Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#45351) mobilizmo


mobilizmo
addikt

Sziasztok!

Chakra-t szeretnék telepíteni Win10 mellé UEFI-s gépre.
Tudna valaki írni egy néhány pontos telepítési útmutatót, nagyon megköszönném.
Cél, hogy mindkét rendszer működjön.

Bonyolult problémákra mindig akad egyszerű, könnyen érthető, téves válasz.

(#45352) spammer válasza Damateo (#45350) üzenetére


spammer
veterán

Lényegében ugyanaz, mint az apt-get, azaz egy frontend a csomagkezelőhöz.

Írj helyette nyugodtan apt-get parancsot.

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#45353) CPT.Pirk válasza Damateo (#45350) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Az olyan mint az apt-get, csak aptitude. :) Igazából nem tudom miért van két ilyen program a Debian alatt, lehet történelmi okai vannak, utána kellene nézni.

mobilizmo: ha semmi gond nem adódik akkor csak annyi a telepítés, hogy felrakod a Win10 után egy különálló partícióra. Ilyen "secure boot" cucc legyen kikapcsolva az uefi-ben, ha esetleg be lenne.

spammer: találkoztam már olyan program telepítéssel Debianon, ami csak az egyik alatt működött.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#45354) King Unique válasza mobilizmo (#45351) üzenetére


King Unique
titán

Szia!

Összefoglalóban van egy jó cikk ehhez [link]. Ha pedig azt akarod, hogy a Windows rendszerbetöltője legyen az alapértelmezett, akkor az is megoldható [link].
Illetve figyelni kell, hogy amilyen módban bootol a gép és telepítve lett a Win10 (pl. Legacy-MBR | UEFI-GPT), annak megfelelően legyen telepítve a Chakra is. Valamint Windows alól pendrive-va kiírni a telepítőt legjobb a Rufus. Annál felül az előbb említett bootnak megfelelő opciót kell beállítani és a kezdés előtt megjelenő ablakban az "Írás DD képfájl módban" lehetőséget kell választani. A legtöbb Linux ISO-hoz jó a normál írás is, de a Chakra dd írást igényel. Használható még a Win32 Disk Imager, az is dd módban írja ki. De előbbi tool sokkal jobb és több dolog beállítható benne.

[ Szerkesztve ]

(#45355) Damateo


Damateo
aktív tag

Gondoltam volna hogy van valami árnyalatbeli eltérés.
Csak pislogtam mikor nem csinált semmit. Kellet egy csomag hozzá.

Steam fent van, de nem indul.
[link]

Látni rajta valamit?

(#45356) ubyegon2 válasza Damateo (#45355) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Azt látni rajta, hogy nagyon nem jó. Most találtam egy jó leírást, mert az a pár parancs # apt-get -f install , amit Kapitány adott, úgy látszik igen kevés lesz, például a függőségek miatt kiadandó parancs is kellhet

ez alapján csinálva jónak kell lennie:
Installation of Steam Client on Debian Jessie 8 Linux 64-bit
;)

[ Szerkesztve ]

(#45357) ubyegon2 válasza mobilizmo (#45351) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nagyszerű választás a Chakra, ha mégis előfordulna probléma a telepítése során vagy akár utána, ne ide írd be a problémát, mert az valószinűleg elég Chakra-specufikus lesz!

ide jöhetnek a Chakra kérdések

Chakra topik by

Kapitány a Chakra egyetlen Mo-i persecutora :R

[ Szerkesztve ]

(#45358) kovaax válasza CPT.Pirk (#45353) üzenetére


kovaax
őstag

Azért adjátok ki paraméterek nélkül is, és kiderül, mi a különbség köztük... ;)

-=- There's no place like /home -=-

(#45359) Damateo válasza ubyegon2 (#45356) üzenetére


Damateo
aktív tag

Ezt próbáltam már, az eredeti debianos leírásban is benne van.

# apt-get install libgl1-nvidia-glx-i386

az a problémám vele, hogy a legfrissebb drivert szedi le.
Nekem pedig 340.96-3 kellene.

