Hirdetés

2024. június 5., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Alaplapok, chipsetek, memóriák  »  RAM topik (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 04:00:17

LOGOUT.hu

A RAM (az angol Random Access Memory rövidítéseként), magyarul közvetlen hozzáférésű memória. Egy közvetlen elérésű írható/olvasható adattároló eszköz. A RAM tárolja a CPU által végrehajtandó programokat és a feldolgozásra váró adatok nagy részét. Az adatok csak addig maradnak meg benne, amíg a számítógép feszültség alatt van, kikapcsoláskor a benne tárolt adatok elvesznek.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#35501) k.soma válasza #65675776 (#35499) üzenetére


k.soma
senior tag

Nem tuningolni akarom, csak a ráírt órajelen futtatni ^^

Azt mondják a munka éltet.. de a pihenésbe sem halt még bele senki.

(#35502) #65675776 válasza k.soma (#35501) üzenetére


#65675776
törölt tag

Semmit nem fog jelenteni teljesítményben.

(#35503) k.soma válasza #65675776 (#35502) üzenetére


k.soma
senior tag

Megkérdezhetem miért nem? ^^ Mert nem teljesen értek a RAM-okhoz és hogy az órajel mit befolyásol. Az én szótáramban az órajel a sebességhez van párosítva (nagyvonalakban).

Azt mondják a munka éltet.. de a pihenésbe sem halt még bele senki.

(#35504) #65675776 válasza k.soma (#35503) üzenetére


#65675776
törölt tag

Mert maga a proci nem igényel akkora memória sávszélességet. Még az is csak pár százalékkal vetné vissza a rendszer teljesítményét ha single channelben használnád a RAM-okat.

(#35505) k.soma válasza #65675776 (#35504) üzenetére


k.soma
senior tag

Értem, köszönöm. :R

Azt mondják a munka éltet.. de a pihenésbe sem halt még bele senki.

(#35506) 04ahgy válasza Pubszon (#35500) üzenetére


04ahgy
nagyúr

Nem igazán...

HGyu

7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

(#35507) deathtania


deathtania
senior tag

ahogy olvasgattam az uccsó hozzászólásokat töprengtem el azon, hogy akkor tulajdonképp minek van egyáltalán 2000Mhz-s ram, ha ki sem tudom használni.

pl anno, amikor 1333Mhz 9-9-9-24re rakta be a rendszer a ramjaimat, az írás-olvasás-másolás 4-5-6GBs-es értékeket dobott, lassabbat, mint anno DDR2re. aztán beállítottam 1600Mhz 7-8-8-20-ra, és 9GB az olvasása, 6.6GB az írása és 10.5GB/s a másolása- a proccom L3 cachejének a szintjét éri el. ekkora növekedés azért szerintem dob a teljesítményen, nem? vagy csak én érzem rosszul a különbséget? :F

és akkor tulajdonképp azon gondolkozom, hogy lehet, hogy érdemesebb volna a 2x2GB 2000Mhz-s ramjaimat eladni, mivel úgysem tuningolom, épp, hogy csak a gyári értékeken tudom használni, aztán rádobok 3k-t és veszek 2x4GB 1600Mhz-t.

a 4GB vs 8GB jelent teljesítmény növekedést? :F

[ Szerkesztve ]

www.brczart.hu

(#35508) 04ahgy válasza deathtania (#35507) üzenetére


04ahgy
nagyúr

A szintetikus programok direkt arra vannak tervezve, hogy kimutassák a különbségeket. De a valós életbeli programok meg nem. Ez a magyarázat. Van különbség, csak egy program sem gyorsul tőle, mert a rendszerben máshol van a szűk keresztmetszet.

Valóban jobban jársz ez esetben a 8GB-ra váltással...

HGyu

7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

(#35509) #65675776 válasza deathtania (#35507) üzenetére


#65675776
törölt tag

"minek van egyáltalán 2000Mhz-s ram"

1. Hogy a gyártó elmondhassa magáról.
2. Hogy a marketingesek elmondhassák a gyártóról.
3. Hogy a felhasználó azt higgye, hogy akkor most de gyors lesz a gépe.

