Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#44651) CPT.Pirk válasza ubyegon2 (#44648) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Mehet a konvertálatlan, mert akkor be lehet illeszteni új blokkot, azt meg előtte ki lehet próbálni egy hozzászólásban. Persze csak a linkeknél van ilyen vacakolás, az meg nem kell mindenhova.

*a cím tetszik. ;]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#44652) #33253120 válasza ubyegon2 (#44648) üzenetére


#33253120
törölt tag

Ez jó ötlet, mi legyen a blogbejegyzés címe? csak hogy ne engem piszkáljanak a címéért
Az izé hozéja...
Esetleg az izé hogyishívjákja.
Tökmindegy mi a címe, amíg tartalom van mögötte, de azért ne legyen "10 dolog amit kezdőként most kell tudnod a linuxról" jellegű. :)

(#44653) ubyegon2 válasza Rimuru (#44649) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Valóban, a Logoszféra! Bocs, de teljesen elfelejtettem, a tavalyi 10. hónap kicsit durva volt mentálisan nekem, de ezt a dolgot érdemes lenne megpróbálni!

Valahogy úgy kéne összehozni, mint az előző linkeltben is van, jó tagoltan, fejezetekre bontva, így esélyesebb is, hogy mindenki megtalálja, amit keres.

Nem tudom, mennyi TG lehet, de adjatok tippeket, ki legyen rajtatok kívül! Ettől függetlenül is írhat bárki külön részeket, fejezeteket és azt megküldi valamelyik TG-nek, aki szakmai szemmel is át tudja nézni és berakja, utána még azt is lehet kritizálni. Arcserkém, készülj!

(#44651) CPT.Pirk & T-chris, akkor a cím megvan. Amit colomb2 ft ötlete alapján agyaltunk itt, az nektek jó lenne?

[ Szerkesztve ]

(#44654) ubyegon2 válasza ubyegon2 (#44653) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ezzel a Logoszféra megoldással annyi a gond, hogy csak a TG jogot kapott személyek írhatnak bele.

Megoldás az lenne, ha lenne egy másik blog is, ahol az első blogban lévő anyagokkal kapcsolatban lehetne javaslatokat tenni, véleményezni. Mennyire lesz ez így nyomon követhető ill. átlátható? Szerintetek? :F

(#44655) ubyegon2 válasza Pulsar (#44650) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

(#44656) Rimuru válasza ubyegon2 (#44654) üzenetére


Rimuru
veterán

Ezzel a Logoszféra megoldással annyi a gond, hogy csak a TG jogot kapott személyek írhatnak bele. - nem gond, most se tudja kozvetlenul barki szerkeszteni az osszefoglalot, de a lehetoseg adott, tudjuk kivel kell beszelni.

Mivel meg konkretum nincs leirva elmondom a tobbieknek is a dolgot:
Lenne egy zart topic ahova csak a megfelelo jogosultsaggal rendelkezo emberek irhatnak (szerkeszthetnek), onkentes alapon mint a topicgazdasag, 1-1 hozzaszolas egy temakort, problemat fejtene ki, amibol ha osszegyulne eleg akkor abbol fel lenne epitve egy osszefoglalo amiben eleg csak linkelni az adott hozzaszolasokat, plusz jellemzo kerdesekre se kene minden ujra leirni vagy keresi egy korabbi hozzaszolast.
Viszont ezt meg kene beszelni Kalandorekkal is.

Mennyire lesz ez így nyomon követhető ill. átlátható? Szerintetek? - ha elindul a topic szerintem eleg lenne a hozzaszolasok vegere odairni ki mit gondol, ezt "veglegesites" elott ki lehet torolni, vagy csak simat valaszolni ra ott, azokat is lehetne torolni (ez kovethetobb lenne).

Vigyázat, csalok!

