Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux Mint

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

A Linux Mint bemutatása

A Linux Mint egy modern számítógépes operációs rendszer, ami a legtöbb x86 és x64 architektúrájú rendszeren képes futni és betölteni ugyanazt a szerepet, mint a Windows, Mac OS X. Képes együttműködni más operációs rendszerekkel így alkalmazható „dual-boot” vagy „multi-boot” környezetben.

Alapjaiban az Ubuntu Linux operációs rendszerre épül, annak csomagjaival kompatibilis, de saját fejlesztésű asztali kezelőfelülettel, programokkal és rendszereszközeivel sikerült az egyik legnépszerűbb disztribúcióvá válnia.
Másik ágon fut a Linux Mint Debian, LMDE 4 kiadása, mely Debian alapú, az Ubuntu csomagokkal nem kompatibilis és minimális gyakorlottsági szint szükséges a telepítéséhez ill. a használatához.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#12051) Bici válasza Petya XT (#12049) üzenetére


Bici
félisten

A Google valamiért nem fordít erőforrást rá.
Igazából nem csak a YT-ról van szó, hanem a Chromium VAAPI támogatásáról - ez kell a dekódoláshoz.
Van elvileg valami közösség által fejlesztett vonal e téren, de rég olvastam róla, nem tudom hol tart - legutóbb bugos volt és csak régebbi chromiummal ment.
Firefox vonalon még ennyiről sem tudok.

Amúgy a videók dekódolását simán megoldják a mai (a 7-8 évesek is) procik gond nélkül, a dekódolt képkockák megjelenítése viszont műxik hardver gyorsítottan sok éve. Ez utóbbi felel pl. a tear-free lejátszásért is.
Nálam egy 8 éves Bulldozer alapú kétmagos AMD A6 procin sima ügy a fullHD video lejátszás linuxon.

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#12052) Petya XT válasza Bici (#12051) üzenetére


Petya XT
aktív tag

Köszönöm az infót!
Két böngészővel próbáltam, mind a kettő problémás volt e téren, a FF, és Chromium is. Proci terén csak 4. gen Intelek álltak a rendelkezésre a G1840 elvérzik, az I3 sem tűnt acélosnak, közel 75% HBO filmnézés közben. Ha a háttérben még fut valami, akkor itt is vége a dalnak.
Az nvidia kártya meg kritikán aluli volt, az mentálisan megviselt, azóta is iszom. :)

(#12053) sonar válasza Sonja (#12050) üzenetére


sonar
addikt

Jó tudni ezt is. Remélem hamarosan lesz használható megoldás.
Wayland-del még nem nagyon ismerkedtem. :B Mostanság nincs időm kísérletezni.

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#12054) Frawly válasza Petya XT (#12049) üzenetére


Frawly
veterán

FF alá a h264fy addont tegyet fel, az legalább a YT-on kierőszakolja az x264-et, amit a GPU tud hardveresen dekódolni. Alapból VP9-et használ a YT, azt csak a legújabb GPU-k tudják, és azt sem Linuxon, vagy nem FF-on.

(#12055) Petya XT válasza Frawly (#12054) üzenetére


Petya XT
aktív tag

Rendben, köszönöm :R Ha már egy kicsit konszolidálódik a helyzet tőle, akkor minden oké :) Ezekről a dolgokról fogalmam sincsen :(

(#12056) Frawly válasza Petya XT (#12055) üzenetére


Frawly
veterán

A h264fy a többi oldalon is megpróbálja az x264-et kényszeríteni, de oldalfüggő, hogy sikerrel jár-e. Alapvetően YT-hoz lett tervezve, de univerzális megoldás.

(#12057) SwissAirplan válasza NeoPampalini (#12044) üzenetére


SwissAirplan
aktív tag

Mindent megcsináltam és mindenen végigmentem amit irtál... viszont egy ami érdekes....

nincs log fájl... ujrainditottam a komplett gépet
engedélyeztem megint a vsftpd-t ujra is inditottam ( már a tüzfalat is kikapcsoltam) de ugyan ott tartok, az üres mappát létrehozza, menteni nem ment bele semmit és a log fájlt se hozza létre, pedig a config fájl a te uj fájlod....

