ;) Ajánlott őket külön helyre pakolni, hogy ne keveredjenek a disztró cuccokkal.

Jester

(#16074) bambano válasza MacCaine (#16072) üzenetére


bambano
titán

mindenhova 64 bites debiant rakok, ahol egy kicsit is io igényesebb dolgok mennek, nekem nem volt még soha semmi bajom velük. az igaz, hogy le-lemaradozva követem a verziókat, nyugodtan béta tesztelje más helyettem, majd ha már tutti, akkor rakom fel. Mostanában szanáltam pár lenny-s gépet :)

valamikor nagyon régen azt olvastam (és emiatt lehet, hogy tévedek), hogy más a buffer kezelése a 64 bites kerneleknek, kevesebbet hagyatkozik az alsó 1 megára, ha egyáltalán van még ilyen, ezért akkor is 64 bitet rakok, ha a memória mérete nem indokolná.

hmm. igazság szerint jobban belegondolva, default 64, csak akkor 32, ha valami nagyon extra különös indok van rá. Eddig egy ilyenre emlékszem.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#16075) bambano válasza Jester01 (#16073) üzenetére


bambano
titán

höhö :P

# w
00:48:56 up 810 days, 11:10, 10 users, load average: 0,03, 0,01, 0,00

Ezen a gépen ritkán szabadul el a pokol, de van egy másik gépem, ahol 300 fölötti load gyakori vendég.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#16076) MacCaine válasza Jester01 (#16073) üzenetére


MacCaine
őstag

(#16073) Jester01
(#16074) bambano

:R :R :R

[ Szerkesztve ]

(#16077) Jester01 válasza bambano (#16075) üzenetére


Jester01
veterán

Na ja, ez a desktop gépem, és 60 napja tettem bele SSD-t :P

Jester

(#16078) szemmelver válasza buherton (#16069) üzenetére


szemmelver
aktív tag

Sajnos nem működik. :(

(#16079) buherton válasza szemmelver (#16078) üzenetére


buherton
őstag

Frissítetted a fájlkezelődet? F5 vagy egy mappába belép/kilép? Nem nekem ubuntun működik. A "foo" mappa név helyett ".foo" kell, hogy rejtett legyen.

[ Szerkesztve ]

tely, baly, fojó, mennyél, mingyárt, telyföl, tolyás, malyd, kapú, egyenlőre, ejsd, jáccani, ahoz, fúj, hüje, muszály, alat, álok, lasan, fojtatás, ál, fontós, költsön, eggyüt, lyob (jobb?), mek, mongyak, milyért - !!! Tanúlyunk már meghejjessen irni... !!!

(#16080) szemmelver válasza buherton (#16079) üzenetére


szemmelver
aktív tag

Igen, és ugyanúgy látom.

Így csináltam, de nem tűnik el. Csináltam egy másik felhasználót hátha azért látom még mindig mert "root" vagyok, de azzal is ugyanúgy látom.

[ Szerkesztve ]

(#16081) sh4d0w válasza MacCaine (#16070) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Szinte mindenki Rajtad kívül :DDD

Évek óta használok 64 bites Linuxokat (Ubuntu, Mint) és nincs velük semmi xtra probléma a 32-esekhez képest.

https://www.coreinfinity.tech

(#16082) buherton válasza szemmelver (#16080) üzenetére


buherton
őstag

Pedig működnie kellene. [link]

Nincs bekapcsolva, hogy láthathass minden rejtett fájlt? Terminálban használod az ls-hez a -l kapcoslót?

tely, baly, fojó, mennyél, mingyárt, telyföl, tolyás, malyd, kapú, egyenlőre, ejsd, jáccani, ahoz, fúj, hüje, muszály, alat, álok, lasan, fojtatás, ál, fontós, költsön, eggyüt, lyob (jobb?), mek, mongyak, milyért - !!! Tanúlyunk már meghejjessen irni... !!!

(#16083) szemmelver válasza buherton (#16082) üzenetére


szemmelver
aktív tag

Elnéztem. Működik, csak puttyon tudom eltüntetni. FileZilla-val megnyitom az megjeleníti. Ott nem lehet valahogy eltüntetni? Amúgy a rendszer mappákat akarom (bin, boot stb..) , de szerintem nem engedi, mert mikor oda raktam a pontot, már nem tudta az elérési útvonalat. :(

(#16084) rt06 válasza szemmelver (#16083) üzenetére


rt06
veterán

ezzel gyakorlatilag megvaltoztatod a konyvtar nevet, igy termeszetes, hogy az uj utvonallal nem minden fog mukodni (a bin, mert nincs a path-ban, a boot, mert mashol keresi a kernel a bootmanager)
egyes dolgok javithatoak, viszont van, ahol ezek az utvonalak be vannak egetve

miert akarod egyebkent elrejteni ezeket? lehet maskent meg lehet oldani

Politikailag korrekt, valamint munkahely- és gyermekbarát aláírás, amiben egyáltalán nincsen p*na.

