Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#44251) ZsocaLink


ZsocaLink
csendes tag

Sziasztok!

Új vagyok itt, szóval előre is elnézést, már most sejtem hogy nem jó fórumba írok, de nem találtam hasonló nevűt az én "problémámra" Rendszergazdaként dolgozok egy pénzintézetnél, kizárólag window-al foglalkoztam szakmám során, nem áll tőlem távol a dolog, de linuxot soha nem használtam. Most meg kellene csinálnom egy gépet, az egyik barátomnak, amin linux futna, és nem igazán tudom hogyan is kezdjek hozzá. Egy Tippmix-es gép lenne, ahol az az elvárás, hogy az ügyfelek kizárólag a Tippmix oldalon tudjanak bóklászni. Feltettem az Ubuntu 15.10 verzióját, a proxy beállításokat meg tudtam csinálni, illetve az autostart funkció is sikeülrt, belép a Tippmix felhasználó, és alapból megnyílik a böngésző, és csak ezen az egy oldalon tud nézelődni. De a gondom a következő, hogy tudnám úgy lekorlátozni a felhasználót, hogy ezen kívül semmit ne tudjon csinálni? Ne tudjon belépni sehova, ne látszódjon a rendszerbeállítások menü (feltéve ha lehetséges ilyen), tehát ne tudjon semmi mást csinálni a böngészésen kívül.

Előre is köszönöm ha kapok választ, illetve azt is ha megmondjátok, melyik fórumba forduljak a kérdésemmel.

Üdv. Zsolti

(#44252) Lathronos válasza CPT.Pirk (#44250) üzenetére


Lathronos
őstag

Hát igen, ez ahogy látom optimalizáció és motor kérdése, hogy mely oldalon mennyit fogyaszt. :Y

hirkereso.hu

linuxmint.hu

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#44253) Lathronos válasza ZsocaLink (#44251) üzenetére


Lathronos
őstag

Szia!

Hát a korlátozás részében nem tudok segíteni, viszont a 15.10 nem jó választás, lévén nem LTS. Inkább egy 14.04.3-at kéne feltenni ami 2019-ig támogatott, vagy ha ráér hétvégéig a dolog, holnapután 18-án adják ki a legfrissebb 14.04.4-es verziót. Amúgy pedig jó helyen jársz. :K

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#44254) ZsocaLink


ZsocaLink
csendes tag

Szia!

Köszönöm a gyors választ, akkor letöltöm azt, a sima desktop verziót szedjem le ugye? Hétvégére már élesbe kellene raknom :(

Üdv. Zsolti

(#44255) Lathronos válasza ZsocaLink (#44254) üzenetére


Lathronos
őstag

Mivel gondolom nem szerverre megy, igen. Azt sem árt tudni, hogy Ubuntuból többféle grafikus környezettel kiadott változat van különböző erőforrásokkal rendelkező PC-kre optimalizálva:

Kubuntu, Unity(desktop) -> minimum 4 GB RAM és egy Intel E8400-as Core2Duo

MATE, Xubuntu(fapad edition :DDD ) -> kifejezetten gyenge PC-kre -> 630-as Pentium4 CPU-val és 1 GB RAM-mal már boldogan futkosnak

Lubuntu(ez is fapad, az esztétika teljes igénye nélkül) -> ez már állítólag 512 MB RAM-mal is beéri.

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#44256) BoB válasza ZsocaLink (#44251) üzenetére


BoB
veterán

A kiosk kifejezésre keress rá linux vagy ubuntu szavakkal.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#44257) growler válasza ZsocaLink (#44251) üzenetére


growler
őstag

Szia.
Nézd meg ezt: [link]
Ha pen.-re írod ki, dd-vel csináld. (Unetbootin-nal kiírva nem bootol.)
Beállítod a net kapcsolatot, megkérdezi hogy a Firefox-ot v. a Chrome-ot telepítse-e.
A böngészőnek semmi beállítási lehetősége nincs, az oldal inkjét a címsorba kell beírni.
Kellemes szórakozást ! :)