"ha ki sem tudom használni"

1. Tuningnál jól jöhet ha nem akarsz visszaosztani, ami néha instabilitást okozhat.
2. Llano-s rendszerekben az IGP nagyon meg tudja hálálni.

Más esetekben semmi értelme.

(#35510) Normi™


Normi™
őstag

Sziasztok!

A következő problémám van,stabilitási gondjaim vannak és szisztematikusan kezdtem volna keresni a hibát,elkezdtem tesztelni memtestel a ramokat,4.0-ás verzió alatt el sem indult egyik sem,a 4.0-ással kb 3 óra után tele lett a képrenyő karakterekkel és csak annyi látszódott,hogy fut a teszt az nem,hogy van-e hiba.A kérdésem a következő lenne: Mivel lehet még stabilan kitesztelni a ramot,mert csak a memtestet ismertem és használtam eddig?

Köszönöm előre is!

"It was me on that road. But you couldn't see me.Too many lights out, but nowhere near here.It was me on that road. Still you couldn't see me.And then flash lights and explosions"

(#35511) Normi™ válasza Normi™ (#35510) üzenetére


Normi™
őstag

Bocsánat,hogy nem szerkesztek,de már lekéstem...

Hasonló volt ehhez.

"It was me on that road. But you couldn't see me.Too many lights out, but nowhere near here.It was me on that road. Still you couldn't see me.And then flash lights and explosions"

(#35512) 04ahgy válasza Normi™ (#35510) üzenetére


04ahgy
nagyúr

A 4.0-ás memteszt (http://memtest86.com/) nem a legajánlottabb, sok rendszeren szerzett tapasztalat alapján a modern IMC-s, többmagos CPU architektúrák nem az erősségei. A Memtest86+ 4.20 használata ajánlott, azzal teszteld újra, habár az sem minden hibát mutat ki minden esetben.

HGyu

7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

(#35513) Normi™ válasza 04ahgy (#35512) üzenetére


Normi™
őstag

Értem,köszönöm szépen a válaszod!Megpróbálom az újabbat.Az ilyen jellegű összeomlás szerinted egyértelműen program hiba vagy esetleg hibázott a ram és attól omlott így össze?
Rossz volt az időzítés,most beállítottam gyárira,egy véletlenül az előző ramén maradt,most közel 7óra után csinálta ugyanazt a program...

[ Szerkesztve ]

"It was me on that road. But you couldn't see me.Too many lights out, but nowhere near here.It was me on that road. Still you couldn't see me.And then flash lights and explosions"

(#35514) 04ahgy válasza Normi™ (#35513) üzenetére


04ahgy
nagyúr

Azért a linkelt 4.20-as teszttel tegyél próbát, a programnak nem összeomlania, hanem hibát kiírnia kéne.

Ez és ez összeomlás. Hibázást így jelez ki: [link]. Mint látod, ezek a memtest86 eredeti verziójával készültek (piros a fejléc).

A Memtest86+ 4.20 ilyen hibát dob: [link], [link]. A fejléc zöld a Memtest86+ esetén. Csak ennek az utóbbinak a használatát javaslom.

A RAM időzítések korrekt beállítása érdekében pedig a teszt előtt egy Load BIOS Defaults ajánlott.

HGyu

7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

(#35515) Normi™ válasza 04ahgy (#35514) üzenetére


Normi™
őstag

Rendben,leszedtem és kiírom!

Köszönöm szépen még egyszer!

"It was me on that road. But you couldn't see me.Too many lights out, but nowhere near here.It was me on that road. Still you couldn't see me.And then flash lights and explosions"

(#35516) 04ahgy válasza Normi™ (#35515) üzenetére


04ahgy
nagyúr

Van hozzá USB-s telepítő. Lehet, hogy az célszerűbb..

