Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:49:35

LOGOUT.hu

Külső 2,5'' mobil rack-ek topikja
Kérdezés előtt, kérjük olvasd el az alábbi összefoglalót!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#4408) Frawly


Frawly
veterán

King Unique javaslatára írok egy kis beszámolót az eBayről vett három USB-SATA átalakítómról.

Először vettem egy noname átalakítót. A linuxos lsusb parancs szerint ASMedia 1051-es chip van benne. UASP-t nem támogat, SMART linux alatt nem megy vele, Windows alatt igen. TRIM nem megy vele. Tudom, megvenni sem lett volna szabad noname szutykot, de akkor nem tudtam, hogy számít milyen chip van rajta.

Aztán vettem egy CSL márkájú átalakítót. Ennél már az volt reklámozva, hogy UASP megy vele. Nem megy, átverés. lsusb szerint ASMedia 1051, 1051E, 1053, 1050E van rajta (fura, hogy ez így mind egyszerre). TRIM-et ez sem viszi.

Legutóbb pedig egy Orico átalakítót vettem. A leírása szerint JMS578-as chip van benne. UASP végre megy vele. SMART-tot egyelőre csak Linux alatt próbáltam, nem megy. TRIM szintén nem megy vele.

Ezek az átalakítók kerülendők. Még csak 2 az 1-ben lehetne használni őket (egyiket UASP-hez, másikat SMART-hoz), de a TRIM-et egyik sem tudja, ami SSD-nél a legfontosabb lenne.

[ Szerkesztve ]

(#4410) King Unique válasza Frawly (#4408) üzenetére


King Unique
titán

"lsusb szerint ASMedia 1051, 1051E, 1053, 1050E van rajta (fura, hogy ez így mind egyszerre)"

Nyilván csak az egyik chip van benne, nem egyszerre mind. Ebből is látszik, hogy az lsusb parancs kimenete nem minden esetben tükrözi a valóságot, illetve nem mindig ad pontos információt a vezérlőről. 100%-osan megbizonyosodni az USB-chip típusáról eleve csak fizikai szemrevételezéssel lehet. Pont ezért szokás itt a topikban is szétszedni a külső házakat és ténylegesen lecsekkolni a chipen lévő feliratot (példa). Egy ilyen adapternél viszont már macerásabb ez, pláne ha csak roncsolással oldható meg a szétszerelés.

Arról pedig ugye már volt szó, hogy elsődlegesen mindig a gyártó weboldala a mérvadó az eszközzel kapcsolatos információk terén, nem az ilyen-olyan webshopok által közölt adatok. De például az ORICO 27UTS esetében mondjuk sikerült az utóbbi helyen is eltalálni, mert a gyártó szerint is JMS578 chip van benne és támogatja az UASP-t. Viszont a TRIM támogatását már nem tünteti fel a gyártó, tehát pont ezért esélyes, hogy nem fog működni. Mondjuk az nem derült ki, hogy hogyan tesztelted ezt, de annyira nem meglepő az eredmény. Ugyan ebben a topikban is volt arról szó, hogy akár USB 3.0-s eszközöknél is lehet példa működő TRIM-re, viszont általánosan inkább az USB 3.1 Gen 2-es típusoknál szokott erre nagyobb esély lenni. A S.M.A.R.T. támogatása manapság mondhatni alap dolog USB-n is és pont ezért nem mindig szokták külön feltüntetni sem. Viszont az, hogy Linuxnál nem működik, vagy legalábbis egyes programok nem támogatják (rendesen) az adott USB-vezérlőt (példák), az még nem jelenti azt, hogy egyáltalán nem is támogatja USB-n ezt a funkciót az adott adapter, illetve külső ház.

A harmadik adapterben lévő JMS578 chip eleve SATA 6 Gbps alapra épül és támogatja az UASP-t, bár az utóbbi tényleges működése az OS mellett a firmware-től is függhet. Ha UASP módban működik az adapter Linux alatt, akkor egy SATA3-as SSD-vel elvileg minden adott ahhoz, hogy ki lehessen használni az USB 3.0 szabvány maximális adatátviteli sebességét. Viszont itt lehet eltérés egy szintetikus teszt és egy tényleges fájlmásolás értéke között. Az utóbbit eleve több dolog is befolyásolhatja, ezért elsődlegesen a szintetikus sebességteszteket érdemes ilyenkor megnézni. SSD-vel UASP módban kb. ilyen értékeket kellene kapni USB 3.0-n. De ez az adott hardver- és szoftverkörnyezet függvénye is lehet, ezért emiatt másoknál, másik környezetben előfordulhatnak +/- eltérések. Ha pedig asztali PC-ről van szó, akkor azoknál ilyenkor eleve a hátlapon lévő USB 3.0 portokat célszerű használni, mert egyes hardvereknél az előlapon lévők akár adatátviteli sebesség terén is valamivel "gyengébbek" lehetnek.

Köszönjük a beszámolókat!

[ Szerkesztve ]

(#4431) King Unique válasza villifog (#4430) üzenetére


King Unique
titán

Szia!

Ha USB 3.0 módban és sebességgel akarod használni a külső SSD-t, akkor mindenképpen. Ugyanis, ha a kábel USB 2.0-s, akkor csak olyan adatátviteli sebességgel fog működni az eszköz. Az USB 2.0 pedig nemhogy egy SSD-t, de még egy 2,5"-os HDD-t is korlátoz ilyen téren.

Erről a külső házról egyébként készült egy teszt itt a fórumon, amiben látszik az alábbi képen, hogy kb. 55 cm a mellékelt USB 3.0 kábel, ami azért nem olyan rövid. Ha vannak az asztali PC-knél az előlapon USB 3.0 portok, akkor azokhoz csatlakoztatva kényelmesen használható lenne a gyári kábellel. De némi kompromisszummal akár még a hátlapi portokhoz csatlakoztatva is. Az meg a másik, hogy egy 2,5"-os, csak USB-ről működő külső meghajtónál az sem jó, ha túl hosszú az USB-kábel. A hosszabb kábel ellenállása nagyobb, ami miatt a feszültség és az áramerősség csökkenthet, az pedig a tápellátásnál gondot okozhat. Egy külső SSD ugyan lehet valamivel kevesebbet fogyaszt, mint egy mobil külső HDD, de azért az előbbinél sem teljesen mindegy. A 1,5-2 méteres hossz még beleférhet, de ha a gyári kábelhez lesz hozzátoldva a másik, akkor az úgy már + 0,5 m. Jó esetben akár még úgy is működhet, de meg lehetne ezt 1 db kábellel is oldani, ami előnyösebb lehet több kábel egymásba toldása helyett. Vannak USB 3.0 Type-A (apa) - Micro-B (apa) típusok is olcsón (példák).

Egyébként, ha már SSD, akkor ennél a külső háznál USB-n a TRIM működésével mi a helyzet? Ha Windowst használsz, akkor pl. ezzel a módszerrel is le lehet tesztelni, volt már rá példa itt a topikban.

[ Szerkesztve ]

(#4432) villifog válasza King Unique (#4431) üzenetére


villifog
tag

Szia!

Szeretném USB 3 sebességgel használni. Opr.: Win7 64bit ultimate, Win7 64bit prof.
2db.:B 85 UASP, Win 7 miatt nem érdekes. Tehát USB 3.0 .
1db.:B 150 USB 3.1 gen.1 .
Az intel chipsetet használom ami szintén USB 3.0, az asmedia 3.1 gen. 2. nem használom.
Mivel USB 3 előlapi kimenete nincs a házaimnak, (cserélni nem szeretném őket), emiatt csak a hosszabbítás jöhet szóba. A mostani kábel hossza 1.6 méter, számomra ez ideális hossz lenne. Gondolom a 0.8W-os terhelés nem okoz gondot az USB 3 kimenetének (900mA), ezért egy kábel is elég. Nekem az apa-anya kábel lenne szimpatikus. Ha még ez beleférne 1.6+0.5 méter az ideális lenne. A külső keret sebessége is USB 3.0, ami szintén elég nekem. Ha esetleg lenne olyan link ami vázolná, hogy miben különbözik egy USB 2.0 és egy
USB 3.0 kábel (paraméterekben), kb.: 10-szeres a sebesség különbség, annak örülnék. Köszönöm szépen a
segítségedet.
Ha a trimm nem működik azzal is meg tudok barátkozni.

[ Szerkesztve ]

(#4433) villifog válasza villifog (#4432) üzenetére


villifog
tag

Természetesen trim.

(#4434) King Unique válasza villifog (#4432) üzenetére


King Unique
titán

Ez esetben mindenképpen USB 3.0 kábelre lesz szükséged, mint már említve volt. Maga az USB 3.0 port névleges 900 mA-es áramerőssége stabilan elég lesz az SSD-nek, viszont hogy a kábel hosszának és minőségének függvényében mennyit esnek majd az áramértékek, az már más dolog. De az, hogy az előző válaszban leírtak után végül milyen kábelt veszel, milyen csatlakozótípussal és hosszal, az már a te dolgod. A Windows 7 valóban nem támogatja natívan az UASP-t, ezért azzal nem lesz kihasználható a szabvány maximuma. De még így jóval gyorsabb lesz a külső SSD az USB 2.0 gyakorlati maximumánál, azaz a max. 35-4X MB/s értéknél. Az egyes USB-szabványokról, a kábelek típusáról és felépítéséről pedig tele van az internet leírásokkal, képekkel stb. Példák: [kép], [link], [link], [link]. USB-n a TRIM működése pedig úgy fog kiderülni ennél a külső háznál, ha arra alkalmas programokkal lecsekkolod, illetve az előző válaszban említett módon leteszteled. Ezzel kapcsolatban ott van mintaként egy korábbi teszt is.

[ Szerkesztve ]

(#4458) King Unique válasza pruzsi (#4457) üzenetére


King Unique
titán

Üdv!

A topik téma-összefoglalójában van "Milyen külső házat SSD-hez?" fejezet, ahol le van írva néhány lényeges információ, plusz konkrét példák is vannak. Valamint legutóbb egy hasonló esetnél szintén 2,5"-os ADATA SSD-ről volt szó és az ott linkelt külső ház (teszt) akár az SX900-hoz is jó lehet. Viszont pl. a TRIM működése USB-n megint más dolog és arra inkább az USB 3.1 Gen 2-es típusoknál szokott nagyobb esély lenni. De ha csak alkalmanként a filmek felmásolása és lejátszása a cél, nem pedig a komolyabb és intenzívebb használat, akkor a TRIM hiánya sem feltétlen akkora gond.

Ha tv-hez csatlakoztatva is használva lenne a külső SSD, akkor az viszont megint más dolog, amivel kapcsolatban pl. ebben a hozzászólásban le van írva a lényeg. Vagyis ez esetben a tv-készülék gyártójának a topikjában is javasolt érdeklődni a biztosan kompatibilis és másoknál bevált külső házak felől.

[ Szerkesztve ]

(#4466) King Unique válasza Zola007 (#4461) üzenetére


King Unique
titán

Üdv!

Az említett 2 külső ház elvileg megfelelhet a célra és a felsorolt igényeknek, aztán hogy gyakorlatilag mennyire, az más dolog. Gondolok itt pl. erre az esetre, amikor valakinek firmware-t kellett frissítenie ahhoz, hogy a JMS567 chipes külső ház az adott SSD-vel megfelelően működjön. Aztán ott van az SSD-khez kapcsolódóan a TRIM, aminél nyilván USB-n is az az ideális, ha megfelelően működik. Ellenkező esetben egy idő után nagyon belassulhat az SSD, illetve az írási sebesség. Ha nincsen olyan intenzív terhelésnek és használatnak kitéve, akkor még kevésbé lehet probléma, viszont fordított esetben már jobban kell számolni vele. Működő TRIM-re pedig inkább az USB 3.1 Gen 2 típusú külső házaknál szokott nagyobb esély lenni, míg az USB 3.0-s típusoknál már kevésbé, ritkábban. Nem feltétlenül muszáj az előbbi típusokat választani, de azok a max. adatátviteli sebesség elérése mellett ilyen szempontból is előnyösebbek lehetnek. Viszont ha a 2 vs. 4 felállásból következtetve úgyis cserélgetve lesznek időnként a külső házakban a HDD / SSD meghajtók, akkor akár az is opció lehet egy TRIM-et nem támogató típusnál, hogy az SSD-t szükség esetén átmenetileg SATA-n csatlakoztatni és úgy futtatni a TRIM-et.

A felhasználáshoz még annyit, hogy operációs rendszer és virtuális gépek futtatásához jó választás a külső SSD, amiről egy másik topikban volt szó bővebben. A működést egy 2,5"-os HDD-hez képest az SSD jelentősen gyorsítja és rendszerint egy USB 3.0-s külső ház is elég ehhez. Viszont a tv-vel történő használat az mondhatni speciális eset, amiről pl. ebben a hozzászólásban szintén volt szó. Ráadásul az ilyen készülékeknél van amikor még bizonyos USB 3.0-s eszközök megfelelő kezelése és működése sem feltétlen garantált, nemhogy egy USB 3.1 Gen 2-es típusé... Vagyis a tv miatt elsődlegesen az azzal foglalkozó topikban lenne javasolt biztos, ami biztos alapon érdeklődni ez ügyben.

[ Szerkesztve ]

(#4467) Zola007 válasza King Unique (#4466) üzenetére


Zola007
veterán

köszönöm
az általam használt gépeken nincs U3.1

Ellenben a gépemen és a laptopomon is van eSATA
az szerinted jó lenne, ha olyan házat vennék, ami eSATA+USB3.0?
rendszereket úgyis csak ezeken futtatnék róla, a céges gépen csak háttértárként funkcionálna.
A fontos az lenne, hogy a céges környezetet haza tudjam hozni napi szinten anélkül, hogy a saját gépemen foglalná a helyet.

Jelenleg ezek az SSD-im vannak, nem vennék újabbat csak a Trim/3.1 miatt
a HDD-nek lenne saját háza, abban csak az menne

[ Szerkesztve ]

Mʏ ᴘʜɪʟᴏsᴏᴘʜʏ ɪs: Iᴛ’s ɴᴏɴᴇ ᴏғ ᴍʏ ʙᴜsɪɴᴇss ᴡʜᴀᴛ ᴘᴇᴏᴘʟᴇ sᴀʏ ᴏғ ᴍᴇ ᴀɴᴅ ᴛʜɪɴᴋ ᴏғ ᴍᴇ. I ᴀᴍ ᴡʜᴀᴛ I ᴀᴍ ᴀɴᴅ I ᴅᴏ ᴡʜᴀᴛ I ᴅᴏ. I ᴇxᴘᴇᴄᴛ ɴᴏᴛʜɪɴɢ ᴀɴᴅ ᴀᴄᴄᴇᴘᴛ ᴇᴠᴇʀʏᴛʜɪɴɢ. Aɴᴅ ɪᴛ ᴍᴀᴋᴇs ʟɪғᴇ sᴏ ᴍᴜᴄʜ ᴇᴀsɪᴇʀ. - Sɪʀ Aɴᴛʜᴏɴʏ Hᴏᴘᴋɪɴs

(#4468) King Unique válasza Zola007 (#4467) üzenetére


King Unique
titán

Ha nincsen a gépeken USB 3.1 Gen 2 port, az még nem zárja ki egy olyan külső ház használatát, hiszen eleve visszafelé kompatibilis a szabvány. Valamint a TRIM működése szempontjából is előnyösebb lehet egy olyan típusú külső ház. Viszont az igaz, hogy pl. USB 3.0 portoknál az adatátviteli sebesség annak a szintjére fog redukálódni és nem lehet kihasználni a Gen 2 adta lehetőséget. Plusz egy tv is inkább fog kezelni Gen 1-es (USB 3.0), mint Gen 2-es eszközt.

Az eSATA előnyösebb lehet az USB-nél abból a szempontból, hogy annál SSD-knél inkább szokott működni a TRIM (példa). Viszont azért még ott sem minden esetben, mert akadnak kivételek (példa). Aztán az eSATA lehet SATA 3 Gbps és SATA 6 Gbps alapra épülő is, ahol az előbbi egy SATA3-as SSD-t nyilván limitál sebesség terén. A másik meg az, hogy a normál eSATA szabvány és a fizikai csatlakozó önmagában csak adattovábbítást tesz lehetővé, ellenben tápellátást nem. Tehát egy ilyen külső háznál az utóbbit külön kell biztosítani pl. egy plusz USB-kábellel, vagy Y-kábelnél a külön USB-s tápvonal használatával, ami már kicsit macerásabb és kényelmetlenebb. Létezik tápellátást biztosító változata is eSATAp / EUHP néven, de annak használatához mindkét oldalon, vagyis a gazda hardveren (gépen) és az eszközön (külső ház) is olyan portnak kell lennie.

A (belső) SSD-k esetleges cseréjéről eleve nem is volt szó, csak a külső házak volt a téma. Illetve USB-s használatnál a működés is elsődlegesen nyilván a külső háztól függ. Venni az elején kellett volna pl. egy ilyen dedikált külső SSD-t, ha kifejezetten a külső használat volt a cél. Viszont mivel már megvannak a belső SSD-k, ezért most utólag célszerűbb és olcsóbb azokhoz külső házat venni.

[ Szerkesztve ]

(#4469) Zola007 válasza King Unique (#4468) üzenetére


Zola007
veterán

azt vágom
de elvileg ha UASP komp házat veszek, azoknak a vezérlője fel van készítve a TRIMre, mert tartalmazza az SCSI UNMAP parancsot, amit az SSD felé SATA Trim-re fordít

a Startech külső házak oldalán be lehet jelölni mikor keresek, hogy csak azokat mutassa, amik tudják a TRIM-et
[link]
blog

Elég drágák, 10e felett vannak, így egyelőre olcsóbbat keresnék, de elvileg a gyártók szerint is egyértelműen lehetséges SSD-vel
De az Axagon honlapján is némelyik modellhez írja hogy TRIM-es
[link]
pl: [link]
Szóval elvileg a gyártó meg tudja mondani, hogy az adott ház támogatja-e.
Ha pedig mégsem, akkor vissza lehet vinni 14 naposban

Mʏ ᴘʜɪʟᴏsᴏᴘʜʏ ɪs: Iᴛ’s ɴᴏɴᴇ ᴏғ ᴍʏ ʙᴜsɪɴᴇss ᴡʜᴀᴛ ᴘᴇᴏᴘʟᴇ sᴀʏ ᴏғ ᴍᴇ ᴀɴᴅ ᴛʜɪɴᴋ ᴏғ ᴍᴇ. I ᴀᴍ ᴡʜᴀᴛ I ᴀᴍ ᴀɴᴅ I ᴅᴏ ᴡʜᴀᴛ I ᴅᴏ. I ᴇxᴘᴇᴄᴛ ɴᴏᴛʜɪɴɢ ᴀɴᴅ ᴀᴄᴄᴇᴘᴛ ᴇᴠᴇʀʏᴛʜɪɴɢ. Aɴᴅ ɪᴛ ᴍᴀᴋᴇs ʟɪғᴇ sᴏ ᴍᴜᴄʜ ᴇᴀsɪᴇʀ. - Sɪʀ Aɴᴛʜᴏɴʏ Hᴏᴘᴋɪɴs

(#4470) King Unique válasza Zola007 (#4469) üzenetére


King Unique
titán

Tudom, volt már erről szó ebben és az SSD-s topikokban is (példa). Ha USB-n a TRIM működése a cél, akkor a minimum az, hogy UASP-s legyen a külső ház. Viszont az még önmagában nem feltétlen garantálja a tényleges működést, amire a korábbi tesztem jó példa.

Ha a külső ház gyártója egyértelműen feltünteti a TRIM támogatását USB-n, akkor az elvileg hitelesnek tekinthető. De 100%-ig megbizonyosodni nyilván úgy lehet róla, ha pl. vásárlás után leteszteljük. Lehet a működésre példa akár USB 3.0-s külső házaknál is, de inkább az USB 3.1 Gen 2 típusoknál szokott gyakoribb lenni, mint már említve volt. Illetve az utóbbiaknál inkább találni olyan teszteket, ahol konkrétan kitérnek rá (példa).

Ha találsz olcsóbban USB 3.0-s külső házat TRIM támogatással, akkor nyilván olyat is lehetne venni és nem feltétlen muszáj drágábban USB 3.1 Gen 2 típusút. Ha az AXAGON egyes USB 3.0-s külső házainál valós a gyártó által megadott információ a támogatásra vonatkozóan, akkor azok megfelelhetnek ilyen szempontból és az áruk is kedvezőnek mondható. De egyébként USB-n a TRIM működése sem feltétlen akkora létszükséglet minden esetben, mint már említve volt. Ahogyan az is, hogy akár alternatív módon is megoldható időnként a TRIM parancs futtatása.

(#4471) Zola007 válasza King Unique (#4470) üzenetére


Zola007
veterán

rendeltem egy ilyet ►[link] Axagonból
Illetve fogok egy 3.1 gen2-esmeglátjuk tudja-e, 2 SSD-vel is fogom tesztelni, majd megírom mi az eredmény.

Max. sebesség nekem kevésbé fontos
az SSD mozgóalkatrész nélkülisége (naponta hurcolnám magammal) és az, hogy saját OS-t tudjak róla futtatni másik gépen
A gond, hogy egy olyan modellező szoftvert használnék rajta, ami nagyon sokat cache-el
A sok írás miatt TRIM nélkül nagyon hamar megnyikkanna az SSD

[ Szerkesztve ]

Mʏ ᴘʜɪʟᴏsᴏᴘʜʏ ɪs: Iᴛ’s ɴᴏɴᴇ ᴏғ ᴍʏ ʙᴜsɪɴᴇss ᴡʜᴀᴛ ᴘᴇᴏᴘʟᴇ sᴀʏ ᴏғ ᴍᴇ ᴀɴᴅ ᴛʜɪɴᴋ ᴏғ ᴍᴇ. I ᴀᴍ ᴡʜᴀᴛ I ᴀᴍ ᴀɴᴅ I ᴅᴏ ᴡʜᴀᴛ I ᴅᴏ. I ᴇxᴘᴇᴄᴛ ɴᴏᴛʜɪɴɢ ᴀɴᴅ ᴀᴄᴄᴇᴘᴛ ᴇᴠᴇʀʏᴛʜɪɴɢ. Aɴᴅ ɪᴛ ᴍᴀᴋᴇs ʟɪғᴇ sᴏ ᴍᴜᴄʜ ᴇᴀsɪᴇʀ. - Sɪʀ Aɴᴛʜᴏɴʏ Hᴏᴘᴋɪɴs

(#4472) King Unique válasza Zola007 (#4471) üzenetére


King Unique
titán

A gyártó weboldalán lévő információk szerint támogatja a TRIM-et, de majd élesben letesztelve kiderül. Amihez mintának ott vannak az eddig linkelt leírások és tesztek, plusz egy másik is, ahol Windowson szintén a TrimCheck programmal és PowerShell segítségével tesztelték. Az USB 3.1 Gen 2-es külső házaknál gyakrabban szokott működni a TRIM, de ez azoknál is az adott külső ház, illetve chip és firmware függvénye lehet.

Azért TRIM nélkül sem fog végleg megnyekkenni az SSD, de a teljesítményére egy idő után nyilván negatív hatással lehet a hiánya. Ha az említett intenzív használatnak lesz kitéve a külső SSD, akkor viszont lehetőség szerint pláne inkább olyan külső házat érdemesebb venni és használni erre a célra, ami támogatja.

[ Szerkesztve ]

(#4473) Zola007 válasza King Unique (#4472) üzenetére


Zola007
veterán

Axagon EE25-XA6 USB 3.0 UASP

Megvettem a házat, vegyesek a tapasztalatok
Ház fém, jó minőségű, nem az 1500 forintos házak szintje
Eleje-vége műanyag, 2-2 csavar rögzíti, kivitelezés rendben
Tartozék: doboz, használati, 60cm kábel, csavarhúzó (használhatatlanul pici), 2 tartalék csavar
Lemez nem rögzíthető benne csavarosan, szivacs nincs benne, HDD-hez azért valami jó lenne
Saját honlapjukon TRIM kompatibilisnek hirdetik, dobozán nincs feltüntetve

Trimcheck szerint Win7 alatt nem megy a TRIM, Win10 alatt igen

Ami a legnagyobb bökkenő, hogy nem tudom rendesen leállítani se Win10, se Win7 alatt eltávolítással.
Unlocker nem lát futó folyamatot, az USB Safely Remove látja a system, svchost és Comodot 1-1 szálon, de egyébként nincs aktivitás a lemezen

[ Szerkesztve ]

Mʏ ᴘʜɪʟᴏsᴏᴘʜʏ ɪs: Iᴛ’s ɴᴏɴᴇ ᴏғ ᴍʏ ʙᴜsɪɴᴇss ᴡʜᴀᴛ ᴘᴇᴏᴘʟᴇ sᴀʏ ᴏғ ᴍᴇ ᴀɴᴅ ᴛʜɪɴᴋ ᴏғ ᴍᴇ. I ᴀᴍ ᴡʜᴀᴛ I ᴀᴍ ᴀɴᴅ I ᴅᴏ ᴡʜᴀᴛ I ᴅᴏ. I ᴇxᴘᴇᴄᴛ ɴᴏᴛʜɪɴɢ ᴀɴᴅ ᴀᴄᴄᴇᴘᴛ ᴇᴠᴇʀʏᴛʜɪɴɢ. Aɴᴅ ɪᴛ ᴍᴀᴋᴇs ʟɪғᴇ sᴏ ᴍᴜᴄʜ ᴇᴀsɪᴇʀ. - Sɪʀ Aɴᴛʜᴏɴʏ Hᴏᴘᴋɪɴs

(#4474) Zola007


Zola007
veterán

Axagon EE25-XA6 USB 3.0 UASP

chip: ASM1153 VID: 174C, PID: 1153
Device Vendor: AXAGON
Device Name: AXAGON USB3.0 External HDD
Device Revision: 0100

TrimCheck eredmények
Win7 + Kingston A400 ► nem működik
Win10 + Kingston A400 ► működik

ATTO (Kingston A400 120GB) 210MB/s írás 230MB/s olvasás

Mʏ ᴘʜɪʟᴏsᴏᴘʜʏ ɪs: Iᴛ’s ɴᴏɴᴇ ᴏғ ᴍʏ ʙᴜsɪɴᴇss ᴡʜᴀᴛ ᴘᴇᴏᴘʟᴇ sᴀʏ ᴏғ ᴍᴇ ᴀɴᴅ ᴛʜɪɴᴋ ᴏғ ᴍᴇ. I ᴀᴍ ᴡʜᴀᴛ I ᴀᴍ ᴀɴᴅ I ᴅᴏ ᴡʜᴀᴛ I ᴅᴏ. I ᴇxᴘᴇᴄᴛ ɴᴏᴛʜɪɴɢ ᴀɴᴅ ᴀᴄᴄᴇᴘᴛ ᴇᴠᴇʀʏᴛʜɪɴɢ. Aɴᴅ ɪᴛ ᴍᴀᴋᴇs ʟɪғᴇ sᴏ ᴍᴜᴄʜ ᴇᴀsɪᴇʀ. - Sɪʀ Aɴᴛʜᴏɴʏ Hᴏᴘᴋɪɴs

(#4475) King Unique válasza Zola007 (#4473) üzenetére


King Unique
titán

"Unlocker nem lát futó folyamatot, az USB Safely Remove látja a system, svchost és Comodot 1-1 szálon, de egyébként nincs aktivitás a lemezen"

Azért nem lehet (átmenetileg) leválasztani, mert az USB Safely Remove által kilistázott folyamatok zárolták, illetve még használják a háttérben a lemezt. Viszont a program ad lehetőséget akár az erőltetett leállításra, illetve egyben a meghajtót zároló folyamatok bezárására is.

A szoftveres leválasztáshoz kapcsolódóan a külső ház weboldalán említik, hogy a leválasztás után teljesen leállítja a lemezt (belső HDD). Viszont Windows 7-nél ehhez még szükség lehet erre is, máskülönben a leválasztás után is tovább fog pörögni a külső házban a HDD. Windows 10-nél viszont rendszerint már nem, annál nálam az előbbi beállítás nélkül is működni szokott.

"Trimcheck szerint Win7 alatt nem megy a TRIM, Win10 alatt igen"

Ez annyira nem meglepő, mivel a Windows 7 nem támogatja az UASP-t, ellenben a Windows 10 igen. Arról pedig ugye már volt szó, hogy az ATA TRIM parancs UASP módban alakítható át UNMAP nevű SCSI parancsra, ami lényegében ugyanazt csinálja.

A másik hozzászólásban mért adatátviteli sebesség USB 3.0-n a Windows 7-nél szintén nem meglepő, mivel az USB 3.0 szabvány maximum értékeit egyrészt csak UASP módban lehet elérni. Másrészt akkor, ha az USB 3.0 chip SATA 6 Gbps alapú. Viszont az ASM1153 csak SATA 3 Gbps, az ASM1153E a SATA 6 Gbps alapra épülő változat. Ezeket egyébként pl. az ebben és ebben a tesztben kapott eredmények is jól szemléltetik.

"chip: ASM1153 VID: 174C, PID: 1153"

Milyen firmware társul ehhez?
Csak mert nekem is van ilyen chipes és ilyen PID azonosítós külső házam (teszt), de annál se a leválasztás utáni leállítás, se az alvó mód, se az UASP, se a TRIM nem működik. Illetve a PID: 1153 azonosító miatt firmware-t sem lehet rajta frissíteni, mert az csak PID: 55AA esetén támogatott az összefoglalóban részletezett módon. Az ASMedia MP Tool egyébként pl. innen letölthető.

Köszönjük a beszámolót és egyben a tesztet! :R

[ Szerkesztve ]

(#4482) King Unique válasza Zola007 (#4481) üzenetére


King Unique
titán

Az egyik elsődleges szempont a TRIM működése volt USB-n, ami a tesztek alapján a Windows 10-nél teljesült is UASP módban. Ilyen alapon pedig vélhetően a Windows To Go esetében is működni fog. Tehát ez a része mondhatni pipa. Maga a külső ház egyébként nem rossz és a leválasztási problémán kívül más gond nem volt vele a leírtak alapján. Annak oka viszont egyelőre nem tisztázott és ha csak alkalmanként fordul elő, akkor nem feltétlen akkora gond. Ráadásul ha alapvetően inkább Windows To Go megoldással lesz használva az így összerakott külső SSD, akkor ott eleve nem kell ezzel foglalkozni. Olyankor ugyanis nem is lehet az úgy futtatott Windowsban szoftveresen leválasztani maga alól a saját rendszermeghajtóját. De nem is kell, mivel ez esetben elég csak az arról futó Windowst megfelelően leállítani.

Tehát ezek alapján nyilván meg lehetne tartani, de a döntés a tied. Engem mondjuk a PID: 1153 azonosító és amiatt a firmware-frissítés hiánya kissé zavarna, de ha esetedben az nem cél, akkor azzal sem kell foglalkozni.

[ Szerkesztve ]

(#4496) King Unique válasza Murphistic (#4495) üzenetére


King Unique
titán

Üdv!

Nekem is van egy Lenovo laptopon Intel alaplapi USB 3.0 vezérlővel, szintén Windows 10 1803-as verzióval, de ilyen problémát USB 3.0 porton nem tapasztaltam ASM1153E és JMS567 chipes külső házaknál sem. Illetve a Windows 10-hez normál esetben eleve nem is kell külön USB 3.0 driver (én sem raktam fel), mivel natívan támogatja az USB 3.0 szabványt. Legalábbis az Intel és a VIA vezérlők esetében igen, max. esetleg pl. ASMedia alaplapi vezérlőnél lehet rá szükség. Sőt, pont ezért általában a hardver gyártójának weboldalán sem szokott Windows 10-hez külön USB 3.0 driver lenni, max. csak Windows 7-hez, mivel az utóbbi nem támogatja natívan az USB 3.0-t, ahogyan az UASP-t sem. Az UASP hiánya miatt pedig pl. külső SSD-knél a TRIM sem fog működni SCSI UNMAP parancs formájában, ami pont nem olyan régen volt letesztelve.

A topik összefoglalójának gyakran ismételt kérdések fejezetében az adatkapcsolat megszakadásának (eldobásának) lehetséges okai is fel vannak sorolva, plusz azokra a megoldási javaslatok. Azokat lehetne ez esetben végigzongorázni és kipróbálni az ott leírtakat. Illetve lehetőség szerint másik gépen, másik operációs rendszerrel is kipróbálni a külső házakat. Már csak azért is, mert nem mindegy, hogy az adott hardver- és szoftverkörnyezet, vagy az USB-kábel / külső ház a hiba forrása. Ha esetleg a külső ház és más gépeken, akár másik operációs rendszernél is fennáll a probléma, akkor azzal sok mindent nem lehet kezdeni. Max. esetleg megpróbálni (saját felelősségre) frissíteni a firmware-t, aztán hátha javít a működésen. De az pl. ASMedia chipeknél az összefoglalóban részletezett módon kizárólag csak PID: 55AA azonosítónál lehetséges.

[ Szerkesztve ]

(#4508) King Unique válasza tomp (#4507) üzenetére


King Unique
titán

Ha egyik program sem ismeri fel és még az adapter pontos típusa sem ismert, akkor passz. Ez esetben csak a VID-PID azonosítóra lehet hagyatkozni és feltételezni a JMicron chipet, de ez így nyilván nem 100%-os bizonyosság.

A Sabrent adapternél a gyártó weboldalán is szerepel, hogy állítólag SSD-khez van optimalizálva, de az már nem igazán derül ki, hogy ez pontosan miben nyilvánul meg. A logikus pl. a TRIM támogatása lenne USB-n, viszont arról megint nem írnak semmit. De ha támogatja az UASP-t, akkor elvileg lehet rá esély SCSI UNMAP parancs formájában, elvileg. ASM1351 chip viszont eleve nem lehet benne, mivel az USB 3.1 Gen 2-es, az adapter meg csak USB 3.0-s (USB 3.1 Gen 1). Erre vonatkozó információ a gyártó weboldalán szintén nincsen, ahogyan arról sem, hogy támogatja-e, vagy sem az alvó módot.

(#4530) King Unique válasza AxBattler (#4527) üzenetére


King Unique
titán

A sebességtesztek eredményei jónak mondhatók, SSD-vel és SATA 6 Gbps + UASP alapú chip esetében kb. ilyen értékeket kell tudnia egy ilyen külső háznak USB 3.0-n. Az nem derült ki, hogy milyen USB-chip van benne, de ha megnézed a NYÁK-ot, akkor ott jó esetben talán leolvasható a rajta lévő felirat. Továbbá ha már SSD-vel használod a külső házat, akkor még a TRIM működése lehet lényeges USB-n, amiről nem olyan régen volt szó itt a topikban. Működhet UASP módban, illetve SCSI UNMAP parancs formájában akár USB 3.0-s külső házaknál is, mint azt a linkelt teszt is szemlélteti.

Egyébként ránézésre a korábban említett 2 külső ház közül nekem az ORICO volt szimpatikusabb és az általad linkelt tesztben is viszonylag jó értékelést kapott. A sebességnél pedig egy dolog, hogy ott milyen értékeket mértek. Viszont az az előző válaszban már le volt írva, hogy ez többek között pl. a hardver- és szoftverkörnyezet függvénye is lehet. Valamint az utóbbin belül a teszteléshez használt szoftver és annak beállításai sem teljesen mindegy, amire magad is utaltál. A szükséges feltételek (SATA 6 Gbps alapú chip, UASP) mindenesetre eleve adottak ennél a külső háznál ahhoz, hogy SSD-vel ki lehessen "maxolni" az USB 3.0 szabvány adta adatátviteli sebességet. Az ORICO 2518S3 külső háznál, illetve a benne lévő JMicron JMS578 chipnél pedig szintén. Valamint az utóbbinál a linkelt tesztben lévő képen az is látszik, hogy a HDD / SSD csavarral rögzíthető a belső beépítőkerethez és egyben a külső házhoz. Ami szintén előnyös, mivel jelen esetben az SSD csak 7 mm magas, ellenben a külső ház alapvetően inkább 9,5 mm magas meghajtókra van szabva.

Ha játékok lesznek telepítve a külső SSD-re, akkor a betöltési időknél egyébként nem a szekvenciális értékek számítanak elsődlegesen, hanem az elérési idő, a 4K értékek és maga a gazda hardver, annak erőforrásai.

[ Szerkesztve ]

(#4555) King Unique válasza AxBattler (#4553) üzenetére


King Unique
titán

Az ORICO 2518S3 eleve egy jó külső ház, azzal mondhatni jól, illetve jobban jártál. A szintetikus tesztek eredményei jónak mondhatók, SSD-vel UASP módban kb. ennyit kell tudnia egy ilyen külső háznak USB 3.0-n. A korábbi tesztben a többi lényeges dolog le van írva, viszont USB-n a TRIM működéséről nem volt szó, ahogyan most sem. Ha esetleg le tudnád még ezt tesztelni, ahogyan azt korábban más is tette, akkor azt megköszönnénk.

Köszönjük a beszámolót és egyben a teszteket! :R

(#4559) King Unique válasza A-hole (#4557) üzenetére


King Unique
titán

Ezen a Gembird EE2-U3S-2 külső házon Type-A fizikai interfész van, ami tényleg robusztusabb és strapabíróbb, mint a Micro-B. Azt pedig a gyártó weboldalán is írják, hogy ASM1153 chipes, meg gondolom PID: 1153 azonosítós, azért nem lehet frissíteni a firmware-t az összefoglalóban leírt módon. A topikban korábban tesztelt Kolink HDSUB2U3 külső ház is ilyen. Ha már SSD-vel használod, akkor azt neked is megköszönnénk, ha letesztelnéd Windowson, hogy működik-e USB-n a TRIM. Ha támogatja a külső ház az UASP-t, akkor Windows 8.1 és 10 rendszereknél lehet rá esély, sőt a nemrég linkelt példában is ASM1153 chip volt.

Köszönjük a beszámolót! :R

(#4564) A-hole válasza King Unique (#4559) üzenetére


A-hole
csendes tag

Korrekt. ASM1153, a leírt PID-vel. Azért ez a Gembird EE2-U3S-2 megvan évek óta, eddig semmi gond nem volt vele, manapság ez szinte meglepő, ennél drágább, többszörös árú cuccok okoztak esetenként súlyos csalódásokat. Pedig a piros LED-től, és a Type-A csatlakozótól eltekintve olyan nagyon nem a kedvencem, de el kell ismerni az érdemeit, néha már csaknem kezdem megkedvelni (a vastag, bikacsök jellegű kábel sem a könnyen zsebre vágós eset). Hát, UASP támogatás az nincs. Viszont a Trimcheck szerint a TRIM működik W 10 alatt, nem működik W 7 alatt. Már az is előny, h W10 alatt működik (meglepő, nem gondoltam), jó tudni. Gondolom, elég azt észben tartani, hogy időnként nem árt neki, ha hagyja az ember egy időre W10-es gépen. De ha nem menne a TRIM, és belassul (?), amikor belassul (gondolom használattól függő, hogy mikor) ki kell venni a házból, és belső PCIE-re kötni egy időre, ha jól gondolom. Sebességileg hozza a kötelezőt egy Kingston SSD-vel (220 MB/s). Persze ennél a sebességnél már igen ritka esetben érdemes foglalkozni sebesség jellegű kérdésekkel, így az UASP hiány sem említésre méltó. A ház LED-je pirosan világít, nem kéken.

HDD-vel már inkább nem használok hordozásra külső házat. Mondjuk nem igazán értem, hogy miért nem Type-A csatlakozósak a házak úgy általában, azért a hordozás sokszor jár fizikai behatásokkal, talán az sem használ a csatlakozóknak, de nem tudom. Egyéb csatlakozósak minden esetben produkáltak érdekes (bosszantó) jelenségeket, ez a Type-A még semmit, és hát nem annyira kellemes, amikor valami lényeges dologra használnánk, aztán csak az ideg... Az USB C sem hibamentes, egy kábelem tönkrement, és egy minőségi darab 4 ezerbe került, de mivel M.2 SSD-s külső ház, így rászántam. Valahol ebben a témában nincsenek túl tökéletes megoldások, talán egy-egy darabot adott célra érdemes használni. M.2 házak, M-key SSD-vel alig vannak. Nem tudom, h az M.2 külső háznak van-e külön topikja, korábban, egy STARTECH SM2NGFFMBU33 - M.2 házat vettem, ami folyamatosan szakadozott, a Windows teljesen megbolondult, az elektronika eltávolítva az alumínium házból viszont kifogástalanul működött. Valami zárlat jellegű hiba. Úgyhogy garancia lett a vége. A boltban "letesztelték", erősen kételkedve, h hibás lehet, bedugták egy működő gépbe, ami azonnal kikapcsolt, hát eléggé bosszúsak lettek hirtelen (email-ben jelezve az eljárás furcsaságát, biztosítottak arról, hogy az üzletben tesztelés nincs, csak átvétel garanciás ügyintézésre...). Az új csere darab ugyanazt a hibát produkálta, úgyhogy feladtam, ilyet ne vegyen senki.

All we have to decide is what to do with the time that is given us.

(#4565) King Unique válasza A-hole (#4564) üzenetére


King Unique
titán

Ha ennél a külső háznál nincsen UASP, ellenben állítólag működik a TRIM, az érdekes. Ugyanis SATA SSD-knél az ATA TRIM parancs USB-n történő működésénél pont az UASP az egyik lényeg, mivel az utóbbi esetben az SCSI UNMAP parancs csinálja azt, amit az előbbi. A másik meg az USB-chip firmware, annak is támogatni kell ezt. Az előzőleg linkelt példánál pedig vélhetően pont azért nem működött a TRIM (UNMAP) Windows 7-nél, mert az nem támogatja (natívan) az UASP-t, ellenben a Windows 10 igen. Ha nem működik USB-n a TRIM (UNMAP), akkor amiatt egy idő után jelentősen csökkenhet a meghajtó írási sebessége, de ez a használattól és magától az SSD-től, annak saját karbantartási műveleteitől (pl. Garbage Collection) is függhet. Ilyenkor egy alternatív megoldás lehet pl. kivenni a külső házból az SSD-t, majd a gépben SATA-n csatlakoztatni és úgy futtatni rajta a TRIM-et. Utána pedig visszahelyezni a külső házba és használni tovább USB-n külső meghajtóként.

A 2,5"-os USB 3.0-s külső házaknál általánosan a Micro-B fizikai csatlakozó a standard, a Mini-B és a Type-A használata nem terjedt el akkora mértékben, mint az előbbi. Újabban pedig már a Type-C a sláger, mivel lehet ilyen fizikai interfész USB 3.0 (USB 3.1 Gen 1) alapon is, nem feltétlen kell hozzá USB 3.1 Gen 2-es külső ház. Strapabíróság tekintetében főleg a Type-A emelkedik ki, de a Type-C és a Mini-B is jobb és előnyösebb lehet, mint a Micro-B. Viszont rendeltetésszerű használat mellett az utóbbi is oké lehet, nekem is van több ilyen 2,5"-os külső házam és egyelőre nincsen velük gond emiatt. De az igaz, hogy az előbbieknél már maga a csatlakoztatás is jóval kényelmesebb, a Type-C esetében meg ugye pláne a szimmetria miatt. :))

Itt a topikban eleve a 2,5"-os külső házakkal van inkább tapasztalat, mint azt a neve is mutatja. Az mSATA és M.2 típusokkal viszont már kevésbé, max. páran vettek ilyeneket, csak pár beszámoló / teszt van itt ezekről (példa). Külön topikja az utóbbi típusoknak egyébként nincsen, max. még a Flash SSD topikban szokott néha szóba kerülni ez a téma, osztják meg egyesek a tapasztalataikat. Legutóbb egy M.2-es, NVMe PCIe SSD-t kezelő USB 3.1 Gen 2-es modell volt a téma. Ha jól emlékszem ilyen StarTech SM2NGFFMBU33 M.2 SATA külső házat korábban más itt vett innen a fórumról, de akkor nem panaszkodott rá. Aztán az mondjuk nem derült ki, hogy azóta mi a helyzet vele... :D Mindenesetre, ha nálad már a 2. példánnyal is gond van és nem arról van szó, hogy csak gyári hibás termékeket fogtál ki, akkor az nem túl biztató.

Köszönjük az újabb információkat!

[ Szerkesztve ]

(#4570) A-hole válasza King Unique (#4565) üzenetére


A-hole
csendes tag

Valóban érdekes, úgyhogy megnéztem még egyszer, a Trimcheck szerint a TRIM nem működik W10 alatt. Valamit sikerült benézni.

All we have to decide is what to do with the time that is given us.

(#4591) King Unique válasza hdtomi (#4588) üzenetére


King Unique
titán

Akkor ezek szerint a gyártó weboldalán nem ártana frissíteni a chipre vonatkozó információt, mert ott még NS1068X-et írnak, ellenben többeknél már JMS578 chip volt benne. Ha működik az UASP, akkor oké, úgy egy SATA3-as SSD sebességének is kihasználható a java USB 3.0-n, plusz a TRIM működésére is lehet esély.

A leállításnál az érdekelt volna, hogy amikor a szoftveres leválasztás megtörténik, akkor a külső házban maga a HDD leáll-e. Az alvó módnál pedig, hogy pl. 10 perc teljesen inaktív állapot után megtörténik-e automatikusan a HDD leállítása. De mondjuk az utóbbi működése eleve kényes, több dolog is befolyásolhatja, illetve meggátolhatja, hogy ténylegesen készenléti állapotba váltson a külső ház. A letiltásnál, ha a Windows energiagazdálkodási beállítására célzol, akkor korábban az egyik társtopikban volt róla szó, hogy az csak részlegesen befolyásolja.

Köszönöm!

(#4626) King Unique válasza omfgk (#4623) üzenetére


King Unique
titán

Ha a cél 2,5"-os méretformátumú SSD-hez való külső házat venni, akkor nemrég egy másik válaszban volt erről szó. Ott le van írva a lényeg, ahogyan konkrét példák is említve vannak. Ha tv-hez csatlakoztatva is használva lenne az eszköz, akkor viszont az előbbi még kiegészül az ebben a hozzászólásban leírtakkal.

(#4624) TaylorPro:
Az előző hozzászólásodban is egy ORICO külső ház volt, de annál nem volt jó a link. A mostaninál a 2518C3-G2 hasonló, mint az egyik korábbi teszben bemutatott 2518S3, de immár USB 3.1 Gen 2 és Type-C kivitelben. Vagyis ennél egyrészt egy SATA3-as SSD sebessége is "kimaxolható" USB 3.1 Gen 2 porton, másrészt USB-n a TRIM (UNMAP) működésére is jó esély lehet, valamint a Type-C fizikai interfész használata is kényelmesebb csatlakoztatást tesz lehetővé. Tehát ilyen szempontból tényleg jó és a linkelt webáruházban jelenleg az ára is kedvezőnek mondható. Viszont az már kérdéses lehet, hogy a Gen 2-es eszközt USB-n a tv biztosan kezelni fogja-e. Aztán, ha gyárilag esetleg csak Type-C - Type-C kábelt mellékelnek hozzá, akkor szükség lehet külön adapterre / kábelre, hogy a tv (jellemzően) Type-A portjához csatlakoztatni lehessen.

[ Szerkesztve ]

(#4636) King Unique válasza Sada1 (#4635) üzenetére


King Unique
titán

Igen, ezekből is kiderül néhány információ, de amúgy nem véletlenül voltak linkelve azok a példák, ahol az összefoglaló információs táblázata szerinti megadás volt szemléltetve. Jobb lett volna aszerint, de mindegy. A most mellékelt képeken és screenshotokon a belső kialakítás és a tool-free kivitel, valamint az UASP és a HDS alapján a TRIM támogatása látszik. Bár az utóbbi nem feltétlen biztos, amiről egy korábbi tesztben is volt szó. Inkább úgy szokás Windowson letesztelni, ahogyan korábban más is tette itt a topikban. Maga a külső házban lévő USB-chip típusa nem derült ki és a mellékelt képen sem látszik, de az adatlapon amúgy VL716-ot írnak.

Köszönjük! :R

(#4638) Sada1 válasza King Unique (#4636) üzenetére


Sada1
csendes tag

Arra gondoltam, hogy az egyszerű műszaki adatokat (interfaces, sizes, etc) a termék webhelyen meg lehet nézni.
Nem akartam feszegetni a nyáklap borító műanyagot, nehogy eltörjem, de legalább a PDF linked írta a chippet.
A képet nem lehet keresni, viszont sokkal szemléletesebbek és hitelesebbek.
A trimcheck-et futtattam és elszomorodtam, de azért kösz a tippet:
(a belső SATA SSD-imre működik a TRIM)

(#4640) King Unique válasza Sada1 (#4638) üzenetére


King Unique
titán

Nem lett ugyan előzőleg leírva, de a TrimCheck programot értelemszerűen arra a meghajtóra (annak partíciójára) kell rámásolni, illetve arról kell futtatni, ahol a TRIM működését tesztelni akarjuk. Valamint azt a program is írja közben, hogy a teszt második részének lefuttatása előtt kb. 20 másodpercet várni kell. De ha eleve így történt a teszt, akkor rendben. Illetve az már nem, hogy a program szerint nem működik a TRIM, de ez a külső háznál az USB-chip mellett a firmware függvénye is lehet, sőt inkább a firmware a meghatározóbb. Ezt igazolja elvileg az is, hogy egy másik tesztnél a szintén VL716 chipes és USB 3.1 Gen 2-es ADATA SE730H külső SSD-nél működött a TRIM (UNMAP) ugyanilyen módon tesztelve.

:R

(#4642) Sada1 válasza King Unique (#4640) üzenetére


Sada1
csendes tag

Sajnos az Icy Box IB-245-C31-B nem TRIM képes az ASM2142 vezérlővel.
Kivártam a TrimCheck időt, amit jó helyről futtattam és az ismételt lekérdezés után még újra is indítottam gépet.
Nem lehet minden tökéletes. :)

Üdv. Sada

(#4647) Ice&Lime válasza King Unique (#4646) üzenetére


Ice&Lime
veterán

Az a ház valószínű, hogy csak usb 2.0-ás lesz akkor szerintem.
Egy másik kérdésem is volna, hogy létezik-e olyan, hogy vannak olyan mostani 2,5-es mobil rack-ek, amik nem támogatják a trim parancsot és funkcióit, ha ssd-vel lenne használva a rack? Emellett, ha sajnos igen, vannak ilyenek, akkor honnan lehet tudni, hogy melyik támogatja és melyik nem?

[ Szerkesztve ]

(#4648) King Unique válasza Ice&Lime (#4647) üzenetére


King Unique
titán

Ha csak USB 2.0-s a külső ház, akkor az előbb leírtak értelmében felesleges hozzá USB 3.0-s Mini-B kábelt venni, mivel eleve nem lehet majd csatlakoztatni.

Ha rákeresel a topikban, akkor láthatod, hogy többször volt már szó itt a TRIM (UNMAP) működéséről USB-n. Valamint az összefoglalóban van "Milyen külső házat SSD-hez?" fejezet is. Általában az USB 3.1 Gen 2 típusú külső házaknál szokott inkább, nagyobb eséllyel működni, de az USB 3.0-s modelleknél is lehet rá példa. Illetve nemcsak USB-chip, hanem firmware függvénye is, sőt leginkább az utóbbi. Továbbá az ATA TRIM —► SCSI UNMAP felállásnál az is lényeges, hogy a külső ház támogassa az UASP-t, valamint az OS is, lásd az előbbi példát.

[ Szerkesztve ]

(#4649) Ice&Lime válasza King Unique (#4648) üzenetére


Ice&Lime
veterán

Köszi!
Jó sok infó.
Akkor eddig nem sok modell van a trim támogatós mobil rack-ekből. Ezt a gyártó külön nem soktafeltüntetni, hanem vásárlás után próba után derül csak ki?
Ha a hdsentinel-ben a trim funkcióknál mindnél pipa van, akkor valószínű, hogy megy rendesen a trim?

(#4650) King Unique válasza Ice&Lime (#4649) üzenetére


King Unique
titán

Azért van jelenleg is egynéhány USB-s külső ház, ami támogatja, még ha nem is mindegyik. Valamint némelyiknél maga a gyártó is feltünteti ezt. A linkelt példánál az AXAGON EE25-XA6 külső ház szintén ilyen. Arról pedig egy korábbi tesztben is volt szó, hogy ha USB-n a HDS működő állapotot mutat, az nem feltétlen jelenti azt minden esetben, hogy ténylegesen működik is a TRIM (UNMAP). Ezért ezt Windowson más módszerrel, pl. a TrimCheck programmal is célszerű letesztelni.

[ Szerkesztve ]

(#4651) Ice&Lime válasza King Unique (#4650) üzenetére


Ice&Lime
veterán

Ez érdekes.. A hdsentinel mindenhol kipipálta a trim lehetőségeket, de a program, amit linkeltél azt írja, hogy a trim nem működik. Egyébként win10 x86-ot használok.
Ez most mit jelent, hogy kell vennem egy másik mobil rack-et emiatt?

[ Szerkesztve ]

(#4652) King Unique válasza Ice&Lime (#4651) üzenetére


King Unique
titán

A HDS-nél az egy dolog, hogy mit ír az információknál az SSD jellemzőinél. Másrészt viszont az is lényeges, hogy mit az áttekintés fülön, illetve a teljesítményre. Ha nem működik a TRIM, akkor azt általában kiírja a szöveges értékelésnél, valamint 80%-os teljesítményt szokott mutatni. Viszont USB-n lehetnek érdekes esetek, amire már az előző válaszokban is volt utalás.

Amúgy milyen külső házról van szó pontosan? Ha az az USB 2.0-s (?) ICY BOX, valamint nem UASP módban csatlakozik, akkor pláne nem valószínű, hogy működik a TRIM, azaz az UNMAP.

[ Szerkesztve ]

(#4653) Ice&Lime válasza King Unique (#4652) üzenetére


Ice&Lime
veterán

A hdsentinel 5.30 verzió 100% / 100% -ot ír ki rá és az ssd jellemzőknél az összes trim funkció ki van pipálva benne. A trimcheck program meg ugye azt írja, hogy nem működik. Ez a ház nem tudom, hogy tunia kellene-e a trimet, de valószínű, hogy nem mivel olyan régi lehet, hogy akkor talán még nem volt szempont ez a trim támogatás, pláne külső rack-ben. ...akkor valószínű, hogy ezt a házat nem tudom, illetve nem célszerű hosszútávon ssd-vel használni, igaz?

Mert akkor kell mégiscsak vennem kifejezetten az ssd-hez egy trim támogatós mobil rack-et.
Akkor végülis, axagon és raidsonic mobil rack-ek jók lennének, bármelyik, csak legyen ott a gyártói adatlapon a leírásban, hogy uasp támogatás?

(#4654) kelna91


kelna91
senior tag

Sziasztok! Kinéztem magamnak a Silverstone MS09 tokot, de nem tudtam eddig kideríteni, hogy működik-e vele a TRIM, így pedig nem akarom megvenni. Tudtok-e biztosat mondani, vagy ajánlani olyat, ami biztosan támogatja a TRIM-et, és nem kell hozzá kábel (vagyis beépített csatlakozós)?

(#4655) Ice&Lime válasza King Unique (#4652) üzenetére


Ice&Lime
veterán

Ha vennék egy uasp képest rack-et, a laptopon sajnos csak usb2.0 port van, de a rack-ben ssd-t szeretnék használni, most nem is a sebesség lenne a fontos illetve kérdés, hanem, hogyha a win10x86 rendszer és a mobil rack támogatja a trim-et, akkor is lehetséges, hogy nem fog működni a trim a laptop usb2.0-ás portja miatt?

(#4659) King Unique válasza Ice&Lime (#4653) üzenetére


King Unique
titán

Ha nagyon régi és csak USB 2.0-s a külső ház, valamint UASP helyett csak BOT módban működik, akkor nem éppen valószínű, hogy támogatja. Vagyis ez esetben a TrimCheck mutatja helyesen.

Ha nem működik USB-n a TRIM (UNMAP) a külső SSD-nél, akkor az előbb-utóbb pl. az írási sebesség drasztikus csökkenéséhez vezethet. De az már az adott SSD-től és annak használatától is függhet, hogy melyiknél mikor és milyen mértékben. Valamint a modern SSD-knél a Garbage Collection is már egyre hatékonyabb és bizonyos mértékben akár az is ellensúlyozhatja a TRIM hiányát USB-n. De az ideális nyilván az, amikor működik.

Ha kifejezetten olyan külső ház kell az SSD miatt, amelyiknél biztosan működik USB-n a TRIM (UNMAP), akkor a legjobb nyilván az, amikor ezt a gyártója egyértelműen feltünteti. Mármint a TRIM-et, mivel az UASP támogatása önmagában még nem feltétlen elég. Amelyiknél nincsen megadva a TRIM támogatása, ott max. pl. a jelen topik tesztjeire, információra, valamint egyéb forrásokra, külső tesztekre lehet hagyatkozni. Plusz eleve UASP-s külső házat célszerű venni, mivel azoknál lehet esély a működésére.

Ha csak USB 2.0 portok vannak a laptopon, akkor úgy viszont nem sok értelme van a külső SSD használatának, legalábbis adatátviteli sebesség szempontjából. Maga az eszköz USB 2.0-s csatlakozásnál is működhet UASP módban, de hogy akkor a TRIM fog-e, az más dolog, ki kell próbálni.

[ Szerkesztve ]

(#4661) King Unique válasza kelna91 (#4654) üzenetére


King Unique
titán

A gyártó weboldalán nincsen egyértelműen feltüntetve, hogy támogatja-e, vagy sem a TRIM-et. De egy másiknál a hozzászólások között állítólag olyan választ kapott valaki a gyártótól, hogy működik, valamint az alábbi screenshot is ezt támasztja alá. De az utóbbinál a firmware frissítését is említik, viszont konkrétumok azzal kapcsolatban nincsenek megadva.

Egyébként meg az a legbiztosabb, ha rákérdezel online magánál a gyártónál. Ami ugyanúgy érvényes más gyártók hasonló termékeinél is, mivel korántsem mindegyiknél szokták feltüntetni a TRIM támogatását. Viszont akad kivétel is, mint pl. a StarTech külső házak. De azoknál M.2 SATA kivitelben pl. az SM21BMU31C3-hoz külön kábel kell, nem olyan integrált csatlakozója van, mint egy pendrive-nak.

[ Szerkesztve ]

(#4662) King Unique válasza Ice&Lime (#4660) üzenetére


King Unique
titán

Az előbbi válaszban már le volt írva, hogy ott van a Garbage Collection is, ami némileg pótolhatja a hiányát. Aztán esetleg a TRIM manuális futtatását is meg lehet próbálni a külső SSD-nél. Ez (optimalizálás) a Windows 10 beépített eszközeivel is megoldható grafikus felületen és PowerShell használatával egyaránt. A kérdés csak az, hogy az adott SSD meghajtónál ez USB-n is megtörténik-e ilyen formában. Ha pl. grafikus felületen a médiatípusnál SSD-t ír a program és lefut a művelet pár másodperc alatt, akkor elvileg lehet rá esély. Aztán egy másik, egy alternatív módszer meg az, hogy szükség esetén kivenni az SSD-t a külső házból és SATA-n csatlakoztatni, majd ott futtatni rajta a TRIM parancsot. Utána pedig visszahelyezni a külső házba és használni tovább USB-n.

(#4663) Ice&Lime válasza King Unique (#4662) üzenetére


Ice&Lime
veterán

Van egy másik gép, abba beletudnám tenni és ott letudnám futtatni rajta a programot. Ezt elég 1x megcsinálni vagy ezt is havonta legalább 1x kell?

A másik kérdésem az volna, hogy több mobil rack-nél, amik hdd és ssd-hez is vannak és szerepel náluk a trim és uasp, a tulajdonságoknál többek közt ez is szerepel, hogy:
HDD Automatikus leállítás - merevlemez automatikus leállítása egy 10 percig tartó inaktivitás után.
Ez most még nem világos teljesen, hogy véletlenül lemaradt a mondatban a hdd mellől az ssd, vagy ez valóban csak a hdd-re vonatkozik és ha ssd-vel van használva a rack akkor nem állítja le 10 perc után?
Mert egyébként voltak olyan vélemények ezzel kapcsolatban, hogy nem jön vissza, hanem újra ki/be csatlakoztatni kell.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.