Hirdetés

2024. április 24., szerda

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2021-08-17 20:43:18

LOGOUT.hu

Mikrotik routerekkel foglalkozó téma. Mikrotik router típusok, hardverek, router beállítások, programozás (scriptek írása), frissítés, és minden Mikrotik routerrel kapcsolatos beszélgetés helye.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#12551) Core2duo6600 válasza Pille99 (#12549) üzenetére


Core2duo6600
veterán

Külön hálózaton van a vendég wifi ?

Gigabyte Z390 Aorus master , Core i9 9900K, Asus RTX2070, 64 GB DDR4, Dell Latitude 6430

(#12552) Pille99 válasza e90lci (#12550) üzenetére


Pille99
tag

és ezt, hogy hozom létre: vWLAN ?

(#12553) Pille99 válasza Core2duo6600 (#12551) üzenetére


Pille99
tag

A vendég hálózat a tp-link Deco-n van, de ez használhatatlan

(#12554) e90lci válasza Pille99 (#12552) üzenetére


e90lci
senior tag

Azt gondoltam Mikrotik ap-k kal van megoldva Capsman-nal.De akkor most egy tp-link mesh rendszer van mögötte vagy mi?

(#12555) Pille99 válasza e90lci (#12554) üzenetére


Pille99
tag

Igen, először volt a TP-link Mesh, de a kamerák és a Nas állandóan illegális behatolást jelentett.
Ezért került eléjük tűzfalnak a Mikrotik. A Mikrotikben nincs Wifi.

[ Szerkesztve ]

(#12556) Pille99


Pille99
tag

Nem vendég Wifit akarok, hanem az új csatlakozók, ne érjék el a többieket, csak az internetet.

(#12557) jerry311 válasza Pille99 (#12549) üzenetére


jerry311
nagyúr

Mi a pontos TP-Link típus?

(#12558) Pille99 válasza jerry311 (#12557) üzenetére


Pille99
tag

Deco x20 Access Point üzemmódban

(#12559) bacus válasza Pille99 (#12556) üzenetére


bacus
őstag

A mikrotiken csak azt tudod szűrni, ami átmegy rajta, ezt már párszor leírtuk itt. Nem az megy át a mikrotiken, ami bele van dugva, hanem ami úgy van beállítva.

Nem tudom a tp-link mesh mit tud, mit csinál, milyen alhálózataid vannak. Talán kicsit rajzolhatnál.

Kössünk egyezséget, megegyezős egyezséget... https://www.paypal.me/engiman/30

(#12560) jerry311 válasza Pille99 (#12558) üzenetére


jerry311
nagyúr

Háááát, ez halott ügy.
Átnéztem a manualt, nincs benne semmi, ami ebben az esetben hasznos lenne. :(

(#12561) Pille99


Pille99
tag


Valahogy így néz ki, nem rajzoltam be minden eszközt. A 7-es portra van dugva a Mesh fő routere. 2 port a WAN.

Az eszközöket 3 csoportra osztottam:
1. szabadok: mindenkit elérnek és az internetet is, statikus IP címmel rendelkeznek.
2. Zártak: internetet nem érik el és az internet felől nem érhetők el, statikus IP címmel rendelkeznek.
3. vendégek: csak az internetet érik el, ide tartozik az összes többi IP című.

Mindegy, hogy a DECO WI-FI-jével csatlakoznak, vagy vezetéken.

(#12562) Pille99 válasza jerry311 (#12560) üzenetére


Pille99
tag

igen, ki is kapcsoltam a vendégWifit, mert ezzel nem megyek semmire

(#12563) Alteran-IT válasza jerry311 (#12560) üzenetére


Alteran-IT
őstag

Nem egészen, bár a vlan-ok és pár megoldás nem nagyon jöhet szóba, de IP alapon még mindig meg tudja oldani az egészet, ha létrehoz 2-3 hálózatot ugyan arra a bridge-re (vagy fizikai hálózatra, attól függ hogy oldja meg) és szinte csak fix IP-kkel dolgozik (a vendég hálót kivéve), a többi meg csak tűzfalszabályok kérdése.

