Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:49:35

LOGOUT.hu

Külső 2,5'' mobil rack-ek topikja
Kérdezés előtt, kérjük olvasd el az alábbi összefoglalót!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#5582) King Unique válasza pinnacle (#5581) üzenetére


King Unique
titán

Ha pontosan a leírtak szerint van használva a program és ott is pláne a PowerShell módszerrel együtt történik a tesztelés, akkor normál esetben nem kellene fals értéket mutatnia. Meg neves külföldi tech weboldalak külső SSD tesztjeinél is rendszerint ezt a programot használják a TRIM (UNMAP) működésének teszteléséhez (példa).

Az meg előzőleg már le lett írva ebben a válaszban példával szemléltetve, hogy az USB-s csatlakozás eleve speciális eset, ott az egyes HDD / SSD diagnosztikai programok nem feltétlen mutatnak mindig reális állapotot a TRIM működésénél, van amelyik csak azt írja ki támogatott-e az adott belső SSD-nél vagy sem. Aztán ugyancsak egy másik válaszban az is le lett már írva, hogy a belső SSD-khez a gyártó által mellékelt programok sem feltétlen a külső, USB-s csatlakozáshoz vannak optimalizálva, sőt van amelyik egyáltalán nem, vagy csak részlegesen kezeli USB-s külső házba téve az adott belső SSD-t (példa).

[ Szerkesztve ]

(#5589) Zephy


Zephy
csendes tag

Sziasztok, végre kézhez kaptam a Gembird EE2-U3S-6 2.5" házát, erről ejtenék pár szót, hátha segít valakinek mivel elég új típus - nem beható teszt, csak a tapasztalatok.
Két db házat próbáltam 2db Crucial MX500 2TB SSD-vel.

1. 4TB max kapacitást és 7-9.5mm magasságot kezel, 80g az egész, JMS576 chip van benne - mással nem is jön.
2. Alu ház - hűtés szempontjából szeretem, type C 3.1 Gen 1, 2 év gyári gari.
3. A csomagban a ház, 4 csavar az opcionális rögzítéshez de nélkülük is stabil benne az SSD, erős type C <-> type A USB3 kábel, műbőr tok, két ragasztható szivacs ha ki kell párnázni - nekem nem kellett. Itt megjegyezném, hogy egész masszív és kompakt karton dobozkában jön, nincs sok műanyag a csomagolásban.
4. UASP van, TRIM működik sentinel és trimcheck alapján is - EE2-U3S-2 típusról van itt beszámoló ami szerint már azon is működött így ez nem meglepő, de konkrét infót az EE2-U3S-6 típus TRIM támogatásáról nem találtam neten, így ezt hasznos tudni.

Nagyon egyben van, nem lötyög, nem zajos, nincs gagyi érzete. Több Gembird házam is van, ezek is hozzák azt a kiváló minőséget amit eddig mindig tapasztaltam a gyártótól. Mindez 3200Ft/db áron, nagyon ajánlom.

(#5592) King Unique válasza Zephy (#5589) üzenetére


King Unique
titán

Igen, a részben fémház, tool-free kivitel, Type-C (USB-C) fizikai interfész, UASP (és UNMAP) támogatása, kedvező ár, stb. jellemzőkkel összességében jónak mondható ez a Gembird EE2-U3S-6 külső ház, meg kialakítás és működés szempontjából elvileg ugyanaz mint az alábbi videóban lévő ezüst színű EE2-U3S-6-GR modell. Ahol a linkelt videóban az is látszik, hogy ezeknél belül egy komplett beépítőkeretbe megy bele a HDD / SSD és még szivacsot is mellékelnek szükség esetén a kiékeléshez, nem mint a korábban itt a topikban tesztelt hasonló kialakítású n-Drive EH-25ND3 V 2.0 külső háznál. A 4 db csavart meg gondolom a beépítőkeretben a HDD / SSD fix rögzítéséhez mellékelik, mert az elülső és hátsó műanyag zárfedeleknél nem látni furatot, azokat úgy kell bepattintani.

A termék weboldalán nem említik, de az egyes jellemzőknél ha HDD-vel - SSD-nél kevésbé venni észre - tesztelve pl. Windowson a szoftveres leválasztás után leállítja a külső ház a HDD-t, valamint X perc (pl. 10) teljesen inaktív állapot után is, azaz támogatja a készenléti módot, akkor az előnyös lehet. Ha állapotjelző LED is van rajta (?) és kialszik az említett műveleteknél szemléltetvén a kikapcsolt állapotot, akkor az szintén
Továbbá ha megfelelően tesztelve működik SSD-vel a TRIM illetve USB-n az UNMAP funkció, akkor az megint előnyös és plusz pont érte.

Az USB 3.1 Gen 1 (USB 3.0) eszközoldali JMicron USB-SATA vezérlőknél általánosan a JMS578 chip az elterjedtebb, de itt ugye az integrált Type-C (USB-C) kivitel miatt van JMS576 chip az említett külső házban.
A max. 4 TB tárolókapacitású meghajtó támogatása meg ugye SSD-nél használható ki, mivel a jelenlegi 3-5 TB-os 2,5"-os HDD-k mind 15 mm magasak és fizikailag nem férnek bele ebbe a külső házba, ami max. 9,5 mm magas meghajtókat támogat. Ahol a 4 TB egyébként nem feltétlen abszolút limit, lehet csak akkora tárolókapacitású meghajtóval tesztelte a gyártó és az USB-chip firmware támogatna akár még nagyobbat is.

A mellékelt műbőr tok meg ugye nyilván max. porfogónak jó, ha a komolyabb külső védelem és az USB-kábel elhelyezhetősége is szempont, akkor egy hordozótokot célszerű venni a külső házhoz és abban tárolni + hordozni.

Köszönjük a beszámolót! :R

[ Szerkesztve ]

(#5622) pinnacle válasza Zephy (#5589) üzenetére


pinnacle
nagyúr

Köszi! Úgy néz ki ez jobb, mint az Axagon EE25-XA6. :) SCSI, TRIM működik, viszont a meghajtó optimalizálásnál nem Szilárdtest-meghajtónak írja. Pedig ugye akkor megy a TRIM. Neked mit jelez itt?

(#5648) King Unique válasza GoodSpeed (#5647) üzenetére


King Unique
titán

A CDM esetében mondhatni a szokásos értékek jöttek ki USB 3.0-n, bár kissé alatta vannak a szabvány maximumának, meg annak amit más ugyanilyen külső ház + SSD felállásnál mért (példa). Aminek oka vélhetően az lehet az eltérő hardver- és szoftverkörnyezet mellett, hogy már több mint félig tele van másolva az SSD és nem üres mint a linkelt példában.

Az SSD-k melegedése nem különösebben vészes, mind a Kingston SSDNow V100, mind a Samsung 860 EVO esetében bőven alatta van az adatlapokon megadott üzemi hőmérséklet felső határának (70 °C).

Ha már SSD, akkor a TRIM illetve UNMAP működésének tesztelése lett volna még érdekes leginkább az ORICO 2588US3-V1 külső háznál, mert ugye az AXAGON EE25-XA6 a gyártója és az itteni tapasztalok szerint is támogatja. Bár nem olyan régen volt itt téma, hogy más olyan példányt fogott ki az utóbbiból, aminél nem működött se az UNMAP se az UASP, de ott valószínűleg gyári hibás termékről lehetett szó, mert ugye nem ez az általánosan jellemzően annál a külső háznál.

