Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu



Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#86451) immer


immer
csendes tag

Sziasztok. Adott egy Msi z690 a pro lap, 12600k processzor. Ki lett véve a proci, majd vissza, azóta nem indul. Ha minden rajta van a cpu és ram felváltva villog. Ha kiveszem a ramot, csak a ram led világit. Ha leveszem a tápot a cpu-ról, csak a cpu led ég. Lett próbálva másik procival, ugyan az a történet. Ma a foglalat le lett ellenőrizve, egy láb hajlott volt, megigazitva, teljesen rendben ott minden. Ma próba és semmi. Meghalt a lap?

(#86452) Csorbi válasza immer (#86451) üzenetére


Csorbi
addikt

Szerintem ez teljesen egyértelmű, a napnál is világosabb.
Esetleg egy alaplap javítással komolyabban foglalkozó valaki kezdhet vele valamit. Talán.

(#86453) immer válasza Csorbi (#86452) üzenetére


immer
csendes tag

Köszi. Sajnos erre gondoltam és is.

(#86454) Ðávid válasza makszutov.hu (#86431) üzenetére


Ðávid
aktív tag

A linkelt összehasonlításból csak annyi derült ki a számomra, hogy egymáshoz közeliek a paraméterei a két processzornak. Ettől még könnyen előfordulhat, hogy a 4770TE mikrokódja nincs benne az alaplap BIOS-ában. Azt hiszem inkább olyat keresek ami szerepel a támogatási listában, az a biztos.

(#86455) Fiftike


Fiftike
csendes tag

Üdv. Segítséget szeretnék kérni.

Van egy MSI x470 gaming pro alaplapom egy reyzen 5 1600x proci benne nem egy mai darab egyikse de még megy. 8gb ram volt benne ami dual channel-ben ment. Kaptam 2 16gb-s :
kingston kf3200c16d4/16gx ramot amit bele is tettem cmos reset meg volt.

El is indult a gép de csak 16gb ramot jelez, látja minda 2 modult de csak 16 gb ami használható.

Ha nem dual channel-be rakom hanem single akkor meg van a 32 gb.
"Memory Try It!" Beállításokkal próbálkoztam de ez nem segített csak többször újra indult és végül vissza ált az alapbeálitásokra úgyan úgy 16 gb használható ram-mal.

Valaki tudna rá valami féle megoldást, hogy működjön dual channel- ben?
Vagy nincs rá lehetőség?

A választ elöre is köszönöm.

