Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#45651) lanszelot válasza King Unique (#45649) üzenetére


lanszelot
addikt

A fedora és a suse nem támogatja a gépemet, sőt.
A fedora live-ban sem indul el, nem tetszik neki az nvidia kártya és kikapcsolás opció van csak.
Suse nincs live, és egyáltalán nem támogatszinte semmit a gépemen.

Most sikerült a mint -et feldobni, és eddig elég jól viselkedik.

Azon a debian oldalon voltam, és onnan nem tudom merre tovább. Minimális, vagy kész /melyik a live/, azokon belül melyik amelyik a gépemre jó /i386 vagy melyik , nem amd,és nem powerpc ennyit tudok/.

(#45652) King Unique válasza lanszelot (#45651) üzenetére


King Unique
titán

Ja, hogy emiatt nem bootol be, értem. Értelemszerű a Debian letöltési oldala, az i386 a 32 bites telepítőket tartalmazza. Ha 64 bites kell liv telepítő, akkor az "amd64" opciót kell megnyitni [link].

Ha most a Mint 17.3 ok, akkor príma. :)

[ Szerkesztve ]

(#45653) gery2123 válasza lanszelot (#45651) üzenetére


gery2123
őstag

Az hogy nem AMD a géped még nem jelenti azt,hogy nem x64. Ha tudnál írni egy pontosabb gép adatot akkor könnyebb lesz. Mondjuk azt nehezen tudom elhinni,hogy a fedora nem ment live módban. Nem lehet hogy hibás volt az iso!? Esetleg a kiírás volt elrontva...

-- PSN_ID: GerY2123

(#45654) lev258 válasza lanszelot (#45648) üzenetére


lev258
veterán

Esetleg próbálkozhatnál a Lilin kívül mással is, továbbá jelzem, hogy netkapcsolatos telepítésnél általában frissít ezt-azt. Egyre inkább úgy tűnik, egyéni gond áll fenn nálad, amit ki kell deríteni. Ennyire nem lehetnek hibásak az egyes rendszerek.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#45655) akom


akom
senior tag

Sziasztok!

Szülőknek lett egy ITX gép összerakva. (Asrock N3050B-ITX+4GB RAM+SSD)
Eddig Win7-et használtak, de az új gépre már nem szeretnénk Windows-t venni, így valami linuxra gondoltam.

Kérlek ajánljatok egy egy distrot az alábbi igényekhez:
- Hasonlítson a felépítése a Win7-hez. (Pl.: asztal lent, program rögzítése az asztalon, könnyen megtalálható leállítógomb)
- .doc, .xls .pdf olvasása (OpenOffice?)
- Böngészés,Youtube (Firefox?)
- Filmnézés (VLC?)
- Képnézegetés (Irfanview?)
- Távoli asztal elérés (TeamViewer?)
- GoogleEarth (A program)
- SSD támogatás (TRIM)
- Képernyőkímélő (Win7-nél a családi képek jöttek be, ez a dolog fontos nekik, így meg szeretnénk tartani.)

Előre is köszönöm a segítséget.
:R

(#45656) Gyb001 válasza akom (#45655) üzenetére


Gyb001
senior tag

Én a helyedben még várnék pár napot a következő LTS ubuntura. :))

A bus station is where a bus stops. A train station is where a train stops. On my desk, I have a work station

(#45657) lev258 válasza akom (#45655) üzenetére


lev258
veterán

Esetleg Linux Mint Cinnamon.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#45658) ubyegon2 válasza Gyb001 (#45656) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Kérlek ajánljatok egy egy distrot az alábbi igényekhez:
- Hasonlítson a felépítése a Win7-hez. (Pl.: asztal lent, program rögzítése az asztalon, könnyen megtalálható leállítógomb)

Csak az első feltételt nem olvastad el! :N Unity DE megfelel szerinted?

+1 a Linux Mint Cinnamonra.

[ Szerkesztve ]

(#45659) lanszelot válasza ubyegon2 (#45444) üzenetére


lanszelot
addikt

Nekem nincs UEFI -m, és windows-om se, és nincs másik op rendszer a gépemen, csak linux mint /jelenleg/

Most az a gondom a linux mint-el, hogy ha lehajtom a gép fedelét nem csinál semmit. Felfüggesztésre állítottam be, de raktam hibernálásra is, és semmi.
A power gombot is beállítottam, hogy ha megnyomom kapcsoljon ki a gép, de semmi.

