Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux - haladóknak (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2013-09-30 15:51:13

LOGOUT.hu

Mára a ProHardver!/IT.News Fórum is nagylétszámú Linuxban jártas taggal büszkélkedhet. Nehéz szinteket felállítani egy olyan rendszer ismeretében, ami annyira sokrétű, hogy teljesen szinte lehetetlen megismerni minden egyes részét. Azt azonban mindenki tudja, hogy kezdő-e vagy sem. Elsősorban nekik szólnak az alábbiak, de érdemes mindenkinek elolvasnia, mint útjelző táblát.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#17901) buherton válasza pakriksz (#17900) üzenetére


buherton
őstag

Valamilyen procesz fogja, vagy a rootnak nincs joga rá :) , mert ugye hiába mindenható a root, ha nincs joga akkor nincs joga. Amúgy jól tudod, sudo-val a user root jogokat kap addig a parancs végrehajtásig. A sudo su-val meg konkrétan root vagy.

tely, baly, fojó, mennyél, mingyárt, telyföl, tolyás, malyd, kapú, egyenlőre, ejsd, jáccani, ahoz, fúj, hüje, muszály, alat, álok, lasan, fojtatás, ál, fontós, költsön, eggyüt, lyob (jobb?), mek, mongyak, milyért - !!! Tanúlyunk már meghejjessen irni... !!!

(#17902) pakriksz válasza buherton (#17901) üzenetére


pakriksz
őstag

de az milyen hogy nincs joga hozzá a rootnak? Akkor kinek van?

Troll (nemhivatalos definíció): az akinek véleménye nem tetszik nekünk/nem értünk vele egyet. (10-ből 9 fanboy ezt ajánlja) || Fanboy 8 in 1 (Intel, AMD, Nvidia, konzol, PC,+minden politikai oldal) hiszen "ahol nem mi vagyunk, ott az ellenség"

(#17903) buherton válasza pakriksz (#17902) üzenetére


buherton
őstag

ls -l és minden kiderül. Van amúgy értelme, ugyanis ha több felhasználó is van, aki rootként ügyködhet, de én nem akarom, hogy a másik lássa az adataimat, akkor szépen beállítom a biteket, hogy csak a saját groupom és én láthassam.

tely, baly, fojó, mennyél, mingyárt, telyföl, tolyás, malyd, kapú, egyenlőre, ejsd, jáccani, ahoz, fúj, hüje, muszály, alat, álok, lasan, fojtatás, ál, fontós, költsön, eggyüt, lyob (jobb?), mek, mongyak, milyért - !!! Tanúlyunk már meghejjessen irni... !!!

(#17904) sh4d0w válasza pakriksz (#17900) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

pl. a shadow fájlt még rootként sem célszerű babrálni - ellenben rootként van jogod jogokat adni.

https://www.coreinfinity.tech

(#17905) Jester01 válasza buherton (#17903) üzenetére


Jester01
veterán

Nem biztos, hogy minden kiderül, például a read-only mount vagy az immutable nem derül ki ls kimenetből.

Jester

(#17906) DonThomasino


DonThomasino
veterán

Valaki tudna nekem segíteni egy FreeNas configban? :U

" I'm going to make him an offer he can't refuse."

(#17907) sonar válasza DonThomasino (#17906) üzenetére


sonar
addikt

Ez azért elég tág. Hol akadtál el? Mit szeretnél csinálni?...

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#17908) DonThomasino válasza sonar (#17907) üzenetére


DonThomasino
veterán

VMware be dolgozok, több windows rendszerrel.
Szükségem lett egy storage vezérlőre a failover cluster miatt.
Felraktam több freenast is 8 és 9 e s verziókban nem tudtam kiválasztani a
disket amit vmwareben becsatoltam. Ebbe kellet volna segítség.
Végül talűltam egy 7.0 freenas t itt már
sikerül felcsatolni a disket. Itt ISCSI eléréseknél akadtam el
bár ez már nem igazán linux. Ha mégis akadna vállalkozó szellem privi.

" I'm going to make him an offer he can't refuse."

