Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  PLC programozás

Hozzászólások

(#8501) M@nH. válasza joci9 (#8500) üzenetére


M@nH.
aktív tag

Sikerült :C
Azt nem tudom, hogy így helyes e, de a végeredmény jó lett.

(#8502) joci9 válasza M@nH. (#8501) üzenetére


joci9
tag

Pro! ha működik, akkor helyes :-)
(lehet a függvényen belül is függvény, azaz egy sorban is mehet az ilyen, emlékeim szerint)

(#8503) M@nH. válasza joci9 (#8502) üzenetére


M@nH.
aktív tag

Na majd próbálgatom :) Nagyon sokat segítettél, köszönöm :R
Ja igen, a levágást is értem már, hogy mire gondolsz.

[ Szerkesztve ]

(#8504) (á)dinka


(á)dinka
csendes tag

Sziasztok!

Problemaba utkoztem :( Adott egy Siemens PLC-s toltogep, aminek szeretnek racsatlakozni a SIWAREX WP231 moduljara ethernet kabellel, es Siwatool segitsegevel valtoztatni szeretnek a reakcioidejen, viszont ez sehogy sem akar osszejonni, mar a racsatlakozassal is gond van.. ha a LAN modulra kotom a kabelt, megpingetni megtudom az IP cimet, viszont a Siwatool nem kommunikal vele. Ha magara a WP231 modulra, akkor meg pingetni sem tudom.. esetleg valaki talalkozott mar hasonloval, vagy gyanitja, mi lehet a problema?

Elore is nagyon szepen koszonom a segito valaszokat!
Adam

(#8505) Zoli54213


Zoli54213
aktív tag

Sziasztok!

Remélem van itt aki jártas Siemens HMI-kben. :) Adott egy HMI Comfort 15" panel, TIA Portal 15.1-et, azon belül WinCC 15.1-et használok. Szeretném azt megcsinálni, hogy ha egy adott felhasználó bejelentkezik, a kijelzőn visszanézhető legyen egy listában minden módosítása. Pl. "X felhasználó Y értéket módosította Z időpontban." Vagy switch ki/be kapcsolás esetén "X felhasználó Y kapcsolót kapcsolta át Z időpontban". A bejelentkezéseket, és a feltételhez kötött alarm-okat be tudtam tenni az alarm bufferbe, de nekem itt feltétel nélkül kellene mindent beleíratni. Megoldható ez?

Köszönöm szépen előre is a segítséget!

GigaByte X570 Aorus Elite ::|:: 48GB DDR4 3200Mhz ::|:: AMD Ryzen 7 5800X3D + NZXT Kraken Z63 ::|:: RTX 4080 Phantom 16GB ::|:: Samsung 980 Pro 1TB + 860EVO 1+1TB + 250GB ::|:: Acer XV322QK KV 32" 4K 144hz 10bpc ::|:: Logitech Z906 ::|:: Corsair HX850i

(#8506) spkkill válasza Zoli54213 (#8505) üzenetére


spkkill
tag

Szia!

A comfort panel szerencsés. Én egy kis script-ben összeszedném az infókat, a script egyik bemeneti paramétere egy string lenne amibe az adott IO field, switch..-hez tartozó érték nevét írnám konstansként. A scriptet a change vagy az input finished event-el indítanám. Ezeket az adtokat pedig egy historical data log-al gyűjteném. Egy másik script-el megjeleníteném a log fájl tartalmát.

Másik megoldás ha a PLC-ben egy DB-be írod az adatokat és ott figyeled az eseményeket, majd a DB-ben lévő adatokat a HMI-n jeleníted meg.

(#8507) n0rbert0 válasza Zoli54213 (#8505) üzenetére


n0rbert0
senior tag

A comfort panelekhez létezik a wincc audit (6AV2107-0RP00-0BB0). Ez külön licenchez kötött, de ez tudja amit Te szeretnél.

