Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#45951) spammer válasza lanszelot (#45950) üzenetére


spammer
veterán

ClamAV. A grafikus felület hozzá ClamTk.

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#45952) lanszelot válasza spammer (#45951) üzenetére


lanszelot
addikt

és hogyan csináljam?
Live rendszernél nem férek hozzá a hdd-hez. /nincs jogom, vagy mit ír/

(#45953) CPT.Pirk válasza lanszelot (#45952) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Indítsd el a fájlkezelőt a megfelelő jogokkal. Jellemzően a user és a root jelszó egy live image-en live és root szokott lenni.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#45954) lanszelot válasza CPT.Pirk (#45953) üzenetére


lanszelot
addikt

de én nem látni szeretném, hanem vírust ellenőrizni a hdd-n

Volt egy kérdésem #45950, arra jött a válasz, és arra ment ez a kérdés

(#45955) CPT.Pirk válasza lanszelot (#45954) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Azért írtam, mert ha rámész a partícióra a fájlkezelőben és meg is tudod nyitni, akkor nem csak látni fogod a tartalmát, hanem víruskeresőt is rá fogsz tudni engedni mert felcsatolja a fájlrendszerbe.

A másik megoldás, hogy kézzel csatolod az adott partíciót mondjuk a /mnt alá. A fájlkezelős az egyszerűbb.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#45956) lanszelot válasza CPT.Pirk (#45955) üzenetére


lanszelot
addikt

kérlek, leírnád lépésenként, mert nem tudom hogyan kell.
google-ból már próbáltam pár lépést, de semmi.
kikapcsoltam az auto mount-ot, és mögé írta a ,ro de így csak olvasni tudja

Sehogy se sikerül ez a vírus ellenőrzés, már 2 napja tépem a hajam.
A mozilla thunderbird /eredeti oldalról/ telepítője fertőzte meg a gépet, és nem tudok vele mit kezdeni. Folyamatosan programokat telepítget /minden indításnál 5-10 -et/, néelyik levakarhatatlan.

(#45957) CPT.Pirk válasza lanszelot (#45956) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Pontosan mit használsz live rendszernek? Ubuntu live?

Hol kapcsoltad ki az auto mount-ot?

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#45958) bandras0226 válasza Lathronos (#45949) üzenetére


bandras0226
aktív tag

Kíváncsi lehetek rá, vagy nem szabad? Tudom vannak videók amiket meg lehet nézni de az mégsem ugyan az.

Miért lakik mindenki pont azon a bolygón, amelyiken én???

(#45959) lanszelot válasza CPT.Pirk (#45957) üzenetére


lanszelot
addikt

- ubuntu 14.04 1.2Gb perzisztenciával
- programok között a disk, ott a meghajó - edit mount options, foo, és a végére írtam egy ",ro"
de már ki szedtem, és vissza kapcsoltam on-ra, és valami lett, mert most eltűnt a meghajtó, viszont a mnt könyvtárba lett egy számsor, és ott a windows hdd, amit tudok ellenőrizni a programmal amit ajánlottak.
Nem tudom hogy, de most ellenőrzi, remélem törölni is tudja majd a file-okat, mert már több mint 200 fertőzött van.

(#45960) CPT.Pirk válasza lanszelot (#45959) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Szerintem így jó lesz.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#45961) lev258 válasza lanszelot (#45959) üzenetére


lev258
veterán

Szerintem a Windows 10 miatt futottál bele a csak olvasható problémába. Ugyanis a rendszer kikapcsoláskor valójában egy félhibernálásos állapotba kerül. Ezért nem szokta engedni a Linux, hogy írhass rá ilyenkor.
Szerencsére kolléga már adott elegendő segítséget. Remélem sikerül megoldani, vagy legalább a fontos adatokat megmenteni. Komoly fertőzésnél sokszor már csak az újratelepítés jelent biztos megoldást.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#45962) CPT.Pirk válasza lev258 (#45961) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Tényleg, ilyenkor a fuse hibát szokott dobni! Ki kell kapcsolni a hibrid kikapcsolást vagy mit, csak hát ha el sem lehet indítani a W10-et, akkor mindegy. Mondjuk ebből az állapotból már valszeg a vírusirtás se hozza vissza...

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#45963) BoB válasza lanszelot (#45959) üzenetére


BoB
veterán

Azt azért nézd meg hogy ezek PUA találatok-e, mert az nem vírus. (Potentially Unwanted Application) Akkor szokott ilyen nagyon sok találat lenni. (egyáltalán a PUA keresés be van-e kapcsolva)

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#45964) lanszelot válasza CPT.Pirk (#45962) üzenetére


lanszelot
addikt

Megszületett a megoldás, ami működött :)
Sajnos a live linux -ot nem bírtam rá, hogy törölni is tudjon a hdd-ről, így az egyetlen megoldást kellett választanom: kivettem a hdd-t beraktam a gépembe, és ott már elindult a dr.web, kaspersky rescue disk
Ami elvégezte a dolgát.
A dr.web nem végezte jól a dolgát, nem ajánlom.
A kaspersky viszont trójaitól kezdve mindent gyönyörűen leírtott 1 óra alatt.

