Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:49:35

LOGOUT.hu

Külső 2,5'' mobil rack-ek topikja
Kérdezés előtt, kérjük olvasd el az alábbi összefoglalót!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#4664) King Unique válasza Ice&Lime (#4663) üzenetére


King Unique
titán

Szükség esetén kell megcsinálni, ha idővel nagyon visszaesne az írási sebesség a TRIM hiánya miatt. Ami az SSD-től és a használat intenzitásától függően hosszabb idő után is jelentkezhet, nem feltétlen havonta.

A külső házaknál a készenléti állapot (alvó mód) inkább a HDD-k esetében lényegesebb, azoknál vannak mozgó alkatrészek, forog működés közben a lemeztányér stb. Ha X perc teljes inaktivitás után alvó módba vált a külső ház, akkor normál esetben a HDD is leáll és ezáltal energiát takarít meg. Elvileg az SSD-knél is van egyfajta alvó állapot, de azoknál nehezebb érzékelni, mivel szinte zajtalanok működés közben és kisebb a reakcióidejük. Viszont akár HDD, akár SSD, az alvó mód egyik lényege pont az, hogy abból fel kell ébredni a meghajtónak, ha az OS, vagy egy program hozzáférést intéz hozzá. Ehhez pl. Windows esetében elég a fájlkezelőben megnyitni a meghajtót, tallózni a tartalmát. Ha ez nem működik és fizikailag újra kell csatlakoztatni, az eleve abnormális.

[ Szerkesztve ]

(#4666) Dragon3000


Dragon3000
veterán

Csak érdeklődés szintjén érdekel, ha Mantistek Mbox külső házba, ssd kerülne, akkor menne a trim?

A képen jelenleg egy 500GB-os hdd van.

(#4667) King Unique válasza Dragon3000 (#4666) üzenetére


King Unique
titán

Attól, hogy UASP-s a külső ház, még nem feltétlen fog működni a TRIM. Az csak egy szükséges feltétel teljesülése ahhoz, hogy az ATA TRIM —► SCSI UNMAP konverzió megtörténhessen. Viszont, hogy ténylegesen működni fog-e, az a külső házban lévő vezérlőchip, illetve firmware függvénye. Sőt, a firmware eleve meghatározó, amire jó példa az alábbi tesztek közötti eltérés. Egy korábbi tesztnél a TrimCheck program szerint nem működött a TRIM a JMS567 chipes külső ház + SSD kombónál, ellenben egy másik teszt alapján a szintén JMS567 chipes ADATA külső SSD-knél viszont már igen. Illetve mindkét esetben UASP módban működött az eszköz, úgy lett tesztelve, mégis eltérés volt. Vagyis ez is újfent csak azt szemlélteti, hogy önmagában az UASP támogatása nem feltétlen elég.

A MantisTek Mbox külső házból egyébként többféle vezérlővel szerelt van, korábban a JSM567, újabban pedig JMS578 a jellemző. A VID-PID azonosító alapján a tiedben is valamilyen JMicron chip van, de annak pontos típusa nem derült ki. De majdnem kb. mindegy is, mivel attól még az előbb leírtak ugyanúgy érvényesek. Valamint, ha a külső ház gyártója nem tünteti fel egyértelműen a TRIM (UNMAP) támogatását USB-n, akkor max. az egyéb források, külső tesztek, plusz főleg a személyes kipróbálás azok, amik alapján meg lehet bizonyosodni róla.

[ Szerkesztve ]

(#4668) Amazonas


Amazonas
senior tag

Sziasztok,

a Flash SSD topikban "ígértem" egy visszajelzést az Axagon EE25-XA6 típusú házzal kapcsolatban.
Egy Kingston HyperX Fury SSD-t tettem bele, amit adatok mozgatásához használok.
Jelentem, működik a trim mind Windows 10, mind Linux alatt! :) Öröm é' bódottá' van! :)
Ez utóbbival kissé nehezebb szülés volt, mert kellett egy kicsit trükközni a rendszerrel, pedig a 4.20.11-1-es kernel van fent. (Annyi történt, hogy bár a
sudo hdparm -I /dev/sdb | grep TRIM parancs kimenete:
Data Set Management TRIM supported (limit 1 block) volt, azaz elvileg működnie kellene a TRIM-nek, mégis, amikor kiadtam a
sudo fstrim -v /partíció csatolási helye parancsot, akkor a the discard operation is not supported választ kaptam.
Ha valaki Linux alatt használna ilyen ASMedia ASM1153-as chipset-es cuccot (nem tartom valószínűnek, de hátha mégis), annak leírom, hogy egy rule-t kell létrehozni az etc/udev/rules.d alá (mondjuk "10-local.rules" néven, ha még nem volt egyéni rule semmire beállítva), ami a következő: ACTION=="add|change", ATTRS{idVendor}=="174c", ATTRS{idProduct}=="1153", SUBSYSTEM=="scsi_disk", ATTR{provisioning_mode}="unmap"
Ezzel gyakorlatilag kényszeríted a kernel-t, hogy unmap parancsot küldjön a trim helyett.
Utána egy gyors reboot és voilá:
Kingston HyperX Fury: 1,8 GiB (1955540992 bytes) trimmed :)
Elnézést az OFF-ért, de hátha valakinek kapóra jön ez a tanács. :)

[ Szerkesztve ]

(#4670) joysefke


joysefke
veterán
LOGOUT blog

Sziasztok!

M.2 formátumú SSD-hez van valami bevált ajánlat olcsó kínai külső USB / M.2 ház adapterre? Olyan amivel megy a TRIM is?

üdv
J.

(#4672) King Unique válasza Amazonas (#4668) üzenetére


King Unique
titán

Ennél a külső háznál ugye közvetlenül feltünteti a gyártó a TRIM (UNMAP) támogatását USB-n, tehát emiatt pláne működnie kell. Amit egy korábbi hozzászólás Windows 10-nél meg is erősített, a mostani pedig szintén. A Linuxok esetében viszont arról korábban is volt szó itt a topikban, hogy gond lehet USB-n az SCSI UNMAP parancs alkalmazásával. De akkor ezek szerint erre is van megoldás, amit pl. ITT is említenek. Aztán még az ebben a leírásban lévő megoldás (wiper.sh) is opció lehet az fstrim mellett, vagy akár helyett.

Köszönjük az információkat!

(#4675) King Unique válasza sagesz93 (#4669) üzenetére


King Unique
titán

Értelemszerűen olyan külső házat, ami SATA-s, valamint 2,5"-os méretformátumú és 9,5 mm magas HDD-t képes fogadni. Viszont jelenleg a legtöbb külső ház eleve ilyen és pont ezért nem egyszerű a sok közül 1-re rábökni. Célszerű ilyenkor szűkíteni a kört pl. az összefoglalóban lévő információs táblázat jellemzői alapján. Én amúgy ilyen HDD-t jelenleg a korábban tesztelt Kolink házban használok az M9T helyett. De ha valakinek fontos a különféle leállítási funkciók működése, firmware-frissítés lehetősége, belül a HDD csavaros rögzítési lehetősége, Mini-B helyett netán Type-C csatlakozás kell stb., akkor másik külső házat célszerű választania. Vagy ha olyan kell, amibe később SSD-t is rak és annál lehetőleg működjön USB-n a TRIM (UNMAP), meg ki lehessen maxolni (USB 3.1 Gen 2) a SATA3-as SSD sebességét, akkor szintén.

(#4678) King Unique válasza joysefke (#4670) üzenetére


King Unique
titán

Az nem derült ki, hogy most M.2 SATA, vagy M.2 NVMe külső ház kell-e, nem mindegy. Másrészt itt a topikban inkább a 2,5"-os méretformátumú típusokkal van tapasztalat, míg az előbbiekkel kevesebb.

