Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu



Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#86601) GabeszGabesz


GabeszGabesz
csendes tag

Sziasztok!
Segítséget szeretnék kérni. Adott egy frissen összerakott konfig.:
Alaplap: Gigabyte Z790 Aorus Elite AX
Cpu: I7-14700kf
Ram: 2* 16GB ddr5 6000MHz Fury Renegade
Táp : Fsp 1000W 80+ gold Hydro G pro atx 3.0
Ssd: Samsung 250GB M.2 2280 NVMe 980 Basic
Ssd: WD 2TB m.2 2280 NVMe sn770 black
Hdd: Seagate 2TB 7200 SATA-600 256MB BarraCuda
op. rendszer: Win 10 22H2
A probléma a következő:
Nem látja a BIOS a HDD -t. A BIOS friss. BIOS alaphelyzetbe állítva. A Hdd másik gépben tesztelve kifogástalan. Másik jó Hdd-t sem lát a BIOS. Másik SATA kábellel, másik SATA portra csatlakoztatva se látja a HDD-t.
Köszönöm segítségeteket.

(#86602) Csorbi válasza GabeszGabesz (#86601) üzenetére


Csorbi
addikt

VMD nincs bekapcsolva véletlenül? Legalsó menüpont.

(#86603) GabeszGabesz válasza Csorbi (#86602) üzenetére


GabeszGabesz
csendes tag

Szia. Köszönöm válaszod. Amint hazaérek hétfőn, megnézem.

(#86604) mrzed válasza GabeszGabesz (#86601) üzenetére


mrzed
senior tag

Véletlen nem az M2M_SB -ben van az egyik ssd? Mert az tiltja a SATA3-2 és 3-3-as portokat (kézikönyv 27. oldal).

(#86605) GabeszGabesz válasza mrzed (#86604) üzenetére


GabeszGabesz
csendes tag

Köszönöm Neked is, megnézem. (Hamarabb esek pánikba, minthogy gondolkoznék :( )

(#86606) PimpDaddy


PimpDaddy
csendes tag

Sziasztok!
A napokban cseréltem procit (Ryzen 5 1600x - 2600x ) és videókártyát ( Rx 470 4GB - Rx 5700XT 8GB ) egy MSI B350 Gaming pro alaplapban ! Természetesen előtte volt egy Bios frissítés majd egy tiszta Windows install!
2 napig tökéletesen működött majd egyszercsak a kép lefagyott nem reagált semmire sem a gép!
Kikapcsoltam majd a tápot áramtalanítottam aztán próbálkoztam egy indtással! Nos még a BIOS sem jön be ellenben fekete képernyő és no signal ami fogad!
Majd észre vettem hogy a VGA Debug LED világít!
A Videókártyát Hardverapró-ról vásároltam ( https://hardverapro.hu/apro/powercolor_red_devil_radeon_rx_5700_xt_8gb_gddr6_v/hsz_1-50.html ) ahogy a hirdetésben is szerepel bontatlan volt! Mivel sem másik alaplapom sem Videókártyám nincs (el is adtam amint megjött ez) így csak tippelgetek és valahogy el akarom magammal hitetni hogy nem a VGA hibás hanem alaplap PCI express hiba!
Hozzáteszem ha kiveszem a kártyát és úgy indítok akkor is világít a VGA Debug LED!
Nagyon mellé lőnnék ezzel vagy lehet alapja?
Javítsatok ki ha tévedek!!!

Köszönöm

[ Szerkesztve ]

(#86607) Fox Mulder válasza PimpDaddy (#86606) üzenetére


Fox Mulder
aktív tag

Szia!
Bios reset megvolt? Húzd ki a gépet, nyomj rá a bekapcsra, hogy minden szufla kimenjen belőle, majd vedd ki az elemet egy percre aztán vissza és próbálj rá, ha beindul bios frissítés is ajánlott!

(#86608) PimpDaddy válasza Fox Mulder (#86607) üzenetére


PimpDaddy
csendes tag

Szia!
Igen megvolt!
Mint fent írtam Biost is frissitettem még mielőtt az újabb hardverek a gépbe kerültek volna!