(#8508) InFlames86


InFlames86
csendes tag

FUNCTION DW_TO_REAL : REAL
VAR_INPUT
    X : DWORD;
END_VAR
VAR
    pt : POINTER TO REAL;
END_VAR

pt := ADR(X);
DW_TO_REAL := pt^;
Adott a fenti függvény (Codesys). Bemeneti DWORD-öt REAL-ként ábrázolja

TIA 15.1-be próbálom ugyan ezt a függvényt megcsinálni de még nem jöttem rá hogy hogyan lehetne. Próbáltam már a REF_TO Real-t olvasgattam Help-et / fórumokat de sehogy nem jöttem még rá hogy hogy lehetne ezt a viszonlag egyszerű fügvény TIA-ba megvalósítani.
Valaki tudna segíteni?

(#8509) Gaben92 válasza InFlames86 (#8508) üzenetére


Gaben92
őstag

Mit akarsz kezeni X-el?

SCL-ben ez egy szimpla DWORD_TO_REAL(#X), onnantól meg már azt csinálsz vele amit akarsz.

If it ain't a Rotor, it ain't a motor.

(#8510) InFlames86 válasza Gaben92 (#8509) üzenetére


InFlames86
csendes tag

Ez nem ugyanaz mint a fenti függvény.
Különbség az hogyha a DWORD ben lebegőpontos szám van HEX ben ábrázolva akkor a dword_to_real nem adja vissza a lebegopontos szám értéket. Azért van a pointer a függvényében mert az a dword címére mutat és aztán real ként ábrázolja azt a memóriateruletet.
😊

TIA ban nem vagyok annyira képben a pointerekkel.
Lehet hogy az ANY lesz a megoldás vagy VARINAT nem tudom. Eddig egyiket se sikerült jól parameterezzem. Ref_to azt irja nem tud más adattipusra mutatni mint amire deklaraltak. Pl. Ref_to int csak int re tud mutatni.

[ Szerkesztve ]

(#8511) Gaben92 válasza InFlames86 (#8510) üzenetére


Gaben92
őstag

Én meg codesys-ben nem vagyok otthon. :)

Azt hiszem értem mi a problémád. Maga a bit pattern a DWORD-ben valójában egy lebegőpontos szám pattern-je. A DWORD_TO_REAL ugye implicit konverzió szóval ha ez a helyzet akkor azzal valóban nem fog működni mert az a DWORD értékét konvertálná neked lebegőpontossá.

Ha tényleg ez a helyzet akkor kicsit fura felhasználási mód.

Any pointer területcímzésre való inkább, erre elég lenne szerintem egy mezei pointer. Én első körben rápróbálnék arra, hogy az Input-ot átnyomnám Real-be ha ez lehetséges, és a blokk hívásánál adnám meg neki pointerként a címet "P#DB1.DBX0.0 BYTE 4" formátumban (nyilván a korrekt címekkel). Annak elvileg csak a bit patternt kellene áthúznia szóval pont ami neked kell. De az igazság az, hogy ezt szeretjük kerülni TIA-ban mert a cross reference-ben nem jellenek meg a pointerek.

If it ain't a Rotor, it ain't a motor.

(#8512) InFlames86 válasza Gaben92 (#8511) üzenetére


InFlames86
csendes tag

Mit kell beállítsak hogy ezt a "P#DB1.DBX0.0 BYTE 4" formátumú (standard) címzést elfogadja?
Mert jelenleg csak symbolic-ként tudok hivatkozni.
CPU 1500-as, TIA 15.1

(#8513) spkkill válasza InFlames86 (#8510) üzenetére


spkkill
tag

Szia!
Esetleg ez az STL megoldás?

