Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#45502) sss válasza Cool Face (#45500) üzenetére


sss
senior tag

nem

(#45503) lanszelot válasza zenwalk (#45498) üzenetére


lanszelot
addikt

Azt a sort bemásoltam, és entereztem, ha ennyit kellett csinálnom, akkor igen, ha többet, akkor nem tudom mit kell csinálnom. Csak azt tettem ami ott van 1-től 3-ig.

Annyi, hogy a 2-esnél 2 választás van , megcsináltam külön-külön, és megcsináltam, hogy beírtam mindkettőt., de nem segített. Valamit tuti én nem csinálok jól, mert hiányzik vmi.

[ Szerkesztve ]

(#45505) ubyegon2 válasza Cool Face (#45500) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Mivel a haladóban már reggel elindítottál egy hosszabb lélegzetvételű thread-et, így a kapcsolódó részkérdések és az arra érkező válaszoknak is ott kell most már megjelenniük!

Egy thread egy topik! :R

(#45506) Cool Face válasza sss (#45499) üzenetére


Cool Face
aktív tag

Értem, akkor ez OFF

Ez a hibaüzenetem a az Auth.log-ból. Egyik nap a saját gépemről nem megy máskor pedig távolról:

Apr 6 21:18:28 raspberrypi sshd[1910]: Did not receive identification string from ...ip

Mi lehet a gond? :F

[ Szerkesztve ]

(#45507) wopi


wopi
aktív tag

Sziasztok!

Adott egy Asrock E350M1 alaplap, integrált CPU-val, amit NAS-nak, HTPC-nek használok. A gondom az, hogy jelenleg Linux Mint fut rajta, de amikor ssh-n keresztül kiadom a sudo shutdown now parancsot, akkor látszólag elkezdi a leállítás folyamatát, a képen a bootsplash látszódik, de meg is áll, és nem kapcsol ki, használhatatlan, elérhetetlen lesz egészen addig, míg a bekapcsoló hosszú nyomásával ki nem lövöm a gépet.

Kérdésem, hogy melyik logokban lehet kikutatni, hogy mi akasztja ilyenkor meg? Én a dmesg-ben nem látok semmi érdekeset, de azért csatolom, hátha valaki mégis.

Régebben foglalkoztam már a témával, de nem jutottam előre, hagytam a fenébe. LiveCD egyébként ugyan ezt csinálja. A sudo poweroff -f parancsra hallgat, azonnal kilövi, de ez nem a legjobb..

Hol keresgéljek meg, mi lehet a baj?

Köszönöm szépen, ha segítetek!

[ Szerkesztve ]

(#45508) lev258 válasza wopi (#45507) üzenetére


lev258
veterán

Próbáld a sudo shutdown -h now parancsot.
Már régen foglalkoztam vele, de van valami apró, viszont annál lényegesebb különbség a -h kapcsolóval.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#45509) BoB válasza wopi (#45507) üzenetére


BoB
veterán

A -f kapcsoló nem kell.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#45510) agy73p


agy73p
senior tag

Webkamerás kérdésem lenne:
Fswebcam terminalból elíndítva x percenként csinál egy fényképet, viszont sehogy sem tudom leállítani, csak úgy, ha feladatkezelőből kilövöm. Van erre vmi elegánsabb megoldás?

(#45511) wopi válasza lev258 (#45508) üzenetére


wopi
aktív tag

És tényleg... De fura!

Köszönöm szépen!! :)

(#45512) Vladi válasza lev258 (#45489) üzenetére


Vladi
nagyúr

Chipset: RTL8188EU-t írnak. Ez elvileg benne van a gyári kernelekben.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#45513) vadorzó


vadorzó
aktív tag

Időközben nálam is települt a Mint, minden komplikáció nélkül, a régi NTFS partíciókat is rendesen látja, finomhangolás folyamatban. :D

You can't see California without Marlon Brando's eyes

(#45514) vadorzó


vadorzó
aktív tag

És mindjárt egy kérdés: tar.gz-ből hogyan telepítem amit akarok?
(Odáig eljutottam, hogy kicsomagolom.)

You can't see California without Marlon Brando's eyes

(#45515) cami][us válasza vadorzó (#45514) üzenetére


cami][us
senior tag

Attól függ min van benne. :D Valszeg van readme. Az alapján járj el.