(#17909) buherton válasza Jester01 (#17905) üzenetére


buherton
őstag

Read only mount esetén a sudo + parancs kombóra ki is írja, hogy mi a baja (read only filesystem), amit jellemzően így lehet feloldani: mount -o remount,rw / aztán a műveletek után symc-el lehet kiíratni a RAM-ból a flashbe. Immutable-ről viszont nincs tapasztalatom.

tely, baly, fojó, mennyél, mingyárt, telyföl, tolyás, malyd, kapú, egyenlőre, ejsd, jáccani, ahoz, fúj, hüje, muszály, alat, álok, lasan, fojtatás, ál, fontós, költsön, eggyüt, lyob (jobb?), mek, mongyak, milyért - !!! Tanúlyunk már meghejjessen irni... !!!

(#17910) Vakegérke


Vakegérke
veterán

Üdvözletem a topiclakóknak.

Windows alatt, VirtualBox-ban futtatok párféle Linuxot, amolyan barátkozásképpen. Célom kipuhatolni, hogy melyik szimpatikus, meg ilyesmi. Az sem lényegtelen, hogy melyik tud együtt élni windowsos programokkal.
Felkérem őket a Wine telepítésére, amit meg is tesznek. Virtuális rendszer a virtuális rendszerben, talán ez a gondom gyökere.
Szóval Wine alatt telepítem az Euro Truck Simulator 2 nevű játékot, hiba nincs. Indítom, és ekkor ér a csalódás. Fekete képernyő, jó esetben hallom a kezdőkép hangját, aztán siralomház.

Elméletileg futnia kéne a játéknak. Lehet, hogy a virtuálisban virtuális rendszer miatt nem teszi?

Szép szolidan, szép szolidan, elvégre nem vagyunk otromba állatok... (KFT) Birodalmi Szóvivő és Békenagykövet (:L topic)

(#17911) sh4d0w válasza Vakegérke (#17910) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Már a virtualizálás alatt is problémás a 3D, de ha ezt még megfejeled egy wine-nal, ne csodálkozz.

https://www.coreinfinity.tech

(#17912) Intruder2k5 válasza Vakegérke (#17910) üzenetére


Intruder2k5
MODERÁTOR

Szia!

Szerintem Wine-ban a DirectX, OpenGL, és hasonlók nem az igaziak, és akkor még enyhén fogalmaztam! Én úgy gondolom, hogy a 3D gyorsítás Wine-ban felejthető, de majd megerősít, vagy megcáfol valaki, akinek tapasztalata is van ez ügyben!

[ Szerkesztve ]

(#17913) Vakegérke válasza sh4d0w (#17911) üzenetére


Vakegérke
veterán

Ahamm...
Szóval élesben próbálkozzak? Ubuntu, Lubuntu, vagy Linux Mint 15 KDE a nyerő?

Szép szolidan, szép szolidan, elvégre nem vagyunk otromba állatok... (KFT) Birodalmi Szóvivő és Békenagykövet (:L topic)

(#17914) Apollyon válasza Vakegérke (#17913) üzenetére


Apollyon
Korrektor

Ezek közül bármelyiket, csak az Ubuntut ne, mivel nem túl stabil, bugos, kerülendő. Rengeteg disztró van, ne az ubuntuval szenvedj. A felsoroltak közül egyedül a Mint-et nem próbáltam, de játékra igazából egyiket sem :D Ha lehetséges az ubuntu alapú disztrókat is kerülni kell, mivel az nem egy jó alap... de a szerintem a Mint-tel nem lesz problémád, jelenleg toronymagasan az a legnépszerűbb csilli-villi disztró, így fórumban is sokat tudsz olvasni, akár ubuntuéban is megtalálhatod a választ, de van topikja is.

#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

(#17915) BoB válasza Apollyon (#17914) üzenetére


BoB
veterán

Kerülje az Ubuntu alapú disztrókat de a Mint jó lesz, mintha az nem ubuntu alapú lenne :U

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#17916) Zoli133 válasza BoB (#17915) üzenetére


Zoli133
őstag

Ott az LMDE is, bár igaz az jóval kevésbé elterjedt.

"It's a fez. I wear a fez now. Fezzes are cool."

(#17917) BoB válasza Zoli133 (#17916) üzenetére


BoB
veterán

Igen, ami annyira nem ajánlott kezdőknek.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#17918) Zoli133 válasza BoB (#17917) üzenetére


Zoli133
őstag

Gondolkoztam miért nem jó kezdőnek, azután eszembe jutott, hogy a telepítője nem túl barátságos ha saját partíciós táblát szeretnél használni, tehát elég hamar elakadhat az ember.

