Új hozzászólás Aktív témák

  • .mf

    veterán

    Á, ez a hülye ház-táp dilemma :(
    Már azért félig-meddig eldöntöttem, csak gondoltam megosztom kutatásom eredményét.

    cél: 1×normál 5.25", 2×3.5" meghajtót egy SFX táp társaságában fogadó (vagy tartalmazó), jó árú házat találni. Illetve a találás már megoldva, van pár, no de a táp ügye már ingoványosabb.

    Táp-dilemma
    A tápoknak alacsony terhelés mellett elég meredeken esik a hatásfokuk, tehát egy kis fogyasztású géphez egy magas hatásfokú, kis teljesítményű táp lenne az ideális; igen ám, de csak a kis, egy-HDD-s gépeknél szokott csak jobb hatékonyságú, alacsony teljesítményű külső AC-DC + belső paneltáp előfordulni.
    Pl. nézzük a Spire 300W-os tápját, mert ehhez van legalább valami kiindulási alap.
    - Gyártó állítása szerint magas, akár 82% a hatékonysága. Viszont 80+ minősítést nem kapta meg, nagy valószínűséggel 20% terheléses tesztnél nem érte el a 80%-ot. Legyen mondjuk 75% hatásfok a 20%, azaz 60W terhelésnél, tehát ekkor 80W-ot vesz fel, és 20W-ot elfűt.
    - Igen ám, de egy Atom-Ion lapos konfig max 30-35W-ot eszik a tápból, azaz 10% körüli terhelés; 10% (30W) legyen mondjuk 60-65% hatásfok, ekkor 50-46W-ot vesz fel, megintcsak 20W-ot feleslegesen elfűtve. Móricka-számításom Ironskin mérése (meg pl. spcr táp-picopsu összehasonlító mérései) alapján túlzottan nem esik messze a valóságtól.
    - Ha pedig üresjáratban mondjuk 15W, ahol talán 50-55% a hatásfok, kb. ugyanannyit fűt el a táp, mint a gép többi része együtt...

    Ehhez képest kis terhelés mellett hatékonyabb-e a kisebb teljesítményű, de alacsonyabb hatékonyságú táp? Itt az alacsonyabb teljesítmény miatt a megcélzott fogyasztási intervalum magasabb terheltséget, jobb kihasználtságot, ceteris paribus magasabb hatékonyságot jelenthetne; de ha alapból nem hatékony a táp, akkor mi van?
    Nézzük a PoV 180W-os tápját, amiről nincs adat, csak sejteni lehet, hogy nem egy magas hatásfokú darab (a gyártó sem hirdeti róla, hogy magas hatásfokú lenne, sőt, a feltételezett gyártó egyik tápja sem az).
    - Legyen kb ~75% a legmagasabb hatékonysága; 20%-on (36W) pedig 65<=x<70% -- ekkor 55-52W-ot fűt el.
    - 10% terhelés, 18W, ami Atom-Ionos gépnek enyhe terhelés: tfh 20%-ról 10%-ra megint 10%-ot eshet a hatékonyság, tehát 55%. Ezesetben 10% (18W) mellett 33W-ot vesz fel.

    Tehát kb ugyanott vagyunk, mint a 300W-os Spire-nál, a kisebb teljesítmény miatti hatékonyabb tartományt kiüti az alacsonyabb hatékonyság.

    ... és akkor most keverjük bele a házakat is:

    Spire SPM210B
    - ház: külsőre okés, belsőre viszonylag tágas, bár a külső 3.5"-hez tartozó helyre rakva HDD-t ütközhet az alaplap RAMjával; táp és ODD is összetűzésbe kerülhet, rövidebb (kisebb, mint a normál 170mm) ODD és 90°-os SATA csatlakozó nem rossz ötlet.
    - táp: 300W SFX PSU, passzív PFC-vel; eszmefuttatás ld. fenn. Egyéb: Ironskin kerregésre panaszkodott
    - elérhetőség: egyre nehezebben beszerezhető, több helyen is kérdeztem, heteket kell rá várni. De még mindig viszonylag olcsó 12k környékén.

    Point of View Tokyo
    - ház: nem valami szép az az ezüst betét benne, viszont legalább nincsen rajta fordított CD felirat; még előzőnél is tágasabb (kevésbé széles, viszont jóval magasabb), elvileg jobban elférne benne minden, sőt, talán harmadik 3.5"-es is beférne; háza mindkét oldalon lyuggatott, sőt, elöl-alul a HDD-k alatt, és hátul a táp és az alaplapi hátlapnál is, tehát nem fog levegőért kapkodni.
    - táp: nincs róla konkrét adat azon kívül, hogy 180W és a kész gépben 2 SATA eszköz van, tehát talán van annyi SATA csatija; csak annyit lehet belőle látni, hogy a kidudorodó ventis fajta SFX (125*100*75mm). PoV egy másik házánál Allied tápot használtak, ami nem sok jóval kecsegtet: elavult kapcsolás, nem hatásos védelem, alacsony hatásfok -- ilyeneket írtak a régi Allied (másnéven Deer vagy Apex vagy LC-Power) tápokról. Ez viszont úgy tűnik újabb, legalábbis már nincs rajta 110/230V kapcsoló, ami már legalább passzív PFC-t feltételez. De még mindig kicsit fázós téma. Hang: legalább halknak szokták mondani az Allied tápok, ha már mást nem is tud ;]
    - elérhetőség: néhány boltban kapni, 11-12k

    Thermaltake Element Q
    - ház: elmegy, bár az a piros betét nekem annyira nem bejövős. Belső elrendezése ugyanaz, mint a Spire -- lehet, hogy csak az előlap különbözik, meg a ház "oldallemezében", ami itt mindkét oldalán lyuggatott. ODD itt is ütközhet táppal, alatta lévő HDD pedig RAMmal.
    - táp: Tt matricás 220W, gyártója Aywun -- nem valami nagy név, erről a konkrét típusról nincs sok infó, nem írnak rá magas hatékonyságot sem. Egyik review szerint zajos a venti, másik nem panaszkodott rá.
    - elérhetőség: több boltban, 15-16k

    DTK CAS-A9849CC-P (CFI valami)
    - ház: normál 5.25" és alatta 2×3.5" hot-swap fiókban, amiket elölről egy venti hűt :C Bent még egy lemeznek hely.
    - táp: hanyag ránézésre kilógó-ventis SFX, de ha 0.1s-nál tovább nézi az ember, gyorsan leesik, hogy ez mégse szabvány táp: a venti kifelé fúj, és a venti mellett van a tápcsati. CFI gyártmány, homályfolt
    - elérhetőség: DTK-s nevén már csak frissítetlen oldalakon és böngésző-cache-ben. Sehol sincs már készleten. CFI még lehet, hogy gyártja, de jobban belegondolva inkább megvagyok hot-swap fiók nélkül, mint szívjak beszerzésével és potenciálisan szívjak tápjával.

Új hozzászólás Aktív témák