[ Szerkesztve ]

(#44258) ZsocaLink


ZsocaLink
csendes tag

Uhh, hát egy Isten vagy :) Hálás köszönet Neked is és a Többieknek is a gyors segítségét! A Te megoldásod lesz a nyerő, ha jól látom a telepítés közben lehet felvinni white list-et is, így ki tudom zárni, hogy másik oldalt is nézhessenek, hiszen csak a tippmix oldala lesz engedélyezve :)

[ Szerkesztve ]

(#44260) Oppenheimer


Oppenheimer
veterán

Sziasztok!

Suse mennyire ajánlott egy kezdőnek? Ledarálnám a windowst a laptopomról, és a Suse lenne az elsődleges OS-em. Mivel nem játszom a gépen, szerintem teljesen ki tudna szolgálni, és meg akarok ismerkedni mélyebben a linux-szal.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#44261) Rimuru válasza Oppenheimer (#44260) üzenetére


Rimuru
veterán

Itt PH nem hasznaljak sokan, de ha neked az szimpatikus akkor nyugodtan felrakhatod, ott van a yast, azzal mindent meg tudsz csinalni. :DDD
BME-n mit tanitottak? nem lenne jobb olyan amit mar ismersz valamennyire?

Vigyázat, csalok!

(#44262) Raynes válasza Oppenheimer (#44260) üzenetére


Raynes
tag

Teljesen jó a Süsü is. Grafikus felület van mindenhez abban is, semmivel nem rosszabb, mint bármilyen más disztró. Ha neked az szimpatikus, azt ismered, tedd fel azt.

(#44263) Raynes válasza Lathronos (#44253) üzenetére


Raynes
tag

Ezzel a prohardveres LTS-fetisizmussal nem értek egyet. Az igaz, hogy tovább támogatott, és szólnak mellette érvek, de egy nem LTS verzió meg adott esetben újabb csomagokat és kernelt tartalmaz. A mostani Ubuntu LTS megállt 3.8-as kernelverziónál, ami már elég régi, még T-Rex lábnyoma van benne. Egy kezdő linuxos úgyse használja az első Linux-rendszerét egy évnél tovább, sőt, tipikusan 1-2 hónap alatt szétbarmolja. Nem muszáj mindenáron az LTS-re törekedni.

(#44264) Lathronos válasza Raynes (#44263) üzenetére


Lathronos
őstag

Fétisizmus. :DDD Amúgy pedig mindenki azt csinál amit akar, semmi sem kötelező csupán javaslat.

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#44265) Raynes válasza Syl (#44243) üzenetére


Raynes
tag

Hátrébb az agarakkal. Egyrészt nem csak képen láttam MacOS-t, de annyi elég is volt belőle egy életre. Másrészt nem azt mondtam, hogy ugyanolyan a Unity, hanem hogy arra hajaz, de elég béna koppintás (a lila háttér, a dokk, ami nem alul van, hanem oldalt, a képernyő tetején lévő ablakmenüsor, a bal oldali ablakkezelő gombok próbálnak rá hajazni). Pont azt pofázom én is, hogy a Unityt nem ajánlom, ha valakinek MacOS-klón kell, akkor arra vannak jobb alternatívák Linuxon.

Írom ezt úgy, hogy pár hónapig használtam Unityt is, hátha megszokom, nem az ismeretlenben fikázom le. Egyszerűen baromi kényelmetlen, plusz még a KDE-nél is több erőforrást eszik, ennek ellenére van néhány ember, akinek bejön. Sok kezdő linuxost riaszt el feleslegesen. Az Ubuntu a legismertebb linuxos név laikusok körében, kipróbálják, tapasztalják, hogy egy szar, de ebből nem azt a következtetést vonják le, hogy szar a Unity, hanem az egész Linux egy fostalicska. Tényleg nem értem a Canonicalt, hogy miért erőlteti mindenáron a hülyeségeit, több kárt okoz vele, mint hasznot. Mint a legnépszerűbb disztró fejlesztője, sokkal nagyobb a felelőssége, mint egy kisebb disztró csapatáé.