FUNCTION "DW_TO_REAL" : Real
{ S7_Optimized_Access := 'FALSE' }
VERSION : 0.1
VAR_INPUT
iDW : DWord;
END_VAR

VAR_TEMP
tDW : DWord;
tReal : Real;
END_VAR

BEGIN
NETWORK
TITLE = DW TO REAL
L #iDW;
T #tDW;

L %LB0;
T %LB4;
L %LB1;
L %LB5;
T %LB2;
T %LB6;
L %LB3;
T %LB7;

L #tReal;
T #DW_TO_REAL;

END_FUNCTION

(#8514) InFlames86


InFlames86
csendes tag

Közben rájöttem hogy ki kell kapcsolni az "optimized block access"'t a DB-n
De akkor is anyázik a P#-re

(#8515) spkkill válasza InFlames86 (#8514) üzenetére


spkkill
tag

Elnézést, elírtam. Itt a javított verzió.

FUNCTION "DW_TO_REAL" : Real
{ S7_Optimized_Access := 'FALSE' }
VERSION : 0.1
VAR_INPUT
iDW : DWord;
END_VAR
VAR_TEMP
tDW : DWord;
tReal : Real;
END_VAR
BEGIN
NETWORK
TITLE = DW TO REAL
L #iDW;
T #tDW;
L %LB0;
T %LB4;
L %LB1;
T %LB5;
L %LB2;
T %LB6;
L %LB3;
T %LB7;
L #tReal;
T #DW_TO_REAL;

END_FUNCTION

(#8516) InFlames86


InFlames86
csendes tag

FUNCTION "DW_TO_REAL" : Real
{ S7_Optimized_Access := 'FALSE' }
VERSION : 0.1
VAR_INPUT
iDW : DWord;
END_VAR

L #iDW
T #DW_TO_REAL

Ez úgy néz ki működik pointerek nélkül is
Teszteltem! (IEEE-754 Floating Point Converter)

Input: Hexadecimal Representation
Return: REAL

[ Szerkesztve ]

(#8517) spkkill válasza InFlames86 (#8516) üzenetére


spkkill
tag

:C Én meg sem mertem próbálni, azért szedtem szét Byte-onként.

(#8518) InFlames86 válasza spkkill (#8517) üzenetére


InFlames86
csendes tag

Köszi a segítséget!
:R

(#8519) initio


initio
csendes tag

Bocsánatot kérek, ha nem jó helyre kerül, egyszer már feltöltöttem hibásan!
Akik szeretnének kezdőként, teljesen laikusan is akár kis programokat készíteni, számukra készült
egy két évadból álló sorozatom. Kiemelném, nem reklámozok, nem kérek semmilyen ellenszolgáltatást, és külön kérném a moderátorok, és adminok segítségét, hogy BAN helyett, a megfelelő helyre irányítsanak.
A dolog 100%-ban non-profit, és saját eredményeim után jött gondolatra épül.
A Projekt jelenleg forgatás alatt álló ( eddig 4 rész van kész ) második évadjának YouTube linkje
a következő:
https://www.youtube.com/playlist?list=PLrULV1D4wo8jITcltws-ENexqSdbrl6fI
Pozitív visszajelzések alapján, szeretnék itt a VR fórumban egy Topic-ra engedélyt kérni,
hogy az itt feltett kérdésekre is válaszolhassak, akik elakadnak annak segíthessek, Semmi reklám, semmi spam, kizárólag segítő céllal szeretnék jelen lenni. Hiszem, hogy értékelik a forum vezetői azt, hogy Magyar a Magyart segíti, és hogy ténylegesen, a program készítés élvezetét, és hasznosságát kívánom szemléltetni. Kérem a vezetőket, hogy azonnali spam-gyanú miatti törlés helyett, beszéljük meg emberi szóval, hogy ha nem is jól került fel ide most ez a bejegyzés, akkor annak milyen, az itteni szabályoknak megfelelő módjai léteznek.
Tisztelettel és kösznettel: HSP Computer Magyarország, Heiner Ernő

HSP Computer

(#8520) Szirty válasza initio (#8519) üzenetére


Szirty
őstag

Szia initio!

"Bocsánatot kérek, ha nem jó helyre kerül"

A kezdeményezésed a leírtak alapján tiszteletre méltó. Nekem is volt hasonló (nem video alapú) oldalam.
Ez a topic azonban PLC programozásról szól, az általad közölt tartalom azonban nagyon más.