(#86456) Wovbagger


Wovbagger
tag

Sziasztok,

nem tudom, hogy jó helyen járok-e, mert lehet, hogy nem is az alaplap okozza a hibajelenséget, de egyelőre nem tudok másra gondolni.
Egy ismerősöm kért meg, hogy nézzek rá a néhány éves asztali PC-jükre, mert egy ideje borzasztóan lassú. Ezt sok minden okozhatja, úgyhogy átbattyogtam hozzájuk, és elindítottam a gépet. A Windows viszonylag gyorsan elindult, ránézésre rendesen működött, de inkább újraindítottam, és beléptem a BIOS-ba.
Itt azt láttam, hogy a CPU 60 fokos, aztán 70 majd 80... a CPU hűtő pedig 600 körüli rpm-mel forog (a pontos számra nem emlékszem, de stabil volt a fordulatszám). Próbáltam a BIOS-ban átállítani a CPU hűtést "veszett erősre" (nem emlékszem pontosan milyen angol kifejezés volt ott), de nem történt semmi, a fordulatszám maradt 600 körüli, a peoci meg még tovább melegedett.
Kikapcsoltam a gépet, levettem a ház oldalát, elindítottam a gépet, majd megláttam, hogy a CPU hűtő meg sem mozdul. Nem volt a ventillátor lapátok útjában semmi (láttam már odaérő kábel miatt nem induló ventillátort), úgyhogy csodálkoztam. Viszont találtam egy Ch_fan feliratú csatlakozót az alaplapon, így leállítottam a gépet és próbaképp átdugtam oda a ventillátort. Újra elindítottam a gépet, a vetillátor pedig felpörgött, és (ránézésre) stabil fordulatszámot tartva szép halkan pörgött.
Ezután a BIOS-ba belépve azt tapasztaltam, hogy a CPU-hűtő ventillátor fordulatszáma az alaplap szerint 0 (ami igaz is volt, hiszen azon a csatlakozón nem volt ventillátor), a ház hűtőventillátor fordulatszáma pedig 1,800 rpm (kb.), a CPU pedig nem melegedett 40 fok fölé.
Összeraktam a házat, azóta használják a gépet, és boldogok, mert ugyanolyan gyors, mint korábban. Szóval elvileg minden rendben, gyakorlatilag viszont vagy az alaplappal van gond - mert nem tudja vezérelni a ventillátort, vagy a ventillátorral, mert vezérelve nem működik.
Egy kicsit utána járva a dolgoknak azt találtam, hogy a CPU hűtő ventillátor 4 csatlakozós:
- Ground
- 12V DC
- Sense
- Control
ugyanakkor az alaplapi Ch_fan csatlakozója lehet 3 tűs, ahol hiányzik a fentihez képest a Control tüske, vagyis ha rá van kötve egy ventillátor, akkor az kap áramot, ezért elindul, a Sense lábán meg küldi a fordulatszámát, de nem vezérlődik, vagyis fix fordulatszámot tart.
A kérdés az lenne, hogy érdemes ezen gondolkodnom (főleg azon, hogy miért ír ki az alaplap 600-as fordulatszámot egy álló ventillátorról, mikor az egy másik csatlakozóra kötve minden bizonnyal valós fordulatszámot "kommunikál"), vagy felesleges, és örüljek inkább én is annak, hogy ők boldogok?

(#86457) marinea2


marinea2
addikt

Sziasztok!

Intel fronton melyik generaciotol vannak olyan alaplapok aminek van olyan csatlakozoja hogy a FractalDesing North hazam elolapi usb C-jet ratudom dugni? Koszonom!

Jelenleg egy 11400-as i5-om es egy Gb B560 HD3-as alaplapom van. Ezen nem talaltam.

"Régen" én voltam a rózsaszín maci - MVP Freak - Victory Royale - maFIA

(#86458) Csorbi válasza marinea2 (#86457) üzenetére


Csorbi
addikt

Ez nem generáció, hanem lap (és felszereltség) függő leginkább.
Pl. B560-ból az AsRock B560 Steel Legend-en is van olyan header.

(#86459) Doky586 válasza marinea2 (#86457) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Nézd meg hogy a ház kábelének végén milyen alaplapi csatlakozó van. USB2 vagy USB3. Ez a két fajta van. Nehéz összekeverni.

(#86460) Csorbi válasza Doky586 (#86459) üzenetére


Csorbi
addikt

Rosszul tudod. Legalább vennéd a fáradságot, hogy megnézd minimum a ház kézikönyvét, hogy milyen csatlakozóról van szó, mielőtt hozzászólsz. Ennek így semmi értelme.

USB 3.1 Gen2 headerről van szó.

(#86461) Doky586 válasza Csorbi (#86460) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Az ő meglevő háza, talán ő nézzen bele.. :DD
De igazad van akkor nem 2 hanem 3 féle van. Nem tud félredugni. Alaplapok leírásai is elérhetők a neten, főleg ha még csak keresgél. :)

(#86462) N3gro


N3gro
aktív tag

Sziasztok!

Gépcsere után a következő a hibajelenség:
- Ha DP-vel van összekötve a monitor Win10 alatt amikor a képernyő alvó üzemmódba lép, periodikusan 30 másodpercenként "nincs jel - az eszköz készenléti módbe lép" jelenik meg a monitoron.
-HDMI kábelre kicserélve a monitor alvó módba lépése után nem csinálja. Viszont itt leállítás után a monitoron: ellenőrizze a jelkábelt felirat megy folyamatosan. (DP-vel összekötve nem)

A konfig:
Alaplap: Asus ROG Strix B650E-F
RAM: G.SKILL 32GB KIT DDR5 6000MHz CL30 Trident Z5 NEO RGB AMD EXPO
VGA: XFX Speedster SWFT 319 Radeon RX 6800 CORE
Táp: Be Quiet Pure Power 12 M 750W
Monitor: Samsung S34J550WQR

BIOS-t frissítettem már az 1. beüzemelés után, mert a RAM-ot (6400) nem bírta. Aztán úgyse ment, így visszaküldtem és vettem helyette 6000-est, itt az EXPO működik.

