Hirdetés

2024. június 1., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Alaplapok, chipsetek, memóriák  »  RAM topik (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 04:00:17

LOGOUT.hu

A RAM (az angol Random Access Memory rövidítéseként), magyarul közvetlen hozzáférésű memória. Egy közvetlen elérésű írható/olvasható adattároló eszköz. A RAM tárolja a CPU által végrehajtandó programokat és a feldolgozásra váró adatok nagy részét. Az adatok csak addig maradnak meg benne, amíg a számítógép feszültség alatt van, kikapcsoláskor a benne tárolt adatok elvesznek.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#35401) kekkec


kekkec
aktív tag

Sziasztok!

Mekkora sebesség növekedés érhető el a gyakorlatban alacsonyabb késleltetési idejű RAM-okkal? És milyen alkalmazásoknál érezhető a különbség?
Konkrétan 5-5-5-18 modul helyet, 4-4-4-12 modullal.

Illetve szerintetek képes-e két darab Kingston HyperX (KHX6400D2LLK2/4G) kit stabilan üzemelni a fent említett 4-4-4-12 értékeken a lapomban? (4 x 2 GB)

Előre is köszi a válaszokat!

üdv.

(#35402) Qru válasza Pubszon (#35396) üzenetére


Qru
MODERÁTOR

Felesleges mérned a hőjét. Alig kap feszt, kb egy ilyen modul fullra terhelve eszik 2-3W-ot. Az smafu, szóval ha gatyamadzaggal kötöd rá, akkor se fog túlmelegedni a chip.

mod:

kekkec

Mérőprogikban. Meg esetleg tömörítésnél van még érezhető gyorsulás, amúgy nem észrevehető.

[ Szerkesztve ]

#nincsbennetarcsi

(#35403) gyulank


gyulank
addikt

Sziasztok!
Ennél a lapnál mihez kell nézni a memória frekvenciáját?

ASRock Z370 Pro4+i3-8100+32GB Windows 22621.3527 Ubuntu 24.04 x64

(#35404) Qru válasza gyulank (#35403) üzenetére


Qru
MODERÁTOR

DDR3 800-ast kezel maximum ezzel a lappal, bele megy gyorsabb ram is, akár 1600-as is de az is csak 800MHz-en fog menni.

#nincsbennetarcsi

(#35406) Gaba Baba


Gaba Baba
csendes tag

Srácok, egy hozzáértő szaki véleményére lennék kíváncsi!Tudnék most venni újan, szinte féláron DDR3-as 1600 mhz-es Corsair Vengeance memóriákat ami 2x2 gb-os kitben van és ezekből 3 darabot, vagyis 12 gb-ot.és az lenne kérdésem, hogy mivel ezek a 2x2 gb-os memók dualban mennek, ha berakom a gépbe a 6x2 gigát, akkor mennek Tri chanel-ben?Az alaplapom Asus Sabertooth X58, ami tudja a Tri Channelt.
Előre is köszi a segítséget!
Üdv: Gaba

[ Szerkesztve ]

(#35407) jim_raynor70 válasza #45553408 (#35405) üzenetére


jim_raynor70
aktív tag

Sok kulonbseget erezhetoen nem vennel eszre a valos alkalmazasoknal. Maximum, ha a tudatalattid elhiteti veled, hogy marpedig az 1066 MHz annyival gyorsabb... Vagy talan ha 4-es kesleltetesi ertekek tarsulnanak az 1066 melle, de ez sem lenne annyira szamottevo.

(#35406) Gaba Baba: ha ezek teljesen azonos, tipusra megegyezo KIT-ek, akkor 99%, hogy menni fognak TC-ben.

(#35409) Gaba Baba válasza jim_raynor70 (#35407) üzenetére


Gaba Baba
csendes tag

Igen, megegyezőek.Köszi a gyors választ!