(#12564) Pille99 válasza Alteran-IT (#12563) üzenetére


Pille99
tag

Ha létrehozok 2-3 hálózatot, az milyen előnnyel jár?
Nem elég, ha az Address lists-be létrehozom a csoportokat?

[ Szerkesztve ]

(#12565) bacus válasza Pille99 (#12564) üzenetére


bacus
őstag

A routered fizikai portjai egy bridge-ben vannak? Az IP címet a routered osztja?
A rajzod abból hiányos, hogy nem látok rajta ip címeket, amiből kiderülne a fenti két kérdés

Ha így van, akkor a belső hálózat forgalma nem szűrhető a routeren.

A két alhálózat előnye, hogy a forgalom a routeren keresztül megy, ott lehet tűzfal szabályokkal (address list szerint is) engedni, tiltani, stb.
A NAS elhelyezése pl mindenképpen problémás, mert azonos switchen van (feltételezem ezek nem managelhető switchek) mint az AP.

Ha managelhető switcheket használsz, akkor fizikai átkábelezés nélkül is VLAN-okkal megoldható amit szeretnél.

Kössünk egyezséget, megegyezős egyezséget... https://www.paypal.me/engiman/30

(#12566) Pille99 válasza bacus (#12565) üzenetére


Pille99
tag

1 bridge-ben vannak.
Az IP címet a Mikrotik osztja. Ezen van minden: 192.168.1.0/24
A Mesh csak a Wi-FI-t szórja.

Az egyik switch: TP-Link TL-SG105E

[ Szerkesztve ]

(#12567) bacus válasza Pille99 (#12566) üzenetére


bacus
őstag

De érzed a logikai bukfencet? Ha a mikrotik helyett egy switchet raksz és mindenkinek beállítod azt az ip címet amit a miki osztott volna, akkor is látják egymást az eszközök (netet nem) de egymást elérik. Nem kell hozzá router, mert egy alhálózatban vannak.

A közös bridge gyakorlatilag egy switch ! Mit szeretnél a mikrotiken szűrni?

Kössünk egyezséget, megegyezős egyezséget... https://www.paypal.me/engiman/30

(#12568) Pille99 válasza Pille99 (#12566) üzenetére


Pille99
tag

(#12569) Pille99 válasza bacus (#12567) üzenetére


Pille99
tag

Ezek szerint az a legjobb megoldás, ha létrehozok 3 Vlan-t a 3 csoportnak és ezekre írok szabályokat.

(#12570) Alteran-IT válasza Pille99 (#12569) üzenetére


Alteran-IT
őstag

Nem biztos hogy jó ötlet a 3 vlan, főleg ha a routeren nem hozod létre őket a 3 hálózattal, amivel végül azt csinálnád, amit javasoltam, csupán a vlan-ozással annyi a buktató, hogy ha minden igaz a Wifi-n max. 1 hálózat lesz így, ezért javasoltam a közös "fizikai" hálót 3 logikai hálózattal, mert ebben az esetben talán így tudod a legjobban megoldani, kivéve ha a Wifi-n nincs szükség több hálózatra, vagy valahogy azon is meg lehet oldani, akkor mehet a vlan-ozás, máshogy sajnos nem lehet megoldani, ezért is előny a több hálózat az előző kérdésedre válaszolva, az address list-es kérdést viszont nem értem, főként hogy hol állítanád be, mondjuk mindegy, mert ha nincs több hálózat, nem megoldható amit szeretnél, mert már maguk a switch-ek, illetve a bridge-ek továbbítják a hálózati forgalmat az eszközök között azonos hálózatban.

[ Szerkesztve ]

(#12571) Pille99 válasza Alteran-IT (#12570) üzenetére


Pille99
tag

Azt már felfogtam, hogy a address list-es kérdés rossz volt.
Logikai hálót, hogy hozok létre?
Ip-Address és az Interface a Bridge 1?