Valami energiagazdálkodási vagy táp probléma lehet? Vagy VGA? :F
Az előző konfigommal nem volt ilyen probléma, a neten se találok rá megoldást.
Tudnátok segíteni?
Köszönöm!

(#86463) Csorbi válasza Doky586 (#86461) üzenetére


Csorbi
addikt

Ezek szerint még csak magát a kérdést sem értetted. :( :U

(#86464) palfitom válasza Fiftike (#86455) üzenetére


palfitom
félisten

Mely slot-okban vannak a ramok?
csak 16gb ramot jelez, látja minda 2 modult de csak 16 gb ami használható - Hol írja ezeket?

Life is too short to drive boring cars. * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * Szakmai kérdésekkel NE PRIVÁTBAN keress, annak a fórumon a helye! Köszönöm!

(#86465) Zοltta


Zοltta
senior tag

Sziasztok , ez a lap melyik generációig frissíthető ?
ASUS TUF GAMING B660M-E D4 , gondolok a 13 és 14 re

Leginkább i7-es procin gondolkodok, melyikkel úgymond kompatibilis még ?

Csak egy srác vagyok a nagy világból.

(#86466) makszutov.hu válasza Zοltta (#86465) üzenetére


makszutov.hu
tag

A 3010-es BIOS után mindegyikre... [link]

"Magyar az, aki Magyarországon született, itt dolgozik és itt adózik!"

(#86467) Zοltta válasza makszutov.hu (#86466) üzenetére


Zοltta
senior tag

Akkor akár i7 13700 és i7 14700 is mehet? Néztem ,de konkrétan nem adott rá választ :))

Csak egy srác vagyok a nagy világból.

(#86468) abdulka1 válasza Zοltta (#86467) üzenetére


abdulka1
őstag

Egy füllel kell odébb kattintani a támogatott CPU listáért.
link

Nem az számít, hogy veszítesz vagy győzöl, az számít hogy ÉN veszítek-e vagy győzök.

(#86469) marinea2 válasza Csorbi (#86460) üzenetére


marinea2
addikt

Koszonom! Ilyen csatim nincs az alaplapomon. :R

"Régen" én voltam a rózsaszín maci - MVP Freak - Victory Royale - maFIA

(#86470) Fiftike válasza palfitom (#86464) üzenetére


Fiftike
csendes tag

DIMMA 2 - DIMMB 2 ben vannak a ramok. A biosban is az alap infok-nál írja Mem : 16 384 MB és van a bios-ban memory-z ami jelzi mind a két foglalatban a ramot kapacitásukat is . És a Windowsban is jelzi de csak 16 használható. És ha a cpu-z- t windows alatt nézem a memoria tulajdonságokat ott is single-t ír. Mikor 2 x 4 gb volt benne elég volt az Memory Try It! 2133-Mhz re állítani és egyből ment dual channel-ben és látta is a 8gb-t. De a mostani RAM-nál nem akar működni.

(#86471) 5leteseN válasza Fiftike (#86470) üzenetére


5leteseN
aktív tag

Típusa válogatja, hogy az egyoldalas RAM-okat szereti-e keverni a kétoldalas RAM-okkal. Asztaliaknál az egyik két-csatornásként működik, a másik meg egy-csatornásként, és alaplapja válogatja, hogy megy-e, vagy nem.
Ez csak egy lehetséges(de valószínű) ok, és szemmel is egyszerűen ellenőrizhető.

Én ránéznék erre a dologra. ;)
+ az órajelek(+egyebek) egyformák? :K

[ Szerkesztve ]

(#86472) N3gro válasza N3gro (#86462) üzenetére


N3gro
aktív tag

Most átdugtam az integrált VGA-ra, ott nem csinálja. Senkinél nem jelentkezett ilyen probléma?