Köszönjük a teszteket! :R

[ Szerkesztve ]

(#5651) King Unique válasza GoodSpeed (#5649) üzenetére


King Unique
titán

Pontosan a linkelt hozzászólásban leírtak szerint lett tesztelve az UNMAP (TRIM) működése, azaz a TrimCheck programnál a teszt 1. fázisának futtatása után megtörtént a kb. 20 másodperces várakozás, majd utána lett futtatva a 2. fázis, valamint a PowerShell módszerrel is ki lett próbálva közbeiktatva egy meghajtóoptimalizálást (TRIM futtatása) ? :F
Csak mert ugye az AXAGON EE25-XA6 külső háznál alapból működnie kellene, ha a gyártó weboldalán is fel van tüntetve a támogatása, + az itteni beszámolók alapján is általában működni szokott Windowson és Linuxon egyaránt (példa).

"Az a szívás, hogy egyikkel sem megy a Samsung Magician USB-n keresztül"

Ez nem újdonság, a belső SSD-knél a gyártó diagnosztikai szoftverével a meghajtódiagnosztika és tesztelés támogatása általában helyi, belső csatlakozásnál (pl. SATA) értendő, ellenben az USB-s csatlakozás nem mindegyik programnál támogatott.
Apropó Samsung Magician, lehet hogy akár eseteben is kissé bezavarhat, mint másnál az előzőleg linkelt példában.

[ Szerkesztve ]

(#5653) King Unique válasza GoodSpeed (#5652) üzenetére


King Unique
titán

Na ez már mindjárt más, meg ha ez az AXAGON EE25-XA6 külső ház tesztje, aminél ugye alapból működnie kell. :K
+ Akkor pontosan a linkelt leírás szerint tesztelve lehet az ORICO 2588US3-V1 külső háznál is működik, bár annál nem említi a gyártó az UNMAP (TRIM) támogatását, ellenben a feltétele (UASP támogatása) adott.

Köszönöm!

(#5654) GoodSpeed


GoodSpeed
őstag
LOGOUT blog

Akkor sorban:
1. Plextor M8PeG SSD meghajtó (PX-256M8PeG) - Axagon EEM2-UG2 Külső SSD ház, USB-C 3.2 GEN 2 - NVME M.2 TRIM Működik!

2. Samsung 500GB 860 EVO MZ-76E500B/EU - AXAGON EE25-XA6 USB 3.2 GEN 1 ALINE BOX TRIM Működik!

3. SAMSUNG 500GB SSD Series 850 Evo (MZ-75E500B) - AXAGON ADSA-1S6 USB 3.0
TRIM Működik!

4. Corsair 60GB Force GT - ORICO 2521U3-BK 2.5 TRIM Működik!

5. Kingston SSD Now! 64 GB - Orico 2588US3-V1-BK-BP 2.5 inch USB3.0 Hard Drive Enclosure (2588US3) TRIM NEM működik!

Ebből fakadóan jó ötlet volt átköltöztetni a 860-ast az Axagonba. Egyébként is a kialakítása is elitebb hatást kelt.

be quiet! Pure Base 500DX || be quiet! Pure Power 12 M 750W 80+ Gold || BQ! DARK ROCK PRO 5 || ASUS ROG STRIX B650E-F GAMING WIFI || AMD AM5 Ryzen 7 7700X, Corsair 32GB KIT DDR5 6000MHz Vengeance || XFX Speedster SWFT 319 RX 6800 CORE || SAMSUNG 980 PRO 1 TB || ASUS Xonar U5 ||Windows 11 Pro FPP

(#5655) King Unique válasza GoodSpeed (#5654) üzenetére


King Unique
titán

Igen, meg a felsorolt AXAGON külső házak ugye eleve támogatják az ATA TRIM, pontosabban USB-n az SCSI UNMAP funkciót. Sőt, az utóbbi NVMe SSD-knél eleve inbox a Dataset Management deallocate parancs formájában, ezért azoknál alapesetben nem szükséges ahhoz olyan formában külön támogatás, mint a SATA-s típusoknál.

Akkor ezek szerint csak az ORICO-2521U3 külső háznál nem működik, de ugye annál nem is tünteti fel a gyártó a TRIM (UNMAP) támogatását, vagyis annyira nem meglepő. Ahol egyébként nem feltétlen akkora gond a hiánya, mivel szükség esetén megoldható akár máshogyan is a szabad terület felszabadítása, kinullázása a külső házban lévő SSD-n (példa), + ugye ott van az SSD beépített Garbage Collection szolgáltatása. Viszont az optimális nyilván az, ha USB-s csatlakozásnál is rendben működik a TRIM illetve az UNMAP.

Köszönjük az összegzést!

[ Szerkesztve ]

(#5681) King Unique válasza Troy. (#5680) üzenetére


King Unique
titán

Ha csak az USB-kábel tört meg, akkor elég lenne egy másik USB-kábelt venni helyette és nyilván nem feltétlen kell kompletten egy másik külső házat, kivéve ha integrált USB-kábeles a külső ház, aminél a kábel nem cserélhető (példa).
Nem derült ki a leírtakból, hogy pontosan milyen HDD-hez kell a külső ház és maga a külső ház milyen jellemzőkkel rendelkezzen, de egyébként igen, max. 9,5 mm magas merevlemezekhez általánosan nyilván megfelelhet az AXAGON EE25-XA6 külső ház is, sőt az SSD-khez is az UNMAP (TRIM) funkció támogatása miatt.
A tévéhez csatlakoztatva történő használatnál javasolt odafigyelni többek között a 2,5"-os külső merevlemez megfelelő (stabil) tápellátására is, vagyis hogy lehetőleg az "USB (HDD 5V 1A)" / "USB IN (1A)" / "USB IN (1.2A)" jelölésű porthoz legyen csatlakoztatva, vagy annak híján 2 db 0,5 A-es USB-porthoz Y-kábellel.

[ Szerkesztve ]

(#5684) King Unique válasza Energie X (#5683) üzenetére


King Unique
titán

Lásd a topik téma összefoglalójának "Milyen külső házat SSD-hez?" fejezetében leírtakat, az ott lévő konkrét példákat M.2 PCIe NVMe SSD-khez való külső házakra. Továbbá az ebben és ebben a válaszban leírtakat, az ott linkelt külső házakat az NVMe SSD-k adatátviteli sebességének minél hatékonyabb kihasználására, valamint hőelvezetésére vonatkozóan.
Ahol a pontosan milyen külső házat vegyünk értelemszerűen attól is függ, hogy pl. műanyag / részben fémházas / teljesen fémházas kell-e, tool-free kivitelű vagy csavaros összeszerelésű legyen, milyen interfészes (pl. USB 3.2 Gen 1 / Gen 2 / Gen 2x2 | Thunderbolt 3) és az eszköz - gazda felől milyen fizikai csatlakozóval (pl. Micro-B - Type-A, Type-C - Type-C) szerelt kell, legyen-e a külső ház felől is biztos TRIM illetve UNMAP / deallocate támogatás az SSD - bár M.2 PCIe NVMe típusoknál elvileg beépített funkció a deallocate, ami az ATA TRIM megfelelője - miatt, mekkora a vásárlásra szánt anyagi keret, stb.