Tudom, már kerestem google- ban , de ahány féle találat annyi féle megoldást írnak.

(#45660) gery2123 válasza lanszelot (#45659) üzenetére


gery2123
őstag

De még most se tudunk semmit arról a gépről. Hardver? Processzor, vga, pontos típusa. Laptop pontos típusa?
Ezekkel már mindenki könnyebben tud segíteni neked.

[ Szerkesztve ]

-- PSN_ID: GerY2123

(#45661) lanszelot válasza gery2123 (#45660) üzenetére


lanszelot
addikt

Pár napja irtam le , és senki se kerdezte, ezert nem ismeteltem, bocsi :B
Macbook pro 6.2 2010 mid ,cpu i7 , vga nvidia
linux mint legujabb
semmi mas os nincs a gepen

(#45662) akom válasza lev258 (#45657) üzenetére


akom
senior tag

Köszönöm! Első ránézésre jó lesz.

(#45658) ubyegon2
Neked is!

Már csak az a kérdés merült fel bennem, hogy 32 vagy 64-bit-es verziót telepítsem. Nem hiszem hogy valaha is lesz több mint 4GB memória a gépben.

(#45663) lev258 válasza lanszelot (#45661) üzenetére


lev258
veterán

Videókártyához zárt vagy nyílt drivert használsz? A Mac gépek egy másik kategória, simán el tudom képzelni, hogy bizonyos funkciók nem mennek úgy, ahogy kellene. (Általában kell a rendszernek egy alapszintű kommunikáció a BIOS, illetve gyári beégetett szoftverek kapcsán. Ez Mac-eknél nehezebb.)
Mondanám, hogy nézd meg egy Ubuntu 15.10-zel vagy 16.04-gyel, de gondolom az újratelepítés nem opció jelenleg.
akom: Ma már ahol lehet, érdemes a 64 biteset használni. Az egyes programok így bár kicsit több memóriát esznek, de a rendszer számára elérhetővé válnak egyéb hasznos funkciók.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#45664) lanszelot válasza lev258 (#45663) üzenetére


lanszelot
addikt

Az újra telepítés is opció.
A hibának nincs köze ahhoz, hogy harapott alma van rápingálva a gépemre. Sok laptop esetében nem működik mint alatt, és rengeteg féle válasz van rá a google-ban. Mivel nem értek hozzá, ezért kérdeztem hogy melyik amelyik.
Ubunto 16.04 10nap múlva fog kijönni, addig várnék vele.Addig nyúzom a mint-et, mert alapjaiban jónak tűnik. Így legalább lesz mihez gasonlítani az ubuntut.

(#45665) lev258 válasza lanszelot (#45664) üzenetére


lev258
veterán

Tudom, hogy ez egy létező probléma. Viszont az, hogy almát használsz, szintén egy tényező. Bár szokványos hardverekből épülnek fel, de van, hogy egyedi a belső szoftverük. Így ezt sem lehet kizárni.
Akkor majd próbáld meg egy új Ubuntuval (én lassan egy hete a még béta Ubuntu Mate-t nyúzom :DDD ).

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#45666) gery2123 válasza lanszelot (#45661) üzenetére


gery2123
őstag

No hát akkor így már értem is a gondod. :)
Most nem tudok linkelni mert mobilról vagyok, de a macbook dont sleep linux mint elég sok minden jön fel a googleben. :)
Viccen kívül. Valahol írták hogy tlp kell neki, illetve szerkeszteni kell valamelyik configot. Ha otthon leszek akkor tudok valami írni pontosan.

-- PSN_ID: GerY2123

(#45667) King Unique válasza lanszelot (#45664) üzenetére


King Unique
titán

"A hibának nincs köze ahhoz, hogy harapott alma van rápingálva a gépemre"

Pedig elég sanszos, hogy pont amiatt van... Lehet a MacBook UEFI beállításai olyanok, hogy OS X-hez van optimalizálva. Illetve, ha már valaki megveszi a drága almás vasat, feltételezhetően a rendszer miatt is teszi és nem akarja utána lekaparni róla. Esetleg Boot Camp, Parallels nem játszik?
Használom több "normál" laptopon a Mint 17.3-at, de soha nem volt gond az alvó móddal, hibernálással stb. Max olyan bug fordul elő nálam (több Linuxnál is), hogy a rendszert leállítva néha nem leáll, hanem újraindul a gép. Aztán azzal se volt gondom, hogy egy Fedora live-t bebootoljak. Pont pár napja telepítettem a 23-ast és simán felment. Igaz inteles vas, de akkor is. Az Ubuntu 16.04-et én is használgatom, akár most is ki lehetne próbálni. Illletve a Mintet sem kell csak ezért levakarni, bőven elvan egymás mellett több Linux is. Max csinálni kell neki egy külön partíciót, aztán arra feltolni, a GRUB meg mehet a fő lemezre.