Ha M.2 SATA, akkor pl. ezzel van, de ennél nem derült ki, hogy biztosan működik-e a TRIM. Viszont pl. a StarTech SM21BMU31C3 modellnél elvileg igen, maga a gyártó is feltünteti. De azzal nincsen itt a topikban konkrét tapasztalat, max. az USB 3.0-s változatával van.

Ha M.2 NVMe, akkor pl. az a külső ház lehet opció, amiről egy másik topikban volt szó. Azzal NVMe PCIe alapon már az USB 3.1 Gen 2 szabvány adatátviteli sebessége is "kimaxolható". Továbbá a külső ház hivatalos weboldalán is említik a TRIM támogatását. De az NVMe SSD-knél amúgy kevésbé téma ez, mivel azoknál rendszerint az alap működési mechanizmusba van beépítve az ottani megfelelője (Data Set Management), nem külön utasításként fut, mint a SATA-s változatoknál.

[ Szerkesztve ]

(#4684) Ice&Lime


Ice&Lime
veterán

Sziasztok!
Az uasp-ot támogató külső mobil rack, ha egy usb 3.0-ás usb hub-on keresztül van csatlakoztatva (szintén usb3-ra a gépen és win10-en), akkor attól még működnie kell a trim-nek vagy az usb hub bezavarhat ebbe?

(#4685) joysefke


joysefke
veterán
LOGOUT blog

Nah, ezt találtam M.2 SATA külső rack témában: Jeyi

VIA VL716, USB 3.1, TRIM, UASP, USB2/USB3 visszajelzés, 500/500 MB/s-nek írják.

Tudom, hogy a topikban még nem került fel ez a típus, de az Aliexpress oldal alapján hihetőnek tűnik? Ha hihetőnek tűnik, akkor bekockáztatom :)

[ Szerkesztve ]

(#4687) King Unique válasza Ice&Lime (#4684) üzenetére


King Unique
titán

Egy másik válaszban nemrég arról is volt szó, hogy a külső háznál az UASP támogatása csak egy feltétel a TRIM (UNMAP) működéséhez, de hogy ténylegesen működni fog-e, az egyéb dolgok függvénye is. Ha a külső ház és a gazda hardver közé még egy USB-elosztót (hub) is iktatsz, akkor az plusz hibalehetőség lehet. Mármint ha pl. a hubon keresztül nem UASP módban csatlakozik az eszköz, illetve nem támogatja a benne lévő vezérlő a TRIM-et, akkor úgy lehet nem fog működni, hiába tudná adott esetben maga a külső ház. De mondjuk maga az UASP akár pl. USB 3.0-s külső ház + USB 2.0-s hub + USB 2.0 port párosításnál is működhet, vagyis a hub ilyen szempontból kevésbé téma.

[ Szerkesztve ]

(#4688) Ice&Lime válasza King Unique (#4687) üzenetére


Ice&Lime
veterán

Most csak az usb 3.0-ás hub lett volna a téma, hogy az bezavarhat-e, megakadályozhatja-e a trim továbbjutását.

(#4689) King Unique válasza joysefke (#4685) üzenetére


King Unique
titán

Hihetőnek végül is hihető, amit a webáruházban írnak róla, az USB 3.1 Gen 2 és az UASP megléte mellett a TRIM támogatása is reális lehet. Viszont a mérvadó és a biztos elsődlegesen mindig az, amit a gyártó weboldalán írnak. Vagyis célszerű ott is lecsekkolni a külső ház jellemzőit. Meg nyilván még az, amit ténylegesen kipróbál, letesztel az ember. De az utóbbi ugye csak a vásárlás, illetve az átvétel után derül ki.

(#4724) Andrew801


Andrew801
tag

Sziasztok!

Segítséget szeretnék kérni. Sosem vettem még külső tárolót.
Használat: Szüleimnek másolnék pár Full HD és 4K filmeket egy külső tárolóra, kb. havonta menne rá újabb adag. TV USB portján keresztül lenne csatlakoztatva. USB 3.0

Amit kinéztem:
1.
https://www.axagon.eu/hu/produkty/ee25-s6b
TRIM nincs, UASP igen.

Ez használható 500Gb-os SSD-vel vagy inkább csak 2,5" HDD-vel használható?

2.
https://www.axagon.eu/hu/produkty/ee25-xa6
https://www.axagon.eu/hu/produkty/ee25-f6b
TRIM és UASP is van. (műszakilag nem láttam különbséget a két termék között)

Itt is vagy SSD vagy HDD lenne belerakva.

Mivel 30-50Gb-os fileokról van szó, ezért gondoltam, hogy másolásnál SSD jobb lenne, meg mozog is + szülői faktor. :)

Melyiket érdemes megvenni? Vagy melyiket miért igen és miért nem. Előre is köszönöm a segítséget!
Természetesen, ha van jobb külső ház, hasonló áron, akkor szívesen várom azt az infót is.
Ami fontos lehet még, hogy mivel TV-vel használják, nem tudják külön leállítani menüből (biztonságos eltávolítás...), csak kihúzzák a kábelt.

[ Szerkesztve ]

(#4727) King Unique válasza Andrew801 (#4724) üzenetére


King Unique
titán

Ha már SSD lenne belerakva, akkor nyilván a 2. opciót érdemes választani, azaz olyan külső házat, amelyiknél működik USB-s használatnál a TRIM (UNMAP). A linkelt modellek (EE25-XA6, EE25-F6B) pedig tudják ezt a gyártó leírása alapján. Sőt, az előbbiből mostanában ketten is vettek itt a topikban és ebben + ebben a hozzászólásban szintén működő állapotról számoltak be. A másikkal nincsen itt konkrét tapasztalat, de a leírása alapján a célra az is megfelelhet. Az egyébként tool-free típus, azaz szerszámmentes szét- és összeszerelést, illetve csavarmentes rögzítést tesz lehetővé.

Egyébként a Full HD és a 4K UHD filmek lejátszásához nem létszükséglet a külső SSD, mivel nem igényel akkora adatátviteli sebességet, amiről korábban az egyik társtopikban is volt szó. Valamint ez esetben nem apró fájlokkal végzett műveletekről, hanem eleve nagyobb méretű fájlokról van szó, max. talán az SSD jóval gyorsabb elérési ideje az, ami ilyenkor is számítana valamit. Na meg a legtöbb tévén úgyis rendszerint csak USB 2.0 portok szoktak lenni, az meg a másik. Vagyis a külső SSD jóval nagyobb adatátviteli sebességéből leginkább csak pl. PC-n, USB 3.0-s csatlakozásnál lehetne profitálni a filmek felmásolása közben. Bár szekvenciális írásnál egy külső HDD sem lenne azért olyan lassú, de nyilván nem is lenne olyan gyors, mint egy külső SSD. Ilyen célra tehát egy 2,5"-os (külső) HDD is megfelelne, ami ráadásul olcsóbb lenne ekkora tárolókapacitásnál, sőt ugyanannyiért akár többszöröse tárhelyet kínálna. De ugyanakkor a szinte zajtalan működés, a külső hatásokkal (pl. leejtés) szembeni nagyobb ellenállás stb. szempontjából viszont nyilván előnyösebb egy SSD-alapú megoldás.
Aztán ha már tévén történő használat, akkor az ebben a hozzászólásban leírtakra is javasolt odafigyelni. Vagyis a kompatibilitásra, USB-s csatlakozásnál a stabil tápellátásra stb. Ilyen környezetben a TRIM működése viszont kérdéses lehet, de a leírtak alapján egyrészt a tévénél úgyis inkább csak lejátszás, azaz olvasás lesz a külső SSD-n. Másrészt PC, Mac & UASP-t támogató desktop OS felállásnál használva már működni fog és inkább ott lesz lényegesebb a fájlok írásakor, törlésekor. Ha a tv-készülék menüjében nincsen pl. ilyen / ilyen opció az eszköz szoftveres leválasztására, akkor lehetőleg olyankor kellene fizikailag leválasztani az USB-kábel kihúzásával, amikor épp nincsen használatban, nincsen rajta olvasási / írási művelet. Ez általában a külső házon lévő állapotjelző LED villogásából is látszik, ami pl. ebben a leírásban szemléltetve van.