(#44657) CPT.Pirk válasza ubyegon2 (#44654) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Én arra gondoltam, hogy csak amíg megcsináljuk a szerkesztést, addig lenne meg az a blog, aztán törölnénk mikor betettük ide az új összefoglalót.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#44658) spammer válasza Rimuru (#44656) üzenetére


spammer
veterán

"1-1 hozzaszolas egy temakort, problemat fejtene ki, amibol ha osszegyulne eleg akkor abbol fel lenne epitve egy osszefoglalo amiben eleg csak linkelni az adott hozzaszolasokat,"

Jónak tűnik az ötlet, amolyan wiki szerű lehetne ezzel a módszerrel.
szerk: igazából az lenne jó, ha azok a hozzászólások korlátlan ideig, tehát bármikor szerkeszthetők, frissíthetőek lennének, így már tényleg wiki szerűen frissen lehetne tartani, anélkül, hogy mindig az összefoglalót kellene átírni kompletten. Moduláris megoldás, ha má' linux. :DDD

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#44659) Rimuru válasza spammer (#44658) üzenetére


Rimuru
veterán

Szerkesztes adott lenne. :K
Szerk: most olvastam uby uzenetet, szoval szerkesztes nelkul nem is lenne eletkepes a dolog. :DDD

[ Szerkesztve ]

Vigyázat, csalok!

(#44660) ubyegon2 válasza Rimuru (#44659) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Remélem Kapitány és spammer is elolvassa a privit, mert nekem már nagyon kezd kavarodni a mithogyan!

Szerencsére elég TG és potenciális TG van, ha arra kerül a sor, hogy azt a szerkesztési metodikát követjük!

[ Szerkesztve ]

(#44661) Raynes válasza Penty (#44634) üzenetére


Raynes
tag

Akkor bocs, duplán értettem félre. Speciális eszköznél más, ezek miatt a szarok miatt van benne a szövegszerkesztőkben az UTF-től különböző kódolások támogatása. Mondjuk nem értem azt az intézeti fogyatékost, aki a tévé lejátszószoftverét nem úgy írta meg, hogy támogassa az UTF-et. Ritka nagy baromarcúság már ez a 21. században.

A felirat tényleg más műfaj, mint a szoftver. Sok félrefordítással, meg eredeti nyelven benne hagyott mondattal nem nagyon találkoztam. Félrefordítással elvétve, eredeti nyelven benne hagyott dologgal talán csak egyszer. Attól is függ, hogy honnan szerzi be az ember a feliratot, mennyire ellenőrzött.

Pőrkkapitány: jó gépnek hangzik, viszont 65k-ja nem minden háztartásnak van. Abban viszont igazad van, hogy éveken át napokra leosztva 20 Ft nem tétel senkinek. Mondjuk én ilyen APU-s és ANYU-s gépet nem vennék, nem bízom a CPU-s videós dolgokban, mióta ráfaragtam eggyel-kettővel. Főleg asztali gépnél (de laptopnál is alapvetően) csak a dedikált kártyákban bízom, ha meg Linuxozásra van a gép, akkor csak is NV jöhet szóba, annak ellenére, hogy az AMD-s kártyák sem rosszak, csak a drivertámogatásuk nem olyan jó pingvinfronton. Ezt nem csak a játékok miatt írom, hanem videólejátszás miatt is. Az inteles integrált cuccok még néha elmennek, chipben vagy CPU-ban, de azok már nagyon pótmegoldások, alapból senkinek nem szoktam ajánlani, csak aki annyira spórolni akar, és a videónézésben sincsenek nagy igényei. Intelnél a 23,976 fps jó darabig nem volt támogatott, állítólag a Haswell már tudja.

(#44662) ubyegon2 válasza Raynes (#44661) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Mondjuk én ilyen APU-s és ANYU-s gépet nem vennék, nem bízom a CPU-s videós dolgokban, mióta ráfaragtam eggyel-kettővel.

Ez annyira bölcsen hangzik, mint ha azt mondanád, hogy nem vennék több meghajtót a gépembe, miután ráfaragtam egy-két alkalommal!

AMD-s kártyák sem rosszak, csak a drivertámogatásuk nem olyan jó pingvinfronton.

Néha te is mellélőhetsz!
Igaz, nekem régen is AMD VGA-m volt, amikor Linuxozni kezdtem, most meg APU-m van és jól elvagyok a nyílt driver-rel, ami mint tudjuk, egyre jobb az AMD-nél.

(#44663) CPT.Pirk válasza Raynes (#44661) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Az mondjuk igaz, hogy Catalyst alatt jelenleg nem tudom a HW gyorsítást életre kelteni AMD kártyán. A nyílt radeon driverrel meg megy simán és az 2D-ben is jobb élményt nyújt. ;]

Az AMD kissé le van maradva driverben szokásához híven, megint pl. a Vulkan is hozzájuk jut el legutoljára Linux fronton pedig nem lehet nagy vásziszdász betenni, mivel az egész Vulkan az ő cuccokra épül...

