Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#44551) Lathronos válasza Slapy (#44550) üzenetére


Lathronos
őstag

Hát nem, mindenképp újra kéne telepíteni. De akkor inkább hagyd, nem ér annyit, hogy emiatt esetleg elveszítsd a fontos adataidat. Készítek egy zip fájlt amibe benne lesz a conky és készítek hozzá egy leírást, hogyan telepítsd.

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#44552) Slapy válasza Lathronos (#44551) üzenetére


Slapy
aktív tag

Óóó, köszönöm szépen :)

(#44553) Lathronos válasza Slapy (#44552) üzenetére


Lathronos
őstag

Itt a conky és a zip fájlban a telepítési útmutató. Ha elakadsz, 22:00-ig itt vagyok PH-n. :)

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#44554) Slapy válasza Lathronos (#44553) üzenetére


Slapy
aktív tag

Köszi, ma már nem állok neki! Éjszakás műszak... :)

(#44555) ubyegon2 válasza Slapy (#44554) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Kár, mert akkor rekordértékkel bíróan 5. alkalommal is meg tudnád köszönni ugyanazt! ;]

(#44556) Atlantisz48


Atlantisz48
őstag

Sziasztok!

Lenne egy eléggé érdekes kérdésem, amit már biztos mindenki tud, de én nem tudok rájönni.
Hogyan tudok Linux Mint alatt a tálcára alkalmazásokat indítókat azaz parancsikonokat tenni? Oda ahol a menü gomb van, mellé jobbra szeretnék párat elhelyezni. :DD
Egy jó ideje próbálgatom, de nem tudom.

A másik dolog pedig, ugye most volt az a Hack támadás a Linux Mint ellen. Ez független a frissítésekre ugye?
Telepíthetem azokat amiket felajánlt. Ezeket:

Üdv:

Zoli

[ Szerkesztve ]

(#44557) lev258 válasza Atlantisz48 (#44556) üzenetére


lev258
veterán

Cinnamonnál a Menüben Jobb gomb a programra, majd Hozzáadás a panelhez.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#44558) Atlantisz48 válasza lev258 (#44557) üzenetére


Atlantisz48
őstag

Köszönöm a gyors segítséget :R :R

(#44559) Vladi válasza Syl (#44541) üzenetére


Vladi
nagyúr

nfs, igen.
Össze lehet úgy is kombózni, hogy automatice csatolja, ha elérhető.

(#44547) Syl:

Olyan nincs. ssh/telnettel eléred? root passz van? Van bármilyen txt editor?
Hajrá. :DD

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#44560) subset válasza Syl (#44547) üzenetére


subset
senior tag

Sajnos van ilyen. :F
Típustól függően lehet, hogy lenne mód meghekkelni az nfest...

(#44559) Vladi
"...txt editor"
vi biztosan akad :K

[ Szerkesztve ]

Használj Te is szabad szoftvert !

(#44561) Slapy válasza ubyegon2 (#44555) üzenetére


Slapy
aktív tag

Hehe :D jóvanna.... :p

(#44562) sto1911


sto1911
veterán

Sziasztok, kellene egy olyan linux telepito, amit csak elinditok, es automatikusan particional, ip cimet allit (dhcp nincs). Semmi extra nem kell hozza, minel kisebb legyen a merete es ping, ifconfig es ssh szerver legyen benne. A lenyeg az automatikus telepiton van, idot kellene sporolni vele. Hogyan lehetne egy ilyet kesziteni?

[ Szerkesztve ]

(#44563) Rimuru válasza sto1911 (#44562) üzenetére


Rimuru
veterán

Irsz egy scriptet ami megcsinalja azt amit szeretnel es azt belerakod egy isoba, pl Archiso, vagy ott van pl az is amit Lathronos hasznal, [link]

Vigyázat, csalok!

(#44564) sanzi89


sanzi89
addikt

Szeretnék rdesktop-ot telepíteni egy Debian-os gépre. A telepítéssel semmi gond, de volna egy beállítás, amit meg kellene csinálni, de sehogy se jövök rá, hogy mégis miként kellene. A pontos feladat:

# tar xvzf rdesktop-1.8.3.tar.gz
# cd rdesktop-1.8.3
# ./configure --disable-credssp --disable-smartcard
# make
# make install

Namost, ha én kiadom a cd rdesktop-1.8.3 parancsot, akkor azt kapom vissza, hogy nincs ilyen fájl vagy mappa. Próbáltam rákeresni, hogy mégis hol lehet, de nem találtam meg, hogy melyik mappában kellene kiadni a ./configure --disable-credssp --disable-smartcard parancsot. Valaki tudna esetleg segíteni?

