Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#40751) Vladi válasza szimi57 (#40688) üzenetére


Vladi
nagyúr

Csak szólok, hogy az a kártya max a 173-as gyári driver sorozattal megy. Az meg friss ubuntura már nem lesz. Max a centos 6-ra vagy ubuntu 12-re tudnád feltenni. Marad a noveaou driver, ami jelenleg minimális 3d gyorsítást tud.

(#40702) Boyrob:

A csomagtelepítés részéhez szólnék hozzá:
oké hogy furcsa, meg ismeretlen, de ha megérted és használod, rájössz, hogy a nextnextnél 1000000x praktikusabb módszer. Itt nem csak telepítesz, de frissítesz is. Plusz nyilvántartja a programjaidat. Plusz minden programod már letesztelt, ellenőrzött. Többek között ezért kevés a linuxra a vírus, mert nem telepítesz ész nélkül minden szart, hanem kiválogatják neked a megbízható programokat.

Terminál nem kell, vannak szép grafikus programok a csomagtelepítésre. Tipikusan ubuntud van, akkor a synapticot keresd.

Driver nem úgy megy. Általában minden használható drivert megkapsz már a telepítéskor. Nincs vele teendőd. Max a vga drivert kell utólag, de azt is szigorúan csomagból!! Plusz a nyomtatót.
Ami nem megy egyből az jó eséllyel sose fog. :DDD

A régi gépre most is feltehetsz pl: fedora lxde spint.

(#40705) Geripapa:

Én nem tudom ez ubuntun mér terjedt el, de én az inkább ne mellett voksolnék. A hátamon a szőr feláll, ha xy tárolóból zp csomagot csak úgy felrakok. Root joggal. :W
Azért van a disztribútor, hogy teszteljen.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#40752) piadex2


piadex2
senior tag

hello!

egy kérdés miért van az, hogy a mint nem tudja telepíteni a chrome-ot.
letöltöm a (ha jól emlékszem) deb-et, majd elkezdődik az install.
de hibával zárul.
mi lehet a baj?
köszönöm előre is a segítséget.

piadex2

kontakt: +36 70 502 2167 ; mail, privát

(#40753) lev258 válasza piadex2 (#40752) üzenetére


lev258
veterán

Milyen hibával?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#40754) CPT.Pirk válasza piadex2 (#40752) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Letöltöd, mármint kézzel? Ha igen, akkor miért? Csomagkezelőből kellene.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#40755) lev258 válasza CPT.Pirk (#40754) üzenetére


lev258
veterán

A Chrome nincs benne, ha nem adja hozzá a tárolókhoz. Viszont ehhez neki még korán van, most találkozik először Linux rendszerrel.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#40756) Sz7Cs válasza Sz7Cs (#40741) üzenetére


Sz7Cs
aktív tag

elnézést, de nálam jó volt.. biztos, mert png-be felejtettem véletlenül.
sikerült megoldanom egy újra telepítéssel. egyébként a legújabb verzió, ami a hivatalos oldalról elérhető.

:R

[ Szerkesztve ]

(#40757) CPT.Pirk válasza lev258 (#40755) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Chromeium sincs?

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#40758) lev258 válasza CPT.Pirk (#40757) üzenetére


lev258
veterán

Az van a tárolókban. De ő Chrome-ot akar.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#40759) #21078528 válasza piadex2 (#40752) üzenetére


#21078528
törölt tag

Nem írod mi a hiba, de azért próbálj egy 'apt-get -f install' parancsot.

(#40760) CPT.Pirk válasza lev258 (#40758) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A kettő között csak annyi különbség van, mint a Firefox és az Iceweasel között nem? Lehet nem is ismeri a Chromeiumot.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#40761) Syl válasza CPT.Pirk (#40760) üzenetére


Syl
nagyúr

Meg annyi, hogy a Chrome-nak van belső és friss Flash Player-re.

(#40755) lev258

Én innen töltöttem a 64 bites deb-et (mint 17.2) és nem kellett tárolóval vacakolnom. Elintézi a telepítő.
Hibátlanul működik, egyszerre is a Chrome és Chromium.

