Hirdetés

2024. május 7., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu


Ubuntu Linux Összefoglaló

Hivatalos Ubuntu dokumentáció



Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:

-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)

A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):

lspci
lsusb

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#20903) ubyegon2 válasza Sheld (#20900) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Csili-vilimentes Ubuntuhoz a Unity-t, zeitgeist-ot, compiz-t ki kell irtani, és a gnome-session-fallback-et felrakni.

sudo apt-get remove --purge unity zeitgeist

sudo apt-get install gnome-session-fallback

by tomtyi ft [link]

(#20902) bob.zxr Eszembe jutott a Linux Mint ingyenebédes cikk. :)

Ha valakinek ingerenciája van MS accountra, most mentse el az előbbi linket! :P

(#20904) jános fstab- ban be kell állítani az auto csatolást, de lehet, hogy jogosultságot is kell adni read/write- hoz NTFS esetén. nem emlékszem pontosan, nemrég pont szó volt erről

[ Szerkesztve ]

(#20904) Giovanny


Giovanny
őstag

Üdv,lenne egy kérdésem a torrent kliens beállításával kapcsolatban.
Laptop Dell E7440 Ubuntu 14.04 TLS (x64) csak a linux van az SSD-n,illetve 1TB HDD is van benne (NTFS) Qbittorrentet próbáltam a legutóbb de nem hajlandó pl.gép újraindítás után seed-elni,elakadt leállítva címszóval.Mit kell beállítani ahhoz hogy rendesen működjön?

Zero Defect.No Compromise !

(#20905) lev258 válasza Giovanny (#20904) üzenetére


lev258
veterán

fstab-ban állítsd be, hogy automatikusan csatolja az NTFS partíciót. Bár torrenthez és egyedüli rendszerként jobban járnál az ext (ext3/4) fájlrendszerrel.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#20906) Gordiann válasza ubyegon2 (#20901) üzenetére


Gordiann
őstag

Nem kell rögtön rosszra gondolni...
képet onedrive-ra töltöttem fel.

Felteszem mindjárt máshova...

szerk: bár ha belegondolok, itt ebben a topicban ez egyet jelent mindenféle ilyen jellegű megmozdulással :D

[ Szerkesztve ]

(#20907) Giovanny válasza lev258 (#20905) üzenetére


Giovanny
őstag

Szia, ha a hdd-t is ext4-re formázom,(bár van rajta pár gb adat...) akkor problem megoldva?

Zero Defect.No Compromise !

(#20908) lev258 válasza Giovanny (#20907) üzenetére


lev258
veterán

Attól még csatolni kell tartósan, de a teljesítménye jobb lesz. Meg aztán Linux alól a töredezettségmentesítése is probléma.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#20909) growler válasza Gordiann (#20906) üzenetére


growler
őstag

Pl. képfeltöltés.hu
És a rámutató linket (a sorban a legalsó) a hozzászólásodba.

(#20910) ubyegon2 válasza Gordiann (#20906) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Dehogy gondoltam rosszra, de ha nem jelzem, hogy töltsd fel másképpen új hsz- ban, akkor senki nem fogja látni, akinek nincs onedrive accountja vagy csak használhatatlan linket raktál be annak meg mi értelme van!?

Ha meg feltöltöd másik hsz- ban, akkor már célszerűbb azt megtartani, ami használható linket tartalmaz.

...itt ebben a topicban ez egyet jelent mindenféle ilyen jellegű megmozdulással :F

(#20907) jános Ha nem akarod dobni róla az adatokat, akkor torrentezhetsz NTFS- re/ről is, próbáld ki előbb, hogy sikerül- e beállítanod. Én sokáig úgy torrenteztem Win7/Linux áttérés után, különösebben ezt nem érintette a lassabb kezelés és a magasabb processzor használat sem tűnt fel. Ha viszont hosszabb távra tervezed Linux alól használni, mindenképpen érdemes átállni ext4- re, ahogy azt fórumtársunk javallotta.

[ Szerkesztve ]

(#20911) growler válasza gery2123 (#20898) üzenetére


growler
őstag

Én is kipróbáltam aKorora21-et (Cinnamon felülettel) és úgy könyveltem el:
hosszabb távon is együtt tudnék élni vele !

(#20912) Giovanny válasza ubyegon2 (#20910) üzenetére


Giovanny
őstag

Kipróbálnék,de sajnos fogalmam nincs hogy mit és hol kell állítani ( fstab..)

lev258 ha nem jön össze az fstab állítása,akkor ext4 lesz a hdd is.

Zero Defect.No Compromise !

(#20913) ubyegon2 válasza Giovanny (#20912) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

ntfs-config csomagot rakd fel terminalból, ezzel be tudod állítani az NTFS meghajtót automountra.

Ha átkonvertálod ext4- re, akkor is csatolnod kell a meghajtót az fstabban!

link mindkét módszerhez

A fájl szerkesztése fejezettől írja az fstab szerkesztését!

[ Szerkesztve ]

(#20914) Giovanny válasza ubyegon2 (#20913) üzenetére


Giovanny
őstag

Köszönöm,ntfs-config sikerült, még egy kérdésem lenne a qbittorrentet lehet valahol beállítani hogy a rendszerrel induljon? Mert gép bekapcsolás után manuálisan kell indítanom.

Zero Defect.No Compromise !

(#20915) BoB válasza Giovanny (#20914) üzenetére


BoB
veterán

[link]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#20916) growler válasza Giovanny (#20914) üzenetére


growler
őstag

Miért is kell a rendszerrel együtt indulnia ?
Rákattintasz a torrent letöltésre,...Megnyitás (qbittorrent) --> ok --> és letölt.

(#20917) BoB válasza growler (#20916) üzenetére


BoB
veterán

Gondolom visszatöltésről te még életedben nem hallottál...

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#20918) growler válasza BoB (#20917) üzenetére


growler
őstag

Igazad van, erre nem gondoltam :) :W
(Ha,még van visszatölteni való, indítás után rákattintok és hagyom futni a háttérben.)

(#20919) laszlohu


laszlohu
addikt

Sziasztok

Ubuntu 14.04 LTS a rendszer

Lehet, hogy rossz helyre írom a javaslatomat,
ami az lenne, hogy amikor a frissítéseket telepítem, akkor rá
szoktam kattintani a részletek gombra,
és akkor valami ilyesmit szoktam látni
frissítendő file 1. 100 %
frissítendő file 2. 56 %

, vagyis X % letöltve , és a javaslatom az lenne, hogy a letöltési sebességet is jó volna,
ha kiírná ( kbit / s ), esetleg a frissítés hátralevő idejét perc:másodperc formában.

(#20920) #40553216 válasza laszlohu (#20919) üzenetére


#40553216
törölt tag

Hali! Összességében kiírja, ha megfelelő mennyiséget tölt. Persze nem programonként különvéve, az talán egy kis túlzás lenne.

(#20921) spammer válasza #40553216 (#20920) üzenetére


spammer
veterán

Pacman rulz ;]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#20922) #40553216 válasza spammer (#20921) üzenetére


#40553216
törölt tag

Jaja, emlékeztem erre, bár emlékeim szerint ez meg nem tölt le párhuzamosan több csomagot. Vagy rosszul emlékszem?

(#20923) laszlohu válasza spammer (#20921) üzenetére


laszlohu
addikt

Pont ilyenre gondoltam, amit Spammer írt,
hozzávéve még hogy az összes hátralévő időt kiírná,
vagyis azt, hogy az összes csomag letöltése x perc y másodpercet vesz majd igénybe,
ami folyamatosan csökkenne, mármint az idő, amennyi még hátravan.

[ Szerkesztve ]

(#20924) Rimuru válasza #40553216 (#20922) üzenetére


Rimuru
veterán

Alapból nem tudja, de megoldható. Amúgy soha nem jutott még eszembe hogy párhuzamosan töltsek le csomagokat.

[ Szerkesztve ]

Vigyázat, csalok!

(#20925) #40553216 válasza Rimuru (#20924) üzenetére


#40553216
törölt tag

Nem te töltöd le párhuzamosan, hanem a csomagkezelő. Nyilván akkor számít és látszik, ha külső tárolókból is tölt.

(#20926) Rimuru válasza #40553216 (#20925) üzenetére


Rimuru
veterán

Én mondom neki hogy töltse le, de nem is használok külső tárolót, Arch alatt nem kell ilyen (legalábbis nekem). Szerintem a pacman használók között legalább 90% Arch alatt van.

[ Szerkesztve ]

Vigyázat, csalok!

(#20927) #40553216 válasza Rimuru (#20926) üzenetére


#40553216
törölt tag

Jó. Ubuntu topik, Launchpad-es PPA-k szép számmal. :) Nekem „napi” tapasztalat.

(#20928) spammer válasza laszlohu (#20923) üzenetére


spammer
veterán

Az Ubuntu csomagkezelője (apt) ilyen, sajnos ezt nem tudod megváltoztatni.

(#20927) tomtyi: Nem lenne rossz, ha a PPA-kat is valami egységesített AUR-féleségben lehetne menedzselni.

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#20929) Rimuru válasza #40553216 (#20927) üzenetére


Rimuru
veterán

Hát a pacman-t nem én hoztam fel. :D Ez a sok külső tároló nekem olyan mint amikor Windows alatt külön kell összeszedni a programokat. :DDD

Vigyázat, csalok!

(#20930) ampulla


ampulla
aktív tag

Sziasztok srácok!

Egy olyan kérdésem lenne, hogyan tudok belehallgatni pl egy belső hálózat TCP csatornájába shellból?

(#20931) újraregelt válasza ampulla (#20930) üzenetére


újraregelt
tag

Pontosan mit szeretnél?
Routeren a tcpdump-ot tudod használni, ha openwrt vagy tomato, dd-wrt stb. van rajta.
Ha komolyabb op.rendszered van, akkor ethereal volt régen, most wireshark a neve, de ugye ahhoz, hogy elkapd a forgalmat, át kell, hogy menjen a géped hálókártyáján is.

(#20932) ampulla válasza újraregelt (#20931) üzenetére


ampulla
aktív tag

Ubuntuból vagy debian. Programot nem lehet használni, max apt-get-es programot és shellból elkapni a csomagokat. Tegyük fel az egyik gép broadcastólja az üzenetét, mindenki megkapja, ha nem neki címezték akkor eldobja. Na ezt a csomagot akarom elkapni, hogy ki küldte, hova, milyen protokollal, mi van a csomag tartalmában.

(#20933) újraregelt válasza ampulla (#20932) üzenetére


újraregelt
tag

Ha van GUI, akkor wireshark, ha nincs, akkor tshark vagy tcpdump. Mind elérhető a debian/ubuntu repo-kból.
Ha netán virtualboxban fut a linuxod, akkor nem árt odafigyelni, hogy a virtuális kártyán engedélyezve legyen a promiscuous mode.
De egy normális hálózaton tényleg csak a broadcast jellegű csomagokat fogod látni azon kívül, amit kifejezetten neked küldenek.

(#20934) Rimuru válasza ampulla (#20932) üzenetére


Rimuru
veterán

netcat?

Vigyázat, csalok!

(#20935) ampulla válasza Rimuru (#20934) üzenetére


ampulla
aktív tag

Alright, Thx skacok, innentől már menni fog. :)

[ Szerkesztve ]

(#20936) nemurea


nemurea
aktív tag

Helló, talán kicsit amatőr a kérdésem, de legalább valaki csípőből tudja majd a választ ;) : feltelepítettem a 14.04-es Kubuntu Live-ot egy pendrive-ra persistency-vel, és feltelepítettem pluszban a Chromiumot. Szeretném a böngésző cache-ét a RAM temp-be tenni (/tmp), meg is van a módja, a chromium-ot a --disk-cache-dir=/tmp/cache opcióval indítom el. Csak egyszerűen nem találom magát a chromium shell scriptet :(

Puppy-n már szerkesztettem korábban, ez elvileg egy nagyobbacska script file. MC-vel végignyálaztattam a fájlrendszert, nem találta (talán nem voltam elég alapos). Az indító menüben szépen megjelenik az Internet csoportban, de ott jobb gombbal nem mutatja meg, hogy mit hív meg (a'la Win). Help pls... :F

(#20937) kispx válasza nemurea (#20936) üzenetére


kispx
addikt

/usr/share/applications/chromium-browser.desktop
Az Exec=chromium-browser %U rész után írd be.

(#20938) spammer válasza kispx (#20937) üzenetére


spammer
veterán

Pontosabban még a %U elé, ha jól tudom:

Exec=chromium-browser --disk-cache-dir=/tmp/cache %U

Amúgy ez nem shell script, ha a puppy-n az volt, akkor azt úgy csinálták hozzá.

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#20939) kispx válasza spammer (#20938) üzenetére


kispx
addikt

Szerintem mindegy, hogy hol helyezkedik el. Én a --proxy-server=, --process-per-site és a --user-data-dir= kapcsolókat használom az %U után.

(#20940) spammer válasza kispx (#20939) üzenetére


spammer
veterán

Akkó' nem szó'tam. :)

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#20941) laszlohu válasza spammer (#20928) üzenetére


laszlohu
addikt

Azért írtam, amit írtam, hátha egy Ubuntu fejlesztő olvassa a topikot,
mert nemrég új verzió jött ki az Ubuntu frissítéskezelőjén,
egyébként csak javaslatot tettem, hogy ilyen irányba is fejleszthetnék a progit.

Nekem végülis semmi bajom vele, de jó lenne, ha a jövőben a javaslatom bekerülne.

(#20942) nemurea válasza spammer (#20940) üzenetére


nemurea
aktív tag

@kispx, @spammer, köszönöm! Jártam az usr/share könyvtárban, és abban volt is egy chromium-browser könyvtár, ami tök üres volt, így kerestem tovább :N

Igen, a Puppy-n valóban egészen máshogy nézett ki, de a lényeg ez a sor volt.

Köszi a segítséget!

(#20943) lev258 válasza laszlohu (#20941) üzenetére


lev258
veterán

Igazság szerint korábban ilyen volt, de valamikor kivették belőle. Én se értettem.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#20944) whbear válasza spammer (#20940) üzenetére


whbear
senior tag

%U után kell. Napi tapasztalat.

Arch Linux, Void Linux, Network Radios, VoIP, HAM

(#20945) laszlohu


laszlohu
addikt

Hogy hozzáadjak valamit én is a kezdőknek :

Egy videó, hogy hogyan nagyítsuk meg az egérmutató méretét :

műkszik 14.04 alatt is :

[link]

(#20946) #40553216 válasza Rimuru (#20878) üzenetére


#40553216
törölt tag

No, visszaraktam a 4.2-es verziót. Ezzel megy. A 4.1-es is felment, de abban eltűnt a beállított memória negyság, és nem is lehetett méretet megadni. Régebbit nem is tudtam felrakni (Debian Jessie) mindenféle függőségek telepítésének lehetetlensége miatt.

Viszont a 4.3-ba telepített Win10 meg így nem futtatható.

[ Szerkesztve ]

(#20947) fecus


fecus
őstag

Mint-et használok virtualboxban. El szoktam menteni a gép állapotát, tehát nem lépek ki. Be lehet állítani, hogy betöltéskor kérjen jelszót? Mintha képernyőkímélőből jönne vissza.

"Szörnyek léteznek, de túl kevesen vannak ahhoz, hogy igazán veszélyesek legyenek. Sokkal veszélyesebbek az átlagemberek, a funkcionáriusok, akik készek hinni és cselekedni anélkül, hogy kérdéseket tennének fel." (fordította DeepL ) - Primo Levi

(#20948) újraregelt válasza fecus (#20947) üzenetére


újraregelt
tag

Szerintem nem, mivel az elmentett állapotnak az a lényege, hogy az utolsó bitig ugyanazt az infót állítja vissza, ami a snapshot készítésekor volt.
Manuálisan annyit tehetsz, hogy lockolod a képernyőt és utána mentesz.

(#20949) fecus válasza újraregelt (#20948) üzenetére


fecus
őstag

Logikus. Akkor ez lesz. Előtte bekapcsolom.

"Szörnyek léteznek, de túl kevesen vannak ahhoz, hogy igazán veszélyesek legyenek. Sokkal veszélyesebbek az átlagemberek, a funkcionáriusok, akik készek hinni és cselekedni anélkül, hogy kérdéseket tennének fel." (fordította DeepL ) - Primo Levi

(#20950) szoke12


szoke12
őstag

Helló!
Telepitettem pár napja egy Ubuntu 12.04-et egy régebbi gépre, és minden rendben működött. Majd feltelepítettem tegnap a nyomtatót, webkamerát, és teamviewert. Nos, azóta nem kapcsol ki, ha a leállításra megyek, csak kijelentkezik. Mi lehet az oka?

Illetve hogyan lehet pl skype közben élesíteni vagy fényerőt állítani a webkamerán?

Keresgéltem már, de nem találtam még semmi olyat, ami az én problémámhoz közel áll. :(

"Élj úgy, hogy ha majd lepereg előtted életed filmje, érdemes legyen végignézni!"

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Ubuntu Linux (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.