Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2021-08-17 20:43:18

LOGOUT.hu

Mikrotik routerekkel foglalkozó téma. Mikrotik router típusok, hardverek, router beállítások, programozás (scriptek írása), frissítés, és minden Mikrotik routerrel kapcsolatos beszélgetés helye.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#12251) lionhearted válasza bambano (#12250) üzenetére


lionhearted
őstag

És most már csak CLI-ben módosítható.

Tegnap még működött...

(#12252) bacus válasza lionhearted (#12251) üzenetére


bacus
őstag

Ami egyébként tényleg marhaság... :( Nem lenne probléma, ha beállna a jó értékre és csak cli -ben módosítható, hanem van, hogy nem engedi a beállításokat leokézni, mert ez az érték nincs kitöltve :(

Kössünk egyezséget, megegyezős egyezséget... https://www.paypal.me/engiman/30

(#12253) Veron


Veron
őstag

Oké, akkor létezik más beállítás?
Ahol az Asus - 60dB ott a hap -80, pedig az Asus sem bika.

"Hisztéria... Csak nők kaphatják meg, és csak férfiak halnak bele."

(#12254) TechToys2020 válasza Veron (#12253) üzenetére


TechToys2020
kezdő

A -60 -80 az a vételi jelszint.
A +20 +30 (100mW vagy 1W) az az adóteljesítmény.

A -60 vételi jelszint sokkal jobb, mint a -80 (ez 20dB külömbség). A gyakorlatban ez 8 szoros hatótávolságot jelent. Ha nem tapasztalod ezt a hatótávolság különbséget, akkor valaki valótlan adatot ír ki.

Azt gondolom, hogy a gyártók azért tüntetnek fel valótlan adatokat, mert ezzel vezetik meg a hozzá nem értőket. És sikerül.

Sok gyártónál látom, hogy chip szinten hibás értéket ad vissza, mert ezzel nézi hülyének a fehasználókat.

Én kideríteném melyik ad vissza nagyságrendileg hibás értéket, és kidobnám annak a gyártónak a terméket, elfelejteném azt a gyártót.

Mi a gyártók között alig találunk olyat, aki nem a valótlanságok túl túl licitálásával próbálja megnyerni a piaci vásárlókat, hanem a valós korrekt működéssel. Én már sok gyártót kizártam, mert az adatokat festi!

Ha érdekel, megmondom nyílt területen pl. 50m távolságból mi kellene látnod, milyen térerőt.

(#12255) Veron válasza TechToys2020 (#12254) üzenetére


Veron
őstag

Igen a vételi jelszintet találom gyengének, ezen szeretnék változtatni.
Nyílt terepen nem akarom kipróbálni, nekem a ház egyik sarkában van a router, azt szeretném, hogy 10 mrel arrébb is legyen elfogadható 5G wifi jel. Az Asus jelszintje elfogadható, a Digi ONT is hasonló, de az csak 2Gt tud. Gondoltam teszek egy próbát a happal.

"Hisztéria... Csak nők kaphatják meg, és csak férfiak halnak bele."

(#12256) bacus


bacus
őstag

Én nem látom gondnak, hogy kisebb a jel pl az AC2-nél. A router olcsó, capsman pedig pont erre való, hogy mindenhol kisebb adóteljesítmény (zavarás más felé) jobb, stabilabb lefedettséget adjon.

Miért jobb 1 db routerrel lefedni a területet, mint 4 db eszközzel? Tudom, az ár miatt, de hát a 4 eszköz együtt sem igazi tétel.

Gondoljatok csak bele a rádiótelefon kezdetén a 450MHz-es sávon csak pár adótorony kellett, ha jól emlékszem ott 4 km x 4 km cellaméretet használtak ez 16 km2 egy adótoronnyal. 5800 toronnyal az egész ország lefedhető volt. Persze voltak limitációk, mert egy adótorony talán 8 rádiótelefon beszélgetését tudta kiszolgálni, de ez elég volt, mert még a hívás fogadásért is fizetni kellett, ez luxus cikk volt. (a tévedés jogát fenn tartom, igen régen volt, az emlékeim erősen kopottak..) A telefonok mérete hatalmas volt, hiszen adni is nagy energiával kellett, a két irányú kommunikáció ugye.