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#44664) ubyegon2


ubyegon2
nagyúr

(#44665) CPT.Pirk válasza ubyegon2 (#44664) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Majd beírjuk szépen a hozzászólásokba a módosítandó blokkokat, aztán be tudod szerkeszteni egybe. :D

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#44666) ubyegon2 válasza CPT.Pirk (#44665) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Valami ilyesmi megoldásra gondolok én is, jobb híján.
Sajnos a Logoszféra nem opció, mivel csak a létrehozó eszközölhet új bejegyzést. :(

(#44667) CPT.Pirk válasza ubyegon2 (#44666) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Kellene egy git repót csinálni, ahol az összefoglalót mint egy mondjuk c kód fájlt lehetne szerkeszteni, akkor szépen látszana ki mit commitolt bele, mit szedett ki. Igaz egy kissé overkill megoldás lenne... ;]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#44668) ubyegon2 válasza CPT.Pirk (#44667) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nem rossz ötlet, ha valaki ért az ilyesmihez! :D

(#44669) Zola007 válasza ubyegon2 (#44666) üzenetére


Zola007
veterán

szerintem jó lenne a Logout bejegyzésed alá, hozzászólásba [link]
----------
Elkezdtem most újra átnézni a linux alapokat, sokat fejlődött a dolog az elmúlt 6-7 évben, szerintem be fog válni a Mint vagy Debian.
Néztem ezt a Bio-Linuxot, nekem az lenne a legjobb, mert benne van alapból 500 bioinformatika program, külön oktatócsomag, stb, csak olyan ritkán frissítik, hogy az már gyanús

[ Szerkesztve ]

Mʏ ᴘʜɪʟᴏsᴏᴘʜʏ ɪs: Iᴛ’s ɴᴏɴᴇ ᴏғ ᴍʏ ʙᴜsɪɴᴇss ᴡʜᴀᴛ ᴘᴇᴏᴘʟᴇ sᴀʏ ᴏғ ᴍᴇ ᴀɴᴅ ᴛʜɪɴᴋ ᴏғ ᴍᴇ. I ᴀᴍ ᴡʜᴀᴛ I ᴀᴍ ᴀɴᴅ I ᴅᴏ ᴡʜᴀᴛ I ᴅᴏ. I ᴇxᴘᴇᴄᴛ ɴᴏᴛʜɪɴɢ ᴀɴᴅ ᴀᴄᴄᴇᴘᴛ ᴇᴠᴇʀʏᴛʜɪɴɢ. Aɴᴅ ɪᴛ ᴍᴀᴋᴇs ʟɪғᴇ sᴏ ᴍᴜᴄʜ ᴇᴀsɪᴇʀ. - Sɪʀ Aɴᴛʜᴏɴʏ Hᴏᴘᴋɪɴs

(#44670) Raynes válasza CPT.Pirk (#44667) üzenetére


Raynes
tag

Na, az kéne még csak, hogy Pőrkkapitány Git-egyletet szervezzen itt nekünk! :DDD

(#44671) ubyegon2 válasza Zola007 (#44669) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

A Bio-Linux ritka frissítése alatt mit értesz, a disztrót vagy a benne lévő spéci programokat? Az Ubuntu Linux 14.04 LTS verzió az alapja 3.13-as kernellel, ami az utolsó stabil kiadás, szerintem az Ubuntu repóktól kapja az a frissítéseket rendesen. Nyugodtan használhatod! Most a 8.0.5 verziónál jár.

Ott van még a Kali Linux, amiben van med-csomag, amiket fel lehet tenni Debianra is.

(#44672) Zola007 válasza ubyegon2 (#44671) üzenetére


Zola007
veterán

rendszeres kiadású és nem tűnt túl gyakorinak.
• 2015-01-09: Distribution Release: Bio-Linux 8.0.5
• 2014-07-30: Distribution Release: Bio-Linux 8.0.2
• 2012-11-21: Distribution Release: Bio-Linux 7.0.3
Nem tudom, hogy pl. driver szempontból mennyire mökszik mert valószínűleg mégsem az asztalin, hanem egy laptopon próbálom ki, amihez viszont nincsenek gyári Linux driverek és csak Winnel volt eddig használva, szóval lehet lesz némi meglepetés, de majd utánajárok még a dolognak.
Egy próbát azért megér

