- gban: Ingyen kellene, de tegnapra
- Luck Dragon: Asszociációs játék. :)
- sziku69: Fűzzük össze a szavakat :)
- Gurulunk, WAZE?!
- bambano: Bambanő háza tája
- Brogyi: CTEK akkumulátor töltő és másolatai
- Klímaváltozás, természetszennyezés
- sziku69: Szólánc.
- Austin F.: Intel Iris Xe driver frissítés
- eBay-es kütyük kis pénzért
-
LOGOUT
Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel
Új hozzászólás Aktív témák
-
válasz
ubyegon2 #63456 üzenetére
lemaradt
Nagyon én sem ismerek mást Cinnamonon kívül, de hetekig mosolyganom kéne, ha csak a KDE-ben lenne megoldva a tearing mentesítés GUI-val. Csak éppen nem úgy, ahogy nekem anno javasolták, konkrétan az volt a válasz a tearingre, hogy vagy kapcsoljam be a
kompozitor
t vagy ha be van kapcsolva, akkor meg ki!(KDE-től mást nem is vár az ember)
kompozitor a kulcsszó - vagy a kezdőbarát Archwikis configszerkesztés, ami viszont mindig végső mentsvár!
-
Frawly
veterán
-
Butcher82
senior tag
válasz
ubyegon2 #63380 üzenetére
Látóasszony még véletlenül sem kell.
19 "Tara" verziót telepítettem fel, tehát nem live-ként próbáltam ki. A menüben való "nézelődés" és a firefox indítása nekem a windows 7-hez képest lasabbnak tűnik pl. És nem trollkodni akarok, még valaki nekem támad, életben először próbáltam linuxot. Úgy telepítettem ahogy a mint weboldalán le van írva. Lettöttem az iso-t, csináltam egy pendrive telepítőt,először elindult live-ké t majd ráböktem a telepítésre. Lehet egy korábbi verzióval kellene próbálkozzak?
-
csixy
addikt
válasz
ubyegon2 #63318 üzenetére
Most épp egy ócska technika tyilivízort használok 1360x768-as (tudna még 1920x1080-at, de úgy túl aprók a betűk) felbontással HDMI átalakítóval a 10 éves flexelt keskeny kliensem DysplayPortjáról. Tökjó, csak a talpát alá kell támasztani egy csomag papírzsepivel ,mivel nem dönthető. Ez így jobb mint a DVI-VGA átalakító, mert így nincs tudathasadása a linuxnak és így nem nyitja ki folyton az ablakaimat a "másik" nem látható DVI képernyőre. ... A szemüvegem műxik, de nekem a minták egyformák. Jól olvashatók.
szórakozottságomban meg akartam dönteni és eltört a nyele , de a zselés cyanakrilát megfogta rendesen.
-
Pano
addikt
válasz
ubyegon2 #63329 üzenetére
Tapasztalatom szerint a flatpak sokkal jobb mint a snap, de mind a kettővel vannak még komoly gondok. Sajnos nem úgy működnek sokszor az appok, ahogy kéne nekik.
Párszor a hajtépés szélén voltam, aztán inkább maradtam a hagyományos deb csomagoknál, azok legalább működnek rendesen. -
Shyciii
veterán
válasz
ubyegon2 #63325 üzenetére
Óóó. Scriptet én sem akartam. Egyedül az openbox telepítési gond miatt lett most a zen installer. De azt is csak azért, mert az tényleg semmi koszt nem rak bele, mint más script.
Meg az image visszatöltése megvan 8 perc alatt nekem, pedig ugye 50GB-os partíció. Ha csak a tényleges méret lenne, akkor 2-3 perc alatt lenni pure Arch, ami 120MB-ot eszik csak 😁 Amúgy docfile-ba leírtam az összes lépést, hogy hogyan kell telepíteni Arch-ot. Azt is elküldhetem, és akkor megvan a magad ura érzés is 😁 -
Shyciii
veterán
válasz
ubyegon2 #63306 üzenetére
Nekem van pure Arch image-em, ha kell neked. Rendes kézzel felrakott Arch. Semmi desktop. Miután kézzel mindent bepötyögtem, utána a gnome-disks-el csináltam imaget. Azzal vissza is lehet tölteni, és így lenne egy totál szűz, alap Archod. Mondjuk akkor 50GB-os partícióról csináltam, így legalább akkorára lehet visszatölteni, de utána lehet csökkenteni a partíció méretét
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
ubyegon2 #63320 üzenetére
A /loop eszközök azok fájlok, amik pl. virtuális fájlrendszert tartalmaznak. Gyakran használták arra, hogy az egyébként titkosított virtuális fájlrendszerhez titkosítás nélkül is hozzá lehessen férni.
Itt ha jól nézem, a snap csomag saját futtatási környezete van benne. Ergó úgy tud futni a vlc snap alkalmazásként, hogy kvázi egy homokládában ül.
A 4GB meg simán össze tud jönni, a mai többszálú böngészők szeretik használni a ramot.
-
Frawly
veterán
válasz
ubyegon2 #63306 üzenetére
Igen, olvastam, meg írtam azt is, hogy be lehet menni alá.
A Waybox nem úgy klón, mint az Arch klónok. Waylandre a felületeket teljesen át kell írni, mivel más protokollt használ. Az Arch-klónok csak telepítőscriptben meg beállításokban térnek el. Nagyon nem egy a kettő. A Waybox, Sway csak úgy klón, hogy kinézetben, működésben próbálja utánozni az eredeti Xorg-os verziót, de a kódjuk teljesen a 0-ról van írva.
Nekem még soha egyik disztrón sem volt gond a betűkkel, pedig infinalityt soha nem használtam. Az a titka, hogy
1) rendes GPU driver kell
2) a fontsimítást és hintinget rendesen be kell állítani, hogy az adott kijelzőn a legjobban nézzen ki
3) fel kell tenni normális fontokat. -
Frawly
veterán
válasz
ubyegon2 #63296 üzenetére
Ha Antergoson 3 mp.-et mértél, akkor az Archon sem lesz kevesebb (hacsak nem hekkelsz még hozzá).
