Hirdetés

2024. május 9., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu


Ubuntu Linux Összefoglaló

Hivatalos Ubuntu dokumentáció



Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:

-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)

A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):

lspci
lsusb

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#4551) sgx


sgx
tag

Udv!

Lubuntu alatt h lehet azt megszuntetni, h ha leutok egy "t" betut az ugy jelenik meg h "5t", ha pedig egy "z" betut, az ugy h "6z"?
Mas betuknel nem tapasztalok ehhez hasonlo erdekesseget.

Elore is koszonom.

(#4552) HuMarc válasza sgx (#4551) üzenetére


HuMarc
addikt

Gondolom be van kapcsolva a NumLock, nem?

(#4553) sgx válasza HuMarc (#4552) üzenetére


sgx
tag

nincs bekapcsolva

(#4554) HuMarc válasza sgx (#4553) üzenetére


HuMarc
addikt

Mind a T az 5-öshöz, mind a Z a 6-oshoz elég közel van, szóval nem lehet, hogy véletlenül megnyomod a számot is? Vagy más billentyűkkel is előfordul az ilyen?

(#4555) sgx válasza HuMarc (#4554) üzenetére


sgx
tag

mas betuknel ez nem fordul elo, csak ennel a kettonel...es minden lenyomasnal...szoval azt kizarnam h egyszerre utom le ezeket a billentyuket...

(#4556) Rimuru válasza sgx (#4555) üzenetére


Rimuru
veterán

Hardveres hiba? más rendszeren mit csinál?

Vigyázat, csalok!

(#4557) HuMarc válasza sgx (#4555) üzenetére


HuMarc
addikt

És ha becsúszott valami a billentyűzet alá, és amikor a T-t lenyomod, az a valami az 5-ös érzékelőjét is lenyomja.... Szerintem tuti HW hiba...

(#4558) PumpkinSeed


PumpkinSeed
addikt

Azt, hogy melyik bootoljon be elsőnek (Win7/Ubuntu) hol kell átírni? :))

"Akinek elég bátorsága és türelme van ahhoz, hogy egész életében a sötétségbe nézzen, elsőként fogja meglátni benne a fény felvillanását." - Kán

(#4559) kispx válasza PumpkinSeed (#4558) üzenetére


kispx
addikt

/etc/default/grub

GRUB_DEFAULT=0

(#4560) leslieke válasza PumpkinSeed (#4558) üzenetére


leslieke
Jómunkásember

A Grub-ot kell szerkeszteni: [link]

A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!

(#4561) sgx válasza Rimuru (#4556) üzenetére


sgx
tag

colomb2: mas rendszer nincs a gepen...

HuMarc: ha jol ertem, akkor a legnagyobb eselyt abban latjatok h vmi "piszok/kosz" bement ez ala a 4 billentyu ala es garazdalkodik mikor megnyomom...

(#4562) Rimuru válasza sgx (#4561) üzenetére


Rimuru
veterán

Elég ha egy Live rendszerről bootolsz.

Vigyázat, csalok!

(#4563) Syl


Syl
nagyúr

Nyáron Agyasima érdeklődött egérgörgő ügyében, de nem láttam érkezett volna rá válasz.

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#4564) #68216320


#68216320
törölt tag

iTunes radiokat hogyan lehet ubuntu alatt hallgatni? Wine-al nem megy az eredeti. Esetleg valami alternativa?

(#4565) PumpkinSeed válasza kispx (#4559) üzenetére


PumpkinSeed
addikt

Az lehetséges, hogy nekem nem engedi elmenteni? Terminálon keresztül ezt hogy lehet kivitelezn?

"Akinek elég bátorsága és türelme van ahhoz, hogy egész életében a sötétségbe nézzen, elsőként fogja meglátni benne a fény felvillanását." - Kán

(#4566) geprombolo


geprombolo
senior tag

Sziasztok! Felraktam egy Dell D420-ra a legfrissebb Lubuntut (12.10), de nem ismeri fel az integrált Intel 950-es videót. Kép az természetesen van, de videó lejátszásánál még a 720p-s is csúnyán akadozik. Utánanéztem, ezt találtam. Eddig szép és jó, a szöveget a megadott helyen meg is változtattam, de nem tudom elmenteni, mert parancssorban nagyon noob vagyok. :O Csak ki X-elni tudom a szövegszerkesztést. Mit kell nyomjak, hogy minden jó legyen? Köszi
Esetleg valami más megoldás, ami ennél is egyszerűbb? :F

cmd: ping win! Vakegérke, odafent találkozunk és játszunk tovább, mert játék az élet!

