Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux Mint

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

A Linux Mint bemutatása

A Linux Mint egy modern számítógépes operációs rendszer, ami a legtöbb x86 és x64 architektúrájú rendszeren képes futni és betölteni ugyanazt a szerepet, mint a Windows, Mac OS X. Képes együttműködni más operációs rendszerekkel így alkalmazható „dual-boot” vagy „multi-boot” környezetben.

Alapjaiban az Ubuntu Linux operációs rendszerre épül, annak csomagjaival kompatibilis, de saját fejlesztésű asztali kezelőfelülettel, programokkal és rendszereszközeivel sikerült az egyik legnépszerűbb disztribúcióvá válnia.
Másik ágon fut a Linux Mint Debian, LMDE 4 kiadása, mely Debian alapú, az Ubuntu csomagokkal nem kompatibilis és minimális gyakorlottsági szint szükséges a telepítéséhez ill. a használatához.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#12101) Frawly válasza ubyegon2 (#12100) üzenetére


Frawly
veterán

Nem baj. Csak helyreigazítottam, ha már ennyire az én élettörténetem követjük, mint egy telenovellát vagy szappanoperát :DDD

Én egyébként egyszerűbb képkonvertálásokra, képvágásra, tömeges átalakításra az imagemagick-ot használom, abból a csomagból a convert parancsot. Ugyanazt tudja egyébként kábére, mint az XnView, csak nem grafikus program, hanem terminálos CLI alkalmazás. Van valami grafikus Gtk-s frontendje is, de azt nem használom. Médiakonvertálásra meg FFmpeg-et, szintén CLI-vel, kivéve, ha audióhoz LAME, flac, oggenc, opusenc valamelyikét használom, de azok is CLI-sek, ahogy a youtube-dl, wget, curl, stb. is.

De ha grafikus alkalmazás kell valakinek, akkor az XnView sem rossz program, Windows alatt anno azt használtam, meg az IrfanView-t. Ugyanaz a kettő, egyik a másiknak implementációja.

[ Szerkesztve ]

(#12102) ubyegon2 válasza Frawly (#12101) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Csak helyreigazítottam, ha már ennyire az én élettörténetem követjük, mint egy telenovellát vagy szappanoperát

Most komolyan, rajtad kívül hányan blogolták még szövevényes telepítéseik történetét Peace and War terjedelemben az offban? :D Azért is említettem, hogy már én se tudok mindent megjegyezni, amit olvasok.

Nekem ezekkel a képmanipuláló meg videokonvertálókkal annyi csak a bajom, hogy rohadt sok van belőlük én meg ritkán használom őket, viszont akkor nagyon azonnal kell. Viszont ékegyszerű feladatokra ez a Gpaint vagy Gnupaint teljesen jó, de ha nem kérdezi pár napja a kolléga, megint kiment volna a fejemből. Gimp az valóban túl bonyesz Paint szintű dolgokhoz.

(#12103) Frawly válasza ubyegon2 (#12102) üzenetére


Frawly
veterán

Igazából a GIMP nem is rajzolni való, hanem kép és fényképmanipulálásra. Rajzolásra rajzolóprogram kell, amiket említesz is. Persze, lehet GIMP-ben is rajzolni, de nem ahhoz lett fejlesztve.

Nekem is ritkán kell ilyen konvertáló meg képszerkesztő. De az imagemagick, ffmpeg, meg még néhány hasonló úgyis fent szokott lenni a rendszeren, mert más progik felteszik függőségnek, így általában nem kell nekem.

(#12104) libus


libus
őstag

Sziasztok!

Tegnap este feltettem egy régi Pc-re a Linux Mint Cinnemont.
Első találkozásom a Linux-al.. :B
A HDD-n nem volt semmi, így tisztán csak az van rajta.
Minden rendben volt a telepítéskor.
Vga driver hibát ír a Linux mikor betölt.
Hogy kell ezen a rendszeren ezt feltenni?
Meg hol találok Linuxra Vga drivert? :B



Ps5 Digital Edition, LG Oled55C9, LG Oled48C1, Hyper X Cloud II, Poco X4 Pro 5G

(#12105) NeoPampalini válasza libus (#12104) üzenetére


NeoPampalini
aktív tag

Terminálba (ctrl-T gyorsbillentyű) írd be:

sudo lshw -C video

Root jelszót fog kérni. Ha a kimenetében az áll, hogy driver=gma500, akkor nincs hozzá semmi más, mint amin most fut. Nincs se Intel-es, sem open-source driver.