(#35410) Cheesy


Cheesy
őstag

Sziasztok

Ezek a RAMok, (KINGSTON HyperX 8GB [2x4GB] 1600MHz DDR3 KIT, KHX1600C9D3B1K2/8GX) 1333/1600 MHz-esnek vannak feltűntetve.
Az alaplapban amibe kerülnek majd egy Q6600 lesz, melynek FSB-je 1066Mhz.
Kérdésem, hogy ezek a RAMok együtt fognak működni vele, azaz le tudják-e magukat szabályozni 1066MHz-re, illetve jelent-e ez valami féle káros hatást a hosszú távú üzemelésükre nézve? (Nekem személy szerint az tűnne logikusnak, hogy nem, hiszen alacsonyabb órajelen lennének használva, így kímélőbb lenne a modulokra nézve..)

[ Szerkesztve ]

www.vakbelmutet.hu

(#35411) Qru válasza Cheesy (#35410) üzenetére


Qru
MODERÁTOR

Nem káros. A ram annyin fog futni amekkora szorzót állít be a lap alapból, valószínűleg 1333-on fog menni, attól is függ milyen lapba teszed.

#nincsbennetarcsi

(#35412) Jorus válasza Cheesy (#35410) üzenetére


Jorus
nagyúr

A proci FSB-je 266MHz, a QPB-je 1066MHz, és egyiknek sincs túl sok köze a RAM effektív órejeléhez. Azt mondd meg, milyen lapod lesz/van, amibe a RAM-ok mennének!

''És nagy kópék vagyunk. Igyunk barátaim, yo-hoo!'' - Jack Sparrow

(#35413) Cheesy válasza Jorus (#35412) üzenetére


Cheesy
őstag

GA-EP45T-UD3LR (rev. 1.0)
Remélem a héten meg is érkezik ő is és a proci is :)

www.vakbelmutet.hu

(#35414) Jorus válasza Cheesy (#35413) üzenetére


Jorus
nagyúr

Jó lesz bele a RAM.

''És nagy kópék vagyunk. Igyunk barátaim, yo-hoo!'' - Jack Sparrow

(#35415) momoxp


momoxp
tag

Sziasztok!

Honnan tudom meg hogy amit kínálnak nekem memóriát az esetleg lopott e, lelehet esetleg valahogy nyomozni széria szám alapján vagy ilyesmi? Vagy interneten keresztül lenyomozható ha használatba kerül?

(#35416) Qru válasza momoxp (#35415) üzenetére


Qru
MODERÁTOR

Nem igazán lehet ezt kideríteni. :(

#nincsbennetarcsi

(#35417) jim_raynor70 válasza momoxp (#35415) üzenetére


jim_raynor70
aktív tag

Sot, en egyaltalan nem talalkoztam olyan adatbazissal, ami nyomon kovette volna szeriaszam alapjan, hogy mikor, milyen RAM van kozforgalomban. Ilyet kideriteni szerintem sem lehet.

(#35418) tomgabor


tomgabor
senior tag

Sziasztok.

Jelenleg 4GB ram van a gépemben (2x1GB 1066 és 2x1GB 667), most van rá lehetőségem hogy, olcsón szerezzek 2x2GB 1066-os ramot. Ha kicserélem a 667-esel akkor fogok valami változást érezni?
Internetezésre és HD filmek nézésére használom a gépet.

(#35419) Qru válasza tomgabor (#35418) üzenetére


Qru
MODERÁTOR

Nem, arra a 2GB 667-es is bőven elég lenne.

#nincsbennetarcsi

(#35420) tomgabor válasza Qru (#35419) üzenetére


tomgabor
senior tag

Nekem nem, Win 7 + Opera böngésző megeszi a 95%-át a 4GB-nak, Ha Operából kilépek akkor 25-30%-ot fogyaszt.

