- Asszociációs játék. :)
- Nagy "hülyétkapokazapróktól" topik
- eBay-es kütyük kis pénzért
- PLEX: multimédia az egész lakásban
- Digi és a követeléskezelő házassága... (újra nincs netünk)
- Digitális Állampolgárság Program
- Durrogtass
- Ismerkedés a Zyxel NSA325 v2-vel
- Szólánc.
- "Egyszerű" Ügyfélkapu+ regisztráció
Új hozzászólás Aktív témák
-
zoltanz
nagyúr
Az Árvácskával én még adós vagyok, de lelkierőt is kell gyűjteni ahhoz a könyvhöz nekem.
Igen, hasonmás kiadások között, nem egy kézírásos, ez megint plusz hozzáadott érték, mert átjöhetnek a szerző érzései is. Sajnos én fájlalom ezt a mai messenger-es, email-es világból, mintha hiányozna belőle egy komponens az egészből, főleg ha szeretett rokontól, baráttól érkezik.
Megvan a helye a digitális egyen kiadásoknak, kereshető, egyszerű szövegrészek idézhetők, másolhatók, tanulmányokhoz. Vagy szövegfelolvasáshoz, ha rohangálok a városban. De hogyha örömet akar lelni benne az ember, ha kedvencről van szó vétek ezzel foglalkozni.
[ Szerkesztve ]
-
Apollyon
Korrektor
Akkor én hozzátok képest barbár vagyok.
Nálam az a lényeg a könyvnél, hogy minél kényelmesebben kinyerjem belőle az információt. Nagyrészt szórakoztató irodalmat olvasok könyvből, és csak azt figyelem, hogy maga a tartalom legyen az élmény. Egyébként a villanyolvasón elég kényelmes, hogy bármikor állíthatom a szöveget, pl. a betűtípust, a méretet, a sortávolságot, sorközt, a betűvastagságot stb., plusz gyenge fénynél / sötétben is olvashatok külső lámpaforrás nélkül inverz módban is.Másrészt nagyon kevés könyv van, amit 1-nél többször elolvasnék... 1000-ből talán 1. Olyan sok könyv van már csak abban a szűk témakörben is ami engem érdekel, hogy ha hetente elolvasnék két könyvet, akkor se végeznék minddel életem végéig. Ezért nem is látom értelmét, hogy gyűjtögessem őket polcon/saját könyvtárban, mert kiolvasás után valszeg már soha többé nem nyúlnék hozzájuk.
#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.
-
Penty
tag
Telesen egyet tudok érteni azzal, amit írtál a #21894-es hozzászólásodban, zoltanz.
Régebben rengeteget olvastam, még könyvtárba is jártam, de az utóbbi 10-15 évben nálam ez szinte nullára visszesett, alig olvastam valamit. Az elmúlt pár hétben, hónapban viszont lassan-lassan megint elkezdtem könyveket olvasni, és örömmel vettem észre, hogy ez milyen jó dolog: A könyvnek van egy illata (milyen jó!), egy fogása, egy stílusa, némelyikben benne van valami kis szöveg, pl. mert karácsonyi ajándék volt és ott díszeleg a megsárgult lapok közt a már rég megboldogult nagyanyám jókívánsága és aláírása, akitől kaptam. Ezek nekem (is) többet érnek, mint bármilyen lélektelen digitális kutyafasza...
Legutoljára amúgy Móricz Zsigmond Árvácska című könyve akadt a kezembe, és azt kell hogy mondjam, nagyon jó és megindító volt. Azt hiszem, hogy keresek még tőle valamit a polcokon...[ Szerkesztve ]
-
Apollyon
Korrektor
válasz ubyegon2 #21892 üzenetére
Nem voltam lusta, ismerem az xfce-t, tudom hol kell ezeket a beállításokat keresni. A kompozitálás alapból be volt kapcsolva, és firefoxon nem tearingelt, csak chromiumban – amin csak az említett konfigfile segített.
(#21894) zoltanz: én valszeg már sosem veszek papírkönyvet, maximum olyasmiket mint Stephen Hawking könyvei, amikben sok egészoldalas ábrázolások vannak. Egyébként meg e-readert használok.
De ha 10-15 év múlva már olcsóak lesznek a nagy kijelzős (7-8" vagy afölött) a színes e-inkes eszközök, nagy kontraszttal, akkor már az ilyen oktató jellegű papírkönyvekre sem lesz szükség.[ Szerkesztve ]
#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.
-
zoltanz
nagyúr
Visszatérve a nyomtatott könyvekre. Én azért is szeretem jobban a fizikai könyvet mert van egy stílusa (betűtípusa, helyenként színesítve stb). Így könnyebb visszaidézni, hamarabb beugrik egy mű, mintha egy digitális (OCR, kereshető) homogén, egyen betűtípussal készült volna.
Fizikai könyvekben is keresettek a hasonmás kiadások Réva Lexikon stb.Amúgy is hányni tudok a modern, lelketlen, sivár világtól, (elidegenedtünk a világunktól, kultúránktól, vallásunktól, életmód felfogásunktól) nem csak a virtualizációról van szó.
[ Szerkesztve ]
-
Frawly
veterán
válasz ubyegon2 #21892 üzenetére
Dehogynem, látod, hogy kell konfigolni, mert alapból nem jó, tearing van.
Amúgy rosszul írtam az előző hsz.-emben a második pontot, nem muszáj felrakni a picom-ot, hanem lehet az adott DE-be épített saját kompozitort is használni, ha van olyanja.
Nem győzöm hangsúlyozni a vagylagosságot. Tehát ha van TearFree, akkor nem kell kompozitor, és fordítva. Meg ez valahol ízlés kérdése is. Ha valaki úgyis használ kompozitort, mert kellenek neki az átlátszóság, árnyékok, 3D effektek/animációk, akkor felesleges a TearFree, akkor simán a kompozitorban kell beállítani a Vsync-et, ha már úgyis a kompozitort használjuk. A TearFree értelme, hogy ha valaki nem akar kompozitort használni (pl. most én se használok Archon, Artixon, Gentoo-n használtam), vagy minimalizmusból, vagy néha játékok miatt kell kikapcsolja a kompozitálást, akkor se legyen csíkozás. Hiszen a kompozitor opcionális. Kinek hogy éri meg. Ez a szép a Linuxban, hogy több megoldás is van, akár mind működhet, ha az ember veszi a fáradtságot, hogy utánanézzen. Amit persze a kolléga fent meg is tett, csak sérelmezi, hogy miért ezzel kell neki köröket futni, és ebben egyetértek vele.
-
nagyúr
válasz Apollyon #21888 üzenetére
A realitás talaja hogy dedólinuxoknál ne kelljen konfigfileozni.
Ja, a poen az, hogy nem is kell! Legalábbis én már 2 éve nem csináltam, Te is csak azért, mert lusta vagy megkeresni GUI-ban, inkább pikk-pakk configolsz, mert tudod, mihez kell nyúlni. Egy total noob szerinted konfigol? lószart
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
Frawly
veterán
válasz Apollyon #21879 üzenetére
Valószínű a Debian is jó lett volna, ha
1) vagy bekapcsolod azon a X.org konfigban a TearFree opciót
2) vagy enélkül felraksz egy kompozitort (pl. picom), amiben bekapcsolod a V-sync-et. Vagy-vagy.Egyébként meg nem is az a baj, hogy Debainon ez nem megy, hanem a Mint sem tudja évek óta megoldani meg a többi fullos disztró sem, ezzel mindenkinek külön kört kell futni, nem csak 2021-ben, de valószínű 2030-ban is, és ugyan mi itt a topikban meg tudjuk oldani, de egy teljesen laikus, főleg, ha ez az első Linuxsza, a hitéből kitér miatta.
Még nekem is gondot okozott ez anno, de erre is jó volt az Arch, azon ismertem meg a dolgok működési részleteit, ott tanultam meg, hogy melyik GPU-hoz mit kell feltenni, hogy minden menjen, DRI-3D, kompozitálás, V-sync, Vulkan, hardveres videódekódolás. Így már akármilyen disztró is van fent, ez már nem okoz többé gondot, még Gentoo-n sem (ahol még sok minden okoz, de ez pont nem). Ezt nem értik sokan, hogy ez a fajta tanulás, meg haladó disztrókba ölt többletmunka nem önszivatás, időpocsékolás, noliferség, hanem megtérül, és szabadságot ad, nem leszel kötve ilyen gyárilag készre gyúrt nobbfriendly meg corporate disztrókhoz, mert csak azon megy out of the box.
-
-
-
nagyúr
válasz #20749568 #21886 üzenetére
Nem minden a szex körül forog kérem szépen
De majdnem! Mivel pompomlányokról van szó, így aztán......
Korda Györgyöt kéne megkérdezni, őt nagyon kedvelik arrafelé
Gyuri bácsit mindenhol imádják, Klárikával együtt egy curioso páros. Ebben nem rosszabb egy somogyi népség sem.
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
nagyúr
válasz #20749568 #21884 üzenetére
Nevezett kolléga találta ki pár sör elfogyasztása után
Ja, a fokozott kreativitás, értem. A pompomlány-ról nekem azért eszembe jut az is, hogy őt azért meg is akarják szexuálni többen, de esetedben csak nincs így!
A magyar artisták közül a Hortobágyi-ugrócsoport szerepelt
No a hiányos műveltségem már megint! Szóval a Hortobágyi nem is földrajzi helyre utal akkor.
Somogyban a kifejezés a töketlen balfaszkodást jelenti
Somogy nekem egy nyelvi lelemény egyébként!
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
nagyúr
válasz #20749568 #21882 üzenetére
A meló meg tényleg nekem való, egymás között "pompomlánynak" hívjuk ezt a szerepet, mert ugyan nem "termelek", de az én feladatom a csapatnak a feltételek megteremtése, hogy "termelni" tudjanak
Abszolut tuti fontos beosztás ez, bár ezt a pompomlány kifejezést még nem hallottam rá alkalmazni! Egyébként az ilyen beosztásokra a legnehezebb rátermett embert találni szerintem.
hortobágyi ugrócsoport 24/7-es előadására
Hajdúsági gyerekként nekem ez is új! Ötösfogat meg ilyesmi van, de az ottani népek nem ugrálnak.
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
nagyúr
válasz Apollyon #21879 üzenetére
Ami nem oké, hogy 2021-ben ezzel kell még mindig bohóckodni.
Vagy 2021-ben egy full DE-s OS-től nem akarjuk elvárni, hogy IT múzeumi szökevényeken is flottul működjön!? Nyamvadt gépre nyamvadt light Linux kell és akkor lehet nyekeregni, hogy nem elég plusz 2 perc pár configfájl átírásához. Realitások talaja, az azért legyen már meg ámberek!
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
nagyúr
válasz #20749568 #21878 üzenetére
kellett egy "all around" menedzser, mert az apukája aki eddig ezt csinálta úgy döntött, hogy kiélvezi a megérdemelt nyugdíjas éveit.