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#40762) #82679040 válasza CPT.Pirk (#40760) üzenetére


#82679040
törölt tag

Azért akad sztem,google cuccai (diák,dokumentumok etc.) meg tán codec is van a chrome-ban ami a chromiumban nincs.Meg ugye alapból a flash bár az már a csomagkezelőből is feltehető hozzá nem kell már mókolni vele.

[ Szerkesztve ]

(#40763) beloadjoker


beloadjoker
őstag

Hali!

Feldobtam linuxot external hddre, megy is róla szépen, viszont vannak problémák :D feldobtam az xfce-t és a hang megszűnt létezni :D Ezen kívül leállításkor nem választja le a külsőt hanem csak elveszi a külső hddtől az áramot a gép ami nemhiszem hogy hosszútávon jót tenne neki /hallani lehet ahogy szegény megy aztán egyszer csak "elmegy" az áram és megáll/
Szóval ezeket hogyan lehetne orvosolni?
/és még egy dolog linux alatt mivel tudnám nézni a hdd kihasználtságát? /nem hogy mennyi foglalt belőle hanem mennyire van igénybevéve, pl mint winen ahogy grafikonnal mutatja, vagy százalékosan esetleg? az lenne a legjobb, meg egy hőfok is jó lenne, ha conky ezt tudja akkor viszont csak mondjátok és megkeresem/

:R

[ Szerkesztve ]

Oneplus One 64gb S. Black + nokia N900 + Xperia Mini + Lenovo y510p i7 SLI 16Gb 256 ssd 1tb ext. hdd + Lenovo x200 + Nexus 7 grouper 16gb + Nexus 7 flo 32gb

(#40764) géeles válasza beloadjoker (#40763) üzenetére


géeles
aktív tag

Nálam is mutatja a conky a disk IO t grafikonon, meg a hőmérsékletet is. Van conky topic, de este küldöm neked, ha most nemsikerül elérnem...

TV Box Amlogic S905X4 4GB+64GB 8K 2.4G/5G X96Max, OnePlus Nord2-5G, "P."

(#40765) King Unique válasza beloadjoker (#40763) üzenetére


King Unique
titán

Üdv!

"feldobtam az xfce-t és a hang megszűnt létezni "

Mivel volt eredetileg telepítve, utólag lett rátéve az Xfce? Én a default felületekkel dobtam fel már Mint 17.2 Cinnamon / KDE, Ubuntu, eOS rendszereket és semmilyen probléma nem volt. Ugyanúgy működtek kb., mint belső HDD-n.

"Ezen kívül leállításkor nem választja le a külsőt hanem csak elveszi a külső hddtől az áramot a gép ami nemhiszem hogy hosszútávon jót tenne neki /hallani lehet ahogy szegény megy aztán egyszer csak "elmegy" az áram és megáll/"

Ez ellen nem tudsz mit tenni, mert arról fut a rendszer, így nem tudod leválasztani (nem is engedi, ahogy néztem), mintha külön külsőként lenne csatolva. Ugyanez van Windowst és Linuxot futtatva is róla, hogy amikor kikapcsolod, akkor szépen kattan egy nagyot...viszont a mai merevlemezeknek ezt elvileg ki kell bírnia, bár hosszútávon lehet nem a legegészségesebb. Igaz, amikor kikapcsolom a notit, ott is hallani, ahogyan leparkolja a fejet és kattan, bár talán finomabban.

Egyébként, ha futó rendszerhez van külsőként csatolva, Linux alatt akkor is csak bizonyos asztali felületeken (pl.Cinnamon, Mate,Unity) lehet úgy leválasztani, hogy le is álljon teljesen. Máshol csak a partíciót választja le (KDE, Xfce) és utólag kihúzva alóla a tápot, nyekken egyet. Elvileg elég előbbi is és akkor nem sérül a fájlrendszer, de előnyösebb, ha egy füst alatt leáll szépen. Ilyenkor még az udisks unmount és detach parancsokat lehet terminálból futtatni, vagy akár gyorsbillentyűket hozzárendelni, amivel full leáll. De, ha maga az OS is arról megy (esetedben), akkor nyilván nem engedi.
Illetve még azt vettem észre, hogy USB 3.0 portokban az UASP módban csatlakozó külső meghajtók sehogyan sem állíthatóak le teljesen, a tünet:
3.0 port : leválaszt —►pillanatra leáll —►újra felpörög és csatolódik
2.0 port : leválaszt —►pillanatra leáll —►újra felpörög —►leáll.

