Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#40101) Neil Watts


Neil Watts
veterán

Sziasztok!

Tudom, nagyon noob kérdés, de uefi+ssd kérdésem lenne (15.04):

Konfigurációm:

- ASUS M5A97 EVO R2.0
- Phenom II X4 955
- 2*8GB DDR3-1600 ram
- Radeon R9 270X 2GB Vapor-X
- 128GB Samsung 830 SSD (I am using Windows 10 on this)
- 2TB SATA3 HDD (for data - ntfs)
- 2TB HDD (ntfs)
- 1TB HDD (ntfs)
- Asus Xonar DS opa2604ap opamppal
- 2x22" dell ips (u2211h+p2214h)
- Edifier HCS2330

Ez az elképzelés jó a telepítésre?

- Csinálok egy uefi pent rufus-szal Windowson
- Kikapcsolom a fastbootot Windowsban, nyomok egy "powercfg /h off"-ot, újraindítom majd leállítom a Windows 10-et.

(ha jól rémlik talán 13.10-zel próbálkoztam utoljára, s ott telepítés után "unsafe state"-ben voltak a particiók)

- lecsatlakoztatom az összes HDD-t. csak az SSD marad.
- Az UEFI-ben is kinyomom a fastbootot , s a secure bootot Other OS-re rakom.
- Bebootolok UEFI módban a pendrive-ról.
- Nem távolítom el a 13.10 efi bejegyzését efibootmgr-rel (félek, hogy belenyúl esetleg a lap szoftverébe, nrm akarok belőle téglát)
- A telepítővel az "Erase the disk and install Ubuntu" opciót választva felhasznbálom az egész SSD-t.
- Telepítés után VHA drivert rakok.

Kérdéseim:
- El kell távolítanom efibootmgr-rel a régi Ubuntus bejegyzést? Biztonságos a használata?
- Muszáj UEFI módban telepítenem? Nincs valami kompatibilitási mód amiben a régi telepítési módszer is mehet? (az uefi utáni takarítás eléggé macerásnak tűnik, ha utána Wint akarnék használni...)
- Minden hardverem támogatott lesz? remélem a 970-es chipsetet ismeri a rendszer, illetve a ventillátorvezérlés sem lesz gond. Nem szeretném megfőzni a gépet. Munkára és tanulásra is használnám, így bármiféle diszfunkció igen kellemetlenül érintene.
- A Samung SSD-mre ráengedhetem az automata particionálást? Jók lesznek az eltolások? TRIM?
- Ha kézzel kell csinálnom akkor mi a követendő példa? GParted? Az van a 15.04 lemezén?
-Telepítés után milyen SSD kímélő berállításokat ajánlott elvégeznem?

Tudom, sok, és nagyon kezdőnek tűnő kérdés, de meg kell jegyeznem, nem ismeretlen számomra a Linux, csak ez a felállás az eddigiektől eltérő, s bizonytalan vagyok.

Köszönöm!

Üdv. core2

(#40102) Geripapa válasza ubyegon2 (#40095) üzenetére


Geripapa
aktív tag

Ezt már a mint-ről írom :)

Ebben az esetben honnan tudom mit kell kiválasztani ha egy programot akarok telepiteni?

[ Szerkesztve ]

Segítségkéréshez: NSA320+FFP; Raspberry Pi2 Openelec/Kodi ;

(#40103) ubyegon2 válasza Geripapa (#40102) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ezt a program telepítőt nem használom, de jelen esetben az első sort kell kattintani, a másik kettő az bináris.
Érdemes kipróbálni a Synaptic nevű csomagtelepítőt programok telepítéshez, ill. később a Terminal-t.

A Syanptic informatívabb, mint ez a szoftverközpont, amiről azt is olvastam már, hogy összekavarhat időnként dolgokat.

(#40100) herdsman12 Valahol megvan még, ha nem csináltál cache és egyéb törléseket, vagy szedd le újra, a 2.5.öt meg remove-old előtte. Legrosszabb, hogy nem tudom lecsekkolni, nálam milyen!

Sorry, de melóban Wines gépen vagyok és teljesen le vagyok blokkolva, nem jut eszembe a dolgok neve/helye. Ilyen hatással van rám, ha Winnel kell bíbelődnöm. :(

[ Szerkesztve ]

(#40104) ubyegon2 válasza ubyegon2 (#40103) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Jól rémlett, a /var/cache/apt/archives-ben ha megvan, akkor tudsz downgradelni csomagot.