(#45516) vadorzó válasza cami][us (#45515) üzenetére


vadorzó
aktív tag

Double Commander lenne, egyelőre nem találtam leírást.

You can't see California without Marlon Brando's eyes

(#45517) vadorzó


vadorzó
aktív tag

Illetve ha drivert szeretnék a videokártyámhoz, vajon az "Ubuntu" verzió jó lesz Mint-hez?

You can't see California without Marlon Brando's eyes

(#45518) dni


dni
őstag

Sziasztok!

egy Debian 7-esen telepítettem és elvileg be is állítottam az nfs servert, amire egy CentOS 6 oprendszert futtató gépről szeretnék csatlakozni.

Ha kiadom a csatlakoztatási parancsot, akkor time outra fut. míg ha egy másik gépről szeretnék felcsatolni egy másik nfs megosztást ugyanerre a gépre, akkor az gond nélkül megy.

mount 192.168.0.9:/opt/Thinkbox/DeadlineRepository7 /mnt/DeadlineRepository7
mount.nfs: Connection timed out

A jogokat elvileg jó beállítottam:
do chown -R deadline:deadline /opt/Thinkbox/DeadlineRepository7
sudo chmod -R 777 /opt/Thinkbox/DeadlineRepository7

felvettem egy usert is.:
sudo useradd -d /dev/null -c "Deadline Repositry User" -M deadline
A debianon nem is láttam csatlakozási kísérletet, bár nem tudom, hogyy erre a netstat parancsra biztosan láthattam volna-e:
~# netstat -c
Active Internet connections (w/o servers)
Proto Recv-Q Send-Q Local Address Foreign Address State
tcp 0 272 192.168.0.9:ssh 192.168.0.105:49957 ESTABLISHED
Active UNIX domain sockets (w/o servers)
Proto RefCnt Flags Type State I-Node Path
unix 3 [ ] DGRAM 5069 /dev/log
unix 2 [ ] DGRAM 9506
unix 3 [ ] STREAM CONNECTED 7462
unix 3 [ ] STREAM CONNECTED 7461
unix 3 [ ] STREAM CONNECTED 4842
unix 3 [ ] STREAM CONNECTED 4841
unix 3 [ ] DGRAM 3191
unix 3 [ ] DGRAM 3190

Válaszaitokat, ötleteiteket előre is köszönöm.

(#45519) vadorzó válasza vadorzó (#45517) üzenetére


vadorzó
aktív tag

Storno, közben látom, hogy már az ajánlottat használja.

You can't see California without Marlon Brando's eyes

(#45520) lanszelot


lanszelot
addikt

Zorin OS -hez keresnék vágólap kezelőt. OS X alatt a clip board -ot használtam, olyasmi kellene.
Az óra mellé beül, és 20 vágólapot tárol /képet, szöveget...bármit/

(#45521) ubyegon2 válasza lanszelot (#45520) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Glipper vagy valamelyik alternatívája?

(#45518) dni A haladó topikban nagyobb esélyed lenne! ;)

(#45514) vadorzó tar.gz telepítése másik tőle

[ Szerkesztve ]

(#45522) Anakin007 válasza dni (#45518) üzenetére


Anakin007
aktív tag

Szia!

Régen csináltam már ilyet, de 3 folyamat kell egész biztosan hogy fusson, az egyik az nfs-common és egy nfs-kernel-server nevű és egy portmap (vagy rpc.portmap). Ha nem látsz csatlakozási kísérletet sem, akkor tuti, hogy vmi nem fut ezek közül. Ha mégsem, akkor a hosts.allow és hosts.deny file-okat nézd meg. Ha pl. a hosts.allow-ban deny all van, akkor bukó bármilyen kapcsolat a géppel.
Ha minden fut, akkor adj ki egy

rpcinfo -p

parancsot. A kimenetben mindenképpen kell látszania portmapper, mountd, nfs folyamatoknak. Miután beállítottad az export -ot vagy változtattál vmit, mindig ki kellett adni egy

exportfs

nevű parancsot (nem kell az nfs szervert restartolni).
Egyenlőre ennyi jutott eszembe ill. hogy régen xinetd-vel használtam a biztonság miatt, ugyanis a portmapper-el nem lehetett legalább iface szinten korlátozni, ott figyelt minden kártyán igaz, ha simán lan-on van csak a gép 1 hálókarival és nem natolsz mondjuk netet, ez nem érdekes annyira.