Mʏ ᴘʜɪʟᴏsᴏᴘʜʏ ɪs: Iᴛ’s ɴᴏɴᴇ ᴏғ ᴍʏ ʙᴜsɪɴᴇss ᴡʜᴀᴛ ᴘᴇᴏᴘʟᴇ sᴀʏ ᴏғ ᴍᴇ ᴀɴᴅ ᴛʜɪɴᴋ ᴏғ ᴍᴇ. I ᴀᴍ ᴡʜᴀᴛ I ᴀᴍ ᴀɴᴅ I ᴅᴏ ᴡʜᴀᴛ I ᴅᴏ. I ᴇxᴘᴇᴄᴛ ɴᴏᴛʜɪɴɢ ᴀɴᴅ ᴀᴄᴄᴇᴘᴛ ᴇᴠᴇʀʏᴛʜɪɴɢ. Aɴᴅ ɪᴛ ᴍᴀᴋᴇs ʟɪғᴇ sᴏ ᴍᴜᴄʜ ᴇᴀsɪᴇʀ. - Sɪʀ Aɴᴛʜᴏɴʏ Hᴏᴘᴋɪɴs

(#44673) Apollyon válasza Zola007 (#44672) üzenetére


Apollyon
Korrektor

Ha nem zsírúj fóliás az a laptop hanem már van pár éves akkor biztosan működnie kell a nyílt driverekkel is.

#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

(#44674) Vladi válasza Zola007 (#44672) üzenetére


Vladi
nagyúr

Én a helyedben hagynám ezt. Inkább egy kommersz disztrót tégy fel.
A bios programok meg fel vannak sorolva, te is fel tudod tenni őket. Már amelyik kell.

Az appokat kipróbálni esetleg jó, de tartósan inkább ne.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#44675) Zola007 válasza Vladi (#44674) üzenetére


Zola007
veterán

na most legyen okos az ember.
eddig 2:1, beszáll még valaki a "tegyük Zola-t bizonytalanná" versenybe? ;]

Mʏ ᴘʜɪʟᴏsᴏᴘʜʏ ɪs: Iᴛ’s ɴᴏɴᴇ ᴏғ ᴍʏ ʙᴜsɪɴᴇss ᴡʜᴀᴛ ᴘᴇᴏᴘʟᴇ sᴀʏ ᴏғ ᴍᴇ ᴀɴᴅ ᴛʜɪɴᴋ ᴏғ ᴍᴇ. I ᴀᴍ ᴡʜᴀᴛ I ᴀᴍ ᴀɴᴅ I ᴅᴏ ᴡʜᴀᴛ I ᴅᴏ. I ᴇxᴘᴇᴄᴛ ɴᴏᴛʜɪɴɢ ᴀɴᴅ ᴀᴄᴄᴇᴘᴛ ᴇᴠᴇʀʏᴛʜɪɴɢ. Aɴᴅ ɪᴛ ᴍᴀᴋᴇs ʟɪғᴇ sᴏ ᴍᴜᴄʜ ᴇᴀsɪᴇʀ. - Sɪʀ Aɴᴛʜᴏɴʏ Hᴏᴘᴋɪɴs

(#44676) Penty válasza Zola007 (#44675) üzenetére


Penty
tag

Van ebből a Bio-Linuxból live verzió is, így ki tudod próbálni, hogy működik-e a laptopodon.

(#44677) Rimuru válasza Zola007 (#44675) üzenetére


Rimuru
veterán

Szerintem rakj fel Arch Linuxot, ezt ugyis regen ajanlottuk mar a topicban. ;]
Amugy ha az egyik linuxon mart fent vannak a programok akkor a masikra is fel lehet rakni szoval hatrany nem er akkor se ha nem a Bio Linuxot rakod fel, tamogatas szempontjabol pedig akar elonyos is lehet.

Vigyázat, csalok!

(#44678) Apollyon válasza Zola007 (#44675) üzenetére


Apollyon
Korrektor

A legjobban akkor jársz, ha feltolsz egy debiant/mintet ami tetszik, és ahogy már írták fel tudod tenni azokat a szoftvereket is amik a biolinuxon vannak. De már majdnem mindennek van live verziója, úgyhogy ezeket simán ki tudod próbálni pár perc alatt is, és amelyik szimpatikusabb azt feltelepíted. Biolinuxot itt nem sokan használunk, ellenben Mintet/Debiant igen.