(#12106) ubyegon2 válasza libus (#12104) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szia!

Nincs egyszerű dolgod, de ha van driver, ha nincs, a Cinnamon felületnek mennie kell! Max Mint XFCE, Mint Mate mehet Atomos gépre vagy amiket itt is felsorolnak, de a Mint a legkezdőbarátabb.

(#12107) Petya XT válasza sonar (#12088) üzenetére


Petya XT
aktív tag

Megcsináltam újra az egész procedúrát, az általad beszúrt parancsokkal, és működik normálisan a stick, átvitelben ugyanazt hozza, mint a router, amit eddig használtam jelerősítőnek. Zöld lámpám nincs a sticken, de ez nem érdekes, hibátlanul működik.

Csak elrontottam valamit tegnapelőtt.
Köszönöm a segítséget mindenkinek!! :R :R

(#12108) libus válasza NeoPampalini (#12105) üzenetére


libus
őstag

Tegnap egy parancssorral kiolvastattam a terminálba a vga adatait, de ha jól emlékszem olvastam benne a gma500-at.😔
De majd csak délután leszek otthon, akkor tudom majd ezt a parancsot futtatni, amit adtál.

ubyegon2 Megy a Cinnamon, de elég betegesen nyillik meg minden. Mert minden a CPU-ra terhelődik (gondolom..).
Youtube-ról nem is beszélve. Az nézhetetlen, mert annyira akad.
Amúgy 2GB RAM van a gépbe.
Ha tényleg gma500 van a gépbe, és nincs ehez driver, akkor ezen a gépen felejtős lesz a Linux?
Mert a youtube nagyon kellene...

Ps5 Digital Edition, LG Oled55C9, LG Oled48C1, Hyper X Cloud II, Poco X4 Pro 5G

(#12110) ubyegon2 válasza libus (#12108) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Cinnamon még erősebb gépeket is pörgeti ebben a módban. Youtube böngészőn keresztül szintén durván terheli az erősebb gépeket is, amit kolléga javasolt, Minitube, SmTube a megoldás.

Ha elég kitartó vagy, működhet a dolog, amúgy szerintem GMA3600, de lényegében mindegy, itt írnak megoldást, itt is csak a Xorg modesetting a remény.

Amit itt írnak, az is lehetséges megoldás.

#Intel Atom GMA500/3600

(#12111) libus válasza ubyegon2 (#12110) üzenetére


libus
őstag

Cinnamon-t azért választottam, mert amit néztem videót, ott azt mondták, hogy amelyik gépbe 1GB RAM vagy több van, azokra ezt ajálják. CPU-ra nem tért ki a videóban.
Lehet akkor megpróbálkozom egy XFCE-vel, ha ez a változat jó az Intel Atom-os gépekhez.

Ps5 Digital Edition, LG Oled55C9, LG Oled48C1, Hyper X Cloud II, Poco X4 Pro 5G

(#12112) ubyegon2 válasza libus (#12111) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Cinnamon-t azért választottam, mert amit néztem videót, ott azt mondták, hogy amelyik gépbe 1GB RAM vagy több van, azokra ezt ajálják.

Jó nagy marhabaromságot mondtak, 4GB alatt nem érdemes Cinnamont felrakni. :N 2GB-tal talán épp elnyekereg......no mindegy, ahol nézted azt a videót, onnan mást ne nézz meg. Rohadtul ismerhetik a Cinnamont, ha ezt mondják, én nem mondom, hogy nagyon ismerem, de 6 éve használom és pár gépre már felraktam.

XFCE jó lesz Mint-ből, majd valószínű, hogy a compositort állítani kell, ha tearingel. Legszivesebben azt mondanám, 32 bitest tegyél fel, de már pár program nincs 32 bitesben.

Remélem innen töltöd az iso-t.

