Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux Mint

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

A Linux Mint bemutatása

A Linux Mint egy modern számítógépes operációs rendszer, ami a legtöbb x86 és x64 architektúrájú rendszeren képes futni és betölteni ugyanazt a szerepet, mint a Windows, Mac OS X. Képes együttműködni más operációs rendszerekkel így alkalmazható „dual-boot” vagy „multi-boot” környezetben.

Alapjaiban az Ubuntu Linux operációs rendszerre épül, annak csomagjaival kompatibilis, de saját fejlesztésű asztali kezelőfelülettel, programokkal és rendszereszközeivel sikerült az egyik legnépszerűbb disztribúcióvá válnia.
Másik ágon fut a Linux Mint Debian, LMDE 4 kiadása, mely Debian alapú, az Ubuntu csomagokkal nem kompatibilis és minimális gyakorlottsági szint szükséges a telepítéséhez ill. a használatához.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#12601) #89309696 válasza growler (#12600) üzenetére


#89309696
törölt tag

Öööööööö... Nem beszélek Linuxul.

Ezt dobja fel 5 percenként, eddig csak max akkor szokta ha bekapcsoltam a gépet, utána abbahagyta.

(#12602) Petya XT válasza #89309696 (#12601) üzenetére


Petya XT
aktív tag

Ez milyen kisalkalmazás? Kicsit korszerűbbnek tűnik, mint amit én erőltetnék. Köszi!

(#12603) #89309696 válasza Petya XT (#12602) üzenetére


#89309696
törölt tag

Gyári 19.3 üzenet, semmit nem telepítettem HDD vagy tárhelyfigyelés miatt.

(#12604) growler válasza #89309696 (#12603) üzenetére


growler
őstag

Nem is kell telepíteni. A fájlkezelő, vagy az említett parancsok mutatják. [link]
Nálad, gyanítom hogy a df -i (inode) mutat akkora telítettséget, ami miatt
sikoltozik a rendszer.

(#12605) #89309696 válasza growler (#12604) üzenetére


#89309696
törölt tag

És hogyan kapcsolható ki vagy írható át, hogy 100 Megánál jelezzen?

(#12606) growler válasza #89309696 (#12605) üzenetére


growler
őstag

Miért, most mennyinél jelez ? Ha azt írod hogy 1.1 Gigánál, azt nem hiszem el.
Mutasd a fd -i kimenetét.
(Szerintem, elég régen fórumtag vagy ahhoz, hogy meg tudj nyitni egy terminált
és beírni df -i - és entert nyomni.)

[ Szerkesztve ]

(#12607) #89309696 válasza growler (#12606) üzenetére


#89309696
törölt tag

/dev/sda5        2416640  27532   2389108    2% /home

(#12608) growler válasza #89309696 (#12607) üzenetére


growler
őstag

Ezek szerint nem jött be az amire gyanakodtam. De 1.1 Giga szabad területnél
még nem kéne reklamálni a rendszernek.
Hogy lehet beállítani azt hogy kevesebb szabad területnél jelezzen, most hirtelen
nem tudom - utána kell nézni a net.-en.

(#12609) lev258 válasza #89309696 (#12605) üzenetére


lev258
veterán

Csak jelzem, hogy aki ilyen mértékben feszegeti a határokat, az készüljön fel arra, hogy az ext4-es fájlrendszer alaposan elkezd majd töredezni, annak minden hátrányával együtt.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#12610) #89309696 válasza lev258 (#12609) üzenetére


#89309696
törölt tag

Észrevettem, hogy lassú a rendszer a fél évvel ezelőtti telepítéshez képest, csinálni nem tudok vele semmit.

(#12611) K0zm0 válasza lev258 (#12609) üzenetére


K0zm0
aktív tag

Csak csupán feltételezés szintjén: milyen szintre lassulhat a rendszer ext4 alatt, ha ráadásul egy 95%-ig nyomott SSD-vel próbál az ember bűvészkedni? :D
Egyébként ha jól tudom - de javíts ki ha tévednék - ext4 alatt 80%-85% az a határ amit még tolerál lassulás nélkül.