Tuti hogy valahol egy pont vagy eg vessző vagy egy pipa hibádzi!! :W
Vagy nem tudom.. igaz hogy nem értek ehhez a rendszerhez, de hogy ennyire ne menjen...

(#12058) SwissAirplan válasza NeoPampalini (#12044) üzenetére


SwissAirplan
aktív tag

Esetleg egy teamviewer elérhetőséget feltudnék ajánlani ha lenne 5 perc szabadidőd hogy ránézz!

[ Szerkesztve ]

(#12059) NeoPampalini válasza SwissAirplan (#12058) üzenetére


NeoPampalini
aktív tag

OK, azt lehagytam (feltételeztem, hogy evidens, bocsánat), hogy a log file-ok hol vannak:

/var/log

Azaz egy "sudo cat /var/log/vsftpd.log" kellett volna, az útvonal nélkül csak akkor működik, ha a /var/log mappában vagy éppen. :)

De most feldobtam egy Teamviewer-t, ha szükséges, megbeszélhetjük.

(#12060) herdsman12 válasza #89309696 (#12017) üzenetére


herdsman12
őstag

Mi lett a megoldás?

(#12061) SwissAirplan válasza NeoPampalini (#12059) üzenetére


SwissAirplan
aktív tag

Evidens annak aki érti hogy mit csinál.. de momentán nekem ez a LINUX még elég idegen! ( de amugy jo.. tetszik...)
Noss megtaláltam a LOG fájlt :DD Beillesztem kodként.. ha jol látom az időbéjegzőt akkor az első két sor nem de utánna egy csatlakozással kezdődik!

Kódként illesztem be talán akkor nem szedi szét az egész oldalt.
Remélem Te ebben megleled a hiba okát, ha nem akkor ma egész délután a gép elött vagyok, meg otthon is van valaki hogy a kamerát csesztesse és akkoör adnám a teamviewert...
Előre is köszönöm

Szerk: Bocsi törlöm a kodot mert tuti lefejeznek érte.. szétnyujtotta az oldalt
Küldöm üzenetbe...


[ Szerkesztve ]

(#12062) #89309696 válasza herdsman12 (#12060) üzenetére


#89309696
törölt tag

Még nem próbáltam ki őket, mert azóta még nem kellett képet vágnom.

(#12063) herdsman12 válasza #89309696 (#12062) üzenetére


herdsman12
őstag

Csak azért kérdeztem, mert hirtelen aktuális lett nálam is.
Dual Core laptopra Debian/Mint telepítés után látom, hogy már nincs Gimp.
Éppen használható a Drawing, de győzött az XnView.
Csoportos átalakításra eddig is használtam, de a "Kijelölés mentése" (kivágás) és, ha bele kellene törölni/feliratozni a képbe, akkor a "Rajzolás" funkció frankón használható.
Nincs gondolkozási idő, egyértelmű minden.

(#12064) Frawly válasza herdsman12 (#12063) üzenetére


Frawly
veterán

Biztos nem nézted be? A tárolóban sincs GIMP? Eléggé meglepne, főleg a Debian esetében. Szerintem már az alap tárolókban is meg kell lennie, de ha ott nem lenne, tuti van hozzá valami felvehető PPA. Drawing-ot még nem használtam.

Archon, Voidon tuti van GIMP. Mármint a tárolókban. Alapból nyilvánvalóan nem minden disztróban van mellékelve, mert sok helyet tud foglalni, és nem szívesen hízlalja ilyenekkel az iso lemezképet mindenki.

(#12065) ubyegon2 válasza herdsman12 (#12063) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Dual Core laptopra Debian/Mint telepítés után látom, hogy már nincs Gimp.