A stopperral kitételen sikerült átsiklanom olvasás közben, mea culpa. De az egész csak azt demonstrálja, hogy igazam van, mert ha ezen a Core i gépen 3-6 mp. a boot, akkor C2D-val be lehet menni 10 környékére, közelebb a 10-hez, mint a 35-höz. Innen indultunk, és ide térünk vissza mindig.
Egyébként ez a 3-6 mp. boot már az a kategória, hogy mindenféle sleepet és hibernálást feleslegessé tesz.
Nekem egyébként hiányzik az Openbox, ha lesz majd waylandes klónja, akkor felrakom. Most Gnome van, de legközelebb a Swayt teszem fel, ha addig nem lesz *box wayland klón, ami helyesebben van már most is, de még nagyon kezdetleges projekt: Waybox.
-
Frawly
veterán
válasz
ubyegon2 #63293 üzenetére
Ott rontottad el, hogy nem Arch klónt kell feltenni, hanem tiszta Archot a Wiki alapján. Ha elakadsz, akkor az Arch-topikban jelentkezel, segítünk. Az fdisk -l megmondja milyen partíciós séma van az SSD-n.
Mentás Cinmanótól nem rossz az 5,9 mp. bootidő, de mint már felhívtam a figyelmed, a systemd-analyze általában fals értékeket ad vissza, stopperrel mérd a bootmenütől (BIOS bootmenü, vagy GRUB, vagy ami van) indítva. A systemd-analyze értékeit inkább relatív összehasonlításként érdemes csak kezelni.
-
Shyciii
veterán
válasz
ubyegon2 #63264 üzenetére
Az előző Asus-os notim is ilyen volt, ott is jöttek a hibaüzenetek. Akkor még Manjaro-t használtam. Ha az Intel driver mellé felraktam az nvidia driverét is, akkor többet be se bootolt a Manjaro. Viszont volt egy disztri, tán az Archlabs, aminek a telepítője észlelte, hogy van nvidia, és hogy akarom-e telepíteni, és milyen módon: csak nvidia driver, csak intel driver, vagy bumblebee. Nah ezt utóbbit választva viszont fas.ányosan ment a két videókártya. Ha magában akarom feltenni a bumblebee működést az Arch wiki alapján, akkor megint nem bootolt be az Arch sem. Úgyhogy azóta hagyom, hogy a bootoláskor 4-6 sornyi nvidia hibaüzenet jöjjön mint hardver egység. Úgyis gyorsan átpörög rajta. Majd a legvégén lehet hogy még egyszer nekifutok. Most épp egy általam szeretett conkyt akarok beüzemelni, de nem lehet, mert régebbi conky alapján lett megcsinálva, nem az új lua-s szintaxis szerint. A konvertáló nem tudja megcsinálni, úgyhogy most én magam kézzel próbálom meg átírni a kódot, úgyhogy mikor lesz kicsit több időm, akkor végigfutok a conky szintaxisain, utasításain, aztán megcsinálom.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
ubyegon2 #63259 üzenetére
Valóban, a mai első boot során megint lefutott és bő 20 másodperccel tovább is tartott a boot. A következőnél már nem. Mondjuk az unattanted frissítések miatt azt hiszem nincs miért elindulni, de mindegy.
Amúgy ez a kis Dell optiplex 380 amit kompletten vettem 10e forintért, eléggé hasít LXDE-s Debian alatt.
# systemd-analyze
Startup finished in 3.250s (kernel) + 16.043s (userspace) = 19.293s - és még csak nem is friss telepítés, hanem Debian8-ként kezdte életét.Mindezt SSD nélkül, egy Pentium Dual Core E5300 2.6GHz proci mellett. Ami igazán meglepő, hogy iszonyatosan gyorsan megy rajta a Firefox, még állítom gyorsabb itt, mint otthon a Ryzenes, vagy korábban FX-es gépemen volt. Lehet valami inteles optimalizáció tehet róla az FF-nél, amivel fordították a kódot...
Frawly: az egy kicsit más, amiről beszélsz.
-
Frawly
veterán
válasz
ubyegon2 #63230 üzenetére
De ugye ezeket az eredményeket nem systemd-analyze segítségével mérted, mert az totál bullshitet szokott mutatni. A bootmenütől, GRUB-tól, stb. kell mérni, rendes stopperral (lehet telefonos app is), és ott kell megállítani, ahogy az asztal megjelent az összes panel, ikon betöltődött. Ha közben be kell jelentkezni, jelszót kell beírni, arra az időre meg kell állítani a stoppert, majd tovább folytatni a mérést.
Az a 2,7 mp azért is hihetetlen, mert még NVMe SSD-nél sem elérhető szerintem most már, mert a kernel, amíg detektálja a hardvereket, annak is van egy minimális átfutási ideje, ami nem az SSD-n múlik.
-
Pano
addikt
válasz
ubyegon2 #63214 üzenetére
A DP licenszdíjas.
Nem a Ryzen IGP-t használom, dedikált GPU-t (RX460).Amúgy onnan jött az ötlet, hogy a notimon is van egy Mint és hirtelen rá kellett dugnom monitorra. S látom, hogy csöppet szebben néz ki a dolog. Há' mondom várjá' má'. Első körben arra gondoltam, hogy esetleg az Intel HD miatt, de aztán így jutottam el a kábelig.
Noti kijelzőjén nem igen foglalkoztam ezzel, mert 14"-os, nem túlságosan kilátni ilyeneket. -
-
Sonja
nagyúr
válasz
ubyegon2 #63193 üzenetére
Az apt-daily.service ilyen lassú szuttyogására a megoldás, hogy terminálba
sudo systemctl edit apt-daily.timer
, majd beírni ezt és mentés:# apt-daily timer configuration override
[Timer]
OnBootSec=15min
OnUnitActiveSec=1d
AccuracySec=1h
RandomizedDelaySec=30minA következő boot már gyorsabb lesz. Nálam majd egy perc volt, és akkor olvastam utána (most már ~700ms).