Super! Abszolut jó helyzet, a papa pihizik, éli a nyuggerek békés életét, neked meg ez tökéletes meló, egy ilyen supermanager meló a legjobb a világon. De komolyan, anno kipróbáltam, igaz totál bürokratikus keretek között, de kreatívan. Sajna ott hiába nyugdíjas állás a közszolgaiság, ezek szerint nem tudtad szarokbele módon végezni. Szóval ez így klassz, örülök neki!
Talán jövőre már a fogságból is szabadulunk, ki tudja!Ha tudnék pár szót germánul, már mennék én is, egy postai csomagkiszállító is 16,50 órabért kap, elviselhető simán.
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
Apollyon
Korrektor
Linuksz blog.
Felraktam egy debian 11-et egy gépre, a felhasználó csak chromiumban szeretne youtubeozni. Gondoltam ez így klassz lesz. Aha. Minden van az új debianban, csak chromium nincs, brávó. Mindegy, megoldottam, viszont akad mint állat (tearing igazából).OK, felraktam egy zsírúj linux mintet inkább aztán majd távolról frissítem, nagy ügy. Chromium van, yaaay. De akad...
Mivel intel lassító van a gépben, létre kellett hozni egy file-t, és abban bekapcsolni a tearfree opciót. Yaaay megint, most már működik, minden oké.Ami nem oké, hogy 2021-ben ezzel kell még mindig bohóckodni.
[ Szerkesztve ]
#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.
-
nagyúr
válasz #20749568 #21876 üzenetére
Ezek tényleg tepsik már
Mindenütt tepsi van, talán a Mi 9 SE-vel kifújt nekem is a normál méretű telók sora. brühühü
Én most a 12 Promat várom, az új munkahely volt olyan kedves és mondta, hogy a szolgáltató kínálatából bökjek rá arra amire akarok ha kell új mobil.
Hoppa! Nem egy rossz új munkahely lehet! Öööö....én meg még leragadtam az oskolánál. Ott tuti nem lett volna ez a mutassrátiéd módszer! No majd mondjuk csak el, mi ez az új rabota megint!
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
nagyúr
válasz #20749568 #21874 üzenetére
Mindig sikeres, ha én bedobom ezt az alma/sznob kérdést! Most is az lett.
Mondanám, hogy ezzel nem poenkodom többet, de annyira lenne csak igaz, mint ahogy a migráncsokat sem emlegetem többé!
Minap családi beépülőjelölt srác telójára csodálkoztam rá, mekkora tepsi, erre azt mondta, Szifon az is! Én azt hittem ezek relatív kicsi méretűek, no de hallottad volna, milyen telót akar helyette venni......(naná, hogy Xiaomi, de ahogy a legújabbakat nézem, már azoknak is bőven 200 felett vannak az árai)
A márkabuzi az a sznob ellentéte amúgy? Most vettem még egy Xiaomi kütyüt, szóval én már márkabuzi leszek lassan. Air Purifier 3C a gép, tényleg nem rossz, a szobában simán kifigyelte, hogy a Philips AirFryer süti a krumplit és füstöt ereget, piszokul beindult. Amúgy totál hangtalanul tud A módban dolgozni egész éjszaka, nem bántam meg a vételt. [link]
Wifivel nem tudtam pároztatni, ezt hogy fogom túlélni?
[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
Rimuru
veterán
-
válasz #20749568 #21865 üzenetére
Ez az alap, mivel a sznob jelentése az, hogy olyan (magához képest) felsőbb osztálybelinek képzeli/mutatja magát, amilyen valójában nem. Tehát jóeséllyel kispénzű, és max amúgy pénzügyileg értelmetlen, de sznobságát kimutató túlköltekezéssel, hitellel tartja fent a felületes színvonalat... mert valószínűleg ez amúgy iPhone és max időnként öltözködésben kimerül.
Tegnap még működött...
-
nagyúr
válasz #20749568 #21869 üzenetére
Én se zárva van nálunk a Starbucks, így nem tudok vagizni a Macbookkal
Jól kitoltak veletek, az már igaz! Még szerencse, hogy ritkán esek be a Starbucks-ba és nem is viszem magammal az ócska eszközeimet, tuti kinéznének velük.
(#21870) Frawly
Szerintem itt te valamit félreértettél nagyon durván. Attól, hogy Alma a neve, ami magyarul is jelent valamit, semmi köze se az Apple-höz, se a Mac-hez.
Köszi a kiigazítást! Kár, hogy ennyire idiótának nézel, az meg főleg gáz, hogy nem ment át neked, hogy ez poen volt. Azt a hsz-t hogy a ragyába lehet komolyan venni???
Van a Pisi Linux, gondolod ennél is azt hiszem, hogy a pisiről kapta a nevét?
[ Szerkesztve ]
mennyé' be az ólajtón és ne gyere ki
-
Frawly
veterán
válasz ubyegon2 #21864 üzenetére
Szerintem itt te valamit félreértettél nagyon durván. Attól, hogy Alma a neve, ami magyarul is jelent valamit, semmi köze se az Apple-höz, se a Mac-hez. Ez a CentOS helyett akar egy ingyenes, közösségi, kiadás alapú RHEL alternatívát nyújtani, főleg szerverekre. Ugyanis az RHEL eredetileg fizetős volt, bár most annyi engedményt tettek nemrég, hogy 16 gépig mindenkinek ingyenes lesz, a 16 gép abszolút korlát, beleszámítanak a virtuális gépek is. Meg ugye mindig is ott volt ingyenesként a Fedora, de az félrolling, és a CentOS-t használók meg konzervatív, 10 éves támogatási idejű, kiadás alapú disztrókban gondolkodnak, amolyan ultra-LTS-ben. Sőt, a CentOS sem szűnik meg, továbbra is ingyenes, csak rolling lesz abból is, ez okozta az egész botrányt.
-
-
zoltanz
nagyúr
válasz Frawly #21862 üzenetére
Persze nagy a zűrzavar, a sok hasonló publikálások között. Én is beleesek ilyen tévedésekbe. Nagyon sokan még a legegyetemesebb könyvek eredetiségével (autentikusságával) sincsenek tisztába. pl Biblia, ezer féle feldolgozása van. Nem azt mondom valamit nem lehet átgondolni, fordítani (csak latinul befogadhatók stb), sőt kell, akár jobbá válhat, de ismerni illik egy jó, "gyakorlatias" szinten a kiindulópontot.
Sztem a fizikai könyvek sem fognak elavulni, eltűnni teljesen.
Egyrészt plusz információkat tartalmaz, pl Braille-írás. Valamint én azért veszek meg könyvet így, mert tudom nagyobb előszeretettel kézbe veszem, kölcsön tudom adni, kedvcsinálónak, esetleg később gyermekeimnek ráhagyományozni. Sztem mélyebben, magasabb szinten rögzülnek így megszerzett információk.Persze a elektronikus kiadásoknak is előnye, könnyeben kereshető, így kivonatozható, idézhető, pl iskolai tanulmányozható. Jobban mobilizálható, dimenzióiban nagyobb gyűjteményt, így szélesebb látókörhöz lehet jutni.
[ Szerkesztve ]
-
Frawly
veterán
válasz zoltanz #21860 üzenetére
Szerintem félreértetted, itt wiki-n most nem csak a Wikipediát értették, hanem mindenféle oldalon elérhető, FAQ-ként és doksiként elérhető Wiki oldalakat. Pl. Arch, Debian, Gentoo Wiki, PC gaming Wiki, Duke Nukem Wiki, stb..
A rendesen megírt szövegnek sose lesz párja. A könyvek sem avulnak el soha, maximum ez a nyomtatott, kötött formátum, amibe csomagolják őket, és átalakul digitálissá, ami elbír extra utánformázásokat, linkeket, egyéb beágyazott anyagokat. Plusz ha plain text alapú formátum, akkor könnyen, dinamikusan igazodik bármilyen kijelzőméretre, felbontásra, stb..
Plusz a szöveges elektronikus doksiknak van egy olyan előnye is a videóval, meg nyomtatott anyagokkal szemben, hogy kereshető benne a szöveg, akár regexp-pel is. Plusz kiexportálni is egyszerű belőle részeket, a hagyományos kiadók ezért is idegenkednek tőle, mert jajj, el fogják lopni.
-
Apollyon
Korrektor
-
zoltanz
nagyúr
válasz Apollyon #21852 üzenetére
"De persze a mindenféle wiki a neten is még szöveges + kép alapú, néha gif-ekkel, de alapvetően ott sem videókat kell nézegetni. Meg azért, ha beüt a háború, vagy akármi, az írott szöveg mindig jobban konzerválja az információt."
A wiki-n sem érdemes készpénznek venni mindent, van hogy minden hivatalos alapot nélkülöző irodalomból merítenek infókat. -
Frawly
veterán
Igen, ha jól emlékszem, még tavaly augusztusi. Rég nem játszottam a játékkal, eleve ritkán kapcsolom be a gépet is. Ami meglepett, hogy nem egy csöppség. Persze egy 89 gigás játéknál a játék méretének +10%-a reálisnak tűnik. Meg ahogy írod, ez egy online frissítés volt, és online-ban nem tolom a gyopár netem miatt. De frissíteni meg muszáj, mert ha nem teszem, nem enged vele játszani offline sem.
De ha már játék: tud valaki elérhetőséget a vektorgrafikuás Asteroid-játékhoz? A klasszikushoz, fekete képernyőn fehér egyenes vonalakkal van rajzolva. Felújított, modern grafikás szutykokat találok, az eredeti játékot, vagy annak autentikus portját viszont nem.
[ Szerkesztve ]
-
Frawly
veterán
Az is nagyon jó lenne, ha végre megcsinálnák, hogy a linuxos tty támogasson 16 színnél többet. Mert a grafikus módja hiába támogatna többet (mondjuk 24 bites FullHD-ban fut épp), maga a tty kerneldriver van úgy megírva, hogy csak 16 színt tud. Ez elég sajnálatos, ha nem is default beállításként, de lehetővé tehetnék. Mindjárt a truecolort is.
Már Vifm-nél is szidom a fejlesztők női felmenőjét, mert csak 256 színt támogat. Pedig sokat használom, de így csak harsány színtémákat tudok bele fabrikálni.
-
Frawly
veterán
válasz Apollyon #21854 üzenetére
Ebben lehet igazad van. De akkor se jó, egy fórumon emiatt kritikus tömeg alá megy a forgalom, és emiatt elhal az egész oldal, és azoknak se lesz jobb infószerzése, akiknek nem felel meg a FB.
Most frissítettem Win10 1909-et 20H2-re. Hát, eltartott egy darabig, majdnem egy óra, igaz abból felet töltötte, pedig a gép se gyenge, és ennél kevésbé tápos gépeken is volt már rövidebb verzióváltásom. Egy teljes Arch telepítés összes csomagja felfrissül nem egészen 10 perc alatt, a tényleges telepítési idő kb. 1 perc, a többi letöltés ott is.
De annyiból a MS meg van dicsérve, hogy a főverzióra upgrade-elést követően voltak még frissítések, de azokat párhuzamosan töltötte, és némelyiket a letöltéssel párhuzamosan telepítette. Ez se igaz, kellett hozzá 21 évet várni.