How to downgrade packages on Ubuntu? hirtelen nem találtam magyar leírást

(#40101) core2
Ha már itt elkezdted ezt a threadet, nem lenne célszerűbb abban a topikban folytatni? Ha már ugyanazok látogatják mindkettőt?

[ Szerkesztve ]

(#40105) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

Gondoltátok volna? A Microsoftnak van saját Linux disztrója, saját adat szerver és hálózati eszközök számára: [link] Azure Cloud Switch néven.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#40106) spammer válasza CPT.Pirk (#40105) üzenetére


spammer
veterán

Linuxot fejlesztett a Microsoft

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#40108) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

Hehe zsír!

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#40109) #21078528 válasza Neil Watts (#40101) üzenetére


#21078528
törölt tag

Szal Wint utoljára NT-t telepítettem, nem tudom, mit hogy csinál, tehát TISZTÁN Linux oldalról nézve...

Ha jól értem Ubut akarsz UEFI módban telepíteni. Olvasd el az idevágó írásomat a Logouton (Összefoglaló!!!) !
Minek húzod le a HDD-ket, kit zavarnak?
Wines dolgokat kiiktatod (Secure Boot, stb.).
Minden telepített OS létrehozza a saját bejegyzését, a régiek senkit nem zavarnak (mondjuk én szoktam takarítani, a lap szoftverébe meg senki nem nyúl bele, legfeljebb te, ha frissíted a BIOS-t).
Sosem használom az automatikus particionálást, így nem tudom, hogy normálisan megcsinál-e mindent GPT/UEFI-nél, válasz inkább kézi felosztást.
Az 'efibootmgr' teljesen biztonságos, csak tudni kell használni...
Ha a BIOS-ban EFI Boot van állítva, akkor muszáj EFI módban telepíteni. Az UEFI utáni takarítás rém egyszerű, formázod v. törlöd a partícióját és kész!
Mint írtam, én sosem használom az automatikus particionálás, GPT táblánál alap a 4k eltolás, szerintem ma már minden telepítő jól csinálja meg, de a GParted és a gdisk az halálbiztosan!
Használd a GParted Live terjesztést!
SSD témában olvasd el az idevágó írásom, vagy ubyegon2 kollégáét (Összefoglaló!!!)!

(#40110) Neil Watts válasza #21078528 (#40109) üzenetére


Neil Watts
veterán

Minden világos, nagyon köszönöm a segítséged! :)

"Minek húzod le a HDD-ket, kit zavarnak?" - Mivel vannak rajta adatok, így azt látom a legbiztosabbnak ha nincsenek bedugva telepítés alatt.

Üdv. core2

(#40111) #21078528 válasza Neil Watts (#40110) üzenetére


#21078528
törölt tag

Én is kösz a kérdéseket, ezek alapján kicsit kipofozom a GPT/UEFI írásomat...! ;)

(#40112) herdsman12 válasza ubyegon2 (#40104) üzenetére


herdsman12
őstag

Friss telepítés, max az előző .img mentésben kereshetném.
Sokadikra találtam letölthető 2.4-et és van hang.
Köszi.

(#40113) ubyegon2 válasza herdsman12 (#40112) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nem volt egyértelmű számomra, hogy friss telepítés, ezt is megemlíthetted volna! :U

Csak egy tipp, ha gondod van és keresned kell, akár itt a topikban is érdemes, például minitube 2.4 beírására előjött volna valami biztosan: [link] (#36262)-es hsz akár ebből a keresésből jó is lett volna. :)

másik tipp: ha a letöltő linken lévő 32 bites verzió nem lett volna megfelelő, akkor a feljövő webcímben visszamész a kezdőcímre és ott egyéb verziók is lesznek.

[ Szerkesztve ]

(#40114) N0zer0 válasza beloadjoker (#40052) üzenetére


N0zer0
senior tag

Jó, hát azt nem mondtad, hogy extra állítgatási igényeid vannak, minden állításnál újra kell forgatni a frankenwm-et. Akkor i3, de látom, azt próbálgatod, én mondtam, hogy kínlódni fogsz vele. Pedig jók ezek, csak nem kezdőknek és Windowshoz szokott felhasználóknak valók, szokni kell őket.