Ezúton szeretném megköszönni mindenkinek a segítséget :) :R

(#45965) guppi2


guppi2
tag

Sziasztok a minap feltelepítettem pen dryve-ról a lubuntu legújabb változatát az ezer éves laptopomra.
Fujitsu siemens esprimo mobile v 5535
A telepítés rendben ment csak utána lepődtem meg amikor a képfelbontást akartam megváltoztatni.
Alapból csak 640×480 -at tud 73-as frissítéssel. És nem is ad ki több lehetőséget.
Így azért nem valami élvezhető a használata mert sok ablak még a kijelzőre sem fér ki.
A linux rendszerekhez nem sokat értek , gondolok itt a különböző programok telepítésére és a terminál használatára.
Szeretném a skype -ot és a vibert feltelepíteni.
Ha esetleg tudnátok valamelyikben segíteni az nagyon jól jönne.

(#45966) King Unique válasza lanszelot (#45964) üzenetére


King Unique
titán

Lehet azért nem tudott hozzáférni, mert ugye alapértelmezetten be van kapcsolva a fast startup (gyors rendszerindítás) [link].
Illetve ezek a Linux alatti antivírusok (pl. ClamAV), azért nem egy KIS szintjén vannak detektálás terén. A KRD meg eleve az egyik legjobb és legajánlottabb ilyen célra.

"A mozilla thunderbird /eredeti oldalról/ telepítője fertőzte meg a gépet"

Azt azért nehezen hiszem, hogy a gyártó oldaláról letöltött eredeti telepítő meg lenne pakolva vírusokkal. Próbaképpen letöltötten most a 45-ös verziót és felraktam Windowsra. Nem tapasztaltam semmi rendellenességet és az MBAM sem talált utána semmit. Tehát szerintem voltak azon a gépen, oprendszeren más gondok (akár user error) is, amik miatt megfertőződött.

[ Szerkesztve ]

(#45967) CPT.Pirk válasza lanszelot (#45964) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Örülök, hogy sikerült. Mondjuk ha a Mozzilla oldalán fertőzött telepítő lenne, arról már cikkezne a szaksajtó, mint mikor a hibás weboldal miatt hamis linket tudtak feltenni a Mint telepítők helyére.

Amúgy ha minden csak úgy települt, akkor ki volt kapcsolva az UAC? Mert mellette ez nem igazán történt volna meg. A Windows egy olyan oprendszer, amire kell az UAC, akármennyire is kellemetlen néha, de hasznos.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#45968) Lathronos válasza guppi2 (#45965) üzenetére


Lathronos
őstag

A 16.04 nem a legjobb választás volt, még akadnak hibái. A skype és viber témában tudok segíteni, épp most készítek egy 64 bites Openbox Ubuntu 14.04.4-et(mai napig bezárólag mindenből a legfrissebb van benne), ami kifejezetten a gyengébb képességű laptopok-ra és PC-kre lett optimalizálva és a Skype-ot/Vibert egyaránt tartalmazza, valamint a SIS GPU-kat is kezeli, így a felbontással se lesz gondod. Ha tudsz várni 20:00-ig, kapsz egy magyar nyelvű ISO-t amivel tökéletesen fog működni a laptopod. :)

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#45969) guppi2 válasza Lathronos (#45968) üzenetére


guppi2
tag

ok

(#45970) lev258 válasza Lathronos (#45968) üzenetére


lev258
veterán

Csak kíváncsiságból. A SiS gondokat hogyan oldod meg?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#45971) DrojDtroll válasza Vladi (#45918) üzenetére


DrojDtroll
addikt

Irtan a robotos topikba. Van ott egy linuxos kerdes. Remelem tudod ra a valaszt ha mar ennyire kivancsi voltal.

(#45972) Lathronos válasza guppi2 (#45969) üzenetére


Lathronos
őstag

Csak most sikerült befejeznem, pár beállítás tovább tartott mint gondoltam. Most indítom a feltöltést, kb. 3 óráig tart, amint felment itt jelezni fogom. :)

(#45970) lev258

Így.

