Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:49:35

LOGOUT.hu

Külső 2,5'' mobil rack-ek topikja
Kérdezés előtt, kérjük olvasd el az alábbi összefoglalót!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#4896) King Unique válasza omfgk (#4895) üzenetére


King Unique
titán

Az nem derült ki hogyan tesztelted USB-n a TRIM, pontosabban az UNMAP parancs működését, de Windowson pl. a TrimCheck programmal célszerű (bővebben). Valamint a működéshez feltétel az is, hogy a külső ház eleve UASP-s legyen, amit támogatnia kell az OS-nek is. Az utóbbi amúgy a Windows 10-nél eleve adott, natívan támogatja az UASP-t.

A Windows 10-nél alapesetben a meghajtók optimalizálása SSD-knél a TRIM parancsot futtatja, trimmeli a szabad területet. Viszont ez egy USB-s, adattárként használt külső SSD-nél akkor érvényes, ha maga a külső ház, az abban lévő vezérlő támogatja firmware szinten a TRIM (UMNAP) funkciót - lásd ez előbb leírtakat - és eleve SSD-ként, azaz szilárdtest-meghajtóként listázza ki a program az eszközt. Ha nem, akkor merevlemez-meghajtóként fog ott megjelenni, aminél elvileg a standard töredezettségmentesítés fut le ilyenkor (példa). Azt pedig nyilván nem kellene annyira erőltetni egy külső SSD-nél sem.

Ha nem működik a külső SSD-nél USB-n az UNMAP parancs, akkor a felhasználástól, annak intenzitásától függően előbb-utóbb drasztikusan belassulhat. Viszont a mai modern SSD-knél egyre hatékonyabb szokott lenni a Garbage Collection, ami némileg ellensúlyozhatja USB-n a TRIM, pontosabban az UNMAP hiányát. Másik megoldás az SSD-t időnként kivenni a külső házból és a gépbe téve, SATA-n csatlakoztatva lefuttatni egy-egy optimalizálást. Vagy eleve olyan külső házba tenni, olyat venni és használni, ami biztosan támogatja USB-n az említett funkciót (pl. AXAGON EE25-XA6 és EE25-F6B).

[ Szerkesztve ]

(#4897) omfgk válasza King Unique (#4896) üzenetére


omfgk
addikt

UASP-os a külső ház. Ezt csekkoltam. Eszközkezelőben uaspstor.sys van a fent említett helyen.
A Trimcheck viszont azt írja ,hogy nem megy/vagy nincs bekapcsolva a TRIM. És ,hogy aktiváljam, majd ellenőrizzem megint...
UNMAP. Gondolom akkor itt a bibi. Optimalizálás alatt nem merevlemezként látom.

Tehát az UNMAP meglétének feltétele az UASP. De az UASP önmagában még nem biztos ,hogy működő TRIM-et jelent?

JMS578 amúgy a vezérlő pontosan.

Garbage Collection - Tehát TRIM nélkül is az SSD valamit azért dolgozik a problémán csak nem annyira hatékony a dolog? Vagy ezt félreértettem?

[ Szerkesztve ]

(#4899) King Unique válasza omfgk (#4897) üzenetére


King Unique
titán

Az AHCI/ATA TRIM parancs megfelelője az SCSI UNMAP, ahol USB-n az SCSI csatlakozás UASP módban érhető el, azért feltétel az UASP. Viszont az utóbbi önmagában még nem feltétlen elég a tényleges működéshez, mivel a külső házban lévő chipnek firmware szinten támogatnia kell az UNMAP-ot. Ha ez nem teljesül, akkor nem fog működni, hiába UASP-s.

Ha a meghajtók optimalizálásánál merevlemez-meghajtóként jelenik meg a külső SSD, valamint a TrimCheck szerint sem működik USB-n a TRIM/UNMAP, akkor valószínűleg tényleg nem működik.

Igen, modern SSD-knél a GC jól ellensúlyozhatja a TRIM/UNMAP hiányát és ezért kevésbé, vagy csak hosszabb idő után lassulhatnak be. De az ideális állapot továbbra is nyilván az SATA SSD-knél, ha működik a TRIM SATA-s és USB-s csatlakozásnál egyaránt. Viszont a leírtak alapján esetedben, túlnyomórészt eleve inkább olvasási és amúgy sem túl gyakori törlési, írási műveleteknél valószínűleg kevésbé lesz téma ez.

(#4910) omfgk válasza King Unique (#4899) üzenetére


omfgk
addikt

Nem hagyott nyugodni a dolog.

Volt most egy teljes újratelepítésem.
Gondoltam megint ránézek a TRIM-re.
UASP oké.

Trimcheck szerint oké

Diskmark szerint a sebesség nagyon jó.

De mégis az optimalizálásnál még mindig ez van.

Ilyenkor most mi a fene van?
Melyiknek kéne hinnem?
Windows újrahúzása előtt a Trimcheck azt írta ,hogy nem oké, valamint a diskmark is egy 10-15%-al lassabb volt.

Az optimalizálásnál mindenképpen azt kéne írnia ,hogy szilárdtest-meghajtó és töredezettség helyett - optimalizálás?

[ Szerkesztve ]

(#4911) King Unique válasza omfgk (#4910) üzenetére


King Unique
titán

Normál esetben igen, mint a korábban linkelt példában a Samsung T5 Portable külső SSD-nél, ami hivatalosan is támogatja USB-n a TRIM/UNMAP parancsot. Ha HDD-ként ismeri fel az optimalizálásnál a Windows és standard töredezettségmentesítést akar futtatni, akkor az arra utalhat, hogy nem támogatja USB-n az adott eszköz. Bár lehet példa akár nem megfelelő detektálásra is, de normál esetben az előbbi szokott jellemző lenni. Ha esetedben a TrimCheck szerint működik a TRIM a külső SSD-nél (amit így lehet alaposabban letesztelni), akkor az nyilván ellentmond a meghajtóoptimalizálónak. A CDM tesztnél a kapott értékek jónak mondhatók USB 3.0-n, bár a szekvenciális írás azért lehetne magasabb, az olvasási sebességhez hasonló, meg az adatlapja alapján is többet tud ez az SSD. Másnál hasonló felállásnál iyen értékek jöttek ki, igaz ott zero-fill (0Fill) beállítással lett futtatva a teszt.

Egyébként meg nyilvánvalóan az USB-s csatlakozás az, ami miatt nem teljesen egyértelmű ez az egész és lehetnek akár ellentmondások is, mint esetedben. A működő állapotra Windowson egyfajta bizonyosságot az adhat, ha a TrimCheck (+ egyéb program) szerint oké, valamint a meghajtóoptimalizáló (+ egyéb hasonló program) is SSD-ként ismeri fel a külső meghajtót és ténylegesen TRIM/UNMAP parancsot futtat. Viszont az igazán biztos leginkább az, ha az eszköz gyártója is megerősíti a támogatást és a működő állapotot, mint pl. az előbbi Samsung külső SSD-nél, meg egy korábbi válaszban példaként linkelt külső házaknál.

[ Szerkesztve ]

(#4912) omfgk válasza King Unique (#4911) üzenetére


omfgk
addikt

0fill-t mindig elfelejtem. :W Javult valamennyit.

Winsat-os részt megnéztem, futtattam pár tesztet, de nem változott semmi az optimalizációnál.
Defraggler-t feltettem. Nem lettem tőle okosabb. :D

Lefut rajta rendben a Quick Optimize (másfél perc volt). Dokumentáció alapján ez lenne a normál TRIM. Tehát a program szerint van TRIM. :F
A sima Optimize pedig zero filling. Ez lenne a TRIM helyettesítésére szolgáló, jóval hosszabb módszer...

Mindegy is. Ha belassulna akkor megpróbálom majd először a Quick-et rányomni, ha ettől nem javul akkor pedig a normált.
A tanulság : Ha kell TRIM akkor az általad is linkeltek közül kell választani. :D
Ezt a Mantisteket még régebben vettem egy noti vinyóhoz. Arra jó volt.