(#45360) Damateo válasza Damateo (#45359) üzenetére


Damateo
aktív tag

kézzel rákerestem a csomagkezelőben így most jónak tűnik.

(#45361) ubyegon2 válasza Damateo (#45360) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

;) Super, olvastam is a topikjában!

(#45362) DJosef


DJosef
őstag

Üdv Urak!

Tervezem, hogy kiváltom a Win7-et egy Mint-el.

Kérdésem az lenne, hogy néhány program amit rendszeresen használok, azok működnek e Mint alatt is:

Evernote, uTorrent, VLC lejátszó(ha van alternatíva az is jó), Google drive,OneDrive, Chrome

Előre is köszönöm!

Forget about it

(#45363) Tim82 válasza DJosef (#45362) üzenetére


Tim82
nagyúr

Evernote-nak és OneDrive-nak nincs hivatalos Linuxos kliense.

"You're going to negotiate with a girl, who thinks she's a space station? - When you put it like that, it does kinda sound crazy." - Audio-GD NFB-11.32 DAC/fejeserősítő eladó - https://tinyurl.com/Tim82HA

(#45364) spammer válasza DJosef (#45362) üzenetére


spammer
veterán

Evernote-ból hivatalos kliens nincs, de 3rd party kliens van, nem tudom, működik-e még: Everpad. Vagy ott az Evernote webfelülete.

uTorrent nincs, de van helyette deluge vagy qbittorrent, lényegében ugyanolyan.

VLC van, Chrome van, Google Drive és OneDrive asztali kliens/sync nincs, marad a webfelület. Illetve Google Drive-hoz van egy nem hivatalos kliens grive néven.

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#45365) ubyegon2 válasza DJosef (#45362) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szia! bár a fórumtársak megelőztek, de én meg többet írtam :Y

Evernote használható a Linuxos Everpad klienssel, de akár a Nixnote is alkalmazható e célra és biztosan sok más alternatíva is van.
utorrentnek Linuxon csak konzolos változata van, de a Qbittorrent szinte ugyanazt nyújtja, ez benne van a Mint saját tárolójában is.
VLC benne van a telepített Mint-ben is, de a tárolójában biztosan, ez nem is volt soha wines program egyébként.
Google drive-ra van egy nem hivatalos kliens a Grive2

OneDrive-ra nem tudok megoldást, lehet, hogy nincs.
Chrome telepíthető szintén, de a tárolóban ott a Chromium, ami ugyanaz csak a Chrome googlés ravaszkodása nincs benne.

Ha van kérdés, csak tedd fel nyugodtan!

Sok sikert a Linux Minthez. Ha ideiglenesen csak a Win mellé akarod feltenni, arra is vannak jó leírások az Összefoglalóban Ubuntu 14.04 telepítése Windows 8/8.1 mellé, ne zavarjon, hogy Win8-ra van, legfeljebb nem kell kikapcsolnod egy-két opciót a Winben, de benne van egy W7-es írás linkje is egy előző Ubuntu verzióhoz. A Mint Ubuntu alapú, így a leírás tökéletesen alkalmazható, ha elakadsz, írsz.
Sajnálatos dolog, hogy egy kifejezetten Mint-re készült leírást számomra érthetetlen bosszúból a fórumtársunk módosította szintén Ubuntus-ra, de azért ezt is megnézheted, mert kifejezetten jó és érhető leírás volt Mint-es képekkel, főleg ebbe a topikba! Ezúton is köszönjük Syl fórumtársnak, hogy megfosztott egy jól használható Mint-es képes leírástól! :R http://logout.hu/bejegyzes/syl/kepregeny_windows_melle_mint.html

A végére itt egy hosszú lélegzetű írás, de a végén részletesen leírja a Mint telepítését képekkel, azt a részt mindenképpen olvasd át! A barátságos Linux

[ Szerkesztve ]

(#45366) Tim82 válasza ubyegon2 (#45365) üzenetére


Tim82
nagyúr

Van olyan, hogy OneDrive-D, de amikor utoljára néztem, még használhatatlan volt.