[ Szerkesztve ]

(#5694) King Unique válasza ginola (#5692) üzenetére


King Unique
titán

Lásd a topik téma összefoglalójának "Milyen külső házat SSD-hez?" fejezetében leírtakat, az ott lévő példákat 2,5"-os SATA SSD-khez való külső házakra. Valamint konkrét ajánlásokkal egy másik esetnél a más hasonló kérdésére adott válaszban leírtakat, az ott felsorolt és linkelt külső házakat.
Ahol a pontosan melyik külső házat vegyük a sok közül értelemszerűen attól is függ, hogy pl. műanyag / részben fémházas / teljesen fémházas kell-e, tool-free kivitelű vagy csavaros összeszerelésű legyen, milyen interfészes (pl. USB 3.2 Gen 1 / Gen 2) és az eszköz - gazda felől milyen fizikai csatlakozóval (pl. Micro-B - Type-A / Type-C - Type-A / Type-C - Type-C) szerelt kell, legyen-e a külső háznál biztos TRIM illetve USB-n UNMAP támogatás az SSD miatt, mekkora a vásárlásra szánt anyagi keret, stb.

[ Szerkesztve ]

(#5696) ginola válasza King Unique (#5694) üzenetére


ginola
addikt

Mindenképpen fémházas érdekelne, TRIM és UNMAP is. Maximum 8000 Ft, szeretném minél olcsóbban megúszni.

(#5697) King Unique válasza ginola (#5696) üzenetére


King Unique
titán

Lásd a már linkelt válaszban ajánlott külső házakat attól függően, hogy pontosan milyen kell.
Ha elég az USB 3.0-s (USB 3.2 Gen 1) külső ház és a PC-n is csak olyan portok vannak, valamint nem kell Type-C fizikai csatlakozó hanem jó a Micro-B is, nem kell tool-free kivitelű külső ház hanem jó a csavaros összeszerelésű, továbbá szempont az UNMAP (TRIM) biztos támogatása, akkor például. a már említett AXAGON EE25-XA6 megfelelhet a célra.
Ha USB 3.2 Gen 2 (USB 3.1 Gen 2) interfészes és Type-C fizikai csatlakozós külső ház kell, a PC-n is van olyan port, akkor vannak a linkelt válaszban olyan külső házakra is konkrét példák, azok is beleférhetnek a megadott anyagi keretbe.

[ Szerkesztve ]

(#5699) ricsif12


ricsif12
csendes tag

Vettem két Orico 2.5-ös külső házat Crucial BX500, MX500 SSD meghajtókhoz, ugyanaz a chip van mindkét házban:
ID 2109:0715 VIA Labs, Inc. VL817 SATA Adaptor
VL817 supports any combination of SuperSpeed (5Gbps), High Speed (480Mbps), Full Speed (12Mbps), and Low Speed (1.5Mbps) devices,
ennek fényében vicces, hogy mindkét dobozon szerepel 10Gbps felirat, piktogram (honlapon már nem). Mondjuk a bő 500MB/s elméleti írási sebességnek mindegy.
Mindkettőt exFAT-ra formáztam (itthon Linux, iOS van, máshol esetleg Windowsra is csatlakoztatjuk).
iPhone csak az USB elosztós trükkel látja (vagyis kell a kamera adapter, delej, és az SSD nem közvetlenül van az adapterbe dugva, hanem egy USB elosztón keresztül); lehet csak az én kínai adapterem miatt.
2518C3
Csomag részei:
* jelöletlen USB-A-->C-Type kábel
* jelöletlen C-Type-->C-Type kábel
* műszerész jellegű, olcsó T8-as csavarhúzó
Masszív vastag alumínium ház, kitolható ABS keretbe kell a meghajtót tenni. A csavar a meghajtót fogja a külső burkolathoz; a Crucial BX500-as SSD-t nem tudtam becsavarozni, többszöri próbálkozásra (még próbáltam azt is, hogy nem teljesen becsavarva az egyik oldalt megpróbáltam nyomni a másik oldal felé) is csak egyik oldalon kapta el a csavar (kb. egy menetnyi hiányzik), MX500-ast stabilan sikerült becsavarozni.
$ sudo hdparm -I /dev/sdb | grep -i "trim"
  * Data Set Management TRIM supported (limit 8 blocks)
6790 HUF volt.

2169C3
Csomag részei:
* jelöletlen USB-A-->C-Type kábel
* műszerész jellegű, olcsó PH1-es csavarhúzó
Vékony fémháló, műanyag keretre szerelve. A csavar csak a házat fogja össze, műanyagba csavarodik, a meghajtót csak a csatlakozó rögzíti, meg a szivacs a seggénél.
Ha úgy rakom le, hogy a kereten a szöveg rendesen van, akkor a hálón keresztül látható LED az asztal felé néz, de látszik a fénye így is.
$ sudo hdparm -I /dev/sdb | grep -i "trim"  * Data Set Management TRIM supported (limit 8 blocks)
  * Deterministic read ZEROs after TRIM
3690 HUF volt.

(#5702) King Unique válasza ricsif12 (#5699) üzenetére


King Unique
titán

Az ORICO 2518C3 külső háznál a gyártó weboldala 5 Gb/s alapon USB 3.1 Gen 1 (= USB 3.2 Gen 1) interfészt említ, ami valóban USB 3.0-nak felel meg, valamint a VIA VL817 chip is, bár az utóbbi elvileg "Hub Controller" a gyártó leírása alapján. De egyébként itt a topikban a 2518C3-G2 modellszámú külső ház korábban USB 3.1 Gen 2 (10 Gb/s) alapon volt többször is említve, akkor a termék weboldalán is azt írta a gyártó, ezért is érdekes.

Az ORICO 2169C3 külső háznál viszont a gyártó 10 Gb/s alapon említi az USB 3.1 interfészt és VIA VL716 chipet ad meg, ami a VIA szerint is USB 3.1 (10 Gb/s) - SATA 6 Gb/s, vagyis az utóbibnál reális a "10Gbps felirat".

A külső házban lévő USB-chip pontos típusát egyébként fizikai szemrevételezéssel lehet a legbiztosabban megállapítani, ellenben az operációs rendszer alól kiolvasva XY programmal nem feltétlen. Ha az utóbbi történt és onnan a VL817 információ, akkor az nem feltétlen helytálló.

USB 3.0 (USB 3.2 Gen 1) esetén valóban max. 500 MB/s a szekvenciális adatátviteli sebesség elméleti effektív értéke, ellenben az a gyakorlatban max. ~ 450-460 MB/s szokott lenni, lád pl. ezen és ezen teszteket. Aminél egyébként SATA 6 Gb/s alapon a 10 Gb/s USB 3.1 Gen 2 (USB 3.2 Gen 2) sem sokkal gyorsabb, ott ~ 550-560 MB/s a maximum szekvenciális adatátviteli sebesség (példa). Viszont M.2 PCIe NVMe SSD-vel és a megfelelő külső házzal már kihasználható a 10 Gb/s —► ~ 1 GB/s szekvenciális adatátviteli sebesség (példa), sőt Thunderbolt 3 / Thunderbolt 4 / USB4 alapon maga az M.2 PCIe Gen3 NVMe SSD adatátviteli sebessége is javarészt (példa).