[ Szerkesztve ]

(#12572) bacus válasza Pille99 (#12571) üzenetére


bacus
őstag

Én kihasználnám, hogy ezek buta switchek. Arra gondolok, hogy lenne egy alhálózat (pl 192.168.100.0/24), ahol nincs DHCP, kézzel osztott IP címek vannak, illetve lenne a mostani alhálózatod ahol a miki osztogatja a címeket.
Minden eszköznek, ami fix és mindent elérhet, TE megadod az ip címét a fenti tartományból.

A mikin a bridgehez két IP címet is hozzárendelsz, mindkét tartományból egyet.

Ez nem szép, nem elegáns, de működő megoldás, tudsz a mikin tiltást adni, hogy milyen addres list mehet a másik hálózat felé.

A szebb megoldás az lenne, ha mikin két bridge interface lenne, mindkettőn mehet dhcp, a mikrotik portjait pedig hozzárendeled a megfelelő bridghez. (NAS lehet rossz helyen van..)

A wifin csatlakozó eszközök, amik kaphatnak hozzáférést azoknak a kiosztott ip címeit fixálni kell. Az új wifi felcsatlakozók alapból csak netet kapnak.

A még szebb, jobb megoldáshoz mikrotik AP-k kellenének, capsmannel.

Kössünk egyezséget, megegyezős egyezséget... https://www.paypal.me/engiman/30

(#12573) Pille99 válasza bacus (#12572) üzenetére


Pille99
tag

A NASt átdugtam. csináltam új rajzot. Zöldek mindent elérnek, pirosak nem érik el az internetet, kékek vendégek.

Ha a DECO-t nem access pointként használnám, hanem routerként, akkor lenne vendég wifim.
Ez valahogy járható út lenne? valahogy így:

(#12574) ekkold válasza Pille99 (#12573) üzenetére


ekkold
Topikgazda

Egyszerűen 3db IP tartományt készítenék. A DHCP alapból azt a tartományt osztaná ami csak netezhet. A másik két tartományba tartozó eszközöknek (szintén a DHCP szerver által) fix IP-t osztanák ki. Ehez csak annyi kell hogy a DHCP POOL-on kívül a másik két hálózatot is fel kell venni a DHCP Networks-be. Ezután tűzfal szabályokkal kezelhető minden. Ennek az a hátránya, hogy kijátszható úgy, hogy ha valaki felvesz egy fix IP-t az eszközébe egy másik tartományból. Viszont erre is van megoldás ha szükséges, a mikrotik beállítható úgy, hogy csak a DHCP klienseket szolgálja ki, aki fix IP-t állít be az eszközén azzal nem fog szóba állni. Kicsit trükkösebben ez is (részben) kijátszható, de egy átlag user által nem, és ismerni kell hozzá a hálózatot is.

(#12575) Core2duo6600 válasza ekkold (#12574) üzenetére


Core2duo6600
veterán

a mikrotik beállítható úgy, hogy csak a DHCP klienseket szolgálja ki
Ezt hogy lehet megcsinálni ?

Gigabyte Z390 Aorus master , Core i9 9900K, Asus RTX2070, 64 GB DDR4, Dell Latitude 6430