"Mindent azért kell tudni mert kérdezik, nem azért mert hasznos."

(#44565) sto1911 válasza Rimuru (#44563) üzenetére


sto1911
veterán

Koszi, megnezem! Most egyelore simple-cdd-vel probalkozunk, ugy tunik eleg lesz az is.

(#44566) Rimuru válasza sanzi89 (#44564) üzenetére


Rimuru
veterán

Az nem jo ami a taroloban van?
apt-get install rdesktop

Vigyázat, csalok!

(#44567) Slapy válasza Lathronos (#44553) üzenetére


Slapy
aktív tag

Elakadtam...nem találom a .conky mappát! Merre keressem?

(#44568) sanzi89 válasza Rimuru (#44566) üzenetére


sanzi89
addikt

A tárolóból telepítettem az rdesktop-ot. De amikor csatlakozni próbálok egy szerverhez, akkor a következő hibaüzenetet kapom:

ERROR: CredSSP: Initialize failed, do you have correct kerberos tgt initialized ?
Failed to connect, CredSSP required by server.

Elvileg erre lenne megoldás a fenti variálás.

"Mindent azért kell tudni mert kérdezik, nem azért mert hasznos."

(#44569) Lathronos válasza Slapy (#44567) üzenetére


Lathronos
őstag

Szia!

Mázlid van, hogy épp itt vagyok. Fájlkezelőben nyomj CTRL+H-t és látni fogod. A home mappádban kell lennie.

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#44570) spammer válasza sanzi89 (#44564) üzenetére


spammer
veterán

Ott kell lennie, ahol kiadod a tar parancsot. Gyaníthatóan a home könyvtáradban vagy a Letöltések könyvtárban. Olyan nincs, hogy lefut a tar, kicsomagolja és nincs meg.

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#44571) cigam


cigam
félisten

KDE-t próbálgatom, és a Rendszerbeállítások -> Asztali működés -> képernyőzárolással van egy kis gondom. Az ott beállított max értékeket szeretném feljebb tornázni.
Képernyő zárolása ennyi idő után: itt 20 perc a max, én szeretném kitolni 40percre.
és a
jelszó kérés zárolás után: 300másodpercet megnövelni 120percre.

Ezek a programba égetett értékek, vagy van valahol egy konfigurációs fájl, ahol kitolhatóak ezek a limitek?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#44572) ToMmY_hun válasza Lathronos (#44538) üzenetére


ToMmY_hun
senior tag

Próbáltam így is, de nem megy. Legalábbis Cinnamon crashel telepítés után. :U

C programmers never die, they are just cast into void.

(#44573) Zola007


Zola007
veterán

Sziasztok
Régen használtam linuxot még valamikor Debian 4-5 táján, azóta úgy nézem egy csöppet elgurult a dolog.

Nem játszom, csak dolgozom (office, kezdő programozás, bioinformatika, PS), netezek és filmet nézek a gépen
Bioinformatika miatt sokminden Unix/Linux alapon jobban működik, ezért gondolkodom egy átálláson vagy dual-booton.

3 fő kérdés lenne
1, számítási teljesítményben nyernék-e valamit a Win7-hez képest, ha igen százalékosan mennyit ezen konfig esetén?: AMD A6-5400K apu, 8gb ram, SSD
2, Photoshop és Office 2010 ráhegeszthető-e emulátorral? Utóbbi elengedhetetlen a munkámhoz, linux office csomagokkal sok formázási, grafikon és táblázatkezelési gondom volt a benti gépeken
:R
3, tűzfal, biztonság, RAID driverek jobb vagy rosszabb?