Ezt én sem értem, mit jelent az, hogy nincs Gimp? Bionic tárolóban ott van Mint-nél is, Buster tárolóban is ugyanúgy.

(#12066) herdsman12 válasza Frawly (#12064) üzenetére


herdsman12
őstag

Bocs, hogy nem volt egyértelmű, pontosítom.
Debian 10.3 live i386 xfce, már nem telepíti a Gimp-et, tárolóban tuti ott van, nem néztem. A "Grafika" menüben csak a LibreOffice Draw-ot találod.
A Linux Mint 19.3, 32 bit xfce verzió se telepíti a Gimp-et, helyette a Drawing van a "Grafika" menüben.
Röviden: erre gondoltam amikor azt írtam, hogy telepítés után látom, hogy már nincs Gimp

(#12067) lev258 válasza herdsman12 (#12066) üzenetére


lev258
veterán

Már jó ideje kivették a telepítőkből, helytakarékossági okokból.
Mellesleg az XnView sem része az alaptelepítésnek.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#12068) Petya XT


Petya XT
aktív tag

Van egy TP-Link usb wifi( tl-wn 823n), ezt hogy tudnám normális működésre bírni? Korlátozottan működik, sajnos nem találtam ppa-t, amiben lenne hozzá driver. Így nagyon lassú, és a kis zöld fénye sem világít. Most emiatt egy routert használok jelerősítőként, de jó lenne egyszerűsíteni.
Van a támogatási oldalon egy driver csomag, de annyira nem értek hozzá, azt nem bírtam telepíteni.
Előre is köszönöm! :R

(#12069) lev258 válasza Petya XT (#12068) üzenetére


lev258
veterán

Kezdd egy lsusb-vel.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#12070) herdsman12 válasza lev258 (#12067) üzenetére


herdsman12
őstag

Egyszerű képszerkesztőt kerestünk itt ketten is, ennyi a rövid történet.
Az XnView valóban nem része az alaptelepítésnek, de nekem szimpatikusabb a Mint Pix/Drawing párosánál.

[ Szerkesztve ]

(#12071) Cyrin


Cyrin
addikt

Semmi értelme gimp-et alap telepítésbe berakni, annyira réteg program .

(#12072) lev258 válasza herdsman12 (#12070) üzenetére


lev258
veterán

Csak úgy értettem, hogy ugyanannyiba kerül a GIMP-et is felrakni.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#12073) herdsman12 válasza lev258 (#12072) üzenetére


herdsman12
őstag

Na ez az, pontosan ezért telepítettem az XnView-et.
Nem centiztem ki, - de egyszerűbb dolgokra - érzésre is használhatóbb mint a Pix/Drawing vagy Pix/Gimp páros.

(#12074) Petya XT válasza lev258 (#12069) üzenetére


Petya XT
aktív tag

Szia,

Ezeket látom:
Bus 002 Device 002: ID 8087:8000 Intel Corp.
Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
Bus 001 Device 002: ID 8087:8008 Intel Corp.
Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
Bus 004 Device 001: ID 1d6b:0003 Linux Foundation 3.0 root hub
Bus 003 Device 004: ID 0458:6001 KYE Systems Corp. (Mouse Systems) GF3000F Ethernet Adapter
Bus 003 Device 003: ID 24ae:2010
Bus 003 Device 005: ID 2357:0109
Bus 003 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub

(#12075) sonar válasza Petya XT (#12074) üzenetére


sonar
addikt

Ez alapján nem látja. (vagy én vagyok ma túl vaksi)
Próbáld meg azt, hogy egy terminálban futtatod az alábbi parancsot amikor rádugod.
tail -f /var/log/messages

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#12076) Petya XT válasza sonar (#12075) üzenetére


Petya XT
aktív tag

tail: '/var/log/messages' nem nyitható meg olvasásra: Nincs ilyen fájl vagy könyvtár
tail: nem maradtak fájlok

Megnéztem a Nemoban is, de nincs ilyen :DDD Biztos ami biztos.

(#12077) ubyegon2 válasza Petya XT (#12076) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

journalctl -f

Próbáld ezt futtatni és úgy dugd rá az eszközt.

A lényeg, hogy a két id kezdetű érték meglegyen:

New USB device found, idVendor=1ea7, idProduct=0064, bcdDevice= 2.00

[ Szerkesztve ]

(#12078) Petya XT válasza ubyegon2 (#12077) üzenetére


Petya XT
aktív tag

New USB device found, idVendor=2357, idProduct=0109, bcdDevice= 2.00

Látszólag képben van, gyártó, serial is stimmel.

működik, csak iszonyat lassú, meg újraindítás után képtelen csatlakozni, ki kell húzni, meg vissza

(#12079) lev258 válasza Petya XT (#12074) üzenetére


lev258
veterán

És melyik Mint? Az se mindegy.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#12080) ubyegon2 válasza Petya XT (#12078) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nem ismerem ezeket az eszközöket, de a számok ide vezetnek:

rtl8192eu linux drivers

forrás:
# List of USB ID's
http://www.linux-usb.org/usb.ids

vagy Debian firmware-realtek .deb csomag, gondolom a Buster verzió a megfelelő, de ha ez nem működik, akkor kell majd a fenti githubos, aminek a felrakásához itt találtam helpet, utolsó két hsz-t nézd.

# realtek-firmware for Realtek wired/wifi/BT adapters

*****************
Mostanában frissítetted a rendszert amúgy? linux-fw csomag frissült, igaz nem abban szokott lenni a rlt fw, de bármi lehetséges. ;) Ezt amúgy is célszerű frissíteni.

[ Szerkesztve ]

(#12081) sonar válasza Petya XT (#12076) üzenetére


sonar
addikt

sorry, valóban. Helyette /var/log/syslog
sok volt mostanság a CentOS
Vagy journalctl -f ahogy lentebb is javasolták.

[ Szerkesztve ]

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#12082) Petya XT válasza lev258 (#12079) üzenetére


Petya XT
aktív tag

Igen, elnézésed kérem, az valóban lemaradt. 19.2-ről lenne szó.

ubyegon2: Köszönöm, hozzá is látok, csak tettem egy próbát 19.3-al a kernel miatt, de ugyanaz.

Szokott itt pattogni a frissítéskezelő, azokat felteszem mindig

[ Szerkesztve ]

(#12083) ubyegon2 válasza Petya XT (#12082) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

;)

csak tettem egy próbát 19.3-al a kernel miatt, de ugyanaz.

Ja, nem a kernel és a linux-fw tartalmazza sajna a drivert, hanem külön van és eléggé beválasztottál ezzel az USB wifi stickkel, nem egyszerű Linux alatt ez a realtek chip.

Szokott itt pattogni a frissítéskezelő, azokat felteszem mindig

Igaz, mindig elfelejtem, hogy nálam ez ki van kapcsolva, de alapból tényleg jelez mindig.

(#12084) Petya XT válasza ubyegon2 (#12080) üzenetére


Petya XT
aktív tag

Ez a git-es történet valamiért nem működik, idáig jutok a leírtak alapján.

Error! Could not find module source directory.
Directory: /usr/src/rtl8192eu-1.0 does not exist.

A .deb csomagok telepítésénél pedig két változatra is hibát dobott a csomagkezelő, kibontásnál, pedig minden függőség rendben volt.

Unpacking firmware-realtek (20190717-2~bpo10+1) ...
dpkg: error processing archive /home/petyaxt/Letltsek/firmware-realtek_20190717-2~bpo10+1_all.deb (--install):
trying to overwrite '/lib/firmware/RTL8192E/boot.img', which is also in package linux-firmware 1.173.16
dpkg-deb (subprocess): decompressing archive member: lzma write error: Broken pipe
dpkg-deb: error: <decompress> subprocess returned error exit status 2
dpkg-deb (subprocess): cannot copy archive member from '/home/petyaxt/Letltsek/firmware-realtek_20190717-2~bpo10+1_all.deb' to decompressor pipe: failed to write (Broken pipe)

Itt meg idáig jutottam.