(#12576) Alteran-IT válasza Pille99 (#12573) üzenetére


Alteran-IT
őstag

Máshogy nem fog menni, csak mint ahogy mondtam, illetve ahogy ekkold is megerősített, plusz bacus is kitért rá, muszáj lesz 3 IP hálózat/tartomány, azaz logikai hálózat arra az egy hálózatra és fix IP-kkel megoldani az egészet a vendéghálózaton kívül, amit nyilván nem tudsz máshogy megoldani ezekkel a gagyi TP-Link eszközökkel, persze oké, árban és sebességben nem gagyi, de ehhez már dukálna egy normális tudás végre, a vlan-ozás illetve a plusz hálózatok létrehozása nem egy olyan nagy etwas, amit az ilyen drágább kategóriák ne tudhatnának, főleg hogy a vendég hálózat eleve hasonló módon működik, viszont itt a kérdésedre rátérve ez nem jó ötlet, mert egyrészt dupla NAT lesz és így a routerre kötött eszközök sem fogják látni ami a Deco hálózaton és az arra kötött switch-ekre van kötve, másrészt a DECO vendéghálózaton lévő eszközök ugyan nem látják az ugyan úgy DECO-n lévő "belső eszközöket", viszont a Mikrotik-en lévő belső eszközöket láthatják, persze ez attól függ a Deco-t milyen hálózatra teszed és a többi milyenen lesz, lesz-e átjárás és így tovább, szóval szerintem a Deco vendéghálózatát felejtsd el, az így egy vicc lenne, akkor lenne jó ha valahogy a vendég hálót vezetékre is le lehetne vinni, akkor a Miki sem kellett volna, bár akkor még mindig csak két csoportot tudsz megvalósítani, ugyanis a zártakat nem tudod úgy megcsinálni, hogy el lehessen őket érni, de ők ne kapjanak netet és őket se érjék el kívülről, mást ha másik IP tartományt választasz, akkor nincs ami a routing-ot csinálja, ha meg nem adsz neki ugyan azon a tartományon átjárót, akkor ugyan ők nem érik el a netet, de kívülről elérhetik őket bizonyos módszerekkel válasz hiányában, attól függ van-e és milyen sebezhetőség azon az eszközön, bár lehet ez így megoldható, ha nem boncolgatjuk feleslegesen a téma ezen részét, mondjuk az nem fog teljesülni, hogy a mindenes hálózatból a vendéget is elérd, mert ugye a mindenen van a hangsúly, Mikin meg ha jól emlékszem, meg lehet oldani, hogy te kezdeményezz elérést a másik hálózatra, viszont onnan a válaszon kívül kezdeményezés nem jöhet, persze lehet rosszul emlékszem, de akkor javítson ki valaki.

[ Szerkesztve ]

(#12577) Pille99 válasza Alteran-IT (#12576) üzenetére


Pille99
tag

Bocs, a mindenbe nem tartoznak bele a vendégek.
Ez a dexo csak wifire jó, semmi másra, de erre csak akkor jöttem rá, mikor megvettem.

[ Szerkesztve ]

(#12578) Pille99


Pille99
tag

Köszönöm mindenkinek, ezen az úton indulok el, hagyom a Vlan-t.

(#12579) ekkold válasza Alteran-IT (#12576) üzenetére


ekkold
Topikgazda

Annyival egészíteném ki, hogy a fix IP-t sem úgy kell érteni, hogy az eszközökön állítunk be fix IP-t. Ezek is a DHCP-től kapják a címet, de a DHCP mindíg ugyanazt a címet adja ezeknek az eszközöknek, ezért gyakorlatilag majdnem ugyanolyan lesz mintha fix címük lenne. Ez azért sokkal jobb így mintha az eszközökön lenne fix cím beállítva, mert így egy helyről kezelhető az összes eszköz IP címe.

(#12580) Pille99 válasza ekkold (#12579) üzenetére


Pille99
tag

Így van beállítva, kivéve a NAS-oknál.
Ennek van jövője, hogy a DHCP MAC alapján ugyanazt az IP adja?
Egyre több a MAC címet változtató mobil. A Iphone routerenként más Mac-ot ad, de van olyan mobil, mely minden reggel más MAC-kal kezd.

(#12581) Alteran-IT válasza Pille99 (#12577) üzenetére


Alteran-IT
őstag

Akkor megoldható akár 2 logikai hálózattal is akár, bár akkor két eszköznek kliensen belüli fix IP kellene, vagy tiltani tűzfalszabállyal a netelérést, illetve a NAT tartományt azon a hálózaton csökenteni és a tartomány azon részére tenni az eszközöket, amik nem esnek a szabály alá és akkor lesz átjáró cím is, de internet nem lesz.