"It's a fez. I wear a fez now. Fezzes are cool."

(#17919) Apollyon válasza BoB (#17915) üzenetére


Apollyon
Korrektor

Igen, leírtam a véleményem, és mivel felsorolt három lehetőséget, kiválasztottam egyet közülük ;) Azért egy Minten biztos könnyebb elevickélni mint egy Debianon legalábbis kezdésként, aztán amikor már semmi alap dolog nem okoz problémát el lehet kerülni az összes ubuntu alapú disztrót. Nah így már világos? :P

#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

(#17920) Jester01 válasza Vakegérke (#17910) üzenetére


Jester01
veterán

Állítólag az ETS2 az tökéletetesen működik.

Jester

(#17921) Vakegérke


Vakegérke
veterán

Itt vagyok, figyelek. Szóval ha jól értem, a Linux Mint 15 KDE a nyerő a listán. Erősítsetek meg ebben a hitben, vagy szóljatok, ha félreértettem valamit.

Szép szolidan, szép szolidan, elvégre nem vagyunk otromba állatok... (KFT) Birodalmi Szóvivő és Békenagykövet (:L topic)

(#17922) Zoli133 válasza Vakegérke (#17921) üzenetére


Zoli133
őstag

Személy szerint inkább cinnamon mint KDE, de egyébként igen ez volt javasolva.

"It's a fez. I wear a fez now. Fezzes are cool."

(#17923) Vakegérke válasza Zoli133 (#17922) üzenetére


Vakegérke
veterán

Rendben, tudomásul vettem.
Teszem ezt úgy, hogy őskövület Windows használó létemre fogalmam sincs, mi a különbség a Cinnamon és a KDE közt. :B

Nem marad más, mint a nevek felsorolása nélkül mindenkinek megköszönni a segítséget, velem való törődést.
Köszönöm. :R

Szép szolidan, szép szolidan, elvégre nem vagyunk otromba állatok... (KFT) Birodalmi Szóvivő és Békenagykövet (:L topic)

(#17924) Zoli133 válasza Vakegérke (#17923) üzenetére


Zoli133
őstag

Az asztal máshogy néz ki, keress rá mindkét névre ( KDE, cinnamon) google-ben és látod majd, hogy a tálca, ikonok, "start" menü máshogy néz ki. Válaszd azt amelyik szimpatikusabb.

[ Szerkesztve ]

"It's a fez. I wear a fez now. Fezzes are cool."

(#17925) Vakegérke válasza Zoli133 (#17924) üzenetére


Vakegérke
veterán

Megtettem, KDE a nyerő. Azt hittem, extra másság is van. :)

Szép szolidan, szép szolidan, elvégre nem vagyunk otromba állatok... (KFT) Birodalmi Szóvivő és Békenagykövet (:L topic)

(#17926) MacCaine válasza llaszlo (#17887) üzenetére


MacCaine
őstag

2013 márciusi cikk, a 201303 update-ben 3.4.2-es gnome shell van.

(#17927) llaszlo válasza Vakegérke (#17925) üzenetére


llaszlo
veterán

asztalok

MacCaine: Köszi.

(#17928) Vakegérke válasza llaszlo (#17927) üzenetére


Vakegérke
veterán

A bőség zavara. :)

Azt hiszem, VirtualBox alatt meglesem a Cinnamont, meg a Mate-t is. Lehet, hogy nem a KDE lesz a befutó.

Szép szolidan, szép szolidan, elvégre nem vagyunk otromba állatok... (KFT) Birodalmi Szóvivő és Békenagykövet (:L topic)

(#17929) sanzi89


sanzi89
addikt

Kollégiumba kellene olyan Linux rendszer illetve beállítás csomag, mely az alábbiakat tudja:
- Felmountolt partíció ikonja az asztalon, mely írható/olvasható, de semmi egyebet ne lásson, még listázva se!
- Kész telepített rendszer egy-két programmal, melyen a guest SEMMIT se tud módosítani. Se az időt átállítani, se ikont kitenni ide vagy oda, se tálca színt változtatni, egyszóval semmit. Én, mint root felteszem amit felteszek, beállítom amit beállítok és azon más felhasználó a legminimálisabb mértékben se tudjon módosítani.
- Minden frissítés, felugró ablak legyen kikapcsolva. Amikor időnként odaülök majd root-ként lefrissítem amit akarok, de más felhasználót ne zargasson ezzel.
- Jó volna Debian alatt megoldani a dolgot, minimális Linux ismereteim leginkább erre a disztribúcióra korlátozódnak.