#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

(#44679) Raynes válasza Zola007 (#44675) üzenetére


Raynes
tag

Csak hogy 2:2 legyen, én is azt mondom, hogy Biolinux helyett valami modern asztali disztró menjen fel, amire felrakod utólag a bioprogramokat. Gondolom fel vannak sorolva valahol, csomagkezelőben csak telepíted őket, sudo apt-get bioprogi1 bioprogi2 stb. módjára felsorolva, és egy füst alatt felteszi neked az összeset.

Ennek ellenére ezt a bioizét is kipróbálhatod Live módban, telepítés nélkül, működik-e, milyen programok vannak benne, stb..

Egyébként elsőre majdnem mindegy mit választasz, csak felhasználóbarát legyen, és boldogulj vele. Aztán majd ha használod, akkor fogod látni, hogy hogyan működik, mit hiányolsz belőle, mi az, ami feleslegesen van benne, mit milyen néven találsz meg a csomagok között, aztán utána legközelebb majd jöhet egy minimalista disztró, amire csak azokat teszed fel, ami tényleg kell neked.

(#44680) Freel


Freel
tag

Sziasztok!

Olyanba kérnék segítséget Tőletek, hogy a /home-ot hogyan tudnám másik vinyóra áttenni?
Manjaro lenne a rendszer egyébként.
Ezt találtam:

[link]

Itt az oldal közepén a 'ces' nevezetű egyén megoldása viszonylag egyszerűnek tűnik! Az működhet?
Mit jelent az, hogy az UUID miatt nem fog működni az egész? Az fstab szerkesztését nem csináltam még. Az muszáj ilyenkor?

Még egy kérdésem lenne! Ha nem sikerülne áthelyezni a /home-ot, akkor egyébként azon belül hol tárolódnak el a desktopon lévő dolgok elhelyezésével kapcsolatos beállítások, programbeállítások, illetve a már bevitt terminálparancsok? Nem lehet ezeket valahogy kimazsolázni?

Köszönöm!

[ Szerkesztve ]

(#44681) subset válasza Freel (#44680) üzenetére


subset
senior tag

Első körben csinálj backupot a home-odról....

Aztán az alábbi paranccsal tudod on-the fly megváltoztatni a home-odat (magyarul áthelyezi az új helyre az adataidat amik most vannak a home alatt)

# usermod -m -d /ahova/akarod/az/uj/homod felhasználóneved

Én úgy csinálnám, hogy kijelentkeznék a felhasználómmal, majd egy másik konzolon bejelentkeznék root-tal és úgy adnám ki a parancsot

[ Szerkesztve ]

Használj Te is szabad szoftvert !

(#44682) Freel válasza subset (#44681) üzenetére


Freel
tag

Öööö... :B
Egyetlen parancs? :Y
Az új hely akkor mondjuk így nézhet ki: /dev/sda6/home mondjuk? Vagy ezt nem értem... :P

Tehát ha nem akarom átmozgatni, csak másolni és az új helyen aktiválni, akkor elég csak a -d parancs?

[ Szerkesztve ]

(#44683) PumpkinSeed válasza Freel (#44682) üzenetére


PumpkinSeed
addikt

A /dev/sda6 fel van mountolva valahova nem?

[ Szerkesztve ]

"Akinek elég bátorsága és türelme van ahhoz, hogy egész életében a sötétségbe nézzen, elsőként fogja meglátni benne a fény felvillanását." - Kán

(#44684) Freel válasza PumpkinSeed (#44683) üzenetére


Freel
tag

Még nincs létrehozva egyenlőre, csak az elméleti kérdéseket feszegetem, hogy lehet-e egyáltalán, és hogy mennyire bonyolult a dolog. Egyenlőre még nem nyúltam a rendszerhez.

[ Szerkesztve ]

(#44685) inf3rno válasza Freel (#44684) üzenetére


inf3rno
nagyúr

A /dev/sda6 nem mappa, hanem meghajtó azonosító, vagy ilyesmi. Ezt szokták felmountolni egy mappára valahogy úgy, hogy "mount /dev/sda6 /media/blah". Utána tudod azt a mappát használni. Érdemes fstab-ba betenni, hogy automatikusan mountolja fel, legalábbis gondolom nem szereti a rendszer, ha nincs home mappája.

Buliban hasznos! =]

(#44686) Freel válasza inf3rno (#44685) üzenetére


Freel
tag

Tehát akkor kijelentkezek, mint felhasználó, bejelentkezek, mint root. Gparted-el létrehozom a /dev/sda6-ot mondjuk, mint freelhome. Felcsatolom és beírom a parancsot.