(#16085) szemmelver válasza rt06 (#16084) üzenetére


szemmelver
aktív tag

Igen gondoltam még egy megoldásra, ha egyáltalán létezik ilyen. Adott egy felhasználó, aki belép a felhasználó nevével + jelszavával, ugye alap esetben /home/felhasználóneve/ ide rakja be az usert. Csak hogy ő így vissza tud menni. Átállítottam a mappa jogosultságokat szóval nem tudja se megnyitni, se másolni semmi. De ezt a visszalépést nem lehet valahogy letiltani?

(#16086) rt06 válasza szemmelver (#16085) üzenetére


rt06
veterán

hogy lep be? ssh-n, sftp-n?
ha igen, akkor megoldas lehet az ssh chroot, ahol a user nem fog tudni kilepni a szamara megadott kornyezetbol
google dob leirasokat a megvalositasara (en konkretumokkal nem tudok szolgalni, nem csinaltam meg ilyet)

Politikailag korrekt, valamint munkahely- és gyermekbarát aláírás, amiben egyáltalán nincsen p*na.

(#16087) bambano válasza sh4d0w (#16081) üzenetére


bambano
titán

valóban nincs, ha nem használsz flasht...

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#16088) sh4d0w válasza bambano (#16087) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Használok :)

https://www.coreinfinity.tech

(#16089) MacCaine válasza sh4d0w (#16081) üzenetére


MacCaine
őstag

Nemsokára már én is. Csak jöjjön meg az optibay-em. :)

Ha gondom lesz a flash-el, akkor már tudom, kihez kell fordulni. :)

(#16090) pylon


pylon
tag

Helló mindekinek!

annyit szeretnék kérdezni, hogy más is belefutott egy ebbe bugba
vagyis konkrétan az udev frissítés után van a logban egy " cfg80211: failed to add phy80211 symlink to netdev! üzenet és nem lehet wifivel csatlakozni
van ahol azt írják, hogy csak az üzenet megjelenése bug és minden oké.... hát nálam nem :D
amúgy nem sürgős az eset, mivel ritkán használom a laptopot

OpenSUSE 12.2
ipw2200-as wifi (hp nx8220)

(#16091) bambano válasza pylon (#16090) üzenetére


bambano
titán

firmware-t felraktad?

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#16092) pylon válasza bambano (#16091) üzenetére


pylon
tag

természetesen igen

(#16093) hcl


hcl
félisten
LOGOUT blog

Hülye kérdés.
RedhatCentOSFedora (most éppen hogy hívják) alatt ellene állítani egy billentyűkombinációt, a képernyő lockolására... Hol lehet ezt megtenni? (Nincs ilynem, csak kérdezte egy ismerős).

Illetve, Linuxon használ-e bárki Olympus diktafont? Múltkor kellett volna (szintén chaten) életre rugdosni egyet, de nem vlt hajlandó a gép másolni róla... Azt tudom, hogy van egy odvr nevű progija, de csak addig jutottunk, hog felismerte az eszközt...

Mutogatni való hater díszpinty

(#16094) buta29030


buta29030
tag

Sziasztok!

Tablet tulaj lettem. Kellene olyan program, amivel a HD-videóimat át tudom kódolni az 1920-ról 1024-es kép-méretre, és kis fáljméretre. Amiket eddig próbáltam: Avidemux, HandBrake, Transmageddon. Ezek azonban nem váltak be.

(#16095) hcl válasza buta29030 (#16094) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Mencoder.

Mutogatni való hater díszpinty

(#16096) buta29030 válasza hcl (#16095) üzenetére


buta29030
tag

Sajnos annak nincsen grafikus felülete. Buta vagyok a parancs-sori alkalmazásokhoz. :(

(#16097) hcl válasza buta29030 (#16096) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Egyszer kell kitalálni hogy milyen parancssor, utána már crtl-v vagy beteszed egy scriptbe. Ezek egyáltalán nem nehéz dolgok, némi gúglizás és olvasást igényel.

mencoder input.mpg -ovc lavc -lavcopts vcodec=mpeg4:mbd=2:trell -vf scale=1024:768 -o output.avi

input.mpg -t skálázza 1024-re, és az output.avi -ba lerakja. Igaz, mpeg4 kódolással... De másolással is megy, kipróbáltam :

mencoder input.avi -ovc copy - oac copy -vf scale=1024:768 -o output.avi

Persze AVI helyett akármit is meg lehet neki adni, a copy ugyanabba a filetípusba rakja le.

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#16098) hcl válasza hcl (#16097) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

A másodiknál mondjuk nem vagyok biztos, hogy le is skálázza a copy miatt, de egy próbát megér. Nincs most ezen a gépen HD film, meg le se játssza.

Mutogatni való hater díszpinty

(#16099) buta29030 válasza hcl (#16097) üzenetére


buta29030
tag

:R köszi, próbálgatom.

(#16100) buta29030 válasza hcl (#16097) üzenetére


buta29030
tag

Sajnos az 1024 semmiképpen nem jön össze. 1280 már igen. De valami böszme lassan kódol. Lehet visszarettenek ekkora munkától. :DDD

Köszönöm a segítséget! :R

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux - haladóknak (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.