-
Frawly
veterán
válasz
ubyegon2 #63193 üzenetére
Tudom, a gép sem villám, régi C2D proci, azért is írtam, hogy közelebb van a 10-hez, mint a 35-höz. Core i procival lenne 10 mp. alatt is akár. Azt mindenképp elismerem, hogy a régi proci, főleg, ha gyengébb széria, nem tudja kihajtani az SSD-t. Emiatt mindenképp lassabb lesz ilyen gépekben.
-
Flowtation
őstag
válasz
ubyegon2 #63187 üzenetére
Nekem mindig olyan az idő.
Vagy jó kis házi kisfröccs. A második állításodat nem tudom megerősíteni. Mondjuk cáfolni sem.
A mint pedig tényleg unalmas, kiválóan működik. Egyébként meg ne dohányozzatok!
Azért egy mx linux telepítés most befigyelt, ha már a marhaságoknál tartunk. Szintén videátor ajánlásra.
-
Flowtation
őstag
válasz
ubyegon2 #63170 üzenetére
Ezaz, hogy nem találok semmit a frissítéskezelőben, pedig átnéztem mindent. PPA-k között sincs. Azt tudom, hogy könyvtár, oda is van írva,
csak nekem régen ez úgy rémlik, hogy egy fájl volt (sources.list) aztán nem akarok belerondítani.
más: nemrég colt itt egy probléma a fontokkal, betűmegjelenéssel. Linkeltetek egy képet, hogy az oldalak a saját fontjukat használják, vagy mi, na ezt hol találni? Mert nekem csak a betűtípus beállítás jön elő, de ott nincs.
-
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
ubyegon2 #63143 üzenetére
Azt írják https://askubuntu.com/questions/913609/what-are-the-default-text-editors-in-different-flavours-of-ubuntu/913637, hogy mousepad van alapból xubuntun. Szóval így a helyes ha minden igaz:
mousepad admin:///etc/default/grub
cigam: azt nem fogja az agyam. Kolléga megmutatta a vim-et munkában, de mintha egy más világ lenne.
-
Pano
addikt
válasz
ubyegon2 #63096 üzenetére
A bugok nem a használati módszerből erednek szerintem
Mondjuk nagyrészt alkalmazás bugokról van szó, de az engem nem vigasztal, ha olyan alkalmazások nem akarnak normálisan működni, amiknek elvileg normálisan kellene linuxon (firefox, skype, discord, stb), vagy kihatnak a rendszerre (pl hang erős recsegése, mire rájöttem, hogy a discord okozza... de arra nem sikerült rájönni miért, mert csak a szöveges chat részét használtam). -
Shyciii
veterán
válasz
ubyegon2 #63059 üzenetére
Uhh. Hát én nem tudok ilyen szépen érhetően írni, mint Dave™ vagy colomb2. Amúgy most hogy végigolvastam colomb2 telepítési metódusát, majdnem pont ugyanígy telepítem én is az Archot. Mondjuk ha tudom, hogy ő ilyen jól leírta, akkor nem keresgéltem, és raktam volna össze, hogy hogyan kell
Mindegy, végülis meg lett magamtól is
Amúgy meg maga az Openbox telepítése ugye kézzel nem jött össze nekem, mert gondja volt, úgyhogy Zen installert használtam, így maga az Openbox + LightDM telepítése után, hogy milyen lépcső kell, hogy be tudjak loggolni, az nincs meg. Illetve megvan, de nem működött
Ez a notebookos fedéllecsukós szívás is csak LightDM login managerrel van. SDDM, GDM alatt ugye nincs ilyen gond, hisz azoknál jól működik, csakhát én azokat nem akartam, mert egy csomó "szemetet" is felraknak, és meg pont egy lightos, hipergyors Archot akartam. Már csak a bluetooth-ra kell rájönnöm, meg hogy a megnyílt ablakok mindig középen nyíljanak meg. Bluetooth egyelőre szintén fura eset, mert blueberry-t felraktam, és megtalálja az eszközt, de maga a csatlakozás nem megy. Majd meg lesz ez is ahogy időt szánok rá. -
southernsun
tag
válasz
ubyegon2 #63016 üzenetére
Van egy futtatható scriptem, meg van egy MCE infrás vevőm, amit szeretnék automatikusan indulóvá tenni, hogy tudjam távval ki be kapcsolni a gépet. Mint 17 alatt úgy működött a dolog, hogy lsusb -vel kiolvastam az eszköz azonosítóját, majd /etc/rc.local/ -ba kellett beírni exit 0 feletti sorba. Scriptet auutomatikusan indítottam és működött...
-
Shyciii
veterán
válasz
ubyegon2 #63002 üzenetére
ubyegon2
Látom ezt már sosem mosom le magamról
Amúhgy már full kész van a pure Arch + Openbox kombó. Ez is lett már a fő rendszerem. Arch + KDE-t egyelőre meghagytam még a grub-ban is, de már image-t csináltam róla. Szerintem jövőhéten törlöm is. Jah és a wifi-s ftp-s szerveres mobilról másolásos probléma nem jött elő az Openboxos felállásban, szal duplán happy vagyok. Végülis a hálózati ikon miatt igazad van. Minek mikor beállítottam melóhelyet és ottoni wifit is. Ha meg megyek valahova, akkor majd a cli-s wifi.menu-t használom. Le is szedem. Amúgy lehet hogy a téma miatt szarakodik. Hmm, vagy lehet hogy compositor telepítése javítana, mert ez az ikon van KDE alatt is (meg szerintem más alatt is), és ott nincs gond. Nah ennek majd még utánanézek.