#12579ekkold: Persze, így gondoltam megoldani, bocsi csak egyszerűen fix IP-nek hívtam, de ilyenkor általában mindig a DHCP által osztott fix IP-re gondolok, kivéve ha olyat teszek hozzá mint most, hogy átjáró nem kellene bele, mert Miki DHCP szerverénél talán nem lehet megoldani, hogy mondjuk átjárót ne osszon ki, illetve anno láttam rá egy elég bonyolult megoldást mikor kerestem, de ezért is írtam most fentebb, hogy egyszerűbb ha ugyan úgy DHCP-n keresztül kapja az is a fix IP-t mindenféle módosítás nélkül és vagy külön szabállyal, vagy a NAT szabály megfelelő alkalmazásával/zsugorításával oldja meg, hogy az említett kliens eszközök ne kapjanak internetet és ne is lehessen elérni őket kívülről, persze már amennyiben ugyan azon a hálózaton lesznek, bár így talán egyszerűbb, mert nem kell külön routing, switching-el elmegy a belső forgalom, így a router sem kap különösebb terhelést.

#12580Pille99: Minden eszköznek van egy fix, vagy inkább úgy mondom hogy saját MAC címe, szóval van jövője, sőt elég rég van, mobiloknál is van fix MAC cím, ez inkább egy elég hülye "biztonsági" "fejlesztés", ami alap esetben be van kapcsolva és normálisabb céges, vagy otthoni hálózatokban rosszul sül el, ha ugye az illető nem tudja, hogy hogy kezelje, de android-on csatlakozáskor van lehetőség talán a további beállításoknál vagy hol, hogy ne véletlenszerű MAC címmel, hanem a saját MAC címével csatlakozzon, ezt talán első csatlakozásnál kell beállítani, ha elfelejtetted, akkor törölni kell a "hálózatot" és újra csatlakozni, szóval nem egy nagy etwas megoldani, mert a lehetőség ugyan úgy megvan, csak sajnos nem az az alap lehetőség, bár gondolom itt sem a biztonságra jobban figyelő embereket vették alapul, hanem a felelőtlenebb réteget, ezért ez az alap beállítás, bár ez sem véd meg szinte semmitől, na de mindegy, ez más téma.

(#12582) Core2duo6600 válasza Pille99 (#12580) üzenetére


Core2duo6600
veterán

Én úgy tudtam, hogy a mac cím az a hardverhez kötött.
Nem szokásuk az eszközöknek cserélgetni.

Gigabyte Z390 Aorus master , Core i9 9900K, Asus RTX2070, 64 GB DDR4, Dell Latitude 6430

(#12583) Pille99 válasza Core2duo6600 (#12582) üzenetére


Pille99
tag

Ez volt régen, aztán az Apple újított, majd követték a többiek.
Én router cserénél vettem észre, hogy az összes Apple eszköznek más lett a MAC címe.

(#12584) Core2duo6600 válasza Pille99 (#12583) üzenetére


Core2duo6600
veterán

Az s8 as nál nekem még nem tűnt fel.
Majd figyelem.
Legtöbbször ugyanazt az ip ét kapja tehát nem váltott mac et.

Gigabyte Z390 Aorus master , Core i9 9900K, Asus RTX2070, 64 GB DDR4, Dell Latitude 6430

(#12585) ekkold válasza Pille99 (#12583) üzenetére


ekkold
Topikgazda

Az Apple szereti felrúgni a szabványokat. Volt olyan időszak, hogy pl . a mikrotik wifijével nem volt kompatibilis, és sorra jöttek a reklamációk az almás telók tulajaitól, hogy rossz a hotel wifije... persze mindenki másnak jól működött. Tudtommal nem a mikrotik volt a ludas...