Köszi a részletes segítségnyújtást. :R

[ Szerkesztve ]

(#4914) King Unique válasza omfgk (#4912) üzenetére


King Unique
titán

Ha tömörítést használ az SSD, azaz pl. SandForce vezérlős (ez alapján az), akkor a CDM-nél eleve a 0Fill mérést kell használni a gyári értékek eléréséhez, máskülönben akár komoly eltérések is lehetnek (példa). A most kapott értékek amúgy már egyértelműen jobbak, kb. ennyit kell tudnia egy SATA3-as SSD-nek UASP módban USB 3.0-n.

A 3rd party töredezettségmentesítő programok, azok újabb verziói már fel vannak készítve az SSD-kre és azoknál optimalizálás néven a TRIM parancsot futtatják, vagyis pl. a Quick Optimize is ilyen. Legalábbis normál esetben, ellenben USB-n lehetnek meglepetések. :D Például nálam TRIM/UNMAP funkciót nem támogató külső SSD-nél a Defraggler gyors optimalizálása valójában töredezettségmentesítést futtathatott, legalábbis a Windowsban a meghajtóoptimalizálás ablaka azt mutatta közben. Ha esetedben 1,5 percig tartott, akkor az lehet szintén az volt, mivel SSD-knél normál esetben pár-néhány másodperc alatt szokott lefutni Windowson egy ilyen optimalizálás.
A másik lehetőség Windowson a grafikus meghajtóoptimalizáló helyett PowerShell alatt kiadni a megfelelő parancsot. Ami ha rendben működik USB-n, akkor ilyennek kell lennie. Ha nem, akkor hibaüzenetet fog dobni.

Ha mégsem működik USB-n a TRIM/UNMAP és a Garbage Collection hatékonyságától függően idővel esetleg majd jobban belassulna a külső SSD, akkor átmenetileg ki lehetne venni a külső házból és a gépbe téve, SATA-n csatlakoztatva futtatni egy optimalizálást. Ha az megvan, akkor utána vissza lehet helyezni a külső házba. Ha ez nem opció és mindenképpen USB-n cél megoldani, akkor az említett zero-fill optimalizálást lehetne futtatni, vagy esetleg az adatok lementése után egy lassú formázást, ha nem gond a plusz írásmennyiség. Vagy eleve olyan külső házat venni és használni, amelyik biztosan támogatja USB-n a TRIM/UNMAP funkciót és akkor nyilván nem téma ez.

Szívesen!

[ Szerkesztve ]

(#4924) King Unique válasza golfvariant (#4923) üzenetére


King Unique
titán

Az IB-233U3-B modellnél Micro-B fizikai csatlakozó, illetve aljzat az eszköz felőli oldalon, magán a külső házon van, aminek normál esetben nem szabadna irreális mértékben lötyögnie és ezzel adatkapcsolati hibát okoznia. Ha a tieden igen és nem az erős feszegetés miatt, akkor lehet gyártási hibás példányt fogtál ki és ilyenkor adja magát a garanciális csere. De előtte azért lehet nem ártana tisztázni, hogy biztosan ez okozza-e a problémát, vagy nem-e a játékkonzolon lévő USB-port Type-A aljzata és az USB-kábel Type-A csatlakozója közötti érintkezés hibája. Vagy magának a kábelnek a hibája, esetleg tápellátási probléma USB-n.

Ha másik külső ház kell és robusztusabb fizikai interfésszel, akkor ilyen téren a Type-A, Mini-B és Type-C típusok előnyösebbek lehetnek, mint a Micro-B. A topik összefoglalójának információs táblázatában vannak az előbbiekre is konkrét példák. Viszont SSD-khez az ezen hozzászólás végén említett AXAGON külső házak előnyösebbek a TRIM/UNMAP biztos működése szempontjából. Igaz ezeken Micro-B típusú az aljzat, de itt a topikban eddig nem volt panasz annak lötyögésére.

(#4938) King Unique válasza kormi0312 (#4937) üzenetére


King Unique
titán

Az ORICO 2139C3 külső ház valóban VL716 chipes a gyártó weboldala szerint is. Viszont az érdekes, hogy az előbbinél USB 3.1 Gen 1-et (= USB 3.0) írnak, holott a VL716 USB 3.1 Gen 2 vezérlő. :D Azaz az utóbbi esetben SATA 6 Gb/s alapon egy SATA3-as SSD-vel kb. ilyen értékeket kellene tudnia Gen 2 porton. Mármint kellően gyors SSD-vel, mert az A400-nál vannak gyorsabb SATA3-as modellek is (példa). Valamint ha csak USB 3.0 portok vannak a laptopon és egy olyanhoz csatlakoztatva történt a mérés, akkor nyilván nem meglepő a kapott eredmény, annál reális UASP módban a max. 450 MB/s körüli olvasás és írás (példa).

A tényleges fájlmásolásnál, illetve nagyobb méretű fájlok mozgatásánál a kisebb adatátviteli sebesség oka lehet SSD-specifikus is. Ahol egyrészt az SSD-knél is valamennyire számíthat, hogy mennyire vannak leterhelve, telemásolva. Másrészt ha egyik és/vagy másik SSD-nél nincsen DRAM cache, valamint esetleg SandForce vezérlős, akkor nem meglepő, ha fájlmásolásnál belassul és nem tudja folyamatosan tartani a tempót, meg az egyes teszteknél nem hozza a gyári maximumokat. Ha csak a külső SSD-t nézzük, akkor pl. az ezen cikkben leírtak alapján a benne lévő A400 ugyan Phison vezérlős, ellenben nincsen rajta DRAM cache, valamint a külső házban USB-n a TRIM (UNMAP) működése is kérdéses, ami az írási sebességre lehet negatív hatással. Továbbá a Windowsban az USB-s meghajtók alapértelmezetten gyors eltávolításra vannak optimalizálva, azaz le van tiltva az írási gyorsítótárazás. Az utóbbi hiánya a sebességre ugyancsak negatívan hathat, bár a bekapcsolt állapot inkább a kisebb méretű fájlok másolási sebességét szokta jobban megnövelni.
Vagyis összegezve a leírtakat, az egyes jellemzők függvényében lehet belső SSD - külső SSD felállásnál akár normális is egy nagyméretú fájl hosszas másolásakor a 170/110 MB/s, nem feltétlen kell hibára gondolni.

[ Szerkesztve ]

(#4947) King Unique válasza Czimby (#4945) üzenetére


King Unique
titán

Erről a témáról pont nem olyan régen volt szó az egyik SSD topikban, ahol 2,5"-os külső házként az említett AXAGON is felmerült. Vagyis ha a kedvező ár és USB-n az UNMAP (TRIM) biztos támogatása a cél, akkor USB 3.0-s kivitelben egy 2,5".os SATA SSD-hez általánosan az említett külső ház eleve jó választás. Az, hogy Xbox játékkonzolhoz ténylegesen mennyire, arról azon téma topikjaiban, illetve a megfelelőben célszerű érdeklődni.

(#4955) King Unique válasza Czimby (#4949) üzenetére


King Unique
titán

Az AXAGON EE25-XA6 külső ház eredetileg SSD-hez volt ajánlva kifejezetten az UASP és főleg az UNMAP (TRIM) támogatása miatt, amik gondolom működnek is. Szoftveres leválasztás után a leállítás / kikapcsolás itt, azaz SSD-nél kevésbé, inkább HDD-nél lehet lényeges. Plusz ilyen téren az elsődlegesen támogatott hardver- és szoftverkörnyezet = PC, Mac & desktop OS, az Xbox eleve másodlagos, az utóbbinál kevésbé mérvadó ott mi / mi nem történik. Valamint a szoftveres leválasztás utáni leállítás / lekapcsolás egy dolog, de mivel 2,5"-os külső HDD és külső SSD meghajtókról van szó, ezért a gazda hardver (gép / játékkonzol) kikapcsolásakor nyilván mindenképpen le kell állniuk, mivel olyankor normál esetben az USB-portok sem maradnak áram alatt. Ez alól kivétel hardvertől függően max. az lehet, ha a gép kikapcsolása után áram alatt maradnak a portok pl. töltési céllal. De az, illetve a töltési funkció az UEFI BIOS-ban rendszerint kikapcsolható, valamint pl. ErP Ready néven is futhat az ezzel kapcsolatos beállítás.