A 2518C3 külső ház ugyanaz a kialakítás, mint itt a korábban tesztelt 2518S3, ahol a HDD / SSD fix, csavaros rögzítési lehetősége valóban előnyös. Ha a 2169C3 külső háznál erre nincsen lehetőség és csak a SATA csatlakozó tartja a HDD / SSD meghajtót, akkor az kevésbé előnyös, bár ha hátul stabilan kiékeli és megtámasztja a meghajtót a szivacsbetét, akkor az is oké lehet.

Pozitívum a külső házaknál, hogy nem erőlteti a gyártó a Type-C - Type-C only csatlakozást, hanem gondolván a kompatibilitásra régebbi PC-kkel is, biztosít Type-C - Type-A csatlakozási lehetőséget is, mellékel ahhoz való kábelt, stb.

Az említett külső házak ára elfogadhatónak mondható, bár az érdekes, hogy USB 3.0 (USB 3.2 Gen 1) alapon a 2518C3 több helyütt drágább, mint az USB 3.1 Gen 2-es (USB 3.2 Gen 2) 2169C3. Ahol egyébként az árukereső által megjelenített hazai webáruházaknál több helyütt USB 3.1 Gen 2 interfészt írnak az előbbi külső háznál is, úgy már reálisabb az ára.

Linuxon oké, hogy a hdparm szerint működik a külső házaknál a TRIM illetve USB-n az UNMAP parancs, viszont a biztos módszer ennek megállapításához a tesztelés és az UNMAP (TRIM) tényleges futtatása, lásd az alábbi tesztet és más példáját. Ha van kéznél Windowst futtató PC, akkor ott szintén adott a lehetőség a tesztelésre.

Az egyes jellemzőknél még hasznos információ lehet, hogy a külső házak támogatják-e X perc teljesen inaktív állapot után a készenléti (alvó) módot, valamint az operációs rendszerben az eszköz szoftveres leválasztása utáni leállítást / kikapcsolást, bár ezek működését HDD használatánál lehet jobban detektálni.

Ha multiplatformos használat a cél többféle operációs rendszerrel, akkor az exFAT fájlrendszer valóban jó választás lehet, mert azt a Linux, Windows és macOS rendszerek egyaránt képesek natívan olvasni és írni. Mármint ilyen szempontból lehet jó választás, ellenben adatbiztonság szempontjából elsődlegesen naplózó fájlrendszerek (pl. Ext3/4, NTFS, HFS+) használata javasolt.

Köszönjük a beszámolót! :R

[ Szerkesztve ]

(#5703) ricsif12 válasza King Unique (#5702) üzenetére


ricsif12
csendes tag

lsusb adta az infót (az USB Hub nekem is furcsa volt a brosúrából, de ezeknél az integrált dolgoknál sose lehet tudni alapon nem nagyon rugóztam rajta).
2169C3:

2518C3 (elég jól rá volt pattintva egy fedél):

Szóval mindkettőben az említett VIA716 van, így megkövetem magam, és jogos a 10Gbps /SuperSpeed USB+ felirat a dobozokon. A honlapokon lehet az USB3 és alváltozatainak átnevezéseinek áldozatául estek.

Gyorsan EXT4-re formáztam (exFAT-ot nem szereti az fstrim, ha jól tudom):
$ sudo fstrim -v /run/media/ricsi/ricsi_ext4
/run/media/ricsi/ricsi_ext4: 109.5 GiB (117548437504 bytes) trimmed

Hozzáadott kábelnél szerintem az a módszer a leginkább felhasználóbarát, ha USB-A-->USB-C kábel mellé még egy USB-A anya, USB-C apa adaptert is adnak, és ha rögzítve van a kábelre, akkor még meg is ismeri az ember (ha már a sebességet nem nagyon szeretik ráírni).

Köszi a kiegészítéseket!

[ Szerkesztve ]

(#5704) ricsif12 válasza ricsif12 (#5703) üzenetére


ricsif12
csendes tag

Bocsánat, este lemaradt...
Szóval @Amazonas példája alapján ehhez a chiphez kell az alábbi szabály:
$ cat 10-local.rules 
ACTION=="add|change", ATTRS{idVendor}=="2109", ATTRS{idProduct}=="0715", SUBSYSTEM=="scsi_disk", ATTR{provisioning_mode}="unmap"

(#5705) King Unique válasza ricsif12 (#5703) üzenetére


King Unique
titán

Na, akkor jó hogy szóba került, mert Linux rendszereken az lsusb parancs nem minden esetben írja ki pontosan a külső házban lévő chip típusát, másnál is volt már emiatt félreértés (példa).
A VIA VL716 chip pedig már valóban reálisabb, mint a VL817, ezek szerint helytálló amit a 2169C3 külső háznál megad a gyártó erre vonatkozóan.

Ha tartósan Linuxon van használva a külső ház, akkor igen, célszerűbb Ext4 fájlrendszerre formázni a benne lévő SSD-t, meg az Ext4-nél nyilván teljesebb ott a támogatás UNMAP (TRIM) és egyben téren is, mint az exFAT-nál.
Az fstrim szerint a TRIM illetve az UNMAP ténylegesen is működik, lefut rendesen, oké. Bár az kevésbé, hogy az utólag leírtak alapján (egyes) Linuxoknál továbbra is mókolni kell a működéséhez.

Igen, az USB-C - USB-A adapteres megoldás valóban praktikus a kompatibilitás biztosításához, ahogyan a különálló USB-C - USB-C és USB-C - USB-A típusú USB-kábel is. A gond nyilván akkor van, ha csak USB-C - USB-C típusú kábelt mellékel a gyártó és olyan PC-hez / egyéb gazda eszközhöz kell csatlakoztatni a külső házat, amin csak USB-A típusú portok vannak.

Köszönjük az újabb információkat!

[ Szerkesztve ]

(#5714) King Unique válasza semetka (#5713) üzenetére


King Unique
titán

Tehát a tool-free kivitelű, USB 3.2 Gen 1 (= USB 3.0) interfészes, USB-C (Type-C) fizikai csatlakozós, 10 perc utáni készenléti (alvó) módot + az operációs rendszerben a szoftveres leválasztás utáni leállítást, valamint UASP + TRIM illetve USB-n SCSI UNMAP funkciót támogató AXAGON EE25-A6C RAW box külső házról van szó. Aminél a "vid: 152D pid: 9561" azonosítónál a "VID: 152D" elvileg valóban JMicron chipre utal, de a pontos típus leginkább csak fizikai szemrevételezéssel állapítható meg.

Köszönjük az információkat!

[ Szerkesztve ]

(#5723) King Unique válasza akom (#5722) üzenetére


King Unique
titán

Lásd a topik téma összefoglalójának "Milyen külső házat SSD-hez?" fejezetében leírtakat, az ott felsorolt külső házakat M.2 PCIe NVMe SSD-khez, valamint más hasonló kérdésére adott válaszban leírtakat.