[ Szerkesztve ]

(#35421) Qru válasza tomgabor (#35420) üzenetére


Qru
MODERÁTOR

Akkor ott vmi gubanc lesz, mert egy böngésző nem kajálhat ennyi ramot. Kivéve ha több 1000 ablak van megnyitva egy időben. :D

#nincsbennetarcsi

(#35422) Jorus válasza Qru (#35421) üzenetére


Jorus
nagyúr

Ja, nekem Skyrim alatt eszik minden mással együtt 2,5GB-ot. :)

''És nagy kópék vagyunk. Igyunk barátaim, yo-hoo!'' - Jack Sparrow

(#35423) tomgabor válasza Qru (#35421) üzenetére


tomgabor
senior tag

Túlzásba ne essünk, kedvtől függöen "csak" 200-300 ablak (3-szor van megnyitva az opera mert 1-ben nem átlátható :D ) és néha beüzemelem mellé az FF-t vagy Chromeot itt már halál bármit is csinálni

Amúgy köszönöm.

Még 1 éve amikor csak az 1066-ok voltak bent, beállítottam a gyári értékekre hogy ne 800-on menjenek, de nem nagyon szerette a gép, esetleg majd most pobálkozzak meg vele újra vagy hagyjam inkább?

(#35424) KVZacc


KVZacc
csendes tag

Sziasztok!

Adott lap: Asus P5N32-E SLI Plus

Jelenleg egy Kingston KVR800D2N5K2/4GB kit van benne. Everest szerint
@ 400 MHz 5-5-5-18 (CL-RCD-RP-RAS) / 23-51-3-6-3-3 (RC-RFC-RRD-WR-WTR-RTP)
értékeken fut.
Ez a kit váltotta anno a Kingmax KLED48F-A8KI5/2GB kit-et. Előd topik szerint:
@ 400 MHz 5-5-5-18 (CL-RCD-RP-RAS) / 23-42-3-6-3-3 (RC-RFC-RRD-WR-WTR-RTP)

Namost ha egyenként pakolom a Kingston mellé a Kingmax-ot, akkor a BIOS elindul.
Ha bankonként keresztbe teszem őket (A1-B1 Kingston, A2-B2 Kingmax) BIOS elindul.
Ha szabályosan teszem őket, akkor nem butul a gép, a buzzer sem szól, BIOS-ig nem jut el.

Ha BIOS indul, akkor a Win7 kékhalált dob minden esetben.

Szerintetek mit próbálhatnék még meg? CL-RCD-RP-RAS értékeket és órajelet állítottam fixre, de nem segített. Esetleg az "advanced" értékek közül melyeket állítsam be?
Asszonynak fagy a Sims3 memóriatúlcsordulás miatt, úgyhogy kétségbeesett vagyok... ;)

(#35425) jim_raynor70 válasza tomgabor (#35423) üzenetére


jim_raynor70
aktív tag

Szerintem hagyd, ha csak tovabbra is netezel meg filmet nezel. Inkabb minel tobb memoria legyen benne, ha ennyire eteted a bongeszoket.

(#35426) jim_raynor70 válasza KVZacc (#35424) üzenetére


jim_raynor70
aktív tag

Ha kulon-kulon, KIT-enkent raeresztesz egy Memtestet, akkor nem dob hibat egyik modulparnal sem?
Illetve adhatsz a BIOS>Extreme Tweaker>Over Voltage menun belul egy kis feszultseget a moduloknak, hatha csak azt hianyoljak. Tovabba ebben a pontban van lehetoseged valtoztatni a memoriavezerlo referencia feszultsegen es a csatornankenti ref. ertekeken is. De ezeket nagyon megfontoltan es ovatosan!
Ha nem mersz hozzanyulni, akkor megprobalhatod megemelni 6-ra CL-t es a tobbi idozitest, illetve 667 MHz-re levenni a mukodesi frekvenciat.

(#35427) merkerik


merkerik
csendes tag

sziasztok!
ddr3 laptop ramokat hogy lehet tuningolni ?
fsb-t nemigazan emelnem.
csak az idoziteseket vinnem le 9 rol 8 ra tudtok valami programot ?
laptop acer 5560g (a4-3300 cpu, 2*2gb 1333 cl9 ramok )
vagy talan a biost meglehet buheralni valahogy ?