[ Szerkesztve ]

Ha Isten létezne, hinnék benne.

(#45523) Anakin007


Anakin007
aktív tag

Sziasztok!

Linux Mint 17.3, friss telepítés KDE-vel. A chromium betegesen dolgozik, a legördülőkben nem jelöli ki azt az elemet, ami felett éppen van az egér. Pl. most itt ha nyomok egy jobb klikk-et, van "Back", "Reload", "Save as", stb. Ha mondjuk a "Reload" fölé tolom az egeret, nem látszik semmi, helyette az egyel feljebb lévő eleme jelölődik ki. Ha bal klikkel rányomok, akkor legalább azt hajtja végre, ami felett áll az egér, hiába van egy másik elem kijelölve.. Működik végülis, csak baromira idegesítő :((

Találkozott már vki ilyennel? A chromium oldaláról a legfrissebbet letöltve nem tudom indítani, kismillió hibát jelez. Minden más alkalmazás jól működik, csak a Chromium van berúgva. Minden okosságot előre is köszönök!

Ha Isten létezne, hinnék benne.

(#45524) vadorzó válasza ubyegon2 (#45521) üzenetére


vadorzó
aktív tag

Nem igazán működött, sebaj, szoftverkezelőből telepítettem amit akartam.
Az alábbi figyelmeztetés pontosan mit jelent?

A következő PPA tárolót készül hozzáadni a rendszeréhez:
The official PPA for the Numix Project - http://numixproject.org

Ez a tároló-hozzáadásos dolog nem világos.

You can't see California without Marlon Brando's eyes

(#45525) Vladi válasza dni (#45518) üzenetére


Vladi
nagyúr

Ellenőrizd a user id számot is. A debian/ubuntu vonal máshol kezdi, mint a fedora/redhat. Ebbe anno én is beleszaladtam.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#45526) korobi


korobi
aktív tag

akadt egy kis problémám. random, alvó állapotból a rendszer ébredése után a processor órajele nem megy sehogysem 1ghz felé, holott 1,2ghz volna a minimuma. mi okozhatja ezt? ( arch+cinnamon )

(#45528) ubyegon2


ubyegon2
nagyúr

PPA leírása. Itt az Ubuntu PPA lista.

Sok programot csak PPA-ból tudsz felrakni, vannak programok, amik a tárolóban vannak ugyan, de ha valaki frissebbet akar, azt is PPA-ból éri el.

Ez jelenik meg, ha hozzá akarod adni a PPA-t a tárolókhoz, ez nem figyelmeztetés, csak tényközlés:

A következő PPA tárolót készül hozzáadni a rendszeréhez:
.

változó szöveg

.

Egy példa, a Cinnamon PPA, ha nem Mint-re akarod feltenni:

Cinnamon Versions in Mint Main PPA

[ Szerkesztve ]

(#45529) dni válasza Anakin007 (#45522) üzenetére


dni
őstag

Köszi.

(#45530) vadorzó


vadorzó
aktív tag

Az létezik, hogy NTFS fájlrendszer miatt a fájlkezelő hibát ír ki, arra hivatkozva, hogy nincs olyan meghajtó?
(Persze ha rákattintok látja, meg minden, de elég idegesítő, hogy minden boot után ez van.)

You can't see California without Marlon Brando's eyes

(#45531) Rimuru válasza vadorzó (#45530) üzenetére


Rimuru
veterán

Hol irja a hibat? pontosan milyen hibat ir ki?

Vigyázat, csalok!

(#45532) vadorzó válasza Rimuru (#45531) üzenetére


vadorzó
aktív tag

Krusader-t használok, a meghajtó címsorában, panel felett (.../../könyvtár nem létezik <- kb. így).
De ahogy rákattintok az adott meghajtóra (partícióra) onnantól kezdve semmi gond.

You can't see California without Marlon Brando's eyes

(#45533) Cool Face


Cool Face
aktív tag

Ezt csak a kezdő fórumba merem beírni :B

Készítettem egy backup-ot ezzel a parancsal sudo dd if=/dev/mmcblk0 | gzip > /mnt/usbstorage/Backup_v1.1.gz

1 héten keresztül csináltam naponta ahogy haladtam. Tegnap lenulláztam az egész rendszert, gondoltam ma csak visszatöltöm a backupot és kész, de jött a meglepi...