A másik, hogy az alacsony erőforrásigényű ablakkezelő egy dolog. Viszont a legminimalistább ablakkezelő is sokat eszik, ha GTK-s meg Qt/KDE-s programokat futtatsz rajta, hiszen ezek betöltik a saját libjeiket, és némelyik elég sokat. Ezt is számításba kell venni.

(#40115) herdsman12 válasza ubyegon2 (#40113) üzenetére


herdsman12
őstag

Köszi, ezt többet nem cseszem el, lesz majd más...

(#40116) jimmy399 válasza guftabi96 (#40089) üzenetére


jimmy399
senior tag

Helló!

"3 másik gép csatlakozik még ezen kívül a routeremre.
Mindegyiken Windows van (10).
Tudok-e itt a linuxon belül létrehozni egy olyan mappát, amit el tudnak érni a Windowsos gépek hálózaton keresztül?"

Persze, hogy tudsz, a samba a te barátod. Nekem is így van, linux/windows alól is elérem a másik gépet hálózaton keresztül authentikációval, fájlrendszertől függetlenül.

A korábbi kérdésedre, hogy melyik linux a legjobb... nehéz kérdés. Régi géped van, erre egy olyan linuxot lenne érdemes telepíteni, amiben te szabod meg aprólékosan, hogy mire lenne szükséged. Viszont mivel a kezdő fórumba írtál, így gondolom nem vagy annyira otthon a témában (még én se annyira azért) .
Amit én javasolnék az az Arch linux, de szerintem ez abszolút nem kezdőknek szánt disztribúció. De szerintem az egyik legjobban testre szabható terjesztés. A telepítés csupán egy alap rendszert tesz fel, kb 1,2 giga méretben. Ez teljesen alaprendszer, csak konzolod van, és ezután építgethetsz rá mindent, amit szeretnél. :)

Nekem boot után kb 160 MB ram-ot eszik a rendszer, de ez ilyen nagyon alap grafikus felület, bár tény, hogy lehet ennél még puritánabb is. Ja a gép azért nem egy őskövület, egy AMD A8-5600K (3,6 Ghz, 4 szál, 4 GB ram, SSD)...

[ Szerkesztve ]

--- N/A ---

(#40117) sz.j


sz.j
nagyúr

Szevasztok.

Van egy régi Asus A8R-MVP, A64 3800+ gépem amin eddig XP volt, amit már nem támogatnak, ezért arra gondoltam, hogy kipróbálnám a Linuxot.
Szerintetek erre a gyenge gépre melyik lenne a jó, illetve melyik kezelhető könnyebben/problémamentesen?

Előre is köszi az infót

Műanyag, alumínium és motoros redőnyök, valamint szúnyoghálók készítése, szerelése. www.szaboredony.hu

(#40118) CPT.Pirk válasza sz.j (#40117) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nem annyira gyenge az a gép még. Mennyi ram van benne?

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#40119) sz.j válasza CPT.Pirk (#40118) üzenetére


sz.j
nagyúr

Hogy őszinte legyek, nem tudom pontosan, 500MB vagy 1GB (4×250) ram van a gépben.

Műanyag, alumínium és motoros redőnyök, valamint szúnyoghálók készítése, szerelése. www.szaboredony.hu

(#40120) ubyegon2 válasza sz.j (#40119) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Linux Mint 17.2 "Rafaela" - Xfce (32-bit)
Ezt érdemes kipróbálnod. download torrent

A Linux Mint bemutatása

[ Szerkesztve ]

(#40121) CPT.Pirk válasza ubyegon2 (#40120) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Valamilyen Lxde-s disztrót javasolnék, főleg XP után.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#40122) sz.j válasza ubyegon2 (#40120) üzenetére


sz.j
nagyúr

Köszönöm az infót, rövidesen átolvasom.

#40121) CPT.Pirk

"Valamilyen Lxde-s disztrót javasolnék, főleg XP után."

És az miért is lenne jobb választás az előzőleg ajánlottnál?

[ Szerkesztve ]

Műanyag, alumínium és motoros redőnyök, valamint szúnyoghálók készítése, szerelése. www.szaboredony.hu

(#40123) ubyegon2 válasza sz.j (#40122) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Még kisebb a gépigénye és fapados, hasonlít az xp-re.