Nekem nincs lehetőségem a megfelelő helyre továbbítani, de remélhetőleg megtalálod azt az illetékes személyt aki megteszi.

(#8521) spkkill válasza initio (#8519) üzenetére


spkkill
tag

Szia!
Mindenképp hasznos téma, viszont a videók hossza szerintem nem túl felhasználóbarát.
Ki néz 1,5-2 órás videókat? Jobban szétbontva hasznosabb lehetne.

(#8522) ipij


ipij
csendes tag

Sziasztok,
Csak pár kérdés.
Van-e lehetőség PLC-vel ismerkedni, gyakorolni a gyártói tanfolyamon kívül (esetleg után)?
(Magánember minimál költség kerettel.)
Ha igen, hol? Milyen típusokon? Üdv:ipij

(#8523) ZetorGumi válasza ipij (#8522) üzenetére


ZetorGumi
addikt

Szia.

Otthon. Siemenst tudom, ott PLCSim + FactoryIO páros lehet segítségedre.
Az FIO-ban elég sok példafeladat van, amik jó alapot nyújtanak.

New Mixes: http://www.mixcloud.com/ZetorGumi | VW Passat B8 2.0CRTDI CRL

(#8524) spkkill válasza ipij (#8522) üzenetére


spkkill
tag

Én is tudom ajánlani a Tia Portal + Factory IO párost. Nagyon jó az alapok megértésére, youtubeon vannak fent angol nyelvű videók nagy mennyiségben.
[link]

(#8525) DasBoot válasza ipij (#8522) üzenetére


DasBoot
aktív tag

Jó serencsét! Írjon a gyártoknak, hogy küldjenek "bármit". pl. termékismertetőket. És mindenképpen szerezzen be egy PLC-t. Ne programozható relét, PLC-t. Gyakorlat nélkül nem fog menni, mert nem csak a programírásról szól. És ne azonnal tegye ezt, sokáig fog tartani. Hajrá!

[ Szerkesztve ]

LEGO-ból bármit megépíteni, csak idő kérdése.

(#8526) DasBoot válasza ipij (#8522) üzenetére


DasBoot
aktív tag

Ez verhetelen: https://plc-training.org/plc-training-simulator.html

[ Szerkesztve ]

LEGO-ból bármit megépíteni, csak idő kérdése.

(#8527) G_P válasza ipij (#8522) üzenetére


G_P
tag

Szia,

A udemy-t is tudom ajánlani, 10-15$-ért nagyon jó kis tanfolyamok vannak.

Ezen kívül a TIA Portal 14 napra ingyenesen használható, S7-1200, S7-1500-as PLC-t tudsz benne programozni, és ahogy ZetorGumi is írta, PLCSim-mel tudod szimulálni.

De amúgy a Siemensnél elérhető "starter-kit" is nagyjából mindenféle PLC-hez, amiben van kábel, PLC, adott esetben HMI, némelyikben szoftver is. Ezt a nagyobb villamossági kereskedésekben(Daniella, Mile, Sonepar) be is tudod szerezni.

(#8528) Kutek válasza ipij (#8522) üzenetére


Kutek
újonc

Ezen a fórumon nincs nagy közönsége, de én Codesys-t tudom javasolni. A TwinCat 3 ingyenes használható mindenféle korlátozás nélkül (7 naponta frissülő demo licensz). Két fő előnyét látom az otthoni gyakorláshoz:
1. Ugyanazt a PLC runtime-ot kapod a gépeden, mint ami az "éles" rendszerben is megy. Tehát nem szimuláció.
2. Viszonylag kis pénzből tudsz hardvert is szerezni, mert a lapotopod ethernet portján keresztül gyakorlatilag bármilyen ethernet alapú io csatolót hozzáköthetsz, amilyet épp a jófogásról tudsz szerezni.