(#44266) CPT.Pirk válasza Raynes (#44263) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A nem LTS-ek stabilitása eléri azt a szintet, ami egy kezdőnek megfelelő? A disztró frissítés megbízható ezekben? Korábban használtam nem LTS uborka kiadásokat, de pl. a Unity-t bevezető nem LTS kiadás rettenetesen pocsékra sikerült, akkor mentem át más disztróra.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#44267) Raynes válasza whbear (#44241) üzenetére


Raynes
tag

Oksa, kösz szépen az infót. Mondjuk gyurmafigura reportjára még számítottam, de biztos ottfelejtette magát fegyverszakérteni, nem ér rá szaktanácsadni :DDD

Amúgy kérdeznék még a KDE5-ről. Benne maradt az a két KDE4-es bug, mikor az asztal megjelenítésére nyomsz, és a tálcára leteszi az összes ablakot, akkor kiszürkülnek a tálcán az ablakcímek. Meg a KDE4 néha üres asztallal meg egy görgetősávval indult, ez a bug bentmaradt a KDE5-ben?

(#44268) CPT.Pirk válasza Raynes (#44267) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ezek egyikével se találkoztam KDE-n Debian vagy Chakra alatt.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#44269) lev258 válasza Raynes (#44263) üzenetére


lev258
veterán

3.19
Egyébként érkezik majd az újabb is hamarosan, erre való a HWE.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#44270) BoB válasza Raynes (#44267) üzenetére


BoB
veterán

whbear már leírta, tök ugyanaz a kettő étvágya. Memória ugyanannyi foglalt indítás után, működésben is minden ugyanúgy azonnal indul mint KDE4 alatt. Proci terhelés ugyanúgy 0-1 % üresjáratban.

A kiszürkülést nem tudom, nem találkoztam vele mert nem használom az asztal megjelenítése gombot.
A másikat sem tudom, mert anno pont ez miatt inkább kikapcsoltam a folder view-t az asztalra, amit azóta sem kapcsoltam vissza :D

CPT.Pirk: persze hogy nem találkozol vele ha közben windows-on nyomatod :))

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#44271) ubyegon2 válasza Raynes (#44263) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nem az a baj, hogy nem értesz egyet, hanem az, hogy láthatóan rakétasebességgel eltávolodtál a nonARCH világtól 2 hét alatt. :D LTS 3.8-as kernellel például

Másrészt következelten vagy, mert egy nem LTS verzió az esetleges hibáival ugyanide vezethet:

(#44265) Raynes

"kipróbálják, tapasztalják, hogy egy szar, de ebből nem azt a következtetést vonják le, hogy szar a Unity, hanem az egész Linux egy fostalicska. Tényleg nem értem a Canonicalt, hogy miért erőlteti mindenáron a hülyeségeit, több kárt okoz vele, mint hasznot. "

Nem véletlenül hívják az LTS-t stabil-nak! Nincs dolgod a rollingos topikokban? :P

(a fegyvert nem szakérteni kell, hanem lőtézni vele) látszik, hogy civil vagy
:N

(#44269) lev258

HWE - what is this?

[ Szerkesztve ]

(#44272) lev258 válasza ubyegon2 (#44271) üzenetére


lev258
veterán

Hardware Enablement Stack-amikor az Ubuntu LTS azt mondja (javasolja), hogy lecseréli frissebbre a kernelt és a Mesa-t
Egy gomb a Frissítéskezelőben.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#44273) Raynes válasza CPT.Pirk (#44268) üzenetére


Raynes
tag

Pedig mindkettő elterjedt KDE4-bug, nem csak egy disztrón, hanem többön is, és még a grafikus drivertől sem függ, előjön mindenféle kártyával, driverrel, kernel/X verziója sem számít neki. Sok oldalas bugtopik van róla a KDE bugtrackerén.