(#4567) fradi81 válasza geprombolo (#4566) üzenetére


fradi81
veterán

Hello
Annak a leírásnak semmi köze a te problémádhoz. Annak az intelnek simán mennie kell mert alapból nyílt meghajtója van. Szerintem az 1 magos 1Ghz-es proci kevés a 720p-hez.

moto g72, Ninebot d28e

(#4568) geprombolo válasza fradi81 (#4567) üzenetére


geprombolo
senior tag

A proci kétmagos és 1,2 GHz-es, win7 alatt jutyubon simán viszi a 720-as felbontást, az 1080 már akad. Ezért gondolom, hogy drivert kíván a dolog... :F

cmd: ping win! Vakegérke, odafent találkozunk és játszunk tovább, mert játék az élet!

(#4569) hcl válasza geprombolo (#4566) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Rendszergazdaként kéne :)
Az 1.2GHz is harmatos lesz 720-hoz.

De ha át akarod írni, akkor terminálból :
gksudo pcmanfm
Ezzel kapsz egy rendszergazda jogú filekezelőt, és átírhatod, lementheted.
Utána meg
sudo update-grub
mert enélkül nem fogja tudni a grub, hogy átírtad :)

@fradi81 : Mondjuk ja, az harmatos lesz. De nekem pl. addig nem ment egy Lubuntu verzióval a teljes képernyő (semmilyen lejátszóval), amíg egy ilyen jellegű dolgot át nem írtam.

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#4570) #68216320


#68216320
törölt tag

Arra tudtok megoldást, hogy 12.04 x64 alatt az ikonok mérete (nem a unity dock-ra gondolok) a felső tálcán, asztalon, stb. kissebb legyen? Sajnos 1360x768 a laptopom felbontása és win után furcsán nagy minden a képernyőn. Szövegek méretét levettem már, de az ikonok miatt továbbra sem fér el annyi minden a kijelzőn, mint megszoktam. Esetleg valami helytakarékos ablakkezelő unity helyett megoldás?

(#4571) fradi81 válasza geprombolo (#4568) üzenetére


fradi81
veterán

Flash linuxon lassabb mint windowson, 1,2 is kevés a 720-as flash videóhoz.

moto g72, Ninebot d28e

(#4572) fradi81 válasza #68216320 (#4570) üzenetére


fradi81
veterán

Nem tudom unityben meg lehet-e oldani hogy mind a 4 virtuális asztalon más ikonok legyenek, KDE-ben elvileg erre (is) jók az aktivitások

moto g72, Ninebot d28e

(#4573) HuMarc válasza sgx (#4561) üzenetére


HuMarc
addikt

Igen, szerintem ez a legvalószínűbb! :R

(#4574) geprombolo válasza hcl (#4569) üzenetére


geprombolo
senior tag

Hol tudom megnézni, hogy fel van- e telepítve az Intel driver? Nem mintha sikerült volna az általad javasolt módszerrel bármire is jussak... csak hátha fent van alapból és hiába stresszelem magam.
Még egy kérdés: hol tudom megnézni, hogy egy program hány magot használ a prociból? Vagy linux alatt fel sem tevődik ilyen probléma?
Ja, meg mondjon valaki Lubi alá egy gyors és mindentudó videólejátszót.

[ Szerkesztve ]

cmd: ping win! Vakegérke, odafent találkozunk és játszunk tovább, mert játék az élet!

(#4575) PuMbA válasza geprombolo (#4574) üzenetére


PuMbA
titán

Mindenhez fent van alapból az open source driver :) Ha AMD vga-d van akkor is fent van mellete az intel, mert ha kicseréled a gépedbe a vga-t akkor egyből működik. Alapból települnek a rendszerrel a driverek, szóval olyan nincs, hogy nincs fent.

Lejátszó: VLC vagy Mplayer2

(#4576) geprombolo: Ez nem Windows :)

[ Szerkesztve ]

(#4576) geprombolo válasza PuMbA (#4575) üzenetére


geprombolo
senior tag

Szóval akkor ha látok valamit, akkor az azt jelenti, hogy megy a driver? Windóz alatt nem pont így van, főleg nem a videó dologgal. Bedob egy alap drivert oszt' jóvan.
Köszi. És hogy tudom letölteni bármelyiket is? A lubuntu software center nem találja

[ Szerkesztve ]

cmd: ping win! Vakegérke, odafent találkozunk és játszunk tovább, mert játék az élet!

