Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  PLC programozás

Hozzászólások

(#8851) siletto


siletto
tag

Sziasztok!

Valaki foglalkozott már esetleg Kinco IoT plc-hmi készülékeknél az MQTT résszel?
A valóságban mennyire működik ez jól?

Volt itt feljebb is egy kérdező, aki a Rievtech-ről kérdezett, szintén MQTT-miatt. Tudomásom szerint a Riev és a Kinco tud alapból MQTT-t, ami ez a kedvezőbb árkategória, de tud több I/O-t, mint egy LOGO.
A Rievtech IDE programjait próbáltam, az nem jött be igazán. Valami olyat keresnék, ami a 4 szabványos nyelvet ismeri, és tud is egyszerre több subrutint/taskot futtatni, emellett MQTT képes.

(#8852) SafE84 válasza siletto (#8851) üzenetére


SafE84
tag

A DialComp-ot keresd meg ez ügyben. Ők a Magyar forgalmazói a Kinco eszközöknek. Ők tudnak segíteni ebben.

(#8853) mark.david92


mark.david92
csendes tag

Sziasztok!

Egy encoderrel kapcsolatos kerdesem lenne feletek. Adott egy Siemens CPU (1212C DC/DC/DC), egy encoder 5000 imp/rev (ez volt keznel), egy szallitoszalag, ami 500 mm hosszu.
Egy fordulattal 250 mm-t halad elore a szallitoszalag.
Az encoder a termek kovetese miatt szukseges. A program ugy mukodne, hogy ha szallitoszalag 1 mm-t elmozdul akkor shift registermben 1 bit-et leptetek elore.
Mindez mukodik mindaddig, amig megfeleloen alacsony sebesseggel halad a szalag. Magasabb sebessegnel mar nem lepteti az adott bitet.
Az adott PLC bemenetnel (phase A encoder) az input filter 0.1 microsec.
A kerdesem az, hogy egy kisebb felbontasu encoder megoldana a problemat (pl. 250 imp/rev) vagy egeszen mas itt a problema forrasa? (csak hobbiszinten foglalkozom plc programozzasa)

Elore is koszonom a segitseget!

[ Szerkesztve ]

(#8854) spkkill válasza mark.david92 (#8853) üzenetére


spkkill
tag

Szia!
Nagy sebességnél szerintem a PLC ciklusideje miatt nem lépteti a regisztert. A bemeneti jeled változása gyorsabb mint a ciklusidő.

(#8855) Szirty válasza mark.david92 (#8853) üzenetére


Szirty
őstag

Szia!

Javaslatok:
- Használj HSC-t a hozzájuk tartozó bemenetre kötött encoderrel (akkor nem számít a PLC ciklus ideje a számlálásnál)
- Esetleg használj HSC megszakítást
- Az encoder értéket ne egyenlőségre hasonlítsd, hanem > vagy < értékre vagy tartományra

(#8856) ioles


ioles
csendes tag

Sziasztok

Technikai ügyben kérném tanácsotokat, egy egyszerű vezérlés kialakítására.
Adott egy Uponor X-245 ös, fűtésvezérlő melynek van 11db analóg kimenete 24 VAC.
Szeretnék egy Zelio programot szerkeszteni és venni is egy erre alkalmas relét, amely annyit kezelne csak, hogy Figyeli a bemeneteit, és ha 1..6 bemeneteire 24 VAC érkezik, annak megfelelő kimenet pár-ra 230V -ot kapcsolt (230V thermofejeket meghúzza az osztógyűjtőn), illetve egy 7. kimenetet is kapcsol (szivattyú) amikor 1..6 bemenet bármelyikén (akár csak egyen) megjelenik a 24 VAC. Ugyan így eljárva 7..11 bemeneteken ha 24 VAC akkor kapcsolja a megfelelő kimeneteket, illetve egy másik kimenetet (szivattyú-2) is kapcsol. ha 7..11 bemeneteken (akár egyen csak) megjelenik a 24 VAC analóg jel. Ehhez keresnék Zelio PLC-t ami egyben képes kezelni 11 bemente (24VAC) és kapcsol 11+2 kimenetet (230V, 11 Thermo fej és 1-1 szivattyú). Hogyan tudnám, milyen hardverrel ezt összehozni. Köszi a segítséget előre is. (Akár vennék is így felprogramozva eszközt)
Tudnának segíteni milyen 230V -al működő Zelio képes eszközt, eszközöket vegyek minimum 12 bemenettel (24 VAC), illetve legalább 14 kimenettel rendelkezzen (230V - kapcsolható kimenetekkel).
(Esetleg más gyártó programozható PLC-jét ajánlanák-e)
Ebben kérném segítségeteket, mit vegyek, hogy induljak el.
Köszi előre is!

(#8857) Lulu33


Lulu33
friss újonc

Sziasztok!
A segítségeteket szeretném kérni. Mitsubishi FX5U PLC és MR-JE-10C szervoerősítővel szeretnék meghajtani egy HF-KN13 típusú szervot. Az erősítőt pozícionáló módban használom, illetve PLC DDRVI utasításával adok vezérlőimpulzust az erősítő felé. Ezen beállítások mellett nem indul el a motor. Ellenőriztem a vezetékezéseket, illetve a erősítőről indított teszt módok esetén működik a motor meghajtása. Szerintetek mi lehet a probléma?
Köszönöm a segítséget!

(#8858) DP_Joci


DP_Joci
tag

Sziasztok,

Mérleges témában szeretnék információt gyűjteni ill. megvitatni dolgokat.
Kérem, akinek van tapasztalata az szóljon hozzá segítő szándékkal.
PLC-vel kellene mérleget lekérdezni.
1 vagy 2 mérlegről lehet szó, még képlékeny a dolog.
A kommunikáció rs232, rs485.
Hogyan érdemesebb elkészíteni a programot?
A PLC kérdezgesse a mért értéket és a beállított PLC paraméterek döntsék el, hogy mikor legyen durva/finom adagolás ill. a stop.
Vagy a mérleg elektronikában legyen beállítva a durva/finom értékek és a mérleg adja ki a kimenetet?
A második módszer gyorsabb lenne?
Nekem egyszerűbb lenne PLC-ben leprogramozni ezeket és csak olvasni a mérleget.
Egyszerűbb azért is mert a mérleg programozásához nem értek és ha nem kell akkor nem is akarok érteni.
Lenne ennek a módszernek hátránya?

Köszönettel

(#8859) spkkill válasza DP_Joci (#8858) üzenetére


spkkill
tag

Szia!

Mindenképp PLC-ben oldanám meg én is. Én egyetlen hátrányt tudok ami nem is biztos, hogy szempont az a jelfeldogozási idő. Nekem hirtelen ennyi jutott eszembe.

(#8860) crucified válasza DP_Joci (#8858) üzenetére


crucified
tag

Szia, anno csináltam én is mérlegre rendszert, PLC-vel oldottam meg és nem a mérleg programozásával, nem volt hátrány belőle.

(#8861) DP_Joci


DP_Joci
tag

Köszönöm

(#8862) DasBoot válasza DP_Joci (#8858) üzenetére


DasBoot
aktív tag

Jó szerencsét! Amennyiben képes a mérlegelést az elektronika kezelni, akkor mindenképpen ezzel végezném el. Szerintem a PLC-t felesleges ezzel "terhelni". A járulékos műveleteket nyilván végezze el. Természetesen látatlanban írom ezt. Egyszer volt alkalmam beletekinteni egy Yamató típusúba, azon volt megfelelő számú ki-, és bemenet, . Ennek ellenére nem azt használták, hogy miért, nem tudom (mert Japánok voltak....). Üdv.: Joe

LEGO-ból bármit megépíteni, csak idő kérdése.

(#8863) spkkill válasza DasBoot (#8862) üzenetére


spkkill
tag

Miért lenne terhelés pár komparátor a PLC-ben? Ha szükséges tudsz időítésekkel is játszani. Ráadásul PLC oldalon programozva sokkal felhasználóbarátabb módon megvalósítható a dolog. Soha nem szabad elfelejteni, hogy az ipari berendezéseket nem programozók kezelik.

[ Szerkesztve ]

(#8864) DasBoot válasza spkkill (#8863) üzenetére


DasBoot
aktív tag

A terhelés szó idézőjelben van. Eddig nem derült ki, hogy a mérleg kezelője milyen típusú, nem tudjuk, hogy mit tud, milyen a kijelzője....stb. .Ha van megfelelő, akkor minden rajta van és a gépkezelő tudja használni, éppen ezért (is) tartom használhatóbbnak, ha már felmerült ez a kérdés is
.

LEGO-ból bármit megépíteni, csak idő kérdése.

(#8865) DP_Joci


DP_Joci
tag

Sziasztok,

Ismeri valaki ezt a típust/összeállítást?

HBM AD103C erősítő kártya
HBM AED9201B Interfész

i1693.pdf (sensor-hbm.com)

Ha van ezzel kapcsolatban tapasztalat az érdekelne.
Valamint, hogy hogyan volt használva, bekötés, kommunikáció, i/o kezelés stb.
Ha 2 darab lenne, akkor hogyan nézne ki a kommunikáció, a lekérdezés.

Ha valakinek vannak ilyen jellegű mérleges tapasztalatai az ossza meg legyen szíves.
Engem elsősorban a PLC (pl. Siemens S7-1200) -vel való kommunikáció része érdekelne ennek a típusnak a kapcsán vagy akár csak úgy általában a mérlegek kezelésével kapcsolatban.

köszönettel

(#8866) demtam


demtam
friss újonc

Sziasztok!
Üdv mindenkinek a fórumon.
Szeretnék egy technikai kérdést feltenni és kérni a tanácsotokat.
Adva van egy robotcella, ahol a robot pakol egy mérőgépbe mérendő dolgokat. A mérőgép csak PROFIBUS-on slave-ként képes kommunikálni, a robot is képes PROFIBUS kommunikációra, de ugyancsak slave-ként. Egyik sem tud master lenni a hálózaton. Az lenne a kérdésem, hogy lehet-e így kommunikációra bírni a két felet egymással master nélkül?(gyanítom hogy nem). Ha nem lehet, akkor szükség lenne egy masterre, aminek egy PLC lenne az ideális. Esetleg találkozott már valaki ilyen problémával vagy megoldással? Melyik PLC-t ajánlanátok egy ilyen feladat elvégzésére, ahol csak a kommunikáció lebonyolítása lenne a cél, sok logikát nem végezve?

(#8867) spkkill válasza demtam (#8866) üzenetére


spkkill
tag

Erre a feladtra én egy S7-300-at használnék. Használtan olcsón beszerezhető. Nálunk a robotcellák alapból egy saját cpu-val vannak ellátva, rajta keresztül kommunikálnak a gépek és a robot. Ott sincsenek nagy logikák mögötte.

(#8868) norbert1998 válasza spkkill (#8867) üzenetére


norbert1998
veterán

S7-300 olcsón? Drágább a kidobott S7-300 mint az új 1500! Brutális drága. Most az 1200 az olcsó, és az se nagyon.

(#8869) spkkill válasza norbert1998 (#8868) üzenetére


spkkill
tag

Attól is függ honnan van. :D Egyébként hivatalos úton, cégtől várárolva valóban olcsóbb egy 1200.

(#8870) spkkill


spkkill
tag

Egyébként vannak most infók, hogy javulnak a Siemens szállítási idők. Szerintem érezték már, hogy szorul a hurok. Más gyártó például azonnali szállítással kínálta az összes Siemens kábelt sokkal olcsóbban. Bár szerencsére az árakat még soha nem kellett néznem projektnél.

(#8871) crucified


crucified
tag

Sziasztok, Siemens KP1200 Comfort HMI-n hogyan tudok kijelezni egy HMI tag változó értékét ( Bool ) úgy, hogy szimulációm van csak egyelőre, nincs mögötte PLC? TIA Portal 15.

(#8872) spkkill válasza crucified (#8871) üzenetére


spkkill
tag

Szia!
A HMI eszközer állva a projektben:
Online>Simulation>With tag simulaor

(#8873) spkkill


spkkill
tag


Ez lemaradt.

[ Szerkesztve ]

(#8874) crucified válasza spkkill (#8873) üzenetére


crucified
tag

Szia, f@sza lett, nagyon köszönöm. :) :R

(#8875) crucified


crucified
tag

Sziasztok, még egy probléma. TIA Portal V17, minden eszközt elérek kivéve a HMI-ket. Mellékelem a képeket. Mi lehet a baj? A CPU-val online tudok lenni. Előre is köszönöm a segítséget.

(#8876) spkkill válasza crucified (#8875) üzenetére


spkkill
tag

Valószínűleg nem vagy egy IP tartományban a kijelzővel. Az üzenet szerint meg akarja változtatni az IP címet, de egy másik eszközzel online vagy ezért nem tudja ezt megtenni. Egy tartományban van minden, PC ,PLC ,HMI?

(#8877) crucified válasza spkkill (#8876) üzenetére


crucified
tag

Szia, egy az IP cím tartomány, tudom is pingelni ( 10.0.0.2 a HMI, 10.0.0.125 a laptop ). Engem zavar, hogy több HMI típust látok, vagy a PN/IE interface és az Ethernet zavarja meg? Minden máshoz hozzáférek csak a HMI-khez nem. Valakinek ötlete még?

Előre is köszönöm.

[ Szerkesztve ]

(#8878) spkkill válasza crucified (#8877) üzenetére


spkkill
tag

Van még egy ötletem és szerintem az is lesz a gond. A Classic Step 7 PC/PG interface-t használja a HMI-hez a TIA is. Ezért ha a Classic Step 7 beállításba nincs beállítva a hálókártyád mint aktív interface nem is fog működni. Ha nincs Step 7 a gépen akkor is megtalálod a beállítást a vezérlőpultban. Párszor már megszivatott csúnyán.

[ Szerkesztve ]

(#8879) bbulcsu


bbulcsu
újonc


Sziasztok,
Szükségem volna valakire egy kis szabad kapacitással, aki jól ismeri az Allen-Bradley PLC programozását.
A feladat megvalósítási részletei adottak, a projekt viszonylag kidolgozott, nincs sok kérdés, "csak" fel kell vinni a programot... OMRONnal dolgoztam sokat (ez a projekt is fut már Omronnal), Siemenssel is valamennyit, most viszont a partnerünk ragaszkodik az Allen-Bradley-vel szerelt vezérléshez - ezt meg az egyéb munkáim mellett jelenleg nincs időbeli kapacitásom kitanulni, megvalósítani.
Minden részletet megadok majd, akinek van egy kis ideje és otthonosan mozog az említett típusban, keressen meg privát üzenetben.
Székhelyünk Budakeszin van, én Székesfehérvár környékén lakom, a projekt Veszprémben lesz telepítve - tehát földrajzilag eme tengely mentén zajlana a fejlesztés.
Előre is köszi a segítséget.

(#8880) Tomika86


Tomika86
senior tag

Sziasztok!

Van egy szállítószalagos gépem, amire tennék egy kódolvasót és ezt követném végig majd egy szenzor után selejteztetném.
Tehát jönnek sorban a termékek a szalagon, lenne egy szenzor ami indítaná a vonalkódolvasást, ennek meglenne a kiértékelése és ettől függően egy FIFO-ba írnám az eredményt. Menne tovább a szalagon, majd egy szenzorral kivenném a FIFO tömbből és az eredmény alapján selejteztetném.

A PLC ami a gépben van Siemens S7-300-as sorozat.
FIFO megoldást használok S7-1200 esetén, SCL nyelven írva. Ezt áttudom rakni a STEP7-be?
Nekem olyan FIFO kellene aminél 1 szenzorral beírom az adatot, másik szenzorral kiveszem.

Köszönöm a segítséget!

(#8881) spkkill válasza Tomika86 (#8880) üzenetére


spkkill
tag

Szia!
Át lehet vinni egy kis átalakítással. Exportálod a forráskódot, picit átdolgozod, hogy bevegye a 300-as gyomra is. Az SCL ilyen téren is a legjobb.
Talán még arról a blokkról van szó amivel egyszer segítettem?

[ Szerkesztve ]

(#8882) spkkill


spkkill
tag

(#8883) Tomika86 válasza spkkill (#8881) üzenetére


Tomika86
senior tag

Igen régebben volt itt kérdésem, az működik is.
Ez máshova lesz.

Az a baj a basic licensben nincs az scl editor benne.

(#8884) spkkill válasza Tomika86 (#8883) üzenetére


spkkill
tag

FBD, LAD, STL-ben sem bonyolultabb. Az adatok mozgatását SFC20-al is meg lehet oldalni. Első optokapu élére (amelyik tetszik) először lépteted az adatokat. Majd az első helyre beírod az új bejövő adatot.

(#8885) Tomika86 válasza spkkill (#8884) üzenetére


Tomika86
senior tag

STL-ben csináltam egyet, leegyszerűsítve.
Köszi!

(#8886) Tomika86 válasza spkkill (#8884) üzenetére


Tomika86
senior tag

Mi van abban az esetben, ha a beíró és kiolvasó bit is magas egyszerre? Vagy ez nem probléma?

(#8887) Ancient


Ancient
újonc

Sziasztok!

Siemens S7 1200-ról hogy tudom letölteni a programot úgy a laptopra, hogy egyúttal a PLC-n is rajta maradjon a program és az ne törlődjön?

Köszönöm a segítséget előre is.

(#8888) Kutek válasza Ancient (#8887) üzenetére


Kutek
újonc

Jól értem, hogy amikor letöltöd a plc-ről a laptopra (upload) akkor a plc-ről eltűnik a kód? Ezt próbáltad már vagy csak ez a percepciód arról, hogy mi fog történni?
Alapesetben ugyanis nem szabadna ilyennek történnie. Upload esetén a PLC-n lévő projekt érintetlen marad.

(#8889) spkkill válasza Tomika86 (#8886) üzenetére


spkkill
tag

Talán arra az egy ciklusra amíg beírod az adatokat tilthatod a kiolvasást.

(#8890) Tomika86


Tomika86
senior tag

Sziasztok
S7 1200 pid tempes kérdésem lenne, ha valaki csinált már ilyet 0ról. 3db hőfokszabályozót váltottam ki s7 1214, hmi és ssr segítségével.

Beállítasban kellene segítség. A tunning nem indul el, p i d értékeket számoltatnék.

Köszönöm

(#8891) ratkaics


ratkaics
senior tag

Sziasztok!

Egy Vipa SLIO CP 040-el küzdök. Sehogy sem sikerül működésre bírnom. Modbus RTU Master-ként szeretném használni. A gyári doksi alapján próbálom életre kelteni, de még csak a TxD led villogását sem sikerül elérnem.
Valaki küzdött meg már ilyennel?

Olyan nincs, hogy valami nem sörnyitó ....

(#8892) spkkill válasza Tomika86 (#8890) üzenetére


spkkill
tag

Őt nézted már? [link]

(#8893) Tomika86 válasza spkkill (#8892) üzenetére


Tomika86
senior tag

Ezt még nem, megnézem figyelmesenn. Bár ez pid compact.

Self tuning esetén valami hibát ír a progress bar alatt. Majd hétfőn megnézem pontosan.

Annyi még, hogy ha a pid temp blokkot az ob30ban bekapcsolom akkor elkezd fűteni, kint a pwm jel.
De ha kikapcsolom a blokk futást akkor a pwm kint marad a plc kimenetén, erre van beállítás, ha nem fut a pid akkor ne menjen a kimenet? Most tiltom a kimenetet, ha nincs bekapcsolva a fűtés.

Köszönöm

[ Szerkesztve ]

(#8894) crucified válasza spkkill (#8878) üzenetére


crucified
tag

Szia, ő volt a megoldás, köszönöm.

(#8895) crucified


crucified
tag

Sziasztok, 6 db használt - 4 évesek - Omron kollaboratív robotok cégtől eladók profilváltás miatt, akit érdekel privátban írjon.

(#8896) Ancient válasza Kutek (#8888) üzenetére


Ancient
újonc

Nem próbáltam még, holnap fogom.
De akkor szuper ha nem fog törlődni, köszönöm szépen!

(#8897) spkkill válasza crucified (#8894) üzenetére


spkkill
tag

Szívesen! Engem is meg szokott tréfálni.

(#8898) tibi-d


tibi-d
tag

Sziasztok!
A problémám a következő:
Adott egy CPU315-2DP, és egy SM334 analóg modul. A rendszer fel van konfigurálva. Az analóg bemenetre adott stabil feszültség a programban kiolvasott értéke durván változik. Az összes bemeneten ezt csinálja. A modult is kicseréltem egy másikra. A testpontokat is végig ellenőriztem. Mit ellenőrizzek le, ami elkerülhette a figyelmemet. Online módban nem jelez semmilyen hibát a rendszer.
Köszönöm a tanácsokat

(#8899) spkkill válasza tibi-d (#8898) üzenetére


spkkill
tag

Szia!
Mennyi a durva változás? Negatívok rendben vannak a kártyán? Milyen feszültségforrásról érkezik az a nagyon stabil feszültség?

(#8900) tibi-d válasza spkkill (#8899) üzenetére


tibi-d
tag

A változás 0 és egy adott érték között változik. A feszültséget egy potenciométeről kapja, három pont stabilizátorról táplálva. Ha nagyobb feszültséget adok, nagyobb az ingadozás is. A jelet szkóppal mérve mV nagyságrendű zaj van csak rajta. (0-10V) Bekötés a gyári ajánlás szerint.

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  PLC programozás
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.