A gyártó weboldalán az említett külső ház tulajdonságainál fel vannak tüntetve az alábbiak:

HDD Automatikus leállítás - merevlemez automatikus leállítása egy 10 percig tartó inaktivitás után.
HDD leállítás - Leállítja a lemezt is az eszköz eltávolítása, vagy a PC leállítása után.

Az első állítás az alvó módra vonatkozik, ami esetedben is működik 10 perc inaktivitás után a leírtak alapján. A második állítás első fele meg elvileg a szoftveres leválasztás utáni leállítás támogatására, de akár a fizikai eltávolításra (USB-kábel kihúzása) is érthető. A másik része meg egyértelmű, a PC kikapcsolásakor alapesetben nyilván kikapcsol egy 2,5"-os külső HDD / külső SSD meghajtó is.

Ha biztosan támogatott a külső háznál a szoftveres leválasztás utáni leállítás, ellenben esetedben nem működik, annak rendszerint 2 oka szokott lenni:

a) Az adott hardver- és szoftverkörnyezet, ahol az OS felőli támogatás eleve meghatározó. Az utóbbi Windows Vista és 7, de akár a Windows 8 esetében is eleve külön beállítást igényelhet, amit számos egyéb leírás is szemléltet (példa). Windows 8.1 és 10 rendszereknél viszont általában nem szükséges az előbbi beállítás, de ha esetedben alapból nem működik a leállítás az azt támogató egyéb külső házaknál sem, pendrive-ok LED-je is égve marad, akkor érdemes lehet kipróbálni.

b) A gyártó időközben esetleg változtatott az újabb gyártású modelleknél firmware szinten a működésen. Ha ez a helyzet, akkor azon max. a firmware módosításával lehet újra változtatni. Viszont egyrészt az csak saját felelősségre javasolt, pláne ha a gyártó nem biztosít firmware-t a külső házhoz, hanem úgy kell egyéb forrásból összevadászni. Másrészt az alábbi hozzászólás alapján ASM1153E chipes és PID: 1153 azonosítós az EE25-XA6 külső ház, vagyis annál nem megoldható a firmware módosítása az itteni összefoglalóban leírt módon, mivel ahhoz PID: 55AA azonosító kellene.

Ha az általad vásárolt EE25-XA6 modell is ASM1153E chipes és PID: 1153 azonosítójú, akkor a firmware cseréje, módosítása nyilván nem opció. Vagyis ez esetben jobb híján marad az említett módszer kipróbálása Windowson belül, ami ha nem válik be, akkor másik lehetőségként a külső ház cseréje, visszaküldése. Viszont ha a szoftveres leválasztás utáni leállítást leszámítva egyéb téren megfelelően működik a külső ház, akkor nem feltétlen indokolt lecserélni csak az előbbi miatt, pláne ha alapvetően SSD-vel lesz használva. De ha számodra ez akkora gond, valamint SSD helyett inkább HDD-vel lesz használva a külső ház, akkor a lehetőség adott, belföldi online vásárlásnál utólag 14 napig indoklás nélkül el lehet állni a vételtől.

"Nekem viszont fontos az, hogy ne egy még pörgő hdd-t húzzak le acsak úgy a gépről."

Egyrészt az eredetileg egy szóval nem volt említve, hogy kiemelt szempont a szoftveres leválasztás utáni leállítás és az sem, hogy SSD mellett / helyett HDD-vel lesz használva a külső ház. Ha ez ismert már a legelején, akkor lehetett volna annak megfelelően ajánlani. Másrészt a fizikai leválasztás (kábel kihúzása) előtt a lényeg eleve maga a szoftveres leválasztás az operációs rendszerben, az hogy utána leáll-e a külső házban lévő HDD, vagy sem, az másodlagos. Az ideális nyilván az, ha leáll és nem az USB-kábel kihúzásával kell hirtelen kirántani alóla a tápellátást, de a mai 2,5"-os HDD-knek akár az utóbbit is ki kell bírnia.

[ Szerkesztve ]

(#4957) King Unique válasza Czimby (#4956) üzenetére


King Unique
titán

Az most nem derült ki a leírtakból, hogy a Windowsnál az előző válaszban említett beállítás ki lett-e próbálva, de ha igen és nem használt, akkor másik lehetőség a külső ház cseréje. De amúgy az, hogy esetlegesen nem támogatja a szoftveres leválasztás után a HDD leállítását, nyilván egyáltalán nem mondható kritikus hibának, max. némi hiányosságként róható fel. Meg az EE25-XA6 főbb előnyei eleve inkább az UASP és az UNMAP (TRIM) támogatása USB-n, amik a beszámolók alapján eddig működtek mindenkinél. Az meg, hogy korábban másnak voltak bizonyos gondjai ezen külső háznál, nem feltétlen jelenti azt, hogy azok általános, másoknál is fennálló problémák. Sőt, inkább az volt a megállapítás, hogy hacsak nem gyári hibás példányt fogott ki az illető, akkor egyértelműen az ő saját hardver- és szoftverkörnyezetében lehet a gond, ott nem stimmelhet valami, mivel mások érdekes módon nem panaszkodtak itt olyan problémákra.

(#4961) Czimby


Czimby
addikt

Az összefoglaló táblázatának végén van egy ebayes noname rack ami usb-n támogatja a trimet,
sajnos a link már nem él hozzá.

Valaki aki tudja hogyan néz ki belinkelné?!

Ha szeretnél Revolut meghívót írj privit. A kapott jutalmat(12.5-20e Ft) pedig felezzük.

(#4962) King Unique válasza Czimby (#4961) üzenetére


King Unique
titán

Az összefoglalóban az információs táblázat végén nem rémlik, hogy bármelyik, az eBay kínálatában megtalálható külső háznál kifejezetten fel lett volna tüntetve a TRIM, pontosabban USB-n az SCSI UNMAP támogatása. Max. volt olyanra példa, hogy némelyik ilyen noname külső háznál a TrimCheck program alapján működött. A legutolsó külső ház az előbbi listából elvileg az az IS621 chipes modell, amiről beszámoló is készült itt. Annál pedig még az UASP sem működik, ami viszont eleve feltétele az UNMAP-nak.

Ha SSD-hez kell olyan 2,5"-os, USB 3.0-s külső ház, amelynél biztosan működik USB-n az UNMAP (TRIM), akkor legjobb biztosra menni. Vagyis pl. az AXAGON kínálatából választani, ahol az EE25-XA6, EE25-F6B/EE25-F6G/EE25-F6S, ADSA-1S6 modelleknél eleve adott a támogatás, a gyártó is egyértelműen feltünteti.

(#4975) Roland8622 válasza hommeros (#4974) üzenetére


Roland8622
aktív tag

Szia. Konkrétan nem írtad milyen a TV. Viszont az már jó előjelnek számít, hogy usb3.0 van ráírva. Ez már lehet 5V/1A, de látatlanban nem mondanám 100%-ra (főleg, hogy nálam van aki sokkal jobban ért hozzá). Alap esetben ahogy olvastam ezidáig, legtöbb csak 2.0-ás. De nem is sebesség ami a legérdekesebb, hanem hogy mekkora az áramfelvétele, elegendő-e a külső rack és a benne lévő hdd/ssd meghajtására.