(#35428) KVZacc válasza jim_raynor70 (#35426) üzenetére


KVZacc
csendes tag

Köszi, hétvégén akkor játszok velük eszerint... :)

(#35429) Qru válasza tomgabor (#35423) üzenetére


Qru
MODERÁTOR

Sokat nem dob ha 800 helyett 1066-on megy. Bench progikban meg tömörítésnél ad valós előnyt amúgy észre sem veszed. Főleg ha böngészésre használod a gépet. Még játékokban is kb +1-2FPS-t hozna.

Jorus: Nekem is kb annyit zabál. Jó játék, szeressük. :)

merkerik: Memset pont erre van kitalálva.

[ Szerkesztve ]

#nincsbennetarcsi

(#35430) tomgabor válasza Qru (#35429) üzenetére


tomgabor
senior tag

Köszönöm. Marad 800-on.

OFF: hétfőn néztem iponnál, hogy a 4GB kingston DDR2 17600Ft, kedden meg akartam rendelni erre már 21e-be került, vártam hátha olcsóbb lesz, szerdán megnéztem árgépen, 3 boltnál is volt 16-17e-ért (reggel 9 óra) de mire kinyitottak (11 óra) 2 helyen már 21e-be került, a 3.-ik helyen megrendeltem 16e-ért (ma már 20e-be kerül náluk).
Pofátlanság :DDD

[ Szerkesztve ]

(#35431) merkerik válasza Qru (#35429) üzenetére


merkerik
csendes tag

memset error: not for this system :(
sajnos ujabb laptopokhoz nemtalaltam semmit
k10stat csak cpu-t lehet allitgatni

(#35432) Qru válasza merkerik (#35431) üzenetére


Qru
MODERÁTOR

Hmm akkor passzolok. :(

#nincsbennetarcsi

(#35433) csoki46


csoki46
aktív tag

Sziasztok!
A gépemben Gigabyte GA-M57SLI-S4 alaplap van, ebbe szeretnék memóriát bővíteni, jelenleg egy Kingmax KLDE88F-B8KB5 2GB-os ram szolgál benne. Ez mellé szeretnék még 2GB-ot bepakolni. Ugyan ilyen kingmax ramot nem találtam. Te mit ajánlotok, milyet vegyek bele?
Előre is köszi :R

(#35434) jim_raynor70 válasza csoki46 (#35433) üzenetére


jim_raynor70
aktív tag

Ha szeretned kihasznalni a Dual Channel nyujtotta plusz par szazalekot, akkor mindenfelekepp ajanlott ugyanilyet, vagy ehhez nagyon hasonlo tulajdonsagu memoriat venni. El is adhatod ezt es vehetsz ket egyformat (nem muszaj KIT-et), vagy akar kereshetsz az apron is: [link]. Meroben kulonbozo modulokra nem erdemes mar csak azert sem alapozni, mert lathattunk par tulajt itt a temaban, akiknek a masmilyen karakterisztikaju memoriajukkal csak csipogott az alaplap.

(#35435) Zolifarkas


Zolifarkas
tag

Sziasztok !
Nekem régebbi P4-es gépem van AsrockP4v88+ alaplappal melyen 4 memória foglalat van, mindegyikben 512Mb MPXC22F-D8KT4B jelű modulok vannak. Az 1-3 foglalatban lévők Dual Channelben mennek a másik kettőt nem tudom, hogy dual vagy single . Ezek PC3200 400Mhz-es ramok, de az Everest sebbesség tesztje szerint csak PC 2100-nak használja a gép 133Mhz-en 2.5 Cas-al . A procim P4 3.0Ghz HT. Az lenne a kérdésem hogyan tudnám rávenni a gépet, hogy 400Mhz-en működjenek a memóriák ?
Üdv ; Zoli

(#35436) yoleeka


yoleeka
tag

Sziasztok

Nem biztos hogy jó topicba írok a problémával kapcsolatban. Ezt szeretném leszögezni mindjárt az elején. :D Következő gondom akadt. Mostanában a Windows 7 blue screen-t produkál a következő hibával. Megmondom őszintén én memória gondra gyanakszom. A stop feliratnál a számok, gondolom memóriaegységek helyét jelöli, nem tom pontosan, folyamatosan változnak, amikor beugrik egy blue screen. Eredeti windows 7 Professionallal nyomulok. Talán az nem lehet gond. Következő a kérdés, meg tudja mondani nekem valaki, hogy tényleg az-e a probléma amire gondolok, vagy mit takarnak ezek a blue screenek? Esetleg van valami tesztprogram amivel 100%-osan tudom ellenőrizni a memóriákat? Régen volt memtest86, vagy micsoda, évek óta nem használtam. Floppym nincs csak usb, mivel asszem az bootolásnál indult csak. Köszi a helpet.

Better to reign in hell, than serve in heaven...

(#35437) #65675776 válasza yoleeka (#35436) üzenetére


#65675776
törölt tag

Nem telepítettél valamilyen új eszközt a gépbe, vagy frissítettél drivert? Ez inkább arra utaló hiba. Esetleg lehet még lemezhiba.

(#35438) yoleeka válasza #65675776 (#35437) üzenetére


yoleeka
tag

Windows 7 proff update-elte magát csak a mai nap, azonkívül semmi nem volt. Amúgy nem ez az első eset. Tehát nem feltétlenül mondanám a szoftver részét, ezért gondoltam a ram-ra, hátha az a ludas.

Better to reign in hell, than serve in heaven...

(#35439) proci985


proci985
MODERÁTOR
LOGOUT blog

láttatok már olyat, hogy ha csak az első memslotpárbanba van ram, akkor még bebootolni se hajlandó, egyébként viszont négy memóriával stabil? kétféle rammal is végigpróbáltam.

lap: gigabyte p55a-ud3, memek ocz platinum 1600cl9 1.65 és corsair vengenance LP 1600cl9 1.5 proci i5-760

másik: egy kör memtest elég stabilitást tesztelni? 12gigával 70percig tart egy kör, szóval kissé sokáig müttyög.

[ Szerkesztve ]

Don't dream it, be it. // Lagom amount.

(#35440) Jocky


Jocky
tag

Srácok, egy hozzáértő szaki segítségére lenne szükségem.Vettem a gépembe 24 gb ddr3 1600mhz-es ramot, nem mintha szükségem lenne ennyire, de féláron kaptam meg zsír újan és bontatlanul, akkor miért ne.Beraktam a gépbe (Asus Sabertooth x58 és I7 920-as proci) De nem látta az összes ramot.Egy számítástechnikus állította be a biosban, hogy lássa mind a 24 gb-ot, mert én annyira nem értek hozzá.Most kicseréltem a procit egy I7 960-ra, de ez meg csak 16 gigát lát a 24-ből.Szóval ha valaki lenne olyan kedves és segítene, hogy mit kell a bios-ban beállítani, hogy lássa mind a 24-et, azt megköszönném!Ne kelljen megint hurcolásznom a gépet.
Előre is köszönöm, ha segít valaki!

(#35441) Qru válasza Zolifarkas (#35435) üzenetére


Qru
MODERÁTOR

4 modullal (ráadásul mind a 4 kétoldalas) ezért lassabban megy. Ennyit bír a memvezérlő. Vagy veszel bele 2db 1GB-osat vagy tuningolsz vagy belenyugszol.

proci985: Fura, pedig pont a cpu-hoz közelebbi slotok szoktak a "stabilabbak" lenni. Hát ha tutira akarsz menni akkor nem árt pár órát kergetni (este lefekvés előtt belövöd hagyod reggelig futni aztán ha nincs hiba ok, én így szoktam).

Jocky: Valószínűleg a memvezérlőnek adott plusz feszültséget. QPI-nek adjál 1,35V-ot.

#nincsbennetarcsi

(#35442) proci985 válasza Qru (#35441) üzenetére


proci985
MODERÁTOR
LOGOUT blog

igen, én is ezen döbbentem meg.

egyelőre még be kéne őket rendesen lőni, jelenleg 1066/1333on mennek a memtest szerint, ami 1600cl9es ramoktól finoman szólva is vicces érték. viszont nagyot emelni nem merek, egyszerre túl sok minden lett cserélve, random BSODket meg el szeretném kerülni.

Don't dream it, be it. // Lagom amount.

(#35443) Zolifarkas válasza Qru (#35441) üzenetére


Zolifarkas
tag

Hali !
Köszi az infót, a 2x1GB dual channelbe megoldásra én is gondoltam de nem tudom akkor menne-e 400Mhz-en. Ha lesz rá lehetőségem kipróbálom .
Üdv; Zoli

(#35444) jim_raynor70 válasza Zolifarkas (#35443) üzenetére


jim_raynor70
aktív tag

Sokkal nagyobb az eselyed a DC-re es a 400 MHz-re ket modullal, mint a mostani negyeddel.

(#35445) Zolifarkas válasza jim_raynor70 (#35444) üzenetére


Zolifarkas
tag

Korábban csak 2x512Mb modult használtam akkor ment a DC és a 400Mhz is, remélem fog menni a 2x1Gb-os modulokkal is ha lesz lehetőségem venni .

(#35446) klambi


klambi
addikt

Szevasztok!
Bocs ha kicsit a ram vásárlós részébe is bele csúszok, de olyan kérdésem lenne, hogy AQUA-n néztem 4gb ddr3 1333-as ramot, mert a laposban szeretném kibővíteni a 4gb-ot, viszont hogy járnék jobban, ha dualkites ramot veszek vagy külön a fent belinkelt ramból2 db-t?
ja és még valami, ez mi a ramoknál hogy hp meg dell, támogatást jelentene? :W

:R

"Mond szépen angolul: Gyors róka!"

(#35447) Jocky válasza Qru (#35441) üzenetére


Jocky
tag

Köszi a választ!

(#35448) Qru válasza klambi (#35446) üzenetére


Qru
MODERÁTOR

Ha KIT-ben veszed akkor 100% hogy dulaban fog menni, ha külön-külön akkor csak 95%. Szóval veheted külön is őket. Lényeg, hogy egy szériábólvalóak legyenek, de ezt a szériaszámból látod majd.

Igen.

#nincsbennetarcsi

(#35449) 04ahgy válasza Qru (#35441) üzenetére


04ahgy
nagyúr

A CPU-tól távolabbi slotok szoktak stabilabbak lenni a mostani, IMC-s prociknál. Akkora már az órajel, hogy a hozzávezetések parazita kapacitásai és induktivitásai segítenek formálni a jelalakot, és az kevésbé szabálytalan a távolabbi slotban. Az AsRock pl. kifejezetten írja, és matricával is jelzi AM3-as lapok esetén, hogy a hátsókat töltsd fel először. Minden X58-as lapnál a második-negyedik-hatodik slot először feltöltendő, el sem indul a lap fordítva, így is van számozva. Ez igaz LGA1156-nál is, négyfoglalatos lapok csak a CPU-tól számított második-negyedik slotban indulnak két modullal.

Sandy esetén ilyen megkötés már nincs, mindenhogy indul, de a Gigabyte például a slot számozást hátulról kezdi, a legtávolabbi az egyes slot. [link]. A képen nagyítva jól látható.

HGyu

7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

(#35450) 04ahgy válasza proci985 (#35439) üzenetére


04ahgy
nagyúr

P55 és X58 sosem indult, ha a közelebbi slotokat töltötted fel csak, a távolabbiak meg üresek voltak.

HGyu

7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

Útvonal

Fórumok  »  Alaplapok, chipsetek, memóriák  »  RAM topik (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.