# usermod -m -d /run/media/freel/freelhome/home freel

Ugye a freel a felhasználóm.
Valahogy így?

[ Szerkesztve ]

(#44687) PumpkinSeed válasza Freel (#44686) üzenetére


PumpkinSeed
addikt

Ne felejtsd el a biztonsági mentést.

"Akinek elég bátorsága és türelme van ahhoz, hogy egész életében a sötétségbe nézzen, elsőként fogja meglátni benne a fény felvillanását." - Kán

(#44688) inf3rno válasza Freel (#44686) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Valahogy így. Úgy emlékszem mountolás előtt létre kell hozni a mappát. Illetve mint már írtam célszerű fstab-ba betenni, hogy indításkor automatikusan felcsatolja. Ezen kívül még ownership-et is át kéne adni a felhasználódnak a mappára. Szerintem, bár az nekem zavaros, hogyha egy mappát helyezel át egy létrehozott mappára, akkor mi fog történni az ownershippel. Még én is kezdő vagyok.

[ Szerkesztve ]

Buliban hasznos! =]

(#44689) ubyegon2 válasza Zola007 (#44675) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Az a 2:1 inkább így néz ki a kérdésed óta ajánlott disztrók alapján:

Debian 4
Mint 3
Arch 2
Bio 1
Kali 1

ezeket nem tudom beazonosítani :F

kommersz 1 - Vladi ajánlata
modern 1 - Raynes ajánlata

két utóbbinak külön taps :C

Ez 12+2 ajánlat!

[ Szerkesztve ]

(#44690) Anakin007


Anakin007
aktív tag

Sziasztok!

mencoder-ben kérnék segítséget. avi képtartalmat szeretnék más formátumba konvertálni az eredeti hang megtartásával. Végülis működik, pc-n nézve jó, de tv-n szeretném megnézni és elcsúszik a kép-hang szinkron. Előszőr így csináltam:

mencoder -audio-delay -1.2 original.avi -o output.avi -ovc lavc -lavcopts vcodec=mpeg4:mbd=2:mv0:trell:v4mv:cbp:last_pred=3:predia=2:dia=2:vmax_b_frames=2:vb_strategy=1:precmp=2:cmp=2:subcmp=2:preme=2:qns=2 -oac copy

TV-n lejátszva ugyanúgy csúszik, mintha -audi-delay opció nélkül csináltam volna. Aztán egyszerűsítettem:

mencoder -audio-delay -1 5x08.avi -o 5x08u1.avi -ovc lavc -oac copy

De így is ua, csak a kép is rosszabb. A mencoder indításkor jelzi, hogy az általam beállított idővel eltolja a hangot, de a végeredményen ez nem látszik, se tv-n közvetlenül, usb-ről lejátszva sem házimozin. :(
Rémlik valami régről, amikor az mplayer és mencoder is problémázott, hogy nem fé hozzá a /dev/rtc -hez. Megnéztem, most sincs jogosultság hozzá, de nem hisztizik semmi. Lehet ez a probléma?
Van erre vkinek vmi ötlete?

[ Szerkesztve ]

Ha Isten létezne, hinnék benne.

(#44691) ubyegon2 válasza Anakin007 (#44690) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szia!

Parancssorból ilyen operációkat végezni már inkább haladó topik témája lesz! ;)

(#44692) kovaax válasza Freel (#44680) üzenetére


kovaax
őstag

Én ezt így csinálnám:

0. Kéne tudni, hogy jelenleg hogy van particionálva a vinyód.
1. Létrehozom az új vinyón a megfelelő particiót, létrehozok rajta fájlrendszert, legyen mondjuk /dev /sdb1. (Ezt a fantáziádra bízom.)
2. Belépek root-ként, más júzer ne legyen bejelentkezve:
3. mount /dev/sdb1 /mnt
4. cp -rp /home/azénnevem /mnt
5. umount /mnt
6. Az /etc/fstab fájlban átírom/létrehozom a /home-ot (ha uuid-s mese van, akkor uuid kell a /dev/sdb1 helyére):
/dev/sdb1 /home ext4 defaults 0 2
7. reboot

Az eredmény úgy néz ki, hogy a /home alá fel van mountolva az új lemez, de a helyén egyébként még ott vannak érintetlenül az adataid, amit akkor kell törölni, ha minden faszán működik az új helyen. Így nem kell mentéssel molyolnod. De ez kicsit függ a kiinduló particionálástól is.