"You're going to negotiate with a girl, who thinks she's a space station? - When you put it like that, it does kinda sound crazy." - Audio-GD NFB-11.32 DAC/fejeserősítő eladó - https://tinyurl.com/Tim82HA

(#45367) ubyegon2 válasza Tim82 (#45366) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Köszi az infót! :R Így akkor jobb is, ha nem ajánlottuk kezdő fórumtársunknak!

Sorry, de az ebben a hsz-ben (#45365) ubyegon2 szereplő inkriminált utsó előtti linket elszúrtam! :B

ez is Win 8-ra íródott, de nem gond, ugyanaz van, mint amit leírtam imént
Képregény - Windows mellé Mint/Ubuntu
sajnos a képek rondábbak lettek, mivel Cinnamon Unityvel lett helyettesítve a leírásban

[ Szerkesztve ]

(#45368) Sonja válasza Tim82 (#45366) üzenetére


Sonja
veterán

Van egy másik is, a OneDrive Free Client. Azt nem tudom, hogy ez jól is működik-e vagy sem.

Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!

(#45369) agy73p


agy73p
senior tag

Xfce-nél Numix Holohoz hasonló témát tudtok esetleg ajánlani? A panel és a menü legyen vmilyen sötétebb (dark), de ne fekete; a szövegmezők háttere ne legyen túl sötét. Van ilyen vkinek a tarsolyában?

(#45370) llaszlo


llaszlo
veterán

Megszivattam magam.
Sikerult a kernelt torolni. A regi kernel fajlokat torolni szoktam, de most az aktualist is sikerult.
Most csak egy liveom van.
elementary os 14.04 ubuntu alapu.
Hogyan tudnam az eredeti rendszerre vissza rakni a kernelt
nem talalom a kerdojelet.

[ Szerkesztve ]

(#45371) spammer válasza agy73p (#45369) üzenetére


spammer
veterán

Ha tetszik az eredeti NumixHolo, akkor akár csinálhatsz egy módosított változatot belőle. Pl.: csinálsz egy másolatot az eredeti NumixHolo mappáról, ~/.themes-be bepakolod más néven és átírod a módosítani kívánt részeket a megfelelő fájlokban.

Például:
~/.themes/NumixHolo-agy73p

Ezekben lehet átírni a színeket:

gtk-2.0/gtkrc
gtk-3.0/gtk-dark.css
gtk-3.0/gtk.css

Majd kiválasztod az új témát és ennyi.

Értelemszerűen ugyanígy bármelyik GTK témát tudod módosítani, főleg akkor hasznos, ha csak 1-2 apróbb dolgon szeretne változtatni az ember.

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#45372) spammer válasza llaszlo (#45370) üzenetére


spammer
veterán

Próbáld chroot-tal. Tehát mountolod /mnt alá a megfelelő cuccokat, majd chroot-olsz (lásd a linkelt oldalon a lépéseket).

Ekkor lényegében a saját rendszeredbe kerülsz, onnan próbáld telepíteni a kernelt. Ha minden igaz, akkor generic kernel volt rajta, de itt találod a pontos neveket: [link]

linux-generic
linux-headers-generic

vagy az lts kernel:

linux-image-generic-lts-trusty
linux-headers-generic-lts-trusty

Ha felment a kernel, akkor a végén: update-grub

Aztán lépj ki a chroot-ból: exit

Aztán csatold le rendszeredet:

umount -R /mnt

Értelemszerűen sudo vagy root kell ezekhez.

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#45373) Lathronos


Lathronos
őstag

Szép estét mindenkinek!