[ Szerkesztve ]

"A valóság az, ami akkor sem tűnik el, ha már nem hiszünk benne." - PKD \\\ CTRL+ALT+BAKANCSTALP ///

(#12612) lev258 válasza K0zm0 (#12611) üzenetére


lev258
veterán

Ezt találtam, ebben próbálnak elméleti szinten becslést adni. Viszont azt nem tudom, hogy SSD (és trim) esetén hogyan változik a helyzet.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#12613) K0zm0 válasza lev258 (#12612) üzenetére


K0zm0
aktív tag

Köszi a linket, jó cikk!
Mindenképpen tüzetesebben átolvasom, (most jöttem melóból) ha emberibb állapotban leszek! :DDD

"A valóság az, ami akkor sem tűnik el, ha már nem hiszünk benne." - PKD \\\ CTRL+ALT+BAKANCSTALP ///

(#12614) CsengődiGeri


CsengődiGeri
tag

Üdv mindenkinek.
Az lenne a kérdésem, milyen programmal lehetne linuxot költöztetni másik HDD-re. Van egy multibotos HDD-m amin van win és linux is azt szeretném klonozni egy nagyobbra, a win-hez ajánlott klón progi (Macrium) állítólag a linuxhoz nem jó. Van olyan program amivel a vegyes rendszert lehetne klónozni illetve komplett rendszer mentést csinálni (ghost állományt készíteni)

(#12615) growler válasza CsengődiGeri (#12614) üzenetére


growler
őstag

Szia !
Mivel a Linux mellett Win.is van, szerintem a live Clonezilla jelenti a megoldást.
[link] Tölsd le a .iso képfájlt, írd ki pen.-re, és indítsd - választható a magyar
nyelvi menü.

(#12616) King Unique válasza CsengődiGeri (#12614) üzenetére


King Unique
titán

Hol olvastad, hol írták azt, hogy állítólag nem jó Linuxhoz, illetve ténylegesen ki is próbáltad? :D
Csak mert én a Macrium szoftverével szoktam W & L dual-boot telepítést menteni-visszaállítani és klónozni is, idáig működött. :)) Meg pl. az EaseUS is támogatja, korábban az Ubuntu topikban említett Acronis szintén, stb.

(#12617) Frawly válasza growler (#12608) üzenetére


Frawly
veterán

Egyetértek, mivel az inode-ok még nem fogytak el, meg a rendszere eleve tartalékol 5% tárterületet gyárilag, így az 1,1 GB szabad helynek elégnek kéne lennie, nem szabadna reklamálnia. Én még mondanám is, hogy Rendszerbeállításoknál kapcsoljuk ki ezeket az üzeneteket, de nem teszem. Az 1,1 giga szabad hely tényleg gáz, aki komolyan gondolja a linuxozást, szánja rá rendesen a tárhelyet. Nekem a root partíció általában 50 giga, a home min. 100 giga, de legtöbbször 400-500 giga, ezek overkill kategóriának minősülnek, mert nem használom ki, de jobb inkább ráhagyni, mint helyszűke miatt szívni. Értem, hogy a kolléga a mellette lévő Windowsnak is helyet kell szorítson, de szépen csináljon helyet a lemezen.

Nálam a home partíción nem csak a home van természetesen, hanem mindenféle adat, letöltés, torrent, játék, zenegyűjtemény, stb.. Minden, ami nem rendszer, az itt van. Még sose telt be partícióm, az 50 gigás rooton is még Kubutu 14.04-gyel anno volt egy 30-35 gigás foglalás, de akkor is már azért, mert egy csomó windowsos játékot oda telepített a Wine, mivel akkor még a home is azon volt, meg ment egy csomó minden a /opt-ba is, meg eleve egy túlhízott rendszer volt rajta 3000+ csomaggal, mindenféle szutyok fel volt rá telepítve. De azóta, hogy a home külön partíción van, és ilyen minimalista disztrókat használok, a rooton a foglalás csak akkor van 10 giga felett, ha a pacman cache behízik, amit eleinte takarítottam, de miután meguntam, azóta egy külön frissítőscriptben beállítottam, hogy a pacman RAM drive-ba cache-eljen.

Természetesen így sem baj, hogy 50 gigás partícióból csak ~10 GB foglalt, mert ha úgy hozná a szükség, akkor a maradékot be tudom fogni adattárolásra is, de még sose volt rá szükség.

Nálam a Windows külön lemezen van (ami szintén egy SSD), de ott is bőven van mindennek hely hagyva, 100 gigás rendszerpartíció, 300 gigás adatpartíció, meg még a maradék be van fogja egy linuxos fájlrendszernek tartalék adatpartícióként, amin jelenleg nincs semmi se, csak egy üres ext4 fájlrendszer.

Az is igaz, hogy nálam nincs swap partíció, 16 GB RAM-nál nem kell, de ha kéne is, akkor is swap-fájlt használnék. Plusz van mindkét meghajtómon EFI partíció, az egyiket 100 megás, a másikon 500 megás, meg a windowsos meghajtón van egy 500 megás MSRP partíció, amit a Win10 hoz létre, de ezek sem zavarnak sok vizet, nem lényegi foglalás a szóban forgó SSD-k 500 gigás tárterületéhez képest.