(#86609) Fox Mulder válasza PimpDaddy (#86608) üzenetére


Fox Mulder
aktív tag

Bocsi elsiklottam felette, nézd meg minden a helyén van e, PCI expressz foglalatban nincs e semmi piszok/ találkoztam már ilyennel is / ssd ne legyen rajt, ha úgy sem akkor marad a legozás kizárásos alapon.

De voltak mások is ilyen problémával:
MSI B350 Gaming pro vga debug - Google-keresés

(#86610) PimpDaddy válasza Fox Mulder (#86609) üzenetére


PimpDaddy
csendes tag

Ezekkel a Google keresésekkel kezdtem! :F

(#86611) 5leteseN válasza PimpDaddy (#86610) üzenetére


5leteseN
aktív tag

AMD VGA-knak volt korábban ilyen fekete-képernyős Windows-os indulási problémája (Yt-on sok videó a megoldásról), de azok évekkel korábbi problémák voltak az akkori VGA-BIOS és akkori Windows driver gondokról és a megoldásukról.
Ezek elméletileg nem fordulhatnának elő most vásárolt VGA-val és mostani(szinte biztosan már javított) Windows-zal. :F

Mikor ezzel volt gondom 2-3-4 perces Yt-videók segítettek(vannak félórásak is, azokat átugrottam), de ismerős gépe volt, azon vannak elmentve, nem tudom belinkelni
Esetleg egy a gyors Yt-os keresés az "AMD VGA(RX 5700XT), black screen" szavakkal...

[ Szerkesztve ]

(#86612) zolikaDB


zolikaDB
veterán

Sziasztok!
Szükségem lenne wifi/bluetooth-ra az új gépemben.
LGA-1700, mATX lenne a kitétel, ebben a Giga lapban mindkettő megtalálható: GIGABYTE B760M GAMING X AX DDR4 (rev. 1.0).
Így, ebben a formában megállja ez a helyét, vagy jobb választás egy lap + mellé PCI-os wifi kártya?
Abban az esetben ez lenne a tippem: ASROCK B760M Pro RS/D4 + TENDA E33 AX5400.
(2 téglafal + cirka 15-20m-re van wifi repeater, most ezeken változtatni nem tudok)

Alapvetően egy i5-14600K + Asus 4060 8GB kombóhoz keresek DDR4-es mATX lapot. (+m2 SSD + 2x32GB DDR4 Corsair RAM).

Köszönöm :R

[ Szerkesztve ]

(#86613) mrzed válasza zolikaDB (#86612) üzenetére


mrzed
senior tag

Már ne pci-e kártyában gondlokodj. Szinte az összes lapon van már m.2 2230 wifi/bt foglalat.

(#86614) zolikaDB válasza mrzed (#86613) üzenetére


zolikaDB
veterán

Akkor a lapos kérdésemben mi a konkluzio?
Tudsz ajanlani egy lapot + hozzá wifi kártyát?

(#86615) Doky586 válasza zolikaDB (#86614) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

a konkluzio?

Hogy 20m és 2 fal után nem lesz interneted.. :B

(#86616) zolikaDB válasza Doky586 (#86615) üzenetére


zolikaDB
veterán

Most is erről írok, HP laptop beépített wifivel...

(#86617) mrzed válasza zolikaDB (#86614) üzenetére


mrzed
senior tag

Gyorsan körbenéztem, sajnos m2 2230 kártyákból itthon még nincs túl nagy választék. Inkább legyen a második opció, de mozgatható antennás verzióval. Sokat segíthet, ha az antennával még tudsz játszani, de legalább a gépház nem fogja árnyékolni. Alaplap gyártója meg egyéni preferencia kérdése, én személy szerint kedvelem az asrock lapokat.

szerk.: arra viszont figyelj, hogy a vga-tól elférjen majd a wifi kártya.

[ Szerkesztve ]

(#86618) zolikaDB válasza mrzed (#86617) üzenetére


zolikaDB
veterán

Köszönöm!
A lap, a chipset ma megfelelő, megállja a helyét az igényeimet figyelembe véve? Tehát i5-14600K, Asus 4060 dual fan?