Tegnap kíváncsiságtól hajtva feltelepítettem az elementary OS Freya 0.3.2-t, hát volt mit csiszolni rajta mire használható rendszer lett belőle. Egyvalamit viszont nem sikerült megoldanom. Tudja valaki, hogy a fenébe lehet eltüntetni az értesítési területről a kis csengő ikont? Engem nagyon zavar és sehol sem találtam útmutatót. :F Segítségeteket előre is köszönöm. És igen, készítettem belőle remastert, amit most töltök fel, 21:00 körül már elérhető is lesz ha valaki kíváncsi rá. :)

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#45374) spammer válasza Lathronos (#45373) üzenetére


spammer
veterán

Úgy emlékszem, csak az indicator-messages csomag legyilkolásával: [link]. Legalábbis régebben máshogy nem lehetett, azóta lehet, hogy változtattak rajta, dconf-editorral túrd végig a beállításokat, de gyanítom, hogy nem fogsz találni semmit, így marad az uninstall. Éljen a fapad! :)

szerk: a linken írt /etc/xdg/autostart módszert azért még megpróbálhatod, hátha ki lehet lőni törlés nélkül.

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#45375) Lathronos válasza spammer (#45374) üzenetére


Lathronos
őstag

Köszönöm a segítséget, majd utánanézek dconf-ban is.

"Éljen a fapad!"

This is Sparta! :DDD

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#45376) Damateo


Damateo
aktív tag

Olyat vettem észre a két ff verzióban, hogy ESR verziónál máshogy jelenik meg a tartalom. Kisebb.
[link] ESR
[link] Normál

Ez valahogy elitható?

[ Szerkesztve ]

(#45377) ubyegon2 válasza Damateo (#45376) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Valóban és még a kép is más! :DD

FF-ben van egy NoSquint kiegészítő, azt jól be lehet állítani, azzal is próbálhatod.

FF-ben a Beállítások/Tartalom résznél a Speciálisra kattintva szintén lehet a betűtipusokat és a méreteket változtatni,

valamint az about:config címsorba írásával előhívott oldalon a kereséshez beírod a font szót, de itt végig kell bogarászni, pontos instrukció most nem ugrik be.

[ Szerkesztve ]

(#45378) agy73p válasza spammer (#45371) üzenetére


agy73p
senior tag

Remek, megnézem, köszi! :R

(#45379) Cool Face


Cool Face
aktív tag

Sziasztok!

Van egy külső hdd házam amit rasbian alatt Raspberryvel használok. Mivel NAS-nak használom 24/7-be így szeretném beállítani a HDD energiagazdálkodását, hogy ne álljon le 3 perc után mint ahogy a gyári beállítással csinálja. Feltettem a hdparmot, beállítottam viszont még mindig leáll a HDD 10 perc inaktivitás után. Ahogy olvastam ez a külső házból adódik. Hiába állítottam be nagyobb értéket a limit mindig 10 perc volt. A kérdésem tehát az lenne, hogy meglehet-e oldani valahogy, hogy inaktivitásnál ne 10 perc után álljon le hanem mondjuk 30. Én egy scriptre gondoltam ami mindig megnyitja a mappát a meghajtón. Szerintetek?

Szerk.: továbbá az is érdekelne, hogy hogyan tudom megnézni linux alatt a leállitás/indulás és a fejparkolás értékét. Az arm-es HDS nagyon alap dolgokat mutat csak. Előre is köszönöm a tanácsokat :R

[ Szerkesztve ]

(#45380) ubyegon2 válasza Cool Face (#45379) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szia!

Ez a parancs a teljes smart-ot kiirja:

sudo smartctl --all /dev/sdx (biztosan tudod, de le kell írnom, az x helyére jön a partíció betűjele)

Ha telepíteni kell, sudo apt-get install smartmontools

(#45381) Cool Face válasza ubyegon2 (#45380) üzenetére


Cool Face
aktív tag

Köszönöm :)

Az alap infókat kilistázza viszont a smartból ezt a hibát kaptam vissza:

=== START OF READ SMART DATA SECTION ===

SMART Health Status: OK

Error Counter logging not supported

Device does not support Self Test logging

Egy WD RED-em van Thermaltake MAX 5G házban. Az elsőnek említett gondomra nincs tanácsod? az lenne az égetőbb :)

[ Szerkesztve ]

(#45382) ubyegon2 válasza Cool Face (#45381) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

;) nincs mit !