[ Szerkesztve ]

Mʏ ᴘʜɪʟᴏsᴏᴘʜʏ ɪs: Iᴛ’s ɴᴏɴᴇ ᴏғ ᴍʏ ʙᴜsɪɴᴇss ᴡʜᴀᴛ ᴘᴇᴏᴘʟᴇ sᴀʏ ᴏғ ᴍᴇ ᴀɴᴅ ᴛʜɪɴᴋ ᴏғ ᴍᴇ. I ᴀᴍ ᴡʜᴀᴛ I ᴀᴍ ᴀɴᴅ I ᴅᴏ ᴡʜᴀᴛ I ᴅᴏ. I ᴇxᴘᴇᴄᴛ ɴᴏᴛʜɪɴɢ ᴀɴᴅ ᴀᴄᴄᴇᴘᴛ ᴇᴠᴇʀʏᴛʜɪɴɢ. Aɴᴅ ɪᴛ ᴍᴀᴋᴇs ʟɪғᴇ sᴏ ᴍᴜᴄʜ ᴇᴀsɪᴇʀ. - Sɪʀ Aɴᴛʜᴏɴʏ Hᴏᴘᴋɪɴs

(#44574) Slapy válasza Lathronos (#44569) üzenetére


Slapy
aktív tag

Délelőtt már végre lesz időm érdemben foglalkozni a dologgal! Viszont így csináltam, itt is néztem és nem volt ott... :/

(#44575) Lathronos válasza Slapy (#44574) üzenetére


Lathronos
őstag

Akkor csinálj egy .conky mappát és másold bele a pix mappát.

(#44573) Zola007

WINE-nal a PS és az Office 2010(ehhez a winbind nevű csomagot is telepíteni kell) is működik. :K A többire nem tudom a választ.

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#44576) jimmy399 válasza Zola007 (#44573) üzenetére


jimmy399
senior tag

Debian 8 van mostanság... 4 verzió... Gondolom fejlődés megvan... Teszteld :)

--- N/A ---

(#44577) Zola007 válasza jimmy399 (#44576) üzenetére


Zola007
veterán

Mostanság nincs időm fölös köröket futni, ezért kérdezek inkább

Mʏ ᴘʜɪʟᴏsᴏᴘʜʏ ɪs: Iᴛ’s ɴᴏɴᴇ ᴏғ ᴍʏ ʙᴜsɪɴᴇss ᴡʜᴀᴛ ᴘᴇᴏᴘʟᴇ sᴀʏ ᴏғ ᴍᴇ ᴀɴᴅ ᴛʜɪɴᴋ ᴏғ ᴍᴇ. I ᴀᴍ ᴡʜᴀᴛ I ᴀᴍ ᴀɴᴅ I ᴅᴏ ᴡʜᴀᴛ I ᴅᴏ. I ᴇxᴘᴇᴄᴛ ɴᴏᴛʜɪɴɢ ᴀɴᴅ ᴀᴄᴄᴇᴘᴛ ᴇᴠᴇʀʏᴛʜɪɴɢ. Aɴᴅ ɪᴛ ᴍᴀᴋᴇs ʟɪғᴇ sᴏ ᴍᴜᴄʜ ᴇᴀsɪᴇʀ. - Sɪʀ Aɴᴛʜᴏɴʏ Hᴏᴘᴋɪɴs

(#44578) ubyegon2 válasza Zola007 (#44577) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

A gond az, hogy adekvát választ erre így senki nem adhat, így a legokosabb dolog a dual-boot lenne!

1, számítási teljesítményben nyernék-e valamit a Win7-hez képest, ha igen százalékosan mennyit ezen konfig esetén?: AMD A6-5400K apu, 8gb ram, SSD

Ha ezt említed -sokminden Unix/Linux alapon jobban működik- akkor mindenképpen érdemes Linuxot használni, ennyi memória és SSD esetén akkora különbség nem lesz Win7-hez képest, mint egy ennél gyengébb közepes konfigon, se sokkal kevesebb erőforrást igényel az egész oprendszer futása Linuxon, az biztos. Szabadabban variálhatsz a fájlrendszer kiválasztásával, az SSD optimalizálásával a swap használattal - swappines állításával, a tmpfs ramdisk használattal.
Tűzfal igény szerint választható, a komolyabbak jobban konfigolhatók, mint Winben és ahhoz képest jelentéktelen erőforrás használattal.

(#44581) Slapy válasza Lathronos (#44575) üzenetére


Slapy
aktív tag

Oké lett minden így már! :)

(#44582) Zola007 válasza ubyegon2 (#44580) üzenetére


Zola007
veterán

Melyik disztribúciót ajánlanád, ha munkára kell?

120-as SSD-m van, ebből 50 giga szabad, szóval akár rá is férne a Linux
Viszont lejárt róla a gar, nem nyüstölném 2 oprendszerrel.

Azon gondolkodtam, hogy mivel mostanság 13-15-ért már lehet SSD-t venni, dupláznék egyet.