(#12618) Frawly válasza lev258 (#12609) üzenetére


Frawly
veterán

Ez meg a másik, kevés helynél, ha HDD-ről van szó, egyre látványosabban belassul a fájlrendszer, töredezés miatt. SSD-nél ez nem probléma egyáltalán.

Ezért szoktam mondani, hogy a partíciókat meg a vásárolni kívánt meghajtókat ne centizzük ki tárhelyre. Ne akkorát vegyünk, ne akkora partíciót csináljunk, ami most pont elég, mert nem lesz benne tartalék, és később csak a szívás, meg a helyszűkölködés miatti vergődés fog menni.

De én mindenben erre törekszem, hogy amit veszek, használok, abban legyen némi tartalék a jövőre nézve. Telefonból is olyat veszek, hogy akkora RAM és háttértár legyen benne, amiben van tartalék, meg kapja meg egy ideig az új Android verziókat. Laptopból, asztali gépből is olyat veszek, amiben van tartalék, kicsit több magos proci, legalább egy olyan Videó Károlya, ami kb. 5 évig elvisz még mindent, 500+ W táp, stb., hogy legyen benne tartalék, meg később upgrade-elési lehetőség.

De még a telón a lossy codec-es zenéknél is 320 kbps-os bitrátát használok, annak ellenére, hogy talán helypocsékolás, mert a 128-192 kbps is elég lenne, de megint, legyen benne tartalék, ami most pl. jól is jött, mert vettem külső DAC-ot meg normálisabb fülest, és milyen jó, hogy korábban nem voltak a minimumra kicentizve a dolgok.

(#12619) CsengődiGeri


CsengődiGeri
tag

Mindenkinek köszönöm a klónozáshoz küldött válaszokat.
Mint írtam úgy tudtam hogy a Macrium nem jó a Linux-hoz ezért még nem próbáltam (a win-hez rendszeresen használom) de ezután kipróbálom a linux-hoz is.

(#12620) Frawly válasza CsengődiGeri (#12619) üzenetére


Frawly
veterán

A Macrium mindenhez jó, meg a többi klónozóprogram is, pl. CloneZilla. Hiszen ezek saját live környezetből is futnak, mondjuk USB-ről bebootolva, és a lemezek és partíciót klónozása is bitről bitre történik, a fizikai rétegben, így nem érdekes, hogy az adott partíción milyen OS, vagy fájlrendszer volt, mik rajta a jogosultságok, stb.. Teljesen OS-független az összes. Használd azt, amelyiket magabiztosan tudod kezelni, és neked működik. Max. ha valamelyik klónozóprogram nem ismer valami fájlrendszert, akkor csak annyi a hátránya, hogy RAW partícióként klónozza, és így átklónozza az üres szektorokat is.

De akár lehet csinálni egy normál dd paranccsal is, annak csak két hátránya van:
1) nem felhasználóbarát, ha elszúrod a paramétereit, akkor rossz lemezt írhatsz vele felül
2) ez átklónozza a nem használt szektorokat is, ami felesleges időveszteség.

De Linuxot akár fájlszinten is lehet klónozni, mondjuk partíciókat megcsinálod a céllemezen kézzel, mkfs-sel megformázod, még ugyanakkoráknak sem kell lenniük, cp-vel vagy tar-ral vagy rsync-kel átmásolod az összes fájlt, mappát, a jogosultságok megtartásával. Végül pedig a bootloaderben és fstab-ban kiigazítod az UUID-ket. Ez bonyásabb, de ha van benne gyakorlatod, akár gyorsabb is lehet, és nem kell hozzá semmilyen programot beszerezni, ahogy a dd-hez sem. De ha a Macriumot ismered és bejött, akkor nyugodtan maradhatsz annál is.

[ Szerkesztve ]

(#12621) #89309696


#89309696
törölt tag

Hogyan tudom a bejelentkezésnél a jelszót visszakapcsolni? A telepítés után ugye alapértelmezett, de kikapcsoltam mert zavart, hogy minden bekapcsolásnál be kell írni. Most viszont kéne újra, hogy kérjen jelszót. Kerestem már mindenhol, de nem találom melyik menüben volt.

(#12622) growler válasza #89309696 (#12621) üzenetére


growler
őstag

Ha itt be van írva a felhasználóneved, akkor töröld -> reboot. [link]

(#12623) #89309696 válasza growler (#12622) üzenetére


#89309696
törölt tag

Király. És hol tudom a jelszót módosítani? Vagy azt meg lehet oldani, hogy a bejelentkezési jelszó más legyen, mint az amit a rendszerben turkálásoknál, frissítéseknél kér?

(#12624) Frawly válasza #89309696 (#12623) üzenetére


Frawly
veterán

Nem, nem lehet megoldani, hogy két különböző jelszava legyen a felhasználódnak egyszerre. Azt a jelszót kell megadni bejelentkezésnél, amit rendszerműveleteknél is megadsz. Ha nem tetszik, változtasd meg a jelszót.