(#86473) Fiftike válasza 5leteseN (#86471) üzenetére


Fiftike
csendes tag

Szia támogatnia kéne mivel egy 32 gb- kit. Az alaplap memoria support listán rajta van. Vagy ez nem jelent sokat?

(#86474) 5leteseN válasza Fiftike (#86473) üzenetére


5leteseN
aktív tag

Régebben volt hasonló problémám: mindkét RAM támogatott volt külön, de az egyik egyoldalas volt, a másik pedig kétoldalas, és együtt nem mentek, de két kétoldalas(különböző GB-os is) mentek, és a két egyoldalas beültetésű RAM is száguldott rendben, különböző Gb-osak is. Egy mostani, hasonló korú, egyik "gondozott" rokoni DELL laposban is 4+8GB-os DDR3 van, panasz nélkül.
Ha felém jár mostanában, bele nézek, hogy egyforma "oldalasok" vajon? Esküt nem teszek rá, hogy mikor...

Ez bizony próbálgatós(vagy "Guglizós"), jó ha van a közelben erre a csere-berére tartalék RAM-ból egy csapat! ;)

[ Szerkesztve ]

(#86475) Fiftike válasza 5leteseN (#86474) üzenetére


Fiftike
csendes tag

Hát a leírása szerint egy oldalas ugyan az a típus mind a 2 ram. Elvégre kit-ként lett vásárolva kb 2 hónapja az alzinál. Szerintem inkább a eredeti a-xmp profilok nem passzolnak az alaplaphoz csak én ezeket a késleltetési beállításokat nem tudom, hogy kell állítani. Mert ami volt 2x 4 gb-s ram benne először az se ment együtt csak miután az a-xmp 1 profit be kapcsoltam utánna volt hajlandó dual-ba menni .

(#86476) Nortonor


Nortonor
csendes tag

Sziasztok!

Adott egy ASUS TUF Z370-PRO GAMING alaplap, aminek a támogatási oldalán, a támogatott CPU-k közt, az Intel i9-9900K illetve 9900KF így szerepel:

Így ez azt jelenti, hogy erre a lapra csak és kizárólag az R0-ás stepping verzió játszik ezekből a procikból?

[ Szerkesztve ]

(#86477) Csorbi válasza Nortonor (#86476) üzenetére


Csorbi
addikt

A dokumentum szerint igen, de a valóság ettől lehet más (pl. elfelejtették aktualizálni). Érdemes az ASUS supportnál rákérdezni, az az egyetlen hivatalos és mérvadó.

(#86478) Zοltta válasza abdulka1 (#86468) üzenetére


Zοltta
senior tag

ohh köszi :D

Csak egy srác vagyok a nagy világból.

(#86479) powermause

Üdv!
Nekem pont fordítva van egy kis problémám. :DDD Nem tudom semelyik usb portról bekapcsolni a gépet!Se billentyűvel se egérrel.Kb. egy éve talán egy windows frissítést követően, szűnt meg ez a lehetőség.Addig betudtam kapcsolni egérrel billentyűzettel,mindegy hova voltak bedugva.Természetesen a biosban be van kapcsolva a wake up nál.Sőt kínomban már mindent ki- be kapcsolgattam (erp)de nem indul.Csak az egér kezd világítani de a gépet nem indítja.Komolyan gondolkodok egy bios reseten/bios verzió visszaállításon.Az alaplap MSI PRO Z690-P DDR4.Megköszönnék valami észrevételt,mielőt resetelem az egész gépet.Gondolom a vindows/tpm nem okozhat indítási anomáliát? :DDD

powermause

(#86480) Doky586 válasza powermause (#86479) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Az idei biost rakd fel.

(#86481) powermause válasza Doky586 (#86480) üzenetére

Köszönöm!Megpróbáltam most .Csak nem indul :DDD .

[ Szerkesztve ]

powermause

(#86482) Hoho válasza Hoho (#85889) üzenetére


Hoho
tag

Sziasztok!

A korábbi tapasztalást kiegészíteném azzal, hogy a B550M-es Asus TUF lapban sem mennek a 6000-es VGA-k úgy, mint az ATX-es Gigabyte-ban.