(#86619) mrzed válasza zolikaDB (#86618) üzenetére


mrzed
senior tag

Szerintem egy "K"-s processzorhoz Z-s lap dukál, de szerintem ezt mondanák a Milyen alaplapot vegyek? topikban is. Konkrét típusra inkább a linkelt topikban kérj tanácsot.

(#86620) KraX


KraX
őstag

Sziasztok!

Egy asap kerdessel fordulnek hozzatok. Adott egy MSI MAG B650 Tomahawk Wifi alaplap es egy AMD 7800x3d + Corsair Vengence RAM (2x16GB) 6000MHz

Ket gepet raktunk ossze ugyanezekkel a komponensekkel es amikor elinditottuk a gepeket (az egyik meg nincs beszerelve a hazba, csak asztalon teszteltuk), akkor piros es sarga lef vilagit az alaplapokon (cpu es ram hiba), mindket gepen ugyanaz a hiba. Flashaletuk a biost az egyik gepen de a hiba meg mindig fennall… van esetleg valami otlet hogy mi okozhatja a hibat? En egyelore elfogytam az otletekbol. Az alaplapok adnak aramot a ventillatoroknak mindket gepnel. Koszi elore is. :R

For the God Emperor!

(#86621) Hoho válasza KraX (#86620) üzenetére


Hoho
tag

Szia!

Én megpróbálnék másfajta memóriát - Kingstonból valamelyiket.
Jártam már úgy, hogy pl. Patriot Viper memóriával, hogy a 2xxx, 3xxx procikkal tök jól ment, az 5xxx -essel meg el sem indult a gépezet. Régebben a Corsair sem volt kompatibilitás bajnok, így én elsőre ezzel próbálkoznék.

Üdv!
HZ

(#86622) 5leteseN válasza KraX (#86620) üzenetére


5leteseN
aktív tag

Az ilyenkor szokásos és javasolt RAM-CPU csereberék előtt érdemes elkövetni próba-indítást a RAM-okkal, egyesével.

[ Szerkesztve ]

(#86623) LuiT válasza KraX (#86620) üzenetére


LuiT
tag

A RAM-ok AMD platformhoz valók? A Corsair most a DDR5 korszakban kétféle típust készít a Vegeance ramjaiból, EXPO-s az AMD-hez, XMP-s pedig az Intelhez.

Üdv. „A törvényeket a bölcsek hozzák, és a bolondokat sújtják velük.” :-)

(#86624) Curtain


Curtain
senior tag

A gépem néha random a következő hibajelenséget produkálja: bekapcsolásnál három egyformát sípol. Ennek ellenére bootol és a windows is betölt. Viszont a gépen a bekapcsoló gomb villog mint mikor készenléti állapotban van a rendszer. Ramokat teszteltem (memtest, occt, win) semmi hiba. Legfrissebb bios. Nem csinálja mindíg hanem teljesen random. A lap egy Asus h510m A. Mi miatt lehet vajon?

"Ne legyetek bátortalanok, bátorak legyetek!”

(#86625) abdulka1 válasza Curtain (#86624) üzenetére


abdulka1
őstag

Ezt olvasd át! link

Nem az számít, hogy veszítesz vagy győzöl, az számít hogy ÉN veszítek-e vagy győzök.

(#86626) Icamingo


Icamingo
tag

Sziasztok!
Az MSI B550 Tomahawk-nak miért van 2 Lan csatlakozója?
Az egyik 1 gbit/s, a másik 2.5 gbit/s.
Köszönöm szépen a választ előre is.

(#86627) Csorbi válasza Icamingo (#86626) üzenetére


Csorbi
addikt

Hogy tudja használni mindkettőt akinek szüksége van rá. :C
(Tényleg nem értem mit szerettél volna megtudni valójában...) :)

(#86628) Icamingo


Icamingo
tag

Az nem világos, hogyan lehet egyszerre használni a kettőt. Pl. ha mindkettőt bedugom, akkor nem fog összeadódni a bejövő sávszélesség.
Bocsánat, ha ebben tudatlan vagyok.