Picit fentebb ott vannak az általam linkelt rack-ek:
műanyag házas, akár type-c csatlakozóval
alu házas,ebbe már akár 9.5mm-es magasságú hdd/ssd is belemegy

Ezekből akár 2db is kijön a rászánt keretedből ;) Kivéve ha nem akarsz kintről rendelni, csak itthon. Utóbbi esetén ezzel sem lősz mellé, szintén nem rég volt ajánlva (sőt talán SSD-hez is az UASP és a TRIM végett).

[ Szerkesztve ]

Huawei P60 Pro / Huawei P50 Pro / iPhone 13 sima (1 hétig, de volt :D) / HTC U11 (már 4.5 éve) /BOSSHIFI B3 / FiiO BTR3

(#4978) VWtuning


VWtuning
csendes tag

Sziasztok!

Szeretnék venni egy külső 2,5 racket, ami támogatja a TRIM funkciót, masszív, aluházas és minőségi darab.
Például nekem teljesen megfelelne egy LogiLink UA0115 TRIM funkcióval. :)
Valaki esetleg tud ilyet? Létezik egy ilyen mindenben tökéletes ház?
Az AXAGON-ról olvastam jót és rosszat is, én inkább szeretnék biztosra menni, elvégre az adataimról van szó.

3.5-ös házból egy Sharkoon Swift Case PRO-t használok nagy megelégedéssel, egy 3TB-os WD PURX HDD-vel. Valami hasonlóra lenne szükségem 2,5 méretben.

(#4979) King Unique válasza VWtuning (#4978) üzenetére


King Unique
titán

Itt pont az a lényeg, hogy ha biztosra akarsz menni a TRIM (UNMAP) funkció támogatását illetően, mert éppen 2,5"-os SATA SSD-hez kell külső ház, akkor ez eleve az egyes AXAGON modelleknél teljesül, amiről már volt szó itt nem olyan régen. A LogiLink UA0115 esetében viszont nincsen erről biztos információ, a gyártó sem említi a támogatást, meg itt a topikban sincs azt megerősítő konkrét tapasztalat. Ha mégsem feltétel az UNMAP biztos támogatása, akkor viszont jó, vagy akár jobb választás is lehet az UA0115, ami amúgy egy elég fullos külső ház.

"szeretnék biztosra menni, elvégre az adataimról van szó."

Fontos adatok tárolásánál elsődlegesen eleve az a lényeg, hogy azokról mindig legyenek kellő számú és naprakész állapotú biztonsági másolatok több offline és/vagy online tárolón. Az, hogy most a HDD/SSD meghajtóhoz milyen külső házat veszel, az ebből a szempontból másodlagos.

Ami pedig az AXAGON esetében pl. az EE25-XA6 külső házat illeti, az annál a bizonyos korábbi esetnél is ki volt részletesen fejtve, hogy ott valószínűleg inkább a fórumtag saját hardver- és szoftverkörnyezetében nem stimmelhetett valami, vagy esetleg hibás példányt fogott ki, mert másoknál érdekes módon nem voltak olyan panaszok ugyanannál a külső háznál. Aztán ami legutóbb volt, vagyis hogy egy másik illetőnél a Windowsban a szoftveres leválasztás után nem állt le a HDD a külső házban, az nem nevezhető hibának, max. némi hiányosságnak. Az meg a másik, hogy eredetileg nem is volt említve olyan igény - ami pl. SSD-nél amúgy is kevésbé lényeges - , meg azt leszámítva más probléma nem volt, megfelelően működött a külső ház.

(#4981) King Unique válasza kispx (#4980) üzenetére


King Unique
titán

Azt el kellene dönteni, hogy most külső ház kell, abba fixen beépítve a HDD/SSD meghajtót, vagy SATA-USB adapter pőrén csatlakoztatva és használva a meghajtókat pl. gyakori cserélgetéshez.
Amúgy ha külső ház kell és SSD-vel lesz használva, akkor elvileg akár a linkelt Ewent is megfelelhet a célra, bár konkrét tapasztalat itt nincsen vele, csak a gyártó egy korábbi modelljével (példa). Viszont SSD-khez a nem olyan régen említett AXAGON külső házak jobb választás olyan szempontból, hogy azoknál biztosan működik USB-n az UNMAP (TRIM), valamint az ár-érték arányuk is jó. SATA-USB adapternél meg azon modellekkel van itt és a társtopikban konkrét tapasztalat, amelyekről volt szó a topikokban, szerepelnek beszámoló, teszt formájában az összefoglalókban, stb. Példák: [link], [link], [link]. Ettől függetlenül megfelelhet a célra akár a linkelt Delock is, de azzal nincsen.
A tévénél USB-n a tápellátást illetően meg az az ideális, ha "HDD 5V 1A" jelölésű USB-port van rajta. Ha csak 0,5 A-es, akkor az bizonytalan lehet, de ha van abból 2 db, akkor Y-kábel használatával biztosítható 2 db portról a stabil tápellátás. Valamint ez esetben SATA-USB adapterből is olyat célszerű venni - pláne az egybeépített megoldásoknál - amelyiknél Y-kábel van (példa).

[ Szerkesztve ]

(#4986) hommeros válasza kispx (#4980) üzenetére


hommeros
őstag

Én az Ewent EW7070 típust vettem. Tökéletesen működik a TV-vel külső táp nélkül 5V/900mA-en. TRIM, UASP funkciót támogatja. Még kis csavarhúzó is volt a dobozban. Elég igényes darab.

Le style est l' homme même. | Azt mondani, hogy nem érdekel a magánélethez való jog, mert neked nincs titkolnivalód, ugyanolyan, mintha azt mondanád, hogy nem érdekes a szólásszabadság, mert nincs mondanivalód.

(#4990) King Unique válasza hommeros (#4986) üzenetére


King Unique
titán

A TRIM, illetve USB-n az UNMAP funkciót biztosan támogatja, letesztelted? Csak mert a gyártó weboldalán nem nagyon találni erre vonatkozó információt. De amúgy lehet esély a működésére, mivel az egyik feltétel (UASP) eleve teljesül. Valamint a másik az, hogy a chipnél firmware szinten támogatott legyen, ami az USB 3.1 Gen 2 vezérlős külső házaknál gyakoribb.

Néhány információ esetleg még hasznos lehet az alábbiakról:

Milyen USB-chip van a külső házban, a PCB-n fizikailag szemrevételezve a chipet látszik rajta a felirat?
Windowsban a hardver biztonságos eltávolítása opció használata után a külső házban a HDD/SSD leáll, az állapotjelző LED kialszik rajta?
X perc teljesen inaktív állapot után (+ információ), valamint a Windowst/gépet altatva alvó módba vált a külső ház, illetve a benne lévő HDD/SSD leáll, az állapotjelző LED kialszik rajta?
Windowson a CDI, HDS stb. programok megfelelően kezelik a külső házat, illetve a benne lévő HDD/SSD meghajtót, a hőmérsékleti adatok mellett az egyéb SMART értékek kiolvasása is rendben van?
Tényleg max. 9,5 mm magas HDD fér bele? Csak mert ránézésre vaskosabbnak tűnik a külső ház, például a hasonló méretű LogiLink UA0115 külső házba 12,5 mm magas HDD fér bele.

Egyébként tényleg fullosnak néz ki ez az Ewent EW7070 külső ház, kb. full alumínium, külön be/ki tápkapcsoló is van rajta, a videó alapján csavaros belső és külső rögzítés, gyárilag mellékelt csúszásgátló gumitalpak, külön Type-A és Type-C kábel, stb. Ehhez elég hasonló modell amúgy az előbb említett gyártó kínálatában is van LogiLink UA0290 néven, amely utóbbi szintén USB 3.1 Gen 2 Type-C.