(#45665) lev258: ha feltolom pár Ubuntu variánsból a 16.04 mostani bétáját, az utána gondolom lefrissíti magát a véglegesre. Tehát, aki nem győzi kivárni annak ez is ok? Csak, mert mindegyik jól működik nálam, nincs velük különösebb probléma.

[ Szerkesztve ]

(#45668) lanszelot válasza King Unique (#45667) üzenetére


lanszelot
addikt

Mint írtam, ez a mint sajátossága. Az elmúlt héten ez az 5ik linux a gépemen, és eddig egyikkel se volt gond, a fedél lezárásakor. Google ban is lehet látni, hogy rengeteg féle laptop nál van ugyanez a hiba, már a 13 as mint nél is meg volt, azóta nem javították, tehát nem is fogják.

Ismét írom a gépemen nincs UEFI, a mac es gépeken EFI van, amit a grub teljes mértékben felül ír, különben el se indulna a rendszer. Épp ezért kell live -val elindítani, hogy megkerülje az EFI -t, és utána a grub felül írja.

off:
"drága almás vas" ez mindig is egy elvakult nézet volt.
2010 szeptemberben a legolcsóbb laptop volt ez a MBP. Természetesen ugyanezzel a konfiggal kell nézni, ami csak 2 másik gyártónak volt meg. Mindkettő drágább volt. 6 éves a gép és még mindig közép kategóriás.
Egy olyan gépet akartam amit használok, és nem kell szétvernem idegességemben. Ez a mai os x -ekre és harapott almákra nem vonatkozik. kb 4 éve oda lett. Annyira lecsúsztak, hogy a windows jobb nála jelen pillanatban.

(#45669) lanszelot


lanszelot
addikt

Már nem tudtam hozzá írni.
Átváltottam cinnamon -ról KDE -ra és csodák csodája, a tető lehajtása működik tökéletesen :)
Tehát a cinnamon felület hibája, ami azért nem jó, mert az tetszik....
De KDE-val ha minden működik, meh...

(#45670) lev258 válasza lanszelot (#45668) üzenetére


lev258
veterán

Igen, felfrissíti magát a véglegesre.
Az EFI, valamint az UEFI a BIOS újabban használt megfelelője. Előbbi Mac-en használatos. Ezt semmi nem fogja neked felülírni. Az más kérdés, hogy létrehozol EFI partíciót, meg esetleg új partíciós táblát. A kettő teljesen mást jelent.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#45671) lanszelot válasza lev258 (#45670) üzenetére


lanszelot
addikt

Félre értetted amit írtam: megkerülje és felül írja /felül bírálja/, és igen, ez történik, különben egy szürke képernyőt nézhetek egész nap.

Meg találtam a megoldást ITT, csak nem értem /nem az angolt, a linux részt/
meg nyitom azt a filet rendszergazda hozzáféréssel.... /???? hol, hogyan/
és csak annyi, hogy tegyek elé egy kettős keresztet, és mentés?

(#45672) IstvánLászló válasza akom (#45662) üzenetére


IstvánLászló
senior tag

Szia Akom
Igaz még kezdő vagyok, de tudnám ajánlani a Lnux Mit 17 'Qiana' Xfce 32-bit deszktop disztrot.
A grafikus felülete szerintem igényednek megfelelő, mert nekem is bejön a w....után.
A Live modban meg is tudod nézni, Jutube, és mást is hogy tetszik vagy nem.
A lényeg van hozzá minden amit szeretnél és simán működik 4Gb rammal, egyenlőre tetszik nekem is de kipróbálnék még más disztrokat hogy megtaláljam a végleges optimális rendszert számomra is.
Ebben kérnék én is segítséget ha valakinek lenne ideje majd válaszolni.
Köszönöm előre is a segítséget.

Üdv, István

[ Szerkesztve ]

Privátot ne írjál csak ha fontos, válaszolok biztosan. Köszönöm mindenkinek türelmét idejét segítségét.

(#45673) Tim82 válasza lanszelot (#45671) üzenetére


Tim82
nagyúr

Pl. terminálból nyitod meg sudo-val:

sudo gedit lid.sh

(a gedit helyett lehet más szövegszerkesztő is, az elérési útvonalat most nem másoltam át a linkedről).

Technikailag ez a lid.sh egy paramétereket tartalmazó, szövegszerkesztóvel megnyitható és módosítható konfigfájl-féleség.

Amelyik sor elejére kettőskeresztet szúrsz be, azt nem fogja a továbbiakban figyelembe venni a rendszer. (Elképzelhető, hogy azért újraindítás kellhet.)

[ Szerkesztve ]

"You're going to negotiate with a girl, who thinks she's a space station? - When you put it like that, it does kinda sound crazy." - Audio-GD NFB-11.32 DAC/fejeserősítő eladó - https://tinyurl.com/Tim82HA

(#45674) Apollyon válasza Tim82 (#45673) üzenetére


Apollyon
Korrektor

*sudo helyett:
alt+F2 után gksudo gedit lid.sh vagy

alt+F2 gksu gedit lid.sh

Grafikus programokat nem futtatunk terminálból sudoval, mert az .ICEauthority -t tönkrevágja és legközelebbi loginnál meg lehet nézni mint borjú az új kapura. :)

[ Szerkesztve ]

#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

(#45675) lev258 válasza Tim82 (#45673) üzenetére


lev258
veterán

Grafikus programhoz sudo használata erősen nem ajánlott!
Helyette gksu.
lanszelot: Ismétlem. Az EFI-t (ami a gép alaprendszere) nem írja vagy bírálja felül, hanem az EFI partíciós bejegyzéseket módosítja. Ez két külön dolog.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#45676) King Unique válasza lanszelot (#45668) üzenetére


King Unique
titán

Hát én nem nagyon tapasztaltam, de biztos. A rendszerbetöltéssel kapcsolatban ott is vannak gondolom beállítási lehetőségek és ha bootolható rendszer van a pendrive-on + ok a beállítás, akkor alapból az tölt be. Ha BIOS / UEFI gépben sincs bootolható eszköz, akkor ott is lehet a fekete képernyőt bámulni, vagy épp belépve az előbbiekbe a kéket. Tehát nincs ebben semmi extra, hogy "megkerüli".
Ahogy olvasom már megvan a megoldás az alvó módos problémára. A KDE meg eleve a legfullosabb, amiből ilyen téren is lehet profitálni.

Nem feltétlen, mert általában túl vannak árazva, nemcsak a vasak, de a hozzá tartozó kiegészítők is. A mostani (belépő szintű) modellek se tartoznak éppen legolcsóbb cuccok közé. Persze a minőséget meg kell fizetni, az is igaz.

[ Szerkesztve ]

(#45677) Tim82 válasza Apollyon (#45674) üzenetére


Tim82
nagyúr

+ lev258:

Még sosem találkoztam azzal, hogy a sudo bármit is tönkrevágott volna ilyen szituban, de lehet, hogy ez annak köszönhető, hogy CentOS 7-en ebből sosem volt probléma. Más Linuxot meg nem nagyon használok és bőven kezdő felhasználó vagyok én is.

Köszönöm a helyesbítést. :R

[ Szerkesztve ]

"You're going to negotiate with a girl, who thinks she's a space station? - When you put it like that, it does kinda sound crazy." - Audio-GD NFB-11.32 DAC/fejeserősítő eladó - https://tinyurl.com/Tim82HA

(#45678) Pszihonaranc


Pszihonaranc
senior tag

Sziasztok!

Van a laposomban egy SSD, amin windows 7 rendszer van. Vettem egy HDD-t, amit caddy-be raktam és betettem a gépbe. A célom az, hogy az új HDD-re linux mintet rakjak (úgy, hogy az SSD-hez nem nyúlok), és így 2 operációs rendszer legyen a gépemen.

Amit eddig sikerült elérnem:
-Feltelepítettem a HDD-re a linuxot és működik. Pipa
-Az SSD tartalmával nem történt semmi. Pipa
-Bekapcsolásnál (Bootnál) elő tudom hozni, hogy melyik meghajtóról, melyik op. rendszert futtassam. Pipa
-Mind a 2 rendszer egymástól függetlenül elindul és fut. Pipa.