[ Szerkesztve ]

(#12114) libus válasza ubyegon2 (#12112) üzenetére


libus
őstag

Persze onnan szedem le majd... :K
De valójában a gép böngészésen és youtube-on kívül nem lesz másra használva.
Erre talán elég lenne a 32 bites XFCE is, nem?
De még nem kerestem rá a procira, hogy 64 bites e? :U Mert ha nem, akkor ugrik a 64 bites XFCE verzió, nem igaz? :U

De még ezt az XFCE verziót is állítgatni kell, hogy a Youtube-ot folyamatosan lejátsza, meg a böngésző se akadjon görgetés közben? :F
Gondolkodom, hogy egy Win7 Starter nem e lenne jobb... :U

Ps5 Digital Edition, LG Oled55C9, LG Oled48C1, Hyper X Cloud II, Poco X4 Pro 5G

(#12116) libus válasza #20749568 (#12115) üzenetére


libus
őstag

Meggyőztél.. :K
Belefektetem azt a "melót". ;)
Úgyis szeretem a kihívásokat. :D
Amúgy, mit kell belőni a Mint XFCE-n, hogy sokkal gyorsabb legyen mint a W7 Starter? :)

[ Szerkesztve ]

Ps5 Digital Edition, LG Oled55C9, LG Oled48C1, Hyper X Cloud II, Poco X4 Pro 5G

(#12118) libus válasza #20749568 (#12117) üzenetére


libus
őstag

:R
De gondolom még így is gyorsabb lesz mint a W7 Starter.
De lehet azt csinálom, hogy felteszem a W7 Startert és mellé pedig a Mint XFCE-t.
Így tudom tesztelni mind a két szoftvert, hogy fút ezen a gépen. :)

Ps5 Digital Edition, LG Oled55C9, LG Oled48C1, Hyper X Cloud II, Poco X4 Pro 5G

(#12119) Dhampir válasza libus (#12116) üzenetére


Dhampir
félisten

HDD helyett SSD, és utána gyorsabb lesz.

(#12120) ubyegon2 válasza libus (#12114) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ma már 64bites CPU-k vannak, csak egy opcióként említettem a 32bites verziót, én erre a gépre azt tennék az tuti. 2GB memória épp a vízválasztó ebben, ez alatt egyértelmű a helyzet, akár 128bites CPU is lehetne a gépben. :D

Mert ha nem, akkor ugrik a 64 bites XFCE verzió, nem igaz?

Cinnamon gondolom 64bites verzió volt.

De még ezt az XFCE verziót is állítgatni kell, hogy a Youtube-ot folyamatosan lejátsza, meg a böngésző se akadjon görgetés közben?

Ezt majd meglátjuk, de 2GB már a böngészéshez meg a YT-hoz is igen karcsú és erre még rájön, hogy nem használ grafikus gyorsítást......ahogy Aweriot ft is említette, nem lesz egy rakétasebességű a rendszered. Sajna ez van, a legminimálabb Linuxnál is ez van, mert böngészés, YT nagyétvágyú.

Gondolkodom, hogy egy Win7 Starter nem e lenne jobb...

OK, gondolkodj rajta és gyorsan felejtsd is el. :D Nem is támogatott és csak sok plusz nyűg lesz a dualboot miatt. Az online védelem is elviszi az erőforrások harmadát, persze itt már értelmetlen amúgy az online védelem is, Win7 kimúlt és kész.

Dhampir ft sem mond hülyeséget, egy alap SATA3-as SSD sokat dobna a sebességen.

[ Szerkesztve ]

(#12121) libus válasza ubyegon2 (#12120) üzenetére


libus
őstag

Cinnamon 32 bites verziót raktam fel.

SSD a betöltéseken gyorsítana. Youtube akadáson nem segít. Szerintem.

Ps5 Digital Edition, LG Oled55C9, LG Oled48C1, Hyper X Cloud II, Poco X4 Pro 5G

(#12124) ubyegon2 válasza libus (#12121) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

SSD a betöltéseken gyorsítana. Youtube akadáson nem segít. Szerintem.

Azon nem, de mivel az egy komponens csak a folyamatban, de az egész system-et gyorsítja és összességében számít sokat, majd meglátod.

Az írási sebesség csak 6x, de tudod hányszoros az acess time? Belépő SSD-nél is 100-500x-os! (persze ezt nem egy az egyben érzed azért)
Raktam már régi laptopba 7400rpm-es HDD helyett belépő szintű SSD-t. :K Meg olvasgattam is sokat SSD-kről.

(#12123) Aweriot

Neked amúgy működik ez a Minitube?

[ Szerkesztve ]

(#12126) libus válasza ubyegon2 (#12124) üzenetére


libus
őstag

Anno a laptopomba én is raktam SSD-t a HDD helyet. Tisztába vagyok a sebességbeli külömbséggel. ;)

Aweriot 15 euró volt ez a gép. Ennyiért nem kapnék tablettet. :N
Arra meg jó lesz, hogy a műhelybe szóljon róla a Youtube-ról a zene, vagy online radió, meg esetleg, ha rá kell keresni valamire

Ps5 Digital Edition, LG Oled55C9, LG Oled48C1, Hyper X Cloud II, Poco X4 Pro 5G

(#12128) ubyegon2 válasza #20749568 (#12125) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ezért kérdeztem, mert én sem álltam neki minap, még a tárolós verzió előtt volt nekem jó, azóta valami google API-s nyűgje van, github-on írják is miket kell végigcsinálni, de sosincs hozzá türelmem.