Szóval ötletek? Nagyon köszönöm!

"Mindent azért kell tudni mert kérdezik, nem azért mert hasznos."

(#17930) sanchomuzax


sanchomuzax
aktív tag

Mire jó a SysRq Key?

Már tudom:

http://www.maketecheasier.com/the-usage-of-sysrq-key-in-linux/2012/07/31

[ Szerkesztve ]

Google: Sancho blogja

(#17931) Bici


Bici
félisten

Sziasztok!

Újabban sok fontos adat került a linuxos gépemre, mert felszámoltam a másikat, melyen windows volt.
Első körben az adataim biztonságáról szeretnék gondoskodni.
Ehhez szeretnék olya merevlemez hibakereső progit, mely kifejezetten alapos munkát végez - már ha van ilyenfajta különbség a programok között.
Keresek továbbá olyan SMART adatokat kolvasó progit is, ami képes arra, hogy figyelmeztet, ha bármi eltér a tökéletestől, és szemléletesen mutatja a winyó állapotát.
Valami GUI-s megoldást szeretnék.

Mit javasoltok a fenti két dologra? Gugli csak parancssoros smart cuccokat dobott ki.

Köszi!

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#17932) MacCaine válasza Bici (#17931) üzenetére


MacCaine
őstag

"Első körben az adataim biztonságáról szeretnék gondoskodni."

Akkor 2(-3-4) helyen tárold őket, és naponta (óránként) szinkronizáld. Felhőbe fel lehet pakolni pl. Dropbox, Google Drive, stb. Csak arra ügyelj, hogy ha szerepel párszor az al kaida, jihad, bin laden, 9/11, esetleg a bomba karaktersorozat az adataid között, akkor valószínűleg egyenruhás emberek fognak keresni nem sokkal a feltöltés után. :)

(#17929) sanzi89: Windowson ez az Active directory lenne, Debiannál meg nézd meg a kiosk módot. (Remélem jól értelmeztem a kérdést.)

[ Szerkesztve ]

(#17933) Bici válasza MacCaine (#17932) üzenetére


Bici
félisten

Ezek már megvannak, az egyenruhások a pincében vannak megkötözve és a vérszomjas macskám vigyáz rájuk. :DDD

Akkor inkább úgy fogalmazok, hogy a winyóim egészségét szeretném figyelemmel kísérni.

[ Szerkesztve ]

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#17934) sh4d0w válasza Bici (#17933) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

HDD sentinel. Lescripteled az igényeidnek megfelelően, aztán kész.

[ Szerkesztve ]

https://www.coreinfinity.tech

(#17935) sanzi89 válasza MacCaine (#17932) üzenetére


sanzi89
addikt

Egy Kiosk-nál azért szeretnék bővebb funkcionalitást, legyen benne desktop, Linux beépített programjai - zene, videólejátszó, alap képszerkesztő, stb. - csak éppen korlátozottan használható módon.

"Mindent azért kell tudni mert kérdezik, nem azért mert hasznos."

(#17936) Vladi válasza sanzi89 (#17935) üzenetére


Vladi
nagyúr

Akkor is a kiosk az irány. Múltkor linkeltem neked egy magyarázós leírást. Azt nézd át. Max nem csinálsz meg mindent, hanem hagysz 1-2 dolgot a usernek. Itt is a kész deskoptból érdemes kiindulni.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#17937) sanzi89 válasza Vladi (#17936) üzenetére


sanzi89
addikt

Előkeresem, ránézek, köszi!

"Mindent azért kell tudni mert kérdezik, nem azért mert hasznos."

(#17938) kispx válasza Bici (#17931) üzenetére


kispx
addikt

Gnome-disk-tools tud SMART adatokat kiolvasni. Bár nem tudom, hogy figyelmeztet-e, mert nekem még nem tökéletes a hdd.