Az előbb linkelt hozzászólásban lévő ORICO M2PV-C3 külső ház is opció lehet M.2 PCIe NVMe SSD-hez, ahhoz mellékel külön Type-C - Type-C és Type-C - Type-A kábelt is a gyártó, USB 3.2 Gen 2 (10 Gb/s) interfészes, tool-free kivitelű, stb. Bár a fórumtag annál panaszkodott az SSD melegedésére, de az egyes M.2 PCIe NVMe típusoknál nem újdonság.
Aztán ott van pl. az AXAGON kínálatában az EEM2-UG2 külső ház, amiről termékbemutató videó is készült egy fórumtag jóvoltából, ami USB 3.2 Gen 2 (10 Gb/s) interfészes, van TRIM (Dataset Management deallocate) támogatás, viszont ahhoz csak Type-C - Type-C kábelt mellékelnek és csak M.2 PCIe NVMe SSD-ket kezel, valamint csavaros összeszerelésű.
Az EEM2-SG2 SuperSpeed+ RAW box külső ház viszont kezel M.2 SATA és M.2 PCIe NVMe SSD-ket is, USB 3.2 Gen 2 (10 Gb/s) interfészes, tool-free kivitelű, mellékelnek a Type-C - Type-C kábel mellé Type-C - Type-A adaptert is, van TRIM (UNMAP | Dataset Management deallocate) támogatás, valamint az ára is belefér a megadott 20 ezres anyagi keretbe. Viszont konkrét tapasztalat itt a topikban ezzel a külső házzal egyelőre nincsen.
Ha olyan külső ház, amivel minél jobban kihasználható az M.2 PCIe NVMe SSD adatátviteli sebessége, akkor lásd egy másik válaszban linkelt modelleket + ebben a hozzászólásban lévőt. Viszont ahhoz akkor értelemszerűen a gazda hardveren (PC) is olyan portnak kell lennie, ellenben ha csak USB 3.2 Gen 2 (USB 3.1 Gen 2 | 10 Gb/s) portok vannak, vagy netán csak USB 3.0, akkor nyilván megteszik az előbb említett vagy egyéb USB 3.2 Gen 2 (10 Gb/s) interfészes külső házak is.
Ha az NVMe SSD melegedése, a külső ház ez irányú minél hatékonyabb hőelvezetése a téma, akkor lásd az előbb már linkelt válaszban leírtakat.

[ Szerkesztve ]

(#5757) csixy


csixy
addikt

Ne toljatok le nagyon, hogy az összefoglaló táblázatát miért nem tanulmányoztam át, azt sejtem, hogy talán az UASP képességet kellene néznem.
Abban kérném a segítségeteket, hogy egy 1,92TB-os Samsung PM883-as SSD számára egy manapság kapható olcsó külső USB-s házat javasoljatok, ami TRIM és Discard szempontjából működik. Már több házikót vettem, de egyik sem tudja (nem baj, teszek beléjük HDD-t), eddig csak egy ACT AC1510-es gyorsadapterrel lett szerencsém, de én egy házat szeretnék. Köszi. :F

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#5758) King Unique válasza csixy (#5757) üzenetére


King Unique
titán

Mármint ha 2,5"-os SATA SSD-hez kell UNMAP (TRIM) képes külső ház, akkor lásd más hasonló kérdésére adott válaszban leírtakat, az ott linkelt AXAGON és egyéb modelleket attól függően, hogy milyen interfészes és fizikai csatlakozós külső ház kell.
Linux rendszereknél viszont igényelhet némi "utómunkát" az UNMAP (TRIM) működésre bírása (példa).

(#5760) csixy válasza King Unique (#5758) üzenetére


csixy
addikt

Hát megszenvedek a Axagon EE25-XA6 házzal de már alakul:
Nem volt elég önmagában az udev rule, kellett neki az sg3-utils csomag is:

noki@holitt-holott-4586dlc:~$ lsusb
Bus 002 Device 002: ID 174c:55aa ASMedia Technology Inc. ASM1051E SATA 6Gb/s bridge, ASM1053E SATA 6Gb/s bridge, ASM1153 SATA 3Gb/s bridge, ASM1153E SATA 6Gb/s bridge
Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0003 Linux Foundation 3.0 root hub
Bus 001 Device 004: ID 04f2:b67f Chicony Electronics Co., Ltd HP TrueVision HD Camera
Bus 001 Device 003: ID 058f:6366 Alcor Micro Corp. Multi Flash Reader
Bus 001 Device 002: ID 046d:c542 Logitech, Inc. Wireless Receiver
Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
noki@holitt-holott-4586dlc:~$ sudo apt install sg-utils
[sudo] noki jelszava:      
Csomaglisták olvasása... Kész
Függőségi fa építése... Kész
Állapotinformációk olvasása... Kész
sg-utils csomag nem elérhető, de egy másik hivatkozik rá.
A kért csomag hiányzik, elavult vagy csak más forrásból érhető el
De az alábbi csomagok helyettesítik:
  sg3-utils

E: „sg-utils” csomagnak nincs telepítésre jelölt verziója
noki@holitt-holott-4586dlc:~$ sudo apt install sg3-utils
Csomaglisták olvasása... Kész
Függőségi fa építése... Kész
Állapotinformációk olvasása... Kész
Az alábbi ÚJ csomagok lesznek telepítve:
  sg3-utils
0 frissített, 1 újonnan telepített, 0 eltávolítandó és 8 nem frissített.
Letöltendő adatmennyiség: 841 kB.
A művelet után 2.856 kB lemezterület kerül felhasználásra.
Letöltés:1 http://archive.ubuntu.com/ubuntu jammy/main amd64 sg3-utils amd64 1.46-1build1 [841 kB]
Letöltve 841 kB 3mp alatt (296 kB/s)
A korábban ki nem választott sg3-utils csomag kiválasztása.
(Adatbázis olvasása ... 323586 fájl és könyvtár van jelenleg telepítve.)
Kibontás előkészítése: .../sg3-utils_1.46-1build1_amd64.deb ...
Kibontás: sg3-utils (1.46-1build1) ...
Beállítás: sg3-utils (1.46-1build1) ...
Aktiválók feldolgozása: man-db (2.10.2-1) ...
noki@holitt-holott-4586dlc:~$ sudo sg_vpd -a /dev/sda | grep "Unmap"
  Unmap granularity alignment valid: false
  Unmap granularity alignment: 0 [invalid]
  Unmap command supported (LBPU): 1
noki@holitt-holott-4586dlc:~$ echo unmap | sudo tee /sys/block/sda/device/scsi_disk/*/provisioning_mode
unmap
noki@holitt-holott-4586dlc:~$ sudo fstrim -v /
/: 23,3 GiB (25002594304 bytes) trimmed
noki@holitt-holott-4586dlc:~$
Most már talán jöhet az udev rule

[ Szerkesztve ]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#5761) csixy válasza csixy (#5760) üzenetére


csixy
addikt

Nekem ez vált be az Axagon EE25-XA6 ház esetén [https://www.jeffgeerling.com/blog/2020/enabling-trim-on-external-ssd-on-raspberry-pi] . Úgy vélem , hogy ez a leírás univerzálisan használható trim képes házak móresre tanítására.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#5762) King Unique válasza csixy (#5761) üzenetére


King Unique
titán

Mármint (egyes) desktop Linuxok és Linux-alapú rendszerek használata esetén lehet szükséges a linkelt leírás illetve az abban ismertetett módszer szerint eljárni, hogy megfelelően működjön SATA-alapú külső SSD-knél a TRIM illetve USB-n az UNMAP, ellenben pl. UASP módot támogató modern Windowsoknál nem szükséges ilyesmi. Valamint igen, nem feltétlen külső ház specifikus, más TRIM (UNMAP) képes modelleknél is szükség lehet erre az előbbi szoftverkörnyezetben.