A Debiant meg ne is emlegessük, KDE-vel bugzik, mint egy macska. Nem lehet rendesen az asztali ikonokat rácsra rendezni, nem lehet az timeszervert átállítani és a grafikus NTP beállításokhoz hozzáférni, stb.. Chakrán viszont elhiszem, hogy nem jön elő, az tényleg KDE-hez csiszolt disztró.

(#44274) Oppenheimer válasza Rimuru (#44261) üzenetére


Oppenheimer
veterán

Semmit. :D Amúgy Ubuntut használtam párszor felhőben, meg itt-ott.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lovemap.lovemapandroid

(#44275) Lathronos válasza ubyegon2 (#44271) üzenetére


Lathronos
őstag

Hagyd rá, majd csak megunja egyszer. Ez amolyan Arch-os hozzáállás(tisztelet a kivételnek), hogy minden ami nem színtiszta Arch vagy abból származtatott disztribúció az nem méltó arra, hogy viselje a linux elnevezést. Miért? Mert használhatatlan selejt minden más disztribúció szerintük. Ami a lőfegyvereket illeti, véleményem szerint mindet be kéne olvasztani és valami hasznosabb eszközt készíteni belőle. Persze megértem, hogy a te és kollégáid számára világszerte szükségszerű önvédelmi eszköz. Tudom, biztos te is azt kívánod, bár ne lenne rá szükség. Majd ha az emberiség valamikor talán egyszer a távoli jövőben elég felvilágosult lesz, eljön az az idő is, remélem.

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#44276) ubyegon2 válasza lev258 (#44272) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Aha! Köszi, akkor ilyen csak az Ubiban van, mert Jessien és Minten nem szoktam ezzel találkozni. Sűrűbben kéne megnézni az Ubuntumat, hogy megismerkedjünk! :)

(#44277) Raynes válasza ubyegon2 (#44271) üzenetére


Raynes
tag

Megint teljesen kiforgatod az általam leírtakat, és te hozod fel mindig ezt az Archörködést. Előtted is nyitva áll az út az archoskodás előtt, illetve van Antergosod, azon is tudnád csapatni, csak rajtad áll.

Igen, lehet rosszul emlékeztem, a 14.04 LTS-ben ezek szerint nem 3.8-as, hanem 3.18, 3.19-es kernel van, ami még gázabb (15 hónapos kernel), még inkább engem igazol. A 15.10-ben 4.1-es vagy 4.2-es kernel van, ha jól tévedek, de lehet ez is rosszul rémlik, néhány hete néztem Lubuntu 15.10 tesztelése közben, mikor az llvmpipe-ot próbálgattam.

Másrészt nagy tévedés, hogy a .10-es ubuntus verziók nem stabilak, épp úgy stable kiadások, csak rövidebb ideig támogatottak. Nekem még nem volt velük bajom.

A fegyverszakértésnél meg úgyse tudod, hogy mire gondolok, szóval hagyjuk. Gyurmafigura érteni fogja, nyugi.

(#44278) Raynes válasza Lathronos (#44275) üzenetére


Raynes
tag

Jól van, kezdj rá te is. Igaz írtam, hogy nem így van, az Ubuntu/Mint származékokat továbbra is ajánlom, meg a .10-es ubuntus verziókat is, de nyugodtan fujjátok ezeket a sértődött szövegeket, nem érdekel. Ha egyszer arra is képtelenek vagytok, hogy visszaolvassatok, és megértsétek, amit az ember ír, akkor nincs mit tenni.

(#44279) lev258 válasza Raynes (#44277) üzenetére


lev258
veterán

Szerintem is gáz. Az, hogy kernelversenyt tartasz. Az LTS lényegét meg ne is firtassuk.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#44280) Raynes válasza lev258 (#44272) üzenetére


Raynes
tag

Hömm, jó tudni, ezt még nem ismertem. Ha legközelebb uborkázok, akkor tuti kipróbálom, kösz az infót.