HGyu

7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

(#35517) Normi™ válasza 04ahgy (#35516) üzenetére


Normi™
őstag

Már kiírtam cd-re,tökéletsen fut róla.

"It was me on that road. But you couldn't see me.Too many lights out, but nowhere near here.It was me on that road. Still you couldn't see me.And then flash lights and explosions"

(#35518) Put2


Put2
tag

Sziasztok!

Lehet, h láma kérdés, de azért megkérdezem. Lehet abbol a rendszernek gondja, h ha én külömböző méretü ramokat teszek a gépbe, most jelenleg 4Gb van duálban.. Ha pl vennék bele 2x4 gb-ot az okozna fagyást vagy valami gondot? Vagy csak egyforma méretü ramokat lehet betenni? 1600-as ramjaim vannak, a másik ramok is 1600-asok lennének, DDR3-as.

(#35519) Jorus válasza Put2 (#35518) üzenetére


Jorus
nagyúr

Nem okoz fagyást, vagy egyéb problémát a vázolt RAM-konfiguráció.

''És nagy kópék vagyunk. Igyunk barátaim, yo-hoo!'' - Jack Sparrow

(#35520) Put2 válasza Jorus (#35519) üzenetére


Put2
tag

Köszi a válaszod, akkor megveszem a ramokat!

(#35521) Jorus válasza Put2 (#35520) üzenetére


Jorus
nagyúr

Azt azért csekkold az alaplapod leírásában, hogy kezel-e ennyi RAM-ot összességében, és csatornánként, illetve nincs-e limitálva a modulok maximális mérete.

''És nagy kópék vagyunk. Igyunk barátaim, yo-hoo!'' - Jack Sparrow

(#35522) kekkec


kekkec
aktív tag

Sziasztok!

Van különbség e két RAM közt?
A két RAM:
Kingston DDR-2 4Gb /800 KIT ValueRAM (KVR800D2N5K2/4G) (ez CL5-ös) és
4GB 800MHz DDR2 RAM Kingston (2x2GB) (KVR800D2N6K2/4G) CL6 (Itt meg már CL6)

Azért kérdem, mert itt a (KVR800D2N6K2/4G) típusút CL5-nek írják. (Rákérdeztem a RAM pontos típusára)

Illetve szerintetek a kettő közül melyik menne gond nélkül a lapomban CL5-ön(ASUS P5N32-E SLI)?
A Támogatott memóriaegységek listáján ez szerepel KVR800D2N5/512 és jelenleg 2 db KVR800D2N5/1GB van a lapomban, amit 8 GB-ra szeretnék cserélni.

Előre is köszi! :R

(#35523) Jorus válasza kekkec (#35522) üzenetére


Jorus
nagyúr

A gyártó szerint azonban CL6-os. Az elsőként linkelt modult, tehát a cl5-öst célszerű venned, mert ha mégsem menne, akkor van alapod reklamálni.

''És nagy kópék vagyunk. Igyunk barátaim, yo-hoo!'' - Jack Sparrow

(#35524) s3toraph


s3toraph
senior tag

Sziasztok!

Egy MSI P45 Diamond-ba (DDR3-as) vásárolnék 2x2GB DDR3-as kit-et.

A konfig többi, lényegesebb része:
C2D E8400
Corsair VX450W
Sapphire HD 4850 Toxic Full

Kingston HyperX-ekkel szemezgetek, csak nem tudom, melyiket merjem megvenni. Alapvetően 1600-ast keresnék, ami tuti kompatibilis a lapommal.
Ahogy olvasgatom szinte észrevehetetlen a különbség 1333/CL7 és 1600/CL9 között, így inkább utóbbit néznék (feltéve hogy támogatja az alaplapom ill. a procim, ezt nem tudom biztosan).
XMP-t támogatja a deszka.
Miket tudnátok ajánlani max. 8-10 ezerig? Más márka is jöhet, amivel vannak pozitív tapasztalatok.