(#4577) fradi81 válasza geprombolo (#4574) üzenetére


fradi81
veterán

rendszerfigyelőt megnyitod, vagy ha nem az van valami hasonlót és láthatod a terheléseket, ami 100 körül lesz 720 youtube nézése közben.

moto g72, Ninebot d28e

(#4578) PuMbA válasza geprombolo (#4576) üzenetére


PuMbA
titán

Terminálba beírod, hogy: "sudo apt-get install vlc" és felteszi.

(#4579) God Vazzeg


God Vazzeg
veterán

Mostanában összekeveri a hangkimeneteket a kubim.. Kezd idegesítő lenni. Van egy letiltott hangkártya a gépben ami integrált, de mégis látszik valamiért, persze hangot nem ad. Modulok be vannak neki töltve :W Aztán van egy HDMI kimenet, ami megint nem kellene (nem használom) és van egy plusz hangkarri ami be is van töltve és szól is, amikor épp nem máshova adja a hangot. A panelon levő hangerő szabályzó állandóan átáll HDMi kimenetre, és itt nem is látszik csak a HDMI és a rossz kari, amiből lehet választani. Ha betöltöm a kmix-et, ott megvan a jó kari, kiválasztom, szól is, a következő újraindításig. Biztos valami frissítés kavart be, kb 1 hete opok vele.

Mivel a többi probléma is fennáll (systemback nem fut pl) ezért tervezek gépet cserélni, akkor újra is akarom rakni a gépem. Mentem: fstab, samba confot. Hol találom a telepített csomagok listáját?

(#4580) geprombolo válasza PuMbA (#4578) üzenetére


geprombolo
senior tag

Jéééé, jön a VLC! Nem hittem, hogy ennyire egyszerű.
Bár a grub szerkesztése is ilyen egyszerű lenne, de lehet hogy nincs is rá szükség...
Nagyon rég nem próbálkoztam linuxszal... valamikor a SUSe 11 táján... :B
Na, már ki is próbáltam, a vlc -t valahogy nem tudom rábírni, hogy egyáltalán megközelítse a Gnome Mplayer teljesítményét... A megfelelő beállításért itt kérdezősködjek, vagy a VLC topicbsn?

cmd: ping win! Vakegérke, odafent találkozunk és játszunk tovább, mert játék az élet!

(#4581) hcl válasza geprombolo (#4580) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

"Nem jutottam vele semmire"
Mi nem ment? Mert ha leírod, akkor esetleg segítünk ;)

Amit írtam, az egy 12.04 Lubuntun ki is próbáltam közben :)

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#4582) geprombolo válasza hcl (#4581) üzenetére


geprombolo
senior tag

Először jó lenne megtudjam, hogy fent van-e az i915 driver, vagy sem. Ha igen, akkor tárgytalan, ha nem, akkor kell a segítség.

cmd: ping win! Vakegérke, odafent találkozunk és játszunk tovább, mert játék az élet!

(#4583) PuMbA válasza geprombolo (#4580) üzenetére


PuMbA
titán

UMplayer-t így tudod feltelepíteni, ami mplayer2-re alapszik. Terminálba kell beírnod természetesen a sorokat. i915 driver fent van (ez csak egy driver szintű elnevezés egyébként), mert az az intel driver, amit már megbeszéltünk :)

[ Szerkesztve ]

(#4584) hcl válasza geprombolo (#4582) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

I915 drivert fentebb írták, de ha beírod terminálba, hogy
sudo lsmod|grep i915 (ez ha kiírja, hogy i915, akkor jó)
vagy
sudo lspci -v
Akkor megtudod :)

A lspci-nél vissza kell görgetni, és kikeresni a VGA kártyát, annak az adatainál lesz, hogy milyen modul van betöltve.