Frawly
Nah ez az amit mondtam. Ahány blogot, videót néztem, mind különbözött valamiben az Openbox belövése miatt. Amit írtál, hogy csak openbox+lightdm telepítése majd a szolgáltatásban engedélyezése az nem működött nekem. Annyit csinál, hogy mikor Lightdm alatt beírom a jelszót és elfogadom, akkor villan egyet mintha be akarna lépni, majd újra kéri a jelszót. Journalctl alatt megnéztem a hibaüzenetet, de amiket találtam rá nem vitt eredményre. Amúgy mikor KDE-t pakoltam rá SDDM-el, akkor ott valóban elég volt a KDE + sddm teleptése, majd szolgáltatás aktíválása, és voilá, már működött is. AMúgy pure Arch-ot már vagy 12-szer telepítettem, úgyhogy az már csuklóból megy nekem. Kvázi 6-7 perc alatt meg van.
Tudom, hogy az Openbox esetén egy szürke háttér van és semmi más, és mindent text formátumú fileokban kell állítanom. Van egy-két gui config szerkesztő, de nagyon keveset tudnak. VIszont már tegnap bekonfigoltam mindent. Van rendes háttérkép, egy egyszerű tint2 panel középre órával, naptárral, és jobb oldalt hangerő, network, battery ikon (hopp kell még bluetooth, azt gyorsan megcsinálom). jah baloldalra meg beraktam egy arch ikon. Menüt nem tettem fel, szal van az alap jobb klikkes, de nem használom. Helyette a rofi-t használom (ctrl+space-re raktam). Az is bekonfigolva, témázva, akárcsak az openbox is. Autostartba mindent beraktam ami kell. Ablakok elhelyezkedése, mléretet beállítottam a config fileban, meg a többi feltelepített programot is visszatöltöttem, meg egy-két állítás, mert a DPI itt kisebb mint mondjuk KDE alatt. Esetleg azt még megnézen, hogy rendes DPI állítás van-e Openbox alatt. Megoldottam az automountot is már, megy az androidos mtp is, szal kvázi kész vagyok, de azért kedves tőled, hogy "aggódsz", hogy text fileokban kell szívnom a konfigurálással
De szinte semennyit nem szívtam az Openbox beállításával. Egyedül a login manager-ről való bejutással volt szívás, ami ugye nem is sikerült 2-3 napig, aztán meg már türelmetlen voltam, és találtam egy normális scriptet (jah az Arco Linux scriuptje se volt jó pure Arch-ra openbox telepítés, szal érdekes...)Hopp még egy dolog eszembejutott amit még meg kell csinálom, az a képernyő zárolása, mert ugye én notebookozom.
-
Shyciii
veterán
válasz
ubyegon2 #62979 üzenetére
ubyegon2
Valahogy éreztem, hogy nem úszom meg, hogy kinevess
Amúgy tök jól állok az Arch + Openbox + LightDM kombóval. Már van alap panelem olyan színnel olyan elhelyezéssel rajta az ikonok ami nekem kell. kiraktam hangerő, hálózati ikont, hogy tudjam vezérelni (mondjukj a network-applet helyett kell mást találnom, mert nagyon nem jó az ikon kinézete. Szerintem Tint2-vel van gondja), megy már az automount az eszközökre is, android mtp is megy. Programjaim és konfigjaim visszaállítva. Szal majdnem kész. Még az ablakok helyzetének konfigjait kell megkeresnem, és hogy mekkorák legyenek. Jah és a lightdm-et kicsit témázni, mert alapjáratban ronda, de kvázi minden működik ami kell (ami így hirtelen eszembejutott), szal ennyi
sh4d0w
Még nyár végén utánaolvastam a Gentoo-nak, de nem érzek iránta vonzást. Időm meg pláne nem lenne rá.
Dave™
Az bizony igaz. Manjaro feltesz, és szépen megy ahogy kell. Max szépítgetni lehet, de mást felesleges. Viszont nálam egyre inkább igény mutatkozott a szép ikonú Arch felé. Főleg a minnél kevesebb erőforrás miatt, és felesleges csomagok fel-nem-telepítése miatt. Mondjuk ez a fétis már Androidnál is meg van régóta, mert ott is custom romokat használok, amiben kevés cucc van, ás mág azokból is törlök. Egyébként most hogy mindkettőt használtam (teszt notin most Manjaro + Openbox van) így elég jól érezhető, hogy az Arch KDE-vel is gyorsabb, mint a Manjaro volt KDE-vel. Openbox-al meg pláne. Működésének minden procedúrűja fluidabb, gyorsabb.
-
csixy
addikt
válasz
ubyegon2 #62982 üzenetére
Most, hogy a Win10 "megajándékozott" egy a fotóimból kreált albummal és még egy videót is csinált nekem belőle szintén kérés nélkül és még a téma nevét is helyesen találta el , végleg felforrt a gyomorsavam !!!! Már újra beizzítottam egy linux mintet, beleplántáltam a kedvenc Irfan View-mat (ezt engedjétek meg nekem pls !) és jól működik az Evolution levelezője is. A ma estét végig neteltem a L Minten és észre sem vettem , hogy nem az ablakok működnek épp nekem és már ideje lefeküdni aludni. Azért marad a pici puha op rendszere is ha már megvan,de csak igen válogatott esetekben fogom használni. Marad nekem a Mint , meg a Manjaro.