(#44281) Raynes válasza lev258 (#44279) üzenetére


Raynes
tag

Nem tartok kernelversenyt, meg nem hajkurászom a legújabb verziókat, de szerintem a 4.0-nál korábbi verziók modern disztróknál gázosak. A 4.0-ban sok újdonság jelent meg. Sajnos én nem vagyok annyira stabilitásmániás, lehet azért, mert nálam eddig pont a Debiant kivéve minden más kellően stabilnak bizonyult akármilyen gépen. Előre is bocs azért, hogy nem hat meg a régi verziók hallatán ez a stabilitási érvelés. Ebben szerintem csak simán nem értünk egyet.

(#44282) lev258 válasza Raynes (#44281) üzenetére


lev258
veterán

Érvek nélkül kicsit fura (merész) kijelentés, de részemről zárom a témát.
Azt elfogadom, hogy megvan a saját véleményed.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#44283) ubyegon2 válasza Lathronos (#44275) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ez amolyan Arch-os hozzáállás(tisztelet a kivételnek), hogy minden ami nem színtiszta Arch vagy abból származtatott disztribúció az nem méltó arra, hogy viselje a linux elnevezést.

OK, de két hét alatt így átváltozni? :DD

ami a lőfegyvereket illeti, véleményem szerint mindet be kéne olvasztani és valami hasznosabb eszközt készíteni belőle. Persze megértem, hogy a te és kollégáid számára világszerte szükségszerű önvédelmi eszköz. Tudom, biztos te is azt kívánod, bár ne lenne rá szükség.

Ez valóban utópia. A haderőnél mi nem védekezésre szolgáló eszköznek tartottuk a fegyvereinket, az civileknél van. Nálunk a fegyver támadó és védő célokat is szolgált. :B
Jól látod, általában a normális fegyveres utálja a fegyvereket, de megtanulja professzionálisan használni azokat.

(#44284) ubyegon2 válasza Raynes (#44277) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Már tegnap is írtam, le kellett szednem az Antergost emiatt. Két 7 alatt én nem lettem Archoskodó amúgy! Nincs amúgy bajom magával az Arch disztrókkal, de minap megbeszéltük ezeket is valamelyik topikban, nekem a Debian és szüleményei teljesen jók, elvagyok a folyamatos frissítések nélkül. Minap hozta fel valaki, hogy a stabil htop 1-es verzió bezzeg a rolling már 2-nél tart! :Y Döbbenetes! Most már a stabil htop nem is jó, mennyivel több infót dob amúgy a 2-es verzió?

A fegyverszakértésnél meg úgyse tudod, hogy mire gondolok, szóval hagyjuk. Gyurmafigura érteni fogja, nyugi.

Honnan tudnám, jól mondod! :DD

(#44285) Atlantisz48


Atlantisz48
őstag

Üdv!

Köszönöm mindenkinek a segítségét, sikeresen felraktam egy Linuxot, (Linux Mint) Windows 10 mellé, és minden ellenőrző parancs pozitív eredményt adott vissza. Tehát minden rendben. :R

De még lenne pár kérdésem, A NetBeans-t sikeresen feltelepítettem, de még szükségem lenne, egy MySQL Workbench-re, mert az iskolában azt használjuk. Windows-ra gond nélkül felment, de Linuxra, telepítésnél megakadtam. Jártad esetleg valaki ez ügyben? Viszont, hogyha tudtok jobb MYSQL alkalmazást, Linuxra ami hasonló vagy jobb tudású mint a MySQL Workbench akkor azt is felteszem.

Előre is köszönöm.

Üdv:

Zoli

(#44286) Lathronos válasza ubyegon2 (#44283) üzenetére


Lathronos
őstag

"OK, de két hét alatt így átváltozni?"