Amúgy meg magával szúr ki, ha cserélgeti a címét, ha amúgy adott MAC-hoz vannak bővebb engedélyek rendelve a hálózatban. Továbbá a MAC tartományok használata a gyártók számára fizetős dolog, meg kell venniük adott tartományokat. Nem lehet csak úgy véletlenszerű MAC címet használni, mert abból MAC cím ütközés lehet a hálózatban. Pl két egyforma MAC című telefon sem működhet egyszerre egy hálózatban.

Mellesleg én nem tapasztaltam eddig még sehol sem, hogy cserélgetnék a telefonok a mac címüket.

[ Szerkesztve ]

(#12586) Pille99 válasza ekkold (#12585) üzenetére


Pille99
tag

felső kat Samsung:

közép kat. Xiaomi:

Az adott Wi-FI adatvédelem menü pontjában állítható

[ Szerkesztve ]

(#12587) Core2duo6600 válasza ekkold (#12585) üzenetére


Core2duo6600
veterán

Olvastam én is valamely wifi beállítás utmutatóban, ha az adott beállítást nem állítom az ott mnegadottra akkor az apple telok problémázni fognak.
A korábbi AP re pl. a hugom iphonje nem tudott felkapcsolódni , vagy ha fel is ment akkor ledobálta.
Amióta miki van nem panaszkodott.

@Pille99

Az S8 ban nincs ilyen beállíttás.

[ Szerkesztve ]

Gigabyte Z390 Aorus master , Core i9 9900K, Asus RTX2070, 64 GB DDR4, Dell Latitude 6430

(#12588) woodworm válasza Core2duo6600 (#12587) üzenetére


woodworm
veterán

Bocsánat. hogy belevauzok, ebben a topikban nem vagyok aktív. Az opció már win10 alatt is elérhető, egyelőre nem alapértelmezett.

(#12589) Core2duo6600 válasza woodworm (#12588) üzenetére


Core2duo6600
veterán

Rákerestem én is, ee hardver függő, ha az adott hw nem támogatja elő sem jön, az én laptopom pl nem támogatja.
Kézzel persze bármit meg lehet adni...

Gigabyte Z390 Aorus master , Core i9 9900K, Asus RTX2070, 64 GB DDR4, Dell Latitude 6430

(#12590) Pille99 válasza woodworm (#12588) üzenetére


Pille99
tag

tényleg itt van a win10-ben.

(#12591) JóGéza válasza Core2duo6600 (#12582) üzenetére


JóGéza
aktív tag

Win 10 -nél nézd meg a Wi-Fi beállításokat.
Szerk.:
Látom, már jelezték.

[ Szerkesztve ]

(#12592) ekkold válasza ekkold (#12585) üzenetére


ekkold
Topikgazda

del

[ Szerkesztve ]

(#12593) ekkold válasza Pille99 (#12586) üzenetére


ekkold
Topikgazda

Ok, értem, hogy vannak olyan telefonok és egyebek amik tudnak ilyet, de mint írtam ezzel esetleg kizárják magukat minden olyan hálózatból ahol esetleg a MAC address-t (is) felhasználják azonosításra.Egy nyilvános free wifi esetében nyilván nem lesz ilyen probléma, (max akkor ha két egyforma MAC cím ütközik) de mondjuk egy szigorúbb (pl. céges) hálózatban már okozhat gondot.

(#12594) adika4444 válasza Alteran-IT (#12581) üzenetére


adika4444
addikt

A MAC váltogatós témát én is utálom. Ugrálnak az iPhone-ok a wi-fi-k közt (még nincs normális roaming, régi routerek vannak AP-nak befogva), és tele van a DHCP lista ezekkel a bejegyzésekkel. És mivel minden csatlakozásnál új címet generál, seperc alatt lesz a max. 13 kliensből 25 lease, aminek egy része iPhone. Android-ot nem használunk, de az I-eszközökön is ki kéne ütni ezt a funkciót, csak ezzel is az a baj, hogy globálisan nem lehet, tehát minden WLAN-ra egyesével kell minden eszközön...