Mutogatni való hater díszpinty

(#4585) geprombolo válasza hcl (#4584) üzenetére


geprombolo
senior tag

Az első paranccsal, amit adtál, 5 helyen írta ki pirossal, hogy i915, gondolom ez jót jelent. Bemásolnám, de nem megy. (bamba vagyok)
lspci intel 945-ösnek látja a cuccost. Köszi :R
PuMbA: Lerántottam az Umplayert, csodásan fut a 720p-s film:C, a Gnomeplayer messze elmrad mögötte, pedig sokat állítgattam rajta. Az Umplayerben mit csinál az audio és hang beállítása, amiket javasoltál?

cmd: ping win! Vakegérke, odafent találkozunk és játszunk tovább, mert játék az élet!

(#4586) hcl válasza geprombolo (#4585) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Akkor fent van.
Attól még a GRUB-ba beírhatod azt a beállítást.

Gnome Mplayer nálam egy i855G chispetes laptopon képtelen full screent csinálni... VLC jó... Ugyanaz az i915 driver :D

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#4587) Lazsnak


Lazsnak
tag

Sziasztok Sracok!

Nekem egy olyan kerdesem lenne, hogy abszolute szuz vagyok linuxba, de ma elhataroztam, hogy kiprobalom az ubuntu 12.10-et. Eddig csak windowst hasznaltam es van egy Lenovo s205 brazos netbookom, amin Win 8 futott de utaltam es leakartam cserelni es olvastam ezt a cikket igy elhataroztam ha ugyis megy a levesbe a rendszer elotte felteszem ezt es kiprobalom, ugy is csak tartalmat fogyasztok, netezgetek ezzel a geppel, minden masra ott az asztali.

Egy szo mint szaz, soha nem lattam meg linuxot (ne ussetek nagyon legyszi :D ) es hat elso problemam az hogy nincs wifi, de mikor usbrol proba modban voltam telepites elott akkor volt, feltelepitettem most nincs. Sima halo van csak a wifi nem szuperal, erre megoldas? illetve valami jo kis oldal degeneralt kezdoknek mint en magam? (az is uj volt hogy valami google play/ app store szeru cuccal kell itt telepiteni)

De legfokeppen a wifi problemamra kene megoldas, a wifi ledje nem is jelez vissza a hardveres ki/bekapcsolasra sem reagal.

Elore is koszi a segitseget es iszonyatosan szegyellem magam a noob kerdesek miatt, de hat egyszer el kell kezdeni .

Udv :R

[ Szerkesztve ]

(#4588) fradi81 válasza Lazsnak (#4587) üzenetére


fradi81
veterán

Hello
Ezt adta a google :) Minden másra ott, az ubuntu.hu

[ Szerkesztve ]

moto g72, Ninebot d28e

(#4589) HeavyToys válasza fradi81 (#4423) üzenetére


HeavyToys
senior tag

Sikerült beüzemelni az XBMC-t, már csak annyit kérdésem lenne, hogy HDMI-n keresztül, hogy tudok hangot kiadatni? Win alatt ezzel a hardverrel megy kapásból, szóval gondolom itt sem lehet nagy trükk. :)

(#4590) Lazsnak válasza fradi81 (#4588) üzenetére


Lazsnak
tag

ugyanezt a postot en is megtalaltam, es mint olvastad nincs a sracnak ra megoldasa mint hogy feltette a win 8at :D, en meg kuzdenek vele, de tok amator leven gondoltam hatha valaki tud valamit, hogyan kell pl itt drivereket telepiteni, mar ha letezik ilyen linuxon egyaltalan, de hat en ennyire nem ertek hozza, viszont mas is hasznalja a 12.10et lenovo s205on es nekik megy.... meg a proba uzemben is ment, ugy gondolom akkor elvileg nem kellene lennie akadalynak

(#4591) fradi81 válasza Lazsnak (#4590) üzenetére


fradi81
veterán

Akkor ubuntu.hu találatok :)

moto g72, Ninebot d28e

(#4592) tvse1995 válasza sgx (#4551) üzenetére


tvse1995
senior tag

(Nem válasz akart lenni)

Sziasztok,
Nővérem gépére pár hónapja telepítettem ubuntu-t amit nagyon szeret, nem is cserélné le szívesen, viszont egyetemen kellene neki win7.
Ha meglévő ubuntu mellé feltelepítem a win-t akkor csinál majd magától olyan boot előtti rendszer választós dolgot vagy azt nekem kellene valahogy?