[ Szerkesztve ]

(#4739) King Unique válasza CsengődiGeri (#4738) üzenetére


King Unique
titán

Ahhoz, hogy USB 3.0-s sebességgel működjön egy ilyen eszköz, mind a külső háznak, portnak és a kábelnek is USB 3.0-snak kell lennie, valamint az OS-nek is támogatnia kell. Ha esetedben USB 2.0-s a külső ház és a port is, akkor viszont nincs min csodálkozni, nem meglepő a max. 35 MB/s. Az viszont igen, ha USB 3.0 porthoz csatlakoztatva lassabb, mivel ott pont hogy akár még valamivel gyorsabbnak kellene lennie (példa). De ilyen téren lehet különbség pl. egy asztali PC-nél előlapi / hátlapi USB 3.0 port között, az USB-kábel hossza sem teljesen mindegy, a szoftverkörnyezet is számíthat stb. Na meg mivel egy SATA-USB külső SSD-ről van szó, ezért annál másolásnál a megfelelő írási sebesség tartásához USB-n is lényeges lehet a TRIM (UNMAP) működése. Ha nem működik USB-n és az adott SSD-nél a Garbage Collection sem elég hatékony ahhoz, hogy valamilyen szinten ellensúlyozza a hiányát, akkor előbb-utóbb eleve be fog lassulni az SSD. Aztán, hogy esetedben ez, vagy más volt-e az oka, az nem derült ki, de tartósan TRIM nélkül használva az SSD-t USB-n is számolni kell majd a lassulással.

[ Szerkesztve ]

(#4770) King Unique válasza xtremez (#4769) üzenetére


King Unique
titán

Ha 2,5"-os méretszabványú és SATA csatolófelületű az SSD, akkor elvileg jó lehet hozzá. De amúgy gyakorlatilag itt a topikban nincsen konkrét tapasztalat ezzel az Ewent EW7044 külső házzal.

Egyébként meg van a topik összefoglalójában "Milyen külső házat SSD-hez?" fejezet, ahol le van írva ezzel kapcsolatban néhány lényeges információ, valamint konkrét példák. Ha olyan külső ház kell, aminél USB-n működik a TRIM, pontosabban az SCSI UNMAP, akkor pl. az AXAGON EE25-XA6 ALINE jó választás lehet és az ára is elfogadható. Ilyet többen is vettek erről a fórumról és beszámoltak róla ebben a topikban, valamint működött is náluk USB-s csatlakozásnál a TRIM (UNMAP) Windowson és Linuxon egyaránt. Ha a jelenlegi gépen csak USB 3.0 portok vannak, akkor pedig nem létszükséglet, sőt az adatátviteli sebesség szempontjából felesleges USB 3.1 Gen 2-es külső házat venni, mivel megteszi az előbbi is. Illetve egy USB 3.0-s, UASP képes modellnél is nagyjából (max. 450 MB/s) kihasználható egy SATA3-as SSD sebessége. Valamint az eredetileg linkelt Ewent külső ház is csak USB 3.1 Gen 1 = USB 3.0 típusú.

[ Szerkesztve ]

(#4772) King Unique válasza xtremez (#4771) üzenetére


King Unique
titán

Attól, hogy nem rendszermeghajtóként, hanem csak másodlagos meghajtóként lesz használva adattárolásra az SSD, még lényeges lehet a TRIM, illetve az UNMAP működése USB-n. Enélkül előbb-utóbb drasztikusan be fog lassulni az SSD, hacsak ennél a modellnél a Garbage Collection nem olyan hatékony, hogy kellőképpen ellensúlyozza ezt. Viszont ha van olyan USB-s külső ház hasonló áron, aminél biztosan működik, akkor nem kérdés, hogy azt, vagy egy olyat érdemesebb-e választani, amelyiknél eleve bizonytalan / nemleges a működése. Aztán felőlem azt és olyan külső házat veszel, amilyet akarsz, a saját döntésed.

[ Szerkesztve ]

(#4776) xtremez válasza King Unique (#4772) üzenetére


xtremez
aktív tag

Erre a házra esett a választás amit ajánlottál! Minden flottul működik! A trim supporthoz kell valamit állítani vagy ez automatikus dolog ?

(#4785) Victorio válasza King Unique (#4784) üzenetére


Victorio
aktív tag

Köszönöm szépen az infókat.
Annyira inspirálólag hatottak, hogy én is találtam közben egy ilyet: Yottamaster

VIA VL716 chipsetes, USB 3.1 gen1 @ UASP felület Type C csatlakozóval.
A leírása szerint TRIM-et is kezel, de az Aliexpreses mindent-is-tud-a-készülék adatlapok és a rettenetes nyilvánvalóan Fotoshopolt képek tükrében azért erre nagy tételben nem fogadnék.
Full alu ház, belül rezgéselnyelő szilikon betéttel. C-C kábelt mellékelnek hozzá.

Volt már ezzel a típussal bármilyen tapasztalat?

Hiába nem szereted, - mondta a Macska - itt mindenki bolond. Én is bolond vagyok. Te is bolond vagy. Honnan gondolja, hogy én bolond vagyok? - kérdezte Alice. Ha nem volnál bolond, - válaszolt a Macska - nem jöttél volna ide.

(#4792) King Unique válasza noezmegmi (#4791) üzenetére


King Unique
titán

Ha SATA SSD-hez keresel külső házat és tartósan abba téve lesz használva, akkor ez esetben célszerű olyat venni, amelyiknél működik a TRIM, illetve USB-n az SCSI UNMAP. A linkelt AXAGON külső ház pedig ugye tudja ezt, vagyis ilyen szempontból jó választás.

Azt nem írtad milyen operációs rendszeren szeretnéd tesztelni USB-n a TRIM (UNMAP) működését, de ha Windowson / Linuxon, akkor egy korábbi blogbejegyzésben, valamint ebben a leírásban részletezve van a téma. Továbbá az előző válaszban vannak konkrét példák arra, hogy mások hogyan csinálták. Ha általános tesztről lenne szó, akkor pedig a topik összefoglalójában vannak ehhez instrukciók és afféle minták korábbi tesztek formájában.

[ Szerkesztve ]

(#4796) Brogyi


Brogyi
senior tag

Megérkezett az Axagon EE25-XA6. Az asztalon volt egy régi 830-s samu, és meglepődtem. Gyakorlatilag a samu sebességét láttam. TRIM-t nem néztem, mert HDD lesz benne, és veszek egy gyorsabbat is. :)

Ezen felbuzdulva rendelek még egy sppeed king-et az ASMedia-tól. Berakom a linkjét, mert szerintem jó áron van, de várni kell rá. Nekem nem sietős így veszek egyet. Természetesen a "C"-t. :D
[link]

(#4800) King Unique válasza Brogyi (#4796) üzenetére


King Unique
titán

Ha később esetleg majd újra SSD lesz a külső házban és a TRIM (UNMAP) működését akarod tesztelni Windowson, akkor arról az előző válaszban már volt szó. Az adatátviteli sebesség jónak mondható USB 3.0-n, meg nem meglepő a ~ 450 MB/s körüli érték sem, kb. annyi a szabvány maximuma. Viszont az írási sebesség elsőre kevésnek tűnik az olvasáshoz képest, de ha alapból csak annyit tud írásnál az az SSD, az más dolog. A 830-as sorozat 64 GB-os modelljénél még reális is lehet.

A linkelt Ugreen külső ház már volt téma előzőleg is itt a topikban. Ha kifejezetten USB 3.1 Gen 2 Type-C típusú kell, akkor ez elvileg megfelelhet a célra. Viszont gyárilag Type-C - Type-A kábelt mellékelnek hozzá, ellenben Type-C - Type-C típusút nem, az utóbbit külön kell beszerezni.