Üdv

Régi rendszerben: 59 + / 0 - | A legújabb rendszerben (2020.02.28-ig összegyűlt): 162 + / 0 -

(#35525) kekkec válasza Jorus (#35523) üzenetére


kekkec
aktív tag

Á kösz ezt kerestem!
Csak a Kingston oldal új felületén találtam a RAM-okat.
Itt ezeket a RAM-okat írja kompatibilisnek a lapommal.
Érdekes pedig tényleg 2 db KVR800D2N5/1GB van most is a lapban, és itt meg N5-ből ezt írja: KVR667D2N5/1G (800-asból meg N6-ost)
Most akkor vajon 2 db KVR800D2N5K2/4G (össz 8 GB) gond nélkül menni fog? (lapom 8-ig pakolható)

CPUID:

(#35526) hitman,


hitman,
őstag

Sziasztok

Adataimnál van a ramom neve, beleraktuk egy 6magaos AMD gépbe és nem cl8 ként hanem cl9 ként ismerte fel a ramot, amikor átraktuk cl8 ra akkor meg gyengébb eredményt ért el aida64 alatt.

De az én gépem egyből cl8ként ismeri fel és kezeli.

Az amd-s gépnél mi lehet a bibi?
A ram dobozán rajta van hogy a Phanom II-es cput is támogatja a ram .

Dream as if you will live for ever, live as you will die today!

(#35527) G.I.JOE


G.I.JOE
senior tag

Helló!

Srácok, egy olyan kérdésem lenne, hogy ha adott egy DDR memória, a példának okáért, hogy, hogy nem, legyen egy Kingmax DDR400-as D8KT4R típusjelű, akkor egy példányt a rajta lévő szériaszám alapján biztosra be lehet azonosítani? pl. >ezt<

Valamint egy régi DDR-es alaplapba, hogy dual-ban legyenek benne, mi a biztosabb, ha egy olyan memóriát keresek, ami jelenleg is benne van ( a fenti típus), vagy egy tökmindegy milyen DDR 400-ast, mert úgyis menni fognak együtt?

Köszönöm.

(#35528) Jorus válasza kekkec (#35525) üzenetére


Jorus
nagyúr

Jó eséllyel menni fog. Az, hogy nem tesztelték le a lapot minden egyes RAM-mal, ne töltsön el aggodalommal - főleg, mivel lehet, hogy az adott modul később jelent meg, mint a lap, így nem is került tesztelésre. Ezek Kingmax számsorok egyébként túl sokat nem mondanak mondjuk a chip-ekről, mivel ezekből csak az alapvető infók derülnek ki. Egy kört érdemes lehet futni a lapod topikjában, van-e vkinek tapasztalata az adott modulokkal.

''És nagy kópék vagyunk. Igyunk barátaim, yo-hoo!'' - Jack Sparrow

(#35529) 04ahgy válasza hitman, (#35526) üzenetére


04ahgy
nagyúr

A CL9-9-9-24 egy szabványos késleltetés, alapból ezt állítják be a lapok, legtöbb esetben. A te inteles géped a kivétel.

Amikor manuálisan átállítottad, akkor valószínűleg valamelyik mellékidőzítés lazábban volt, mint automatán. Az okozta a lassulást, hogy 1333MHz-en már szinte semmi limitáció nincs az AMD Phenom II X6 esetén, melyet a memória okozna, gyorsítani alig tudsz rajta, mind sebességnövelés, mind időzítés csökkentés terén.

A lényeg, hogy ahogy magának beállítja, teljesen jól van a RAM, ha a manuális állításra lassul, akkor az automata, optimális beállítást javaslom.

HGyu

7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

(#35530) hitman, válasza 04ahgy (#35529) üzenetére


hitman,
őstag

:R :R :R

A lap miatt a kivétel?

[ Szerkesztve ]

Dream as if you will live for ever, live as you will die today!

(#35531) r4z


r4z
nagyúr

Sziasztok!