Viszont szeretném, hogy a linuxot futtató HDD látható legyen windows 7 alatt is, és tudjam használni a tárhelyet.
(Linux alatt látom az SSD-t amin a windows van, és hozzáférek az adatokhoz.)

Hogyan tudnám kivitelezni?

Köszönöm!

[ Szerkesztve ]

(#45679) King Unique válasza Pszihonaranc (#45678) üzenetére


King Unique
titán

Üdv!

A GRUB lett az alapértelmezett rendszerbetöltő, vagy megmaradt a Windows sajátja, netán bootoláskor pl. F12-vel választasz a két lemez közül? Azaz az SSD-n a Windows betöltője a HDD-n meg a GRUB van? Amúgy egy 10-15 GB-os partícóval mehetett volna akár az SSD-re is a Mint, a HDD meg megmaradt volna + tárhelynek.

Ha telepítésnél a teljes lemezt (1 TB) felhasználta és leformázta Ext4-re a Mint, akkor a Windows azt alapból nem tudja kezelni, max. lemezkezelőben mutatja kifogástalan elsődleges partícióként. Hogy használni tudd + tárhelyként, arra 2 lehetőség van (ha egyébként nem kavar be a caddy):

a.) Létrehozod a HDD-n a kívánt nagyságú partíciót NTFS-re formázva (pl. GParted segítségével).

b.) Windows alá felraksz valamilyen Ext fájlrendszert támogató külső drivert: Ext2Fsd | Paragon ExtFS.

Szerintem célszerűbb az előbbi megoldást választani, de utóbbi is működőképes, használtam már. Illetve egy Linuxnak nem kell 1 TB-os partíció, se a rendszernek, se a home mappának. :N Ekkora tárhelyre fel lehetne tolni akár 10 db Linuxot is, vagy még többet. ;]

[ Szerkesztve ]

(#45680) Pszihonaranc válasza King Unique (#45679) üzenetére


Pszihonaranc
senior tag

Bootolásnál F12-vel váltok :K
Elméletileg mehetett volna az SSD-re, de direkt így akartam. Külön. Mobilisan, HDD+caddy.
Amit a második bekezdésedben írtál az 1:1-ben így van!

Nekem is az a) opció szimpatikusabb.
Hogy tudom a legegyszerűbben megcsinálni? Tegyem újra a linuxot, majd a telepítésnél válasszam a legutolsó "something else / valami más" opciót, és ott daraboljam fel a meghajtót ca. 990 Gb NTFS - 10 Gb Ext4 arányban?

(#45681) akom válasza akom (#45655) üzenetére


akom
senior tag

Egy nagyon fontos dolgot elfelejtettem:
- Nagyítás (Képernyő elemek, és szövegek nagyítása)

Linux mint tud ilyet?

(#45682) King Unique válasza Pszihonaranc (#45680) üzenetére


King Unique
titán

Nem muszáj újratelepíteni, elég ha felrakod a GParted partíciókezelőt. Nyitsz egy terminalt (Ctrl+Alt+T), majd beírod ezt:

sudo apt-get install gparted

Utána már start menüben megtalálod és elindítod, amihez kéri a jelszót. Az meg az lesz, amit telepítésnél megadtál. Bár azt nem tudom, hogy rendszerpartíciókat meddig enged átméretezni, de van benne ilyen opció [link]. Ja és fontos, hogy a jobb felső sarokban a HDD-t válaszd ki (pl.sdb) és ne az SSD-t (pl.sda) kezd el piszkálni! Jó megoldás ez amúgy, mert ha előző van kiválasztva, akkor még véletlenül sem tudsz belegányolni az SSD partícióiba. Továbbá 1 TB tárolókapacitásál nem érdemes spórolni, maradhat a Mintnek 15-20 GB is. Vagy akár több, attól függően, hogy mennyire lesz telepakolva.

Ha netán újra akarod telepíteni, akkor igen, a "Valami más" opciót és a kézi partícionálást kell választani. Bár én ilyenkor is GParted által (live tartalmazza) szoktam csinálni és a telepítőben max. csak kiválasztom a partíciót, hova csatolja (pl. / gyökér) stb.