Ez olyan mint az iOS és android harc. Mindkettőben lehet találni pro és kontra érveket egyaránt, amit aztán a két tábor felnagyít és már kész is a virtuális FTC-Újpest háború. :DDD

Én is voltam katona annak idején a kötelező egy éven túl még plusz 3 év hivatásos hadállományban(ebből 1 év határőrség), de a fegyver szerencsére csak zavaró plusz teher volt. Ezt a támadó célt szolgáló eszköz kijelentést nem értem, de ne is menjünk bele. A veszély elhárítás ha arra gondolsz inkább ön és közvédelem kategória szerintem, a támadás már inkább agresszív erődemonstrációnak minősül. Semmi rosszat nem akarok ezen kijelentésemmel, csak megosztottam az én szemléletemet. :) Az offot ezzel be is fejeztem, mielőtt valamely moderátor alaposan helyrerak, hogy szétoffolom a topikot. :B

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#44287) borix


borix
őstag

Üdv.SSD-re felraktam a Windows-t egy másik HDD-re pedig felrakva a Mint a winyó maradék része pedig adat tárolásra van NTFS.Külön vannak a boot részek.
Az lenne a kérdésem hol lehet azt beállítani,hogy ha Linux alatt vagyok akkor ne tudjon írni a Windows részekre vagy azt,hogy ne is lássa?

[ Szerkesztve ]

(#44288) #21078528 válasza Atlantisz48 (#44285) üzenetére


#21078528
törölt tag

Terminál és MySQL-client, a legjobb... ;)
De ha már mindenképp grafikus felületen akarsz MySQL elérést, akkor ott a LibreOffice Base, feltételezem Mint alatt alapból települ...

(#44289) Vladi válasza Atlantisz48 (#44285) üzenetére


Vladi
nagyúr

Hogyhogy megakadtál? Csomagtárolóban nincs?
Úgy nézem gpl-es a cucc, van sokféle csomag, szóval fel kell mennie.

mod, jah igen, ahogy berus mondja, ezt használd: link.

Puncik fejlesztenek guin. :DDD ;]

(#44287) borix:

Nem csatolod fel és kész. Ha van valami guis automount, azt lelövöd a partícióról és kész.

[ Szerkesztve ]

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#44290) Lathronos válasza borix (#44287) üzenetére


Lathronos
őstag

Törlöd az ntfs-3g csomagot, és azután már nem fogja látni az NTFS lemezt a Mint.

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#44291) Rimuru válasza Lathronos (#44290) üzenetére


Rimuru
veterán

Ettol fuggetlenul latni lathatja, a kernelben van NTFS olvasas tamogatas.

Grafikus megoldast nem tudok ra, majd jon uby es belinkelni a korabbi hozzaszolasat. ;]

Oppenheimer: Hasznalni csak hasznaltatok valamit. ;] De jo lesz a suse ha azt tetszik.

[ Szerkesztve ]

Vigyázat, csalok!

(#44292) Raynes válasza ubyegon2 (#44283) üzenetére


Raynes
tag

Jajj, még mindig ezen az Archon és két héten lovagolsz. Egyrészt van az már 3-4 hete is, hogy újra feltettem, meg Archot nem csak most használok, használtam rövidebb időket előtte is, plusz mindig is szimpatizáltam vele, és jó véleménnyel voltam róla, jó ideje a legjobb disztrónak tartom haladóbbak részére. A verziók frissességére meg már Windows alatt is mindig figyeltem, annyi, hogy ezt Linux alatt még fontosabbnak tartom.