Szerintem elég lenne open Wi-Fi-re ez a hülyeség, szállodákban és társai helyeken meg elvileg úgy kéne beállítani a hálózatot, hogy ne tudjanak egymással kommunikálni az eszközök. A gyakorlat persze egy másik kérdés, amikor az admin / admin páros beenged az ezer éves TP-LINK routerbe, ahol látom a DHCP klienseket, 1--2-őn esetleg SMB megosztás, nyilván jelszó nélkül, és hasonló finomságok, de ettől meg a MAC csere sem igazán véd meg. Fel nem tudom fogni, minek kell ilyen hülyeséget alapból bekapcsolni. Ráadásul ha letiltom pl. Apple-ön, a Wi-Fi-m mellé írja, hogy "adatvédelmi figyelmeztetés"...

üdv, adika4444

(#12595) Alteran-IT válasza ekkold (#12593) üzenetére


Alteran-IT
őstag

Tegyük hozzá azt is, hogy ez nem új dolog, már vagy bő 1-1,5/2 éve létezik (én legalább is ennyi ideje tudok róla és a telefonjaim is tudják már kb. ennyi ideje), nem is értem miért kattog most rajta mindenki, plusz ez csak egy választható funkció, tehát ki lehet kapcsolni, így az ő esetének a szempontjából igazából nem releváns, hogy létezik-e a funkció vagy nem, mert ha létezik is, akkor is kikapcsolja és onnantól ahhoz a hálózathoz mindig ugyan azt a MAC címet adja vissza, vagyis a saját MAC címét, így megvalósítható neki az a megoldás, amit mi írtunk, de ha nem, akkor használjon kliens oldali fix IP-t azon a telefonon, azt meg van oldva.

#12594 adika4444: Legtöbb helyen problémát okoz ez a MAC dolog, nálunk is azt okozott, mikor felvittem a telefonok MAC címeit, azt ugye amíg nem mondtam el mindenkinek hogy hogy csatlakozzon fel WiFi-re, addig senki sem tudott, mert már MAC szűrve volt a hálózat (én meg ugye telefon infóból lestem ki a WiFi MAC címét), a telefonoknak meg ugye ez az alapbeállítása és még pár helyen gondot okozott ezt, de mint mondtam is, ennek semmi értelmét nem látom, sőt szerintem nincs is, ugyanis egy hálózaton a telefont sem MAC, hanem IP alapján érjük el, ha valamilyen szolgáltatást ki akarunk használni, vagy forgalmat akarunk nézni, akkor egy megváltozott MAC cím nagyon nem fogja ezt megakadályozni, csupán a telefon alap MAC címét nem tudjuk meg, de hát kit érdekel az, max. nagyon amatőröket foghat meg egy megváltozott MAC cím, ha már ráálltak valakire, de ha így nézzük, akkor inkább globális szempontból van némi lényege, mert ugye a NAT meg hasonlók miatt a keret tartalmazza a MAC címet is, hogy a router tudja, hogy melyik eszköznek továbbítsa az adatot a hálózaton, szóval a nagy világon ilyen szempontból nyomon követhető egy eszköz és akkor látszik, hogy most itt ezalatt az IP alatt, utána az alatt az IP alatt van és így tovább, de ennek a mai világban nem sok értelme van, mert az emberek amúgy is elárulják, hogy hol a picsában vannak, a mobilnet sokaknál állandóan be van kapcsolva, így még könnyebb meghatározni, meg egy nagyobb állami titkosszolgálat (nem a magyar, azok szerencsétlenek), vagy egy nagyobb hacker csoport simán visszaköveti más alapján a telefont, illetve annak a helyzetét ha nagyon akarja, ugyanis számos szolgáltatás, illetve a felhasználó szokásai is elárulják, mindegy hogy megváltozott-e a MAC cím vagy nem, kb. olyan mint ha ki kellene találni hogy 3 ajtó mögül melyik mögött állsz, ha folyamatosan beszélsz, könnyű kitalálni, így felesleges az ajtókat cserélgetni, bár ez inkább az a poharas játék lenne jó hasonlat, de lényeg hogy el nem tudom képzelni, hogy ennek mi értelme van, bár szerintem az sem, aki kitalálta, vagy csak nincs tisztában jó pár dologgal a hálózatot, pár nagyobb szervezetet, illetve az emberek szokásait illetően.