[ Szerkesztve ]

(#45683) lev258 válasza Tim82 (#45677) üzenetére


lev258
veterán

Ahogy a kolléga írta, könnyen tönkre tudja vágni a beléptetést. Nem személyes tapasztalat, de sokan jártak már így.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#45684) King Unique válasza akom (#45681) üzenetére


King Unique
titán

Szerintem beállítja automatikusan a képernyőmérethez és felbontáshoz igazítva. Legalábbis nekem eddig nem nagyon kellett laptopon ezzel foglalkoznom, csak Windows alatt szoktam 100%-ról 125%-ra átállítani.
Amúgy:
"Rendszerbeállítások —►Általános —► Asztal átméretezése"
"Rendszerbeállítások —►Betűtípusok —► Betűtípus beállítások".

[ Szerkesztve ]

(#45685) IstvánLászló válasza akom (#45681) üzenetére


IstvánLászló
senior tag

Itt a válaszom (#45672)
A szövegek nagyítása szerintem működik de nem próbáltam még ki.
Most néztem a LibreOffice tudja
További sok sikert a Linux-hoz és ne add-fel ha nem sikerül egyből valami, saját tapasztalatom mondom.
Remélem ténylegesen tudtam segíteni.
(#45684) King Unique tunál egy szép distrót ajánlani.
Üdv. :R

[ Szerkesztve ]

Privátot ne írjál csak ha fontos, válaszolok biztosan. Köszönöm mindenkinek türelmét idejét segítségét.

(#45686) King Unique válasza Pszihonaranc (#45680) üzenetére


King Unique
titán

Nem tudom mennyi RAM van a gépben és hibernálni stb. akarod-e a Linuxot, de ettől függően lehet neki még egy 2-4 GB-os swap partíciót is létrehozni akár.

(#45685) IstvánLászló: a Mint Cinnamon nem elég szép? :) Amúgy nekem még az Ubuntu (Unity) is tetszik a maga módján, illetve a KDE Plasma 5 felületű disztrók. A MATE sok rendszerben fapados küllemű, de az Ubuntu MATE már tetszetős. Az Xfce, LXDE, Openbox és egyebek sem fogtak meg, túl fapados a kinézet és a testreszabhatóság sem az igazi (nekem). Ami még szerintem jól néz ki, az a GNOME 3 asztali felület, de az számomra totál kényelmetlen és nagyon nem áll kézre, annál még a Unity is jobb.

[ Szerkesztve ]

(#45687) IstvánLászló válasza King Unique (#45686) üzenetére


IstvánLászló
senior tag

A Linux Mit 17 'Qiana' Xfce 32-bit deszktop disztrot használom és tetszik is de szeretnék egy nem fapados verziót.
A boot idő 5-perc ezzel is, pedig sata2-es 250-es hdd-t áldoztam be hogy minden klappoljon.
A 64-bit-es verzióval voltak gondok, boot idő 5-perc.
Ki is akadtam ezen magamban rendesen, de nem adom fel mert türelmes vagyok amennyire csak lehet.
A lényeg szeretnék egy 64-bit-es verziót, ami nem bootol 5-percid és főleg nem sötét képernyő mellet teszi.
Üdv, István

Privátot ne írjál csak ha fontos, válaszolok biztosan. Köszönöm mindenkinek türelmét idejét segítségét.

(#45688) King Unique válasza IstvánLászló (#45687) üzenetére


King Unique
titán

Hát a Mint MATE / Xfce se annyira tetszetős. Egyértelműen a Cinnamon a legszebb, de annak nagyobb az erőforrásigénye is.
Ha nálad az előbb említett lightosabb asztali felületű disztrók is ilyen lassan töltenek be, akkor ott a hardverrel van gond inkább. Utóbbi túl gyenge... Nem olvastam vissza mindent, de mennyi RAM van benne, egyéb paraméterek? Aztán maga a HDD is lehet a gyenge láncszem, ha valami régebbi típus, kisebb adatsűrűségű tányérok, kisebb fordulatszám, kevés puffer stb.

Tehát nálad egy még könnyebb asztali felületű rendszerrel kéne próbálkozni. Illetve vannak nagyon pehelysúlyú disztrók is, mint pl. a Bodhi Linux. Az még virtuális gépen is nagyon pörög. Ha nem zavar a kissé idióta kinézet, akkor az vsz jobban hasítana a gépeden.

