Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#41301) gvandor válasza kkdesign (#41300) üzenetére


gvandor
csendes tag

Grub újratelepítése (nálam grub rescue után csak ez segített): http://wiki.ubuntu.hu/index.php/GRUB_2_%C3%BAtmutat%C3%B3#GRUB_2_.C3.BAjratelep.C3.ADt.C3.A9se_LiveCD-r.C5.91l
Grub 2 újratelepítése live cd-ről résznél leírtak.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu 14.04 LTS (Unity)

(#41302) jimmy399 válasza hcl (#41298) üzenetére


jimmy399
senior tag

A poén ,hogy az ember hiába tiltja le BIOS-ból a merevlemezt, ha elindul egy telepítő vagy oprendszer, akkor az amúgy is végigdetektál mindent és leltárba szedi a lemezt, mégha a BIOS-ban tiltva is van...

--- N/A ---

(#41303) hcl válasza kkdesign (#41300) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Akkor már tedd rendesen új Grub telepítésel.
Igazából ha van egy eszközön egy Grub-od, akkor ez majdnem ugyanaz, ha azt mondod neki, hogy update-grub, akkor be kell húznia az összes OS-t amit maga körül talál.

@Jimmy399 : Amúgy igen, normálisabb OS-ek már megkerülik a BIOS-t. Mindenesetre egy próbát megér, főleg hogy akkor onnan bootol, ami engedélyezve volt, és ahova jó esetben a Grub-ot tette.

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#41304) Gyb001


Gyb001
senior tag

Üdv.
Terminálban hogyan tudom semlegesíteni a joker (* ?) karaktereket? A jelszavamban van 1 db * (csillag) karakter amit nem fogad el. Mindíg azt mondja a szerver hogy rosz név/jelszó, pedig biztosan jó. Böngészőbe bemásoltam ott egyből belép.

Ötlet?

wget --no-check-certificate \
--save-cookies cookies.txt \
--post-data 'gyarfas=foo&JELSZÓ*=bar' \
https://valami.hu

A bus station is where a bus stops. A train station is where a train stops. On my desk, I have a work station

(#41305) CPT.Pirk válasza kkdesign (#41300) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A téma összefoglalót nyisd le, az alján lévő 2 soros grub2 telepítő procedúrát csináld meg. Bármelyik live képes Linux disztró alól meg tudod csinálni.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#41306) kkdesign válasza CPT.Pirk (#41305) üzenetére


kkdesign
senior tag

Ezt kapom, így hogy lezongoráztam az összefoglalóban olvasottakat, sőt boot repairral is próbáltam 2. próbálkozásra, hogy feltegye a GRUBot az SDA-ra.

Ez volt a multkor is... Update-grub is megvolt. Semmi.. :O :O

(#41307) kkdesign válasza gvandor (#41301) üzenetére


kkdesign
senior tag

Csináltam végig, majd :
root@ubuntu-gnome:/# grub-install /dev/sda
Telepítés a(z) i386-pc platformhoz.
/proc/devices: fopen failed: Nincs ilyen fájl vagy könyvtár
device node not found
device node not found
device node not found
device node not found
device node not found
device node not found
device node not found
device node not found
device node not found
device node not found
/proc/devices: fopen failed: Nincs ilyen fájl vagy könyvtár
device node not found
/proc/devices: fopen failed: Nincs ilyen fájl vagy könyvtár
/proc/devices: fopen failed: Nincs ilyen fájl vagy könyvtár
device node not found
/proc/devices: fopen failed: Nincs ilyen fájl vagy könyvtár
device node not found
device node not found
device node not found
device node not found
A telepítés befejeződött. Nem jelentettek hibát.
root@ubuntu-gnome:/#

Ennyit tudok tenni hogy ezeket megmutatom, én már tanácstalan vagyok

[ Szerkesztve ]

(#41308) lev258 válasza kkdesign (#41307) üzenetére


lev258
veterán

Valami itt nekem nagyon nem tetszik. A második kép szerint fel van csatolva két partíció, de nem is értem miért. A Grub-ot meg aztán a a másik lemezre próbálod telepíteni. Első körben lecsatolnám azokat a partíciókat, majd keresnék egy leírást a neten Grub újratelepítésről. Lehet az összefoglalóban található nem az igazi (nekem más/máshogy rémlik).

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#41309) ubyegon2 válasza lev258 (#41308) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Neked nem furcsa, hogy nincs sima / a csatolási pontnál?

csak kéne egy ilyesmi:

most el kell húznom kis időre, meglátjuk a fejleményeket

(#41310) kkdesign válasza lev258 (#41308) üzenetére


kkdesign
senior tag

igazából a jelentősebb probléma az, hogy így nincs gépem, csak live linux :D és ezért is volt kényelmes az eddigi állapot, hogy volt Windows-om és Ubuntu is csak az Ubuntu csendben. Most olyan pánik állapot van :DDD :D

(#41311) lev258 válasza ubyegon2 (#41309) üzenetére


lev258
veterán

Ha Live-ban van éppen, akkor azt nem láthatja. Csak azt, hogy a Live-ban hova csatolta.
kkdesign: Már Windows sincs? Hogy jutottunk ide? Azt hittem, azt nem bántod/nem akarod bántani semmiképp se.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#41312) kkdesign válasza lev258 (#41311) üzenetére


kkdesign
senior tag

Úgy jutottunk ide, hogy grubot telepítettem az SDA-ra. És a fentebb lévő Grub Resque fogad.

Majd [ezt] próbáltam végig, és ahol rosszba váltott a dolog az van kimásolva kódként ide a feljebb lévő hszembe. (Multkor találtam Lilo vagy Lila vagy Lilu vagy bánomisén mit amivel megjavítottam a Windows-t, most is ez lesz a sorsa ha nem jön össze :O :DDD )

[ Szerkesztve ]

(#41313) ubyegon2 válasza lev258 (#41311) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ja, a live nem tűnt fel.

A linkelt útmutatóban ez helyes így egyébként?

sudo mount --bind /dev/ /mnt/dev

a dev és a mnt közötti dupla /-re gondolok.

(#41314) lev258 válasza kkdesign (#41312) üzenetére


lev258
veterán

Én először helyretenném a Windows boot-ot (ehhez kell Windows telepítő, amennyiben előzőleg nem készült megfelelő mentés a Windows boot-ról). Ezután pedig megpróbállak vezetni a Grub-bal.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#41315) kkdesign válasza lev258 (#41314) üzenetére


kkdesign
senior tag

Nincsen, csak 1 pendrive-om van, azon pedig live-ubuntu, ami a gepben van. Lilo helyretette a múltkor, most is keresem, hogy melyik oldalon volt ami helyesen mukodott. De lehet a boot repair progi is kepes helyretenni, vagy nem?

(#41316) spammer válasza kkdesign (#41310) üzenetére


spammer
veterán

Szerintem töröld az egész Windowst a pics@ba, a helyére egy full format után raksz egy linuxot és problem solved. ;]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#41317) lev258 válasza kkdesign (#41315) üzenetére


lev258
veterán

A Lilo úgy látom, egy Grub-hoz hasonló boot manager. Az eredeti Windows boot-ot nem fogja helyretenni. Ha viszont azt sikerült beüzemelni, akkor a Grub-nak sem kell gondot okoznia.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#41318) kkdesign válasza spammer (#41316) üzenetére


kkdesign
senior tag

Ha írsz rá negyed órán belül egy komplett adobe csomagot, továbbá szigorúan Micisoftos Office365-öt, (nem, nem kell alternatíva, nekem ezek kellenek :D ) Visual Studio-t, Akkor beszélgethetünk erről az opcióról is :D Nekem Mindegyik rendszerben vannak amik tetszenek :D Windóz/Mac/egyéb Linuxok :D én nem fújolom egyiket sem, sőt legszívesebben triple-bootban nyomnám ezeket :D

(#41319) kkdesign válasza lev258 (#41317) üzenetére


kkdesign
senior tag

De pedig helyretette, betöltött a Windóz :D eddig is az alapján volt a gépemen, hisz Július óta Windows 10ezem és augusztusban volt ugyanilyen helyzetem :) Töröltem az ubuntut és liveból ezzel a Liloval helyrehozattam (keresem az oldalt hogy mi alapján)

(#41320) kkdesign válasza kkdesign (#41319) üzenetére


kkdesign
senior tag

Probléma megoldva, Windowsból írok.

The method to fix the MBR is:
1. Boot the machine using the Live USB/CD.
2. Install lilo

sudo apt-get install lilo
3. Fix the MBR using lilo using the command:

sudo lilo -M /dev/sda mbr

Ennyitől betöltött a windows helyesen.

Mostmár akkor lehet újrakezdeni a Grubos dolgokat :)

[ Szerkesztve ]

(#41321) lev258 válasza kkdesign (#41320) üzenetére


lev258
veterán

Akkor menj be Live-ba.
Terminál:
sudo mount /dev/sdbx /mnt (sdx helyére a Linuxos rendszerpartíció azonosítója kell, nálad sdb6, ha jól láttam)
sudo mount --bind /dev /mnt/dev
sudo mount --bind /proc /mnt/proc
sudo grub-install /dev/sdb
sudo grub-install --recheck /dev/sdb
sudo umount /mnt/dev
sudo umount /mnt/proc
sudo umount /mnt
Szóköz, / jelekre figyelj, érdemes innen kimásolni pontosan.
grub-install-nál mutasd meg, miket ír. Vagy ha bármikor error-t kapsz.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#41322) lev258 válasza lev258 (#41321) üzenetére


lev258
veterán

Ha valami nincs rendben, ezt a részt:
sudo grub-install /dev/sdb
sudo grub-install --recheck /dev/sdb
cseréld erre
sudo chroot /mnt
grub-install /dev/sdb
grub-install --recheck /dev/sdb
exit

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#41323) kkdesign válasza lev258 (#41321) üzenetére


kkdesign
senior tag

előtte még szólok, nem észlelt semmit ha sdb-n volt a Grub. Első felvonásra sdbre lett téve, betöltött a Windows mintha mise történt volna.

Ekkor jött a képbe az EasyBCD onnan meg a Grub4dos fogadott,
majd a fentebb linkelt videóban meg nem találok el a lemezek között, nem észleli úgy mint a videóban, csak az ssd-t :( ez a root (hd0,0-s dolog a videóban. Egyszerűen végigzongoráztam egy kb 4x4es mátrixot de semmi, nem lát mást a grub4dos mint az ssd-t :D

(#41324) lev258 válasza kkdesign (#41323) üzenetére


lev258
veterán

Azért, mert a BIOS-ban kell boot sorrendet állítani. Ott válaszd majd a másik lemezt.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#41325) kkdesign válasza lev258 (#41324) üzenetére


kkdesign
senior tag

[kép]

A képen látszik, hogy miket választhatok, változtathatok. Feljebb beszéltünk arról, hogy ez Laptop, Merevlemez helyén SSD, DVDrom helyén HDD egy erre szolgáló delock tokban. Dvd-romom nincs benne.
Bootsorrendet minden reálissal kipróbáltam már, egy pillanatnyi állapotot látsz a képen, tehát arra amit mondasz, tettem már próbát. (Értsd úgy, hogy: volt első a boot sorrendben a Hard Drive, USB, CD, Diskette is, több esetben hard drive a 2. boothelyen volt)

[ Szerkesztve ]

(#41326) lev258 válasza kkdesign (#41325) üzenetére


lev258
veterán

...
Szóval nálad valószínűleg azért is gondok vannak, mert a másik lemez nem szokványos módon van csatlakoztatva és nem is HDD-nek látja. Kellemetlen.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#41327) #68216320


#68216320
törölt tag

szeretnék itthonra egy fileserver-t csinálni, amiben lennen egy 1TB HDD és 2db 500GB HDD. Utóbbi RAID1 tömbben. Van egy pci-e RAID kártyám, de szoftveres. Az érdekelne, hogy érdemes azt használnom vagy az Ubuntu ad lehetőséget arra, hogy kártya nélkül csak szoftverrel csináljam meg? Illetve érdekelne, hogy hiba esetén mi lesz majd a teendő. Hogyan veszem észre, ha kiesik az egyik HDD és mit kell tennem?

(#41328) kkdesign válasza lev258 (#41326) üzenetére


kkdesign
senior tag

Bios frissítés? re-flash? Bár hiába próbálom ugyanúgy az A11es-t a dell oldaláról, nem csinálja meg. Jobban meg nem nyúlok hozzá :)

(#41329) lev258 válasza kkdesign (#41328) üzenetére


lev258
veterán

Nem azon múlik. Ahogy látom, az ilyen megoldások ezzel járnak. OS alatt adattárolóként felismeri a rendszer, de BIOS szinten nem megy a dolog és a boot sem.
Még annyit megpróbálhatsz (ismét a Windows boot-ot kinyírva), hogy a két grub-os lépésben sda-ra cseréled és reméled, hogy a Grub így is le tudja kezelni a dolgokat. Minden más parancs maradjon. És kérem akkor majd az üzeneteket is.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#41330) lev258 válasza #68216320 (#41327) üzenetére


lev258
veterán

Ez csak magánvélemény, de szerintem RAID-del érdemes a haladó topic-ba menni.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#41331) kkdesign válasza lev258 (#41329) üzenetére


kkdesign
senior tag

Pihizek kicsit az ügyben :D délután, vagy holnap megcsinálom :) de egyébként, akkor nem ugyanide lyukadunk ki? -> [link]

(#41332) lev258 válasza kkdesign (#41331) üzenetére


lev258
veterán

Meglátjuk. Az előző esetben a grub install dobta a hibákat rendesen, ennek most változnia kellene az új leírással. Persze nem garancia. A Lilo-t meg már úgyis ismered, ha szükség lenne rá.
Amúgy korábban azt hittem, a Lilo telepítésével oldod meg a dolgokat (ami egyenlő egy Grub telepítéssel), de valóban van fixmbr funkciója is.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#41333) Gyb001 válasza #68216320 (#41327) üzenetére


Gyb001
senior tag

Lehet kártya nélkül is. md a neve.
Ezzel a paranccsal tudod megnézni hogy melyik hdd van életben :D
cat /proc/mdstat

A bus station is where a bus stops. A train station is where a train stops. On my desk, I have a work station

(#41334) #68216320 válasza Gyb001 (#41333) üzenetére


#68216320
törölt tag

És mi az inkább javasolt? Kártyával vagy anélkül?

(#41335) Gyb001 válasza #68216320 (#41334) üzenetére


Gyb001
senior tag

A kártyához jár valami szoftver ? Olvassál róla tapasztalatokat.
Gyenge procis gép? Ha nem akkor szerintem egyszerűbb az sw raid. (1 magos 1,5ghz celerontól erősebb?)

A bus station is where a bus stops. A train station is where a train stops. On my desk, I have a work station

(#41336) #68216320 válasza Gyb001 (#41335) üzenetére


#68216320
törölt tag

Valami 2 magos Xeon, de pontosan nem emlékszem. Én is egyre a softraid irányába hajlok. :)

Update: Még annyi, hogy nem tudom ésszerű-e, de ugyanezen a tömbön csinálnám meg a rendszert is, tehát boot-olnék róla.

[ Szerkesztve ]

(#41337) King Unique


King Unique
titán

Üdv!

Egy amatőr kérdés... :B

Meg tudja mondani valaki, hogy a Mint 17.2 Cinnamon kiadásban lévő "lemezek" alkalmazásnak mi a hivatalos neve és hányas verzió? GNOME Disks / GNOME Disk Utility?

[ Szerkesztve ]

(#41338) gvandor válasza #68216320 (#41336) üzenetére


gvandor
csendes tag

kkdesign: az általad bemásolt hibákat nekem is kiírta, de újraindítás után mégis működött a GRUB, mai napig hibamentes.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu 14.04 LTS (Unity)

(#41339) lev258 válasza King Unique (#41337) üzenetére


lev258
veterán

gnome-disk-utility 3.10.0
UDisks 2.1.3 (libudisks2 verzió: 2.1.3)
Ezt adja a névjegy.
Terminálban a gnome-disks paranccsal indul.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#41340) King Unique válasza lev258 (#41339) üzenetére


King Unique
titán

Tényleg, a névjegy, majd meglesem én is.

Köszönöm. :R

(#41341) Gyb001 válasza #68216320 (#41336) üzenetére


Gyb001
senior tag

Szerintem a gyorsabb hdd re rakd. Ha a nem raides eszköz a gyorsabb akor állítsd be hogy néha csináljon biztonsági mentést a raidre (systemback), nem sok hely max 10 gb. Ha van gyors usb3 pedrájvod és az alaplap is támogatja akkor arra is mehet. De én arról is csináltatnék biztonsági mentést néha.

A bus station is where a bus stops. A train station is where a train stops. On my desk, I have a work station

(#41342) freaghill


freaghill
őstag

Sziasztiok!

Felraktam a gépemre Linux Mint 17.2-t. Szeretnék rajta játszani is (Hearthstone, CS:GO).
Hogy tudod a kártyámhoz drivert letölteni?
lspci parancsra ezt dobta:
[AMD/ATI] Barts XT [Radeon HD 6870]

(#41343) lev258 válasza freaghill (#41342) üzenetére


lev258
veterán

Van egy Illesztőprogram-kezelő menüpont. Elvileg ott felajánlja.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#41344) Lathronos válasza freaghill (#41342) üzenetére


Lathronos
őstag

Beállítások -> További illesztőprogramok

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#41345) freaghill


freaghill
őstag

Telepitettem drivereket. Gondoltam ujrainditom a gepet. Most ez fogad: Nem tudtam elinditani az X-kiszolgalot.... Talaltam neten egy megoldast ami masoknak bejott, nekem viszont nem. Ez a Xorg -configure aztan pedig az ujat atmasolni a regibe. Hogy tudnam megoldani a problemat? Remelem ertheto voltam.

(#41346) lev258 válasza freaghill (#41345) üzenetére


lev258
veterán

Akkor belefutottál valami hibába. Igazság szerint talán jobban járnál frissebb rendszerrel és nyílt driverrel.
Ctrl+Alt+F2-vel be tudsz lépni konzolosan és ott kellene eltávolítani az AMD zárt drivert, hogy a dolgok visszaálljanak az eredeti állapotra.
sudo apt-get purge fglrx*

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#41347) freaghill válasza lev258 (#41346) üzenetére


freaghill
őstag

Szerinted akkor mit toltsek es honnan?

(#41348) lev258 válasza freaghill (#41347) üzenetére


lev258
veterán

Csak egy lehetőség, de pl. a Xubuntu 14.04.3-at kipróbálhatnád. LTS rendszer és naprakészebb grafikus driver téren. De persze bármely másik 14.04.3-on alapuló rendszert javaslom.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#41349) freaghill válasza lev258 (#41348) üzenetére


freaghill
őstag

Akkor a mintet hagyjam? Mindenki mast javasol

(#41350) lev258 válasza freaghill (#41349) üzenetére


lev258
veterán

Én teljesen kezdőknek általában megpróbálom a legrövidebb úton sikerhez vezető megoldást ajánlani. Mint-re is tehetsz frissebb nyílt drivereket, vagy megpróbálhatjuk a zárt AMD-t valahogy, de lehet több bosszúságot okozna neked, mint amennyire most vevő vagy. Erre a gépre a jövő tavasszal/kora nyáron megjelenő Mint már teljesen jó lesz, most viszont még nem ajánlanám neked a Linux rendszerekkel barátkozásra ezzel a géppel.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.