(#12625) growler válasza #89309696 (#12623) üzenetére


growler
őstag

A jelszót meg lehet változtatni, de bejelentkezésnél és "turkálásnál" is ez
lép érvénybe. [link]
A 19.3 telepítése után futottam olyan furcsaságba, hogy bejelentkezni
angol bill. kiosztással lehet, de miután betölt a rendszer a magyar kiosztás
van érvényben. Fura - de már megszoktam. :)

(#12626) Fuel


Fuel
tag

Sziasztok!
Valaki tudna segíteni abban hogy a scroll lock-ot hogyan tudnám beállítani? Linux Mint 20 Xfce alatt, úgy hogy el is mentse miután beállítottam és a következő gép bekapcsolása után is működjön. Próbáltam a terminál-ba, de a következő gép bekapcsolásánál már nem tudtam használni. (Genius Scorpion K215) billentyűzetem van, igazából csak arra kéne hogy a világítást tudjam használni.

Köszönöm szépen előre is a segítséget! :R

Üdv.

(#12627) #89309696 válasza Frawly (#12624) üzenetére


#89309696
törölt tag

Ahham. Bejelentkezéshez egy rövid egyszerű jelszó kéne amit minden bekapcsolásnál gyorsan be tudok írni akár egy kézzel, csak hogy melóhelyen ha otthagyom ne tudjanak belépkedni, nem kell komolyabb védelem, mert valószínű már a bekapcs gomb megtalálásán is fennakadtak az informatikai zsenik, de már azon kiakadnak ha meglátják nem Windows fut rajta és megijednek :D .

Viszont így meg a rendszer nem lesz védve, ha egy könnyű jelszót adok meg amit random kártékony kód megfejt. Ha ez valós probléma egyáltalán.

(#12628) Petya XT válasza #89309696 (#12627) üzenetére


Petya XT
aktív tag

...Igen ez a része problémás. Elméletileg zárolásnál bekéri a jelszót, és nem jelenik meg az újraindítás, leállítás, mint opció. Így elméletileg csak resettel tud újraindítani. Viszont, ha felhasználóváltásra nyom, egyből ott a menü, lehet újraindítani.

Ez szerintem nagy probléma, és a zárolás, mint olyan kb. semmit sem ér ilyen esetben. Tényleg az a legjobb, ha minden belépésnél jelszavazunk. A kártékony kód alatt mit értesz?

(#12629) Frawly válasza #89309696 (#12627) üzenetére


Frawly
veterán

A biztonság és a kényelem mindig egymásnak ellentmondó kritériumok. Legyen bonyolultabb jelszó, amit már bejelentkezéskor begépelsz. Tudom, kényelmetlen, de meg lehet szokni, egy idő után fel sem tűnik. Gondolom naponta annyiszor nem jelentkezel be, vagy nem oldasz fel képernyőzárat, hogy ez gondot okozzon.

(#12628) Petya XT: nem értem, amit írtál. A resetelés sose játssza ki a zárolási jelszót, mert reboot után meg login jelszót kéne kérnie a rendszernek. Nálam ez úgy van megfűszerezve, hogy rebootkor a BIOS eleve ATA jelszót is kér az SSD hardveres titkosításának a feloldásához, tehát a támadó a resettel megnehezítette a saját dolgát, mert egy lépéssel távolabb jutott a bejutáshoz képest. Amelyik gépen nem támogatott a hardveres jelszó, ott meg egész lemezen szoftveres titkosítást használtam korábban, az is hatékony. A lényeg, ha jól vannak beállítva a dolgok, akkor nem lehet hekkelni, főleg nem Linuxnál.

Plusz nálam már az is egy védelmi vonal, hogy tiling WM fut. Ha ez elé leül egy hagyományos desktophoz szokott user, semmit nem tud kezdeni vele. Van egérkurzor, de nincs mire kattintson vele. Billkombókat, amikre progik indulnak meg funkciók vannak drótozva, azt meg nem tudja saját kútfőből kitalálni.

(#12630) Frawly válasza Fuel (#12626) üzenetére


Frawly
veterán

Az automatikus indításba vedd fel ezt a parancsot:
xset led named "Scroll Lock"

Bár azt nem értem, hogy miért nem jó kézzel kapcsolgatni. Hiszen a világítás nem kell mindig a billentyűzetre. Meg a Scroll Lock nem is a világításra való elsősorban, inkább terminálokhoz és táblázatkezelő programokhoz találták ki.

(#12631) Petya XT válasza Frawly (#12629) üzenetére


Petya XT
aktív tag

Én most arra az esetre gondoltam, hogy a login jelszó nélküli, a zárolásnál viszont kéri, reset, újraindítás esetén ki lehet játszani, mert simán indul utána a rendszer, mivel nincs login jelszó.

(#12632) Fuel válasza Frawly (#12630) üzenetére


Fuel
tag

Nagyon szépen köszönöm, ezer hála. :R

(#12633) Frawly válasza Petya XT (#12631) üzenetére


Frawly
veterán

De ez meg nem a zárolás hibája, hanem azé a felhasználóé, aki úgy állította be, hogy loginkor ne kérjen jelszót. Onnantól fogva, hogy a loginjelszót valaki kikapcsolja, az már hatalmas biztonsági kockázat, onnantól fogva lényegében nem is lehet biztonságról beszélni többé.

(#12634) Petya XT válasza Frawly (#12633) üzenetére


Petya XT
aktív tag

Igen, tökéletesen igazad van. Én is így használom itthon, mi a fenének írogassam a jelszót örökké. Nem életszerű. FF társunk beírása gondolkoztatott el csupán és megnéztem én is ezt a zárolás dolgot. Én csak azt sérelmeztem, hogy felhasználóváltás után aktívvá válik az újraindítás és bűntársai. Itt meg elhasalt az egész zárolás. Én ezt problémásnak találom. Ennyi erővel ennél az opciónál, olyan mint zárolás is felesleges.

Szerintem ez így vaskarika...fából :)

(#12635) Frawly válasza Petya XT (#12634) üzenetére


Frawly
veterán

Nem, nem felesleges a zárolás. A login jelszó kérésének a kikapcsolása tesz feleslegessé minden további intézkedést. Az újraindítás mindig opció, hiszen aki a gép előtt ül, az bármikor kinyúlhat a fizikai reset gombért, vagy megnyomja a kikapcsológombot, majd vissza, és már újra is indul a gép, ezt sehogy nem tudod megakadályozni, akkor sem, ha elrejted az újraindítást, mint szoftveres opciót.

Mindenkinek mások a PC-használati körülményei. Ha a lakásban egyedül laksz, és sose férhet oda senki a gép elé, akkor lehet mindegy. De ha betörnek, ellopják a gépet, vagy valakit beengedsz a házba, és míg nem vagy gépnél lehuppannak elé, az viszont súlyos biztonsági kockázat.

Azt kell érteni, hogy a Linux egy unixlike operációs rendszer, más mentalitás kell hozzá, mint Windowsnál. Windowsnál elfogadott, hogy nem akarsz login jelszót, meg külön jelszókérés nélkül is tudj rendszergazdaként csinálni mindent. A linuxos disztrók ezt szigorúbban veszik, a logint és a rendszergazdai jogot is. Ez windowsos fejjel kényelmetlenségnek, meg szivatásnak tűnik, holott pedig a te biztonságodat szolgálja, neked tesznek szívességet. Ezt lehet rövid távon nem így érzékeled, de hosszú távon be fogod látni. Kikapcsolható, de magadnak ártasz vele, még ha kényelmesebbnek is tűnik.

Én például évek óta vagy olyan munkahelyen dolgoztam, hogy többen is használták ugyanazt a gépet, meg olyan helyeken laktam, hogy többen laktunk együtt egy lakásban, így én a gépeimet mindig jelszavazom, zárolom. Egy idő után torrentezés miatt a háttértáraimat is titkosítom, ha egy mód van rá. Azért, ha valaki belekotnyeleskedik a gépbe, vagy betörnek, vagy ellopják a gépet, akkor az anyagi veszteség mellé ne legyen még egy olyan, hogy az adataimmal is visszaélhetnek. És nem, nincs semmi titkolnivalóm, de egyszerűen megnyugtat a tudat, hogy az adataim biztonságban vannak, senki nem fog azon rugózni, hogy milyen weboldalakat látogattam, mit töltöttem le, milyen fájlokat tárolok.

Ja, kényelmetlen 2× jelszót beírni minden gépindításkor (egyszer egy titkosítási, másodszor egy bejelentkezési jelszó), meg jelszót beírni minden zárolásfeloldáskor. De megszoktam, észre sem veszem, rutinná vált, pedig a szóban forgó jelszavak jó bonyolultak, 8+ karakteresek, a titkosítási jelszó 17+ karakteres, néha 20+. Azért írom, hogy a biztonság és kényelem mindig egymást kizáró fogalmak.

(#12636) Petya XT válasza Frawly (#12635) üzenetére


Petya XT
aktív tag

Én tökéletesen értelek. Használtam LUKS és VC titkosítást én is, hasonló mezsgyén indultam el. Amíg az ablakos rendszert használtam ott először rendszerszintű TC/VC, és az archív HDD-n is.
Amióta linux van, itt csak LUKS-ot, de megmondom őszintén meguntam a sz@rakodást vele, ezen kívül eszi az erőforrást is. És volt egy nagy fegyvertény ellene még, a Kaspersky Rescue Disk nem fér hozzá ezekhez a partíciókhoz, így víruskeresés nem volt. A torrent és a LUKS egyébként sem barátok, úgy vettem észre.