[ Szerkesztve ]

(#4802) noezmegmi


noezmegmi
tag

Pár napos kínlódás eredménye aki közvetlenül szeretne adatokat menteni androidos telefo- tablet annak exFAT a megoldás. [link]
[ADSA-1S6 USB 3.0 - 2.5] ebbe Kingstone UV500/240 NTFS formázva, nem látja a telefon. Kingstone Manager szépen fut rajta, TRIM és USAP támogatva. [kép]
exFAT esetén nagy kérdés USAP és a TRIM fut-e? Akinek van tapasztalata annak köszönöm előre is.
Köszönöm a segítséget [(#4794) King Unique] :R
[(#4801) King Unique] Válasz közben jött és sok kérdésre kaptam választ.
Ami nem világos USAP és TRIM ezek hogy viselkednek exFAT esetén, kellenek-e? TRIM hiánya miatt idő előtt romlik a sebesség? Három ház van nálam:
1, [ADSA-1S6 USB 3.0] burkolat műanyag?! hőelvezetés az nagy kérdés :)
2, [EE25-XA6 USB 3.0] burkolat aluminium, minőségi kidolgozás, minden része minőség.
3, [Gembird EE2-U3S-2] burkolat valami nagyon vékony fém a két vége műanyag, ház rögzítés csavaros de nagyon gyenge a csavarok minősége, kábel az nagyon vastag, USB csatlakozása viszont minőség.

[ Szerkesztve ]

Samsung Galaxy S Advance GT-I9070 \ Sony Xperia SP C5303 \ Honor 4x

(#4804) King Unique válasza noezmegmi (#4802) üzenetére


King Unique
titán

Mondjuk a mellékelt screenshoton az látszik, hogy a Kingston szoftvere kezeli a külső SSD-t, ellenben az UASP és a TRIM (UNMAP) támogatása, működése nem. Az előbbit Windowson ezen leírás, míg az utóbbit a már említett másik válaszban lévő leírások alapján lehet ellenőrizni. Az UASP-t magának a külső háznak és az operációs rendszernek is támogatnia kell, akkor fog működni. A TRIM, pontosabban az UNMAP működésnél szintén ez a helyzet, valamint annak SATA SSD-k USB-s használatánál feltétele az UASP működése is. A fájlrendszer max. az utóbbi, a TRIM / UNMAP működésénél számíthat. Windowson a TRIM elvileg NTFS és ReFS fájlrendszereknél támogatott, ellenben exFAT fájlrendszernél nem. Az utóbbira pl. ebben a cikkben is utalnak, valamint arra is, hogy Windowson használva célszerű NTFS-re formázni a külső SSD-t, ha cél a TRIM / UNMAP megfelelő működése. De amúgy ha annyira érdekel, akkor a lehetőség adott, ki tudod próbálni exFAT és NTFS fájlrendszerrel is, aztán kiderül.

Ha nem működik az ATA TRIM, illetve USB-n az SCSI UNMAP, akkor igen, előbb-utóbb be fog lassulni a külső SSD, drasztikusan csökkenhet az írási sebessége. Viszont hogy ez mikor és milyen mértékben következik be, az egyrészt függ a használattól, annak intenzitásától is. Másrészt ha magánál az SSD-nél pl. a Garbage Collection kellően hatékony, akkor az eleve valamelyest kompenzálhatja a TRIM hiányát és ezzel lassíthatja az előbbi bekövetkezését.

Az ADSA-1S6 külső háznál a CDM eredménye jónak mondható, egy SATA3-as SSD-vel UASP módban ennyit kell tudnia USB 3.0-n. A CDI is támogatja, meg gondolom a HDS is, tehát az is oké. Bár az utóbbiak inkább az EE25-XA6 külső háznál lettek volna érdekesebbek, azt nem kezelte valamiért a Kingston szoftvere.

[ Szerkesztve ]

(#4806) King Unique válasza noezmegmi (#4805) üzenetére


King Unique
titán

Ha a TrimCheck használatára célzol, akkor az nem bonyolult és alapesetben nem kell hozzá parancssorban sem pötyögni. Csak le kell tölteni az előbbi weboldalról, majd rámásolni arra a partícióra, amit tesztelni akarunk. Utána ott dupla kattintással elindítani, majd Enter és megvárni amíg lefut, majd a kilépéshez megint Enter. Aztán várni kb. 20 másodpercet és újra megnyitni, elindítani a programot az eredmény megtekintéséhez. Ez az ebből a tesztből vett screenshoton is lépésenként lekövethető.

Az összetettebb és kicsit bonyolultabb tesztelési módszer az, ami pl. ennél és ennél a tesztnél van. De az előbbinél csak annyi az extra, hogy (rendszergazdaként indított) PowerShell alatt van kiadva pluszba egy parancs, ahol a "YourDriveLetter" a tesztelni kívánt kötet (partíció) meghajtóbetűjele. Azaz ha nálad a CDM alapján G, akkor az alábbi parancsot kell beírni.

Optimize-Volume -DriveLetter G -ReTrim -Verbose

A másiknál meg a TrimCheck indítása és utána a kötet optimalizálása (TRIM) is parancssorból van elvégezve, pontosabban PowerShell, illetve a kétpaneles megjelenítés miatt a screenshoton is szemléltetett ConEmu emulátor használatával. Ha G a meghajtóbetűjel és a TrimCheck 64 bites verziója van letöltve, akkor az alábbi parancsokat kell egyesével kiadni (bemásolni), illetve így csinálták a linkelt tesztben is.

G:
dir
Get-Volume -DriveLetter G
.\trimcheck-0.7-win64.exe
dir
Optimize-Volume -DriveLetter G -ReTrim -Verbose
.\trimcheck-0.7-win64.exe

A parancsok kiadása után pedig értelemszerűen Enter kell, valamint a TrimCheck futtatásánál (a külön megnyíló ablakban) is a szükséges helyeken. A DIR parancsok meg akár el is hagyhatók, azok úgyis csak a meghajtó tartalmának kilistázásához kellenek, illetve másodszorra a JSON tesztfájl létrejöttének ellenőrzéséhez. Ahogyan a Get-Volume -DriveLetter G parancs sem feltétlen létszükséglet, csak a kötet információnak lekérdezéséhez kell. Tehát lehet ezt akár rövidebben is az alábbi módon.

G:
.\trimcheck-0.7-win64.exe
Optimize-Volume -DriveLetter G -ReTrim -Verbose
.\trimcheck-0.7-win64.exe

[ Szerkesztve ]

(#4808) noezmegmi


noezmegmi
tag

Nagyon szépen köszönöm! Volt valahol egy linked abban volt "cmd" na azt végül megcsináltam. [kép]
Másik nagyon érdekes dolog a EE25-XA6 házakban file másolás sikertelen, nem lehet rá másolni. [kép] [kép] [kép] [kép] [kép]
ADSA-1S6 házba helyezve viszont működik. [kép] Írtam az alza-nak hogy szerintem megy vissza nekik a két Axagon ház.
Annyi link volt már nem tudom követni, de a " TrimCheck " megcsinálom és amint kész felrakom a képet.

ADSA-1S6 ház a leválasztás után jön az üzenet " biztonságosan eltávolítható" és utána a kék led kialszik. USB kihúzása nincs hangjelzés.
EE25-XA6 leválasztás után jön egy üzenet a biztonságosan eltávolítható, de kéken világít és amikor lehúzod akkor van egy hangjelzés.

ADSA-1S6 na még egy érdekes dolog, válszolás alatt a ház kikapcsolt magától :) nem mértem mennyi idő után a ház kikapcsol!
EE25-XA6 ház nem kapcsol ki magától a ha nincs használva a boltot megjártam és akkor is ment.
Nem tudom ezek mennyire fontos információ.

[ Szerkesztve ]

Samsung Galaxy S Advance GT-I9070 \ Sony Xperia SP C5303 \ Honor 4x

(#4809) King Unique válasza noezmegmi (#4808) üzenetére


King Unique
titán

Ami ebben a leírásban van, ott az fsutil behavior query disabledeletenotify parancs csak azt mutatja meg, hogy a Windowsban be van-e kapcsolva az adott fájlrendszereknél a TRIM, kiküldi-e a parancsot a Windows kernele. Ellenben a tényeges működését nem, vagyis hogy továbbítja-e a driver az eszköz felé. Meg ebből azt sem lehet megmondani, hogy USB-n működik-e. Azt a korábbi válaszban levő leírások alapján lehet letesztelni, azaz pl. a többször említett TrimCheck programmal.

A jogosultsági / írásvédettségi problémádra továbbra is azt tudom mondani, amit az egyik előző válaszban. Viszont nemrég még azt írtad, hogy a Windows újraindítása állítólag megoldotta ezeket. Most akkor mégsem? :F Az I/O eszközhiba meg lehet a külső ház / USB-kábel / SSD hibája miatt is. Ahhoz, hogy egyiket-másikat ki lehessen zárni, nyilván ki kellene próbálni másik kábellel, másik HDD / SSD meghajtóval, a meglévő SSD-t másik külső házban stb. De az is lehet, hogy az EE25-XA6 külső háznál a gyári kábel nem jó, meg az 1 méteres hossz amúgy is kicsit sok egy 2,5"-os modellnél. Ha másik, illetve rövidebb kábel használatánál nincsen eszközhiba, akkor meg egyértelmű az előbbi az oka. Az viszont nem világos, hogy miért akarod visszaküldeni mind a kettő AXAGON külső házat, amikor az ADSA-1S6 modellel a leírtak alapján nem volt különösebb gondod. Az EE25-XA6-nál meg lehet csak a gyári kábel hibás, vagy túl hosszú, valamint Windowson belül a fájlrendszernél a megfelelő felhasználói jogosultság beállításának elmulasztása miatt is lehet hozzáférési probléma. Továbbá ha asztali PC a gazda hardver, akkor annál elsődlegesen a hátlapi (alaplapi) USB-portok használata javasolt, mivel azok stabilabbak lehetnek működés és tápellátás terén is az előlapon lévő portoknál.

A Windowson belüli szoftveres leválasztással kapcsolatos dolgok az előző válaszban már ki lettek fejtve. Ha az EE25-XA6 külső ház ilyenkor nem (?) támogatja firmware szinten a LED kialvását és / vagy a HDD / SSD leállítását, akkor az előbbinél nem meglepő a tapasztalt jelenség.
Az automatikus kikapcsolásnak viszont működnie kellene, sőt a gyártó weboldalán is fel van tüntetve, hogy 10 perc inaktív állapot után automatikusan leállítja a benne lévő merevlemezt. Viszont arról ebben a topikban is volt szó, hogy ehhez jelen esetben 10 percig teljesen inaktív állapot kell, amit az egyes diagnosztikai programok, vagy akár maga a Windows rendszerfolyamatai is meggátolhatnak, ha 10 percen belül hozzáférést intéznek a külső meghajtóhoz (bővebben).

[ Szerkesztve ]

(#4810) noezmegmi válasza King Unique (#4806) üzenetére


noezmegmi
tag

Köszönöm a Trimcheck sikerült leszedni és sikerült a SSD-re tenni :) tesztelés az nem úgy sikerült ahogy gondoltam, de megoldottam minden enter előtt vártam egy percet. Minden képet felrakok amit csináltam! ház tipus ADSA-1S6:- [link] , 2-es [link] , 3-as [link] , 4-es [link] , 5-ös [link] , 6-os [link]
Tévedtem illetve belekavarodtam amikor azt írtam hogy az újraindítás megoldotta, nem oldotta én raktam át ADSA-1S6 házba és azt hittem a most minden jó!
Természetesen vissza palolva EE25-XA6 házba futnak a tesztek, nem fut a Kingstone Manager, és nem lehet rá másolni. Most visszarakom EE25-XA6 házba a SSD-t és azon is futtatom, de ez kicsit csalás mert már rajta van a Trimcheck.
Folytatom a tesztet és rakok fel képeket at eredményről. Mindent köszönök

[ Szerkesztve ]

Samsung Galaxy S Advance GT-I9070 \ Sony Xperia SP C5303 \ Honor 4x

(#4811) noezmegmi


noezmegmi
tag

Axagon ház teszt nekem lezárult, én kábel vagy házban lévő hibára gondolok. Két axagon EE25-XA6 rendeltem és mindkettő tesztelve lett, ami érdekes a kábelhiba, de ellentmond ennek a másik kábel is hibás lenne és a harmadik ház kábele is? Kábel hossza itt én tévedtem ez kb 60 cm-es nem egy méteres! Harmadik ház a Axagon [ADSA-1S6 USB 3.0] ennek 10 cm kábele van.
Axagon [EE25-XA6 USB 3.0 ALINE BOX] két háza két UV500/240 Kingstone SSD-vel teszteltem és érdekes amikor működtek akkor minden jó volt és amikor nem mentek akkor érdekes írás/olvasás hibát hoztak. Trimcheck futot rajtuk [EE25-XA6 USB 3.0] Trimcheck [EE25-XA6 USB 3.0] , Megtelt a lemez érdekes hiba [EE25-XA6 USB 3.0], Szintén megtelt a lemez [EE25-XA6 USB 3.0] , kiadás/ leválasztási hiba [EE25-XA6 USB 3.0] , Trimcheck teszt [EE25-XA6 USB 3.0] , [EE25-XA6 USB 3.0] ,
Másik Axagon EE25-XA6 ház Trimcheck [link] , aminek lemaradt a vége :(.
Gembird EE2-U3S-2 ház trimchack [Gembird EE2-U3S-2] , [Gembird EE2-U3S-2] , CDI [CDI] , [Kingston ssd Manager] .
Engem Gembird ház lepett meg ez ha jól látom tudja a TRIM funkciót és CDI szerint tudja UASP csatlakozást? Ebben kérek segítséget! Ha tudja akkor a [EE2-U3S-2] nagyon jó ház és ami fontos USB 3.0 A kábele van ami nagyon stabil, kellően vastag is.
Amennyiben hiba lenne akkor elnézést kérek kezdő vagyok.
[King Unique] köszönöm a türelmet és azt külön köszönöm hogy foglalkozott a problémával. :R

Samsung Galaxy S Advance GT-I9070 \ Sony Xperia SP C5303 \ Honor 4x

(#4813) King Unique válasza noezmegmi (#4811) üzenetére


King Unique
titán

Tehát az EE25-XA6 külső ház(ak)nál nem meglepő módon működik a TRIM, illetve az USB-n az UNMAP a TrimCheck program szerint, ez eddig rendben van. Viszont másolásnál a "Megtelt a lemez" hibaüzenet megint érdekes, mivel a fájlkezelő (TC) szerint bőven van szabad hely (~ 209 GB) a külső SSD-n (G) és jóval kisebb a másolandó fájl mérete (~ 6,5 GB). Ezt nem tudni hogyan sikerült így összehozni, de normál esetben ilyen felállásnál nyilván nem kellene ilyen hibaüzenetnek lennie. Valamint már a korábbi írásvédettségi és egyéb problémák is abnormálisak voltak, de az nem derült ki, hogy az akkor javasoltak, illetve az ott linkelt leírásokban lévő módszerek ki lettek-e próbálva. Aztán amit még esetleg ki lehetett volna az az, hogy az EE25-XA6 külső házban törölni és a 0-ról újraparticionálni az SSD-t a használatbavétel előtt (pl. így, active parancs nélkül), vagyis tiszta lappal kezdeni. Továbbá ha már működik ennél a külső háznál a TRIM (UNMAP), akkor a Windowsban grafikus felületen / PowerShell-ben lefuttatni egy manuális optimalizálást (TRIM) az SSD-n, illetve a rajta lévő partíción (G).