Persze volt egy pillanat, mikor szidtam az Archot, mikor nem ment a telepítése LUKS LVM-mel, de akkor csak düh beszélt belőlem. Aztán kéklufi-cethal segített privátban, és onnan nem volt gond. Igaz az US-kiosztásos, magyar ékezetes jelszavas, btrfs-ses LUKS LVM-mel most is szoptam akkorát, hogy csak úgy cuppogtam, majdnem ki is vágtam mérgemben a gépet az ablakon, valami 6 órát kínlódtam vele, nem akarta bekérni, majd elfogadni a LUKS jelszót bootkor, de végül meglett, igaz a mkinitcpiósok meg a hooksosok női felmenőjét még azóta is negatív konstellációban emlegetem egy ősi mesterséggel karöltve :DDD

Tényleg nagyon baba, hogy minden mindig friss benne, és nem kell LTS meg nem LTS szarakodással foglalkozni, meg disztróupgrade miatt újratelepítgetni. De hogy örülj, írok az Arch hátrányairól is. Nem minden szoftver található meg a csomagok között, néha az AUR-ban sem, olyanok adott esetben, amelyek pl. az Ubuntu vonalra elérhetők csomagként, ha nem is az alap tárolóban, hanem PPA-ban. Az sem tetszik, hogy az AUR i686 only, nuku x64, meg az sem tetszik, hogy az i686-os kernel non PAE. A PAE nem csak 4+ GB RAM-nál jönne jól, de az NX használatával biztonságot is jelentene a címtérvédelemmel, persze az AUR-ból ezt is fel lehet passzintani, de szerintem az alap tárolóban is benne kéne lennie. Az Arch úgyis modern disztró, nem hiszem, hogy sokan használnák PAE-t nem támogató gépen. Nem komázom továbbá, hogy az AUR-ban a pkgbuild csak fakerootal megy, igazi roottal nem. Tudom, hogy ez biztonsági szempontból van így, de ne akarjanak már mindenáron engem saját magamtól megvédeni.

Egyébként meg a gentooba is belekezdenék, de annyi időm nincs. Pedig gentoosként lehetne a sok divatlinuxost magas lóról leosztani ;]

[ Szerkesztve ]

(#44293) ubyegon2 válasza Lathronos (#44286) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ezt a támadó célt szolgáló eszköz kijelentést nem értem, de ne is menjünk bele. A veszély elhárítás ha arra gondolsz inkább ön és közvédelem kategória szerintem, a támadás már inkább agresszív erődemonstrációnak minősül.

Egy honvédő hadászat ugyanúgy tartalmaz támadó és védekező jellegű hadműveleti szakaszai.

Ez már utolsó off, de nem hagyhatlak ilyen tévhitben, úgyis jön vissza a katonai képzések időszaka, így zárásként idézném a NATO terminológiát ezzel kapcsolatban::

A támadás alapvető vagy fő harctevékenységi fajta. A támadás fő célja: az ellenség
ellenálló képességének csökkentése, megtörése, erőinek és eszközeinek szétzúzása, meg-
semmisítése, fontos területek, objektumok elfoglalása, birtokba vétele.” [10]

A védelem ideiglenes, kikényszerített vagy vállalt harctevékenységi fajta. Védelmet
a csapatok harcászati, hadműveleti, hadászati megfontolások alapján meghatározott ideig
folytatnak. A védelem célja: a rendszerint erőfölényben lévő ellenség pusztítása, támadásá-
nak (csapásának) meghiúsítása, visszaverése, megállítása, lassítása, az elfoglalt, megszállt
területek megtartása, a kezdeményezés megragadásához szükséges feltételek megteremtése
és ezzel a támadásba való átmenet biztosítása.

[ Szerkesztve ]

(#44294) Syl válasza Raynes (#44265) üzenetére


Syl
nagyúr

>Hátrébb az agarakkal.

Először is: nincsenek agaraim, Beagle-em van ;)
Másodszor: nem is hozzád szóltam. Valami céltábla van rajtam, hogy állandóan belém kötsz? :F

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#44295) BoB válasza Raynes (#44292) üzenetére


BoB
veterán

Ezt meg honnan vetted hogy az AUR 686 only? :))

Nem az.

ubyegon2: Egyébként régen a magyar harcszabályzatban még a védelem volt az alapvető harctevékenységi fajta, csak aztán rájöttek hogy védelemmel nem lehet háborút nyerni :)

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#44296) Lathronos válasza ubyegon2 (#44293) üzenetére


Lathronos
őstag

Jawohl herr Kommandant! :D

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#44297) ubyegon2 válasza Raynes (#44292) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Jajj, még mindig ezen az Archon és két héten lovagolsz.