[ Szerkesztve ]

(#12596) ekkold válasza Alteran-IT (#12595) üzenetére


ekkold
Topikgazda

Nekem 2 éves a telefonom, és úgy látszik le vagyok maradva... Amúgy ez nem kattogás a dolgon, csak mivel nekem pl. ez új dolog, beszélgettünk róla (a kerdezőtől függetlenül) ill. leírtuk a véleményünket róla. A kérdező meg majd kikapcsolja ezt a funkciót, ha problémát okoz neki.

(#12597) ekkold válasza adika4444 (#12594) üzenetére


ekkold
Topikgazda

Ráadásul a változó MAC adress változó IP címet is jelent, ezért pl. ilyenkor a port forwardolás is nehézségekbe ütközik. Telefon esetében ez mondjuk nem is nagyon kell, de egy laptopon (ha már a w10 is volt emlegetve) esetleg futhatnak olyan alkalmazások amihez kellhet (online játékok, torrent kliens, vagy akár egy sima fájlmegosztás othoni/céges hálózatban stb...).

(#12598) Alteran-IT válasza ekkold (#12596) üzenetére


Alteran-IT
őstag

A 2 éves nagyon határ eset, inkább másfél, pár custom rom már tudta talán 2 éve is ha jól emlékszem (bár ez telefon függő is volt), illetve akkor kezdődött el a dolog, de az én lassan 1,5 éves telefonom is tudta már a kezdetben és most is (A70), szóval csodálkozok, hogy ennyire újdonság sokaknak, illetve azon is hogy egy S8-as telefon pl. nem tudja, már ha Galaxy S8-ról van szó, mert az mindig a prémium kategória volt a Samsungnál és a legújabb szoftverrel illene tudnia már csak a hardvernek is, na de mindegy.
Egyébként már én is leírtam a véleményem ezzel a MAC-es dologgal kapcsolatban egy kicsit megmódosítva az előző hozzászólásom, bár gondolom ez a vélemény nem mond újat senkinek tőlem :DDD
Egyébként ennek a MAC-es dolognak inkább kontrollált formában van értelme, ha pont adott MAC címet akarsz használni, mert mondjuk csak azzal tudsz az adott hálózatra felcsatlakozni, vagy ilyesmi, egyébként még rosszul is elsülhet, mert ha identitást akar védeni pont ez a MAC dolog, akkor te elkövethetsz valami hülyeséget más MAC címével és valaki más is elkövethet hülyeséget a te MAC címeddel, szóval tényleg nem sok értelmét látom, na de ez én véleményem.

(#12599) Core2duo6600 válasza Pille99 (#12590) üzenetére


Core2duo6600
veterán

Nálam nincs itt, lehet hw függő.

Gigabyte Z390 Aorus master , Core i9 9900K, Asus RTX2070, 64 GB DDR4, Dell Latitude 6430

(#12600) zseko


zseko
veterán

Üdv, ide irányítottak, itt is feltenném akkor a kérdést:

Routert kellene vásárolnom, a felhasználási cél az, hogy kettő kültéri kamerát rá lehessen wifin kötni, és ezt jó lenne kívülről elérni, amihez a net hirtelenjében mobilneten menne. Így olyan lenne jó amibe be lehet tenni a sim kártyát, vagy usb-n mobilstick-el. Kb. a legolcsóbb megoldás érdekelne, ami működhet. Milyen lehetőségek vannak?
Végső esetben egy régi mobillal és hotspottal esetleg megoldom, bár ezt nem tudom mennyire stabil és működőképes. Meg hogy net nélkül, csak belső hálózaton a kamerák működnek-e. Bár szerintem illene.

Köszönöm.

HR24.hu

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.