Feltűnik, hogy mi a gond ezzel? :P

A Backup_v1.1.gz név miatt a fájl kiterjesztése "1"-let backup_v1-es néven gz tömörítésben.

Fogtam és átírtam .img-re aminek a mérete nagyobb lett mind maga az sd kártya. Majd felirtam Win32 diskmanagerrel és működik... Lehetséges ez, vagy a fele hibás? :)

[ Szerkesztve ]

(#45534) Rimuru válasza vadorzó (#45532) üzenetére


Rimuru
veterán

Mutass mar egy kepernyokepet. :)

(#45533) Cool Face: Linuxrol (Unix like) beszelunk, a fajl kiterjesztes kb semmit nem er, viszont ha tenyleg ez a neve akkor stimmel a kiterjesztes, az utolso pont utani resz a kiterjesztes.
Probald ki hogy atnevezed, utana a file paranccsal nezd meg mi tortent, csinaltam egy kis peldat.

[ Szerkesztve ]

Vigyázat, csalok!

(#45535) Pano


Pano
addikt

Sziasztok!

Szeretném ismét a segítségetek kérni (most nem az én linuxomról van szó), de szintén ubuntu és nem LTS, hanem 15.10.
Valamiért ezen a gépen, bármilyen distro kerül fel rá előjön a screen tearing jelenség (video lejátszás közben mint ha egy pixelsor néha elcsúszna és töredezett kép hatást kelt). De néha még finom görgetésnél is 1-1 weboldalon.
Radeon 250x van a gépben, zárt illetve nyílt driverrel is csinálja.

Ez ellen lehet tenni valamit?

Előre is köszi!

[ Szerkesztve ]

(#45536) Flowtation


Flowtation
őstag

Sziasztok!
(Ubunutu 14.04 LTS)
Diashow készítéséhez letöltöttem az imaginationt. A program egyszerű mint egy faék, viszont hiába állítom be az elején, hogy vob vagy flv legyen, ha elmentem nem tudom megnyitni a fileokat, csak a gedittel. A gnome commander szerint nincs kiterjesztésük.

Mi lehet a gond? Egyben ha tudtok másik progit azt is szivesen venném. Semmi nagy kunszt nem kell, csak bedobok pár képet, egy zenét és utána megnéznénk a családdal...

Előre is köszönöm.

Keresek: D-link covr-1102 2 pack routert.

(#45537) ubyegon2 válasza Pano (#45535) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szia!

Ilyen eseteknél nem árt azért pontosan meghatározni a DE-t!

Tearingre teardokit javaslom. ;)

(#45538) ubyegon2 válasza Flowtation (#45536) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Kipróbáltam, nálam .img kiterjesztést ír a Nemo-ban a mentett fájlra, nem tudom milyen kiterjesztésre kéne átírni, nem szoktam szlájdolni, de ha tudod a kiterjesztés nevét egy normál slide-nak, akkor írd át arra.

Van pár alternatíva, ezeket sem használtam még. Az ffdiaporama a tárolóban is benn lesz szerintem, meg van egy olyan is, hogy dvd-slideshow, legalábbis Mint-en benn van a tárolóban.

[ Szerkesztve ]

(#45539) Flowtation válasza ubyegon2 (#45538) üzenetére


Flowtation
őstag

Akkor nem értem...nekem az elején lehet kiválasztani, hogy milyen tipusú fájl legyen... bár olvastam a leírásában, hogy valami ffmpeg encoder kell hozzá, de azt nem tudom mi, illetve az audiohoz is kell egy kiegészítő. Viszont én az ffmpeg-et nem tudom telepíteni a szoftverközpontból.

Most felraktam a photofilmstripet, eddig jó, bár ez beállítástól függően renderer jó sokat. Egyébként renderelésnél mit érdemes kiválasztani?

Keresek: D-link covr-1102 2 pack routert.

(#45540) CPT.Pirk válasza Pano (#45535) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Radeon 260X-em van, ismerős amit írsz. A Catalystben ott van a "tear free desktop" opció amit be kell pipálnod ha alapból nem lenne, a nyílt driver meg eleve jobb a tearing terén.