(#86629) hobizoli válasza Icamingo (#86628) üzenetére


hobizoli
nagyúr

ket kulon halozat lehet vele

több drón kell ;P

(#86630) Doky586 válasza Icamingo (#86626) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Ha az egyiket tönkrevágja a villámlás, legyen egy tartalék.. :))

(#86631) Icamingo


Icamingo
tag

Ha egy speciálisabb területre gyártották volna a lapot (pl. szerver) akkor nem csodálkoznék. De ez egy elég népszerű, átlag otthonokba, átlag felhasználóknak készült "gamer" lap. Átlag Jóska hogyan tudná ezt a fícsört kihasználni? Vagy miért akarna vki 2 hálózatot bekötni?

(#86632) szucs54


szucs54
csendes tag

Sziasztok!
Egy kis segítségre lenne szükségem, mert elvesztem a PCI típusok között.
Adott ez a kis alaplap: GA-E6010N (rev. 1.0)
Ezen csak 2 db usb 3 van, viszont jó lenne, ha lenne még.
Ezen a lapon nincs PCI-e csak PCI, lehet kapni PCI csatlakozós usb 3 kártyát, de többe kerül mint az egész gép :)
Gondoltam veszek egy ilyen átalakítót: [link]
Akkor elvileg ebbe bele tudok tenni egy ilyen kártyát: [link]
Amennyiben ez így járható akkor a kérdésem az, hogy az átalakító leírásában az szerepel, hogy "Compliant with PCI Specification Version 2.3".
Az alaplap leírásában nincs benne, hogy milyen verziójú PCI van rajta.
Ez az átalakító működne a fent említett alaplapban?
Köszi a segítséget előre is.

[ Szerkesztve ]

(#86633) Pyttawrx válasza szucs54 (#86632) üzenetére


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

Szia.
Miért nem veszel egy normális USB HUB-ot? pl: [link]

(#86634) hobizoli válasza szucs54 (#86632) üzenetére


hobizoli
nagyúr

mikhez hasznalsz/hasznalnal USB3.0-t?

több drón kell ;P

(#86635) szucs54 válasza hobizoli (#86634) üzenetére


szucs54
csendes tag

Mivel elég korlátozott ez a kis lap (mert satából is csak 2 van rajta, egyiken egy ssd a rendszernek, a másikon egy sata rack) ezért az alaplapi két usb-re van rádugva két külső hdd. Mivel nem szeretnék folyton a gép mögött turkálni ahhoz hogy egy pendrive ne usb 2-en döcögjön ezért gondoltam erre a megoldásra.
Mint említettem csak az a gondom, hogy sehol nem tudom meg azt, hogy milyen verziójú az alaplapon a PCI csatlakozó.
Azt tudom, hogy PCI csatlakozón keresztül nem fogom elérni a max usb 3-as sebességet, de a 2-nél még mindig jobb lenne.

Pyttawrx-nek válaszolva: A HUB-okkal meg nem nagyon vagyok kibékülve, eddig mindig csak szívtam velük, ledobálta az eszközöket stb. (lehet, hogy ez csak egyéni szívás :) )

(#86636) hobizoli válasza szucs54 (#86635) üzenetére


hobizoli
nagyúr

HUB tipikusan akkor dobal le eszkozt, ha az energia felvetel magas
erre vaannak az u.n. powered HUB-k, aminek van sajat tapegysege, es akkor a USB kabel csak az adatkommunikaciot viszi

[link]

több drón kell ;P

(#86637) szucs54 válasza hobizoli (#86636) üzenetére


szucs54
csendes tag

Igen ezt tudom, de nem nagyon szívlelem őket :)
Amennyiben a PCI-os részre senki sem tud valamit mondani, még gondoltam egy ruspberry pi4-re. Erre vagy ruspberry os+samba, vagy valami alternatíva amivel gyakorlatilag egy NAS-ként lehet használni. Ezt ugye összekötni az említett alaplappal (géppel) és kész.

(#86638) Pyttawrx válasza szucs54 (#86635) üzenetére


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

értem, pedig jók azok, ha más nem külön táp, ahogy írják és meg van oldva.

(#86639) szucs54 válasza Pyttawrx (#86638) üzenetére


szucs54
csendes tag

Hát ha a fő kérdésemre nem jövök rá, akkor lehet, hogy mégiscsak az lesz, majd elválik.....