-
-
Shyciii
veterán
válasz
ubyegon2 #62976 üzenetére
Nem is az elvetemültséggel van a gond nálam. Én ugye tavasz végéig echte Windows-os voltam. Nem csoda, mert még Microsoft-nak (nem náluk, csak -nak) is dolgoztam vagy 8 évig. Aztán a google elém dobta Dave cikkét a Manjaro-ról. Tetszett a neve, így hát elolvastam annak ellenére, hogy linux. Meg is akadt a szemem a rolling update-en, így kifejezetten elkezdett érdekelni. Tartalék notira dobtam is fel a KDE-s manjaro-t. Olyannyira megtetszett, hogy az új notimra feltettem, és teljesen áttértem linuxra. Nincs dualboot windows-al vagy ilyesmi. Aztán a pure Arch kezdett el foglalkoztatni. Nem röhögni, de tetszik a jele neofetch alatt
És persze Arch az alapja ezeknek a rolling update-es kiadásoknak, szal adott volt, hogy nekem az kell. Persze nagyon rövidke kitérő volt az Arco Linux, vagy Archlabs felé, ami már nagyon-nagyon közel van a pure Arch-hoz, de még nem az. Aztán jött a pure Arch. Utánanéztem, hogy magyarként (magyar bill, de angol nyelv) hogyan lehet feltenni kézzel. Rögtön azzal kezdtem, hogy minden szépen bepötyögtem. Ki is van nyomtatva papírra
Ezt az Openbox-os megoldást is szívesen csináltam volna kézzel, manuálisan, hisz az Arch + KDE-t is úgy csináltam, de egyszerűen rohadt sok időt kellene erre áldozni. Az egy dolog, hogy felmenjen, de utána ugye a konfigurálás is full kézzel kell. Persze van 1-2 GUI-s állító, de 20-as annyit nem lehet benne, mint pl KDE alatt. Most azért gyorsan megcsináltam, hogy jobb klikkre a menű tükrözze a feltelepített progikat (konfig fileokat gyorsan rámásoltam kde-s beállítás alól, hogy tudjak dolgozni otthonról ha kell), meg bill kombóra gyorsan beraktam a Rofi launchert, így nem kell se dock, se semmi. Chromium megy, Remmina RDP dektopos progi megy, qbittorrent megy, grsync megy, double commander megy. Elég most ennyi. Aztán ahogy lesz időm úgy csinosítgatom (taskbar órával, hangerő, bluetooth ikonnal, automount stb, ami minden más alatt automatikusan van, és működik, itt meg hegeszteni kell)
Szal idő hiány miatt fordultam a Zen installerhez. Aztán majd ha otthon leszek pár napot egyedül (se asszony, se gyerek), akkor már lehet esélyem rendesen utánanézni a kézi openbox + lightdm (vagy más) telepítésének, beállításának, hogy rendben elinduljon. A mostani beállításokat, config fileokat meg elmentem, és elég csak visszamásolniJah és tök örülök, hogy itt vagytok és nem vagyok egyedül a nyűgjeimmel
-
Shyciii
veterán
válasz
ubyegon2 #62972 üzenetére
ubyegon2, Frawly, colomb2
Mivel most kevesebb munka van, és már elkeseredtem, így használtam a Zen Installer-t. Ez felrak egy pure Arch-ot és a választott DM-et és WM-et. Szégyellem is magam érte, de most annyira akarooooom, hogy nem tudtam várni
Ezt beállítgatom, aztán majd egyszer visszatérek a teljesen manuálisra.
-
Frawly
veterán
válasz
ubyegon2 #62960 üzenetére
Szerintem szinte soha nem saját hibából történik. Legtöbbször még a környezet sem oka. Egyszerűen a háttértárak nem az örökkévalóságnak készülnek. Elfáradnak, kopnak. 5 évnél tovább nem is érdemes alapozni egy HDD-re. Persze ha olyan a környezet, az is betehet nekik, szar táp, nem jól szellőző ház, mechanikai behatás, stb..
-
cigam
titán
válasz
ubyegon2 #62946 üzenetére
Köszi ez picit megnyugtat. Egy külső merevlemezről van szó, tippem szerint azaz 5+ év eléggé megviselte. Most azon filózok, hogy csak a lemezt cseréljem ki vagy az egész egységet.(Mert ahogy írtad a tápegység is lehet a hunyó, de ha most nem is az 5 év folyamatos működés azt is megviselhette (kiszáradó kondik, stb...)
-
KaZo
tag
válasz
ubyegon2 #62906 üzenetére
OK. köszi a válaszokat. Bocs ha tájékozatlan vagyok, de kb. két hete foglalkozom Linuxszal, és abból sok időt tett ki a GRUB2 belövése, hogy elinduljon a Linux a régi gép HDMI-re kötött régi DVI monitorával. Plusz kísérleteztem a videokártya beállítással (HW video legátszás és 3D támogatás), de úgy néz ki, a diszto eredeti drivere a legjob... (+mesa-utils). Most Doomozok a chokolate doommal :-).
Le akarom cserélni a 32 bites rendszert 64 bitesre, azt olvastam, hogy a 64 bites ubuntu is támogatja a gma3650-et (gma500 driver), úgyhogy ha már a proci 64 bites, akkor az ubuntu is legyen az.
Érdekes, hogy a 32 bites is látja a 4GB memóriát, és nem csak 3,2GB-ot. Valami olyasmit olvastam, hogy más a memóriakezelése ,mint a windows 32 bit desktop változatoknak... -
KaZo
tag
válasz
ubyegon2 #62902 üzenetére
Kösz a választ. Gondoltam, ez a kezdő topic, lehet ilyent kérdezni....
Amit nem tudok, ha a sima ubuntura teszem fel a mate-t, akkor pl fenn lessz-e az ubuntu sw center
most 32 bites 18.04.1 ububtu-mate van fenn de a sw boutiqe nem megy, az ubuntu sw centert meg nem engedi telepíteni.
Tehát a klasszik ubuntu alkalmazások kellenének Mate felülettel.
Ezt találtam még, ha a 18.04.1 Ubuntut teszem fel, és Mate-t akarok telepíteni:
$ sudo apt-add-repository ppa:ubuntu-mate-dev/xenial-mate
$ sudo apt-get update
$ sudo apt-get install mate
$ sudo apt-get dist-upgrade -
Shyciii
veterán
válasz
ubyegon2 #62836 üzenetére
ubyegon2
Én eleve úgy jöttem tavasszal Linuxra, mert megtetszett, hog van rolling-update-es rendszer, úgyhogy én másban nem is gondolkozom. Aztán gyorsan rájöttem, hogy a disztrikkel az a baj, hogy csomó felesleg felkerül, amit egyenként leszedegetve sem lehet elérni egy pure Arch rendszerétm úgyhogy egy ideje már nyár közepén is fontolgattam az áttérést. Azóta vagy 3-4-szer telepítettem Arch-ot, és mindannyiszor scriptek nélkül, kézzel mindent bepötyögve. Persze a programjaim telepepítésére legutóbb írtam scriptet már, meg a Trizen telepítésére (yaourt helyett jobban szeretem a trizen-t).
Frawly
Jah hogy az i3wm csak billel irányítható. Akkor így már értem, hogy miért nem reagált semmit. Akkor azt elengedem, mert én nem tudom elkpzelni egér nélkül a kezelést. Openbox-ot ma nézegettem, tint2-őt konfigolgattam a teszt notin, úgyhogy most íg egész emberesen néz ki a panel. Hálistennek én eleve nem zsúfolom tele, úgyhogy egyszerű megcsinálni ahogy nekem kell. Szerintem holnap csinálok egy image-et a mostani rendszerről, aztán holnap újrahúzom az Arch-ot, és Openbox-al helyezem üzembe. Hátha meg fog szűnni ez az érdekes hálózati képeket másolós elbaszós probléma. Szal az már tuti hogy panel-re a tint2 lesz, mert a polybar az nagyon gagyin néz ki, menüre meg tetszik a puritán rofi. Meg kitaláltam, hogyy az XFCE alap settings programját felrakom, hogy pár dolgot azért grafikus felületen be tudjak állítani. Pl hogy az ablakok megnyitáskor középen nyíljanak meg fixen, és ne össze-vissza, mert attól meg tudok őrülni
Apollyon
A dmenu ötletes, de rofi-t néztem ki erre a célra (is). Amúgy elhiszem, hogy az i3wm fasza, de nekem a gépezéshez az aktív egérhasználat is hozzátartozik, így az i3wm kiesett.
-
Shyciii
veterán
válasz
ubyegon2 #62834 üzenetére
De én nem akarok már eljönni pure Arch-ról. Arch-ot akarok, Arch-ot akarok!
Most nézegetek egy csomó weboldalt az openboxról. Hát...Mire összeszedem hogy miket akarok megjelenÍteni...Igaz utána bármikor könnyű ugyanazt reprodukálni, mert csak egy text file-t kell visszamásolni a megfelelő helyre. De addig nem jövök el a KDE-ről, míg a teszt notin be nem állítom a kinézetét. -
-
-
Shyciii
veterán
válasz
ubyegon2 #62811 üzenetére
Kipróbálom, de elég időm már csak hétfőn lesz. Most azon gondolkodom, hogy a teszt notit gyaluljam le, vagy virtualboxozzam. Mert valamiért a pure Archot a másik noti nem szeresse. Másik disztro Cinnamonnal meg nem biztos, hogy jó teszt lenne, mert ott több minden kerülhet fel.
-
Shyciii
veterán
válasz
ubyegon2 #62794 üzenetére
Én is örülök, hogy ilyen könnyen megoldódott, de most belefutottam egy hatalmas szívásba
És egyben mindenkihez intéznám a kérdést. Főleg akik Arch-ot használnak.
Ma próbáltam először az androidos telómról leszedni a nyaralás fotóit. Erre két módszert szoktam használni:
- mtp módba a teló, és kábellel leszedem valamelyik fájlkezelővel (Dolphin, Double Commander)
- telón indítok egy ftp szervert, és pl Double Commanderrel rácsatlakozom, és átmásolomÉs ekkor ért a meglepetés...
FTP-s megoldás:
Gyönyörűen működik, hisz eddig is a custom romok filejait, vagy doksikat így másoltam le-fel. Képek másolása is ment. A fekete leves akkor jött, mikor a lemásolt fotókat megnyitottam. Mind hibás volt. Mindegyik képnek csak egy része volt meg, a többi szürke csík. Ilyet akkor láttam utoljára mikor még PATA-s winyóknál a kábel megsérült, és hibásan másolt. Nah de itt ugye wlan-on keresztül ment. SSD nem lehet hibás, mert winyóról másolva vagy SSD-n belül másolva ilyen gond nincs. Ez az a jelenség, ami esetében tényleg halvány lila gőzöm sincs, hogy mitől lehet...tán rossz wlan drivert rakott fel az Arch telepítő? Mert én külön nem raktam fel wlan drivert...Kábeles megoldás:
Érzékeli a gép, hogy csatlakoztatva lett, fel is ajánlja hogy mountoljam. Nosza rajta. Azonnal hibaüzenet:
"The file or folder udi=/org/kde/solid/udev/sys/devices/pci0000:00/0000:00:14.0/usb1/1-1/ does not exist"
Mindezt úgy, hogy az android-udev csomagot felraktam, és ellenőriztem, hogy a /usr/lib/udev/rules.d/51-android.rules fileban szerepel a Xiaomi telefonoknál a megfelelő idProduct szám (lsusb-vel tudtam meg). Szerepel alapból, remek. Természetesen fent van a libmtp is. Ennek ellenére nem megy.Gondoltam megnézem a teszt notin, hisz délelőtt felraktam egy Manjaro KDE-t. Mondanom sem kell, hogy simán felmountolja mikor kábellel rácsatlakozom. Pedig abban az udev fileban nincs több adat, mint ami az Archban van. Persze itt sem 100%, mert bár felmountolja, és tudom tallózni a teló tartalmát, de nem enged másolni, mondvámn nincs olvasási jog. Pedig ha megnézem a file-t, akkor olvasási joga van mindenkinek.
Megnéztem FTP-s módszerrel is, és az is működik, és nem rontja el a fileokat. Tökéletesen jelennek meg.Van valakinek tapasztalata Arch és Android MTP-re? Mert ha már a kábeles megoldás menne az jó lenne. Arra gondolom egyszerűbb valahogy megoldást találni, mint a hálózatos FTP mitől rontja el a képfileokat...
-
-
-
Shyciii
veterán
válasz
ubyegon2 #62774 üzenetére
Nem csak a gép, én se
Viszont eszembejutott, hogy ok, visszamegyek dolgozni szerdán és megcsinálom. No de kellene biztonsági mentés a winyóról, mielőtt firmware frissítést hajtok végre. No de hova a rákba mentsek el 1,5TB-nyi cuccot?szerinem a céges winyók csak 500GB-osak, úgyhogy vagy 3 winyót kellene a géphez kötni, hogy mindent lementsek
De hogy most egy időre elment a kedvem a WD winyóktól az is biztos...
-
Shyciii
veterán
válasz
ubyegon2 #62772 üzenetére
Már USB-s winyóknak is van firmware frissítése?
Ez eszembe nem jutott volna...
Sajnos hiába írtam ki kétféle módon is a win teleptőt usb-re, sehogy sem akar bebootolni róla. Szerinte bootolhatatlan, úgyhogy a Windows install most egyelőre áll. Jövőhét szerdán megyek dolgozni, akkor majd ott bent rufus-al kiírok egyet a melós gépen, és akkor majd azzal. -
válasz
ubyegon2 #62731 üzenetére
Még egy dolog, célszerűbb lenne csak a szükséges
particiókat
csatolnod auto módban, nem az egész lemezt, főleg hogy vannak az NTFS fájlrendszerű particióid is.
Igaz, hogy azt írod egy particiora állítottad be, de itt az egész lemez csatolási kísérlete látszik. Ha erről a felületről akarod megoldani, akkor kattints a megfelelő particióra és azzal csináld a kívánt műveleteket, ne a baloldalon jelöld ki az egész meghajtót.
(sorry, de így jönnek elő lassan az emlékek, elég rég csatoltam már particiót, azt is úgy, hogy egy régi FSTAB fájlból ki/bemásolom a megfelelő sorokat az új disztró FSTAB-jába.(emiatt is szeretm jobban csatolási és más beállításokra az FSTAB szerkesztését)ezeket rakom be minden telepített disztró FSTAB-jába:
UUID=923141bd-5267-468e-bac2-673258cf3a99 /media/ubyegon/LINUX TORRENTEK ext4 noatime,nosuid,nodev,nofail 0 0
UUID=0b26631b-8d0d-4432-8595-9f2d49145952 /media/ubyegon/Data ext4 nosuid,nodev,nofail 0 0
UUID=7f085f31-6825-48f7-8bc2-ba75aba3df95 /media/ubyegon/ZRX ext4 nosuid,nodev,nofail 0 0
UUID=3121cd91-e143-31d4-adab-c73024f87840 /media/ubyegon/TT ext4 nosuid,nodev,nofail 0 0
#tmpfs to .cache cachecachecache
tmpfs /home/ubyegon/.cache tmpfs noatime,nodev,nosuid,size=800M 0 0
# Modification for SSD
#tmpfs /tmp tmpfs defaults,noatime,mode=1777 0 0
#tmpfs /var/log tmpfs defaults,noatime,mode=0755 0 0
#tmpfs /var/spool tmpfs defaults,noatime,mode=1777 0 0
tmpfs /var/tmp tmpfs defaults,noatime,mode=1777 0 0 -
Anaren91
senior tag
-
Shyciii
veterán
válasz
ubyegon2 #62677 üzenetére
Dave™, Frawly, sh4d0w, ubyegon2
Kipróbáltam a gnome-keyring deaktiválását, törlését, de nem hozott eredményt. Viszont ha a Chromiumot ezzel a paraméterrel indítottam, akkor gyorsan elindult: --password-store=basic
Gondoltam, akkor már csak a KDE wallet lehet a ludas. Töröltem az aktuális wallettet, nem hozott eredményt. Tiltottam a KDE wallet subsystemet, és ezekután hirtelen a Chromium is gyorsan indult el, a wifi is gyorsan csatlakozott, és a Pamac grafikus felületen is gyorsan installált/uninstallált programokat, mint amikor frissen települt az Arc. Szóval ez a 3 hibám összefüggött. No mondom akkor mégse a gnome-keyring a ludas, így ment vissza Docky. Újra belassult minden, és most már leszedve keyringet, KDE subsystemet tiltva se gyors egyikse.
Egyedül manuálisan tudtam megoldani a Wifi gyors csatlakozását és a Chromium gyors elindulását.
Chromium esetén a /usr/share/applications alatt a chromium.desktop -ot szerkesztettem, hogy ne U kapcsolót használjon defaultban, hanem a fent emltett kapcsolót, így most bármi akarja indítani, akkor ezt használja (et az útvonalat használja minden alapból), a wifi-nél meg úgy tudtam megoldani, hogy a jelszót újra megadtam, és bejelültem, hogy unencrypted tárols legyen, és így már gyorsan csatlakozik. A Pamac gui-s felülete viszont lassú, ott nem lehet ilyen cseles beállítást eszközölni. Szal nálam úgy látszik a titkosítást használva lassul be, de hogy mitől, és miért jó a teljes rendszer újrahúzása után, és döglik meg x idő múlva, azt nem tom. Lehet hogy kellene valami csomag, amitől gyorsabb lenne talán...de az már biztos, hogy a jelszavak titkosítását használva van ez a tetű lassúság. -
Shyciii
veterán
válasz
ubyegon2 #62677 üzenetére
Mikor Dave hatására elkezdtem Linuxozni, akkor a Manjaro-ra azt raktam. Amióta XFCE-t használtam azóta meg Docky. Egyszerű, és azokat tudja ami nekem kell. Próbáltam a Latte-t most hogy újra KDE, de olyan bonyolultnak tűnt most. Holnap úgyis szabin vagyok, úgyhogy első körben kipróbálom a cikkben leírtakat. Ha jó lesz, akkor már tuti, hogy a gnome-keyring lesz a ludas. Akkor legyalulom, és megnézem, hogy a wifi is gyorsan fog-e csatlakozni egy hideg indítás után. Ha igen, akkor marad a Latte. Holnap amúgyis több dolgot kell megnéznem, mert pl a Pamac-ot használva lassan települnek a progik, konzol alól a pacmant, vagy trizen használva hipergyors, szal a Pamac helyett is kell találnom egy normális guis megoldást. Aztán a kde tálcáján levő akksi widget nem mutatja a töltöttséget, mondván nincs akksi. Gondolom valami csomag hiányzik. Ezt is majd meg kell találnom.
-
malnabokor
senior tag
válasz
ubyegon2 #62622 üzenetére
Köszönöm szépen, az antiX-ot választottam, de most töltöm le a Tharpup 6.0.5-öt (lehet kipróbálom azt is).
Ami az antiX-al tapasztalatam, hogy az egylapfüles böngészés (Facebook) esetén is még volt 500MB szabad RAM, és vállalható sebességű volt (a "vezérlőközpontban" pedig van beépített Adblock, eddig azt használtam, csak szervert kellett megadni neki).
Ami viszont probléma, hogy eddig még nem sikerült a WiFi-t működésre bírni. Van Windows Wireless Drivers, ami a .inf fájlt kéri, viszont amennyire tudtam, szétboncoltam a Toshiba oldaláról letöltött Atherosos zip fájlt, de abban egy árva .inf-et nem találtam -
Frawly
veterán
válasz
ubyegon2 #62626 üzenetére
Nem, nem kell őket együtt használni. Nagy segítség az uBlock Origin egymagában is. Ha meg van NoScript, az meg kivált megint egymagában mindenféle más blokkolót. Ami miatt az utóbbit nem használom, az szintén az, hogy idegesít, hogy minden oldalon külön kell engedélyezni rajta minden sz@rt, nincs időm arra, hogy a netezém fele whitelist-hez hozzáadogatással menjen el. De ha nagyon régi gépen próbálnak netezni, és nem sokféle oldalt látogatnak, azon csodát tehet a NoScript.
-
-
#68216320
törölt tag
válasz
ubyegon2 #62523 üzenetére
Köszönöm a tippet, nemo-t felraktam, működik, próbálgatom még egy darabig
... ezek a plusz nVidia VGA-s laptopok tudnak fejfájást okozni.
De mennyit. Amikor megvettem csábított a játék lehetősége, de amennyit Te játszottál vele, én is annyit használtam ilyenre. A következő laptopom kizárólag iGPU-t fog tartalmazni, az biztos
-
#68216320
törölt tag
válasz
ubyegon2 #62512 üzenetére
Felrakni sem sikerült, folyton függőségi hibákba fut, azokat feloldva pedig a bionic verzió megy fel. Szóval feladtam. Bosszant, de ez van.
Mondjuk leginkább az a bosszantó, hogy semmi nem indokolná részemről a 18.04-et, jól elvolnék 16.04-el. Unity-t szerettem, Nautilus is jobban bejött ott, stb. Viszont a laptopomba HD530+GTX960M van szerelve és Xenial alatt az istenért nem tudom az Intel-t használni. Ha az nvidia-settings-ben átváltok Intel-re, akkor reboot után be sem tölt a GUI, úgy kell recovery módban egy prime-select nvidia-al visszaváltanom dGPU-ra.
Ha ez valahogy megoldódna én tuti dobnám az egész 18.04-et és amíg támogatott 16.04-et használnék.Mert bár még kimondani is fúrcsa, de jelenleg ez Ubuntu megszivatott felhasználójának érzem magam és már-már gondolkodom azon, hogy hagyom a fenébe.
-
MurdR
veterán
válasz
ubyegon2 #62515 üzenetére
Már nyomom is a frissítést, ki is ment a fejemből.
No, az miért van, hogy amikor be akarok jelentkezni a Chromiumon belül a google fiókomba, akkor teker egy másodpercet kb az állapotjelző, és fullra beáll a böngésző? Csak az erőltetett kilépés működik. (Ez lenne a Force close, vagyis az FC, mint ahogybdroid alatt is?)
Új hozzászólás Aktív témák
A topik célja: Segítségnyújtás a Linux disztribúciókkal még csak ismerkedők számára. A szerveres kérdések nem ebbe a topicba tartoznak.
Kérdés előtt olvasd el a topik összefoglalóját!
Haladó Linuxos kérdések topikja.
Linux felhasználók OFF topikja
Milyen program ami... [link]
Shell script kérdésekkel látogassatok el a topikjába
- Vélemény Ubuntu 20.04 LTS
- Vélemény Linux Mint Debian Edition 4
- Tudástár MX-Linux 19
- Bemutató Linux a mindennapokban: Manjaro KDE
- Bemutató Linux a mindennapokban
- Hír Zöld utat adott a nyílt forráskódú Linux meghajtóknak az NVIDIA
- Hír A Steam Play hozza el a Windowsra írt játékokat Linuxra
- Hír Hova jut a világ? Linuxot kínál a Windows Store!
- Több mint 70.000 eladott szoftverlicenc
- Számlás!Steam,EA,Epic és egyébb játékok Pc-re vagy XBox!
- Bitdefender Total Security 3év/3eszköz! - Tökéletes védelem, Most kedvező áron!
- Játékkulcsok olcsón: Steam, Uplay, GoG, Origin, Xbox, PS stb.
- Windows, Office licencek kedvező áron, egyenesen a Microsoft-tól - Automata kézbesítés utalással is!
- Azonnali készpénzes GAMER / üzleti notebook felvásárlás személyesen / csomagküldéssel korrekt áron
- Intel ES Core i5-3470 4-Core 3.2GHz LGA1155
- Beszámítás! Sony PlayStation 5 1TB SSD lemezes konzol extra játékokkal garanciával hibátlan működés
- Xiaomi Redmi Note 11 128GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
- AKCIÓ! Apple MacBook Pro 13 2022 M2 8GB 256GB SSD garanciával hibátlan működéssel
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest