Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Picike8


Picike8
aktív tag

pÚP!
Hátha kapsz segítséget. :)

(#2) lapa


lapa
veterán

a fűtési szezont vond le. azaz abban a 4 hónapban az energia nem vész el, csak villannyal fűtesz a feleannyiba kerülő gáz helyett. ezt pusztán elméleti síkon, undervolt, underclock rulez. én a 6-8w-os idle notit is undervoltolom, már amennyire zintel engedi...

amúgy csak érdekességként: ha a cpu alszik (ez elnagyolva az idle, feltéve hogy nincs valami pöcs program, ami ébresztgeti), akkor a fogyasztása tényleg minimális, core i pölö 1-2w körül. a többi cucc eszi az áramot. érdemes nyomni egy powercfg -energy -t, rengeteg rezidens program akadályozza a cpu-t az alvásban. notikon könnyebb kimérni, mert ott látod az akksi miatt a fogyasztást.

[ Szerkesztve ]

(#3) alibaba78


alibaba78
őstag

(#4) DeltaPower


DeltaPower
őstag

CPU Offset Voltage - 1,237v --- most akkor ez megfelel a Vcore voltage-nek? Vagy mi ez konkrétan? Mi az hogy offset?
ez lesz a vcore

VDDNB Offset Voltage - --- passz hogy mi lehet?
ramvezérlő

DRAM Voltage --- világos

SB 1.1V Voltage --- passz?
déli híd

1.1 VSB Voltage --- passz
ezt nemtom de talán a pcie-hez van köze

APU 1.2V Voltage --- most akkor ez mi? Meg mi az offset? Passz...
ezzel lehet valszeg túlfeszt adni a gpu-nak

VDDA Voltage --- passz
órajelgenerátor

"Moonshine Whiskey (70°, ízesítés nélküli) van. Fincsi" - Teebee - "De az kiírtaná az egész családomat..Akkor is ha csak én innék belőle.." - forintuser

(#5) Dany007 válasza alibaba78 (#3) üzenetére


Dany007
veterán

Wow! Ez aztán komoly leírás! :R Szerintem meglesz benne minden ami kell.
Én csak alaplap típusra kerestem rá, lehet azért nem találtam semmi használhatót.

@DeltaPower:

Köszi, :R én is az offsetet tippeltem vcore-nak, meg a most olvasott leírásban is az. Csak azért furcsa, mert ugye ez folyton változik terhelés függvényében. És ha itt beállítok egy értéket, akkor viszont az lesz a minimum érték windows alatt CPU-z-ben nézve. De nem egy az egyben.
Ugye nálam ez most 1,237v. Ha adok rá 0,006-ot ami a minimum ugrás az alaplapon, akkor a CPU-z már azt írja ki, hogy 1,5 akárhány a feszültség alapjáraton. Ezt skálázza fel a rendszer ha megemeli az órajelet.

@Picike8: Köszi, meglett az eredménye! :C

@lapa: Egyébként igen. :) Eddig direkt csak megkésve tisztítottam porszűrő rácsot, hogy egy kicsivel melegebb levegőt fújjon ki a gép. :D Persze annyira nem érezhető a különbség, de 0,5 és 1 fok közötti értékkel növeli a benti hőmérsékletet. Szóval ehhez persze drága.
Bizony ez a proci is keveset fogyaszt. Alapon figyelve nem szokott ugrálni. Nem bántja egyik progi se. Tiszta Win7 van fent amúgyis. Az AI Suite program szerint alapon 3 és 6Watt között eszik a CPU. Úgyhogy ez nem rossz. És lehet hogy tényleg a többi eszköz fogyaszthat ennyit?
Van bent 2 vinyó meg 4db venti pluszban, meg egy előlapi LCD panel.
Plusz azt hiszem nem 80+-os a tápom. Ez is okozhat egy kicsi többletet a tesztekben mért eredményhez képest. De ezzel a 45Wattal is megvagyok elégedve, csak gondoltam hátha lehetne még egy picit. De most hogy mondod... Lehet hogy tényleg nincs értelme már a procit alul feszelni...

(#6) lapa válasza Dany007 (#5) üzenetére


lapa
veterán

úgy van értelme alulfeszelni, hogy rászánod a 2-3 órát, és akkor találsz egy stabil feszt az órajelekhez. pengeélen táncoltatni meg hetekig néhalefagyasztani felesleges. de azért a gyári általában eléggé túllőtt érték.

az mindegy letakarod-e a rácsot, attól még a gépben pont ugyanennyi hő keletkezik. hiszen minden hővé alakul, legfeljebb a wifi meg a merevlemez hangja nem a gépházon belül nyelődik el és így nem bent melegít.

(#7) Dany007 válasza lapa (#6) üzenetére


Dany007
veterán

Nem feltétlenül. Ha letakarom a rácsot, hagyom porosodni, akkor jobban melegszik a proci. Rövidebb idő alatt adja le azt a hőt amire te gondolsz. :)

(#8) lapa válasza Dany007 (#7) üzenetére


lapa
veterán

márpedig úgy van, ahogy mondtam, gondolkozz rajta. az egyetlen, ami különbség lehet, ha a venti nagyobb fordulaton pörög és több áramot alakít hővé. de fix venti fordulatnál teljesen mindegy milyen melegben dolgozik a proci, pont ugyanazt az áramot fűti el.

a magasabb egyensúlyi hőmérsékletnek ehhez semmi köze.

[ Szerkesztve ]

(#9) Dany007 válasza lapa (#8) üzenetére


Dany007
veterán

Nem mondtam hogy nincs úgy. De ha nem tud hűlni a gépház, akkor felmelegszik a proci. A venti fordulata megnő - alapértelmezett - és melegebb levegőt fúj ki a gépházból mint amúgy. Így kevésbé oszlik el a meleg levegő ami amúgy is kijönne ahogy írod azért.
Szal az világos, hogy ugyanannyi áramot fűt el, de ha letakarod a hőmérséklet-növekedés miatt koncentráltabb lesz ha érted mire gondolok.

(#10) lapa válasza Dany007 (#9) üzenetére


lapa
veterán

ja értem.

(#11) D1Rect


D1Rect
félisten

Még annyi, hogy a winen belül állítsd be az energiagazdálkodást, hogy neked megfeleljen.
(ingyen van és csökkenti a fogyasztást)

(#12) Dany007


Dany007
veterán

No végülis a dolgot megoldottam úgymond egyszerűen...

Tegnap végigteszteltem egy rakás beállítást. Ráment olyan 3 órám.
És az jött ki a végén, hogy a legkevesebb IDLE fogyasztást akkor kapom ha minden feszt auton hagyok, CPB ki, de C6 mode be. Valamint Energy saving mode maximumon.
Így a gép 45wattot fogyaszt idle. Ami szintekkel jobb, mint a korábbi gép 130watto idle fogyasztása. :)
Ez a 45w-os érték valószínű azért tér el a tesztekben szereplő 30-35w-tól mert nálam van a gépben egy előlapi panel, ami plusz 4db ventillátort vezérel, plusz 2 HDD-m is van, miközben a tesztben szereplő konfigokban többnyire már SSD üzemelt. Viszont ami talán a leglényegesebb különbség, hogy sajnos asszem a tápom nem 80 pluszos. Azzal még 5-10w-ot tudnék hozni a rendszeren.
Tehát mondhatjuk azt, hogy sikerült kihozni a jelenlegi felállásból a legjobbat.

Hiába adtam meg manuálisan feszt, akár kevesebbet akár többet a szükségesnél, a fogyasztás sehogy se volt jobb az auto beállításnál. Minden létező variációt kipróbáltam. Ez bizonyult a legjobbnak.

Ráadás, hogy az IGP mostmár képes hangot is küldeni a TV-nek HDMI-n keresztül, így ha nincs szükség a házimozi rendszerre - ergo nem filmezünk vagy nem hallgatunk zenét, akkor bőven elég hogy a TV alap hangszóróiból szól. Így a házimozi ideiglenes kiiktatásával pedig megspórolok újabb 25w-ot óránként.
Tehát elmondható, hogy az egy évvel ezelőtti konfighoz - mikor még monitorom volt ami 10w-tal többet fogyasztott - képest, ami közel ~ 245w-ot fogyasztott IDLE (gép: 130w - monitor: 80w - házimozi: 25w - wifi: 7w) a jelenlegi IDLE ~ 122w fogyasztás (gép: 45w - TV: 70w - házimozi: / - wifi: 7w) igen jelentős fogyasztás csökkenést eredményez. Ez közel 120watt spórolás óránként. És mivel a gép kb 15 órát megy egy nap, ez így 1,8Kwh / nap, ~ 55Kwh / hónap! És ez csak az IDLE érték. Ez a gép terhelés közben is jóval kevesebbel növeli a fogyasztást mint a régi.

@D1Rect: Köszönöm! Be van lőve. Igazából csak a monitor kikapcsolás. Nem szeretem ha a merevlemezt is kikapcsolja mert k...va sok idő mire felpörgeti újra ha éppen kell. Ugyanígy letöltésnél sem szeretném ha alvó módba menne vagy hasonló. Bár lehet ezt majd kipróbálom ideiglenesen. Sokat úgyse töltök.

[ Szerkesztve ]

(#13) lapa válasza Dany007 (#12) üzenetére


lapa
veterán

király. amúgy nem tudom mekkora a tápod, de nekem 400w zen volt, ami 80+ és az is sokat evett. ugye 20% terhelésnél 80%, azaz 80w-nál. 30-40w terhelésnél még messze nem 80+ a 80+ se, nekem is 30w gép + 10w táp volt. ritkán és amikor én néztem aranyárban találhatsz 200w körülieket, azzal esetleg fogsz 5-6w-ot. valszeg nem éri meg.

következő lépcső már a noti lesz, ha lejössz a játékról. azzal elzötyögsz 10-12w-ból képernyővel együtt. vagy valami pendrive méretű arm-os rencör egy-két év múlva, a monitor usb hubjáról hajtva.

(#14) Dany007 válasza lapa (#13) üzenetére


Dany007
veterán

Kössz! :)
Noti se rossz ötlet, de azért kell a sebesség, konfigurálhatóság stb... Notiba necesebb meg drágább 1-2 terás vinyókat belepakolni. Meglehet oldani na csak így egyszerűbb.
Plusz azért jó ha van teljesítmény. Notiban ezt a teljesítményt - amit egy modern 4 magos cpu + ~2Ghz-es 8GB ram produkál - csak nagyon, irreálisan drágán lehet megkapni. Én pedig nem vagyok hajlandó plusz pénzt fizetni olyan szintű mobilitásért amit valószínűleg az életbe nem fogok kihasználni egyetlen percig sem.

Az USB-s PC már jobban hangzik. De ez még a jövő zenéje.

A táp dolog onnan jutott eszembe, hogy van itt egy srác a PH!-n asszem Goos-T? Aki csinált egy hasonló Trinity-s konfigot, ő kifejezetten HTPC-nek alacsony fogyasztásra, csak filmezésre. Na neki 80 pluszos táp után csökkent 5-7 wattal a fogyasztása. Ami amúgyis ilyen 30 pár watt körül volt, és levitte 30watt alá.
De egyébként tényleg nem érné meg új tápot venni. Most egy Seasonic HT 500-as van. Ez maradt. Lehetne kisebb is, mert a gép nem eszik meg 130-140 wattnál többet még prime meg szőrös fánk alatt sem. :D

Egyelőre jó lesz ez így nekünk. Valószínű ha minden rendben lesz akkor újabb 6-7 évig nem fogok a géphez nyúlni komolyabban.

(#15) D1Rect válasza lapa (#13) üzenetére


D1Rect
félisten

" vagy valami pendrive méretű arm-os rencör egy-két év múlva, a monitor usb hubjáról hajtva."
Én igaziból erre várok.
Persze a legjobb lenne, ha valamelyik nagy gyártó normális támogatással kidobna laptopokat 4+4 maggal ARM alapon.

(#16) Dany007 válasza D1Rect (#15) üzenetére


Dany007
veterán

Jó lenne ez amennyiben lehet hozzá csatlakozni megfelelő perifériákat. Mondjuk egy egeret meg bill-t.
Mert okés, hogy van már telefonos alkalmazás meg levegőben hadonászós távirányító... De egyik se olyan jó, mint a bill + egér.
Márpedig netezésnél az azért kell. Plusz tárhelyet akkor is kell biztosítani valahogyan... Ahová letölthet az ember ezt meg azt. Tehát valami DLNA szerver vagy hasonló.

(#17) D1Rect válasza Dany007 (#16) üzenetére


D1Rect
félisten

BT-on keresztül mehet bármilyen periféria, sztem a usereknek 99%-ának 32-64-128 GB hely elég, ami pedig kijön egy microSD kártyából.
Persze ha úgy van egy külső HDD-t sztem rátolhatsz.

(#18) ffodi


ffodi
veterán

Látom nagyjából minden kérdésre kaptál választ. :)

Két kiegészítésem lenne:

CPU offset mód:

Itt nem arról van szó, hogy amennyit itt beállítasz annyit fog kapni a cpu. Van egy alapfeszed (VID), és az offsettel "tologathatod" ezt az értékek pozitív vagy negatív irányba. Vagyis ha offset 0, akkor a proci alapfesze lesz a beállított érték, ha pl. offset +0,010 V, akkor alapfesz + 0,01 V-ot fog jelenteni. Ezért is lehettek irreálisan magas vcore értékeid.

Táp:

Ha valami jó hatásfokú (platinum) tápot veszel, akkor még jobban csökkentheted a fogyasztást. Persze arra figyelj, hogy a terhelésnek megfelelően válaszd a legoptimálisabb tápot, mert ugye ezeknek a kapcsolóüzemű eszközöknek 40-60% között a legjobb a hatásfokuk. :)

Szerk.:

Még valami. Ha tuningol az ember, akkor a feszültségértékeket nem szabad auto-n hagyni. Persze ez csak egy jó tanács. :)

[ Szerkesztve ]

"A minőséget régen gyártották, ma már csak biztosítják." Magassy I. axiómája

(#19) Dany007 válasza ffodi (#18) üzenetére


Dany007
veterán

Hohó! Köszönöm! Így sokkal érthetőbb a dolog.

Nem a feszeket én se szeretném auto-n hagyni. :D De egyelőre még ki kell ismernem ezt a részt.Tegnap sikerült jó fogyasztásra beállítani egy profilt. A tuning majd csak ezután jön.

A tápon már én is gondolkodtam. De egyelőre abba még nem fektetek bele. Viszont jó tudni ezt a 40-60%-os határt. Most Lapa hívta fel rá a figyelmemet először, ezt a részt nem tudtam.
Ergo akkor nekem egy ~ 200wattos táp lenne a leghatékonyabb.

(#20) ffodi válasza Dany007 (#19) üzenetére


ffodi
veterán

Egy korrekt tápnak lényegében az egész tartományban jó, és viszonylag egyenletes a hatásfoka. Viszont általánosságban mondható, hogy körülbelül 40-60% között a legjobb.

A mostani tápod is egész jó, viszont a körülményeket figyelembe véve szerintem ez lenne a legjobb választás. (persze ára az van, de legalább fanless, szóval hangja nincs :) )

"A minőséget régen gyártották, ma már csak biztosítják." Magassy I. axiómája

(#21) Dany007 válasza ffodi (#20) üzenetére


Dany007
veterán

Ejha! :) Komolynak tűnik! Nem is találom magyar webshopokban!
Az ára szerintem nem vészes ha benne vannak a kábelek is.
A korábbi chieftek 550-es tápom 19k-volt. Úgyhogy egy ilyennél ráadásul hangtalanul meg 80+-os kategóriában 70 dollárt simán megér. :D Mondjuk az 70 euro mire ideér, de talán még úgyis.
Mondjuk most már erre nem tudnék költeni, de legalább tudom mit keressek legközelebb. :R

most nézem, lehet rossz helyen néztem az árát. :D

[ Szerkesztve ]

(#22) D1Rect válasza Dany007 (#21) üzenetére


D1Rect
félisten

Ohh, csak 39K, én 45-re tippeltem.

[ Szerkesztve ]

(#23) Dany007 válasza D1Rect (#22) üzenetére


Dany007
veterán

Jaja később néztem én is. Azért az már úgy egy kicsit húzós. Rendben, hogy igen jó a hatásfoka és nyernék vele mondjuk 10wattot mínuszba, de mire az a 10watt behozná az árát....
hajajj... addigra már tényleg minden elfog férni egy pendrive-ban. :D

(#24) D1Rect válasza Dany007 (#23) üzenetére


D1Rect
félisten

100.000 óra üzemidő alatt behozza. :))

(#25) javorb


javorb
csendes tag

Üdv!

Az adatlapomon szereplő processzort szeretném tuningolni, a konfig adott, nem cserélnék most emiatt alkatrészt, ezek mellett szeretném megoldani. Ha esetleg tudnátok szolgálni egy lépésről-lépésre leírással, azt megköszönném.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.