Ez olyan lesz, mint az emútnyócév. :) Ezek szerint már Windóznál is a rolling rendszerűt használtad!

De hogy örülj, írok az Arch hátrányairól is.

Hoppa! Ilyenek is vannak.
Mindjárt nyugodtabban aluszok, hogy ezt is tudom, pedig már épp kezdtem volna valamennyi pálinkát magamba gyötörni, hogy elérjem ugyanezt a hatást! :DDD

de ne akarjanak már mindenáron engem saját magamtól megvédeni.

Hát. pedig ...

(#44296) Lathronos Na látod, megy ez a kiképzés! :K

Pihenj! (nem kell még aludni menned, ez egy vezényszó volt)
Utána olvasd el ezt.

(#44295) bob.zxr Igaz, írja is az írás szerzője ezt a tényt! Aztán jött még a körkörös védelem is rendszerváltás után. :DD

[ Szerkesztve ]

(#44298) borix válasza Vladi (#44289) üzenetére


borix
őstag

Köszi az infót úgy is elegendő nekem ha nem csatolom őket.
más
Biztonsági előnye van annak ha vendégként asztali felhasználó beállítással vagyok bejelentkezve?

[ Szerkesztve ]

(#44299) Raynes válasza ubyegon2 (#44297) üzenetére


Raynes
tag

Igen, mint az elmúltnyolcév, és a tízgigamégseelégmindenre is ide tartozik.

Windowsból nincs rolling, csak bekapcsolt frissítés van, meg programokból kézzel összevadászás vagy valami 3rd party updater, de az utóbbit nem használtam. Vagyis a Windows is rolling, ha nagy erővel, messzire gurítod el a gépet, tuti rollingozik néhányat :DDD Meg mióta a Mikorfos automatice nyomatja mindenki szájába frissítésként a Win10-et, az is gördül neki, mint állat.

De gyorsan Archon is csapom magam, és megtörök, mert igazából a Mint Cinnamon a nyerő, csakis 10 másik disztró mellé telepítve, mi más, aki mást gondol, az hülye. Nem is értem hogyan tévelyedhettem el ennyire.

@gyurmafigura: Arch wiki írta, de akkor ezek szerint ez elavult adat. Mindegy, ezt visszavonom. Az meg igenis igaz, hogy ne akarjanak saját magamtól megvédeni a fakeroottal, mert egyrészt teljesen felesleges, másrészt alapból nagyon sértő, hogy hülyének néznek.

(#44300) Lathronos válasza ubyegon2 (#44297) üzenetére


Lathronos
őstag

"Pihenj! (nem kell még aludni menned, ez egy vezényszó volt)
Utána olvasd el ezt."

Országvédelmi ismeretek előadások alkalmával volt szerencsém megismerkedni mélyrehatóan a témával, ezért is fogalmaztam úgy, hogy "szerintem". Amúgy én meg a tanulás esküdt halálos ellenségek vagyunk. :DDD

"Na látod, megy ez a kiképzés!"

Régi szépidők, hadgyakorlat december közepén térdig érő hóban, -10 °C-ban dideregve éjjel... de jó is volt. :DDD

Ezek szerint már Windóznál is a rolling rendszerűt használtad!

Windows mint rolling release, ez jó volt. :DD Ha valaki Win7-re ráereszti a Win10 frissítést abból rendszerint semmi jó nem származik, legfőképp stabil, működő OS, már amennyiben Windows esetén beszélhetünk ilyesmiről.

(#44298) borix

Biztonsági előnye van annak ha vendégként asztali felhasználóként van bejelentkezve az ember?

Annyi, hogy böngészésen kívül mást nem igen tud csinálni az ember(nincs írási és hozzáférési joga szinte semmihez), csak ha adsz jogosultságokat a felhasználónak.

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.