A különbség a DirectX 12 -es teljesítményben van, a Passmark tesztben az RX6700 10GB kártya az ATX-es konfigban 86 pontot kap, a másikban meg 35 pontot.
Összpontszámban az ATX - 21450 pontot kap, a mATX-ben meg 16500 pontot.
Az RX 6600 -al is ez a helyzet, ATX - 17800 pont, mATX meg 15000 pont.

Ha van megoldása/magyarázata ennek a jelenségnek, nem bánnám ha megosztaná velem valaki.

(#86483) varmi2 válasza Hoho (#86482) üzenetére


varmi2
nagyúr

Ott valami beállítás különbség lehet. Milyen CPU van a lapban? Mind a két lapban azonos a CPU?

Klaustrofóbia- Félelem a zárt helyektől, például, ha zárva van a KOCSMA!

(#86484) Hoho válasza varmi2 (#86483) üzenetére


Hoho
tag

5700X a proci, 3600Mhz CL16 a memória.
Több alaplappal, procival is ez a helyzet, de mint mondtam, ez a kettős helyzet a "nagyvilágban" is fent áll - https://www.videocardbenchmark.net/gpu.php?gpu=Radeon+RX+6700&id=4564

(#86485) Hoho


Hoho
tag

Egy B450 ATX-es lapban is kipróbálom a két VGA-t nem sokára, majd beszámolok róla, hogy azzal mi helyzet.

Az NVidia kártyáival nem tapasztaltam ilyen "problémát", azok tökéletesen ugyan úgy mennek mindegyik lapban. (amiket próbáltam)

(#86486) g-spot


g-spot
csendes tag

Sziasztok, tudtok most valakit aki cserél foglalatot alaplapon? Cink_Elek hirdetése már nem aktív, jóideje be sem jelentkezett, gondolom ő már nem javít ilyesmit. Egyébként egyetlen tű hibája van, igazából eltört az a láb, itt gondolom már más nem segít, csak a foglalatcsere. Emiatt nem dobnám ki az alaplapot. Köszi, ha valaki tud segíteni.

[ Szerkesztve ]

g-spot

(#86487) aldebaran


aldebaran
őstag

Régebbi alaplapok, mint az MSI B350-F és B450M Pro, amiknek a leírásában még M.2 SSD 3.0 van, ugye kezelik a 4.0-s SSD-ket?

Gandhi mondta: "Élj úgy, mintha meghalnál holnap. Tanulj úgy, mintha örökké élnél."

(#86488) Csorbi válasza aldebaran (#86487) üzenetére


Csorbi
addikt

Kezelik. A PCIe 2.0-ás lapokban is mennek a 3.0-ás VGA-k...

(#86489) Sanchez638


Sanchez638
addikt

Kellemes estét.

Akadt egy kis problémám egy Asus prime j4005i-c alaplappal. Ugye a rajta lévő M2 csati/foglalatt miatt vettem. 3 év gari m2 ssd és külön wifi-re/2db sata lemezhez szerintem vicces ár.

2db Samsung PM981 (3.3V@2.8A)256GB NVME SSD-vel folyamatosan fagyott és hibázott a Win10 telepítő. Vissza vittem gariba, ott rendesen ment egy Kioxia ssd-vel. Azóta vettem egy Toshiba 256gb a rendszernek, azóta nincs gond vele.

Elképzelhető, hogy a samu-nál lévő 2.8A-es áramfelvétel miatt volt ez az anomália? A többi ssd-nél bőven 2A alatt van a fogyi.

Nagyobbik gépembe lenne egy 960Evo, ami szintén 2.8A, de nem igazán bontanék meg ott semmit.

Utalásnál mindig írj tárgyat. Számom az adatlapomon. Privát számot nem veszek fel!

(#86490) Pityu.


Pityu.
nagyúr

Van valami hátránya ha nem telepítettem az amd alaplapi chipsetet csak a windows által telepítettet használom?B550-es alaplapról van szó.

Az aki kérdez, öt percre tudatlan, de az ki nem kérdez,örökre tudatlan marad.

(#86491) Csorbi válasza Pityu. (#86490) üzenetére


Csorbi
addikt

Mi az ellenérve a gyártó által kiadottnak?