Siemens-hez persze nem mérhető, de elég jelentős fórumos közösség van Codesys-hez is, illetve a youtube-on is sok oktató videót találsz.

(#8529) joci9 válasza Kutek (#8528) üzenetére


joci9
tag

Pl.: http://www.contactandcoil.com/twincat-3-tutorial/

(#8530) crucified


crucified
tag

Sziasztok, a Factory I/O programot használta valaki? Mennyire hasznos?

Köszönettel

(#8531) ZetorGumi válasza crucified (#8530) üzenetére


ZetorGumi
addikt

Szoktam használni.

Gyakorlásra szerintem kiváló, és vannak benne feladatok, jelenetek, úgyhogy tanulni ideális.

New Mixes: http://www.mixcloud.com/ZetorGumi | VW Passat B8 2.0CRTDI CRL

(#8532) spkkill válasza crucified (#8530) üzenetére


spkkill
tag

Szia!
Szerintem a legjobb, a szimulációk között. Sok olyan elemet tartalmaz amivel a valóságban is találkozhatsz, emelett személyre szabható. Én is használtam SCL gyakorlásra: [link]

(#8533) DasBoot


DasBoot
aktív tag

Jó szerencsét!
Egy olyan problémát kellene megoldanom, miszerint középfeszültségű szigetelők vizsgálata folyna egy négypozíciós forgatható egységgel. Az alsó függőlegesen álló szigetelő vízbe merül, a felső, levegőben lévő függőlegesre kapcsolódna a középfeszültség. A két, szintén levegőn vízszintes állásban lévő a sósvíz lecsöpögése, illetve pihentetés miatt van. Mindez ciklikusan ismétlődik. Az automata üzemet egy Siemens S7-1214-es PLC vezérli, amin van analóg bemenet.Ezzel szeretném mérni a föld felé folyó szivárgási áramot. A kérdésem az lenne, hogy milyen eszközök kellenének az analóg 0-10V-os (vagy 4-20mA) bemenetre történő jeltovábbításhoz? Egy távadó, egy feszültségosztó, egy galvanikus leválasztó.Esetleg valamilyen konkrét javaslatot, tanácsot is elfogadok, ha lehetséges, elsősorban ipari méréstechnikát használva. Természetesen minden biztonsági feltételt figyelem előtt tartva, mert 22kV a vizsgálófeszültség. A további pontosításért, várom a viszontkérdéseket Köszönettel: Yoe

[ Szerkesztve ]

LEGO-ból bármit megépíteni, csak idő kérdése.

(#8534) lappy válasza DasBoot (#8533) üzenetére


lappy
őstag

áramváltó 4.20 mA kimenettel

Bámulatos hol tart már a tudomány!

(#8535) DasBoot válasza lappy (#8534) üzenetére


DasBoot
aktív tag

22kV-os áramváltó, pár mikróA, mA-es szekunderárammal?

LEGO-ból bármit megépíteni, csak idő kérdése.

(#8536) moseras válasza DasBoot (#8533) üzenetére


moseras
tag

Üdv!

Ezek közül ?

[link]

Milyen mértékű a szivárgó áram ?

Szerintem közvetlenül áramváltóval nem tudod mérni, erősítő kell hozzá, lásd fenti elemek.

(#8537) DasBoot válasza moseras (#8536) üzenetére


DasBoot
aktív tag

Nyilván közvetlenül nem lehet mérni. Én inkább a névleges feszültség miatt aggódom. A szivárgóáram nagyságrendjét az imént írtam.

[ Szerkesztve ]

LEGO-ból bármit megépíteni, csak idő kérdése.

(#8538) moseras válasza DasBoot (#8535) üzenetére


moseras
tag

> 22kV-os áramváltó, pár mikróA, mA-es szekunderárammal?

értem, ez nem lesz egyszerű szerintem

(#8539) DasBoot válasza moseras (#8538) üzenetére


DasBoot
aktív tag

Ha jól tudom, akkor most egy kapacitív osztóval, leválasztóval és egy mutatós műszerrel van, de csak mérve, másra nincsen felhasználva.

LEGO-ból bármit megépíteni, csak idő kérdése.

(#8540) ipij válasza DasBoot (#8539) üzenetére


ipij
csendes tag

Szia,
Csak ötletelek, ha zöldséget írok úgyis helyre tesznek.

Mi a mutatós műszer méréshatára? (Gondolom váltófeszt mér, azt még egyenirányítani is kell.)

Leválasztónak nem az a szerepe, hogy a fesz miatt ne keljen aggódnod?
Ha a leválasztó trafó szekunder oldalát földeled, akkor átütésnél sem lehet túl nagy a szekunder oldali fesz emelkedés (ha megfelelő értékű a földelés).
Illetve létezik galvanikus leválasztó pl. 0-10V/0-10V-os vagy 4-20mA/0-10V stb, igaz ez idáig csak 3,5kV-ossal találkoztam, de érdemes lehet rákérdezni, hogy létezik-e nagyobb.

Közben eszembe jutott, hogy földeletlen csillagpontú KÖF IT rendszerekben használnak szigetelés ellenőrző berendezést. Esetleg utána lehetne járni, hogy egy ilyen készülék milyen jelet tud szolgáltatni.

(#8541) Kutek


Kutek
újonc

[TIA]
Sziasztok!
Ismertek módot arra, hogy TiaPortalban compile info-t generáljak? Vagyis hogy fordítás után az Compile ablakban egyedi info üzenetek is megjelenjenek. Például a debug után törlendő vagy még javítandó kódrészletek megjelölésére.

(#8542) spkkill válasza Kutek (#8541) üzenetére


spkkill
tag

Szia!
Szerintem erre nincs lehetőség. Viszont erre a célra "beüzemelési" merkereket vagy DB biteket szoktak használni. A keresztreferenciáknál pedig láthatod, hol van még tennivaló.

(#8543) Szirty válasza Kutek (#8541) üzenetére


Szirty
őstag

Írj magadnak megjegyzéseket egy külön file-ba.

A keresztreferencia meg jó dolog, de csak a közvetlen címzést listázza, az indirekt címzést nem!

(#8544) ipij


ipij
csendes tag

Üdv mindenkinek.
Korábban kérdeztem itt a fórumon, hogy van-e valahol PLC-programozás gyakorlási lehetőség. Többnyire azt a választ kaptam, hogy szimulációval vagy otthon.
A kérdés, hogy van-e értelme, lenne-e igény rá hogy valós hardveren gyakoroljanak, teszteljenek a kezdő programozók?
Az elképzelés az, hogy az érdeklődőnek adok egy Teamviewer kódot, amivel rá tud csatlakozni a programozóra, ahonnan eléri a PLC-ket.
Továbbá megadom, hogy melyik ki-, bemenetre milyen eszköz van rákötve. Esetleg vizuális visszacsatolás kamerával megoldható lenne.
Természetesen térítésmentesen.
Várom a visszajelzéseket.

Amilyen PLC most rendelkezésre áll: S7-300 313C, 3132DP, (régi Siemens PG, ami miatt lehet, hogy lassú, de majd meglátom.)
CompactLogix L32E.
Kezelőpult funkciót egy ethernetes Eathon XV102-el gondoltam megoldani, ugyan ezt még csak a Logix-szal használtam, de gondolom S7-tel is megoldható. A HMI szintén Ethernetes és távoli asztallal elérhető a programozóról.
A konkrét hardverkonfigot megadom, ha van rá érdeklődő.

(#8545) spkkill válasza ipij (#8544) üzenetére


spkkill
tag

Szia!
Nagyjából ugyanezt csinálja most a Siemens is, a vírushelyzet alatt vezették be az online tanfolyamokat (igaz ezek nem hétköznapi árakon vannak). Szerintem egy ilyen Teamvieweres megoldás semmivel nem ad többet, mint egy Factory IO vagy egyéb szimulátor. Egyik sem helyettesíti a terepi munkát.