De......inkább a kényelem. Mára semmi ilyet nem használok itthon, van egy két privát, fényképezőről átrakott képalbum, de ezeket duplikáltam. Ha meg betörnek, majd megmérnek az Alien Bluray-ekért. Bár kötve hiszem.

Nyilván olyan gépnél, mint egy lapos, publikus helyen lévő stb, ott már más a téma, ott rendszerszintű titkosítás, ez nem is lehet vitatéma.

(#12637) Frawly válasza Petya XT (#12636) üzenetére


Frawly
veterán

Nálam a LUKS teljesen jól megfért a torrenttel, és gyengébb gépeken sem evett sok erőforrást. És a víruskeresést sem tartom indokoltnak Linuxon, főleg nem Live Kasperskyvel. Bőven elég online módban (értsd már futó rendszer alól) vírusszkennelni clamav-vel, azt is csak windowos megosztások és windowsos gépek védelmében.

Publikus gépen nem tudsz egész lemezt titkosítani az OS alatt, azt csak a zárolásra meg a login jelszóra írtam.

Az egész adatbiztonság per defintionem „szarakodás”. Az adattárolási redundancia (RAID és hasonlók), a snapshotok, a backupolás, titkosítás, login/zárolás és rendszergazdai műveletek jelszavazása, jelszómenedzserek használata (pl. Keepass, Seahorse kulcstartó, Lastpass, stb.), víruskeresés, hardverabsztrakciós réteg, virtualizáció, sandboxing, konténerizáció is mind-mind-mind szarakodás, kényelmetlenség, és szarakodás a köbön, csak az ember idejét és erőforrásait viszik el. Mégis csinálják emberek és nem paranoiából vagy önszivatásból. A modern oprendszerekben a kernelben lévő feature-ök 99%-a megint csak biztonság miatt van benne, ergó megint erőforrászabáló szarakodás, az egész IT és internet, sőt, ha nagyon távolról nézed, az egész élet ebből áll, szarakodás hátán szarakodáshegyek és -völgyek. Pedig milyen egyszerű lenne az élet, ha ezekkel nem kéne szívni. De ezek pont azért jöttek létre, mert az élet sose ideális, mindig szívás van, lesz mindennel.

Nem is kell messzire menni, most írt be a haladó linuxos topikba egy koma, hogy a hozzá nem értő ismerőse véletlenül leformázta és windowszal felültelepítette a HDD-jét. Most ugye ment a sírás, hogy jajjazadatok, mihozzaeztvissza, segítség, világvége. Backup of course az nuku, mert kényelmi szempontból nem akartak szarakodni vele, eddig biztosan sok kényelmetlenséget meg is takarítottak az évek folyamán, csak most milyen jó lenne, ha mégis szarakodtak volna pár kört néha napján. Az ilyen védelmi intézkedéseknek a hasznát mindig csak akkor látja be a legtöbb ember, mikor kész a baj, adatot vesztett, gépét, online accountjait felnyomták, és még akkor is másokat hibáztatnak érte, nem saját magukat.

Ezt van, aki belátja, van, aki csak a saját kárán tanulja majd meg. A Windows nagyon rosszul teszi, hogy a felhasználók idiótaságát és kényelmét szolgálja ki, és nem a biztonságról gondoskodik.

[ Szerkesztve ]

(#12638) Liso


Liso
csendes tag

Sziasztok!

A lenovo t460s laptopomra felraktam a Linux mint 20-at, de akadt egy kis problémám és szeretném a segítségeteket kérni.
Alap helyzetben smplayerrel és vlcvel is megfelelően működik a videó lejátszás, de ha összekötöm a laptopot és a tvt, majd a laptopot lehajtom és utána kezdek el lejátszani filmeket akkor jön a baj. A kép és a hang is 2 percenként szaggat. Windows alatt ilyen probléma nem jött elő.
Valakinek esetleg volt már ilyen, esetleg ötlet a problémára?

Köszönöm! :R

(#12639) ubyegon2 válasza Petya XT (#12634) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Valamit nagyon egymásnak ellentmondóan állítottál be. Én autologint használok a notebookon, de ha melóhelyen gyorsan zárolom bekapcs gombbal, Ctrl+Alt+L kombóval vagy lecsukom, akkor kizárólag az én nevem ugrik fel(nem a user name) és a saját jelszavamat írhatom be, ha be akarok lépni.

De autologin használata mellett ez tényleg csak pár percnyi cigire kiugrás, mert hosszabb idő alatt akár kikapcsolhatják és vissza, szóval ahogy kolléga is említette, jelszó nélküli bejelentkezés esetén elég laza a biztonság kérdése. :K

[ Szerkesztve ]

(#12640) Petya XT válasza ubyegon2 (#12639) üzenetére


Petya XT
aktív tag

Szerintem nem. Felhasználóváltást írtam.

(#12641) ubyegon2 válasza Petya XT (#12640) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Felfogtam, mert egyszerű szavakból állt. Nálam viszont nem lehet semmi ilyet csinálni, mint írtam.

kizárólag az én nevem ugrik fel(nem a user name)

[ Szerkesztve ]

(#12642) Petya XT válasza ubyegon2 (#12641) üzenetére


Petya XT
aktív tag

Viszont egy két plusz megjelenik a jobb felső sarokban ilyenkor. De lehet, hogy csak nálam.

De most, komolyan. Nézd meg először a rendszert, és, hogy mit írtam. Azután állj belém. Köszönöm.

[ Szerkesztve ]

(#12643) ubyegon2 válasza Petya XT (#12642) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nem tudom mit találtál beleállásnak. Sorry, hogy azt feltételeztem, hogy két külön almenüs beállítási lehetőség esetleg nálad ütheti egymást. Velem előfordult már ilyesmi, de ha Te ennyire profi vagy...... ;) (vedd úgy, hogy nem szóltam)

[ Szerkesztve ]

(#12644) Frawly válasza Petya XT (#12640) üzenetére


Frawly
veterán

Kezdem érteni miről írogatsz. Te azt sérelmezed, hogy zárolás alatt felhasználót vált és bejelentkezik másik felhasználóval. Nyilván attól még ha jól van beállítva a rendszer, a te futó folyamataidhoz és adataidhoz nem fér hozzá, hogy másik felhasználóval bejelentkezik, nem került meg semmilyen védelmet. Attól még. De emiatt nem kell aggódnod, mert nálad, hogy se login, se titkosítás, se semmi, az egész géped simán átjáróház, ez a legkevesebb, ami miatt aggódnod kéne, hogy valaki felhasználót vált. Sokkal érdemesebb neki resetelnie a rendszert, és a te felhasználóddal belépni login nélkül, vagy akár egy live környezetből is simán eléri az adataidat.

Egyébként én SwayWM alatt swaylock-ot használok zárolásra, ami az i3wm és i3lock klónja. Na, ez alatt zároláskor semmit nem látni, úszkálnak egy full screen terminálban az asciiquariumban az ASCII halacskák, az efölött lévő lock teljesen átlátszó. Nyomogathasz bármit, semmit mást nem látsz a képernyőn, jelszóbekérő és felhasználóváltó ablak sincs. Aki nem ért hozzá, még azt is hiheti, hogy lefagyott a gép, semmire nem reagál, se billentyűre, se egérre, se egérkurzor, pedig nem ez a helyzet, a rendszer hibátlanul működik, begépelem a jelszót, Enter és már vissza is kaptam a futó rendszert, csak az előtt nincs vizuális visszajelzés, mint pl. a begépelt jelszókarakterek megerősítése egy *-gal vagy ilyesmi. De már login-nél is nehezítve van nálam, mert nincs login manager, sima szöveges konzolról megy a bejelentkezés, és kapsz az arcodba egy login képernyőt:
Arch Linux kernelverzió (tty1)
gépnév login:

Ennyi. Még annyi támpont sincs, hogy mi a felhasználói név (nem, nem Frawly, sem nem frawly, kis/nagybetű különbsége is számít természetesen), még ezt is ki kell találni jelszóbekérés előtt (a root nevű felhasználóval jobban jár, annak csak a jelszavát kell kitalálnia), és az sincs, hogy milyen grafikus felületre jelentkezel be. Tehát ha lehuppanna valaki a gépem elé kicsit kotorászni benne, nem jut messzire. Még akkor se, ha kicsit jobban ért hozzá az átlagnál, live rendszert sem tud bebootolni, sem a BIOS-ba belépni, akár még az SSD-ket is kiszerelheti a gépből, átrakhajta másikra, se CMOS reset, sem semmilyen trükk nem fog neki működni.

Egyébként nem tudom a Mintet milyen felülettel használod, de a login managerek is testre szabhatóak saját konfiggal, és kikapcsolható, hogy elérhető legyen a felhasználóváltás.

[ Szerkesztve ]

(#12645) ubyegon2 válasza Frawly (#12644) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

a login managerek is testre szabhatóak saját konfiggal, és kikapcsolható, hogy elérhető legyen a felhasználóváltás.