Köszönjük az információt!

[ Szerkesztve ]

(#5763) csixy válasza King Unique (#5762) üzenetére


csixy
addikt

Szívesen. Igen linux esetén lehet rá szükség. Második ülésben egy Kolink KO-25UC31-es külső racket is sikerült ezzel a módszerrel UNMAP illetve TRIM működésre bírni.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#5764) csixy válasza csixy (#5763) üzenetére


csixy
addikt

A Gembird EE2-U3S-6 ház és az Axagon EE25-XA6 ház linux alatti Trim és UNMAP engedélyezéséhez a /etc/udev/rules.d/10-trim.rules fájlba ez a sor szükséges:
ACTION=="add|change", ATTRS{idVendor}=="174c", ATTRS{idProduct}=="55aa", SUBSYSTEM=="scsi_disk", ATTR{provisioning_mode}="unmap"

A Kolink KO-25UC31 -hez pedig ez:
ACTION=="add|change", ATTRS{idVendor}=="2109", ATTRS{idProduct}=="0715", SUBSYSTEM=="scsi_disk", ATTR{provisioning_mode}="unmap"

A müködéshez valószinüleg telepíteni kell az sg3-utils csomagot.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#5772) King Unique válasza AndrewTdi (#5770) üzenetére


King Unique
titán

Az AXAGON EE25-SLC SLIDE BOX külső ház 5 Gb/s alapon USB 3.2 Gen 1 (USB 3.1 Gen 1 = USB 3.0) interfészes modell, műanyag, tool-free (csavarmentes rögzítés), támogatja az SSD-k megfelelő működéséhez a TRIM illetve UNMAP (és UASP) funkciót, támogatja a készenléti (alvó) módot és a szoftveres leválasztás utáni leállítást, 30 cm hosszú USB-C - USB-A kábelt mellékel a gyártó, stb. Viszont ezzel a külső házzal egyelőre nincsen itt a topikban konkrét tapasztalat.

Az Ugreen US221 külső ház 10 Gb/s alapon USB 3.2 Gen 2 (USB 3.1 Gen 2) interfészes modell, szintén műanyag, szintén tool-free (csavarmentes rögzítés), szintén támogatja az SSD-k megfelelő működéséhez a TRIM illetve UNMAP (és UASP) funkciót, támogatja a készenléti (alvó) módot, a kb. 60 cm hosszú USB-C - USB-C kábel mellé USB-C - USB-A adaptert is mellékel a gyártó, stb. Valamint ezzel a külső házzal van itt a topikban némi tapasztalat (példa), sőt még egy logout blogbejegyzés is készült, ami részletesebben bemutatja.

Ha egyéb USB-C (Type-C) fizikai interfészes külső ház is érdekel 2,5"-os SATA HDD / SSD meghajtókhoz, akkor lásd egy másik válaszban leírtakat, az ott linkelt modelleket.

Az említett célra általánosan elvileg mindkét külső ház megfelelhet, választani a felsorolt jellemzők alapján lehetne a kettő közül.

Ha van a PC-n 10 Gb/s alapon legalább USB 3.2 Gen 2 (= USB 3.1 Gen 2) port, akkor az Ugreen külső házzal és abban egy kellően gyors 2,5"-os SATA SSD-vel kihasználható lenne a filmek / egyéb nagy méretű fájlok másolásánál a szabvány sebessége SATA 6 Gb/s alapon, azaz max. kb. ilyen szekvenciális értékek érhetők el, míg az AXAGON külső házzal USB 3.2 Gen 1 (= USB 3.0) alapon max. kb. ilyen.
Ha 2,5"-os SATA HDD lesz a külső házba téve, akkor viszont ugye már nem téma az előbbi, mivel egy HDD adatátviteli sebessége rendszerint még az USB 3.0 szabvány határát sem feszegeti (példa).
A tévével történő használatnál ugyancsak kevésbé fontos az adatátviteli sebesség, mivel a tévéken gyakran csak USB 2.0 portok szoktak lenni, + az FHD és 4K UHD filmek lejátszásához amúgy sem kell nagy adatátviteli sebesség, amiről korábban az egyik társtopikban is már volt szó.

A PC, Mac és asztali operációs rendszer felállás helyett a tévével történő használat megint más téma, az utóbbi ügyben javasolt a TV & Audió témakategória megfelelő topikjában is érdeklődni a tényleges tapasztalatok felől, lásd nemrég a társtopik esetét és az ott javasoltakat. + Kompatibilitás szempontjából a tévé, az azon futó operációs rendszer lehet inkább kezelne egy USB 3.0-s (USB 3.2 Gen 1) külső házat, mint egy USB 3.1-eset (USB 3.2 Gen 2).

[ Szerkesztve ]

(#5773) limpi


limpi
aktív tag

Sziasztok!
Tudja-e valaki, hogy az Axagon ADSA-1S6 pontosan hogyan nevezi magát?
Ő is "AXAGON USB3.0 External HDD"-nek vagy esetleg picit máshogyan?
(Azért kérdezem, mert van több darab Axagon EE25-XA6-m, amikkel egyébként elégedett vagyok, de mind "AXAGON USB3.0 External HDD"-nek nevezi magát és új router-t tervezek venni (Asus RT-AX86U), amin 2 db USB 3.0 port van és igazából nem tudom hogyan fogom tudni megkülönböztetni őket... :))
A jelenlegi router-emen 1 db USB 3.0 és 1 db USB 2.0 van, szóval az jól kezel két ugyanolyat. Bár mondjuk az "eject USB disk" funkciónál már nem nagyon lehet megkülönböztetni őket:
Továbbá tartok attól, hogy esetleg az új router nem fogja mount-olni a második ugyanolyan nevű eszközt. Ezt amiatt gondolom, hogy a mostanin kipróbáltam, hogy az egyetlen USB 3.0 portjára USB 3.0 hub-bal csatlakoztassak kettőt, de a másodikat már nem sikerült neki (enumeration failed), aminek az okát egyelőre nem derítettem ki.
(SSD van mindkettőben, szóval elvileg nem az a baj, hogy nem aktív USB 3.0 hub-bal próbáltam.))
Szóval szeretnék egy másik megnevezésű, de szintén UASP-ot és TRIM-et biztosan támogató 2,5"-os HDD rack-et!
Erre jó lehet az ADSA-1S6 (amiben másfajta chip van, mint az EE25-XA6-ban és így talán picit más nevet is adtak neki)?
Vagy tudtok ajánlani más gyártótól hasonló ár/érték arány UASP és TRIM képes rack-et (mert annak tuti más lenne a neve)?

[ Szerkesztve ]

<:v)

(#5774) limpi


limpi
aktív tag

A Raidsonic ICY BOX IB-AC703-U3-at nézegettem még (néhány webshop UASP képesnek tünteti fel, de TRIM-et sajnos sehol sem említenek).
A gyártó weboldalán meg semmi infót nem találtam egyikről sem:
https://icybox.de/en/product.php?id=292
(Az ára amúgy elég jó, persze műanyag is az egész...)
Erről tudjátok, hogy UASP és TRIM képes-e?