Mikor írtad, megörültem, hogy megjavult. :K

(#12126) libus

OK! Nem tudhattuk, hogy ismered a dörgést! ;) Illetve tudhattuk volna, de rég voltam már én is a Látóasszonyok topikjában. Be is nézek gyorsan. :D

Jaj neeee.....komolyan zene miatt akartál YT-ot? Azt ne tedd.... :N Hacsak nem találsz valami appot, ami csak a musicot veszi le, mint Androidon. De a Spoty tényleg teljesen jó, amint azt legmuzikálisabb kollégánk említi. ;]

[ Szerkesztve ]

(#12130) ubyegon2 válasza #20749568 (#12129) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Halász Juditot nyomatsz a gyerkőcnek? :D Kis ácdécét is rakhatnál be néha. Motörhead-ot néha.....

Amúgy nekem is gond nélkül fut YT FF-ból.

[ Szerkesztve ]

(#12132) ubyegon2 válasza #20749568 (#12131) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Persze, hogy aztán ugyanolyan hülye legyen mint az apja?

Lányok úgyis többnyire az apjukra hasonlítanak. :D

Már csak a Bogyó és Babócás korszakot várom, akkor kb. felkötöm majd magam

Háááát... lassan fonhatod a kötelek szerintem. Ez a Babóca nem maradhat ki. Pár éve kollégám is emiatt hívott, miután Mint Cinnamont raktam a laptopjára, aszongya, hogy a gyerek a falon lévő TV-n nézné a Bogyócát, mit csináljon? Még jó, hogy gyorsan megtaláltam azt a beállítást és egyből működött is, különben nem száll le rólam. ;]

(#12133) Frawly válasza libus (#12104) üzenetére


Frawly
veterán

Megspórolok neked sok felesleges körfutást. Ebbe az Atom prociban olyan PowerVR által gyártott, de Intel-ként eladott integrált GPU van, amihez nincs linuxos driver. Nekem is volt egy eee PC netbookban egy ilyen procim, az N2700 volt, de ugyanez volt a baja. Ezen sajnos nem lehet segíteni.

Egyébként is, egy ilyen gépre sok a Cinnamon. Erre AntiX-ot vagy Sparky Linuxot vagy hasonlót tennék fel, IceWM-mel vagy Openbox-szal, meg Picom kompozitorral (V-sync, meg llvmpipe szoftverrender OpenGL „gyorsítás”).

(#12134) libus válasza Frawly (#12133) üzenetére


libus
őstag

:R

Ps5 Digital Edition, LG Oled55C9, LG Oled48C1, Hyper X Cloud II, Poco X4 Pro 5G

(#12135) #89309696


#89309696
törölt tag

Olyat lehet csinálni, hogy amikor üzenetet kapok Telegram vagy Skype akkor a tálcán futó program tálcagombja az sárgán jelezzen, mint a Windowsnál is?

Itt lehet látni is a régi MSN narancs hátterű gombját ami azt jelzi, hogy üzenet jött.

(#12136) Tim82 válasza #89309696 (#12135) üzenetére


Tim82
nagyúr

Nem pont olyan megoldás, amit keresel, de - igaz, Ubuntu 18.04 LTS (Mate) alatt használom - a Rambox nevű alkalmazás tud ilyesmit. Nálam az értesítési területen jelenik meg a kis ikonja, ha van új üzenetem, akkor piros színű, ha nincs, akkor fehér.

Ez a Rambox szerintem Telegram-ot is kezel, én WhatsApp/Facebook Messenger/Skype egyszerre kezelése miatt használom. Ingyenes cucc, nem csak Linuxra érhető el, de van belőle fizetős változat is, ami jó pár kényelmi, de (számomra) nem épp létfontosságú feature-ben több.

Korábban a Franz nevű vacakkal kísérleteztem, azt feladtam, mert egyrészt a WhatsApp-ot gyakran szarul kezeli, másrészt az ingyenes változat nagyon bosszantó és agresszív módon tolta állandóan az arcomba, hogy fizessek elő havi x euróért. De egyébként az is hasonlóan jelzi ki, mint a Rambox, ha jött új üzenet.