Mintben van egy nem hivatalos változat, sokan mondják, hogy egész jó, főleg az igen fapadol Lubuntuhoz képest. Lubuntu az az Ubuntu LXDE kezelő felülettel telepíthető változata.
Unofficial Linux Mint LXDE

Lathronos fórumtársunk csinált egy remastert is belőle, de nem lelem a linkjét! :(

[ Szerkesztve ]

(#40124) sz.j válasza ubyegon2 (#40123) üzenetére


sz.j
nagyúr

Akkor inkább a Linux Mint 17.2 "Rafaela"-l próbálkozom, remélem, hogy nem lesz túlzó a gépigénye.

Műanyag, alumínium és motoros redőnyök, valamint szúnyoghálók készítése, szerelése. www.szaboredony.hu

(#40125) ubyegon2 válasza sz.j (#40124) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szerintem el kéne fusson simán, előző processzorom majdnem ugyanilyen volt, igaz 2 giga memóval.

Itt az Mint XFCE igénye

System requirements:

512MB RAM (1GB recommended for a comfortable usage).
9GB of disk space (20GB recommended).
Graphics card capable of 800×600 resolution (1024×768 recommended).
DVD drive or USB port.
forrás

Elolvashatod az Összefoglalóban is benne lévő cikket is :

Váltás Windows XP-ről Linux Mintre

[ Szerkesztve ]

(#40126) CPT.Pirk válasza sz.j (#40122) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nem jobb vagy rosszabb választás, de nekem nagyon idegenek ezek a "dock"-ot tartalmazó dolgok.

Az Lxde viszont alapból úgy van felépítve, amit megszoktál az XP-n meg Win7-en. A saját véleményem az, hogy ez a szisztéma való asztali operációs rendszerekre.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#40127) ubyegon2 válasza CPT.Pirk (#40126) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

de nekem nagyon idegenek ezek a "dock"-ot tartalmazó dolgok

Milyenek ezek a dock-ot tartalmazó dolgok? :F

(#40128) CPT.Pirk válasza ubyegon2 (#40127) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Az xfce alsó sávja középen, ami kb. a gyorsindító.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#40129) ubyegon2 válasza CPT.Pirk (#40128) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nekem van fenn egy Mint XFCE, de az ugyanilyen panelos megoldású, mint a Cinnamon. :U

Meg is nézem.

Megnéztem, semmi nincs a közepén.

[ Szerkesztve ]

(#40130) inf3rno válasza CPT.Pirk (#40128) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Docker nincs rajta alapból, csak ha felteszed. Alapból ilyen xp-hez hasonló megoldás van, ami elég gány. Cinnamon-nál fel lehet tenni applettel olyat, ami win7-hez hasonló, de sajna nem a legstabilabb az applet. xfce-nél nem találtam ilyesmit, úgyhogy arra valszeg csak a docker van.

[ Szerkesztve ]

Buliban hasznos! =]

(#40131) ubyegon2 válasza inf3rno (#40130) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Csak kíváncsi az ember és terminalba kiadja ezt a parancsot és meg is változik minden:

xfce4-panel --restart

ott is van reboot után egy másik felső panel és ez:

Szuper, most csinálhatom vissza a régi panelt. :U

Ezt én sem kedvelem jobban, mint a Kapitány!

[ Szerkesztve ]

(#40132) inf3rno válasza ubyegon2 (#40131) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Nem csodálom. :-)

Buliban hasznos! =]

(#40133) sz.j válasza ubyegon2 (#40125) üzenetére


sz.j
nagyúr

Ez a "Váltás Windows XP-ről Linux Mintre" ismertető egy nagyon jó és hasznos anyag .., legalábbis nekem mint Linux után érdeklődőnek.

[ Szerkesztve ]

Műanyag, alumínium és motoros redőnyök, valamint szúnyoghálók készítése, szerelése. www.szaboredony.hu

(#40134) ubyegon2 válasza inf3rno (#40132) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ott is hagytam, csak kísérleti jelleggel van XFCE, majd úgyis elkap a kíváncsiság, hogyan csináljam vissza normálra a panelt.