"ami érdekes a kábelhiba, de ellentmond ennek a másik kábel is hibás lenne és a harmadik ház kábele is"

A kábelhiba akkor reális, ha ugyanazzal a kábellel több külső ház is az említett, vagy egyéb hibákat produkál. Vagy akkor, ha a külső ház eredeti (gyári) kábelét használva fennáll a hiba, ellenben egy másik kábelnél már nem.

"Engem Gembird ház lepett meg ez ha jól látom tudja a TRIM funkciót és CDI szerint tudja UASP csatlakozást?"

A TrimCheck szerint elvileg működik a TRIM (UNMAP) ennél a külső háznál, ami reális lehet, ha firmware szinten támogatott és Windowson UASP módban csatlakozik, ahol az utóbbit az eszközkezelőben (is) le lehet csekkolni. De egyébként másnál egy szintén ugyanilyen külső háznál nem működött, sőt állítólag még az UASP sem, amiről volt szó itt a topikban. Abban ASM1153(E) chip volt a leírtak alapján és vélhetően elvileg a tiedben is, sőt a gyártó weboldalán is az van megadva, viszont attól még előfordulhat, hogy a firmware más, ami ez esetben magyarázhatja az eltérő működést.

Köszönjük a teszteket és az egyéb információkat! :R

[ Szerkesztve ]

(#4823) noezmegmi


noezmegmi
tag

Megjött! :C [EE25-F6B USB 3.0] első dolog amit jeleznék az lehet nekem volt furcsa a házba SSD-t bevarázsolni, ott helyben levert a víz! ferdén kell bedugni egy fix keretben lévő házba egy SSD aminek szintén fix a csatlakozása, nagyon óvatosan sikerült, de azt hogy veszed ki?? Beszakadt a körmöm mással meg nem merem piszkálni. Kábele fele a Gembird kábelnek. nem tudom mi a jelentősége.
[Eszközkezelő], [engedélyek] , [engedélyek] , [CDI] , [CDM] , [TrimChack] , [TrimChack], [Másolás], Szerintem minden jó és szép! [EE25-F6B USB 3.0] na ezt innen kiszedni ? nem tudom lehet nekem gond, de ha eltörsz valamit akkor a ház törjön, mert az olcsóbb mint a SSD.
Köszönöm! Tesztelem a másik házat, amint kiszedem ebből a SSD-t nem tudom keresek videót mi a trükkje. Mindent egybevéve ez már működik, szép, kábele az nekem vékonynak gondolom, de nem értek hozzá :)

Samsung Galaxy S Advance GT-I9070 \ Sony Xperia SP C5303 \ Honor 4x

(#4824) King Unique válasza noezmegmi (#4823) üzenetére


King Unique
titán

Ez egy tool-free külső ház, ami azt jelenti, hogy nem igényel különösebb szerelést, csavarozást, Vagyis csak bele kell helyezni a HDD / SSD meghajtót a belsejébe, majd az alsóhoz illeszteni a felső fedlapot és a retesszel rögzíteni, lezárni a külső házat. Ami esetedben a szétszedésnél némi kellemetlenséget okozhat az egyrészt az, hogy az SSD vélhetően csak 7 mm magas, ezért utólag nehezebb kivenni a belső keretből. Viszont a mellékelt képen látszik, hogy van hátul egy kis nyílás, ott elvileg hozzá lehet férni és ki lehet billenteni a végét. Másrészt ránézésre elég passzos a belső kialakítás és ezért az SSD-t is ferdén kell belehelyezni, hogy rá lehessen tolni a SATA fizikai csatlakozóra, majd a kivételnél szintén hasonlóképpen. Közben pedig ügyelni kell rá, hogy ne legyen túl erősen feszegetve, nehogy deformálódjon a csatlakozó.

A mellékelt screenshotokon látszik, hogy a CDI kezeli a külső házat és a benne lévő SSD-t, van USB-n SMART, aztán az UASP és a TRIM (UNMAP) támogatása, működése is oké, ahogyan az várható volt. Ha a fájlmásolás is rendben megy oda-vissza, akkor pedig nyilván a korábban említett írásvédettségi probléma sem áll fenn. Valamint a felhasználói jogosultságok, illetve az NTFS biztonsági engedélyek is stimmelhetnek. Az utóbbiaknál egyébként alapesetben a rendszergazdák és a system csoportnak lesz teljes hozzáférése, valamint a screenshoton bejelölt hitelesített felhasználók csoportjának is többek között írási és módosítási joga. De ezt utólag állítgatni a korábbi válaszokban szemléltetett módon, illetve az adott felhasználói csoportnak külön megfelelő hozzáférési jogokat adni csak szükség esetén kell, mert amúgy nem szükséges, pláne ha rendszergazdaként vagy bejelentkezve és olyan fiókkal használod a Windowst. Meg ha csak azon a gépen, azzal a fiókkal használod a külső házat, ami eleve ott lett NTFS-re formázva.

Köszönjük az újabb információkat! :R

[ Szerkesztve ]

(#4830) King Unique válasza Kroni1 (#4828) üzenetére


King Unique
titán

Egyrészt az adatátviteli sebesség szempontjából az USB 3.1 Gen 2-es külső ház akkor indokolt, ha teljesen ki akarunk hajtani USB-n egy SATA3-as SSD-t, elérni annak szekvenciális maximumát, amit kb. SATA3-as csatlakozásnál tudna (példa). Viszont ehhez akkor nyilván a gazda hardveren is USB 3.1 Gen 2 portnak kell lennie, máskülönben nincs értelme. Egyébként meg itt maga a SATA3 szabvány, az arra épülő SSD és USB-chip is limitál, ellenben maga az USB 3.1 Gen 2 (10 Gbps) nyilván többet tud. Viszont a szabvány maximumának eléréséhez SATA RAID 0 (példa), vagy M.2 PCI NVMe (példa) megoldás kell.
Másrészt OS, illetve jelen esetben virtuális gépek futtatásánál a rendszer gyors működése szempontjából amúgy sem a szekvenciális maximumok az igazán lényegesek, hanem a 4K értékek, valamint az elérési idők. Az utóbbi kettőben (is) meg eleve jók az SSD-k és megfelel, elegendő a gyors működés biztosításához USB-s oldalról egy USB 3.0-s külső ház is, nem feltétlen létszükséglet az USB 3.1 Gen 2, pláne csak SATA3 alapon. Meg UASP módban az USB 3.0 szabvány maximuma is ~ 450 MB/s körül van, ami bőven elég lehet ilyen célra.

Ha olvastad az összefoglalóban a külső SSD-s fejezetet, akkor ott le van írva az is, hogy tartós és pláne intenzív használatra célszerű az SSD-hez olyan külső házat venni, aminél működik a TRIM, pontosabban USB-n az SCSI UNMAP. Ha gyakran lesznek virtuális gépek futtatva a külső SSD-ről, akkor az eleve nagyobb írásterhelést jelenthet az átlagosnál, aminél TRIM / UNMAP nélkül még hamarabb belassulhat USB-n az SSD, hacsak a Garbage Collection nem elég hatékony ahhoz, hogy ellensúlyozza ezt. De ha van olyan USB 3.0/3.1 külső ház, ami támogatja USB-n a TRIM / UNMAP funkciót, akkor nyilván célszerűbb biztosra menni és eleve olyat venni. A topikban is volt szó ilyenekről, sőt akár USB 3.0 alapon is vannak, mint pl. az AXAGON EE25-XA6, EE25-F6B és az ADSA-1S6. Az SP Armor A30 esetében viszont nincsen arról konkrét információ és tapasztalat, hogy támogatja-e, vagy sem, de tippre inkább az utóbbi valószínűbb.