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#45973) Lathronos válasza lev258 (#45970) üzenetére


Lathronos
őstag

Kicsúsztam a szerkesztési időből, így már nem tudtam befejezni a választ. Közben nekem is beugrott, hogy egyes SIS GPU-kat nagyon nem szeretnek az ubuntu-k, és csak a VESA kikényszerítése oldja meg a gondot. Tudtommal ez az egy megoldás van rá, amit utólag kell elvégezni telepítés után.

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#45974) lev258 válasza Lathronos (#45973) üzenetére


lev258
veterán

Hát igen, szűkek a lehetőségek. A zárt driverük a rendszerek többségéhez már nem jó, esetleg még manuális felbontás hozzáadásával lehet próbálkozni.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#45975) bear_


bear_
aktív tag

Sziasztok,

Elementary OS-el játszok, illetve játszanék, mert máris sikerült elrontanom :D
Feltelepítettem az AMD drivert, azóta fekete kép fogad, semmit sem tudok csinálni.
Tudja valaki, hogy tudnám visszaállítani?

(#45976) CPT.Pirk válasza bear_ (#45975) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Miként került telepítésre a driver? A pontos lépésekre vagyok kíváncsi. Feltételezem, hogy ctrl + alt +F1..6-al át tudsz lépni konzolra.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#45977) lev258 válasza bear_ (#45975) üzenetére


lev258
veterán

[link]
Egyébként milyen videókártya?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#45978) bear_ válasza CPT.Pirk (#45976) üzenetére


bear_
aktív tag

Letöltöttem az AMD oldaláról a .deb filet. Feltelepítettem, aztán reboot után elhalálozott.

szerk.: HD5670

[ Szerkesztve ]

(#45979) CPT.Pirk válasza bear_ (#45978) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Hmm, ez az eOS jóformán nincs dokumentálva ezen a téren. Ejjj.

Itt van egy lehetséges megoldás, ha nem megy az átlépés: [link] benne van, hogy miként tudod leszedni amit felraktál.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#45980) bear_ válasza bear_ (#45978) üzenetére


bear_
aktív tag

Kipróbáltam a ctrl+alt+f1...f6 kombinációkat, nem csinál semmit.
Ami érdekes, hogy a bootlogót mutatja, utána bejön a parancssor 3 másodpercre, de akármit irkálok bele továbblép :U, utána meg már csak a nagy feketeség van.

szerk.:

CPT.Pirk: tudomásom szerint az eOS egy skinelt ubuntu.

[ Szerkesztve ]

(#45981) lev258 válasza bear_ (#45978) üzenetére


lev258
veterán

.deb fájl? Eddig nem .sh-k voltak az AMD oldalán? A HD5000-es széria zárt támogatását nem olyan régen szüntették meg. Nem elegendő neked a nyílt?
"Kipróbáltam a ctrl+alt+f1...f6 kombinációkat, nem csinál semmit"
Ha ez így van, akkor vagy a géppel van valami, vagy nagyon benéztek valamit az eOS-nél. Próbáld a recovery mode-t a Grub-ban.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#45982) bear_ válasza lev258 (#45981) üzenetére


bear_
aktív tag

Igen, .deb file volt. Hogy elegendő-e nekem a nyílt.. hát jó kérdés, én csak a League of Legendset akartam volna kipróbálni.
Viszon sikerült belépnem a parancssorba, de mivel nem vagyok root, ezért gyakorlatilag semmit nem tudok csinálni :(

(#45983) lev258 válasza bear_ (#45982) üzenetére


lev258
veterán

Azért kell sudo-t használni. Amit linkeltem hozzászólást korábban, abban ott van.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#45984) bear_ válasza lev258 (#45983) üzenetére


bear_
aktív tag

használtam :) kép

(#45985) lev258 válasza bear_ (#45984) üzenetére


lev258
veterán

Mert másfajta parancssorban vagy.
Ebben az esetben először ezzel kell kezdeni. [link]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#45986) BoB válasza bear_ (#45984) üzenetére


BoB
veterán

Plusz még:

Ha egy terminálban ezt látod:
valaki@valami $
vagy
valaki@valami %

Akor az azt jelenti hogy nem root van bejelentkezve. Ilyenkor lehet átváltani rá su parancsal, vagy csak egyetlen parancsot végrehajtani a root felhasználó nevében a sudo segítségével.

Ha ezt látod:
root@valami #

Ez a root felhasználó. Ilyenkor már nem kell sudo...

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#45987) lev258 válasza BoB (#45986) üzenetére


lev258
veterán

Igen, de nála most az a gond, hogy read-only módban van csatolva a rendszer.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#45988) BoB válasza lev258 (#45987) üzenetére


BoB
veterán

"Plusz még"

Nem vagyok vak, ezt a jövőre nézve írtam.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#45989) lev258 válasza BoB (#45988) üzenetére


lev258
veterán

Persze, csak szerintem nem Terminálos beütésű a kérdező, ezen túl nem fogja érdekelni. Sőt, én magam sem szoktam átváltani root-ra. Csak nem akarom, hogy elijeszd. :DDD

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#45990) bear_ válasza lev258 (#45987) üzenetére


bear_
aktív tag

Siker, előtte nyomni kellett egy mount -all-t.