[ Szerkesztve ]

(#4992) King Unique válasza hommeros (#4991) üzenetére


King Unique
titán

Tehát ASMedia ASM235CM chipes, aminél igen, reális lehet USB-n az UNMAP (TRIM) támogatása, illetve ha firmware szinten is támogatott, valamint a TrimCheck program is működő állapotot mutat. Amúgy pl. a Samsung Portable SSD T5 is ilyen vezérlővel szerelt, amely utóbbinál szintén működik.

A Windowsban a szoftveres leválasztás után az eszközkezelő állapota, a kiírt kód normális, amíg nincsen fizikailag eltávolítva az USB-tárolóeszköz, majd később újracsatlakoztatva. Ha a LED kialszik, az addig oké, de másrészt az lett volna a lényeges, hogy a külső házban lévő meghajtó ilyenkor leáll-e. Viszont ha csak SSD van kéznél, akkor annál valóban jóval nehezebb ezt megállapítani, valamint az alvó mód működését is, mint HDD esetén. Bár a SMART-ban pl. a be- és kikapcsolások számára vonatkozó attribútum értékének változásából esetleg lehet rá következtetni.

A külső ház belső méretét, befogadóképességét illetően az első képen lévő méret szemlélteti reálisan a megadott limitet (9,5 mm), míg az másodiknál a külső ház falvastagságát (2 x kb. 1 mm) leszámítva kb. 18 mm a nyers belső méret. De ugye ott van belül még a beépítőkeret, PCB stb., vagyis az előbbi számít és úgy már reális a max. 9,5 mm, csak a gyártó weboldalán lévő képek voltak első ránézésre kissé csalókák. Amúgy meg az előzőleg említett LogiLink külső háznál a 12,5 mm sem ér sokat, mivel az olyan mobil HDD-k már rég kikoptak és a mai 3-5 TB-os, sőt egyes régebbi 2 TB-os 2,5"-os HDD-k is eleve 15 mm magasak.

Köszönöm! :R

[ Szerkesztve ]

(#5002) King Unique válasza TXT (#4997) üzenetére


King Unique
titán

Azt nem írtad pontosan milyen SSD-hez kell a külső ház, de a most linkelt IB-AC703-U3 modell alapján 2,5"-os SATA lehet. A célra akár ez is megfelelhet, de egy másik válaszban említett AXAGON modelleknél az UNMAP (TRIM) funkció is biztosan működik USB-n, vagyis azok olyan szempontból jobb választás és az áruk is hasonló.
Egy USB 3.0-s külső háznál SATA3-as SSD használatánál kb. ilyen adatátviteli sebességre lehet számítani USB 3.0 portnál, UASP módban. Ennél valamivel többet és egyben a SATA3-as SSD max. sebességét kihasználni USB 3.1 Gen 2-es külső házzal lehetne (példa), de akkor a gazda hardveren is olyan portnak kell lennie. Ha ez nem cél, vagy nincs a gépen megfelelő port, akkor az említett célra bőven elég lehet egy USB 3.0-s megoldás is.

(#5005) TXT válasza King Unique (#4962) üzenetére


TXT
őstag

Koszonom.
Ezek az Axagon tarolok kozul, ami az altalad is linkelt hozzaszolasban felsorolasra kerult, melyik a legjobb valasztas? Illetve ez a TRIM funkcio mihez is kell/jo? :U Bocs ha lama kerdes lenne :DDD

(#5006) King Unique válasza TXT (#5005) üzenetére


King Unique
titán

Azoknál attól is függ milyen kell, standard külső ház, vagy szerszám- és szerelésmentes (tool-free) kivitelű, milyen színben, stb. Amúgy a célra mindegyik AXAGON modell megfelelhet, ami ott fel van sorolva.
A TRIM, illetve USB-n az UNMAP funkció támogatása azért lehet lényeges, hogy pl. ne lassuljon be idő előtt a külső SSD, annak írási sebessége. Bár ha az SSD-nél kellően hatékony a Garbage Collection, akkor az is kompenzálhatja némileg a hiányát, de az ideális nyilván a működő állapot.
Ha már szóba került az USB 3.1 Gen 2 és a Type-C, akkor lehet akár olyan külső házat is venni SSD-hez. Viszont ha nincsen a gazda hardvereken olyan port és emiatt nem lehet kihasználni sem az egyszerűbb csatlakoztatást, sem a nagyobb adatátviteli sebességet, akkor kevésbé van értelme.

(#5007) TXT válasza King Unique (#5006) üzenetére


TXT
őstag

Leginkabb szerelesmentes haz kellene, amiben megtalalhato ez a TRIM funkcio. Usb-c nincs egyik hardveren sem. Mi johet szoba akkor ezek kozul, melyik lenne jo?

(#5011) King Unique válasza TXT (#5010) üzenetére


King Unique
titán

Ha megnézed a tool-free változatokat, akkor az EE25-F6B | EE25-F6G | EE25-F6S modellek eleve kb. ugyanazok, csak a színük más. Az ADSA-1S6 az, ami már kissé eltérő, mármint pl. a külső ház fizikai kialakítása, + akár külön is használható a benne lévő adapter, ami az alábbi képen is látszik. Az egyéb jellemzők meg világosan le vannak írva magyarul a gyártó weboldalán, ahol pl. a SATA 6 Gbps | USB 3.0 | UASP | TRIM (UNMAP) | eleve adott mindegyiknél, ahogyan a gazda és az eszköz felőli oldalon a Type-A és Micro-B fizikai csatlakozók szintén

Az EE25-XA6 külső háznál USB 3.2 Gen 1 van feltüntetve, ami (Gen 1x1) = USB 3.0. Ugyanilyen alapon az USB 3.1 Gen 1 / Gen 2 között is van különbség, ahol a Gen 1 = USB 3.0. Vagyis nem, nem lesz gyorsabb ezen külső ház, mivel ténylegesen (Gen 2x2) nyilván semmi köze nincsen az USB 3.2 szabványhoz, max. névlegesen lehet ráfogni Gen 1x1 (= USB 3.0) alapon, amit általában szeretnek is kihasználni a gyártók. :)) Na meg egy SATA3-as (6 Gbps) külső háznál, illetve SSD-nél adatátviteli sebesség szempontjából nyilván értelme sem lenne az USB 3.2 Gen 2x2 (20 Gbps) szabványnak, sőt még az USB 3.1 Gen 2 (10 Gbps) esetében is egylemezes kivitelben csak NVMe SSD-vel lehet kihasználni a szabvány max. sebességét (példa).

[ Szerkesztve ]

(#5012) TXT válasza King Unique (#5011) üzenetére


TXT
őstag

Koszonom az ujabb infokat es segito hozzaszolast! :R

Ajanlottak ezt az ORICO 2518S3 “rack”-et is. Ez azon kivul, hogy alu hazas (nem tudom ez jo e, jelent e elonyt, vagy sem), gyengebb, mint az emlitett Axagon hazak? :U Nem talaltam infot rola, hogy ez TRIM/UNMAP-os lenne e, ami azert az altalad irtakbol is kiderult szamomra, hogy fontos tenyezo.

[ Szerkesztve ]

(#5013) King Unique válasza TXT (#5012) üzenetére


King Unique
titán

Az ORICO 2518S3 is megfelelhet a célra, arról van korábbi blogbejegyzés, ahol HDD-vel volt használva, + a nemrég linkelt sebességteszt SSD-vel. Viszont ennél a külső háznál azt sem a gyártó nem tünteti fel, sem itt a topikban nincs róla biztos információ, hogy támogatja-e az UNMAP (TRIM) funkciót.
Egyébként SSD-hez nem feltétlen csak UNMAP (TRIM) képes külső házat lehet használni, megfelelhet akár egy normál, az említett funkciót nem támogató típus is. Meg eleve függhet attól is a szükségessége, hogy egyrészt az SSD-nél a Garbage Collection mennyire hatékony, másrészt milyen intenzíven lesz használva, gyakran történik-e törlés és írás. Ha kevésbé és intenzíven a válasz, vagy szimplán csak legyen ilyen téren eleve SSD-khez optimalizált a külső ház, akkor a lehetőség adott, ott vannak pl. az említett AXAGON modellek, azoknál biztosan működik.