Sajna a fő problémádra azért nem tudom a választ, mert a külső házakat nem ismerem, azt tudom, hogy korlátozza több szempontból is a meghajtókat. Amúgy azt mondtam volna, hogy a wdidle program kell neked Linux alatt, illetve most nézem idle3-tools a pontos neve, kifejezetten WD meghajtókhoz, ezzel tehetsz esetleg próbát!

Annyit javasolnék még, hogy King Unique fórumtársad keresd meg, mert ő a külső meghajtók guruja és Linuxon/Winen igen járatos!

Ezek is a kűlső tároló miatt lehetnek:

Error Counter logging not supported
Device does not support Self Test logging

mert a WD-ket simán olvassa a smartctl.

[ Szerkesztve ]

(#45383) Cool Face válasza ubyegon2 (#45382) üzenetére


Cool Face
aktív tag

Köszönöm a tanácsokat még1x. Vele is konzultáltam már, sajnos neki sem volt több ötlete.

(#45384) ubyegon2 válasza Cool Face (#45383) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Sajnálom, akkor a kör bezárul, mert ami topikokat tudnék még ajánlani, KU ft mindben aktívan ott van! Mást nem ismerek aki rajta kívül ebben tudna segíteni.

idle3-tools azért még esélyes lehetne vagy, ha erről is szó esett, akkor pfff :(

[ Szerkesztve ]

(#45385) Cool Face válasza ubyegon2 (#45384) üzenetére


Cool Face
aktív tag

Esetleg még az alábbi linken található megoldás kivitelezésében kérhetném a támogatásodat?

how-to-keep-an-external-hard-drive-spinning

while true; do
touch /media/disk/.tempfile
sleep 15
done

Ezzel kellene valamit csinálni :D

[ Szerkesztve ]

(#45386) King Unique válasza ubyegon2 (#45382) üzenetére


King Unique
titán

Itt alapvetően az a helyzet, hogy pl. az üresjáratban történő leállítást maga a külső ház USB vezérlője, annak firmware beállítása határozza meg. Ha ott 10 perc a gyári érték, akkor 10 perc után fogja leállítani. Energiagazdálkodásban megadható kisebb érték, amivel működik, de nagyobbal már nem, azaz az OS beállítása ez esetben nem tudja felülírni az USB chip beállítását. Illetve Linux alatt nem minden USB 3.0 chip támogatott teljes mértékben [link]. Az ő külső házában valamilyen JMicron vezérlő van.

sudo hdparm -B 254 /dev/sdx
sudo hdparm -B 255 /dev/sdx

Ezeket hiába állítom be, újraindítás / újracsatlakoztatás után visszaáll az APM az eredeti 128-as értékre. Illetve nálam előbbi parancsoknál is 10 perc után állítja le. Megadtam neki több leírást [link], [link], [link], illetve az Ubuntu topikból is néhány ötletet: [link], [link], [link]. Viszont ezek SATA-n működnek a helyi meghajtóknál, de ugye USB-n más a helyzet. Ha azt akarjuk, hogy utóbbin pl. 30 perc után leállítsa | egyáltalán ne állítsa le, akkor a következő lehetőségek vannak:

a.) USB firmware-ben az alvó mód 30 perces értékre van állítva gyárilag | ki van kapcsolva az alvó mód gyárilag.

b.) Valami x időközönként ismételten ír a lemezre, ezáltal megakadályozza az üresjárati leállítást.

Utóbbihoz van GUI-s tool Windows (NoSleepHD | KeepAlive HD) és OS X alatt is (Keep Drive Spinning). Illetve ezt csinálja a HDS is, ha beállítják [link].
Tehát valami ilyesmit kéne Linux alatt is összehozni, amihez találtam egy leírást, illetve a végén van a lényeg [link]. Azért irányítottam a fórumtársat a topikba, mert a Linuxhoz komolyabb szinten nem értek és hátha akad a tapasztaltabb szakiknak előbbi megvalósításához ötlete. :R

[ Szerkesztve ]

(#45387) spammer válasza Cool Face (#45385) üzenetére


spammer
veterán

Ez kicsit csúnya megoldás, de ha tényleg nem lehet működésre bírni a külső HDD-t, akkor működhet.