Mivel Linux alatt úgysem használnék sok programot és nagy adatmennyiséget, ezért bedobnék még 1db 120-as SSD-t, így lenne külön csak a Linuxnak és teljesen el lenne különítve a Win ◄▬► Linux és a magánügy ◄▬► munka

Vélemény?

Mʏ ᴘʜɪʟᴏsᴏᴘʜʏ ɪs: Iᴛ’s ɴᴏɴᴇ ᴏғ ᴍʏ ʙᴜsɪɴᴇss ᴡʜᴀᴛ ᴘᴇᴏᴘʟᴇ sᴀʏ ᴏғ ᴍᴇ ᴀɴᴅ ᴛʜɪɴᴋ ᴏғ ᴍᴇ. I ᴀᴍ ᴡʜᴀᴛ I ᴀᴍ ᴀɴᴅ I ᴅᴏ ᴡʜᴀᴛ I ᴅᴏ. I ᴇxᴘᴇᴄᴛ ɴᴏᴛʜɪɴɢ ᴀɴᴅ ᴀᴄᴄᴇᴘᴛ ᴇᴠᴇʀʏᴛʜɪɴɢ. Aɴᴅ ɪᴛ ᴍᴀᴋᴇs ʟɪғᴇ sᴏ ᴍᴜᴄʜ ᴇᴀsɪᴇʀ. - Sɪʀ Aɴᴛʜᴏɴʏ Hᴏᴘᴋɪɴs

(#44583) ubyegon2 válasza Zola007 (#44582) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Melyik disztribúciót ajánlanád, ha munkára kell?

Ez sem egyszerű kérdés, mivel bármelyik jó gyakorlatilag, inkább az dönti el ezt, mennyire ismered, mennyire akarsz vele foglalkozni nem GUI-s szinten. De ha már Debian vonalon voltál eddig, akkor ismerősebb lenne ez a vonal, így a Debian 8.3 is jó lenne, de ha nem akarsz vele sokat bíbelődni (esetenként a Debiannal kell) akkor egy Linux Mint 17.3 Cinnamon is mindenre jó letöltés, de csak torrent linkkel!. Ezek a disztrók nem a legfrissebb csomagokkal futnak, inkább a stabil, tesztelt verziókkal. Ha mindíg friss csomagokat szeretnél, akkor az Arch vonal lesz a megfelelő az ugyanis rolling frissítésű, mindig a legfrissebb csomagokra frissíthető.

120-as SSD-m van, ebből 50 giga szabad, szóval akár rá is férne a Linux
Viszont lejárt róla a gar, nem nyüstölném 2 oprendszerrel.

50 GB-ra 3 disztró is simán elfér, alapból 6-8 Gb helyet foglal telepítve a rendszer, ha még tele is raknád programokkal, akkor is 20-30 GB a max, amit érdemes hagyni neki. Semmilyen plusz nyüstölést nem kapna, bőven maradna szabad hely az overprovisioningra is, eleve 8 GB gyárilag le van foglalva erre a célra, ami a minimum 7%. Pár ellenőrzést és optimalizálást érdemes elvégezni, itt vannak erre leírások, linkek.

Az is megoldás persze, ha veszel egy másikat és teljesen külön futnak az oprendszerek, bár egy SSD-n sincs közük egymáshoz, GRUB-bal kiválasztod és tudomást se vesznek egymásról, igaz a Linux legalább ismeri az NTFS-t. :)
15 eft. körül én is vettem a minap egy Adata 128 Gb SP9200-at, az ajánlott az SSD vétel topikban és van hozzá beszerelő keret plusz 7 to 9,5 mm-es magasító keret is. kép kibontás után

[ Szerkesztve ]

(#44584) Apollyon válasza Zola007 (#44582) üzenetére


Apollyon
Korrektor

Attól függ milyen programokat használsz. Mielőtt vennél külön ssd-t erre a célra, előbb próbáld ki hogy az ms office meg a photoshop mennek-e hibátlanul wine-nal vagyis úgy ahogy windows-on. Szerintem nem lesz gond, de előbb érdemes kipróbálni.

Pár éve én is debiant használok, most már egyetlen rendszerként, és ssd-n, a megbízhatósággal minden ok, legalábbis nálam. Továbbá, a linux mint is nagyon népszerű erre felé, a legtöbben ezt vagy valamilyen ubuntut használnak így ezekben is sokan tudnak segíteni ha elakadsz.

Egy fullos debian + kde nem foglal 10-15 gigánál többet.

#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.