Ezen felül az ablakkezelőn múlik még a tearing dolog. A KDE KWin ablakkezelője kínál olyan lehetőségeket amikkel el tudsz játszani, másikak nem annyira. Az igazi előrelépés a Wayland-es KDE lesz ezen a téren.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#45541) ubyegon2 válasza Flowtation (#45539) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Pedig Ubuntun is ott kell legyen az universe tárolóban. ffmpeg, igaz a 14.04 simán kimaradt valahogy.

Próbáld meg felrakni PPA tárolóból

Ne szoftverközpontot használj amúgy, hanem a Synaptic-ot telepítésekhez.

Egyébként renderelésnél mit érdemes kiválasztani?

Sorry, tényleg nem ismerem ezeket.

(#45542) Pano válasza CPT.Pirk (#45540) üzenetére


Pano
addikt

S a a KDE alatt miként lehet ezt hangolni?

Amúgy catalystban megtaláltam ezt a lehetőséget, de annak használata meg kicsit akasztja a kep folyamatos haladását, mint ha azzal kompenzálná le. Így lényegében a problémát egy másikra cseréled.

Az a baj hogy a nyílt driver nem jó neki mert játszani is szeretne steamen.

(#45543) Pano válasza ubyegon2 (#45537) üzenetére


Pano
addikt

Köszi.

Bocs telorol vagyok és igy kénytelen vagyok másik hszben :D

(#45544) BoB válasza CPT.Pirk (#45540) üzenetére


BoB
veterán

GNOME jobban all wayland-el mint a plasma.

Nalam egyelore kdeinit5 segmentation fault-al indul, es lefagynak ablakok, nem lehet ablakokat bezarni.
Grafikus artifact-ok vannak, vibral a kep, VLC 2 ablakkal indul ahol egyikben a video megy, masikban meg ott vannak a hangero, hol tart a film csuszka, menu, stb :D

Mikor lesz ez hasznalhato nem tudom....

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#45545) Pano válasza BoB (#45544) üzenetére


Pano
addikt

A Wayland kezd a linux duke nukem foreverje lenni, úgy érzem.

(#45546) CPT.Pirk válasza Pano (#45542) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Amerre a dekorációkat lehet állítani, ott kell a megjelenítést pl. áttenni Xrendererről OpenGL-re, abból van több is. Ezt a menüt keresd, most nem mondom meg pont hol van, nem vagyok kde előtt. [link]

Egyébként a Catalyst nagyjából halott már, az Uborka új verzióján már tesztelhető is a hibrid AMD driver. Úgyse LTS-t használsz, esetleg kipróbálhatod. AMDGPU vagy mi a neve, phoronixon találsz infót erről.

bob.zxr: igen ez így van. Ettől független a Gnome nálam nem játszik, mert alapból nagyon kevés lehetőség van benne. Min próbálod a KDE-t most?

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#45547) Cool Face válasza Rimuru (#45534) üzenetére


Cool Face
aktív tag

Átírtam és tökéletesen működik, köszi a tesztet. :)

(#45548) BoB válasza CPT.Pirk (#45546) üzenetére


BoB
veterán

Termeszetesen mint ahogy eddig is, Arch-on. Plasma 5.6 ota van hivatalosan is plasma-wayland session, igy mar sddm-bol valaszthato es nem kell mokolni semmit sem.

GNOME nalam sem jatszik, de van akinel igen :K

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#45549) CPT.Pirk válasza BoB (#45548) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Szerintem nálam Chakrán is van ilyen, majd megnézem. Amúgy jah, van akinek igen. :D

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#45550) Flowtation válasza ubyegon2 (#45541) üzenetére


Flowtation
őstag

Kicsit utánaolvastam, a lényeg, hogy nem készít konkrétan slideot, hanem csak hasznája a képeket meg a zenét onnan ahonnan megadom neki. Tehát a konkrét felhasználó által készített slideot egy másik felhasználó nem tudja pl megnézni. Arra meg nem jöttem rá, hogy hogyan lehet kiirni.
De lényeg a lényeg a photofilmstrip jól működik, nem is olyan sok idő a renderelés, 57 kép és egy 3 perces zene, kb 10 perc volt, medium minőségben, mpeg4-xvid/mp3 avi-ban. Már csak arra nem jöttem rá, hogy ha megadok egy konkrét zenét, akkor ahhoz állítja e az átfedések idejét vagy sem.
Köszi a segitséget!

Keresek: D-link covr-1102 2 pack routert.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.