(#12085) sonar válasza Petya XT (#12084) üzenetére


sonar
addikt

Én inkább azt javaslom, hogy Building and installing using DKMS-ben leirtakat kövesd.

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#12086) ubyegon2 válasza Petya XT (#12084) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nem próbáltam még ezt, amit sonar ft javasol, Building and installing using DKMS bekezdés, az lesz a nyerő, ahogy látom az imént linkelt help hsz-ban is a dkms-t említik.

[ Szerkesztve ]

(#12087) Petya XT válasza ubyegon2 (#12086) üzenetére


Petya XT
aktív tag

Végigcsináltam az ott leírtakat, most már egyáltalán nem működik :DDD

...Rohad meg, pattintom ki az ablakon, windows alatt is macerás volt mindig.

Azért nehéz ez, mert fogalmam sincsen mi, mit csinál, én csak felhasználói ismeretekkel bírok e téren.

Köszönöm mindenkinek, mára feladtam :R :R

(#12088) sonar válasza Petya XT (#12087) üzenetére


sonar
addikt

A 4.,5. és 9. pont kivételével mindegyik csak config file turkálás.
Azzal tisztában vagy, hogy a felsorolt parancsokból a $ -jel nem kell, de utána a ;-ig tart a parancs?

Elvileg neked ennyi lenne csak a dolgod
sudo apt-get install git linux-headers-generic build-essential dkms;
git clone https://github.com/Mange/rtl8192eu-linux-driver;
cd rtl8192eu-linux-driver;
sudo dkms add .;
sudo dkms install rtl8192eu/1.0;
echo "blacklist rtl8xxxu" | sudo tee /etc/modprobe.d/rtl8xxxu.conf;
echo -e "8192eu\n\nloop" | sudo tee /etc/modules;
echo "options 8192eu rtw_power_mgnt=0 rtw_enusbss=0" | sudo tee /etc/modprobe.d/8192eu.conf;
sudo update-grub; sudo update-initramfs -u;
sudo systemctl reboot -i;
sudo lshw -c network;

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#12089) Petya XT


Petya XT
aktív tag

Igen, ezeket csináltam végig, minden parancs végigment, nem volt hiba, a grub frissítése is végigment.
Újraindulás után letérdelt a stick :F

(#12090) Frawly válasza herdsman12 (#12066) üzenetére


Frawly
veterán

De attól, hogy nem telepít a disztró magától fel valamit, attól te még a tárolókból felteheted. Ezen értetlenkedünk itt többen, hogy miért akadály ez neked. Pont ez lenne a lényeg, hogy ne telepítsen fel minden szutykot, aminek a felére sincs szükséged. Haladóbb disztró ezért vezették be, hogy csak olyan minimális csomagot telepítenek, hogy legyen egy bootképes rendszered konzollal, se grafikus felület, se semmilyen grafikus alkalmazás. Mindent te teszel fel, de cserében nem lesz fent semmi szutyok, amire ne lenne szükséged.

Ha GIMP kell, akkor nem a pótlásával kell trükközni, hanem feltenni magát a GIMP-et, terminálba beadagolod a sudo apt install gimp parancsot. Épp úgy fel lehet tenni, mint az XnView-t.

[ Szerkesztve ]

(#12091) ubyegon2 válasza Petya XT (#12089) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szerintem az repüljpáva lett, nekem USB hangkártya nem bírta anno túl sokáig. Live Linux-szal próbáld meg és ha kampeca, akkor kuka, nem érdemes vele kinlódni.

(#12092) Frawly válasza ubyegon2 (#12083) üzenetére


Frawly
veterán

Nem is nehéz ez a Realtek 8192EU. Nekem is van egy ilyen chipes Wi-Fi stickem, igaz ritkán használom. Arch alatt csak feltettem AUR-ból a 8192eu-dkms csomagot: yay -S 8192eu-dkms. A yay AUR-ból intézett mindent automatán. Újraindítás után működött pöccre. Tudom, az Arch nem felhasználóbarát. Sőt, mivel az én rendszeremen általában GRUB sincs soha, így ilyen grubos varázslás sem kell, ez is milyen gáz már. Majd te is rá fogsz jönni, hogy nem mindig az az egyszerűbb, ami egyszerűbbnek tűnik, meg szép grafikus felületű valami, szép csili-vili eszköztárral, meg ikonsorral, meg 60. almenüvel, mindenféle szutyok service-eket futtatva. Legtöbbször egy jól irányzott terminálos parancs vagy terminálos progi felér 20 grafikus toolal, kiír-beállít, mindent, a kimenetét könnyű szövegesen kimásolni, ráadásul általában disztrótól és grafikus felülettől nem függ. Nem véletlen nincs az Arch-nak telepítője, és nem véletlen alkalmazza a Keep it stupid simple (KISS) elvet. Ugyanez igaz pepitában a Mintre, meg a Cinnamonra. Rendkívül felhasználóbarát. Amíg csak kattintgatni kell a grafikus felületen, és megy minden. Csak menjen. Mert ha nem megy, akkor elkezdődik a kínlódás, ez nincs a tárolóban, az nincs, rosszabb esetben PPA, snap, flatpak sincs hozzá. Jól van, akkor forgassuk forráskódból, jajj nem fordul, mivel nincs fent a függősége, jól van, tegyük fel a függőséget, felment, próbáljuk a kódot újrafordítani, jajj, nem megy, mert hiába van fent a függőség, a verziófüggőség nem jó, túl régi a csomag a fordítandó kódhoz. Nem baj, valahonnan tegyük fel az újabb verziós függőségeket. Ezek viszont függőségi fába magukkal rántják a fél rendszert, ami rosszabb esetben instabillá is teheti azt. Na, ezért nem használ mindenki ilyen ultrafelhasználóbarát, LTS csodákat. Közben meg nem érted, hogy miért nem jó a Mint mindenkinek, meg ki szopatná magát rollinggal, meg advanced minimal disztróval, mikor ott a Mint. Hát ezért.

Persze lényegében ez az AUR script is ugyanezt csinálja, amit leírásban a kollégának küldtetek. Csak automatizálja. A kérdezőnél én azt nem értem, hogy végigcsinált mindent, se hibaüzenet, se semmi, mégse működik. Nekem ez elég hihetetlen.

Neki azt javasolnám, hogy kezdjen neki újra, onnantól, ahonnan a kérdést feltette és megkapta rá az első választ, azaz az lsusb paranccsal.

Nálam Archon az lsusb kapásból látta, csak hálózati eszközként nem látszott az ip link parancsot kiadva. Miután feltettem a drivert és újraindítottam a gépet, onnantól már látszott ott is, és lehetett hálózati kapcsolatot rákonfigurálni.

Na már most a kérdezőnél azt kéne megnézni:
1) látja-e a Linux egyáltalán a hardvert, mint USB eszközt (lsusb, dmesg parancsok)
2) ha látja, akkor telepítve van-e a dkms modul, betöltődött-e az eszközhöz (lsmod)
3) látszik-e a hálózati eszközök között (ip link)
4) ha az utóbbiban is látszik, akkor van-e rajta hálózati kapcsolat, kap-e rajta keresztül a gép IP-t (ip addr parancs).

Ezeket tisztába kéne tenni, hogy megfejtsük hol akadt el a művelet.

[ Szerkesztve ]

(#12093) ubyegon2 válasza Frawly (#12092) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Na, ezért nem használ mindenki ilyen ultrafelhasználóbarát, LTS csodákat. Közben meg nem érted, hogy miért nem jó a Mint mindenkinek, meg ki szopatná magát rollinggal, meg advanced minimal disztróval, mikor ott a Mint.

Értem én és szerintem javasoljuk is a kollégának, hogy gyorsan dobjon fel egy Arch-ot és ott pikk-pakk menni fog ennek a sticknek is a telepítése.

Megvárjuk az erre adott válaszát és akkor talán Te is megérted, hogy miért is használnak sokan ilyen felhasználóbarát LTS csodákat. :R

Azt most ne is áruljuk el, hogy mennyit szenvedtél amúgy Arch-on a normál netkapcsolat működtetésével. No de minden ott se mehet csak úgy pikk-pakk.

(#12095) herdsman12 válasza Frawly (#12090) üzenetére


herdsman12
őstag

Figyelmetlen vagy, csak megállapítottam, hogy nem települ automatikusan a Gimp, ami nagyon nem is hiányzik, mert amatőr szerkesztési munkára nekem jobban bejön az XnView.
Aki most megjegyezné, hogy a Gimp és az XnView más kategória, az olvassa vissza a történetet.
(bye)

(#12096) ubyegon2 válasza #20749568 (#12094) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

A network-manager frissült tegnap, akár ez is bekavarhat neki, de neked is a jól bevált

# journalctl # systemd - leállás vizsgálata módszer javallott, hátha mutat valami okosat.

Amúgy szerintem a legtöbb notebookon elég vacak a BT, de hw ill sw okból, azt nem tudom. HP 8570p-n is instabil. De legalább tudjuk a megoldást! Nem a ultrafelhasználóbarát disztrókat kell használni, hanem valami minimal Arch, Gentoo, Void, LFS..... ;]

(#12095) herdsman12

A Gimp és az XnView más kategória, nem tudtad? :D

[ Szerkesztve ]

(#12098) Petya XT válasza Frawly (#12092) üzenetére


Petya XT
aktív tag

Sziasztok,

Köszönöm mindenki segitségét, előreláthatólag holnap du. lesz időm nekifutni még egyszer.

Igen, itt ütött vissza nekem a kényelem, ilyen mélységben nem másztam bele a rendszerbe, csak használom, nyilván ami idáig kellett, azt megtanultam, de mint a mellékelt probléma mutatja, ez nem elég. De nincs is ezzel baj. Manjarot is használtam egy időben, ott se sokat barkácsolgattam, ment szépen a rendszer. Hacsak a kíváncsiság nem hajt, elő se kell venni a terminált.
Mondjuk egy dell gépről beszélünk, intellel, ez mindennel megy szépen, így sokat nem kell küzdenem.

Egyébiránt nem tartom kizártnak, hogy valamit elnéztem, és azért nem lett jó a végén. Ki fog derülni, bízok benne. :)

:R

(#12099) Frawly válasza ubyegon2 (#12093) üzenetére


Frawly
veterán

A kérdezőnek az Arch valóban nem opció, nem is azért írtam. Arch alatt meg nem a netkapcsolat működésre bírásával szenvedtem, hanem nagyon gyenge az albérletben a Wi-Fi jel, és a laptop Wi-Fi kártyája meg nem valami erős vétellel rendelkezik, és a hagyományos netes megoldásokkal eldobálta a kapcsolatot (NetworkManager, netctl, wicd, stb.). De ez disztrófüggetlen kérdés, meg az én speciális helyzetemből adódik.

(#12095) herdsman12: pont ezért szedték ki a GIMP-et. A GIMP profiknak készül, a legtöbb egyszeri felhasználónak overkill, meg sok helyet foglal a telepítésben meg a telepítőben. Majd mindenki felrak magának olyan megoldást, amit igényel. Neked ez a XnView másnak a Krita lesz, harmadik embernek meg megint más, a negyedik meg felteszi magának a GIMP-et, ha tényleg az kell neki.

(#12100) ubyegon2 válasza Frawly (#12099) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Jogos, sorry! Erre nem emlékeztem pontosan, most már beugrott amit írsz. Néha én is elfelejthetek infókat. ;)

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux Mint
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.