Érdekes :D Windows alatt nincs ilyen probléma.

Lemezkihasználtság megnézésére szokott lenni beépített tool, illetve az Ubuntus Lemezek alkalmazás a hőfokokat is mutatja. Hőfokokra meg szoktak lenni xy felületen, a panelen is kisalkalmazások, illetve terminálból is megnézhető [link]. Persze a Conky látványosabb.

[ Szerkesztve ]

(#40766) lev258 válasza King Unique (#40765) üzenetére


lev258
veterán

Utóbbiról a múltkor olvastam valamit, talán megoldást is. De mivel engem nem érint, már elfelejtettem. Ezeket azért nehéz, mert pont a visszakapcsolás a lényegük. Valami hotplug vagy ilyesmi szó segíthet a keresésben.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#40767) King Unique válasza lev258 (#40766) üzenetére


King Unique
titán

Próbálgattam korábban is, de nem igazán találtam rá megoldást. :(
Lehet vmi konfigfájlban kéne átírni vmit, mint pl. a fényerő beállításánál, de lövésem sincs.

Viszont ez a működés azért kicsit abszurd, mert ilyenkor már egyáltalán nem szabadna visszakapcsolnia és újracsatolnia, pont ez a lényege. És más típusú meghajtók esetében pont így is működik. Van a sima partíció leválasztás- újra felcsatolás, de az megint más és ott nyilván jó is ez a fajta lehetőség. Már x éve a Linuxokban is helyett kapott ezen eszközökhöz ez a biztonságos leválasztás opció, ami pont az előbb említett full leállítást és rendszerből való eltávolítást csinálja. Pendrive-oknál maradt a sima kiadás.
Nekem az a gyanúm, hogy ez vmi bug lehet a rendszerben / kernelben, mert mint mondtam több disztró is produkálta.

[ Szerkesztve ]

(#40768) beloadjoker válasza King Unique (#40765) üzenetére


beloadjoker
őstag

Hali!

Igen utólag lett rátéve alapból gnome 3 van rajta
A hddvel akkor megbarátkozom, conkyt meg akkor majd beállítom

Oneplus One 64gb S. Black + nokia N900 + Xperia Mini + Lenovo y510p i7 SLI 16Gb 256 ssd 1tb ext. hdd + Lenovo x200 + Nexus 7 grouper 16gb + Nexus 7 flo 32gb

(#40769) lev258 válasza King Unique (#40767) üzenetére


lev258
veterán

A probléma elsősorban usb 3.0-s eszközöknél jelentkezik és ott sem mindegyiknél. Lehet bug, lehet valami mélyebb. Ennél többet én sem tudok most mondani.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#40770) beloadjoker


beloadjoker
őstag

Már csak egy hdd temp kéne és annyi, majd kiegészítem ezt amit találtam :) Van grafikon is a hdd használatáról szóval ennyi nekem elég :)
Még egy dolog, hogy tudom eltüntetni a terminal és minden más ablak fehér/fekete keretét? Vagy ez a téma sajátja, esetleg a terminálé? /terminatort használok szinte mindig/ /bár az utóbbit nem hinném /
pl itt egy téma aminél a terminálnak nincs kerete
/ja és persze az idő sincs beállítva de azt már írtátok egyszer majd visszakeresem/

Oneplus One 64gb S. Black + nokia N900 + Xperia Mini + Lenovo y510p i7 SLI 16Gb 256 ssd 1tb ext. hdd + Lenovo x200 + Nexus 7 grouper 16gb + Nexus 7 flo 32gb

(#40771) Yllgrim válasza beloadjoker (#40770) üzenetére


Yllgrim
őstag

Kali... :) Igazi kezdo disztro :P Csak viccolok :)

Ez a Conky tetszik, megnezem majd magamnak :)

[ Szerkesztve ]

Peace is a lie, there is only passion. Through passion, I gain strength. Through strength, I gain power. Through power, I gain victory. Through victory, my chains are broken. The Force shall free me.