A wifinél is ugyan ez a probléma. Adott egy AP, aminek megnöveled az adó teljesítményét, a kliens eszköz jobbnak látja a térerőt, de az AP érzékenysége nem változott, a kliens adóteljesítményét pedig nem tudod növelni. Az eredmény nem az lesz, hogy javulni fog a wifi, hanem az, hogy rosszabb lesz !

A megoldás, több kisebb teljesítményű adóval lefedni az adott területet. Ezek, ha egy vezérlőn keresztül tudnak egymásról, akkor intelligensen tud a kliens az egyikről a másikra átváltani, anélkül, hogy újból kellene ip címet kérjen, a kapcsolat megszakadása mellett, azaz wifi roaming jön létre, nincs hátrány az egy AP-s megoldással szemben.

Kössünk egyezséget, megegyezős egyezséget... https://www.paypal.me/engiman/30

(#12257) Kroni1 válasza TechToys2020 (#12247) üzenetére


Kroni1
veterán

Elárulod mit igértek neked, amit nem tud?

Már leirta más, hogy megy capsmanel rendesen a 4x20MHz, de te kötöd az ebet a karóhoz hogy szar, ahelyett h megoldást keresnél a problémára...

(#12258) Kroni1 válasza Veron (#12255) üzenetére


Kroni1
veterán

Beállitottad az országot?! Alapból nálam gyenge volt, aztán beallitottam és gyorsabb is lett az adatatvitel.

Vettél Wap ac-t hozzá? Én gbites injektorral kaptam..

(#12259) TechToys2020 válasza bacus (#12256) üzenetére


TechToys2020
kezdő

Nem teljesen igy van. A vetelerzekenyseg az elmúlt években jelentősen javult. Ugyanis kijöttek a kisebb zaju eszközök. Nyilván parban jó növelni. Vagyis a tx ág erősítésével qz rx et is kell növelni.

(#12260) Veron válasza Kroni1 (#12258) üzenetére


Veron
őstag

Nem, egyelőre csak az ac2 van. Gondoltam ha bejön, akkor veszek hozzá további eszközöket.
Egyelőre az AC65P helyén próbálom, de annál jóval gyengébb a wifi eddig. Magyarországra van állítva a régió.

"Hisztéria... Csak nők kaphatják meg, és csak férfiak halnak bele."

(#12261) TechToys2020 válasza Kroni1 (#12257) üzenetére


TechToys2020
kezdő

Persze. Nem tudja a 40 80 160 Mhz és löketet. Ezek 20 éve létező standardek. Az extension channel hasznalatahoz kell tudnia a kliensnek is ezt. Nálam 5 eszkozbol csak egy tudja. Még a garos notesz sem tudja.

Viszont a 80 MHz t tudja mind. :Y

Valószínűleg nem olvastad el alaposan az előző postjaimat, hogy mi is a bajom.
A 80MHz bw nem egyenlő a 20MHz Ceee vel.

(#12262) Kroni1 válasza TechToys2020 (#12261) üzenetére


Kroni1
veterán

Nem válaszoltál a kérdésre, hogy mit igértek neked, amit nem tud?

A Mikrotik sokkal korrektebben szokta leírni mit tud egy adott terméke a véleményem szerint, mint a szines szagos PR szövegektől hemzsegő oldakkal operáló otthoni usereket célzó gyártók.. ASUS-nál meg TP-Linknél simán kapsz olcsón olyan routert ami hardveresen tudja a gigabitet, Mikrotiknél ez még most is ~50-60e felett kezdődik, régen mégfeljebb volt talán. Ezekhez hasonlaítva drága persze, de itt leginkább a testreszabhatóságot, a routerOS-t meg a stabilitást kell megfizetni, ha ez nem szempont akkor nem is értem hogy kötöttél ki itt. Komolyabb felhasználási környezetben azért szeretik amugy pont a mikrotiket mert olcsónak számít, mondjuk nyilván nem egy tplink, hanem inkább egy cisco rendszerhez képest..