-=- There's no place like /home -=-

(#44693) Raynes válasza subset (#44681) üzenetére


Raynes
tag

Ez a fajta /home áthelyezés működik a /root-ra is?

(#44694) kovaax válasza Raynes (#44693) üzenetére


kovaax
őstag

Lehet, de én a helyedben nem mozgatnám el a root könyvtárát a gyökér fájlrendszerből...

-=- There's no place like /home -=-

(#44695) Freel válasza Freel (#44680) üzenetére


Freel
tag

HOME ÁTHELYEZÉSE!!!
Manjaro alatt.

Az utókor számára:

szóval semmilyen módszerrel nem sikerült áthelyezni a /home-ot. Próbáltam a linkes megoldással a 'telinit 1'-es dologgal. Próbáltam az itt javasolt módszerekkel (kilépés, belépés root-ként stb.), a 'usermod'-ossal. Semmi nem működött. Széthullott a rendszerem a francba, semmit nem tudtam vele kezdeni... :DDD

Feladtam. Majdan újratelepítettem a Manjaro-t (8perc) és a /home-nak megadtam az új helyet, ahova át akartam helyezni az adatokat. Így ugye kaptam egy tiszta, szűz rendszert. Mondom próba cseresznye (mit nekem zordon kárpitosnak) a régi /home ÖSSZES fájlját bemásoltam az új /home-ba úgy ahogy volt egy az egyben online. Átmásoltam, újraindítottam a rendszert és láss csodát az ÖSSZES asztalbeállításom, programbeállításom, terminálparancsom és minden ami 1 év alatt összegyűlt, ott volt a helyén, hiánytalanul!!! :C

Meg is lepődtem, hogy egyetlen terminálparancs, vagy kernelátírás :P nélkül tökéletesen működik a módszer. Mondjuk ez így igencsak windows-osan egyszerű fílinget kölcsönzött a dolognak :) és igencsak nosztalgikus érzelmek fogtam el. De így végre eljött az első alkalom a Linuxos pályafutásom során, amikor nem kellett egy 10 órás felkészítő tanfolyamon részt vennem egy halál egyszerű dolog végrehajtásához, ahogyan az Linux alatt egyébként lenni szokott... :)

Szóval köszönöm mindnyájatoknak, hogy próbáltatok segíteni, ez is megoldva!!! :R

(#44696) God Vazzeg válasza Freel (#44695) üzenetére


God Vazzeg
veterán

Ezért szoktam külön particióra rakni a /home-ot és újratelepítéskor minden a helyén van, még másolgatni se kell, csak telepítéskor becsatolni a helyére :K

(#44697) Freel válasza God Vazzeg (#44696) üzenetére


Freel
tag

Persze ez evidens, én is így csinálom! Csak most vinyó csere történt. Ezért kellett varázsolni.

(#44698) subset válasza Freel (#44695) üzenetére


subset
senior tag

Örülünk, hogy összehoztad a dolgot, ráadásul ilyen 1x-űen !

Ez a mondatod, viszont viccesen hangzik:
"Mondjuk ez így igencsak windows-osan egyszerű fílinget kölcsönzött a dolognak"
maximum aki windózon nevelkedett, annak a szájából lehet ezt elfogadni :)

Intenzív linuxozás után ilyet már biztosan nem mondanak az emberek...
Szvsz. minden sokkal egyszerűbb és nyilvánvalóbb, átláthatóbb.
Az van, azt csinálja amit mondasz neki, főleg ha még le is írod ezt egy konfig fájlba :) :)

Na persze vannak bonyolító és esetenként tébolyító tényezők pl.: egzotikus és nagyon új hardverek, bizonyos wifi-k, scanner (amihez nincs támogatás a gyártó részéről), ujjlenyomat olvasó, docking station, grafikus felület(ek), zárt firmware-k, stb.

Használj Te is szabad szoftvert !

(#44699) Pulsar


Pulsar
veterán

Nem olyan rég linkelt valaki egy oldalt, ahol a win-es appok linuxos megfelelőjét lehet megkeresni, de nem találom a linket.
Ha valaki meg osztaná ismét, nagyon megköszönném.

(#44700) d3zs0 válasza Pulsar (#44699) üzenetére


d3zs0
tag

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.