(#5031) finest válasza King Unique (#5030) üzenetére


finest
őstag

Köszi a választ. Valószínűleg más a baj, nem a külső vinyó. Függetlenül attól, h mivel állítom le a windowst pl shutdown.exe /s /f parancssorból a powerled nem alszik ki, pörögnek a ventik, ill. égett a piros led a racken. Ez megtévesztett, inkább az alaplap nyűgje lesz. A windowsban, ha kikapcsolom a gyorsindítást, akkor nem kapok kritikus leállás hibaüzenetet, ha a leállási fokyamat után a power gombot hosszan lenyomva tartva állítom le a gépet. Vagyis a windows a maga részéről leáll, de a leállítási folyamat valahogy a legvégén elakad és az alaplap nem kapcsol ki. Nincs tuning, a BIOS-t frissítettem, ill. megcsináltam ,amit írtál az energiagazdálkodásban, de nem változott, 10-ből 9x nem tud leállni tökéletesen a lap. Kikapcsoltam viszont az alaplapi smart CPU fan dolgot, utána hibátlanul leállt, de nem teszteltem tovább.

ON:
Kipróbáltam egy Evolveo Tiny 7g házat, full műanyag, de tetszetős a kidolgozás, a ledes csíkok aránylag nagyok. A ház szépen működik, a ledek kialszanak leválasztás után és leáll a vinyó is. A Smart működik, alvás működik rajta, trimet nem néztem, mert HDD-t tettem bele, de JM578 chipes, szóval képes rá a chipset.
A doboza nem volt leragasztva, olyan dobozba jött, mint az Axagon EE25. Korábban valakit ez aggasztott, belül a ház cskmagolásán, ill. a csatoló csomagolásán látszott, h új. Nekem fél nap használat alapján bejön.

[ Szerkesztve ]

“Don’t shoot, I’m Globish.”

(#5042) zsolt_64 válasza ricsip (#5041) üzenetére


zsolt_64
senior tag

axagon ee25-xa6 Bevált működik windows-on és még málnapc-n is UASP és TRIM ;)
MI kellene még ? és nem is drága

[ Szerkesztve ]

(#5061) King Unique válasza Ðávid (#5060) üzenetére


King Unique
titán

Hát ez valóban nem az a szokványos 2,5"-os külső ház, ami ennek a topiknak a témája. Viszont lényegében többek között ez is egy USB-s tárolóeszköz, amibe 2,5"-os HDD/SSD meghajtó helyezhető és használható USB 3.X csatlakozással, vagyis ilyen formában már kapcsolódik a topik témájához.

Ha beszámolót akarsz írni, akkor azt lehet ide a topikba pl. ilyen rövid formában, megadva a lényeges adatokat a téma összefoglalóban lévő információs táblázathoz igazodva, az is elég lehet. Ha egy rövid tesztet, akkor azt, illetve a szintetikus sebességeredményeket + egyéb teszteket lehet pl. az ezen és ezen hozzászólásban lévő módon. Ha átfogó tesztet pl. ezen és ezen bejegyzések mintájára, akkor azt viszont (személyes) logout bejegyzésként célszerű megírni, majd utólag linkelni a topikban pl. ilyen / ilyen formában. Ami azért is előnyös, mert utólag is bármikor lehet szerkeszteni, javítani, pláne a személyes bejegyzést. + Ha SSD-vel lesz tesztelve az eszköz, akkor ott USB-n az UNMAP (TRIM) működése is lényeges lehet, azt is célszerű letesztelni.

Előre is köszönjük! :R

[ Szerkesztve ]

(#5063) Ðávid válasza Ðávid (#5062) üzenetére


Ðávid
aktív tag

Ahogy ígértem, egy kis beszámoló következik az iTec portreplikátoráról. Néhány napja érkezett meg, nagyon sokat még nem használtam, de eddig elégedett vagyok vele.

Az összefoglaló táblázata alapján néhány tudnivaló:

Gyártó, modell: iTec C31HDD4KDOCKPD (gyártói oldal, adatlap PDF, kézikönyv)
Chip: JMicron JMS578
UASP: igen
SATA chip: SATA I/II/III
Interfész: USB 3.0
Csatlakozó: USB Type C
Külső ház anyaga: alumínium (teljesen)
HD Sentinel támogatás: igen
HDD leállítás leválasztásakor: ezt nem próbáltam, mert SSD került bele
Csavaros HDD rögzítés: igen
HDD maximális magassága: 9,5 mm
Maximális HDD kapacitás: nem találtam erre vonatkozó információt
Tartozékok: USB Type C kábel, gumitalpak, USB Type C -> Type A átalakító, csavarhúzó, felhasználói kézikönyv
Árkategória: nagyon drága (kb. 20 ezer forint)

A sebességmérést egy Crucial MX500 1 TB-os SSD-vel végeztem: [kép]

HD Sentinel képek: [kép] [kép] [kép]

TRIM: [kép]

Néhány kép a házról:
a csomagolás majdnem teljes tartalma (a gumitalpak és a kézikönyv lemaradt): [kép]
csatlakozók a két oldalán: [kép] [kép]
belső: [kép] [kép] [kép] [kép] [kép] [kép] [kép] [kép] [kép]
burkolat: [kép] [kép] -> A második képen látszik, hogy a burkolat rögzítőcsavarjai fölé kell ragasztani a gumitalpakat.
gumitalpak: [kép]
összehasonlítás két másik külső házzal: [kép] [kép]
kép működés közben a visszajelző fényekről: [kép]

Akit esetleg érdekel, felsorolom a többi chipet is, ami a NYÁK-on található:
VIA VL170: USB és DisplayPort jelek szétválasztása
Parade Technologies PS176: DisplayPort jelek HDMI-re alakítása
Fresco Logic FL7102-2Q0: Power Delivery vezérlő
Genesys Logic GL3523-S: USB 3.0 (3.1 Gen 1) hub vezérlő integrált Type C funkciókkal
Genesys Logic GL3224: SD kártyaolvasó

(#5065) King Unique válasza Ðávid (#5063) üzenetére


King Unique
titán

Tehát akkor ez egy USB 3.1 Gen 1 = USB 3.0 adatátviteli sebességet biztosító multifunkciós eszköz, ahol USB-C port, fizikai csatlakozó lehet USB 3.0 alapon is, nem kizárólag csak USB 3.1 Gen 2, meg USB 3.2 Gen 2x2 alapon. Bár az egyik USB-C / Type-C portnál USB 3.1-et írnak több helyütt, de az nem teljesen világos, hogy Gen 1 / Gen 2 típusú-e. Az viszont biztos, hogy a JMS578 chip Gen 1-es, vagyis USB 3.0-s, a max. adatátviteli sebesség is annak megfelelő lesz, ami a CDM teszt eredményén is látszik. Aztán ha gyárilag 1 db USB-C - USB-C kábelt mellékeltek hozzá, akkor azt gondolom az előlapon lévő USB-C porthoz kell csatlakoztatni, a hátlapon lévő USB-C portok töltésre valók. Illetve a DC IN talán külső tápadapter csatlakoztatásához, legalábbis a felhasználói útmutató említi + gyártó weboldalán lévő kép szemlélteti, viszont adaptert gyárilag nem mellékelnek. Bár a LED-ek fényét szemléltető képen az előlapi portoknál pont nincs csatlakozás, vagyis akkor a hátlapon lévő USB-C portok valamelyikéhez lehet csatlakoztatva az USB-C kábel. A Type-A / USB-A port meg talán afféle USB-hub funkciót láthat el, ahhoz lehet csatlakoztatni egyéb USB-s eszközöket, vagy eleve azt használni az USB-C helyett. Esetleg ezekről is lehetett volna írni egy keveset, mert nem teljesen világos egyik-másik része.

Az UNMAP/TRIM működésénél a TrimCheck program kimenete lett volna a lényeg, de ha PowerShell alatt lefut rendben a külső SSD-nél a manuális optimalizálás (TRIM), akkor elvileg támogatja.

Maga az eszköz, dokkoló állomás egyébként korrektnek tűnik, a full fém kivitel, a HDD/SSD csavaros rögzítési lehetősége, a többféle port és csatlakozási lehetőség (USB-A, USB-C, SD, HDMI) is mind előnyösek. + Még gumitalpakat is melléknek, meg az USB-C kábelhez USB-C - USB-A adaptert, ha olyan géphez kellene csatlakoztatni, amin nincsen USB-C port. Az ára egy hagyományos 2,5"-os külső ház árához képest nyilván húzós, ellenben a multifunkcionalitásához, tudásához képest már nem feltétlen.

Érdekességképpen az a másik 2 külső ház a mellékelt képek (1, 2) alapján ránézésre az ICY BOX IB-252StU3 és az Ewent EW7034 lehet, bár az utóbbi nem teljesen biztos.

Köszönjük a korrekt beszámolót! :R

[ Szerkesztve ]

(#5066) Ðávid válasza King Unique (#5065) üzenetére


Ðávid
aktív tag

Nagyon szívesen, remélem másoknak is hasznára válik! :R

Igen, az egyik ház a szemléltető képen ICY BOX IB-252StU3, a másik viszont egy Logilink UA0115. Utóbbiból az elmúlt években hármat is vettem magamnak és egyet a páromnak. Amikor az elsőt vettem, akkor az itteni összefoglaló táblázat alapján választottam és nem bántam meg.

Az említett TrimCheck-et lefuttatom és írok szívesen pár szót még az eszközről.

[ Szerkesztve ]

(#5067) Ðávid válasza Ðávid (#5066) üzenetére


Ðávid
aktív tag

Ahogy ígértem, lefuttattam a TrimChecket. A következő eredményt kaptam: [kép]. Mondjuk érdekes, mert a HD Sentinel szerint fut a TRIM.
A csatlakozókról magyarázó kép: [kép].

Az SD kártya melletti két USB aljzat további eszközök csatlakoztatására szolgál. Ez az esetemben például egy Type A és egy Type C pendrive-ot jelent. Amennyiben viszont inkább egy másik Type A eszköz kapcsolódna, akkor lehet használni a mellékelt átalakítót: [kép].

A másik oldalon a DC IN feliratú csatlakozón keresztül lehet töltőt rádugni. A PD jelzésű pedig a gazdagép (PC, laptop, táblagép, telefon) irányába biztosítja a kapcsolatot és amennyiben a DC IN-be csatlakozik töltő, akkor tölti is az eszközt. Ennek mondjuk a telefonok, táblagépek és az újabb, Type C töltésre képes laptopok esetén van jelentősége.

Azt el is felejtettem a múltkor írni, hogy csavarból két darabbal többet adtak, gondolom, hogy legyen tartalék is.
Nagyon elégedett vagyok ezzel az eszközzel. Nem olcsó, de cserébe messze többet tud, mint egy átlagos 2,5"-es külső ház. Közben belefutottam egy másik hasonló port replikátorba, amibe viszont M.2-es formátumú NVMe SSD-t lehet tenni: [link].

[ Szerkesztve ]

(#5068) King Unique válasza Ðávid (#5067) üzenetére


King Unique
titán

Itt a TrimCheck esetében nem lett lefuttatva a teszt 2. része az eredmény megtekintéséhez (példa), az a lényeg, illetve az előzőleg linkelt hozzászólásban is le van írva. Az, hogy a HDS szerint működik a TRIM, az USB-s meghajtóknál nem feltétlen jelenti azt minden esetben, hogy ténylegesen is, ami egy korábbi bejegyzésben szemléltetve van.

Ez a magyarázó ábra nagyon hasznos, amit készítettél, ezen egyértelműbben látszik melyik port mire való, mint a gyártó weboldalán lévő képen. Illetve itt az nem volt teljesen tiszta, hogy a gazdagéphez melyik porton csatlakoztatva történik az adatkapcsolat, de akkor ezek szerint a HDMI port mellett lévő USB-C PD port szolgál erre. Ahol ha a DC IN jelzésű USB-C porthoz töltő van csatlakoztatva, akkor az USB-C PD port adatkapcsolat biztosítása mellett tölteni is képes a gazda hardvert, pl. laptopot, tabletet, stb.

Köszönöm! :R

[ Szerkesztve ]

(#5069) atsil


atsil
tag

Sziasztok!
Van egy ilyen SATA to USB 3.0 átalakítóm.
https://www.delock.com/produkte/G_61757/merkmale.html
Úgy tűnik ASMedia ASM1051, VID: 174C, PID: 55AA
Az a gond, hogy a trim nem működik a rácsatlakoztatott SSD-vel.
Megoldható firmware frissítéssel, hogy a trim működjön? Ha igen tudnátok firmware-t linkelni?
Köszönöm

(#5070) King Unique válasza atsil (#5069) üzenetére


King Unique
titán

Miért, hogyan lett tesztelve a működése, a korábbi hozzászólásban említett módon? Aztán mit jelent az, hogy úgy tűnik, hogy ASM1051, megnézted fizikai szemrevételezéssel? Csak mert a VID: 174C, PID: 55AA lehet ASM1053(E), ASM1153(E), de akár ASM1351 chip is, bár az utóbbi kizárható, ha csak USB 3.0-s az adapter.

Egyébként pl. az USBDev weboldalán vannak firmware-ek különféle ASMedia chipekhez, de hogy az adott chipnél pontosan melyik firmware tartalmaz TRIM/UNMAP támogatást (ha van ott ilyen egyáltalán), az hirtelen passz. Meg az ilyen külső forrásból származó firmware-ek használata amúgy is csak saját felelősségre javasolt!

Amúgy meg lehet jobban jársz, ha inkább olyan külső házat, vagy adaptert veszel és használsz, amelynél alapból működik USB-n az UNMAP (TRIM). A téma összefoglaló "Milyen külső házat SSD-hez?" fejezetében említve vannak ilyenek, illetve pl. az AXAGON kínálatában vannak jó ár-érték arányban ilyen USB-s külső házak és adapterek egyaránt.

[ Szerkesztve ]

(#5071) atsil válasza King Unique (#5070) üzenetére


atsil
tag

Próbáltam a TrimCheck programmal, második futásra ugyanazt az adatsort olvasta vissza, nem pedig nullákat, illetve a "defrag D: /L /U /V" is azt írta, hogy a trim nem támogatott.
Linux-on az "lsusb" parancs kimenetéből írtam ki, hogy ASM1051, VID: 174C, PID: 55AA. Fizikai szemrevételezés nem volt, nem szeretném szétvágni az átalakítót.

Köszönöm a linkeket az AXAGON-os adapterhez, lehet veszek onnan egy trim-es verziót, csak azt gondoltam, hogy egy "egyszerű" firmware update-el meg tudom oldani, de ezek szerint ez nem is olyan könnyű.
Egyébként, ha trim nélkül használom az SSD-t, akkor hamarabb is megy tönkre, vagy csak lelassul idővel?

(#5072) King Unique válasza atsil (#5071) üzenetére


King Unique
titán

Windowson értelemszerűen NTFS-re formázva kell tesztelni a külső SSD-t, ahol ha a TrimCheck program szerint nem működik az UNMAP (TRIM), valamint a manuális meghajtóoptimalizálás sem fut le, hibát dob, + HDD-ként ismeri fel a külső SSD-t és standard defragot akar rajta futtatni (példa), akkor tényleg nem működik.
Az lsusb parancs kimenete nem minden esetben tükrözi a valóságot a chip típusáról, amiről itt is volt szó korábban. A VID: 174C, PID: 55AA alapján nyilván ASMedia, az stimmel, viszont az ASM1051 nem 100%-ig biztos.

Az ATA TRIM, illetve USB-n az SCSI UNMAP parancs támogatása azért lehet lényeges, hogy pl. ne lassuljon be idő előtt a külső SSD, annak írási sebessége. De ha az SSD-nél kellően hatékony a Garbage Collection, akkor az kompenzálhatja egy szintig a UNMAP (TRIM) hiányát, illetve magától a használattól, annak intenzitásától is függ, hogy mennyire lesz rá szükség, Viszont ettől függetlenül az ideális USB-s használatnál is nyilván a működő állapot.

[ Szerkesztve ]

(#5073) atsil válasza King Unique (#5072) üzenetére


atsil
tag

Köszi még egyszer. Kipróbáltam az AXAGON átalakítóval és azzal működik a trim.

(#5085) t72killer


t72killer
titán
LOGOUT blog

Nem teljesen a topik témája, de nem találtam msata adaptererekhez/házakhoz külön topikot. Van egy bontásból származó intel msata SSD-m ("ssdmaexc024g3h" típusjelzés), gondoltam futhatna róla a raspberry 4 rendszere egy USB-s adapterrel.

Az efféle <15$-os adapterek vajon használható/megbízhatóak lennének 7/24 munkára? Tudhat egy ilyen pl TRIM-et, vagy ahhoz valami komolyabb kell?

[ Szerkesztve ]

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#5088) t72killer válasza t72killer (#5085) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

B lehetőség: veszek egy ilyen msata->SATA átalakítót (feltételezem ezt nemigazán lehet elszúrni)+egy elterjedtebb sata házikót. (<<az ebben lévő JMS578 vezérlő állítólag nem áll a trim útjába)

#5087: Az s9 USB-je elvileg 3.1gen1 (3.0)

[ Szerkesztve ]

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#5089) King Unique válasza t72killer (#5085) üzenetére


King Unique
titán

Elfér a kérdés ebben a topikban, viszont itt mSATA helyett inkább M.2 SATA külső házakkal van tapasztalat (példa). Amiket linkeltél, azokkal viszont nincsen, ezért sem megerősíteni, sem megcáfolni nem igazán lehet itt, hogy mennyire lennének jók az említett célra. Ha olyan kell, aminél biztosan működik USB-n az UNMAP (TRIM), akkor általánosan pl. az AXAGON kínálatában érdemes nézelődni, de hirtelen ott is csak M.2 SATA modellt találni ilyen paraméterekkel. A másik hozzászólásban említett külső háznál a JMS578 chip nem feltétlen garancia az UNMAP (TRIM) működésére, annál a feltétel, az UASP támogatása teljesül(het), ellenben a tényleges működés már firmware függvénye.

(#5097) King Unique válasza t72killer (#5094) üzenetére


King Unique
titán

Mármint gondolom valami külföldi fórumon, mert a téma itteni topikjában nem dobott rá találatot a kereső. Illetve ha esetleg valakinél volt is, ott sem mindegy az RPi esetében milyen OS, milyen kernel, NS1068x chipnél milyen firmware, stb., pont ezért nem feltétlen lehet ezt általánosítani. Amúgy meg annyira nem meglepő, mármint az ilyen "egyéb", másodlagosan támogatott hardver- és szoftverkörnyezetben... Az elsődlegesen támogatottnál (PC, Mac + desktop OS) nyilván kevésbé szokott probléma lenni, ott inkább garantálható a megfelelő működés, kompatibilitás, stb. + Mint gazda hardver, egy PC, laptop, illetve az azokon lévő USB-portok is nyilván előnyösebbek, stabilabbak lehetnek tápellátás szempontjából, mint egy ilyen kis mini PC akármin.

A linkelt SATA-USB adapternél pont nem Y-kábeles megoldás van, mint a másik képen, nem világos honnan jött az, hogy olyan. + Azt a másik téma topikjában is írták, hogy egy dolog az Y-kábel és egyszerre 2 db USB-port használata, ha maga a gazda hardver (RPi) elégtelen a megfelelő tápellátás biztosítása szempontjából és nem bírja a tápegysége. Ez esetben vagy eleve külső tápos 3,5"-os tárolóeszközt, esetleg dokkolót kell használni, vagy a 2,5"-os esetében külső tápellátást alkalmazni, esetleg egy aktív USB-hubot közbeiktatni, lásd egy másik válaszban leírtakat. Bár egy 2,5"-os / mSATA / M.2 SATA SSD kevesebb energiát igényelhet a működéshez, mint egy 2,5"-os SATA HDD, ezért az előbbi esetében nem feltétlen lehet szükség az imént vázolt esetnél külső tápellátásra.

Itt a topikban azokkal a külső házakkal van tapasztalat, amelyekről érdemben szó esett a hozzászólásokban, valamint szerepelnek a téma összefoglalóban, ami azért nem kevés modell. Ha ezek közül egyik sem felelt meg számodra, akkor kipróbálható az említett DA-71105 külső ház is, bár ez egyrészt 2,5"-os SATA HDD/SSD meghajtókhoz való, nem az eredetileg említett mSATA SSD-khez. Másrészt attól, hogy JMS578 chip van benne, az még nem feltétlen garancia USB-n az UNMAP (TRIM) támogatására, működésere. :N Az főleg USB-chip firmware függvénye, mint már említve volt. Ha olyan külső ház kell, aminél biztosan támogatott, akkor már említve volt az AXAGON kínálata és annak egyes modelljei (példák), azoknál a gyártó is egyértelműen feltünteti a TRIM/UNMAP támogatását, míg a Digitus esetében nem. :)) Valamint az, hogy maga a külső ház támogatja az említett funkciót, az önmagában még nem feltétlen elég, mivel az OS-nek is támogatnia kell. Ahol pl. az egyes Linuxok, illetve kernel-verziók esetében szükség lehet utólagos beállításokra (példa) a tényleges működéshez. Továbbá a másik téma topikjában feltett kérdéshez meg annyit, hogy a működést nyilván SSD-vel lehetne, kellene tesztelni, nem HDD-vel. Windowson az alábbi módszerrel célszerű, Linuxnál meg pl. az ezen cikk végén vázolttal, + lekérdezni a működést xy paranccsal + az fstrim futtatásával (bővebben).

[ Szerkesztve ]

(#5098) t72killer válasza King Unique (#5097) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Igen, messze jutottunk az eredeti felvetés USB-mSATA házikótól :B , csak közben elgondolkodtam, hogy van itthon egy rakat 2.5"-os winyó és egy 2.5"-os adapter/rack megtoldva egy filléres msata->sata adapterrel sokkal több eszközt szolgálna ki.

Az Y-kábeles kép arról a linkről van, amit linkeltem, "color" opciónál kell kiválasztani a négy termékverzió közül. Értelemszerűen a plusz táperet nem a Pi etetné (nem sok értelme lenne, uis azonos tápáramkörön van a 4 port), hanem egy extra USB-s tápegység. Raspberry specifikus probléma, hogy elképzelhető olyan forgatókönyv, ami a külsőleg tápolt winyón keresztül még rátölt a Pi-re, ami nem szerencsés, ha ilyet használok pl egyszer-egyszer 3,5"-os winyót ráakasztva, utánájárok a dolognak (pl hegesztek egy diódás kábelt).

Igen, a trim-támogatás említése a termékleírásban mindenképp pozitívum :R. Bár az amazonos review-k is nagyon informatívak tudnak lenni, a fentebb linkelthez mm-re hasonló Eluteng kábel alatt olvasom, hogy az aktuális verzióval megy a Trim és az UASP Raspberryn, lehet mégis ez lesz az első kipróbálandó.

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.