(#40772) pomorski


pomorski
őstag

SZevasztok! Nem vagyok linux ember, csak felhasználói szinten nyúzom a linuxot. Írom a progikat (Fortran progikat és cudás C++ progikat), amiket parancssorból fordítok le ifort-al, vagy nvcc-vel. A problémám az, hogy van egy gépem a dolgozóban, amit időnként el szeretnék érni itthonról is SSH-val, mert mondjuk jó lenne rajta megnézni valamit, vagy átmásolni róla valamit... Kérdésem az, hogy mit kellene feltenni erre a dolgozóban lévő gépemre, hogy azt itthonról elérhessem?

(#40773) beloadjoker válasza Yllgrim (#40771) üzenetére


beloadjoker
őstag

Magát kalit meg előtte backtracket használom most már elég régóta, de csak a toolokhoz "értek" valamennyire, linux egyéb dolgaiban amivel kezdeni kellett volna pl alap használat kis bash stb még mindig sügér vagyok :D HA kell a conky itt megtalálod: [link]

Hogy tudnám megnézni a külső hdd-m /arról fut a rendszer/ hőfokát?
Nyilván csak az sdb-k jönnek szóba bár nemtudom melyik melyik... /két partíció van rajta egy ~250gbos meg a fennmaradó az 1tbból az ntfs/

[ Szerkesztve ]

Oneplus One 64gb S. Black + nokia N900 + Xperia Mini + Lenovo y510p i7 SLI 16Gb 256 ssd 1tb ext. hdd + Lenovo x200 + Nexus 7 grouper 16gb + Nexus 7 flo 32gb

(#40774) #82679040 válasza beloadjoker (#40773) üzenetére


#82679040
törölt tag

pl.hddtemp csomag
hddtemp /dev/sdX parancs

a conky-val is kiírathatod az értékét

[ Szerkesztve ]

(#40775) beloadjoker válasza #82679040 (#40774) üzenetére


beloadjoker
őstag

Szia, köszi de megnézted az utolsó hozzászólásomban a képet? :) Ez az: [link]
vagy valamit ennyire nem értek? :F

Oneplus One 64gb S. Black + nokia N900 + Xperia Mini + Lenovo y510p i7 SLI 16Gb 256 ssd 1tb ext. hdd + Lenovo x200 + Nexus 7 grouper 16gb + Nexus 7 flo 32gb

(#40776) #82679040 válasza beloadjoker (#40775) üzenetére


#82679040
törölt tag

Ja igen közben látom : smart not available.
Akkor passzolnom kell.De infót adj róla ,hogy aki képben van tudjon segíteni : hdd?ssd? mi a típus?

(#40777) #82679040 válasza beloadjoker (#40775) üzenetére


#82679040
törölt tag

lökd be ide ennek a kimenetét : smartctl -i /dev/sdb

(#40778) King Unique válasza beloadjoker (#40773) üzenetére


King Unique
titán

Hááát, hááát....

Elvileg a hddtemp /dev/sdb is kiírná, de lehet csak SATA-n működik, USB-n nem.
Nekem pl. ezt dobja:

sudo hddtemp /dev/sda
/dev/sda: WDC WD5000BPVT-24HXZT3: 38°C

sudo hddtemp /dev/sdc
/dev/sdc: WD My Passport 0730: S.M.A.R.T. not available

Akkor ott a PSensor, amit a leírás alapján szépen fel lehet telepíteni és van GUI-ja is. Viszont nálam az USB 2.0/ 3.0 meghajtókat ez se látja...

Akkor jöjjön HD Sentinel, amit ezen leírás alapján a legkönnyebb telepíteni. Ez már kijelzi a 2.0, illetve a 3.0 BOT módban csatlakozó külső meghajtók hőfokát:

HDD Device 2: /dev/sdc
HDD Model ID : WDC WD10TMVW-11ZSMS1
HDD Serial No: ****************************
HDD Revision : 01.01A01
HDD Size : 953870 MB
Interface : Oxford/SAT USB/ATA
Temperature : 20 °C
Highest Temp.: 52 °C
Health : 100 %
Performance : 100 %
Power on time: 114 days, 14 hours
Est. lifetime: more than 1000 days

Viszont USB 3.0 UASP (SCSI) módot használó meghajtókkal már nem boldogul:

HDD Device 2: /dev/sdc
HDD Model ID : ICY BOX IB-250StU3+BH15
HDD Serial No: ?
HDD Revision : ?
HDD Size : 953869 MB
Interface : SCSI
Temperature : Unknown °C
Highest Temp.: Unknown °C
Health : Unknown %
Performance : Unknown %
Power on time:
Est. lifetime:

=========================================================

HA SMART adatok kellenek a külső HDD-ről, akkor pl. a smartctl kilistázza:

smartctl --all /dev/sdc

Vagy grafikus programként a GSmartControll, ami nagyon jól megjeleníti. Viszont nem minden USB vezérlőt támogat [link].