(#8546) ipij válasza spkkill (#8545) üzenetére


ipij
csendes tag

Köszönöm a hozzászólást.
A cél az lenne, hogy a tanfolyamot elvégzett, de nem gyakorlott is tudjon dolgokat kipróbálni.
Illetve nem tudom, hogy szimulációval szabályzó körökkel tudsz ismerkedni?

(#8547) spkkill válasza ipij (#8546) üzenetére


spkkill
tag

A szabályzókörök mondjuk nem rossz téma. Frekvenciaváltó, servo hajtás, kódolvasó, útmérő, CPU-CPU kommunikáció jutott hirtelen még eszembe amiket lehetne gyakorolni ilyen módon és egy szimuláció sem ad rá lehetőséget.

(#8548) ipij válasza spkkill (#8547) üzenetére


ipij
csendes tag

Jelenlegi konfig két 313 as összekötve MPI buszon, Analóg kimenettel vezérelt egyenáramú motorhajtás visszacsatolva tachgenerátorral analóg bemenetre illetve enkóder a másik végén, egy peltier elem ugyancsak analóg kimeneten visszacsatolva PT100 a meleg és a hideg oldalon is. Ethernetes Powerflex525-ös.
(Van egy Siemens szervovezérlőm is, egyenlőre motor nélkül és még teszteletlen, de tervben van az élesztése)

(#8549) levelko


levelko
csendes tag

Üdv!
Cégünknél a hibakeresésre használt laptopunk igen elavulttá vált. Eddig a meglévő S7 313-315 CPU-k monitorozására használtuk a STEP7 5.2-es verziójával. Azóta bővült a gépparkunk olyan gépekkel, amik S7-1200 és 1500 CPU-kkal vannak szerelve. Lehetőségünk nyílt új programozó készülék vásárlására. Mi konkrétan egy Field PG M6-ot néztünk ki.
Az lenne a kérdés, hogy melyik konfigurációt érdemes ezek közül választani, hogy a fent említett CPU-k mindegyike monitorozható legyen? Valamint később a CX One és a Somachine programokat is szeretnénk telepíteni rá. Nyilván nem mindegy milyen gépre adunk ki 3 millát.

levelko

(#8550) Gaben92 válasza levelko (#8549) üzenetére


Gaben92
őstag

Elég a legolcsóbb. Gyakorlatilag CPU és RAM amiben van eltérés, de az alap i5 is bőven elég mindenre és a 16GB RAM is elég 1 TIA Portalnak. Ha párhuzamosan futtatsz néha 3-at mint én akkor oda azért nem árt több.

CX One-nal nem lesz probléma, Somachine-t nem ismerem. Igazából amire megéri befizetni HA találkozol vele, az az S5 bővítőmodul, de nem adják olcsón.
Viszont én Field PG-t csak akkor vennék ha tényleg lesz terepen használva + kellenek az integrált dolgok amik egy normál notebookban nincsenek, mint PN, DP, Prommer 300/400 kártyákhoz, soros port, stb. Ha csak online akartok menni a PLC-vel PN/MPI/DP-n, arra pénzkidobás.

Nálam speciel egy Thinkpad P15 Gen1 a melós gép. Nem annyira masszív mint egy M6 és nincs rajta annyi interfész, de az enyém (i7-10750H, 6mag, 12 szál, max 5Ghz + 32GB RAM + Quadro T1000 bár ez irreleváns) megáll 7-800 ropi körül 5 év garival. Na ezzel én néha 5 TIA-t futtatok egyszerre, 3-at VM alatt, 2-t lokál és nem félek terepre vinni. Hátulütője ugye az, hogy 300/400-as PLC-k kártyáihoz prommer kell illetve DP-hez is egy USB-DP adapter. De ennek ellenére nem adnám oda egy M6-ért.

[ Szerkesztve ]

If it ain't a Rotor, it ain't a motor.

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  PLC programozás
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.