(#86640) LuiT válasza szucs54 (#86632) üzenetére


LuiT
tag

Szerintem biztos, hogy a PCI verzió 2.3-s azon a lapon, mert amint látom már tudja az UEFI-t is, és ha az emlékeim nem csalnak, akkor ennél nagyobb verziójú PCI csatlakozó nem is létezett. Az UEFI pedig a PCI csatolók eltünése után jött be.

Üdv. „A törvényeket a bölcsek hozzák, és a bolondokat sújtják velük.” :-)

(#86641) szucs54 válasza LuiT (#86640) üzenetére


szucs54
csendes tag

Köszi!
Hát ez az amiben én ennyire nem vagyok benne, csak az bizonytalanított el, hogy wiki szerint a PCI 2.3 az 2002-es szabvány és 2004-ben jelent meg egy 3.0.
Utóbbiról nem is hallottam eddig, csak most, hogy elkezdte utánanézni e miatt.

(#86642) jokeph válasza LuiT (#86640) üzenetére


jokeph
nagyúr

"Az UEFI pedig a PCI csatolók eltünése után jött be" - nem függvénye egyáltalán, 2017-es B350-es lapokon is van PCI slot, némelyiken 2 db is. :)

RyZsa konfig: R5 5600X, Gigabyte X470 Aorus Gaming 7 Wifi, LF III 360 Dark AIO, 4*8 GB Patriot Viper Steel 4400 CL19 KIT, TT TGS 650W RGB, Netac 930E 250 GB, Sapphire Nitro RX 480 8 GB, DELL P2417H *2, Thermaltake Core X31 Riing

(#86643) Fox Mulder válasza Pyttawrx (#86638) üzenetére


Fox Mulder
aktív tag

Ezekkel csak az a gond, hogy gyakran kompatibilitási problémák miatt lehetnek anomáliák, az évek során észrevettem, hogy több is csinált olyat, hogy eldobálta a kapcsolatot, a gép nem látta eszközkezelőben, újraindítás után igen. Több gépen kipróbálva, valamelyiken csinálta, valahol nem, nem jöttem rá végül mi volt velük. Lehet Win 11 csinálja vagy nem tudom, mert ahogy jöttek a Win 11 frissítések egyre jobb lett, de ritkán csinálja így is.

[ Szerkesztve ]

(#86644) Andralin


Andralin
aktív tag

Sziasztok!

Tanácsot szeretnék kérni egy Dell Latitude E6520 laptoppal kapcsolatban. Sikerült szoftveresen tönkrevágnom a BCD store-t és most nem bootol.
Egyedi multiboot-ot szerettem volna létrehozni rajta és az EasyBCD nevű programmal, Windows alatt manuálisan szerkesztgettem a BCD listát. Leírás alapján ez a program közvetlenül írja az alaplapon lévő NVRAM-ot, konkrétan az abban lévő BCD paramétereket (akárcsak a Windows saját bcdedit parancsa). Így tud új elemeket létrehozni az UEFI BCD listában, ami bootolás közben az F12 megnyomására jelenik meg és kiválasztható melyik BCD elemet szeretnénk használni a további boot-hoz.

Az egyik ilyen módosítás valószínűleg hibás BCD adatokat írt be az NVRAM-ba. Azóta halott a laptop. Bekapcsoláskor lefut a POST, ha lenyomom az F2-t vagy F12-t, azt még visszaigazolja, hogy érzékelte, majd a POST végén a Dell logónál megáll a folyamat és nem megy tovább. Próbáltam kivenni az RTC gombelemet, lehúztam a csatlakozóját, egy teljes órát vártam, de semmi változás.

Tudnátok abban segíteni, hogy fizikailag melyik IC-ben lenne ez az NVRAM tartalom, ami a BCD paramétereket tartalmazza és aminek a tartalma meghibásodhatott? Elképzelhető, hogy ugyanabban a flash memória IC-ben van, amiben maga a BIOS is? Olvasgattam olyat, hogy ez elképzehető lenne. Sikerült letöltenem az alaplap kapcsolási rajzát és azon sem találok más olyan IC-t, ami esetleg ez az NVRAM lehetne.

A kapcsolási rajzon a mellékelt kép szerinti flash IC-ket találtam csak. Netes leírás szerint itt az U52 maga a BIOS, az U53 pedig egy bizonyos EC, embedded controller firmware-je. És találtam neten dump-ot mindkettő flash-hez (E6520 BIOS + EC dump).