[ Szerkesztve ]

(#40779) #82679040 válasza beloadjoker (#40775) üzenetére


#82679040
törölt tag

[Arch wiki szerint ]"Hddtemp usually reads field 194 from the smart data of the drive. In SSDs temperature information is usually stored in field 190. To obtain this information, one can run:
$ smartctl -a /dev/sdX
or
$ hddtemp --debug /dev/sdX
where X is a character (e.g. a,b,c...) representing the drive. Use lsblk to check this.
Alternatively, add a new entry in /usr/share/hddtemp/hddtemp.db. For example:
$ echo '"Samsung SSD 840 EVO 250G B" 190 C "Samsung SSD 840 EVO 250GB"' >> /usr/share/hddtemp/hddtemp.db"

Nem tom usb-n csatlakoztatva ér-e valamit!

[ Szerkesztve ]

(#40780) beloadjoker


beloadjoker
őstag

Köszi srácok mindenkinek, pont megjött a pizzám, szóval kaja után nekiállok próbálgatni, és válaszolgatni :)

:R :R

Oneplus One 64gb S. Black + nokia N900 + Xperia Mini + Lenovo y510p i7 SLI 16Gb 256 ssd 1tb ext. hdd + Lenovo x200 + Nexus 7 grouper 16gb + Nexus 7 flo 32gb

(#40781) #21078528 válasza pomorski (#40772) üzenetére


#21078528
törölt tag

Gyk. megválaszoltad magadnak: OpenSSH szerver (sshd)... ;)

(#40782) pomorski válasza #21078528 (#40781) üzenetére


pomorski
őstag

Én az SSH-t nem telepítettem a gépre, az már fent volt. Ebből kifolyólag nem volt információm arról, hogy létezik olyan, hogy openSSH. De így már lett, szóval mindjárt kipóbálom. Köszi

(#40783) géeles válasza beloadjoker (#40775) üzenetére


géeles
aktív tag

Igen nálam is volt adatbázis hiányosság /etc/hddtemp.db
Bele kell tenni a tipusodat...
:K

TV Box Amlogic S905X4 4GB+64GB 8K 2.4G/5G X96Max, OnePlus Nord2-5G, "P."

(#40784) #21078528 válasza pomorski (#40782) üzenetére


#21078528
törölt tag

Az OpenSSH van fent, és valszeg csak a kliens... ;)

(#40785) King Unique válasza #82679040 (#40779) üzenetére


King Unique
titán

Nincs is ilyen mappa. Próbáltam az etc-be beírni 194-es értékkel, a saját meghajtóm debug által kiadott nevével, amit hozzá is adott a hddtemp.db lista végére. De nem jó így sem. :N

(#40783) géeles: mi kell beírni pontosan és melyik sorba :F

Egyébként GSmartControl is kijelzi a SMART infóknál (Attributes) grafikusan a hőmérsékletet (29°C):

[ Szerkesztve ]

(#40786) Boyrob


Boyrob
csendes tag

1 kérdés? Az mitől lehet hogy a compiz beállításoknál az ablak animációra vagy árnyékolásra vonatkozó funkciót kikapcsoltam hátha gyorsabban futna a laptopon, de amint le okéztam kijelentkezett, gondolom rögtön aktiválni akarta és aztán a belépő képernyőn beírtam a jelszót. Kis töltés után visszavágja ugyanazt az ablakot, ismét írhatom a jelszót és ez így megy unásig. Hogyan tudnám kijavítani hogy ne kellene újra telepítenem, alap állásba rakni a beállításokat lehetséges?
Zorin OS 9 egyébként a páciens, gyorsan kudarcba fulladt az ismerkedés...
Próbáltam Grubból hibamegoldást csinálni de csökkentett grafikus módban nem hajlandó elindulni. :((