Előre köszönöm! :)

Szerk.: Közben lehet, hogy megtaláltam a választ az első HSZ-ben:
"Egyéb tanácsok:
- grub bootmanager visszaállítsáa, pl. win telepítése után:
bebootolsz a live cd-ről (6.06 esetén ez a telepítő-cd)
nyitsz egy terminálablakot, vagy ctrl-alt-F1-gyel átváltassz a konzolra
sudo mount /dev/hdXY /mnt
sudo chroot /mnt
sudo grub-install hd0
ahol a hdXY a telepített linuxot tartalmazó partíció. hogy hogyan jön ki, az inkább linux-kezdős kérdés, itt nem írom le."
Ez az?

[ Szerkesztve ]

(#4593) fradi81 válasza tvse1995 (#4592) üzenetére


fradi81
veterán

Ez kell neked.

moto g72, Ninebot d28e

(#4594) tvse1995 válasza fradi81 (#4593) üzenetére


tvse1995
senior tag

Köszi szépen. :)

(#4595) geprombolo válasza Lazsnak (#4590) üzenetére


geprombolo
senior tag

Nekem leesett az állam, amikor az Ubuntu cd-t futtattam és kapásból felismerte a wifi hálózatomat, csak a jelszót kellett beírjam. Lubuntuval szintén, a telepített verzió is hibátlan. Én sem vagyok egy linux guru, hiába pingvin az arcom...
Ja, és valami hihetetlen, hogy csak beírom parancssorba, hogy milyen progit akarok letölteni és a rendszer mindent elintéz helyettem! Sőt! Próbáld ki, hogy mi történik, ha beírod, hogy sudo apt-get install iceweasel
a terminálba (tudod, a dosos ablakszerú valami, amiből alapból legalább kettő van a rendszerben, hogy ne unatkozz :D)
Drivereket meg leszed magának a rendszer telepítéskor, ha hagyod, persze ami nincs meg a lemezen.
Ja, esetleg próbálkozz meg a Lubuntuval, azért L mert lájtosabb, kevesebb a memóriaigénye, stb. nem lehet, hogy offline telepítetted a rendszert és azért nincs wifid? :U

cmd: ping win! Vakegérke, odafent találkozunk és játszunk tovább, mert játék az élet!

(#4596) geprombolo válasza Lazsnak (#4590) üzenetére


geprombolo
senior tag

Nekem leesett az állam, amikor az Ubuntu cd-t futtattam és kapásból felismerte a wifi hálózatomat, csak a jelszót kellett beírjam. Lubuntuval szintén, a telepített verzió is hibátlan. Én sem vagyok egy linux guru, hiába pingvin az arcom...
Ja, és valami hihetetlen, hogy csak beírom parancssorba, hogy milyen progit akarok letölteni és a rendszer mindent elintéz helyettem! Sőt! Próbáld ki, hogy mi történik, ha beírod, hogy sudo apt-get install iceweasel
a terminálba (tudod, a dosos ablakszerú valami, amiből alapból legalább kettő van a rendszerben, hogy ne unatkozz :D)
Drivereket meg leszed magának a rendszer telepítéskor, ha hagyod, persze ami nincs meg a lemezen.
Ja, esetleg próbálkozz meg a Lubuntuval, azért L mert lájtosabb, kevesebb a memóriaigénye, stb. nem lehet, hogy offline telepítetted a rendszert és azért nincs wifid? :U

cmd: ping win! Vakegérke, odafent találkozunk és játszunk tovább, mert játék az élet!

(#4597) hcl válasza geprombolo (#4596) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Akkor is fel kéne ismernie, minimum egy kábelen történő frissülés után.

Mutogatni való hater díszpinty

(#4598) geprombolo válasza hcl (#4597) üzenetére


geprombolo
senior tag

De ha nem dugta rá, akkor ott áll net nélkül... :U Hát akkor Lazsnak, drót bele oszt' frissítés. Azt meg a többiek majd megmondják, hogyan...
Hoppá, az előző dupla lett, pedig nem kattintottam kétszer.

cmd: ping win! Vakegérke, odafent találkozunk és játszunk tovább, mert játék az élet!

(#4599) Syl


Syl
nagyúr

Valakinek van tapasztalata Asrock E350 alaplap/cpu/gpu ügyben?

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#4600) Kendek válasza Syl (#4599) üzenetére


Kendek
MODERÁTOR

E350M1-em volt jó ideig, és csakis Ubuntuval használtam. Mit szeretnél tudni?

<-ƘƘ->

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.