(#40133) sz.j
Örülök, ha hasznosnak találod, remélem magát a Linuxot is örömmel fogod használni! :)

[ Szerkesztve ]

(#40135) ceia


ceia
őstag

Ha ez a topik a kezdőknek szól, milyen lenne haladóknak? :N
Van olyan disztró, amit kifejezetten a 0km-es próbálkozóknak írtak? Olyanra gondolok, aminél nem kell parancssorral és paraméterekkel, kapcsolókkal bajlódni, hanem minden grafikus felületen beállítható?

        it's more fun to compute

(#40136) CPT.Pirk válasza ceia (#40135) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

"Olyanra gondolok, aminél nem kell parancssorral és paraméterekkel, kapcsolókkal bajlódni, hanem minden grafikus felületen beállítható?" - miért, Windowsból van már ilyen? :D msconfig, ipconfig, regedit, cmd parancsok...

Az utolsó pár hsz-ben amúgy mintha kb. a Windows csempéiről beszélnénk, szóval semmi durva téma nem került elő. Ha még nem olvastad, akkor olvasd el pl. a http://itcafe.hu/cikk/linux_mint_telepites_windows_xp/bevezetes.html. Nálad az XP úgy is aktuális még gondolom.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#40137) ubyegon2 válasza ceia (#40135) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Van. Ezért lett pár év alatt igen népszerű. Linux Mint

(#40136) CPT.Pirk ;)

[ Szerkesztve ]

(#40138) CPT.Pirk válasza ubyegon2 (#40137) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Amúgy ma végre volt időm kipróbálni a KDE5-ös Chakrát (a hó végére tervezik kiadni), azt kell hogy mondjam, remélem sokan fogják másolni azt az asztali környezetet. (ezt most a KDE viszonyában értsd, ne a Chakra kapcsán)

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#40139) ubyegon2 válasza CPT.Pirk (#40138) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

No végre már, ez érdekel, úgyis követem a Chakra topikot is. Chakra plasma5 :Y

Nekem bejött ez a plasma5, kár, hogy Antergost le kellett szednem, pedig elég nehezen szenvedtem fel rá, az alap 4-es volt rajta. A grub-update mindig percekig időzött, amikor azt a partíciót próbálta azonosítani. Emiatt 1 órán keresztül szedtem le múltkor az 5 darab felesleges kernelt valamelyik disztrómról.

Most már csak az kéne, hogy az én gépemet is elfogadja a Chakra és végre működöt tudjon lehelleni!

[ Szerkesztve ]

(#40140) CPT.Pirk válasza ubyegon2 (#40139) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Sok minden változott, pl. átvették a Calamares telepítőt, amit a Manjaro is használ.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#40141) ubyegon2 válasza CPT.Pirk (#40140) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Az már jól hangzik, mert ez a másik tengeri lény nevű telepítő nem volt túl barátságos. Főleg a particionáló résszel voltak gondjaim. Hű de rég használtam már a Manjaro-t.

(#40142) King Unique válasza ceia (#40135) üzenetére


King Unique
titán

A Linux Mint valóban ajánlott lehet és egy Cinnamon felülettel még szépen is néz ki. :K
Ha mindent rendben lekezel, akkor valóban nem is kell mókolni és a "vezérlőpultjában" <---> rendszerbeállítások is szépen el lehet igazodni.

(#40136) CPT.Pirk: "msconfig, ipconfig, regedit, cmd parancsok..." - azért az tegyük hozzá, hogy ezeket általános felhasználás mellett nem igazán kell babrálni. :N Sokan azt sem tudják mit ezek, hozzá sem nyúltak eddig, mégis úgy-ahogy elkezelgetik a rendszert GUI-n.

[ Szerkesztve ]

(#40143) hódmaci


hódmaci
senior tag

Sziasztok!
Parancsikont hogyan tudok létrehozni az asztalra?
Egy mappa elérését szeretném kirakni.
linuxmint17.2 cinnamon

[ Szerkesztve ]

Hölgyeim! Azt tesszük a kirakatba ami eladó.:)

(#40144) ubyegon2 válasza hódmaci (#40143) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szia!

Ha Nemo-ban jobbkatt-tal rámész a mappára, akkor ott a link létrehozása sor középen

Az elkészült linket kihúzod az asztalra és kész.