Mit gondoltok, hogy ha CH341A programozóval újraírom az U52/BIOS flash tartalmát, akkor az megoldhatja az hibásan beírt NVRAM problémát és megjavíthatom vele a gépet vajon? Érdemes lehet ebbe az irányba elindulni?

[ Szerkesztve ]

(#86645) makszutov.hu válasza Andralin (#86644) üzenetére


makszutov.hu
tag

Ha a neten talált dumpok valóban ehhez a típushoz valók, akkor nagy valószínűséggel megoldja a problémád. (Egy biztos: rosszabb nem lesz tőle - tehát nincs vesztenivalód)

"Magyar az, aki Magyarországon született, itt dolgozik és itt adózik!"

(#86646) GabeszGabesz válasza mrzed (#86604) üzenetére


GabeszGabesz
csendes tag

Köszönöm segítséged, ssd slot csere megoldotta a problémát. :) :R

(#86647) PimpDaddy válasza PimpDaddy (#86606) üzenetére


PimpDaddy
csendes tag

Nos a fentebb említett mizéria után alaplapot cseréltem!
Most már nincs Vga Debug Led jelzés ellenben így a gép amint bekapcsolom a tápot elindul azonnal majd 1-2 másodperc múlva kikapcsol! Az I/O Panel világít az Usb-k árm latt vannak így is hogy gép ugye elvileg nyugalmi állapotban van!

[link]

Probáltam már Cmos resetet , probáltam inditani úgy hogy megérintem a cmos erase head-et! ilyenkor is elindul egy-két másodpercre de ki is kapcsol!

[link]

Simán a bekapcsolásra nem is indul nem reagál semmit!
Minden a helyére van bekötve tehát ez nem lehet a probléma!

Hozzáteszem szétszedtem és újra összeraktam az egész gépet , elinditottam úgy is hogy csak testbench szerűen volt összerakva a gép , akkor egy ilyen random cmos érintéses inditás után belépett a biosba ahol mindent beállítottam , elmentettem!
ezek után beépitettem mindent a helyére és ugyanaz a jelenség fogadott!

Esetleg valaki tudna erre ésszerű agyarázatott adni?

Táp lenne?

[ Szerkesztve ]

(#86648) MZsoltee válasza PimpDaddy (#86647) üzenetére


MZsoltee
veterán

Próbáld meg egy memoriamodullal.

A tökéletes nő süketnéma, nimfomániás, és az apjának kocsmája van.

(#86649) PimpDaddy válasza MZsoltee (#86648) üzenetére


PimpDaddy
csendes tag

Azt is probáltam már!
Mindkettőt egyenként!

(#86650) jokeph válasza PimpDaddy (#86647) üzenetére


jokeph
nagyúr

"Nos a fentebb említett mizéria után alaplapot cseréltem!
Most már nincs Vga Debug Led jelzés ellenben így a gép amint bekapcsolom a tápot elindul azonnal majd 1-2 másodperc múlva kikapcsol! Az I/O Panel világít az Usb-k árm latt vannak így is hogy gép ugye elvileg nyugalmi állapotban van!" - Ezt régóta csinálja sok gyártó sok lapja, elvben egy önteszt, gondot nem okozott sosem.

A 2. videó és az utániakra:
Olyan mintha a tápot leoldaná a védelem zárlat miatt, ez lehet a táp saját problémája is.

Jó lenne próbára egy alap VGA, bármilyen is megfelel ami UEFI VBIOS-os (régi legacy VBIOS-is tudna menni benne (pl. 9600GT), de annak van feltétele a BIOS-ban, hová most nem lép be mert el sem jut odáig).

Csipogó nincs a rendszerben (speaker) ?
Mi az új lap ?

RyZsa konfig: R5 5600X, Gigabyte X470 Aorus Gaming 7 Wifi, LF III 360 Dark AIO, 4*8 GB Patriot Viper Steel 4400 CL19 KIT, TT TGS 650W RGB, Netac 930E 250 GB, Sapphire Nitro RX 480 8 GB, DELL P2417H *2, Thermaltake Core X31 Riing

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.