"You're going to negotiate with a girl, who thinks she's a space station? - When you put it like that, it does kinda sound crazy." - Audio-GD NFB-11.32 DAC/fejeserősítő eladó - https://tinyurl.com/Tim82HA

(#12137) Tim82 válasza Tim82 (#12136) üzenetére


Tim82
nagyúr

Csak hogy legyen vizuális illusztráció is:

1. "van olvasatlan üzenet, a Rambox ikonja piros az értesítési területen":

2. "már nincs olvasatlan üzenet, a Rambox ikonja fehér"

"You're going to negotiate with a girl, who thinks she's a space station? - When you put it like that, it does kinda sound crazy." - Audio-GD NFB-11.32 DAC/fejeserősítő eladó - https://tinyurl.com/Tim82HA

(#12138) Dhampir válasza Tim82 (#12137) üzenetére


Dhampir
félisten

Jól néz ki ez az asztal-részlet. Milyen asztali alkalmazás szolgáltatja az adatokat? (A kettes képen öt Celsius-fokos hőmérséklet különbséget mutat.)

(#12140) Tim82 válasza Dhampir (#12138) üzenetére


Tim82
nagyúr

Valóban Conky és igen, néha kicsit ugrál a hőmérséklet kijelzés, de a két screenshot képkivágás készítése előtt közvetlenül, illetve alatta több minden mást is csináltam, szóval reálisnak mondható értékek.

A trükk egyébként az, hogy a jobb oldali "Rendszer" alatti ikonok igazából egy speciális karakterkészlet "betűi".

Egyébként felülről lefelé:
- CPU hőfok,
- CPU terhelés,
- foglalt RAM / szabad RAM,
- szabad terület a /home-ból vs teljes /home,
- akku jelenlegi töltöttsége (mivel laptopról van szó: Thinkpad X230i, TLP-vel be van lőve, hogy csak 60% alá csökkenve töltsön, max. 86%-ra).

[ Szerkesztve ]

"You're going to negotiate with a girl, who thinks she's a space station? - When you put it like that, it does kinda sound crazy." - Audio-GD NFB-11.32 DAC/fejeserősítő eladó - https://tinyurl.com/Tim82HA

(#12141) Dhampir


Dhampir
félisten

Köszi! :R

(#12143) ubyegon2 válasza #20749568 (#12142) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Kampeca lett a Kingston? Nem meglepő. :N

(#12145) ubyegon2 válasza #20749568 (#12144) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ja, hogy az még nincs felbontva, aham. Úgy állítólag jobban bírja a strapát. :D

Transcend....tényleg ezer éve azok is csináltak tán SSD-ket, de akkor végül is kiszolgálta már bőven az idejét. Amúgy ezt a streamelést nem értem, ja de, a /tmp-be tölti ilyenkor vagy hogy megy NAS-ról a play? De lehet keverem, mert minap notebookról streameltem Chromecast-ra, annál tuti úgy volt.

Szóval nézd meg léci, hogy pontosan hová megy ilyenkor az adat és felhasználás után mi lesz vele. :R

[ Szerkesztve ]

(#12147) ubyegon2 válasza #20749568 (#12146) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Jó lenne ha megsasolnád! Szóval a QC-vel indítod a filmet és a laptopon játssza le? Majd ezt a részletet is írd meg, ha megnézted. thnx

Nálam nem biztos, hogy ugyanúgy múködik azonos hálózaton, emiatt is érdekel.

(#12150) ubyegon2 válasza #20749568 (#12148) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Most, hogy szóba került, beufrott, hogy ezt nekem tudnom kell. Mikor Gnucast-tal streameltem próbaképp filmeket, megette a /-en lévő szabad helyet(nem ilyesmire van méretezve a disztró) és azóta ez nagyon furdalja az oldalamat.

Notebookon ha rákattintok a NAS fájlkezelőjén a filmre, ugyanaz a lejátszó indul el, mint a meghajtón lévő film lejátszásakor. Meg ugye itt ugyanazon wifin lóg minden. Másrészt fel akarok készülni arra az esetre, ha Germanyba lőné a streamet a NAS, ha valami elakad, tudjam kezelni a dolgot. ;)

Na fogalmam sincs hova tölti, de nem a tmp-be.

Na fasza..... :D Lehet, hogy cache-be tölt? Az jó lenne, mivel az nem fog megtelni, a tmp nevével ellentétben meg tud telni.

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux Mint
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.