[ Szerkesztve ]

(#45689) IstvánLászló válasza King Unique (#45688) üzenetére


IstvánLászló
senior tag

Köszönöm a korrekt válaszod.
A gépem pontos leírását 5 pec múlva tudom mondani mert éppen foglat a gépem.

Privátot ne írjál csak ha fontos, válaszolok biztosan. Köszönöm mindenkinek türelmét idejét segítségét.

(#45690) IstvánLászló válasza IstvánLászló (#45689) üzenetére


IstvánLászló
senior tag

A gépem pontos leírása itt van és kérdezném gyenge lenne a Linuxhoz?? :) :R
Alaplap neve: Gigabyte GA-MA69VM-S2
CPU típusa:DualCore AMD Athlon 64 X2, 3000 MHz (15 x 200) 6000+
A ram 4x1GB GeIL CL4-4-4DDR2-800
Integrált grafikus vezérlő: ATI Radeon X1200
Grafikus vezérlő állapota Letiltva
Adapter leírás: GeForce 8800 GT, memória méret: 512 1Gb 256-bites ddr3
Hálózati kártya-Realtek RTL8169/8110 Family Gigabit Ethernet NIC
Realtek ALC888 @ ATI SB600 - High Definition Audio Controller
Az írom PIONEER DVD-RW DVR-116D Csatoló ATAPI, állapota 100%-os.
A HDD lírása 100%-os kondicioban van.
Mező Érték
ATA eszköz tulajdonságai
Modell azonosító ST3500410SV
Sorozatszám 6VM7267A
Revízió CV12
World Wide Name 5-000C50-01B795E40
Eszköz típusa SATA-II
Paraméterek 969019 cilinder, 16 fej, 63 szektor sávonként, 512 bájt szektoronként
LBA szektorok 976771055
Puffer 16 MB
Multi-szektorok 16
ECC bájtok 4
Max. PIO átviteli mód PIO 4
Max. MWDMA átviteli mód MWDMA 2
Max. UDMA átviteli mód UDMA 6
Aktív UDMA átviteli mód UDMA 6
Formázatlan kapacitás 476939 MB
ATA szabvány ATA8-ACS
A gépem biztos hibátlan hardveresen is mindent le is teszteltem és ezért kérdeztem.
A gép nincs tuningolva minden defaulton megy fagyás és mást nem tapasztaltam még soha.

Javaslod a Bodhi Linux-ot megnézem mert tanulni nem szégyen.

Üdv, istván

Privátot ne írjál csak ha fontos, válaszolok biztosan. Köszönöm mindenkinek türelmét idejét segítségét.

(#45691) Atlantisz48


Atlantisz48
őstag

Üdv!

Visszatérve a Flash Player témára, akkor ezt hogyan tudnám megoldani?
Chromium-al próbáltam megnyitni.

(#45692) lanszelot válasza King Unique (#45676) üzenetére


lanszelot
addikt

Az EFI nem így működik.
Ott hiába van bootolható eszköz, ha azt nem fogadja el. Nincs lehetőség kiválasztani, mert nincs.
Pl usb telepítők egyiket se. Se win 7 se win 8 se win 10, se linux, se bsd csakis os x. SD-ről se.
Live cd-ket se indít el. Linuxot nem is látja, se a win 7-et.
Ilyenkor kell egy segéd pl rEFIt vagy a rEFInd, ami megkerüli az EFI -t. Ezt teszi a grub is telepítés után.
Optikai meghajtóról viszont elindítja a dolgokat, de csak windows-t és pár linuxot képes így telepíteni.
De a rEFIt ilyenkor is segíthet.
Van amit még a rEFIt se képes elindítani, pl fedora

Az alvós probléma nem oldódott meg, mert az a file nem létezik. Így megoldottam én, töröltem a rendszert, és jöhet az ubuntu. :B

KDE gond az volt, hogy csak angol nyelvet ismerte /ami nem is lenne nagy baj/, de túl sok lomosz volt az alap asztalon. Teljes tálcasor, fent is valami a jobb sarokban, ikonok.... Meghagyom utolsó lehetőségnek.

(#45693) mttssz válasza Atlantisz48 (#45691) üzenetére


mttssz
senior tag

Rendes Chrome-ot próbáltad? Emlékeim szerint abban van Flash.