(#40787) pomorski válasza #21078528 (#40784) üzenetére


pomorski
őstag

köszi

(#40788) beloadjoker válasza #82679040 (#40776) üzenetére


beloadjoker
őstag

Egy hddről lenne szó, maxell etank 1tb usb 3.0 ennyit tudok róla

#smartctl -i /dev/sdb
smartctl 6.4 2014-10-07 r4002 [x86_64-linux-4.0.0-kali1-amd64] (local build)
Copyright (C) 2002-14, Bruce Allen, Christian Franke, www.smartmontools.org

/dev/sdb: Unknown USB bridge [0x2109:0x0701 (0x107)]
Please specify device type with the -d option.

Use smartctl -h to get a usage summary

King Unique

hddtemp /dev/sdb
/dev/sdb: Maxell: S.M.A.R.T. not available

/sudot lehagytam mert alapból root vagyok/

PSensor-t akkor kihagyom ha nálad sem jó akkor szerintem nálam se lesz, főleg ilyen noname hddnél :)

Vicces hogy a Hdsentinel sem akar működni :DD /vagy mrá nagyon késő van és valamit ennyire elnézek??/

#gunzip Downloads/hdsentinel.gz
# chmod +x Downloads/hdsentinel
# ./Downloads/hdsentinel
bash: ./Downloads/hdsentinel: No such file or directory

Aha rossz volt amit a leírásban linkeltek, így már jó:

unzip hdsentinel_008_x64.zip
Archive: hdsentinel_008_x64.zip
inflating: HDSentinel
~/Downloads# ls -1
BETA-SuperSU-v2.52.zip
grouper-M-TWRP_v1.1.zip
HDSentinel
hdsentinel_008_x64.zip
~/Downloads# chmod +x HDSentinel
~/Downloads# ./HDSentinel
Hard Disk Sentinel for LINUX console 0.08 (c) 2008-2011 info@hdsentinel.com
Start with -r [reportfile] to save data to report, -h for help

Examining hard disk configuration ...

HDD Device 0: /dev/sda
HDD Model ID : SAMSUNG SSD PM830 2.5" 7mm 256GB
HDD Serial No: S0TZNSAD306278
HDD Revision : CXM03D1Q
HDD Size : 244198 MB
Interface : S-ATA II
Temperature : Unknown °C
Highest Temp.: Unknown °C
Health : 100 %
Performance : 100 %
Power on time: 2 days, 7 hours, 38 minutes
Est. lifetime: more than 1000 days

HDD Device 1: /dev/sdb
HDD Model ID : TOSHIBA MQ01ABD100
HDD Serial No: 94RBSECLS
HDD Revision : AX101U
HDD Size : 953870 MB
Interface : Oxford/SAT USB/ATA
Temperature : 34 °C
Highest Temp.: 48 °C
Health : 100 %
Performance : 100 %
Power on time: 68 days, 10 hours
Est. lifetime: more than 1000 days

smartctl --all /dev/sdb1
smartctl 6.4 2014-10-07 r4002 [x86_64-linux-4.0.0-kali1-amd64] (local build)
Copyright (C) 2002-14, Bruce Allen, Christian Franke, www.smartmontools.org

=== START OF INFORMATION SECTION ===
Vendor: Maxell
Product: External USB 3.0
Revision: 0101
Compliance: SPC-4
User Capacity: 1,000,204,883,968 bytes [1.00 TB]
Logical block size: 512 bytes
Device type: disk
Local Time is: Thu Oct 15 14:52:23 2015 EDT
SMART support is: Unavailable - device lacks SMART capability.

=== START OF READ SMART DATA SECTION ===

Error Counter logging not supported

Device does not support Self Test logging

géeles

Ezt nem igazán értem pontosan, tudnál segíteni benne?