(#17939) buherton


buherton
őstag

Webszerver üzemeltetésben nagyon kezdő vagyok még. Feltelepítettem a wordpress-t, de valami nem oké, mert ha kívülről próbálom elérni, akkor az oldal forrása tele van lokális IP címekkel. Ötlet esetleg valakinek? Megköszönném :) .

tely, baly, fojó, mennyél, mingyárt, telyföl, tolyás, malyd, kapú, egyenlőre, ejsd, jáccani, ahoz, fúj, hüje, muszály, alat, álok, lasan, fojtatás, ál, fontós, költsön, eggyüt, lyob (jobb?), mek, mongyak, milyért - !!! Tanúlyunk már meghejjessen irni... !!!

(#17940) Zoltán


Zoltán
őstag

Ha megvettem windowsos steamen egy játékot, hogyan tudom azt a linuxos particiómon futtatni wine-el?
Újra kellene telepíteni, de a linuxos steam nem hiszem, hogy engedné, mivel más az oprendszer, pl.: próbáltam és nem tudtam linuxos steam alatt windowsos progit venni, mivel látta, hogy más az oprendszer és nem engedte, hiába ment volna wine-al.
Köszi.

(#17941) Vakegérke


Vakegérke
veterán

VirtualBoxban kóstolgatom a Linux Mint 15 három változatát, a KDE-t, Cinnamont és a Mate-t. Utóbbi kettőnél elintéztem, hogy a panel automatikusan el legyen rejtve. El is tűnt, viszont hiába húzom le az egeret, nem tudom elővarázsolni. Ennek értelmében hulla mindkét rendszer.
Ez a VirtualBox miatt van? Hogy tudnám visszavarázsolni a panelt?

Szép szolidan, szép szolidan, elvégre nem vagyunk otromba állatok... (KFT) Birodalmi Szóvivő és Békenagykövet (:L topic)

(#17942) llaszlo válasza Zoli133 (#17918) üzenetére


llaszlo
veterán

Azért a userek nagy része max annyit csinál, hogy kölön van a / meg a /home. Ehhez meg nem kell semmi extra. Ez benne van a telepítőben. Csak, akkor van gond, hogyha valami nagyon extrát akar az ember és nem ért hozzá.

(#17943) sanchomuzax


sanchomuzax
aktív tag

Linux/Ubuntu alá milyen olyan partíció mentő app van, ami image fájlba képes lementeni egy lemezt? Olyasmi kellene, amit Windows alatt a Norton Ghost művel.

Google: Sancho blogja

(#17944) pylon válasza Zoltán (#17940) üzenetére


pylon
tag

letöltöd a Steam klienst Windowshoz majd telepíted wine-vel
mondjuk kellett neki valami plusz csomag amikor próbáltam

sanchomuzax clonezilla ?

[ Szerkesztve ]

(#17945) Sonja


Sonja
veterán

Az Elementary OS is ubuntu alapú, mint a Linux Mint? :F Mert valami eszméletlenül tetszik! :Y Most próbáltam ki a Live CD-t. :K

[ Szerkesztve ]

Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!

(#17946) leslieke válasza Sonja (#17945) üzenetére


leslieke
Jómunkásember

Igen, Ubuntu alapú.

A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!

(#17947) pakriksz


pakriksz
őstag

setxkbmap-ot hova érdemes betenni hogy a grafikus felületen automatikusan megfelelő billentyűzetkiosztás legyen? rc.local nem nyert.

Troll (nemhivatalos definíció): az akinek véleménye nem tetszik nekünk/nem értünk vele egyet. (10-ből 9 fanboy ezt ajánlja) || Fanboy 8 in 1 (Intel, AMD, Nvidia, konzol, PC,+minden politikai oldal) hiszen "ahol nem mi vagyunk, ott az ellenség"

(#17948) Jester01 válasza pakriksz (#17947) üzenetére


Jester01
veterán

Disztrófüggő, debianon például /etc/default/keyboard

Jester

(#17949) sanchomuzax válasza pylon (#17944) üzenetére


sanchomuzax
aktív tag

Néztem a Clonezillát, de csak USB Live változatot találtam. Nekem meg ugye nem az Ubuntut kéne vele átmásolnom, hanem az Ubunturól szeretnék más gépekből kivett HDD-ket lementeni vele image-be.

Google: Sancho blogja

(#17950) llaszlo válasza sanchomuzax (#17949) üzenetére


llaszlo
veterán

Terminalban a dd nem jó?? Az a legegyszerűbb.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux - haladóknak (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.