Bónusz kérdésem, hogy jól gondolom, hogy a kettő nem feltétlenül jár együtt?
Szóval lehet, hogy UASP támogatása van, de TRIM mégsincs?
Vagy a TRIM támogatás biztosan következik az UASP támogatásból?

[ Szerkesztve ]

<:v)

(#5775) King Unique válasza limpi (#5773) üzenetére


King Unique
titán

Azt értelemszerűen az ASUS routerek topikban kellene tovább fejtegetni, hogyan lehet megkülönböztetni két azonos elnevezésű (azonosítójú) külső házat a router kezelőfelületén, menüjében.

Ha olyan külső ház kell 2,5" SATA SSD-hez, ami biztosan támogatja a TRIM illetve USB-n az UNMAP funkciót, akkor pont nemrég lett említve olyan egy másik válaszban, lásd Ugreen US221. Valamint ugyancsak egy másik hozzászólásban több külső ház, amelyeknél tesztelve lett a TRIM (UNMAP) működése.
Az ICY BOX IB-AC703-U3 külső házról volt már szó itt a topikban említés szintjén, de kb. annyi, konkrét tapasztalatot nem írt akkor senki.

"Vagy a TRIM támogatás biztosan következik az UASP támogatásból?"

A TRIM illetve USB-n az UNMAP működésének feltétele az UASP támogatása és működése, viszont az utóbbiból még nem feltétlen következik minden esetben automatikusan az előbbi támogatása és működése.
+ Adott szoftverkörnyezettől és annak beállításaitól is függhet a működés, lásd nemrég más esetét Linuxon.

[ Szerkesztve ]

(#5776) limpi válasza King Unique (#5775) üzenetére


limpi
aktív tag

Köszi a részletes választ! :)

Ez az Ugreen US221 tetszik! Leginkább amiatt, hogy már USB 3.2-es (ami ugyan nekem még nem kell, de időtálló, később még jól jöhet majd).

Egyébként még azt sem tudom biztosan, hogy az Asus router hivatalos FW-je tud-e / szokott-e egyáltalán TRIM parancsot kiadni (megkérdeztem az Asus router-es topikban, de egyelőre még nem érkezett válasz).

<:v)

(#5777) King Unique válasza limpi (#5776) üzenetére


King Unique
titán

Mármint 10 Gb/s alapon USB 3.2 Gen 2 = USB 3.1 Gen 2 interfészes az Ugreen US221 külső ház, ami a linkelt válaszban is ki lett emelve, meg hogy ilyen alapon az USB 3.2 Gen 1 más néven USB 3.0. A "fullos" USB 3.2 = USB 3.2 Gen 2x2 20 Gb/s alapon, viszont azt az adatátviteli sebességet nyilván csak M.2 PCIe NVMe SSD-vel és ahhoz való külső házzal lehet kihasználni, + a gazda hardveren (pl. PC / Mac / router) is lenni kell olyan portnak, ellenben 2,5" SATA SSD-vel nem, amely utóbbi sebességét amúgy is limitálja a SATA 6 Gb/s szabvány.

Azt már értelemszerűen a router előbb linkelt topikjában kellene megérdeklődni, hogy a gyári firmware támogatja-e vagy sem a TRIM illetve UNMAP parancsot USB-s külső SSD-knél, vagy esetleg utólagos beállítást igényel, mint az előbb linkelt példában (egyes) Linuxoknál. Vagy másik lehetőség megpróbálni letesztelni valahogyan, ha már amúgy is van kéznél ezen funkciót támogató USB-s külső ház (AXAGON EE25-XA6).

[ Szerkesztve ]

(#5785) limpi


limpi
aktív tag

Amúgy rendeltem egy ilyet is (ez ugyanis készleten van, nem kell rá várni):
https://www.alza.hu/orico-25hdd-ssd-box-black-d6108518.htm
Elvileg ez is tudja az UASP-ot és a TRIM-et (innen néztem: https://logout.hu/tema/kulso_2_5_mobil_rack-ek_topikja/hsz_5654-5654.html)
Ha ezzel kapcs. valakinek mégis lenne rossz tapasztalata, légyszi írja meg, mert még nem vettem át!

<:v)

(#5788) csixy válasza limpi (#5774) üzenetére


csixy
addikt

Sajnos ha valamelyik külső 2,5"-os SATA SSD házról azt írják, hogy Trim és UASP képes, abból a Trim képesség automatikusan csak Windowsra értendő. Gyakran linux alatt nem fog menni automatikusan rajta az Fstrim, de linux alatt külön műveletekkel rá lehet őket venni az Fstrimre, ennek a hogyanját már máshol említettem. ... Az a probléma, hogy attól, hogy egy linux telepítésen ezt el tudod követni, nem biztos, hogy egy Asus router fimware-je is fogja erre adni a lehetőséget.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#5793) King Unique válasza csixy (#5790) üzenetére


King Unique
titán

Arról már egy korábbi blogbejegyzésben is volt szó, hogy Windowson a HDS és más hasonló programok USB-s csatlakozású külső SSD-knél nem feltétlen mutatják minden esetben reálisan a TRIM illetve UNMAP működésének állapotát, pont ezért javasolt letesztelni biztos ami biztos alapon, lásd más példáit.
+ Az is lényeges lehet Windowsoknál, hogy pl. a meghajtóoptimalizáló SSD-ként (szilárdtest-meghajtó) vagy HDD-ként (merevlemez-meghajtó) kezeli a külső házban lévő SSD-t, illetve optimalizálás néven a TRIM futtatását (felszabadítás) vagy töredezettségmentesítést végez, lásd egy másik topikban bővebben.

[ Szerkesztve ]

(#5795) limpi válasza King Unique (#5792) üzenetére


limpi
aktív tag

Köszi az infókat!

Egyébként sajnos az Orico 2521U3-BK-EP-t nem látja szilárdtest-meghajtóként a Win10 meghajtóoptimalizálója és se a TrimCheck, se a Hard Disk Sentinel nem találja bekapcsolva a TRIM-et, szóval ezt inkább majd viszem is vissza...

[ Szerkesztve ]

<:v)

(#5796) King Unique válasza limpi (#5795) üzenetére


King Unique
titán

Ha másnál működik annál a külső háznál az UNMAP (TRIM), nálad meg nem, akkor az érdekes. Persze ha eltérő a chip és a firmware, akkor lehet ilyen téren eltérés, de ha ugyanolyan, akkor nyilván nem kellene.
A tesztelésnél a TrimCheck program esetén meg ugye az is lényeges, hogy az 1. és 2. fázis futtatása között legyen kb. 20(+) másodperces várokozási idő, ami alatt lefut az UNMAP (TRIM). Ha nem így történt a tesztelés, akkor nem meglepő, ha nem működő állapotot mutat a program.

(#5811) King Unique válasza limpi (#5807) üzenetére


King Unique
titán

Előzőleg ugye volt szó arról egy másik válaszban, hogy az Ugreen US221 külső ház a gyártó leírása alapján támogatja a TRIM illetve UNMAP funkciót, ahol ha egy ugyancsak másik válaszban leírtak alapján a tesztelés is működő állapotot mutat, valamint a Windows meghajtóoptimalizálója is szilárdtest-meghajtóként detektálja a külső házban lévő SSD-t és trimmelést (felszabadítást) futtat, akkor pláne működik.

A készenléti (alvó) mód működése a külső házban lévő USB-chip firmware-től függő, véglegesen módosítani illetve kikapcsolni is csak firmware szinten lehet az adott külső háznál. Viszont a firmware-t piszkálni alapesetben nem javasolt, illetve max. csak végszükség esetén és akkor is csak saját felelősségre, amiről nemrég volt szó egy másik válaszban.
Alternatív lehetőség a készenléti (alvó) módba váltás tiltásához, hogy folyamatosan legyen, vagy a megadott 10 és 3 perces időn belül ismételten történjen valamilyen olvasási / írási művelet a külső meghajtón, mivel az említett külső házaknál a "HDD aut. leállítás / 10 perc" és "3-min Auto Sleep Mode" nyilván 10 és 3 perc teljesen inaktív állapot után értendő. Viszont hogy ezt az adott router esetén pontosan hogyan lehet megvalósítani, az ügyben már értelemszerűen pl. az ASUS routerek topikban kellene érdeklődni.

[ Szerkesztve ]

(#5814) limpi


limpi
aktív tag

Van egy egzotikusabb kérdésem is: :)
Szerintetek, ha a router-rel (Asus RT-AX86U) ext4-re formattált (Ugreen US221 (50743) rack-ben lévő) Patriot Burst Elite 480GB SSD-t Win10-re dugom, majd a Win10 meghajtó optimalizálójával TRIM-et futtatok rajta (szilárdtest-meghajtón indított optimalizálás), akkor az rendben meg fog tudni történni annak ellenére, hogy a Win10 alapból nem kezeli az ext4 fájlrendszert?

Bónusz kérdés:
Van olyan driver/tool Win10 alá, ami op. rendszer szinten megismerteti a Win10-et az ext4 fájlrendszerrel? Tehát, hogy minden program natívan kezelje, mint a FAT32-t vagy az NTFS-t?

[ Szerkesztve ]

<:v)

(#5816) limpi válasza csixy (#5815) üzenetére


limpi
aktív tag

A Windows 10 beépített funkciója, melynek magyar neve
"Meghajtók töredezettségmentesítése és optimalizálása" (ez az ikon neve) vagy
"Meghajtók optimalizálása" (ezt írja ki a program a címsorban).
(A magyar nyelv LOL.)
Szóval ez az ACT AC1510-el (és az Orico 2521U3-BK-EP-vel) próbálva az SSD-imet "merevlemez-meghajtóként" mutatja, míg az Axagon EE25-XA6 és az Ugreen US221 esetében rendben "szilárdtest-meghajtóként". Csak az utóbbiakra tud TRIM-et futtatni. Az előbbiekre meg csak töredezettségmentesítést, ami az SSD-knek még árt is...
Lehet, hogy neked az ACT AC1510 esetében is jó lesz, nem tudom.
(Hard Disk Sentinel-lel nem is néztem meg, mert ha már a Win10 beépített tool-jában rossz, akkor én úgysem tartom meg. Mindenféle állítgatás nélkül jó kéne legyen...)

Egyébként linux alatt is néztem (az RT-AX86U-ra telepített Asuswrt-Merlin v388.1 alatt), de nekem ott egyik rack és SSD esetében sem jelent meg a "discard" property a fel-mount-olt SSD-knél a sima mount paranccsal nézve, szóval ebből a szempontból nem láttam különbséget.
(De tudom, hogy valahogy az SCSI driver-t kéne UAS módról UNAMP módra váltani ahhoz, hogy egyáltalán mehessen a TRIM, de annak elvégzésébe még nem fogtam bele... Addig is PC-re dugva TRIM-elem őket néha, mint ahogy korábban is.)

[ Szerkesztve ]

<:v)

(#5818) King Unique válasza limpi (#5814) üzenetére


King Unique
titán

Mivel a Windowsok alapértelmezetten nem kezelik az Ext4 fájlrendszert, ezért felcsatolni sem tudják az olyan fájlrendszerű partíciókat (nem kapnak meghajtóbetűjelet) és ennek okán azoknál nyilván a meghajtóoptimalizáló (trimmelés) sem futtatható. + A modern Windowsoknál a TRIM alapértelmezetten az NTFS és ReFS fájlrendszerű köteteknél támogatott.
Külső programokkal és akár a beépített WSL 2-vel is megoldható az egyes Windowsoknál az Ext2/3/4 fájlrendszerű kötetek kezelése, de ez már értelemszerűen az adott Windows topik témája, ott kellene ezt tovább fejtegetni.

A modern Windowsok beépített meghajtóoptimalizálója nem feltétlen ismeri fel minden esetben SSD-ként (szilárdteszt-meghajtó) az USB-n csatlakoztatott külső SSD-ket, meg attól is függhet, hogy támogatja-e az adott modell az UNMAP (TRIM) funkciót vagy sem, lásd egy másik topik esetét. Na meg ugye ki kell próbálni, hogy a futtatásnál az SSD-knél jellemző felszabadítás (trimmelés), vagy a CMR (SMR HDD-knél is lehet TRIM) HDD-knél használatos töredezettségmentesítés történik-e. + Olyan is lehet, hogy csak elsőre detektálja HDD-ként (merevlemez-meghajtó), majd pl. egy WinSAT disk teljesítményteszt futtatása után már SSD-ként.
+ Az ugye az egy dolog, hogy az előbbi mit mutat, ellenben elsődlegesen a tesztelés a lényeg, hogy aszerint működik-e a TRIM illetve UNMAP, vagy sem.

"valahogy az SCSI driver-t kéne UAS módról UNAMP módra váltani ahhoz, hogy egyáltalán mehessen a TRIM"

Nincs olyan, hogy "UNAMP mód", BOT és UASP mód, illetve az utóbbinál UAS csatlakozás van. Ahol az UASP / UAS működése feltétele a TRIM illetve USB-n az UNMAP működésének, amihez az utóbbit még firmware szinten is támogatni kell az eszköznek (külső háznak). Valamint az operációs rendszernek is, ami pl. Linuxok esetén akár külön beállítást is igényelhet, lásd az előzőleg már linkelt példát.
+ Az már a legutóbbi válaszban is le lett írva, hogy a router specifikus beállítási lehetőségeket értelemszerűen pl. az adott router topikjában, vagyis az ASUS routerek topikban kellene megtárgyalni, annak a témája. Vagy akár az adott Linux topikban, ha Linux specifikus a beállítás.

[ Szerkesztve ]

(#5820) limpi válasza csixy (#5817) üzenetére


limpi
aktív tag

Köszi, de akkor ez nem is feltétlenül baj, mert a Hard Disk Sentinel által jelzett TRIM működés ettől még lehet igaz. (Csak mondjuk én pont ezzel a beépített tool-al szoktam TRIM-elni.)
Csak nekem igazából az tetszene, ha tényleg mindenhol (Win10 és linux, különböző tool-ok) egyértelműen menne minden.
De akkor ez lehet, hogy vágyálom, mert bár nekem az Axagon EE25-XA6 az etalon, arra múltkor pont azt írtad, hogy alapból nem támogatja vele a TRIM-et a linux...

Az Ugreen US221-et is próbáltad? Az jó volt neked linux alatt?
Mert akkor lehet, hogy az a leginkább minden téren jó megoldás...

[ Szerkesztve ]

<:v)

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.