Lenne egy ASUS P5ND2-SLI alaplapos gép, amiben 2 db Samsung DDR2 512MB CL4 PC2-2400 memória volt. Ezeket váltotta 2 db Kingston DDR2 2GB CL6 PC-6400 modul, és nem indul velük a gép, elakad a post screennél. Ami furcsa, hogy az egyik 512-es RAM-ot a két 2GB-os mellé rakva elindul. Valakinek van ötlete, hogyan lehetne működésre bírni a gépet úgy, hogy csak a két 2GB-os modul legyen benne?

:R

Into the void, into the emptiness, into the place beyond form

(#35532) G.I.JOE válasza G.I.JOE (#35527) üzenetére


G.I.JOE
senior tag

Az előző kérdésemhez még annyit tennék, hogy az mi lehet, ha beszerelem a ramot a lapba és felpörögnek a ventik, de semmi sípolás, postolás. Viszont ha ugyanabba a slotba egy másik ramot rakok, azzal azonnal post-ol. Speaker be van kötve, mert ram nélkül sípol.

(#35533) 04ahgy válasza hitman, (#35530) üzenetére


04ahgy
nagyúr

Lehet, hogy okos a lap. :) Vagy automatikusan alkalmazza az X.M.P.-t.

(#35532) G.I.JOE: Ez nagyon RAM hiba gyanús a kiegészítés olvasata után.

(#35531) RazorGTR1: Hanyas BIOS verzió van a lapon?

HGyu

7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

(#35535) r4z válasza 04ahgy (#35533) üzenetére


r4z
nagyúr

Hirtelen nem tudom, de meglett a probléma. A lap nem támogatja a 800MHz-es RAM-okat, vissza kell őket venni 667MHz-re. :)

Into the void, into the emptiness, into the place beyond form

(#35536) Wolfskin


Wolfskin
őstag

sziasztok
az alaplapomba GA-MA69G-S3H (bios f8e) tettem a meglévő két Corsair xms2-6400 mellé 2 db xms2-8500-t. (sum=8GB)

pillanatnyilag a modulok sávszélessége 64 bit, ami azt jelenti, hogy nem mennek dualban, ha jó tudom. 2x2 pár ram tud dualban menni, ha csak páronként egyformák? be lehet ezek úgy állítani?
nem nagyon értek a memóriához sajna, mik lennének az ideális beállítások, amik a legtöbbet kihozzák ezekből a ramokból? (most 800 helyett 938MHz-n vannak, +0,2V, ami= 2.0V feszültséggel, de a többi alap, ami az spd szerint T5 időzítésekre állt be).
A processzor Athlon II X4 640 233*15-ön (@3500MHZ) megy.

a pontos típusok:
CM2X2048-6400C4DHX 2048MB, 800 MHz 4-4-4-12, 2.1V, ver 1.0
CM2X2048-8500C5D 2048MB 1066MHz, 5-5-515, 2.1V

[ Szerkesztve ]

''Irén nem válaszol mert mosni, és főzni kell!'' (CsT)

(#35537) 1989rigo


1989rigo
tag

Üdv Mindenkinek!

Van nekem egy ASUS P8P67 rev3.1 es lapom amiben van KHX 1600C9D3/2G Kingston 2*2GB ram, és most tudnék venni még 2*2gb ramot ami KHX1600C9D3B1K2/4GX.
A kérdésem az h van e értelme venni még 2*2gb-t, és ha igen akkor nem lesz e gond hogy különbözőek?

Üdv Szabolcs

A megvásárolt termék értékelése után reklamációt nem fogadok el. Üdv Szabolcs

(#35538) Wolfskin válasza Wolfskin (#35536) üzenetére


Wolfskin
őstag

lehet, hogy azért nem megy dual channelben, mert a lap "Supports dual channel DDR2 800/667/533/400 DIMMs", most viszont a 233 fsb miatt 933-on megy a memória (ez alatt meg csak a 777 választható)

vagy az lehet a gond, hogy az egyik ram alapból 88 a másik meg 1333?