Ezt írtam le konkrétan és 2x a kollégának, de inkább azt javasolja, hogy nézegessem a rendszert. Nem láttam még eleget a 6 év alatt szerinte. Mint 20 Cinnamonnál default csak a rendszergazda név alatt lehet bejelentkezni szerintem, legalábbis nálam így van, márpedig tuti nem állítgattam rajta, mert minek, ha egyedül használom a gépet.

No de tök mindegy, lassan már nem lehet korrigálni senkit, ha szerintem nem korrekt, amit ír.

[ Szerkesztve ]

(#12646) Petya XT válasza ubyegon2 (#12645) üzenetére


Petya XT
aktív tag

Nem voltam egyértelmű én sem, valószínűleg nem tudtam úgy leírni mi volt a problémám, csak virágnyelven.

Tegnap beszaladt egy két dolog, kicsit ideges voltam, elvetettem a sulykot. Nem akartam suttyó lenni, ezért elnézésed kérem. Pláne abból az apróból, hogy Ti ketten segítettek, amikor elakadtam valamiben.

:R :R :R

De emiatt nem kell aggódnod, mert nálad, hogy se login, se titkosítás, se semmi, az egész géped simán átjáróház, ez a legkevesebb, ami miatt aggódnod kéne, hogy valaki felhasználót vált.

...ez meg teljesen jogos :K

[ Szerkesztve ]

(#12647) ubyegon2 válasza Petya XT (#12646) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Tegnap beszaladt egy két dolog, kicsit ideges voltam, elvetettem a sulykot.

Szerintem borítsunk rá fátylat, bárkivel előfordulhat, hogy rossz napja van. Inkább nem értettem, mert mostanában mindenki elküld a fenébe, ha nem kekeckecem, akkor is, csak esetedben nem értettem, mert eddig kb normális hsz-eket váltottunk csak. :K De legalább ezt gyorsan meg tudtuk beszélni. :) Semmi gond nincs.

A lényeg tényleg az, hogy ha login automatán jelentkezik be, akkor semmi nem nyújt igazán biztonságot. De a másik véglet is fura nekem, hogy egymás hegyén-hátán hw/sw titkosítások hevernek.

(#12648) Petya XT válasza ubyegon2 (#12647) üzenetére


Petya XT
aktív tag

:R

....Egyébként is át kell gondolnom ezt az egész biztonság témakört. Csináltam azt is, hogy minden rommá volt titkosítva, most meg az, hogy nincs. Valami arany középutat kellene találnom. A LUKS az szimpatikus volt, könnyen beállítható, de ott meg meg torpant néha a rendszer, ha nagyobb fájl íródott. Olyan mintha ez az i3 4330 egyszerűen gyenge lett volna hozzá. A Veracrypt meg komplikáltabb, de ott nem jelentkezett ez a "mintha a proci gyenge lenne" hiba. Ezt még nézegetnem kell.

Most eltűntek már az NTFS partícióim, lemezeim, lassan mind Ext4. Rápróbálok még egyszer, csak még gyűjtöm az erőt, nagyon bevált az a 20-as Mint.

(#12649) ubyegon2 válasza Petya XT (#12648) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ja, nem egyszerű ez a biztonság kérdése, mert annyira egyéni preferenciák vannak, ki miket csinál/tárol a gépén, nekem például elég, ha pár perce zárolom a gépet, ha elfüstölne, se lenne komoly gond, mivel meló online paraméterezés, max az adott report lenne kampeca, de azt is vissza tudnám rekonstruálni. Aki viszont fontos, pótolhatatlan adatokkal bánik, mindenképpen több irányú mentést kell alkalmaznia állandóan, ha meg szenzitív adatokkal dolgozik, akkor jönnek a különböző titkosítások, amik egy bizonyos helyzetig megfelelőek csak. Tegnap próbálgattam a Cinnamon Rendszerbeállításait és volt olyan opció is, amikor ugyan rebootolt és indult a rendszer zárolásból, de a nem automountolt megható újbóli felcsatolásához jelszót kért, szóval, ha ezen vannak adatok, akkor már ez is bizonyos fokú védelem a zárolással együtt.

(#12650) Mtbsrác


Mtbsrác
senior tag

Feltettem teljesen új telepítéssel a 20-as mate csodát és egyetleg egy gondom volna vele. Semmilyen indavideos video nem indul el vele (Hiba történt...) szöveg fogad. A böngésző Opera akármelyik verziója, FF-ben indulnak szépen a videók. Mint meta codec-et is feltettem elvileg ez feltenne mindent de mégsemindul el vele. Chroinum kiegészítőt vagy mit kellene lehet feltennem de azt nem találom meg seholse, mégis mit merre hogyan kellene telepíteni.

Köszi a segítséget.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux Mint
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.