[ Szerkesztve ]

(#4831) Kroni1 válasza King Unique (#4830) üzenetére


Kroni1
veterán

Igen, olvastam az összefoglalót de ez a hsz is sokat segitett, köszi a hasznos infókat! :R

Az Armor A30 valóban egy olcsóbb rack, nem hiszem h támogatja, még a chipjét sem találtam meg h milyen. Viszont a Sharkoon oldalán egyértelműen irja, hogy az usb3.0 rackjei Jmicron vezérlősek és támogatják az UASP-t, a 3.1 rackjei pedig ASMedia 1351 chipesek, és szintén tudják. Végül így egy Sharkoon 3.0 lesz a befutó, tényleg nincs szükségem a 3.1-re, a sulis gépek is csak 3.0-sak. A TRIM nem hülyeség, de nem feltétlenül fontos, egy 480as SSD-n fogunk most dolgozni, a szerverek max 60-100GB-ot foglalnak majd és csak pár hónapig lesz szükség erre.. Aztán az SSD megy majd az asztali gépbe, vagy a notiba ahol majd lesz neki TRIM.

köszi mégegyszer mindent!

(#4833) noezmegmi válasza Kroni1 (#4832) üzenetére


noezmegmi
tag

Saját szenvedésem olvashatod itt, Axagon azért feltételesen ajánlott ! Ami reményre adhat okot az a [ADSA-1S6 USB 3.0] ebben inkább működnek a fenti dolgok. USAP és a TRIM ami létszükséglet SSD-hez. Nekem Kingston UV500/240 van.
ADSA-1S6 USB 3.0 chip JMS578,
EE25-F6B és a EE25-XA6 chip ASM1153E amivel nekem konkrétan gondjaim voltak és nem született megnyugtató válasz a hibákra.
Hatalmas köszönet King Unique aki segített :R

Samsung Galaxy S Advance GT-I9070 \ Sony Xperia SP C5303 \ Honor 4x

(#4834) Kroni1 válasza noezmegmi (#4833) üzenetére


Kroni1
veterán

Én vettem egy EE25-F6B házat a Sandisk SSDPLUS 480-asomhoz, (ami nem a leggyorsabb SSD de 16k-ért jó vétel volt szerintem) Egyenlőre jónak tűnik, TRIM is támogatott Cristaldiskinfo szerint, eddig nem futottam bele jogosultsági problémákba, szépen másolja a filmeket rá és a szekvenciális értékek is rendben vannak. Van egy Toshiba USB3.0 házam, ahhoz és a belső Sata csatolóhoz hasonlítva egyértelműen látszik a különbség. Érdekes, hogy az UASP a szekvenciális tempót tudja csak gyorsitani, a többi értékre nincs nagyon hatása. Viszont a 4k értékek csúnyán elmaradnak a belső csatolótól, de hát ez van, azért egy 2.5 HDD-hez képest még ez is előrelépés...

(#4841) King Unique válasza Kroni1 (#4840) üzenetére


King Unique
titán

Pedig az EE25-F6B külső ház eleve támogatja az UASP-t, ami ráadásul USB-n a TRIM (UNMAP) működésének is feltétele. A másik fórumtagnál egyébként rendben is volt, ami a hozzászólásában lévő screenshoton is látszik. Vagyis akkor esetedben marad a hardver- és szoftverkörnyezet, mint lehetséges hibaforrás. Viszont az ASM1042(A) alaplapi vezérlő a leírás alapján szintén támogatja, ahogyan a Windows 10 is natívan. Azaz ha nálad nem működik, akkor ott valószínűleg valamilyen driveres probléma lehet.

(#4842) Kroni1 válasza King Unique (#4841) üzenetére


Kroni1
veterán

Én arra gondolok, h működik, csak nem jelenik meg az eszközkezelőben.. cmi ssdok és mindenféle info progit feltettem, saját sandisk infot is és a trimet bekapcsoltnak látják.. ma kipróbalom inteles gépben is.

(#4846) King Unique válasza AxBattler (#4845) üzenetére


King Unique
titán

Hasonló ez is, mint a korábbi teszted eredményei. Apróbb különbségek lehetnek az egyes fájlrendszereknél, meg akár 2, egymás után lefuttatott CDM teszt között is. De a lényeg sebesség szempontjából az, hogy ha kellően gyors az SSD, valamint a külső ház SATA3 alapú és támogatja az UASP-t, plusz az utóbbit a gazda hardver és az OS is, akkor kb. ilyen értékeknek kell kijönni USB 3.0-n. Erre a mostani mellett jó példa a másik teszted is, ahol ugyanilyen alapon, de mégis másik külső ház és másik SSD volt az alany. Ellenben pl. a másik fórumtag amilyen eredményeket kapott nemrég ugyanilyen alapon, azok nyilván elmaradnak ettől és ott eleve nem stimmelhet valami.

Apropó, ha már SSD van a külső házban, akkor ennél USB-n a TRIM (UNMAP) működik? Ebben a hozzászólásban részletezve van egy módszer, hogyan célszerű tesztelni Windowson.

Köszönjük!

[ Szerkesztve ]

(#4848) King Unique válasza Ł-IceRocK-Ł (#4847) üzenetére


King Unique
titán

Arról nemrég volt szó, hogy mikor indokolt és célszerű USB 3.1 Gen 2-es külső házat venni. Vagyis pl. SSD-hez a max. adatátviteli sebesség kihasználása és akár a TRIM / UNMAP funkció miatt is. De az utóbbihoz nem feltétlen létszükséglet a Gen 2, mivel pl. a válasz végén linkelt AXAGON külső házaknál is működik Gen 1 = USB 3.0 alapon. Egy mezei HDD-hez meg aztán végképp nem, mivel azt ez egyrészt nem érinti, másrészt annak a sebességéhez az USB 3.0 szabvány maximuma is bőven elég. Viszont ez ugyanakkor nem jelenti azt, hogy HDD-hez egyáltalán nem lehet USB 3.1 Gen 2 külső házat venni, hanem csak azt, hogy nem igazán indokolt, legalábbis az előbbi okok miatt. Az meg ugye a másik, hogy értelemszerűen akkor van igazán értelme az USB 3.1 Gen 2 külső háznak, ha a gépen is van olyan port. Ellenkező esetben viszont nyilván nem igazán.

Kolink külső házból USB 3.0-s kivitelben itt az a modell ismeretes, amiről korábban teszt is készült és újabban állítólag már JMS578 chip van benne. A Gembird esetében pedig az, amit legutóbb más említett, illetve beszámoló is készült róla. Az AXAGON külső házaknál meg az előbb, az SSD-s témánál linkelt 3 modellel vannak itt tapasztalatok, amiket többen pont az SSD, illetve a TRIM (UNMAP) támogatása miatt vettek.
Az előbb felsoroltak elvileg megfejelhetnek esetedben is a célra, viszont nem feltétlen mindegyik pont 7 mm magas HDD-re van szabva, mármint belefér, csak a stabil belső rögzítés, meg ilyenek a kérdés. Viszont pl. az ugyancsak nemrég egy másik hozzászólásban említett ORICO 2518S3 külső háznál - ami szintén szóba jöhet - eleve csavarral rögzíthető a HDD / SSD a beépítőkerethez, sőt a linkelt blogbejegyzésben is 7 mm magas merevlemez van benne. Vagyis ebből a szempontból (is) az utóbbi pláne jó választás lehet ilyen célra. Ha pedig annyira USB 3.1 Gen 2-es külső ház kell, akkor ennek van olyan változata (2518C3-G2) is. Ez utóbbival szintén van itt tapasztalat, ilyet vett egy másik fórumtag, aki végül szintén 7 mm magas HDD-t tett bele. Ahol amúgy a CDM teszt eredményénél SSD-vel maga a külső ház tudna nyilván jóval többet is USB 3.0/3.1 csatlakozásnál, viszont a lassú HDD eleve limitálja az adatátvitel sebességét.