(#12263) TechToys2020 válasza Kroni1 (#12262) üzenetére


TechToys2020
kezdő

Nem tudja capsman módban az 5GHz es sávon a 40 80 160 MHz es BW s moduláciokat.

De ezeket már többször leírtam. Olvass vissza.

Ha ezt nem érted, akkor kérlek ne írogass, hanem próbálkozz valami cél tanfolyamot elvégezni.

Részemről nem válaszolok több leépítő postra.

Sajnos nálam eléggé lecsúszott ez miatt a miki.

(#12264) mrzed válasza TechToys2020 (#12263) üzenetére


mrzed
senior tag

(#12265) pacman789


pacman789
aktív tag

Sziasztok!

Próbálok beüzemelni egy LHG LTE6-ot. Az a problémám, hogy a letöltés jó, de a feltöltés instabil és eldobja a hálózatot. Speedtest feltöltés nem is fut végig, mert megáll. A Log-ban ilyen hiba van:
lte1: reply timeout for: AT+EEMGINFO?
lte1: link down
lte1: registered home
lte1: link up

Több irányba is forgattuk az antennát is mindenhol ugyanez a jelneség tapasztalható.
Behoztam a városba, (itt nem látok rá a toronyra), és itt 80Mbitet mér le, de 0-át fel.. Viszont pl egy feltöltés google drive-ba megy. De szerintem akkor sem normális, hogy a speedtest nem fut le. Így lehet visszaviszem.



Nem állítottam be semmit se, minden gyári beállításon van. Esetleg van tippetek, hogy mi lehet a gond? mit érdemes kipróbálni?
Előre is köszi,
Üdv,
pac

(#12266) bacus válasza Kroni1 (#12262) üzenetére


bacus
őstag

"mit ígértek neked, amit nem tud?" - erre én is kíváncsi lettem volna. :( Több mint 1000 mikrotiket vettem, de ezek nekem sosem ígértek semmit.

"A probléma: nem azt csinálja az eszköz mint amit ígértek!" - ebbe már sokan belefutottak, ez a rohadék ez azt csinálja amire felprogramozták.

"Részemről nem válaszolok több leépítő postra."
Na most betojtam. Utoljára a Macskafogóban fenyegettek így: "Azt mondta, csak 5 petákért mondjam meg, úgyhogy ide a zsozsót, vagy hülyére pofoztatom magam. És ezt vehetik fenyegetésnek."

Kössünk egyezséget, megegyezős egyezséget... https://www.paypal.me/engiman/30

(#12267) bacus válasza bacus (#12266) üzenetére


bacus
őstag

Természetesen nem Kroni1-nek szól..

Kössünk egyezséget, megegyezős egyezséget... https://www.paypal.me/engiman/30

(#12268) bacus válasza pacman789 (#12265) üzenetére


bacus
őstag

firmware update is megvolt ?

Kössünk egyezséget, megegyezős egyezséget... https://www.paypal.me/engiman/30

(#12269) Veron válasza Veron (#12253) üzenetére


Veron
őstag

valami ötlet, beállítás, vagy ennyi a wifi hatótávja? akkor visszaküldöm, mert kevés lesz sajnos. nem telepíthetek annyi eszközt, amennyi normálisan lefedné a házat.

"Hisztéria... Csak nők kaphatják meg, és csak férfiak halnak bele."

(#12270) Shkiz0 válasza Veron (#12269) üzenetére


Shkiz0
nagyúr

Egy ac3-at azert meg megprobalnek a helyedben.

Új hardverek számlával, garanciával érd PM.

(#12271) Veron válasza Shkiz0 (#12270) üzenetére


Veron
őstag

Az annyival jobb lenne?
Az ac2 feltöltésben kb. az Asusommal egy szinten van, letöltési sebességben kb. a 2/3-a. Kevesebb falon keresztül képes megfelelő jelszintet produkálni.

"Hisztéria... Csak nők kaphatják meg, és csak férfiak halnak bele."

(#12272) Shkiz0 válasza Veron (#12271) üzenetére


Shkiz0
nagyúr

Kulso antennaja van, es elvben nagyobb hatotavja van.
Ha raersz akkor kedden megmondom mizu vele, mert egy ugyfelemnek hozok belole.
Itthon nekem van egy hap AC-m azzal tudom osszehasonlitani majd.
Ha jobb lesz akkor lehet en is veszek egyet magamnak, es ki tudom valtani vele az rb450Gx4 + hap AC-t. Mert ugye a 450 kellett a gigas net okan, de ebbe nincs wifi, a hap ac meg keves a gigabitre.

Új hardverek számlával, garanciával érd PM.

(#12273) pacman789 válasza bacus (#12268) üzenetére


pacman789
aktív tag

igen, (v6.47.8 (stable) van rajta.

(#12274) bacus válasza pacman789 (#12273) üzenetére


bacus
őstag

ez a ros verzió és a firmware is ez?

/system/routerboard menüben mit ír?

[ Szerkesztve ]

Kössünk egyezséget, megegyezős egyezséget... https://www.paypal.me/engiman/30

(#12275) pacman789 válasza bacus (#12274) üzenetére


pacman789
aktív tag

Köszi a segítséget! Jó észrevétel, nem is tudtam, hogy itt is kell frissíteni.
Most az is 6.47.8 verzión fut. Sajnos a hibajelenség ugyanaz. :(

(#12276) bacus válasza pacman789 (#12275) üzenetére


bacus
őstag

Más szolgáltató, másik sim kártya?

Kössünk egyezséget, megegyezős egyezséget... https://www.paypal.me/engiman/30

(#12277) amargo válasza pacman789 (#12265) üzenetére


amargo
addikt

Egy lengyel oldalon találtam meg ezt a hibát (nem tudok lengyelül):
[link]
Érdemes végig olvasni.

Amúgy lehet firmware gond is: [link]

Pl nálam is van frissítés (egy elborult pillanatomba majd fel is rakom, megtörtént, működik minden):
/interface lte firmware-upgrade lte1
  installed: R11e-LTE6_V020
     latest: R11e_LTE6_V026

[ Szerkesztve ]

“The workdays are long and the weekend is short? Make a turn! Bike every day, bike to work too!”

(#12278) s.roland93


s.roland93
csendes tag

Sziasztok!

Előre is elnézést a primitív kérdésért, de kezdő vagyok és most tanulgatom a MikroTik beállításokat, nagyon sok forum olvasással.
Azt szeretném beállítani hogy egy adott felhasználó ne tudjon be jelenkezni, azt már sikerült hogy csak winboxon keresztül lehessen be jelenkezni.
Előre is Köszönöm az építő válaszokat :R

(#12279) Kroni1 válasza pacman789 (#12275) üzenetére


Kroni1
veterán

Sajnos ez nem hiba, hanem tulajdonság. Az ac2 wifiben atlagos, az ac65p meg kicsit átlag feletti, cfwvel meg igen jó.. Neked minimum egy AX58U kéne ha egy eszkozzel akarod megoldani.. Ha több eszközzel akkor meg vagy ehhez egy wap ac, vagy minimum két AC57U vagy ilyesmi.

(#12280) Adamo_sx válasza s.roland93 (#12278) üzenetére


Adamo_sx
aktív tag

Az, hogy deaktiválod, az nem jó? Akkor nem tud bejelentkezni. Arra vigyázz, hogy egy admin usert azért hagyj meg, mert ha mindet deaktiválod, akkor nem tud senki belépni a routerbe.

(#12281) Kroni1 válasza bacus (#12266) üzenetére


Kroni1
veterán

Nincs azzal baj, ha valami nem jön be, meg nem hozza az elvártat, csak azt nem értem hol olvasta vásarlás elött hogy ezeket tudni fogja és mégsem. Ha nem olvasott ilyet akkor valótlan az állítás, h nem tudja amit igért. Amúgy a Tik hardverben kissé le van maradva nyilván, sosem adja olcsón a csúcsot, ez tudva való, de ezen elcsodálkozni kissé vicces.

Mondjuk a stílusa érdekes, ilyesmire nem is reagálok..

(#12282) iceQ! válasza amargo (#12277) üzenetére


iceQ!
addikt

Nekem nem jön össze: status: connection error

  

Amiből lekvárt lehet főzni abból pálinkát is! A csavargó embert nem lehet munkára fogni! Samsung S23 Ultra Dual SIM | Notebook: HP Omen | Car: Volkswagen Passat B6 1.9 PD TDi BLS

(#12283) Veron válasza Shkiz0 (#12272) üzenetére


Veron
őstag

wAP AC-vel előrébb lennék a hAP AC2-höz képest jelerősségben?
egyrészt az AC2 valamiért gyengébben teljesít, mint az Asus, másrészt van a lakásban egy terület amelyiket egyik sem fedi le 5G-n. itt nincs UTP aljzat, valahogy másképp kellene fedni ezt a területet
[ALAPRAJZ] a képen a sárga folt a dead spot, a pirosak az UTP aljzatok, a kék körben piros a fő router helye, ott a Digi ONT is. ötlet esetleg a lefedésre?

"Hisztéria... Csak nők kaphatják meg, és csak férfiak halnak bele."

(#12284) iceQ! válasza Veron (#12283) üzenetére


iceQ!
addikt

Nekem wAP AC + hAP Ac2 van, CAPsMAN-el megoldva. Csak így van/lesz 5Ghz mindenhol. (5G még kiépítés alatt van az országban :P)

Amiből lekvárt lehet főzni abból pálinkát is! A csavargó embert nem lehet munkára fogni! Samsung S23 Ultra Dual SIM | Notebook: HP Omen | Car: Volkswagen Passat B6 1.9 PD TDi BLS

(#12285) Zwodkassy válasza iceQ! (#12246) üzenetére


Zwodkassy
senior tag

Szintén!

(#12286) Zwodkassy válasza bambano (#12250) üzenetére


Zwodkassy
senior tag

😂😂😂

(#12287) Zwodkassy válasza TechToys2020 (#12261) üzenetére


Zwodkassy
senior tag

"80MHz bw nem egyenlő a 20MHz Ceee vel"
Már pedig de.
20 MHz fő/vezér/control channel, ki minek nevezi van, kompatibilitási okokból, és mellette az extension channels.

Bár lehet, hogy a Cisco sem ért hozzá :
[link]

[ Szerkesztve ]

(#12288) Zwodkassy válasza bacus (#12256) üzenetére


Zwodkassy
senior tag

"Miért jobb 1 db routerrel lefedni a területet, mint 4 db eszközzel? Tudom, az ár miatt, de hát a 4 eszköz együtt sem igazi tétel"

Nekem erre egy lakás bevilágításának példája jut eszembe : Hogyan tudsz jobban bevilágítani egy lakást? 1db 500 W-os izzóval, vagy 5 db 100 W-os izzóval?

(#12289) iceQ! válasza Zwodkassy (#12288) üzenetére


iceQ!
addikt

Végig húzok a lakáson egy sor ledet ;]

Amiből lekvárt lehet főzni abból pálinkát is! A csavargó embert nem lehet munkára fogni! Samsung S23 Ultra Dual SIM | Notebook: HP Omen | Car: Volkswagen Passat B6 1.9 PD TDi BLS

(#12290) Zwodkassy válasza iceQ! (#12289) üzenetére


Zwodkassy
senior tag

😂😂😂

(#12291) Adamo_sx válasza iceQ! (#12289) üzenetére


Adamo_sx
aktív tag

Na és a LED sorban hány db külön LED van? :)) Annyi AP azért talán sok lenne...

(#12292) Veron válasza Zwodkassy (#12288) üzenetére


Veron
őstag

Szép példa és persze világos a mondanivalója. De fentebb a konkrét probléma, hogyan oldanátok meg?
És még mindig kérdés, hogy wap ac jelerősségben felülmúlja az hap ac2-t?

"Hisztéria... Csak nők kaphatják meg, és csak férfiak halnak bele."

(#12293) Kroni1 válasza Veron (#12283) üzenetére


Kroni1
veterán

Nincs tul jó helyen az a router ott, 4 falon nehezen fog átmenni az 5GHz, akármilyen routerrel is próbalod. Jobb lenne a másik helyen jelzett fali aljzathoz elhelyezni a routert ha megoldható...

(#12294) Kroni1 válasza Veron (#12292) üzenetére


Kroni1
veterán

nem felulmúlnia kell, az nem fog menni, mert kb ugyanazt tudja. összedolgoznia kell vele capsman-el, és úgy nagyobb az esély a lefedésre. Vagy egy központi helyre megoldod az Ac2 athelyezését, vagy kelleni fog a két eszköz, azokat jól el kell helyezni és probléma megoldva.

[ Szerkesztve ]

(#12295) bacus


bacus
őstag

"a képen a sárga folt a dead spot, a pirosak az UTP aljzatok, a kék körben piros a fő router helye, ott a Digi ONT is. ötlet esetleg a lefedésre?"

A Digi ONT az router is ugye? Hagyd meg, és vmelyik utp aljzathoz tedd a mikrotik ac2-t AP ként. Ha a 2,4-t a digi lefedi, akár maradhat az is, a mikrotiket meg csak az 5 gigára használod.

Kössünk egyezséget, megegyezős egyezséget... https://www.paypal.me/engiman/30

(#12296) Zwodkassy válasza Veron (#12292) üzenetére


Zwodkassy
senior tag

"És még mindig kérdés, hogy wap ac jelerősségben felülmúlja az hap ac2-t?"

Ezt nem tudom. Sajnos a honlapon is csak száraz technikai adatok vannak.
Puding próbája 😊
Nekem itthon két Wap Ac (még az klasszik régi) van. Egyik a ház elejében, a másik a ház végében.

(#12297) Veron válasza Kroni1 (#12293) üzenetére


Veron
őstag

Akkor oldható meg, ha a kék karikás helyre megy egy másik router/switch, mert ott vannak a LAN kábelvégek és a NAS is többek között.
Kipróbáltam, hogy a karika nélküli pirosnál van az AC2 APként, de még akkor is értékelhetetlen a konyhában a sebesség 5GHzen. Így szerintem a wap + hap kombó sem lenne megfelelő, mert fizikailag rossz helyen vannak.
Csak akkor működne, ha a rosszabb helyen a hap routol és a másik helyen a wap szórja a hálózatot, de nagyobb sugarú körben, mint a hap.

[ Szerkesztve ]

"Hisztéria... Csak nők kaphatják meg, és csak férfiak halnak bele."

(#12298) bambano


bambano
titán
LOGOUT blog

gigás digihez mi most a legjobb vagy majdnem a legjobb router? wifi nem kell, költséghatékonyság sem elsődleges szempont. vpn, combosabb natolás fontos.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#12299) Shkiz0 válasza bambano (#12298) üzenetére


Shkiz0
nagyúr

Fasttrackkel mondanám bármelyik 4 magost (hap AC2, AC3, vagy RB450Gx4 (ez utóbbi már EOL de pár helyen még lehet beszerezhető) a nélkül talán az RB4011iGS+RM ha nem kell a wifi.
Ha pénz nem számít akkor talán egy RB1100AHx4.

Új hardverek számlával, garanciával érd PM.

(#12300) bambano válasza Shkiz0 (#12299) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

megéri az ahx4 a 4011-hez képest?

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.