Közben meg a Steamben is frissült a GTA V, nem volt szívbajos, lerángatott egy 8,6 gigás frissítést. Úgyhogy elvolt a gép egy jó darabig, igaz nem is volt sürgős, másodlagos gép, ritkán használom, akkor is csak játékra, elpöfögött most magában, bár a letöltéseknél foglalta a netet.
-
Frawly
veterán
válasz Apollyon #21852 üzenetére
Tovább mentem, mert ez nem csak az üzenetküldésre igaz. Az ilyen fórumoknak nem is a fragmentáció a baja, hanem a Facebook, YouTube nyírja ki ezeket jó néhány éve már. hwsw is erre a sorsra jutott, igaz ott az üzemeltetők spúrkodása, és hibás menedzserkedő szemlélete, hanyagsága is hozzájárult ehhez. Egyébként fórumoztam én mindenhol, hwsw előtt már regelve voltam a PH-n (igaz csak pár hónappal előtte, 2004 június környéke), meg akkor már egy ideje a hardwareoc.hu-n fórumoztam, ami előbb átalakult hoc.hu-ra, majd a fórumot újrakezdék, majd megszüntették. Próbálkoztam sg.hu, index.hu, stb. fórumaival is, de azok mindig is sokkal igénytelenebbek voltak, főleg informatikai témában. prog.hu, linuxmint.hu, ubuntus fórum, stb. nem különben színvonaltalan. Talán linuxos témában a HUP van, ahol talán érdemes lehet fórumozni, hozzászólni.
-
Apollyon
Korrektor
válasz Frawly #21851 üzenetére
Egy kicsit már továbbmentél, az említett példában üzenetküldésről volt szó, tehát nem faxbúk messzendzsereznek, meg emaileznek, hanem beszélnek a PT-jükhöz (personal terminal) és úgy küldik el az üzenetet.
Én is jobban szeretem az írott szöveget, ilyen ph-s videóteszteket soha nem is néztem és nem is fogok. Ugyanez bármilyen másik techoldallal.
Illetve nem tudom mióta használod a ph-t, azt vágom hogy hwsw-s vagy eredetileg, de régen, amikor még nem volt logout (2007 előtt) sokkal jobb volt a fórum a "klasszik topikokkal". Persze jó, hogy azóta van összefoglaló, és nem kell a basic infókért az első hsz-hez lapozni (nálam a legújabb hsz van legfelül), de amióta blogolnak, eleggé fregmentált lett a fórum.
Írom ezt azért, mert oké, hogy megmaradt a közöttünk lévő txt alapú információcsere, de sokan fórumos kérdés helyett blogot nyitnak, és egy témának lesz (van) 1000 külön topik, ahelyett, hogy sokan egy témában csoportosulnának, és egy helyen meg lehetne találni sokkal több mindent, álá kereső. Szóval már ez sem olyan hatékony, ha normál infó kell.De persze a mindenféle wiki a neten is még szöveges + kép alapú, néha gif-ekkel, de alapvetően ott sem videókat kell nézegetni. Meg azért, ha beüt a háború, vagy akármi, az írott szöveg mindig jobban konzerválja az információt.
[ Szerkesztve ]
#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.
-
Frawly
veterán
válasz Apollyon #21848 üzenetére
Nem csak a videóküldözgetés nem jön be nekem, hanem semmi ilyen multimédia formájában küldött üzenet, információmegosztás. Mert nagyon emberközelinek tűnik, de az időm pocsékolja. Mire végignézek nem tudom hány perc videót, vagy meghallgatok egy podcastot, addigra írott anyagból elolvastam volna ugyanazon időegység alatt min. 50× annyit, amiből min. 20× annyi információ elért volna hozzám. Minimum, mert ha nagyon jól megírt, összefoglaló jellegű anyag, akkor akár 100× többet.
Már a YouTube-on sem szeretem a telepítési, programozási, stb. tutorialokat. Egyrészt a fentebb említett okból, hogy 1-2 órás videó, mire feltelepíti az adott disztrót, közben meg ugyanazt sokkal gyorsabban el lehet olvasni az Installation Guide alatt a disztró oldalán, plusz amit a videón mutat, annak a fele egyéni beállítás, egyéni szokásokhoz és egyéni hardverhez, ami nekem irreleváns. De a sok noob meg ragaszodik hozzá, mert legalább konkrét példát lát maga előtt, hogy hogyan kell telepíteni. Közben meg ha a disztró oldalán olvassa, ott aktualizálva van, meg csak egy pár KB-ob szöveg és nem kell végignézi egy nagy felbontású, több száz megás videót. Csak az túl sok embernek büdös, hogy írott szöveget normálisan elolvasni, megtanulni értelmezni.
A lényeg a lényeg, a jól leírt szöveg a leghatékonyabb információmegosztási módszer, ezt semmilyen modernebb, videózós, csilivili technológa nem fogja kiváltani. Oktatásban is próbálkoznak vele, interaktív anyagok, okostábla, okosbili, amibe lehet okoskaksizni, de igazából dedó szint, és nem hatékony.
Egyedül ott van értelme ennek a videón mutogatós oktatásnak, amikor valami készséget adnak át, főzés, kiejtés, hangszertanulás, egyéb kézügyességi dolog, amit nem lehet annyira leírni, hanem muszáj elmutogatni, több szögből levideózni, demonstrálni, mert szövegben csak hosszan, körülményesen lenne körülírható és sokan nem tudnák elképzelni. Vagy pl. ha kifejezetten valami művészeti dolgot kell bemutatni, festmény, zene, akkor azt tényleg csak úgy lehet, ha hallja az ember, meg látja vizuálisan.
De ugyanez van, amit a kezdők sem bírnak megérteni az itteni linuxos topikokban. Hogy miért írunk terminálos parancsokat, mikor ők terminálozni nem akarnak, miért nem lehet inkább GUI-ban elmutogatni. Azért. Mert kell hozzá egy rakat screenshot, és minden grafikus felületre, WM-re, DE-re lehetne külön leírást adni, a végén lenne vagy 100 oldal, áttekinthetetlenné dagadna. Míg Bash vagy valami shell terminállal vagy konzollal minden disztrón van, és parancsok java része épp úgy működik, a valami parancs vagy progi nem fut le, látszik az írott kimenetben a hiba, szövegként kivágható, plain textbe exportálható, ide hozzászólásban beilleszthető. Plusz az, ami GUI-ban egy csomó kattintás, elrejtett menüpontból nyíló rendszerbeállító ikon, 20. alikonjának 5. fülének utolsó gombjára előjövő rejtett párbeszédablakában külön jelölőnégyzetre előhozható, default inaktív beállítást végigkattintgat az ember, ugyanaz terminálban egyetlen jól célzott parancs (aminek jó részét végig se kell írni, hanem Tab-ra lehet egészíteni), vagy egy konfigfájlba beillesztett egyetlen sor. És akkor nem értik, hogy miért nem GUI-n mutatom, mert biztos elitkedek. Azt se szokták megérteni, hogy az Arcnak se véletlen, hogy nincs telepítője, nem kicseszésből, hanem testre szabási és hatékonysági okokból.
-
-
Apollyon
Korrektor
válasz Frawly #21843 üzenetére
A swipe-nak ebben az értelemben nincs magyar neve, nálam a telefonon a ms-féle swiftkey van, magyarra állítva is úgy mutatja, hogy "flow".
Nekem is csak úgy "kényelmes" a tapicska gépelés, hogy a billentyűzet előre felajánlja a szavakat, így kb. sosem kell végigírnom, és tényleg hasznos, mert ha valaki más telefonját kell állítgatnom, az igazi fájdalom, hogy neki nem ez van, és minden szót az utolsó betűig kell begépelni, mert én is eltévesztem, de úgy, hogy nincsenek vastag ujjaim.Az Expanse-os üveglap telefonon sem szoktak gépelni, meg nem rémlik, hogy gépelnének egyáltalán valahol is benne, mindig videóüzenetet küldenek egymásnak, ez az általános, maximum hologramokat tapicskolnak, még az űrhajókat is joystick-kal (azokon vannak gombok) meg érintőképernyővel irányítják.
De azért érezni, hogy ezek a kütyük nincsenek annyira részletesen bemutatva, nagyrészt inkább a színészt mutatják, meg a nézőnek is fontos részleteket a kijelzőkön, mintha ügyelnének arra, hogy ha nem abba az irányba megy majd a fejlődés, akkor a sok kellék ne avuljon el (mint pl. régebbi Star Trek sorozatokban ugye, a kis sípoló prüntyögő vackok).
Akárhogy is, nekem nem jönne be a videóüzenet küldözgetés, meg szerintem nem lesz ez általános, mivel nem privát, így halványan arra mernék tippelni, hogy azért a fizikai billentyűzetek nem fognak eltűnni a számítógépeknél/notebookoknál.
#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.
-
F34R
nagyúr
-
zoltanz
nagyúr
válasz Apollyon #21842 üzenetére
Én nem hiszem, hogy ilyen átlátszó házas, hologramos szemüveges dolgokra egyhamar igény legyen.
AppleWatch is akinek van, nem használja ki, csak státuszimbólum, kiegészítő divat cikk.
Igen nekem is tetszenek ezek a kompaktabb netbook-ok, volt is több, igaz a bővítési lehetőségeik korlátozottabbak. Költséghatékony, célszerű eszköz.
Tábla gépket én is kiegészítő fizikai billentyűzettel tudom csak elképzelni, normális felhasználásra.
Desktop (Linux-os, Armbian) Os szépen megy Arm-es gépeken is.[ Szerkesztve ]
-
Frawly
veterán
Valahogy ez a Linuxnak egy általános vonása. Sok minden elég felületesen van rajta megcsinálva, fájlhozzáférés (fenti sudo-s példa), scriptekben a párhuzamos indítás (parallel csomag nem mindig megoldás), de pl. ha a kernel nyújtott volna interface-t a eseménykezelésre, akkor a már említett párhuzamossággal lehetett volna gyorsabban bootolni, és Poetteringnek sem lett volna kényszere, hogy feltalálja a kereket systemd formájában. Vagy pl. ha lenne ilyen átmeneti, eldobható jogosultság, akkor a GVFS-eseknek nem kellett volna ezt az admin:// dolgot implementálni, hanem lenne erre általános megoldás, ami minden programmal működne.
Vagy pl. a felcsatolás is állandó probléma, hogy root kell hozzá, meg fstab-os trükközés (meg eltolódó meghajtónevekkel szórakozás, és a probléma elfedése UUID-kel), meg fene tudja mi, meg mindenféle automounter service, ami mindenféle ideiglenes megoldással csatol (hol /media/ /run/media /mnt), stb..