A kérdésem márcsak az lenne hogy hogyan tudnám conkyba tenni az aktuális hőmérsékletet végülis :D

És köszi mindenkinek az eddigi helpeket :R

[ Szerkesztve ]

Oneplus One 64gb S. Black + nokia N900 + Xperia Mini + Lenovo y510p i7 SLI 16Gb 256 ssd 1tb ext. hdd + Lenovo x200 + Nexus 7 grouper 16gb + Nexus 7 flo 32gb

(#40789) agy73p


agy73p
senior tag

Fedora 22 Gnome - XFCE:
bluetooth adapterrel külső bluetooth hangeszközt (audi receiver) szeretnék hozzáadni. BT csatlakozás már van, VLC-vel próbáltam, és azt hiszem, hogy csak a lejátszás külső eszközön (vagy ilyesmi) kellene, de azt meg nem találok. Mit kellene letölteni?
Szerk: VLC - hangeszköz: belső hangforrás analóg sztereó.

[ Szerkesztve ]

(#40790) herdsman12


herdsman12
őstag

USB-s HDD-n, órák óta futó tömörítés állapotát meg lehet nézni?

(#40791) spammer válasza Boyrob (#40786) üzenetére


spammer
veterán

Próbáld meg törölni a compiz configokat a home könyvtáradból, lásd: [link]

szerk: Ctrl+Alt+F2 vagy más F gombokkal tudsz átváltani konzolra. Ha a fenti törlés nem segít, akkor próbáld meg leszedni (apt-get purge) a compizt, majd rakd fel újra.

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#40792) géeles válasza King Unique (#40785) üzenetére


géeles
aktív tag

Az lesz megoldás, hogy abba (hddtemp.db) a fájlba beírod a saját meghajtód adataival 190 értékkel ha minden igaz...
Samsung SSD 840 EVO 120G B" 190 C "Samsung SSD 840 EVO 120GB
Nálam ez a sor kellett bele, szövegszerkesztővel nyisd meg, szerintem mindegy hova írod. Célszerű lesz a samsung szekcióba írni, olyan formában mint ahogy ott a többi van.
A Conkyba pedig ez a hőmérőm:
# |--TEMP ########## # sensors-detect szükséges hozzá
${goto 6}${voffset -15}${color1}${voffset 6}${font Zekton:style=Bold:size=10}HŐ${color}${font}${goto 40}MB${offset 20}CPU${offset 35}ssD${alignr 10}GPU
${goto 6}[ °C ]${font Droid Sans:style=Bold:size=10}${goto 43}${hwmon temp 1}
${voffset -17}${goto 70}${exec sensors|grep 'Core 0'|awk '{print $3}'}${voffset -1}${goto 140}${execi 10 hddtemp /dev/sda -n}

[ Szerkesztve ]

TV Box Amlogic S905X4 4GB+64GB 8K 2.4G/5G X96Max, OnePlus Nord2-5G, "P."

(#40793) beloadjoker válasza beloadjoker (#40788) üzenetére


beloadjoker
őstag

Esetleg valami kiíratás+ beolvasással?
Nem vagyok valami jó ebben /sem/ szóval csak azt néztem hogy ki lehet íratni adatokat a
HDSentinel -r paranccsal
és megnéztem hanyadik a hőmérséklet ami nekem kell, a 195ös sor lenne az, azt meg így kitudnám íratni:
head -n 195 report.txt | tail -n 1

Szóval ezt esetleg lehetne valahogy automatizálni? Mondjuk 15 percenként csináljon egy fájlt, aztán olvassa be
a 195ös sort, jelenjen meg nekem conkyban, újabb 15 perc elteltével megint csináljon egy fájlt, írja felül az előzőt, conkyban változzon az érték stb stb..
Persze ha van egyszerűbb mód arra is nyitott vagyok :D

Oneplus One 64gb S. Black + nokia N900 + Xperia Mini + Lenovo y510p i7 SLI 16Gb 256 ssd 1tb ext. hdd + Lenovo x200 + Nexus 7 grouper 16gb + Nexus 7 flo 32gb

(#40794) géeles válasza beloadjoker (#40793) üzenetére


géeles
aktív tag

Conky kép
Biztos meglehet azt is, de conky-s topik nem nagyon pörög...még egy a sorról
Ezt meg nem vágom, de ne add fel.

[ Szerkesztve ]

TV Box Amlogic S905X4 4GB+64GB 8K 2.4G/5G X96Max, OnePlus Nord2-5G, "P."