[ Szerkesztve ]

(#4858) Laci4


Laci4
senior tag

Sziasztok!

Úgy egy napnyi olvasás után azt hiszem sikerült ki okosodnom valamennyire, és nagyjából kitalálni, mi is kell nekem..

Adott egy 250-es samsung 860 EVO SSD. Sajnos az otthoni ősöreg AMD X2-es gépemben nem igazán működött jól. Vagy a Win10-et nem szerette a gép, bevallom, nem tudom. Elhasalt úgy a rendszer több fagyás, egyéb anomália után, hogy már sehogy se indul a win10 róla.
Szerencsémre a jó öreg WD Black winyón ott volt az ezer éves Win7, amivel megy a rendszer.
Azt rakom majd újra, mert még a 32 bites, és raktam be 8 giga ramot, meg még akkor raktam fel, amikor kijött..
Mindez megy a régi winyóra, így az SSD csak mint tárhely van a gépben. Ami meg rajta van, jó lenne meló helyen is..ergo kellene egy külső ház, és lenne egy kicsit méretes pendrive-om :D
Munkahelyen meg egy szintén nem mai, de mégis kicsit fejlettem laptopom van (Lenovo ThinkPad T500), amiben egy ugyan ilyen SSD tök jól muzsikál..szintén Win7-el

Sajnos mindkét gépben csak USB 2-ő van, ami sebesség szempontjából nem gond.
- Kérdés: SSD ugye nem vesz fel több áramot, mint egy 2,5"-ös külső winyó? (mert az gond nélkül megy mindkét gépen)
Tudom, hogy mivel USB2, verébre ágyúval, de úgy gondoltam legyen USB3-as ház.
Illetve nem ártana ha menne a Trim funkció is. (ehhez Win7-nél kell valami külön beállítás? )

Úgy voltam vele, jó lesz valami noname ház, vagy valami olcsó Orico.. sokat rendeltem kintről, de mivel nem akarok rá várni másfél hónapot nézegettem az itthoni kínálatot, illetve olvasgattam itt, és letisztult a dolog.

Jól sejtem, hogy nekem várhatóan tökéletesen jó lesz egy Axagon EE25-XA6 kemény 3ezer forintért?!
Néztem még a Axagon EE25-F6B -ot, egy ezressel több, de nekem jobban tetszik az X6 kialakítása, és külseje is.. (legalábbis a képek alapján).

Esetleg ha nem jól gondolom, mi lenne az ajánlott, vagy ha van valami jobb, nem dupla áron.... :U :B

Előre is köszi a válaszokat, vagy választ! ;)

[ Szerkesztve ]

(#4861) King Unique válasza Laci4 (#4858) üzenetére


King Unique
titán

Nem, általában nem vesz fel több áramot egy 2,5"-os külső SSD, mint egy 2,5"-os külső HDD, sőt az előbbinél eleve inkább valamivel kevesebb szokott lenni, bár ez az adott SSD-től is függhet. Az USB 2.0 port viszont eleve necces lehet tápellátás szempontjából és elsődlegesen inkább USB 3.X port, vagy Y-kábellel 2 db USB 2.0 port használata javasolt. De egyrészt asztali PC esetében elég lehet akár 1 db hátlapi USB 2.0 port is. Másrészt, ha a 2,5"-os külső HDD megy benne, annak megfelelő a tápellátás, akkor elég nagy valószínűséggel a 2,5"-os külső SSD-nél is rendben lesz.

SATA SSD-knél a TRIM funkció USB-n használva SCSI UNMAP parancs formájában működik, érhető el. Annak viszont feltétele, hogy UASP módban csatlakozzon és működjön az eszköz, amit a külső háznak és az OS-nek is egyaránt támogatnia kell. Ez az AXAGON EE25-XA6 külső háznál teljesül, ellenben a Windows 7 nem támogatja natívan (lásd az előbb linkelt leírást), ezért ilyen felállásnál nem fog működni, amit más tesztje is szemléltet itt a topikban. Kivétel esetleg elvileg max. egyes alaplapok és speciális driverek esetén lehet, amiről volt szó itt említés szinten korábban. Viszont alapesetben eleve az előbbi állapot a jellemző a natív támogatás hiánya miatt.

Egyébként ha már SSD, akkor akár lehetne azt rendszermeghajtónak használni a HDD helyett, az előbbire újratelepíteni a Windowst. A HDD-t pedig meg lehetne hagyni adattárnak a gépben, vagy akár venni neki egy külső házat, ha külső HDD-ként való használat a cél.
Persze technikailag működőképes az említett SSD + külső ház = külső SSD megoldás is, de egyrészt USB 2.0-n nagyon lassú lesz, messze nem lesz kihasználható az a sebesség, amit USB 3.0-n tudna. Másrészt a Windows 7-nél USB-n a TRIM / UNMAP az UASP támogatásának hiánya miatt alapesetben eleve nem fog működni, meg amiatt amúgy az USB 3.0 szabvány maximum sebessége sem lesz elérhető. Viszont ha kellően hatékony magánál az SSD-nél a Garbage Collection, akkor az ellensúlyozhatja valamelyest USB-n a TRIM / UNMAP hiányát. De attól még az ideális állapot nyilván az, ha USB-n is megfelelőn működik.

[ Szerkesztve ]

(#4862) Laci4 válasza King Unique (#4861) üzenetére


Laci4
senior tag

Köszönöm a mindenre kiterjedő, ahogy vissza olvastam, tőled általános, bő választ! ;) :C :R

Sajnos az én ezer meg egy éves alaplapon (AsusM2N-SLIDeluxe) valószínűleg még az AHCI-t se támogatja, ami ha jól tudom alap lenne egy SSD-hez. (egyedül a külön álló RAID vezerlőnél találtam erre utaló beállítást a BIOS-ban, de ott meg meg el se indult az SSD-ről.
(Uh.. vissza kerestem, még 2007!! karácsonyára vettem-kaptam az alaplapot és a procit.. azóta ketyeg..)

A normál SATA porton sikerült anno be üzemelni, talán még a TRIM is ment, legalábbis a Samu saját programja szerint, de valami nem volt az igazi, gyalázatos sebességeket produkált a rendszer.


Ez volt a max. amit mértem..

Aztán jöttek a rejtélyes fagyások, újra indulások... végül teljesen elhasalt..
Azóta mint írtam, vissza tértem a régi rendszeremre..
Az SSD-n meg még benne van a gépbe, és mivel épp hely szűkében voltam, arra pakoltam egy rakás fényképet, válogatni, átnézni való dolgokat..
Ezért gondoltam, hogy átdobnám egy külső dobozkába, hogy el tudjam vinni magammal melóba (bent tartom a laptomom) és ha van időm, bent is tudnám válogatni..
De a fentiek fényében eléggé meggondolandó...

Mondjuk nem ártana a gépet is le cserélni.. de amíg nem hányja össze magát, még elég arra amire használom.. (talán majd karácsonykor..)

[ Szerkesztve ]

(#4895) omfgk


omfgk
addikt

Halihó.

A családban leselejtezésre került egy intel 520-as SSD (240GB).
Mivel értéke már alig lehet így egy Mantistek külső házba betettem.

Visszakeresgéltem a topikban és lefutattam a különböző teszteket ,hogy működik-e a TRIM. Nos nagyon úgy tűnik ,hogy nem.
A kérdés az volna ,hogy a Win 10 Meghajtók Optimalizálása néha lefuttatva vajon elég lesz-e arra ,hogy ne essen vissza drasztikusan a sebesség?

Nem extrém felhasználás. Rámásolok filmeket, sorozatokat, aztán rákötöm a TV-re és ott már csak olvasni fogom. Egyszer teleírom és utána 1 hónap pihi legalább.

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.