''Irén nem válaszol mert mosni, és főzni kell!'' (CsT)

(#35539) Wolfskin válasza Wolfskin (#35536) üzenetére


Wolfskin
őstag

lehet, hogy azért nem megy dual channelben, mert a lap "Supports dual channel DDR2 800/667/533/400 DIMMs", most viszont a 233 fsb miatt 933-on megy a memória (ez alatt meg csak a 777 választható)

vagy az lehet a gond, hogy az egyik ram alapból 800 a másik meg 1333?

''Irén nem válaszol mert mosni, és főzni kell!'' (CsT)

(#35540) Qru válasza Wolfskin (#35536) üzenetére


Qru
MODERÁTOR

A modul szélessége eleve 64bit, ha 128bit-et ír az everest (nem a modul sávszélességére) akkor megy dualban.

#nincsbennetarcsi

(#35541) Wolfskin válasza Qru (#35540) üzenetére


Wolfskin
őstag

igen, ezt mondom, hogy nem szerintem sem megy dualban. a kérdés, hogy mehet-e és hogyan?

''Irén nem válaszol mert mosni, és főzni kell!'' (CsT)

(#35542) Qru válasza Wolfskin (#35541) üzenetére


Qru
MODERÁTOR

Mehet. Egyező időzítés, modul felépítés kell (mind kétoldalas legyen pl) és akkor elvileg nincs akadálya.

#nincsbennetarcsi

(#35543) d.beni


d.beni
aktív tag

Sziasztok!
Most vettem uj memóriát a gépembe.
3x2gb ddr3 1600mhz kingston márka nevű.
és az a baj hogy csak 4gb ot lát belőle a gépem!
elötte ennyi volt benne. újra kéne raknom a win7-et?
Vagy mi lehet a baj?

Jó helyre van rakva, a win7 64bit es!
és az össze memória biztos jó mert kipróbáltam kettesével berakni őket!
a cpu-z nevű progi kiirja hogy 6gb van benn.
Köszi előre is a segitséget!

(#35544) Qru válasza d.beni (#35543) üzenetére


Qru
MODERÁTOR

Bootoláskor hány GB-ot lát a rendszer? Akkot látja a 6GB-ot vagy már akkor is csak 4-et lát?

#nincsbennetarcsi

(#35545) d.beni válasza Qru (#35544) üzenetére


d.beni
aktív tag

akkor is csak 4-et.
közben probálgattam és ha nem rakok memóriát a C:1 es foglalatba látja a 6gb ot!
akkor az alaplap lehet rossz?

(#35546) Qru válasza d.beni (#35545) üzenetére


Qru
MODERÁTOR

Nem feltétlenül. Okozhatja, az alacsony QPI feszültség vagy ha el van hajolva egy láb a procifoglaltban.

Amúgy érdemes a proci foglalatól távolabb eső 3 slotba rakni a memókat. LGA1366-nál azok az "elsődleges" slotok a legtöbb lapnál.

#nincsbennetarcsi

(#35547) d.beni válasza Qru (#35546) üzenetére


d.beni
aktív tag

na ezt nem is tudtam!
akkor a procit kéne leszednem és megnézni a fogakat a foglalatban?
tudok vele valami kezdeni ha meg van hajolva?

(#35548) 1989rigo


1989rigo
tag

Valaki?

A megvásárolt termék értékelése után reklamációt nem fogadok el. Üdv Szabolcs

(#35549) Qru válasza d.beni (#35547) üzenetére


Qru
MODERÁTOR

Óvatosan kilehet egyensíteni de nagyon óvatosan, mert könnyen törik. Első körben inkább a QPI feszt emeld meg (ezzel a memvezérlőnek adsz extra kraftot). QPI-nél max 1,35V adható, szóval nézd meg 1,3V-al.

#nincsbennetarcsi

(#35550) d.beni válasza Qru (#35549) üzenetére


d.beni
aktív tag

ok kiprobálom!
qpi/dram core volt ra gondolsz ugye?

Útvonal

Fórumok  »  Alaplapok, chipsetek, memóriák  »  RAM topik (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.