Köszi mindenkinek :R

(#45991) lev258 válasza bear_ (#45990) üzenetére


lev258
veterán

Egyébként az eOS most hol tart, melyik Ubuntura épül? A nyílt driver "frissessége" miatt kérdem.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#45992) bear_ válasza lev258 (#45991) üzenetére


bear_
aktív tag

14.04, ha minden igaz most fog frissülni 16.04-re.

(#45993) lev258 válasza bear_ (#45992) üzenetére


lev258
veterán

És azt nem tudod, szokták az alverziókra frissíteni? 14.04.1, 14.04.2, ...
Mert a sima 14.04 nyílt drivere nem igazán friss. Ha már játszani készülsz, nem ártana az újabb.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#45994) bear_ válasza lev258 (#45993) üzenetére


bear_
aktív tag

A wikipedia szerint a 14.04-en alapszik mindegyik. A 16.04-en alapuló "0.4" pár hét múlva várható.

Nem játszani akarok, arra ott a windows. A munkahelyemen kaptunk egy linuxos gépet, azért használom, hogy legyen valamennyi gyakorlatom benne, és hozzá tudjak nyúlni ha van valami...

[ Szerkesztve ]

(#45995) lev258 válasza bear_ (#45994) üzenetére


lev258
veterán

"League of Legendset akartam volna kipróbálni."
Akkor lényegtelen. Használd, próbálgasd, ismerkedj vele. Meg kérdezz, ha van valami.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#45996) bandras0226


bandras0226
aktív tag

Antergos telepítés után hibaüzenet:"Invalid partition table!" Entert után bejött a bejelentkezési képernyő, de miután beírom a jelszavam csak villan egyet a képernyő és visszadob a bejelentkezésre.

Ezt találtam a hibaüzenetre de sajnos egy kukkot nem értek belőle. Az angol tudásom kb. nulla.

If you use BIOS+MBR boot method and msdos partition table, the BIOS may show this error message before entering Syslinux or other boot loaders. To bypass it, press Enter. To prevent it, put the "boot" flag on a primary partition (instead of a logical partition). You may refer to the wiki page of your boot loader to see how this works. It may be a "kindly reminder" to Windows users, since Windows can only boot on primary partitions.

Miért lakik mindenki pont azon a bolygón, amelyiken én???

(#45997) King Unique válasza bandras0226 (#45996) üzenetére


King Unique
titán

Ha a telepítő rendesen lett kiírva, a boot beállítások megfelelőek, partícióstílus és partíciók stimmelnek, rendszerbetöltő a megfelelő helyre került, akkor ennek működnie kéne. Hogy van-e a lemezen, adott partíción boot flag, azt megmutatja a GParted is pl. egy live rendszer alól.

Antergos-t nemrég én is telepítettem Legacy boot + MBR lemezre, de semmi gond nem volt vele. Mivel esetedben nem ismerjük a pontos körülményeket és beállításokat, így ki tudja, hogy hol, mit rontottál el...?

[ Szerkesztve ]

(#45998) bandras0226 válasza King Unique (#45997) üzenetére


bandras0226
aktív tag

UEFI+GPT volt ha jól emlékszem. Akkor mégsem azt kellett volna.

Újra telepítem. A Kernel LTS versiont bekapcsoljam?

[ Szerkesztve ]

Miért lakik mindenki pont azon a bolygón, amelyiken én???

(#45999) bandras0226


bandras0226
aktív tag

Na sikerült. Sajnos cinnamonnal tettem fel az meg használhatatlan mert nem lehet állítani a DPI-t. Illetve van három fokozat: normál, automata (ez kb ugyan az , túl kicsi minden. kb. olvashatatlan) Illetve van a dupla. Az meg túl nagy.

Miért lakik mindenki pont azon a bolygón, amelyiken én???

(#46000) DrojDtroll


DrojDtroll
addikt

A laptopomat kiterjesztve használom.

A kiterjesztett képernyőn akarok megnézni egy videót vlc-vel teljes képernyőben. A vlc-t a kiterjesztett képernyőre húzom és kettőt kattintok a képre, ezzel teljes képernyőssé téve azt.

A kép teljes képernyős lesz, a gond az, hogy az elsődleges kijelzőn.

Mi lehet a megoldás?

Friss Xubuntu 16.04 rendszerről van szó.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.