(#86492) Csorbi válasza Sanchez638 (#86489) üzenetére


Csorbi
addikt

Nem gondolnám, az M.2-nek 15W-ot simán le kellene adni papírforma szerint. 3.3V-nál az 4.5A.

(#86493) Pityu. válasza Csorbi (#86491) üzenetére


Pityu.
nagyúr

Isten igazán semmit nem tudok,csak nem telepítettem a windows rakott fel elméletileg alapból valamit.De akkor a lényeg,hogy ha telepítem a gyári amd-t akkor lehet még jobb minden igaz?

Az aki kérdez, öt percre tudatlan, de az ki nem kérdez,örökre tudatlan marad.

(#86494) Csorbi válasza Pityu. (#86493) üzenetére


Csorbi
addikt

Így van, és nem mellesleg így szakszerű is.

(#86495) Pityu. válasza Csorbi (#86494) üzenetére


Pityu.
nagyúr

Akkor már rakom is fel a legújabbat.

Az aki kérdez, öt percre tudatlan, de az ki nem kérdez,örökre tudatlan marad.

(#86496) detroitrw


detroitrw
addikt

Sziasztok!

Lenne egy bAnális kerdesem :F
Ez a m.2-es rogzito, hogy mukodik? klikk
A lap egy gigabyte b760m ds3h ddr4

Mar tobbfajtaval talalkoztam, de ezzel meg nem, gondoltam hogy csak ki kell huzni, majd ha ott van nyák akkor visszadugni, de ez nagyon nem akar kijonni
vagy ezt is tepni kell mint a 24pin-es csatit? :W
Es a lap honlapjan amugy nem is igy nez ki :)) (olyat mar hasznaltam)
Ilyenrol se kepet se videot nem talaltam eddig :( , az e-manuelbe se jegyzik meg, van a laphoz installacios leiras persze abba csak a csavaros megoldas szerepel :N

Elore is koszi a helpet :R

(#86497) abdulka1 válasza detroitrw (#86496) üzenetére


abdulka1
őstag

Szia!
Elméletileg csak annyit kellene tenni, hogy a felső részét húzod, mint az alábbi videóban 1:17 környékén.
link

[ Szerkesztve ]

Nem az számít, hogy veszítesz vagy győzöl, az számít hogy ÉN veszítek-e vagy győzök.

(#86498) detroitrw válasza abdulka1 (#86497) üzenetére


detroitrw
addikt

Koszi,
Akkor elvileg jol csinaltam volna, majd megprobalkozok vele delutan.

Meg ranezek esetleg a lap rev szamara mert most nezem a gyari kepekhez kepest mas elterest is talaltam :Y

(#86499) detroitrw válasza detroitrw (#86498) üzenetére


detroitrw
addikt

Megneztem a gigabyte honlapjan es a frissitett lapokon mar ez a kialakitas szerepel (nyilvan ezekhez sincs kulon feljegyzes, hogyan is mukodik :)) )
Az enyemnek valszeg meg nem keszult el a RE-víziója :K

[ Szerkesztve ]

(#86500) komi77


komi77
senior tag

Sziasztok!
Remélem jó helyre írom a kérdésem. Céges - ezer éves - Asrock H81M-DGS alaplapban processzort cseréltem. Az alaplap cpu támogatottsági listáján nem szerepel, de más ilyen gépeinkben is használt Intel i3 4610 proci került be - legutolsó bios-szal. A gép három rövid sípszóval indult. A Bios-ba irányított. Az eddig használt 2 memória modul közül az A1-es slotban lévőt nem látja. Újraindítás után közli is egy felirat, hogy az A1 slotban lévő memória nem ment át a cpu tesztjén, cseréljem ki majd próbáljam újra. Ezt leszámítva simán megy a gép csak 1 memóriával. Lehet, hogy a proci - tekintve, hogy nincs a támogatottsági listán - csak 1 memóriát kezel? Találkozott már valaki hasonlóval? Hogy tudnám rábírni a motyót - pl. Bios-ban -, hogy dual channel-ben használja, lássa a memóriákat?
Válaszaitokat előre is köszönöm!

Szegény ember kézzel nőz.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.