(#45694) King Unique válasza IstvánLászló (#45690) üzenetére


King Unique
titán

Annyira nem lehet lassú a HDD, 7200 RPM, 16 MB cache stb. Ha nem szektorhibás és nincs egyéb hardverekkel sem gond, akkor nem értem az 5 perces bootot...? A 4 GB RAM-nak is elegendőnek kéne lennie.
A Bodhi Linuxot max próba idejére javaslom, mert amúgy elég fapados és rikító színű rendszer, tehát nem éppen kellemes. Ha azzal is ilyen lassan bootol, akkor ott más gondok vannak.

(#45692) lanszelot: értem, akkor ezek szerint elég korlátolt... A KDE problémát nem értem, mert eleve telepítéskor is kiválasztható a magyar nyelv és akár telepítés után is magyarítható. Alul van a panel (tálca) ott is, illetve van pár hülye KDE biszbasz, de az szerintem elfér, illetve vsz eltüntethető, ha zavar.

[ Szerkesztve ]

(#45695) IstvánLászló válasza King Unique (#45694) üzenetére


IstvánLászló
senior tag

Köszönöm kedvességedet és türelmedet is. :) :K :R :R
Formázatlan kapacitás 476939 MB a Hdd-m nek véletlenül 250Gb-ot mondtam....
A számítógép használata nem ismeretlen fogalom nálam, nem vagyok egy feladós típus.....
Igen én sem értem az 5 perces bootot...? A 4 GB RAM-nak is elegendőnek kéne lennie. :W
A cserehelyet nem csináltam a disztrohoz mert úgy láttam hogy hozzá nem nyúlt 1x- sem, mert 4-Giga a ram.
A lényeg a Képregény - Windows mellé Ubuntu, Syl kolléga írását is figyelem-bevettem és rengeteget olvastam.
A Linux magyar fórum oldalakat is szinte teljesen átböngészve olvastam át.
Autoditakta módon és ezért 100%-ig mindent lehetetlen átolvasnom.
A lényeg nagyon nagy megszállottság szükséges a Linux-hoz, mint példaképen csak idézném, "AMIGA SZÁMÍTÓGÉP", használatának élsajátítása, de a Linux most a lényeges.
A lényeg nem adom fel ha már nekifogtam a Linux-nak és megyek az úton tovább remélhetőleg sikerrel járok...

Üdv, István

[ Szerkesztve ]

Privátot ne írjál csak ha fontos, válaszolok biztosan. Köszönöm mindenkinek türelmét idejét segítségét.

(#45696) #82679040 válasza IstvánLászló (#45695) üzenetére


#82679040
törölt tag

Grub2-nél asszem e betű de alul kiírja,hogy melyik az edit.Azt nyomd meg és a linux kezdetű sorban találsz ilyet : "quiet splash" ezt a 2 szót töröld ki és alul írja szintén mivel indíthatod a rendszert asszem ctrl+x.

Így szemmel lehet követni a boot menetét.Lássuk hol akad meg.

(#45697) Pszihonaranc válasza King Unique (#45682) üzenetére


Pszihonaranc
senior tag

Sikerült megcsinálni úgy, ahogy szerettem volna!
Swap particiót is csináltam kb. 8 gigát, linuxnak hagytam kb.22 gigát, a maradékot meg NTFS-re formáztam, és már látom windows alatt is.

Az akciót sikeresnek könyvelem. Ismételten köszönöm neked Unique.

(#45698) IstvánLászló válasza #82679040 (#45696) üzenetére


IstvánLászló
senior tag

A Grub2-nél, mit kell csinálnom mert ez a téma számomra nagyon érdekes....
Ha lehetne szemléltetnéd a HOGYAN-t, mert ennyire azért nem vagyok toppon még a Linux-al...
Üdv.

Privátot ne írjál csak ha fontos, válaszolok biztosan. Köszönöm mindenkinek türelmét idejét segítségét.

(#45699) PumpkinSeed válasza Atlantisz48 (#45691) üzenetére


PumpkinSeed
addikt

Firefox szerintem, de ha ez az oldal még nem vette volna észre a Flash-t egyre jobban kezdik kitakarítani a világból.

"Akinek elég bátorsága és türelme van ahhoz, hogy egész életében a sötétségbe nézzen, elsőként fogja meglátni benne a fény felvillanását." - Kán

(#45700) lev258 válasza PumpkinSeed (#45699) üzenetére


lev258
veterán

pepperflash kell neki. A sima Firefox-os flash csak 11.2-es.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.