Ez a pár sor annyit tesz, hogy végtelen ciklusban fut, amíg ki nem lövöd a scriptet. Ez konkrétan egy rejtett fájlt hoz létre a .tempfile néven a /media/disk-en (ha oda van mountolva a külső HDD, nyilván a helyes nevet kell neki megadni).

sleep 15 az 15 másodpercet jelent, ha percben akarod megadni, akkor írd mögé az m-et, pl. sleep 15m

De talán jobb megoldás egy cron-nal megoldani, a crontab szóra keress rá, itt is volt róla szó, meg a neten is találsz bőven példát. Az elegánsabb megoldás időzített futtatásra.

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#45388) jimmy399 válasza spammer (#45374) üzenetére


jimmy399
senior tag

"Éljen a fapad!" :D Az az Arch xD

--- N/A ---

(#45389) DJosef válasza ubyegon2 (#45365) üzenetére


DJosef
őstag

&Tim82, spammer

Reggelt mindenkinek!

Először is köszönöm a hasznos tanácsokat, és olvasmányokat.

Tegnap éjjel megpróbálkoztam a Mint 17.3 64 bit Cinnamon main verzió pendrive-ra írásával Liluval. Valami rosszul sülhetett el, mert az írás előtt azt írta a program, hogy nem kompatibilis verzió és a 17.2 Mate-et írja ki vagy mi.

Miután kész lett sajnos el sem indult boot-olásnál.

Valami ötlet?

Egyébként ti melyik kiadást ajánljátok, Ubuntu vagy Debian?

Thx.

[ Szerkesztve ]

Forget about it

(#45390) ubyegon2 válasza King Unique (#45386) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Köszi a részletes tájékoztatást! :) Ezért is javallotalak a fórumtársnak, mert ha van rá használható normál megoldás, akkor, akkor te beleásod magad és segítesz :R , én csak annyit tudtam, hogy az USB-s csatolással vannak gondok, mint az SSD TRIM például! Bár későbbi csatolókkal ez megoldódik, ha jól olvastam.

Aztán lehet, hogy mégsem a szofisztikáltabb megoldások lesznek jók, hanem a spammer ft által ajánlott favágó módszer jön be! (ezt nem pejoratívnak szántam!) :)

(#45391) ubyegon2 válasza DJosef (#45389) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Jó reggelt!

Ne szaladgáljunk össze-vissza, mint a mérgezett egér! ;]

Pontosan milyen verziót töltöttél le a Mint-ből és ezt a Lili-s dolgot honnan vetted?
Win alatt Rufus-t vagy Win32 Disk Imager-t használunk iso kiírására! Biztosan nem jó iso-t töltöttél le innen, erre az a megoldás, hogy milyen más disztrókat javasolnak még?

Az Ubuntunak vagy a Debiannak szerinted hány féle változata van? :F Egyszer, ha sok időm lesz, összeszámolom!

Nézegesd a leírásokat és döntsd el, melyik disztró tetszik, aztán ha megvagy és elakadsz, akkor szólj, úgy, hogy még el se kezdtél semmit, de már másikat akarsz kipróbálni! Totál értelmetlen! :(

(#45392) ubyegon2 válasza Cool Face (#45385) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

:N

Inkább a spammer ft javaslatát próbál ki, van valami esélye, hátha működik!

(#45393) DJosef válasza ubyegon2 (#45391) üzenetére


DJosef
őstag

Nekifutok mégegyszer az általad leírtak szerint.

Forget about it

(#45394) DJosef válasza ubyegon2 (#45391) üzenetére


DJosef
őstag

Koszonom, igy mar mukodik.

Elso benyomasok eddig nagyon jok.

Meg egyszer THX

Forget about it

(#45395) Vasinger!