(#40795) spammer válasza beloadjoker (#40793) üzenetére


spammer
veterán

Cron, Crontab lesz a barátod, ha automatizálni akarsz időszakosan. [link]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#40796) beloadjoker válasza géeles (#40794) üzenetére


beloadjoker
őstag

Jól néz ki, és nálad ott figyel a hőmérséklet is :O
Egyébként a második linket miért küldöd nekem? Nem az ssd hőmérséklete érdekel, az nincs is használva, külső hddről megy a linux azt kéne csak monitorozni :D

spammer

Köszönöm meg fogom nézni :)

:R

Oneplus One 64gb S. Black + nokia N900 + Xperia Mini + Lenovo y510p i7 SLI 16Gb 256 ssd 1tb ext. hdd + Lenovo x200 + Nexus 7 grouper 16gb + Nexus 7 flo 32gb

(#40797) géeles válasza beloadjoker (#40796) üzenetére


géeles
aktív tag

Az sem lehet nagyon más probléma szerintem; a hdd-d adatai nem szerepelnek az említett adatbázisban azokat írd bele....Az ssd-t meg használd. :)

Akkor toshiba szekció.

[ Szerkesztve ]

TV Box Amlogic S905X4 4GB+64GB 8K 2.4G/5G X96Max, OnePlus Nord2-5G, "P."

(#40798) beloadjoker válasza géeles (#40797) üzenetére


beloadjoker
őstag

A probléma az hogy nálam nincs ott a fájl ahol nálad igen :)
SSD-n egyenlőre ubi van, de sajnos váltani fogja egy win .. :/ /szóval használva van/lesz/

spammer

Találtam egy ilyet, most csak próbára:

"A */3 -al tudjuk azt jelölni, hogy az adott parancs 3 percenként fusson le.
Például, ha azt szeretnénk, hogy egy mappa és az abban lévő összes fájl jogosultsága percenként megváltozzon akkor a következőt kell beállítani:
*/1 * * * * chmod -R 775 /home/username/mappa/"

Szóval én így módosítottam a fájlomat, a probléma az hogy nem változik percenként, legalábbis ls -lel nézegetem a legutolsó módosítás dátumát, de semmi változás

[ Szerkesztve ]

Oneplus One 64gb S. Black + nokia N900 + Xperia Mini + Lenovo y510p i7 SLI 16Gb 256 ssd 1tb ext. hdd + Lenovo x200 + Nexus 7 grouper 16gb + Nexus 7 flo 32gb

(#40799) spammer válasza beloadjoker (#40798) üzenetére


spammer
veterán

Teszteld valami egyszerűbbel:

*/1 * * * * /bin/date >> /home/felhasználóneved/cron_teszt.txt

Ez csinál a home könyvtáradba egy txt fájlt, amibe mindig beszúrja a dátumot/időt.

Vagy akár ennyi is lehet:

*/1 * * * * /bin/echo 'teszt' >> /home/felhasználóneved/cronteszt.txt

Ez meg 1 percenként írogatja a teszt szót a cronteszt.txt nevű fájlba.

Most próbáltam pontosan ezeket a példákat, nálam működnek.

szerkesztésük:
crontab -e

listázás:
crontab -l

lásd a már linkelt Arch wikit.

szerk:

A crontab időzítésnél a parancs teljes elérési útját add meg (lásd /bin/valami), így hát a HD sentineles parancsnak is a teljes útját add meg. Ha nem tudod, akkor a

which parancsnév

megmutatja (vagy a which -a parancsnév)

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#40800) beloadjoker válasza spammer (#40799) üzenetére


beloadjoker
őstag

Köszönöm uram, csak a sentinel teljes elérési útja kellett és működik is :)
Most már csak conkyba kell valahogy beleszülni, de ha nem jön össze akkor csinálok rá egy parancsikont/Launchert aztán ha kíváncsi vagyok rá 1 katt és látom is :)
Tényleg most 40nél jár, hol a határ ahol már félnem kell, vagy hűtésen gondolkodni?

:R

[ Szerkesztve ]

Oneplus One 64gb S. Black + nokia N900 + Xperia Mini + Lenovo y510p i7 SLI 16Gb 256 ssd 1tb ext. hdd + Lenovo x200 + Nexus 7 grouper 16gb + Nexus 7 flo 32gb

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.