Átnevezéssel módosítottam a mappa nevét.

[ Szerkesztve ]

(#40145) ceia


ceia
őstag

(#40136) CPT.Pirk Ahogy King Unique írta lejjebb, a Windowshoz nem kell parancssorozni, legfeljebb a haladó felhasználók vetemednek rá ;) (Különben a regedit és az msconfig grafikus felületű) Én is alaposan konfiguráltam az XP-t anno de egyetlen szót sem írtam parancssorba! Gpedit.msc, services.msc, msconfig, regedit és persze a vezérlőpult - mindent egérrel el lehetett végezni.

(#40137) ubyegon2 Ismerem a Mint-et, egész pofás ahhoz képest, hogy Linux. Mindenesetre örülök, hogy nem az Ubuntut írtad!

Nekem leginkább az Elementary OS tetszik, abban muszáj konzolozni?

[ Szerkesztve ]

        it's more fun to compute

(#40146) ubyegon2 válasza ceia (#40145) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nem igazán vagyok Ubuntus, ritkábban használom, de 14.04 óta tökéletes amúgy. A felhasználók jó része az Unity DE-t nem szereti, emiatt futott fel anno a Linux Mint, mert áttértek erre! :)

Ubuntuból a Gnome-os verzió van fenn nálam.
Debian Jessie és a Mint 17.2 pörög inkább Cinnamonnal, Ubuntu meg csak remaster van Cinnamonos.

Elementary OS-ban sem kell konzolozni, ugyanúgy Ubuntu alapú felhasználóbarát disztró az is. Az előző verziót használtam, ott kellett pár kiegészítést feltenni, de GUI-s volt az egész, az új meg már sokkal jobb, használhatóbb kezdőknek. Ezt olvastam a használóktól.

[ Szerkesztve ]

(#40147) CPT.Pirk válasza ceia (#40145) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ugyan már. Nem kell ahhoz advanced usernek lenned, hogy keljen pl. egy ipconfig /release, ipconfig /renew, vagy pl. rosszabb esetben egy sfc /scannow parancs mikor pl. kártevők beeték magukat a rendszerfájlokba. Akinek ezeket még nem kellett használta, az egyszerűen csak szerencsés.

A különbség Linuxon az, hogy itt azért szoktuk elővenni a terminált is, mert egyszerűen gyorsabb megcsinálni néhány rutin dolgot, mint a graf. felületen bekattintani.
Gy.k. ilyen a frissítés parancs. sudo apt-get update && sudo apt-get upgrade és már frissül is a rendszer. Plusz mivel ott van a bash history, gépelni sem kell, csak a felfelé gombot nyomni még oda nem érsz ehhez a parancshoz.

Úgy általában nem vagy rákényszerítve a terminál használatára. Ha be van lakva már a rendszer, akkor egyáltalán nem.
Ha olyan disztrót keresel amin teljes grafikus környezet van ahonnan minden fontos elérhető, akkor a KDE-s disztrók között nézz körül.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#40148) hódmaci válasza ubyegon2 (#40144) üzenetére


hódmaci
senior tag

Szia!

Nekem nincs ott a "link létrehozása"
Sőt még a "megkettőzés" sincs.

[ Szerkesztve ]

Hölgyeim! Azt tesszük a kirakatba ami eladó.:)

(#40149) spammer válasza ceia (#40145) üzenetére


spammer
veterán

Az elementary legutóbbi kiadása (Freya, ami az Ubuntu 14.04-re épül) nem biztos, hogy elég kiforrott, nem túl gyorsan haladnak a fejlesztésekkel sem, de ha tetszik, próbáld ki, hátha nem lesz semmi gondod vele. Viszont arra készülj, hogy eléggé fapados a konfigurálhatóságot tekintve. Az alapvető dolgok beállíthatók, de ha jobban testre akarod szabni, akkor lehet, hogy meg leszel lőve, amin még a tweak progi is csak korlátozottan segít (ha működik, mert a bétában nem működött). Tegyél egy próbáld a live rendszerrel és kiderül, hogy megfelel-e.

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#40150) Neil Watts válasza hódmaci (#40148) üzenetére


Neil Watts
veterán

Szia!

Ha jól látom ez a Windows NTFS partíciója, igaz? Akkor azért lehet ez nálad.

Üdv. core2

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.