Vasinger!
nagyúr

Sziasztok!

Adott kettő darab Debian szerverem, VMWare virtuális gépeken, egy hálózatban, a következő IP címekkel:
192.168.254.128
192.168.254.129

Pingelni lehet egymást, viszont a névfeloldás nem megy egymás között.

Az elsőnek a neve legyen host1 a másiknak host2, eszerint módisítottam mindkettőnek a hosts fájlját:
host1 hosts fájla:
127.0.0.1 localhost
127.0.1.1 host1
192.168.254.129 host2

host2 hosts fájla:
127.0.0.1 localhost
127.0.1.1 host2
192.168.254.128 host1

Az nslookup host1/host2 mégsem működik. Mi lehet a baj?

Válaszokat előre is köszönöm! :R

(#45396) ubyegon2 válasza DJosef (#45394) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

No, ennek már örülök! :)

Nem szabad kapkodni, főleg az elején, ha valami nem tiszta, inkább írj, bár én is kísérletezgettem és el is rontottam jó párszor a dolgokat, ebből meg ugye tanulni lehet! Annyit már te is tanultál, hogy jól meg kell nézni mit töltünk le pontosan és milyen oprendszerről mivel lehet kiirni normálisan az iso-t. Ebben is vannak nyűgösebb fajta Linux disztrók, amik csak x programmal megírt pendrive- ot hajlandók elfogadni!

Fog ez menni, ha még meg is ismered a Mint Cinnamonban rejlő beállítási lehetőségeket, akkor fog még csak tetszeni! :K

(#45395) Vasinger!

Az lehet a baj, hogy nem a Haladóba írtad a kérdésed! :D

[ Szerkesztve ]

(#45397) vadorzó


vadorzó
aktív tag

Kicsit off, de mégis felteszem a kérdést:

Mik a tapasztalataitok, Libre Office mennyire kompatibilis MS Office-szal (oda-vissza)?
(pl.: Office 2010-ben szerkesztett dokumentumot hogy kezel/jelenít meg LibO.?)

You can't see California without Marlon Brando's eyes

(#45398) DJosef válasza ubyegon2 (#45396) üzenetére


DJosef
őstag

Vegul a KDE lett a befuto. Eddig minden amit Win7 alatt hasznaltam itt is mukodik.

Forget about it

(#45399) lev258 válasza vadorzó (#45397) üzenetére


lev258
veterán

A nem x-es formátumokkal egészen jól boldogul, szerintem érdemes friss LibreOffice-t használni ppa-ból (erről majd később). A kérdés leginkább az, pontosan milyen jellegű funkciókat használsz Word alatt. pl. makrók nem mennek
Ami azért meglepett, több Microsoft Office-t használó ismerősömtől is hallottam már, hogy az egyes verziók sem azonos módon jelenítik meg a dokumentumokat, időnként még az olvashatóság sem garantált. Végülis ezt a LibreOffice is tudja. :DDD

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#45400) Cool Face válasza spammer (#45387) üzenetére


Cool Face
aktív tag

Köszi, utána olvastam. Az alapok mennek, de mit csináltassak vele, hogy legyen egy kis értelmi is annak amit a Cron elvégez 3 percenként? Továbbá újraindítás után is működjön a dolog, ne kelljen mindig beírni a kódot.

Pl egy ilyen? Crontabbal minden 3. percben cpu hőmérséklet log?

Én így gondoltam megcsinálni a dolgot, bár biztos vagyok benne, hogy ez így kevés.

crontab -e paranccsal megnyitom a crontab szerkesztőt

*/3 * * * * date | tr '\n' '\t' >> /mnt/usbstorage/cpu_temp.log ; vcgencmd measure_temp| tr -d "temp=" | tr -d "'C" >> /mnt/usbstorage/cpu_temp.log ezt a kódot beírom.

Ezzel elméletileg 3 percenként logolom a cpu hőmérsékletet. Hogy tudom ezt minden boot során elindítani? Remélem nem írtam nagy marhaságot. :DDD

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.