Vagy pl. ahogy az Arch topikban jelezte a kolléga, hogy szeretne egy mappában több fájlt is betömöríteni, de tar nélkül, hogy ne solid tömörítés legyen, hanem a fájlokat az egész archívum kibontása nélkül közvetlenül egyenként is ki lehessen bontani (ahogy a rar, 7-zip, pkzip, arj mindig is alapból csinálta). Most ugye az a rendszer van, hogy a linuxos tömörítők előbb tar-ba másolnak mindent, majd azt tömörítik be, mivel a linuxos tömörítők csak fájlonként tudnak tömöríteni, minden fájl külön archívum alapon.
Vagy pl. csomagkezelők még mindig nem tudják hogy párhuzamosan töltsenek csomagokat, meg párhuzamos legyen a csomagletöltés és telepítés (nyilván letöltés alatt csak azt lehet telepíteni, amihez minden leért, függőségek is). De szintén csomagkezelő, nem tudnak párhuzamos adatbázist tartani a csomagokra és fájlokra, pl. pacman alatt építünk csomagindexet pacman -Syy-nal, akkor azzal fájlokat nem lehet keresni, csak csomagokat, fájlokhoz pacman -Fy-nal kell indexet építeni.
Fájlindexelés nem különben dettó ugyanez, fájlrendszer szintjén kéne megoldani, és nem a DE-k találnák fel az idióta, bloat megoldásaikat erre, amivel be tudják akasztani az egész gépet.
Nagy klasszikus a sok hangrendszer is, eleinte volt az OSS, aztán a Jack, majd jött az ALSA, majd az ALSA fölé húzott Pulseaudio, most behozzák a PipeWire-t, és egyik sincs normálisan megcsinálva, mindnek van bibije, végül mindig dobják az aktuálisat egy másikért.
Vagy pl. X.org, sokáig olyan alap dolgokat nem tudott, mint a VSync, FreeSync, és ehhez DRI gyorsításos trükközés kell, és/vagy kompozitorral ökörködés. Jó, ezt megoldja a Wayland, de kezdeti stádiumban van még így 10 év után is, nem terjed eléggé. Így jobb híján a driverekre hárítja át ezt a X.org.
A nyomtatásról meg nem is beszéljük, a CUPS egy megint csak Macről átmentett megoldás, ami nem épp a legfelhasználóbarátabb, legbiztosabb. Jön majd a Pappl a kiváltására, azt még nem néztem milyen.
[ Szerkesztve ]
-
Frawly
veterán
válasz Frawly #21843 üzenetére
(P:J)LOL, distrotube biztosan olvassa ezt a topikot, vagy valaki közületek irkál be neki. Most pont az RSS-ről volt szó, erre pont nem egy RSS readerről jelent meg most videója? Igaz valami érdektelen, rustos, Gome-stílusú, átlag GUI-s progi, csak az egybeesés érdekes. Ez már nem az első, volt már hasonló, mikor arról közölt le videót, amiről itt is épp volt szó. Vagy csak ennyire azonosan forognak a linuxosok agyának fogaskerekei.
De ha már hozzászólok, támadt egy ötletem. Implementálni kéne Linuxban az ideiglenes jogosultságokat. Úgy értve, hogy pl. mikor egy olyan fájlt kell szerkeszteni, ami csak rootnak lenne hozzáférhető, de magát a text editort nem akarjuk a root nevében futtatni (hogy ne a root, hanem mondjuk a user home-es beállításaival fusson). Erre van is korlátozottan lehetőség, pl. ha fut GVFS és egy GVFS képes editor, akkor lehet a fájlra pl. úgy hivatkozni hogy admin:///etc/fstab. Ilyenkor is bekéri a jelszót, de maga a text editor a user nevében fut, de a fájlt root nevében éri el. Hasonlóra van lehetőség sudo-nál, a sudoedit (vagy sudo -e) kiadásával, de ez nem a legjobb, mert a fájlt átmásolja a /tmp-be, és onnan nyitja meg, majd a szerkesztés végeztével (mikor kilépünk az editorból) onnan felülírja vele az eredeti fájlt. Így pl. az nem lehetséges, hogy csak mentjük a fájlt kilépés nélkül, hogy teszteljük a konfigot, mert nem íródik vissza, míg az editorból ki nem léptünk. Ráadásul ehhez a sudoedithez hasonló megoldása nincs a sudo-helyettesítőknek, pl. doas.
Ezt elég lenne a shellekbe implementálni, hogy pl. ! jelet tennénk a fájl elé, akkor bekérné a root jelszót, de csak a fájlt érné el így, a progi a user nevében futna. Vagy lehetne ideiglenes, egyszer használatos jogosultságot osztani, ezt kiosztaná, ahogy az user elérte a fájlt, majd lezárta, onnan érvényét vesztené.
Mert ez így elég gáz biztonságilag, hogy az egész editort vagy egyéb alkalmazást kell a root nevében futtatni. Meg kényelmetlen, mivel a root-nak ilyenkor disztró-default beállításai futnak, amik nincsenek testre szabva (színtéma, beállítások, saját billentyűk), ezért kényelmetlen vele dolgozni. Ezt ki lehet védeni, hogy mindent a root fiókban is testre szabunk, de ez megduplázza a konfigurálási munkát.(/P)
[ Szerkesztve ]
-
Frawly
veterán
válasz Apollyon #21842 üzenetére
A netbookok nem haltak ki, de visszaszorultak az 5-10 colos ARM-es gépek választékára, meg ARM-es táblagépek is ott vannak. Az x86_64-es netbookok gyártását szüntették be, mert a 12-13 colos x86_64-es szubnotik kiváltották normálisabb minőségben, meg szintén az x86-os tabletek, féltabletek (pl. MS Surface Book), amik tabletek, de hozzájuk lehet csatolni billentyűzetet is, és akkor átmennek laptopba. Vagy hátra lehet hajtani visszafelé a billentyűzetüket, és akkor megint táblagépek lesznek.
Az ilyen üveglapos tapicskolásnak az a hátránya, hogy pl. szöveg és utasításbevitelnél nem hatékony, hiába néz ki jól hologrammal a sci-fi filmekben. Erre bizonyíték az érintőképernyőn való gépelés nehézsége. Ikonokat tapintani könnyű rajta, meg swipe-olni (tényleg, ennek mi a magyar neve?), de gépelni rajta kínlódás, még prediktív bevitellel is.
A netbookok nekem is tetszettek, de mindig is csak alsó árszegmensben jelentek meg, silány minőségben, túl gyenge hardverrel, túl igénytelen kijelzővel, ócska minőségben gyártva. Plusz a gyártók upgrade-et sem engedtek, mert mindent odaforrasztottak, de nem azért, mert a vékonyság, stb. miatt arra kényszerültek, hanem csak simán görénységből, mert amúgy majdnem teljesen sztenderd laptop-alkatrészek voltak bennük, SODIMM, miniPCI Wi-FI, SATA-mSATA meghajtók, stb. És nem csak az, hogy odaforrasztották, hanem ilyen 0,5-1-2 giga RAM-on ragadt így a gép, ami már ezeknek a gépeknek a megjelenésekor is kevésnek számítottak, akkoriban az XP SP3 is épp hogy csak ment 1 giga RAM-mal, 0,5 gigával nagyon döcögött, min. 2 giga kellett neki, a Win7-nek meg már akkor is kevés volt a 2 GB is. A sok 32 bites disztrót és OS-t is ezek az odaforrasztott vagy chipsetkorlát miatt nem bővíthető RAM-os gépek tartották életben, ezért nem tud végre kihalni a rákba. Így én ennek örülök, hogy végső soron kihaltak ezek a netbookok, megszűnt velük együtt egyfajta óriási igénytelenség. Pedig maga a termékkoncepció nekem is tetszett az apró mérete miatt, ha normálisan megcsinálják, simán használhatóbb lett volna, mint a táblagépek és az okostelók.
-
Apollyon
Korrektor
válasz Frawly #21839 üzenetére
Valami kicsi, x86-64 platfomros, billzetes gép 8-16 giga rammal és hosszú üzemidővel nekem ma is bejönne, de nincs, mert okostelefon járvány van, már mindent is azon kell intézni, szóval bilibe lóg a kezem.
Az okostelefon végállomása egyébként szerintem valahol az Expanse-ben is látható üveglap lesz hologrammal, vagy az agyba és szembe építhető cucc valamelyik Black Mirrorből, illetve az egyik filmből.
Vagyis az még messze van, így már örökre lőttek a jó minőségű notebook érának. :/
#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.
-
Frawly
veterán
válasz zoltanz #21840 üzenetére
Abban nem tévednek, hogy a Mint jó, mert az kezdőknek amúgy tényleg ideális. Lenne. Kicsit korszerűbb gépre, erősebb C2D vagy C2Q, korai Core i-k, ezeknek megfelelő AMD, min. 4 GB RAM.
Nyilván i3wm nem játszik egy kezdőnek, de egy IceWM elmehet. Fapadosnak, Win9x-szerűnek fogja érezni, de azért meg lehet csinálni szépre, és hasít, mint állat. Az IceWM ugyan pálcika WM, de hagyományos desktop metafora, alap kiszerelésben van panelje, alkalmazásindító menüje, háttérkép- és témakezelője, automata indítókája. De ugyanígy jó az FVWM, JWM is, de azt nehezebb belőni jóra, meg nehezebb egy kezdőnek átkonfigolni. Játszhat még az Openbox, Fluxbox. Az olwm, TWM, hasonló már túl fapad, az hiába nem tiling, emészthetetlen.
Cinnamon semmiképp, de 1 GB RAM-ra a Mate is túl húzós. Nyilván lenne egy nagy rakat tiling is, de az a célközönség miatt kiesik. Persze több RAM-on, akár már 2 GB-on játszhat az LXDE, Mate, Xfce, Trinity is, mert a proci talán elviszi ezeket is, a RAM szokott lenni 4 GB alatt a szűkebb keresztmetszet. Főleg ha szabad memóriát kell hagyni böngészőnek, LibreOffice-nak.
Böngészőből is meg kell válogatni mit tegyünk fel kevés RAM-ra. Firefox, Pale Moon. Chrome és az azon alapuló böngészők óriási körben felejtősek, Opera, Vivaldi, Brave, Chromium, Edge, stb.. A Midori, Falkon, qutebrowser, Slimjet meg nem kompatibilis semmilyen elterjedt plugin-nel, meg egy csomó oldalt nem, nem jól, túl lassan jelenítenek meg, ráadásul ezek a progik is meghíztak mára, alig takarítható meg velük erőforrás. A böngészés a leggyengébb láncszem ezeken a régi gépeken. LibreOffice még kiváltható AbiWord, Gnumeric, GNU Plot együttesével, meg esetleg kiváltható lenne valami webes Office-szal (MS 365, Google Docs, WPS/Only Office), de megint visszajutunk oda, hogy ez utóbbihoz megint böngészés kell és újfent gyenge láncszem.
Meg az a baj, hogy valaki minél kezdőbb, minél windowsosabb szemléletű, annál inkább csak bloat progikkal lesz el. Így én nem is szoktam nekik javasolni, hogy linuxozással, meg pehelysúlyú alternatívákkal kísérletezzenek, mert a tudásuk nem elég hozzá, szemléletük nincs meg, így csak keserűség szokott lenni a vége. Nehezen, de meg szokták érteni, hogy két véglet van:
1) akar tanulni, akar informatikailag fejlődni, akkor használhatóvá tud tenni egy régi gépet, de munkát kell beleölni
2) nem akar tanulni, windowsos-átlag élményt akar, nem érdekli hogy működik, nem hajlandó munkát beleölni, akkor viszont ezt pénz beleölésével lehet csak kiváltani, és venni egy korszerűbb gépet, ha nem is vadiújat, de egy normálisabb, megfizethető használtat, vagy refurbot. Más nincs, valamit bele kell ölni, nem csak Windowshoz, de Minthez, Ubuntuhoz is. Olyan nem lesz, hogy csoda OS, böngészés is 15 évvel ezelőtti igényen majd elmegy ingyen, a jelenlegi elavult gépen, úgy, hogy mindenben Windows-szerű marad, tanulni sem kell hozzá, stb.. Erről lehet álmodozni, de nem fog valóra válni, vagy akkor erre használjon okostelefont, tabletet, de oh wait, azt is meg kell venni, pénzbe kerül, az se windowsos szemléletű, stb.. Valamit bele kell fektetni a projektbe ahhoz, hogy megtérülés, előrelépés legyen.Meg ugye eközött vannak átmenetek, hogy valamennyi tanulásra, kompromisszumra hajlandó, akkor nem kell annyi pénzt költeni, ha nem hajlandó, akkor egyre inkább bele kell nyúlni a zsebbe. Egyfajta egyensúlyi pontot lehet tolotgatni a két véglet között, hogy melyikhez legyen közelebb. A Mint Cinnamon a pénzköltős végén van a spektrumnak, akár jóléti csomag, akár stock Mint.
[ Szerkesztve ]
-
zoltanz
nagyúr
válasz Frawly #21839 üzenetére
2 magos Atom procis gépen 1GB Ram-mal nagyiknak tökéletes, csak összezavarja ha használhatóan fut a rendszer, (így fiatalosnak és frissnek érzi magát)
Meg hát ha fentről megmondták Mint az jó, akkor ennyi. Mi a közigazgatásban Windows-ozunk meg MS Office, de ez ne érdekeljen, (nem mind ha irigyelném)
Mondjuk elképzelem ahogy egy volt Windows user meglátná az i3wm-et.[ Szerkesztve ]
-
Frawly
veterán
El se hinnéd, hogy hány embernek van még olyan gépe, úgy, hogy használja is. Az is igaz, hogy alapvetően eee PC-k között is nagy a különbség, vannak kicsit táposabb, erősebb Atom meg AMD procival ellátott modellek, amik sokszor 2-4 magosak, néha 2 GB RAM-mal vannak szerelve, meg ilyen 1 GHz körüli, vagy az alatti, egymagos szutykok fél-egy giga RAM-mal, az húzósabb.
Persze a 2 GB se elég böngészni, nem hogy az 1. Az semmiképp nem lesz jó élmény, mindegy milyen OS vagy milyen disztró van a gépen. Mennek böngészők ezen memómennyiség alatt is, de azok a nem mainstream, nem standard böngészők, amikkel sok oldal nem jelenik meg jól, sokféle tartalmat nem támogatnak.
A Linux Mint meg szerintem határozottan nem való eee PC-re, főleg nem a Cinnamon-verzió. Arra inkább MX, AntiX, Arch32, Devuan szigorúan max. IceWM-mel, annál nagyobbat nem sok értelme van feltenni, az Openbox, Window Maker méretű WM határeset, az LXDE, Xfce, stb. már túl sok, tehát itt nem a Cinnamont meg a Mintet ekézem. De az is igaz, hogy ilyen gyenge meg kevés RAM-os gépekre a legtöbb mainstream alkalmazás sem való, pl. LibreOffice, Electron alapú appok (Visual Studio, Skype, Viber, Messenger, stb.), nagyobb Qt4-5, Gtk3 alkalmazások.
Nekem is volt ilyen szutyok, 1 gigás gépem, pár évvel ezelőtt, mikor annyira meg voltam szorulva anyagilag, meg rosszul is döntöttem, mikor vettem, de akkoriban azért borderline használható volt, igaz pain in the ass volt már akkor is, legjobban 32 bites Arch ment rajta, amin bepróbáltam sok mindent, i3wm, IceWM, Openbox, LXDE, ezek azért szépen mentek, Pale Moon volt a böngésző, emellett lxterminal, lxtask progikat használtam, a text editorra nem is emlékszem mi volt, médialejátszónak mplayer alapú SMPlayer futott, szöveges doksikat XeTeX-kel csináltam. Az is igaz, hogy akkoriban javarészt GUI-s programokat használtam, de az egész cucc akkor is jobban futott Linuxszal, mint WinXP, Win7 Starter, Win7 Home, stb. szutykokkal, már eleve a XP nyögve nyelős volt rajta. Ma már talán még jobban le tudnám vinni az erőforrásigényt, terminálos TUI/CLI progikkal, de sok értelme annak se lenne, meg a gép sincs meg már rég, eladtam valakinek, aki előre tudta, hogy szar, de speciális munkához kellett neki, terepen hurcolta az autóban, és szempont volt, hogy kicsi gépnek kell lennie és hogy egy speciális térkép-irányítószámos legacy XP only alkalmazást elvigyen XP-vel. Ha meglenne még, és kedvem szottyanna ilyennel játszani, akkor egyébként BSD-t tennék rá, valami IceWM, JWM, dwm, vagy hasonlóval, de csak ökörködés szinten, mert úgy se lenne szerintem túl sok mindenre használható.
-
zoltanz
nagyúr
Letölthető a "jólét" Digitális Jólét Program (DJP) köz számára is elérhető ingyenes programcsomagja.
Lehetővé teszik a számítógépes munkavégzés, tanulás és szórakozás mellett a hivatali ügyek elektronikus intézését is. Linux Mint-es 20 lapokon: (1 gigabájt RAM-ot, 20 gigabájt tárhelyet, és máris 1024x768 pixelben szolgáltatja a számítógépezés élményét)
Gondoltak az idősebbekre, kész profilokkal, vagy a gyerekekre, korlátozott tartalom szűréssel.
[link]Futni fut, 1 GB RAM-mal böngészésekor nem őszinte a mosolya senkinek. Windows-on még ennyire sem persze...
[ Szerkesztve ]
-
Rimuru
veterán
válasz Frawly #21835 üzenetére
Az RSS a legjobb az olyan dolgok kovetesere ami erdekel, nem relevans dolgot akkor kapsz ha direktbe kovetsz egy szamodra nem relevans feedet. Ha valaki spamel akkor pedig altalaban van filter, pl a kep minifluxbol szarmazik ott igy mukodik.
Mindent is innen nezek hir, blog, youtube, podcast, twitter, sw release, stb.
Vigyázat, csalok!
-
Frawly
veterán
válasz Rimuru #21834 üzenetére
De, ezt tudom mire jó az RSS, működéséről is tudok, bár arról lehet nem mindent. Annyira nem is mélyedtem bele, mint mondtam, nekem nem jön be. Valószínű az lesz, amit a végén írsz, hogy ezt a Hacker News-t nem ismerem. Még csak nem is hallottam róla, gondolom valami oldal, de hogy ezek a pontok micsodák, arról fogalmam sincs. Egyébként meg ja, ezért nem jó a túlzott tömörség és a kontextus hiánya.
#21833 Apollyon: nálam is ugyanez volt. Főként FF alatt használtam, de megszüntették, meg már előtte sem működött jól, voltak oldalak, ahonnan késve jöttek meg az új tételek a feedről. Aztán próbálkoztam külön klienssel, de azt meg nyűg volt mindig külön előszedni, állandóan elmaradoztam vele, aztán még nagyobb nyűg utána a lemaradást behozni, sok felhalmozott tételt átnézni, aztán azon kaptam magam, hogy kikopott, elő sem veszem. Ez olyan rég volt, hogy akkoriban még Windowst használtam. Lehet valami terminálos linuxos klienssel jobbak lennének a tapasztalataim, bár kötve hiszem.
-
Rimuru
veterán
válasz Frawly #21832 üzenetére
Szerintem nem tudod hogy mukodik az RSS vagy hogy mire jo. Egyebkent a technikai resze (rss) a leglenyegtelenebb pont a hsz-emben csak mivel ezt hasznalom innen jott a context.
Persze ha valaki a HN-t se ismeri akkor lehet hogy o se erti mi van.
Meg rovid amit irtam de nem kell tulmagyarazni (annak aki tudja mi tortenik).
Vigyázat, csalok!
-
Apollyon
Korrektor
válasz Frawly #21832 üzenetére
Én a firefox beépítettjét használtam, az kéz alatt volt, jó volt, aztán megszüntették. Néztem a 3rd partykat, az nekem mind túlbonyolított, nem egykattintásos, meg más UI, inkább nemkell.
#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.
-
Frawly
veterán
-
Frawly
veterán
Jajj, ne is mondd, a dwm panelügyileg rémálom, elég egyszerű unicode nerd karakterekhez (ikonokhoz) szénné kell patchelni. Ha meg simán polybar-t használnék hozzá, azzal összeakad. Tudok erről a rustos dwm statusbar variánsról, majd kipróbálom.
Az előző hsz.-emben véletlenül gépeltem el kétszer is a root windows-t. Természetesen az csak root window, mindenféle s-ses végződés nélkül.
Adtam esélyt a 2bwm-nek, de megint gyorsan dobtam. Induláskor elrejti az egérkurzort, amit elő sem lehet hozni. Aztán ahogy indítok egy alkalmazást, akkor sem jelenik meg, kitakaródik, de már előhozható, de ahogy elindítok egy újabbat, vagy átváltok másikra, akkor megint elrejti, és az egér mozdításával elő kell hozni. Ráadásul mikor van is egér, akkor a root window felett ilyen ocsmány default X lesz belőle. Kár érte, mert a 2bwm is majdnem ott lenne, egyszerűbb, együttműködik a polybar-ral, szóval még egyes pontokon hiába is lenne jobb a dwm-nél, ha az egérkezelést ennyire tönkreteszi.
-
Frawly
veterán
Ja, azon se lepődnék meg, ha a mangás unixpornos rice-olások mögött is ők lennének, az ízlésvilágot simán meg is magyarázná
Igazából még Torvaldsnál is elképzelhetőnek tartom, hogy svédben kimenekült szíriai migránsok sarja, akik átköltöztek Finnországba
Ez a mako amúgy waylandes tool, és nem csak azért forkolták a dunst-ot, hogy legyen egy felesleges n+1. klón, hanem Wayland alatt nem működnek a X.org-ra írt értesítők, mivel nem tudják a root windowst birizgálni, meg elintézni, hogy ne takarásban jelenjenek meg valamelyik ablak alatt. Mert hiába van ott kompatibilitásból az XWayland köztes réteg, ami egész jól emulálja egyébként a X.org-ot azoknak az alkalmazásoknak, amelyeknek szüksége van erre, de pl. a Wayland képernyőkezelésével, jogosultságaivel nem tudnak mit kezdeni, azt nem tudják felülírni. Így az ilyen toolok, mint xrand, sima X-es redshift, X-es képernyőlopók, képernyőrögzítő toolok, X-es zárolók és root windows manipulálók nem működnek, ezekből muszáj waylandes változatot írni. Tehát nem az van, mint a Rust-hipsztereknél, hogy csak azért írják át a less-t, meg a grep-et, mert most menő mindent Rustban újraírni.
-
Frawly
veterán
válasz Rimuru #21825 üzenetére
Szerintem ezzel nincs gond. Eleve egy minimalista progi, nem is néz ki rosszul, és egyes esetekben valóban akár hasznos is lehet, ha van notification visszajelzés egy fontos műveletről, és meg lehet bizonyosodni róla, hogy tényleg rendben lezajlott, anélkül, hogy külön terminálban vagy logban kéne ellenőrizni, meg felesleges szutykot kitenni hozzá állandó megjelenítésre a panelra. Ráadásul csak addig foglal, míg épp fut, értesítést tesz ki, utána kilép, vagy visszaveszi magát minimális memófogyasztásra. Szóval ez nincs ellene a minimalizmusnak semmilyen szinten. Én csak azért nem használok ilyet, mert nincs rá szükségem, nem azért, mert annyira bloat lenne. Meg felőlem egyébként mindenki azt használ, meg olyan minimalizmusszinten, amit akar. Én csak általános jelleggel szoktam minimalizmusról és elérhető hatékonyságról, meg ennek kifizetődéséről elmélkedni.
Amúgy nézegetem Luke Smith egyik régi st-build videóját, amiben az általa bele-patch-elt feature-öket és keybind-okat ismertetni, mert az ő buildjét próbálgatom. Amitől ledobta az agyam a szíjat megint, az az, hogy mennyi arab név kommentel a videói alá: Ajwad, Simohamed, Abdul, Ahmed Khaled, Ahasib, Mesbah, Mahbub. Persze ez nem mind arab, lehet többsége ázsiai vagy fekete iszlám (még 1-2 indiai is lehet benne), de akkor is durva, hogy egy eléggé radikális (majdnem szélsőjobb-gyanús) amerikai fehér csávó techvideója alatt tobzódnak ezerrel. Félre ne értsetek, nem vagyok ellene, hogy ezek a népek is kupálódjanak, meg soviniszta se vagyok, csak így furcsa, mert ilyet nem szoktam látni, valahogy ezek a népek nem szoktak ilyen témában érdeklődni, főleg nem ilyen tömegesen. A végén még kiderül, hogy Luke tanítja be az Iszlám Állam egész hadseregét tech szempontjából
-
Rimuru
veterán
Minimalizmus, nem minimalizmus de felraktam egy mako-t... talan stumpwm ota nem volt fent semmi hansonlo.
Vigyázat, csalok!
-
Frawly
veterán
válasz zoltanz #21822 üzenetére
Milyen GPU? Tudtommal a nyílt GPU driverek közül egyik sem támogat OpenCL-t, és disztrók közül sem szállítja semmi default telepítésben. Ami persze nem baj, mert átlag felhasználónak nincs rá szüksége, megint csak +1 feleslegesen telepített és futó bloat lenne. OpenCL-t csak modellező, szimulációs, coinbányász, lineáris algebra, végeselemszámítós, stb. spéci alkalmazások használnak, ilyeneket átlag ember az életben nem fog használni. Csak feleslegesen telepített feature akkor is, ha fent lenne. Semmit nem gyorsít, nem javít normál alkalmazásokon, amik X.org-os mesa + kerneldriver + direct renderinget használnak, esetleg OpenGL-t vagy Vulkant, meg valami hw-videó-decoding megoldást (ami VA-API-n vagy VDPAU-n alapul) és kifújt, Linuxon még a hw-es videoencodingot se nagyon használja átlag felhasználó. Kb. annyi értelme van OpenCL-t feltenni, mint tensorflow-t, lapack-ot, meg gépi tanulós, mesterséges intelligenciás AI-t, stb.. Vagy Mari néninek Fortran-t, Octave-ot, Sage Math-t vagy Matlabot. Akinek ilyesmikre van szüksége, felteszi magának.
Gimp-nél sem rémlik, hogy támogatná, akár csak valamelyik spéci pluginje is.
[ Szerkesztve ]
-
Frawly
veterán
Ezeket én is csípem, lehet őket használni ASCII screensaver + lockscreen-nek, nem csak ezt a pipe--ot, cmatrix, asciiquarium, sl. Jópofa, egyedi hatása van, egyszerre retró, egyszerre ultramodern, hogy text alapú, ötletes, BBS-es, teletextes hatású. Akár még telnet towel.blinkenlights.nl animációt is be lehet tenni, vagy random helykre kitett tty-clock vagy curl wttr.in kimenetet. Én pont ezért szoktam átlátszó lockscreent alkalmazni, egy ilyen ASCII akármi megy fullscreen terminálban, és ezt nem takarja ki a lockscreen, hanem csak leköti az inputot, és csak jelszóra enged fel, de akkor bezárja a screensavert is automatikusan. Persze egy idő után a képernyőt is kikapcsolom. Jelenleg Termite-ban futó asciiquarium megy egy ideje, és az alock nevű progi lockol, 15 perc után elsötétül a képernyő, +1 perc után életbe lép a screensaver zárolással. Ha valaki a gépen matat, visszakapja az ASCII screensavert, de se egere, se semmi, még azt se írja ki, hogy lockolva van, be kell veretni a jelszót, akkor felold, vagy nem, ha el lett gépelve, akkor nem old fel, de nem szól, hogy nem fogadott el valamit, nincs visszajelzés egyáltalán. A laikusok azt hihetik, hogy lefagyott a gép, pedig egyáltalán nem, csak vakon van zárolva. Az is igaz, hogy a tiling WM egymagában is olyan, mint egy lockscreen, ha nem fut rajta épp semmi, akkor laikus nem tud vele mit kezdeni, nincsen menü, dokk, ikonok, hiába kattintgat akárhová, nem történik semmi, ez alapján megint azt hiheti, hogy lefagyott a gép.
Nekem nagyon tetszenek ezek a megoldások, text progik, karakteres diszitések, képernyővédő-zároló, letisztult, téma és ablakkeretek nélküli pálcika WM, normális háttér, egy szál panel, szép színek. El nem cserélném semmi több száz megás bloat, bumburnyák ablakdiszitett, ablakkeretezett, ikontémázott Win/Mac/tablet-like mainstream DE-re, szerintem annyival letisztultabb, modernebb, absztraktabb, egyedibb, és emellett még gyengébb gépeken is villámgyors, gyorsan frissül, stb.. Ezt nem érti uby, hogy nem azt kell nézni, hogy a Cinmanó meghagy a 12-16 giga RAM-ból 11-15 gigát, és akkor a legjobbabb. Persze, már a Cin is köröket ver használhatóságra a Win8-10-hez meg MacOS-hez képest, de még mindig messze van attól a jóságtól, ami Linuxon elérhető. Kezdőknek jó szolgálatot tesz, de egy idő után érdemes rajta átlépni.
-
-
Frawly
veterán
Jobbnál jobb dizájnokat találok a reddites unixpornon, olyan sokat, hogy linkelni sem érdemes. De ez az egy szemet szúrt még, ráadásul negatív irányban.
Alapvetően jó is lehetne, mert tetszik, amit a felső panellel csinált, hogy elkülönül, meg a panelos feliratokban ilyen háttérképpel egyező színes aláhúzások vannak. Még a betűtípus is érdekes lenne, bár fárasztja a szemet, meg a lekerekítés is merész húzás. Az összkép mégis nagyon ocsmány, az eltúlzott mangamánia és förtelmesen világos-kimosott színek miatt. Értelmes színösszeállítással, megnövelt fonttal ez pozitív értelemben is üthetett volna, óriási benne a potenciál, ami így pocsékba ment.
Néztem a git-en a konfigját, ott irkál egész jó dolgokat, ami megfogott: alkalmazások között nem általános billkombóval vált (pl. Alt+Tab, Mod+Shift+akármi), hanem az alkalmazást indító billkombót nyomja be, ami ha már fut az alkalmazás, még egyszer nem indítja, hanem előtérbe teszi helyette. Ez egy elég érdekes megközelítés, de szerintem nem mindig működik, mert nálam sokszor van, hogy valamiből több ablakot is kell nyitni ugyanabból a progiból, tipikusan terminál, fájlkezelő, és ezekben tarthatnék egy ablakban füleket, de az többet lassítana, mint gyorsítana, meg úgy egyszerre nem látszik több fül tartalma. Mindenesetre értelmes, egyedi emberkének tűnik, csak az ízlése nagyon elcseszett szerencsétlennek. Ez az ízlésvilág még egy 12 éves kiscsajtól is nagyon gáz lenne szerintem
-
Frawly
veterán
Wow, keményen tolja a gyerek. Linux from Scratch, saját maga C++-ban írt floating WM. Amitől hanyatt estem: systemd-vel
10 éves, 2 magos netbookot használ 2 GB RAM-mal (amiből levesz még 0,25 GB-ot a GPU), ezen forgatta az LFS-t, keményebb, mint Chuck Norris. Napokon át fordult neki a cucc. Gondolom azért ez csak egy másodlagos-harmadlagos kísérletezős gép, közben használt valami komolyabbat ennél.
Mindenesetre áll-leejtős, nem csak a minimalizmus, de a rengeteg idő, munka amit belevett, figyelembe véve a gépet is.
-
Frawly
veterán
válasz Apollyon #21814 üzenetére
Ez így igaz, a böngésző így-is, úgy is befalja a magáét, és a böngésző vagy hasonló bloat program (pl. Gnome/KDE utility-k, LibreOffice, Steam, Wine, stb.) épp úgy megeszi ugyanazt a sok giga memóriát, nagy DE és apró WM alatt is, kiegyenlítődik a különbség, és nem sokat nyom a latba, hogy a boot utáni idle fogyasztás 90, 170, 250, 300 mega, vagy 600-1000 MB, mert már nem az fog számítani kellően sok futó proginál, hamar elolvad ez az előny.
Ennek ellenére én erőltetem, mert a minimalista megoldások nem csak a RAM-mal spórolnak, hanem
1) gyorsabban töltődnek be
2) gyorsabban frissülnek update-kor
3) kisebb a kódmérete, kevesebb a függősége (ez pl. Gentoo-n forgatásnál sokat számít, de nem csak Gentoo-n, Alpine-on is, meg ha Arch-on forgatod AUR-os forráskódból, vagy void-src-ből nyomatod, mert mondjuk nincs benne a hivatalos bináris tárolókban)
4) mivel egyszerűbb, nem bugzik, nincs ami eltörjön rajta, míg egy komplett DE-nél, mint az Xfce, rengeteg dolog, komponens van, ami eltörhet, bugokat szállíthat le
5) konfigja mivel egyetlen file, könnyen menthető, visszahúzható, publikálható, verziókövethető (git), később dédunokáknak képkeretben elrakható, stb..
6) mivel nincs nagyon dependency, ezért nem függ systemd-től, Linux kerneltől, hanem futnak a pálcika WM-ek pl. BSD-n, Illumnos-on, stb. is.Egyfajta szabadságot, egyszerűséget, gyorsaságot nyerni velük. Nem is a memóriafogyasztás a fő szempont, de az egy alap mutató, amivel a bloatság valahogy mérhető, de ezt eleve nehéz mérni, kódméret bájban, kódsorok száma, függőségek száma is mind relatív, együttes képet kell nézi, és azt valós felhasználásnál figyelembe venni.
Meg azt is figyelembe kell venni, hogy egymagában a minimalilsta WM nem világmegváltó, csak akkor van értelme, ha a rendszer többi eleme is minimalista. Nálam pl. nincs dbus/polkit (egyelőre még nem gyomláltam ki a mostani rendszer alól, de megtörténik), nincs IPC, nincs login-manager, nincs kompozitor, nincs notification, nincsenek asztali ikonok vagy dokk, nincs alkalmazásindító menü, nincs automatikus fájlindexelés, nincs automata mountolás, stb.-stb., már ez magában hozzájárul a gyorsabb betöltéshez, minimalizmushoz, amit futtatok is, azok 99%-ban terminálban futó Text User Interface-es vagy CLI-s programok, és ezekre épülő scriptek. Így a WM-et leszámítva is egy csomó sallang nem fut a háttérben, aminek meg mégis kell futni, azok ilyen töredékét eszik csak a terminálon felül (a terminál is csak az első terminálpéldánynál fogyaszt mérhető memóriát, a második ablaknál kezdve az összes példány ugyanazokat a shared libeket használja, nem kell azokat újabb példányban újra betöltögetni).
Ez van, a böngészés, játékok, emulátorok mindenképp bloatok, azzal soha nem fogsz tudni mit csinálni. Ezt nem szokták érteni a régi gépre böngészéshez sovány Linuxot kereső laikusok se, hogy tudunk mi sovány disztrót ajánlani, ami jól vagy tűrhetően fut, azzal nincs gond, Dunát lehet velük rekeszteni, a bajok ott kezdődnek, miután beröffent egy modern böngészőt, az szépen a kevés RAM miatt, meg a gyenge proci okán leküldi a gépet a padlóra, méghozzá iszonyat durván, beáll az egész, mint a szög. Szóval nagyon régi gépnél nem az a kérdés, hogy milyen OS-t tegyünk rá, hanem hogy milyen csipketerítőt, milyen virágvázával diszítve.
Persze a böngészők is soványíthatók, about:config-os hekkel, pluginek letiltásával, NoScript pluginnel, videókat lehet nyitogatni natív mpv lejátszóban, lehet csak 1 fülön böngészni, stb., de ezek a technikák is korlátosak, egy szinten túl nem lehet velük memóriaigényt lefaragni. Szarból várat sehogy se lehet építeni.
-
Frawly
veterán
A Lua egy egyszerű, hagyományos script nyelv, azt nem nehéz megtanulni, szintaxisa se bonyolult, majdnem BASIC-hez, JS-hez, Bash-hoz hasonló az egyszerűsége, és még hasznos is megtanulni, mert Lua-t sok minden használ, játékok, neovim (vimscript mellett használható), stb..
De a Haskell az nagyon bonyás, mondom, nem a nyelv, hanem a paradigmája, ez a többi funkcionális nyelvre is vonatkozik, pl. az Emacs-ben használt elisp-re. Így ez engem távol tart ezektől a megoldásoktól. A dwm hiába fapados, az legalább kutya közönséges sztenderd C, az emészthető bárkinek, akinek van egy minimális programozói tudása.
Meg az Xmonad azért sem csábít, mert dwm-klón, csak másban van írva, ha dwm kéne, arra ott az eredeti. Ha valaki scriptnyelven írt dwm-klón-t keres, annak ott a Pythonban írt dmw-klón, a Qtile. De vannak olyan WM-ek, amik Bash-ban vannak írva, igaz azok nem dwm-klónok, de pl. a TinyWM nem csak C-ben elérhető, hanem Pythonban is, és olyan kicsi kódméret, 26 lényegi sor, hogy simán átültethető pár perc alatt Bash-ba, vagy olyan prog/scriptnyelvre, amilyenre csak akarod.
Igaz a TinyWM annyira minimalista, hogy az nem is arra van, hogy valaki komolyan használja, hanem egy referencia X.org WM implementáció, hogy az emberek, akik saját X-es WM-et akarnak fejleszteni, azok elkezdhessék egy legminimálisabb alaptól, egyfajta programozói gyakorlatként. Az annyira minimum, hogy csak beemeli az xlib library-t, magához ragadja egy-egy függvényhívással a billentyűzetet, egeret, majd indít egy fő loop-ot, amiben lereagálja az előre beállított bill/egéreseményeket, annak megfelelően átméretezi a futó ablakokat. Hosszú távon egyébként átállok erre, mert már nem bonyolultabb, mint a dwm, és ezzel legalább saját WM-em lesz. Ami nekem nem is lenne bonyolult, mert nem sokat várok egy WM-től, nekem elég a monocle + floating mód, meg tudjon felső panelt és teljes képernyős módot kezelni, mást nem kell tudnia, nem kell tiling, nem kell virtuális asztalos és multimonitoros támogatás, nem kell IPC control és egyéb bizbasz, ami még a dwm-ben is benne van részben.
A dwm-ben az is idegesít, hogy sok mindent pointer-rel gányoltak össze, aminek nem vagyok híve. A C az oké, valószínű én is abban írom majd a sajátom, de pointereket nem erőltetném, ha nem muszáj.
-
Apollyon
Korrektor
válasz Frawly #21811 üzenetére
Akárhogy csűrjük, csavarjuk, ez a wm filózgatás csak fingreszelés. Az egyik 50 megát eszik, a másik 80-at a harmadik 120-at. A 16000-ből.
Aztán nyitsz egy böngészőt pár lappal és egy tecsővel, és tökmindegy milyen wm vagy DE alatt vagy, levesz belőle még 2300-at.#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.
-
Frawly
veterán
válasz zoltanz #21810 üzenetére
Amiket soroltál, azoknak nincs köze az Xfce-hez. 3D, videógyorsítás, OpenCL, Vulkan megy akármilyen ablakkezelővel, amihez felrakod a szükséges drivereket.
Nekem kiválóan megy a nyílt amdgpu/intel driver, OpenGL, Vulkan kombóval, VA-API-mesa vagy VA-API-intel videógyorsítással. Vitte ezeket a picom kompozitor vagy anélkül a megfelelőre bekonfigurált Xorg, SwayWM, bspwm, Openbox, dwm alatt is. OpenCL-t nem használok, mert arra nincs szükségem, meg ahhoz mindenképp zárt driver kell minden GPU-nál. Vagyis Intel GPU-n nem ment a Vulkan, de ez nem bug, hanem régebbi Intel GPU-ról van szó (HD3000), az még nem támogat Vulkant hardveresen, de újabb Intel GPU-kkal természetesen ment volna.
Ami az Xfce-nek erőssége, hogy úgy nem olyan magas az erőforrásigénye, hogy még leginkább megközelíti tudásban a nagy DE-ket, KDE, Gnome. Azaz a fejlesztők jól egyensúlyoznak. Bár ez is relativizálódik, mert szerintem az utóbbi Xfce-verzióknak sokat nőtt a bloatsága, ahogy váltottak Gtk3-ra, de a többiekhez képest megmaradt még bizonyos előnyük, bár már annyit romlott a helyzet, hogy azok az emberek, akik régi gépen használták, elkezdték dobni, mert már nem olyan sovány többé.
-
Frawly
veterán
Igen, lehet felteszem a bspwm-et, de egyelőre adok egy hosszabb belakási esélyt a dwm-nek, nem akarom úgy dobni, hogy nem adtam neki elég esélyt. Még patchelni is fogom, meg beizzítok más paneleket is hozzá. A 2bwm-et és a berry-t dobtam, azok túl keveset tudnak.
#21808 Apollyon: abban egyetértek, hogy az Xfce még egy egész elfogadható minimalizmusos szint a DE-k között. Annyival nem bloatabb, de komplett Gkt-s ökoszisztémát és DE funkcionalitást nyújt. Nekem bloat, de még elfogadható.
Tapasztalatom szerint a legminimalistább, amit eddig használtam, de használhatónak, rugalmasnak bizonyult, az a bspwm, i3wm/Sway. Ezek azok, amik még úgy minimalisták, hogy a használhatóságuknak nem megy a kárára. Nyilván vannak ezeknél minimalistábbak, de azoknál már szerintem túl sokat kell áldozni a minimalizmus oltárán. Félre ne érts, továbbra is a minimalizmusra esküszök, de nyilván csak észszerű keretek között, amíg a futási sebességet gyorsítja, a felhasználás/workflow hatékonyságát növeli, csak addig a szintig. De egy ponton túl a minimalizmus el tud menni olyan végletekig, amikor már több kára van, mint haszna, meg csak öncélú mutatványozás, meg csak a saját időd emészti fel, 0 nyereségért cserébe.
Aki meg nagyon DE-khez szokott, annak meg az IceWM-et, Openboxot, Fluxboxot szoktam ajánlani, mert ezek meg úgy minimalisták, hogy továbbra is DE-szerű, stacking/floating WM élményt tudnak nyújtani és nem tilingok. Aki még csak most akar beleszokni a minimalizmusba, azoknak ezekre érdemes rámenni, a tiling a haladóbb minimalistáknak ajánlható csak. Esetleg kezdő tilingosoknak az Awesome-mal lehet érdemes próbálkozni.
Ami nekem még videókról tetszene az az Xmonad, de nekem a Haskell túl bonyolult, nem csak maga a nyelv, hanem az egész funkcionális programozási koncepció, egyszerűen nem bír ráállni az agyam, annyira kitekert a logikája, annyira eltér a hagyományos imperatív programozási paradigmától.
-
zoltanz
nagyúr
válasz Apollyon #21808 üzenetére
Egyetértek.
Én is kedvelem az Xfce-t elég "minimál", de kis munkával akár melyik DE -vel vetekedő kinézet varázsolható belőle.
Valamint a Intel, de főleg az AMD nyílt meghajtóknak hála 3D teljesítmény, videó anyagok hw-es gyorsítása, OpenCL hatalmasat javult, sőt Vulkan "Api" réteggel használva néhol vezető helyen van.[ Szerkesztve ]
-
Apollyon
Korrektor
válasz Frawly #21806 üzenetére
A dwm-et direkt ilyennek szánták, ez van. Ebbe a pár KB-os spekulált eltérésbe egyébként pont annyira felesleges belekötni, mint ahogy te is túlküldöd a minimalizmus fontosságát. Van milliárd másik wm, vagy lehet módosítgatni.
És akkor erre egy megjegyzés: egy xfce DE sem eszik annyi erőforrást, hogy visszafogná a gépet. 1-2 kivétel ugyan van, de a legtöbb DE meg linux szoftver kb. ugyanannyira hw igényes mint 10 évvel ezelőtt, ellenben azóta ma már sokkal olcsóbban veszel jobb hw-t.
10 éve 2-4 GB RAM volt a normális otthon, vagy esetleg 8, ha gaming. Egy xfce akkor is 200-500 mega körül evett üresen, meg ma is, a különbség hogy már 4-8x annyi RAM áll rendelkezésre.Nyers CPU power is sokat nőtt az intel tik-takozás ellenére, szóval mondhatjuk, hogy a hardverek fejlettsége lehagyta annyira a linux szoftverek hw igényét, hogy ilyeneket ma már ne kelljen számolgatni, kilobájtokat meg aztán abszolút nem.
A termite-tal kapcsolatban: megnéztem mi ez, eszik-e vagy isszák, de ma már biztosan egyiket sem: [link] – utoljára lassan két éve jött hozzá frissítés, nem csoda, hogy nincs void tárolóban. Gondolom előbb-utóbb archból is kivesznek majd egy ilyen elavult programot.
#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.
-
Frawly
veterán
Sőt, ugyanezt a Termite terminálon is megfigyeltem. Pedig az nem is minimalista progi, de pl. kispóroltak belőle olyan feature-t, hogy -f kapcsolóval teljes képernyőn induljon. Nem lett volna nagy kunszt beletenni, használhatóságát megdobta volna. Ehelyett a képernyővédős scriptemben xdotool key F11 kiadásával kellett hackelni, persze ehhez a nehézséghez a dwm primitívsége is hozzájárul, egy rendes WM tud alkalmazást előre felvett szabály alapján fullscreen-ben indítani. De ha a terminál tudta volna, akkor ez nem lett volna gond.
Amúgy be van lakva az Arch telepítés, minden probléma megoldva rajta, már talán csak a Steam nincs fent. Kicsit hosszabb volt, hogy csak 2+ nap után laktam be, de ennek a nagy része dwm-specifikus reszeléssel ment el. Ha a jól bevált Openboxot vagy SwayWM-et tettem volna vissza, akkor fele idő maximum.
-
Frawly
veterán
A dwm használata során fogalmazódott meg bennem néhány, minimalizmusról szóló gondolat. A lényeg, hogy szerintem az se jó, ha egy program tényleg ilyen dwm-szintű, meg abakusz-kaliberű minimalista. Ugyanis a minimalizmus egy szint alatt már csak a progi rugalmasságát veszi el, használhatóságát csökkenti.
Például beletehettek volna olyan feature-t, hogy kezelje a gap-eket a tile-ok körül, vagy tudjon teljes képernyőn progit megnyit, stb.. Ezek mind olyan feature-ök, hogy egy pár soros if-es betoldást igényeltek volna, és a progi 72 KB-os összmérete megnőtt volna kemény 73 KB-ra, de cserébe az egész cucc hatványozottan használhatóbb lenne, a több-többszáz megás nagyobb WM-ek/DE-khez képest mégis megmaradt volna a soványsága.
Vagy pl. a szintén a dwm-szerőitől származó slock zároló. Beletehették volna pl. a --novisual kapcsolót, amire a képernyőt nem takarja ki, ezt 3 sorban lehetett volna implementálni, a progi 18 KB-os méretét megdobta volna 18,2 KB-ra, édes istenem, annyi még a DOS-os és C64-es korszakban sem számított. Ezen a szinten ez egy felesleges spórolás. Egy progi nem attól nem lesz bloat, hogy minden funkció ki van szedve, hanem hogy nem épül libraryhegyekre, meg ha épül is lib-re, akkor nem olyanra, ami maga is libraryhegyekre dependel, meg a kódja nincs túlhizlalva több ezer-millió soros spagettikódra.
Tehát a minimalizmusnak is van egy értelmes határa, amikor ténylegesen van nyereség abban, hogy még kicsi a progi, erősen lecsökken a hardverigénye, lényegesen megnő a futása teljesítménye, de még nincs lebutítva annyira, hogy ne maradjon benne semmi rugalmasság, használhatóság.
-
Frawly
veterán
válasz zoltanz #21804 üzenetére
Nagyon ajánlom az mpv lejátszót. Vagy a rá épülő SMPlayert. Sokkal inkább, mint a bloat VLC-t, meg ezt a GStreamer-rel felvértezett Parole szemetet. Kisebb erőforrásból viszi bugmentesen a médiatartalmakat.
Az Ogg Vorbist minden támogatja, mobileszközök is, egyedül az Apple makacskodik, mert a saját AAC-megoldását akarja rátolni helyette mindenkire. Ezért mondtam, hogy nem kell almás szemetet venni, mert nem éri meg. Bár biztos vagyok benne, hogy az Apple Store-ban van valami 3rd party, ffmpeg-alapú lejátszó, ami viszi az ogg-ot is. Nekem is az a default lossy formátumom (losslessben meg flac), mert modernebb, mint az mp3, hatékonyabb alacsonyabb bitrátákon, bár hangzásban nem tudom megkülönböztetni őket vakteszten. Néha használok Opus-t is, de csak akkor, ha a bemeneti anyag eleve Opus-ban van (pl. YouTube-ról töltött videó hangsávja) vagy 48 kHz-es mintavételezésű vagy annak egész számú többszöröse egyébként nem, mert újramintavételez az Opus 48 kHz-re, ez az egy nem tetszik benne.
Ami miatt az ogg nem terjedt el, az az, hogy az AAC népszerűbb lett, meg azóta lejártak a szabadalmak világszerte az mp3-ra.
Djvu-t is viszi egy csomó PDF reader, pl. Zathura, igaz külön plugint kell neki feltenni hozzá. A Mobi az valóban kicsit szerencsétlen formátum, de ekönyv-olvasó progik azt is szokták vinni, meg dokumentumkonvertálók is. A Mobi apró telefonképernyőkre lett kitalálva, PC-n olvasni eleve nem éri meg azt a formátumot.
-
zoltanz
nagyúr
Most a Mint-es Parole videolejátszót néztem MX-Linux-on. VA-API -val szépen működik is GStreamer kimenetén.
Más, viszont bosszantó hogy mobil eszközök pl Apple, nemigen támogatja a mobil formátumokat, (jó adatforgalom hatékonyságú)
Gondolok itt az Ogg (Opus) hangformátumra (hangoskönyvekhez stb), vagy a Djvu, Mobi stb ekönyv formátumokra. Ez utóbbi még elmegy mert átkonvertálás PDF-ben triviális, egyszerű, nem nagy difi.[ Szerkesztve ]
-
Frawly
veterán
válasz Rimuru #21802 üzenetére
Szabályoson azt értve, hogy official. Azt tudom, hogy nem hivatalosan megy bármilyen disztró chroot környezetéből. De azzal nem nagyon akarok reszkírozni, nem vagyok azon a szinten, hogy módosított lépésekkel telepítsek. Főleg Arch alól nem csinálnám, mert systemd-s, és nehogy bezavarjon telepítéskor.
Nálam a Sway nem halt meg, az 1-es verziónál sem. Lehet vagy mákom volt, vagy nem használtam valami feature-ét, amit te igen, vagy más volt a GPU, amit használtunk.
-
Rimuru
veterán
válasz Frawly #21798 üzenetére
Korabbi verzio szeretett crashelni az viszont mar megmondani nem tudom mikor lattam utoljara meghalni... Regen.
Datumok alapjan 1.0-rc1 (Feb 3, 2019) ota hasznalom (nagyon max par napig 1.0-beta.2 - Nov 29, 2018).szabályos leírás alapján - az en leirasom is szabalyos attol hogy pl nem egyezik az official handbookkal.
A lenyeget ugyan ugy chroot alatt csinalod, semmit nem befolyasol az hogy live alol particionalsz, szerzed be a stage3-at, stb vagy nem.Vigyázat, csalok!
-
Frawly
veterán
Na, látod. Meg én pl. úgy is haladok a projekttel, hogy fel sem rakom, de pl. most dwm konfigját reszelem, igaz Archon, de ez majd megkönnyíti, hogy egyszerűbben telepítek WM-et Gentoo-ra. Aztán az st konfigja következik, és majd Gentoo-n nem kell bloat Termite vagy Alacritty forgatásával vergődni. Tehát közvetve ezek is a Gentoo-ra átállást segítik, azért sem tettem vissza a Sway-t. Sőt, a CLI-s/terminálos progikra, saját mount, mtpmount, fzf.es, stb. scriptekre is ezért tértem át.
De ezt én mindig is így csináltam, már windowsos felhasználóként is fokozatosan készítettem át a Linuxra átállást, még évekkel előtte, először a warez progikat dobtam, aztán elkezdtem olyan ingyenes, opensoruce, multiplatformos progikra átállni már Windows alatt is, ami van Linuxra is, pl. Total Commander helyett Double Commander, MS Word helyett LibreOffice Writer és XeLaTeX, stb., uTorrent helyett qBittorrent. Így mikor eljött a váltás ideje, már nem voltam bajban, mint a legtöbb windowsos felhasználó, hogy jajj istenem, ezt a progim sem megy Linux alatt, az se, hanem az új rendszeren is ugyanazokat az alkalmazásokat tudtam használni, mindenféle nagyobb törés nélkül. Alig kellett valami helyett másikat keresni, Notepad++ helyett Kate lett akkoriban, és pl. a foobar2000-re, GIB szótárra nem találtam alternatívát akkor, de ez kivételes volt. Vagy pl. már linuxozás előtt törekedtem, hogy lehetőleg olyan hardvert vegyek, ami nem csak Windows driver only, hanem menni fog Linuxon is.
NTP-vel szenvedés is meghozza majd a gyümölcsét Gentoo alatt. Szóval egy projekttel nem csak úgy lehet haladni, hogy orrvérzésig vergődök vele, meg erőltetem, hanem pl. feltételek megteremtése, hogy majd a projekt simábban menjen. Meg ugyanezt szolgálták azok a lépések is, amelyek során próbáltam ki a systemd-mentes disztrókat és különböző initrendszereket, Void, Artix, OpenRC, runit, stb.. Szóval be fog ez érni, nem kell idegeskedni. Nem verseny, nem időre megy. Már nem vagyok messze. Még az is meglehet, hogy most, a napokban meglesz, hogy lett egy kis extra szabim.
Csak azt nem szabad csinálni, amit a windowsosok szoktak, hogy az első problémánál megfutamodnak, és már bootolnak is vissza Windowsra, aztán mennek a fórumra hőbörögni, hogy x4r4linux.
[ Szerkesztve ]
Új hozzászólás Aktív témák
- LEGO klub
- Szeged és környéke adok-veszek-beszélgetek
- Szünetmentes tápegységek (UPS)
- Mikrotik routerek
- Porszívók - akkus és klasszikus vezetékes
- Asztrofotózás
- Milyen notebookot vegyek?
- NVIDIA GeForce RTX 4080 /4080S / 4090 (AD103 / 102)
- Battlefield 3
- Azonnali VGA-s kérdések órája
- További aktív témák...
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest