Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:49:35

LOGOUT.hu

Külső 2,5'' mobil rack-ek topikja
Kérdezés előtt, kérjük olvasd el az alábbi összefoglalót!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#5828) limpi


limpi
aktív tag

Az lehet, hogy a linux az NTFS-es fájlrendszerű SSD-re nem is tud TRIM-et kiadni?

Csak mert áttettem a NTFS-es Patriot Burst Elite 1.92TB-os SSD-t a Ugreen US221 rack-be, de
fstrim: /tmp/mnt/PATRIOT-2TB: the discard operation is not supported
az eredmény.

Míg ugyanezzel a rack-el az EXT4-es Patriot Burst 480GB-os SSD-vel vígan megy!

[ Szerkesztve ]

<:v)

(#5839) limpi


limpi
aktív tag

Egyébként itt most csak bruttó 3 090 Ft a
UGREEN US221 (30848) {ez tehát a micro USB-B – USB-A kábeles változat}
Ha minden igaz, a csatlakozástól eltekintve megegyezik az 50743 termékszámúval {az az USB-C – USB-A lábeles}, ami viszont ugyanott már bruttó 8 490 Ft (ráadásul beszállítás alatt van és csak március végére(!) várható). (Az 50743 egyébként más forgalmazóknál sem elérhető jelenleg.)
Ebből az 30848-ből viszont van még vagy 733 db. :)
Szerintem ez most így nagyon jó ár/érték arányú, különösen tekintve, hogy ez Windows és Linux alatt is alapból átengedi a TRIM-et, valamint vannak benne jó kis szivacsok, amik erősen fogják a belehelyezett HDD/SDD-t.
A vezérlője a marketing képek alapján az ASM235CM, ami nem tudom mennyire jó.
De feltételezem, hogy az összes US221 modellé ilyen (szóval csak a csatlakozásban különböznek).
(Bár egy helyen láttam ugyanezt US221 V2-ként feltüntetve is, ami remélhetőleg nem pont a vezérlő chip lebutítását jelenti...)

U.I.:
Eszerint az 50743-ban is ASM235CM van/volt.

[ Szerkesztve ]

<:v)

(#5841) isti732712


isti732712
aktív tag

Sziasztok!

Adott egy axagon külső ház, benne egy ssd vel! Az axagon tipusát meg nem mondom, mert csak a ház van meg de mindent tud amit kel, kellene uasp trim stb.
A problémám a következő, nálam nem szilárdtest meghajtóként ismeri fel a benne lévő ssd-t hanem merevlemezként. Ilyenkor mi lehet a gond? Kipróbáltam másik os en is másik gépen is másik portban is de ott is merevlemez meghajtóként ismeri fel, cseréltem kábelt is akkor is, cseréltem usb 3.1 es portot is de megnéztem 2.0 portban is de semmi változás!

Ha kérhetnék ötleteket tippeket mit lehetne tenni vagy mi okozza ezt! Lefornáztam gpt-ről mbr re váltottam csűrtem csavartam másik ssd-t tettem bele akkor is!

Közben megvan a típusa is AXAGON EE25-SLC

Köszönöm!!

[link]

[ Szerkesztve ]

Merek annyit, amennyit férfi merhet; Aki többet mer, nem ember.

(#5842) King Unique válasza isti732712 (#5841) üzenetére


King Unique
titán

Az AXAGON EE25-SLC SLIDE BOX külső ház a gyártó leírása alapján valóban támogatja a TRIM illetve UNMAP funkciót, tehát az addig oké.
Arról nemrég volt szó egy másik válaszban, hogy a modern Windowsok grafikus meghajtóoptimalizálója USB-s külső SSD meghajtókat nem minden esetben szilárdtest-meghajtóként detektál, a TRIM illetve UNMAP tényleges működését az adott hardver- és szoftverkörnyezetben pedig elsődlegesen teszteléssel lehet megállapítani.
A meghajtóoptimalizáló esetében az egy dolog milyen meghajtóként detektálja a külső SSD-t, ellenben az is lényeges, hogy a futtatásnál pontosan mi történik, felszabadítás (trimmelés) vagy töredezettségmentesítés. + A modern Windowsoknál a meghajtóoptimalizáló és annál az SSD-k trimmelése nemcsak grafikus felületen, hanem pl. PowerShell parancs formájában is futtatható.
A "mit lehetne tenni" kérdésre válaszként lásd pl. egy WinSAT disk teljesítményteszt futtatását magánál a külső SSD-nél, majd utána újra megnézni mit mutat a meghajtóoptimalizáló. + Szükség esetén utána az eszköz (külső SSD) leválasztása és újracsatlakoztatása, esetleg a Windows újraindítása, stb. is kipróbálható.
A téma Windows specifikus mélyrehatóbb fejtegetése az adott Windows topik témája, az ügyben szükség esetén értelemszerűen inkább ott kellene érdeklődni, bár a lényeg most itt is le lett írva.

[ Szerkesztve ]

(#5846) limpi válasza csixy (#5845) üzenetére


limpi
aktív tag

Ok, köszi! Akkor valószínűleg nincs.
A gyártó sem említi a termék oldalán.

Így akkor tényleg az ACT AC1510 a legjobb router-re kötött SSD-hez,
mert a TRIM-et is alapból átengedi és nem is küldi feleslegesen sleep-be! :)
Köszi a tippet!

(Jó lett végre a qBittorrent: nem hibás kábel és nem is az elégtelen táp okozta a fura transfer error-okat, hanem valamiért az EXT4+journaling. Ezt EXT2-re cserélve hirtelen szuper lett minden, a két SSD közötti másolási is gyors és stabil. A másikon NTFS-van. Azt egyébként TRIM-elni sehogy sem tudja, de mind1, akkor azt PC-vel csinálom majd meg néha. (Utánaolvastam és amúgy sem különösebben fontos.))

[ Szerkesztve ]

<:v)

(#5857) Bálnaborjú


Bálnaborjú
tag

Sziasztok ! Fantasztikus, hogy ez a topic még mindig él és aktuális. Úgy látszik, ez egy örök téma!

Régóta keresek olyan külső 2,5" HDD/SSD házat, amin írásvédelem kapcsoló van, és rendesen továbbítja a trim parancsot az SSD felé. (Sajnos jóformán alig van írásvédelemmel rendelkező ház, talán még az ICY BOX IB-241WP az egyetlen kapható, de az biztosan nem kezeli a trimet.) Tudnátok segíteni ebben ?

Az NVMe házak között még inkább van írásvédelemmel rendelkező, ami kezeli a trim (unmap) parancsot, de úgy gondolom, hogy a kisebb áramfelvétel miatt a jó öreg SATA, még ha lassabb is, de nagyobb kompatibitást nyújt a régebbi, USB-A 3.0 portokkal.

[ Szerkesztve ]

(#5860) King Unique válasza Bálnaborjú (#5857) üzenetére


King Unique
titán

A népszerű gyártóknál 2,5"-os SATA HDD & SSD meghajtókhoz való és írásvédelmi kapcsolóval ellátott külső házak pl. a RaidSonic (ICY BOX) kínálatában találhatók, lásd IB-248WP-C31, IB-256WP és a már említett IB-241WP. A TRIM illetve UNMAP támogatása viszont passz, bár az USB 3.1 Gen 2 Type-C IB-248WP-C31 modellnél talán lehet rá esély.
A népszerű gyártóknál 2,5"-os SATA HDD & SSD meghajtókhoz való és TRIM (UNMAP) támogatással rendelkező külső házak pl. az AXAGON kínálatában találhatók, ellenben írásvédelmi kapcsolóval ellátott modellek már nem nagyon.
A külső házban lévő HDD / SSD írásvédettként történő beállítása megoldható alternatív módon is, pl. Windowsoknál az alábbi módszerrel.
Nem feltétlen kisebb egy M.2 SATA / PCIe NVMe SSD energiaigénye, mint egy 2,5" SATA modellé, meg pont nemrég volt szó itt egy másik esetnél arról, hogy akár egy tévé USB-portjához csatlakoztatva is működhet az előbbi, egy PC USB 3.X portjához csatlakoztatva meg pláne.

[ Szerkesztve ]

(#5861) Bálnaborjú válasza King Unique (#5860) üzenetére


Bálnaborjú
tag

Köszi a választ. Sajnos a IB-248WP-C31 sem trim-képes, a Raidsonic ügyfélszolgálata szerint (egyébként ez nem is kapható sehol).

Az Axagon szimpatikus, mert rendesen az ügyfél arcába tolják a fontos paramétereket.

Érdekes lenne egy tesztet látni arról, mennyivel kisebb egy NVMe SSD fogyasztása egy 2 PCIe vonalat használó (ezáltal azt nyilván kevésbé kihajtó) külső házban, mint egy alaplapban, ahol mind a 4 vonal használatban van. Ilyet kerestem, de nem találtam a neten sehol.

(#5863) csixy válasza petrosilov (#5862) üzenetére


csixy
addikt

Jól sejtem, hogy a külső M2 NVME SSD ház azért lehet megbízható megoldás, mert bármilyen rendszerre csatlakoztatva úgyis saját magának intézi a trimmelést , meg az adatkavarantyúzást a vezérlője által. Nem kell belülről utasítgatni, hogy hogyan molyolgassa meg magát. ????

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#5876) King Unique válasza scream24 (#5875) üzenetére


King Unique
titán

A milyen külső házat M.2 SSD-hez témában általánosan lásd a téma összefoglaló "Milyen külső házat SSD-hez?" fejezetében leírtakat, valamint egy korábbi válaszban és a legutóbbi esetnél leírtakat, az ott linkelt példákat attól függően, hogy pontosan milyen külső ház kell és milyen árban.

Az M.2 formátum lehet SATA és PCIe NVMe is, valamint 2230, 2242, 2260, 2280 és akár 22110 fizikai méretű. Vagyis azt fixen el kellene dönteni és meg kellene adni, hogy pontosan milyen M.2 SSD-hez kellene külső ház, bár vannak olyan típusok is, amelyek 2280-as méretig SATA és PCIe NVMe modelleket egyaránt támogatnak (példa).
A külső ház felől az előbbin túl olyan jellemzőket is szokás megadni, mint hogy pl. USB 3.2 Gen 1 / Gen 2 / Gen 2x2 vagy Thunderbolt 3 / 4 interfészes, valamint USB-C / Micro-B / USB-A fizikai interfészes legyen-e, továbbá legyen-e TRIM illetve UNMAP / Dataset Management deallocate támogatás, stb.
Attól is függhet a milyen külső házat, hogy hol lesz használva az eszköz, ha csak és kizárólag az Xbox játékkonzolhoz csatlakoztatva akkor azon pontosan milyen csatlakozási lehetőség van, stb.
Az "ott a sebesség is nagyobb" az M.2 PCIe NVMe alapú külső SSD-knél (1. példa | 2. példa) értendő az M.2 SATA és 2,5" SATA változatokkal (1. példa | 2. példa) szemben, de akkor az előbbinél értelemszerűen annak megfelelő interfész illetve port (pl. minimum 10 Gb/s USB 3.2 Gen 2) szükséges a gazda hardvernél (PC, Xbox), máskülönben a lassabb port (pl. USB 2.0 / USB 3.2 Gen 1 = USB 3.0) fogja limitálni az adatátviteli sebességet.
Ha eleve nem lenne kihasználva egy M.2 PCIe NVMe alapú külső SSD adatátviteli sebessége és nem feltétel az M.2 okán a kisebb fizikai méret, akkor bőven megfelelhet a célra egy 2,5" SATA SSD és ahhoz való külső ház is USB 3.2 Gen 1 (USB 3.0) alapon (példák).

[ Szerkesztve ]

(#5895) bestyen

Sziasztok!
Meglévő Samsung 870 EVO 4TB SSD-met szeretném külső házba helyezni. Folyamatosan használatban lenne (torrentre használom), nem szeretnék belassulásokat, se hibákat, TRIM támogatás is fontos. 10 Gigabites USB-C portja legyen, hogy a teljes sebességét ki tudjam használni. Halvány LED előny (vagy ha nincs rajta). Milyen külső házat lehet ajánlani erre a célra?

(#5896) King Unique válasza bestyen (#5895) üzenetére


King Unique
titán

Lásd egy másik válaszban leírtakat, ha 2,5"-os SATA SSD-kell külső ház, ahol az USB-C | 10 Gb/s USB 3.2 Gen 2 (USB 3.1 Gen 2) | TRIM (UNMAP) jellemzők megléte alapján is lehet szelektálni.
Az is lényeges, hogy az adott külső ház biztosan kezelje a 4 TB-os HDD / SSD meghajtókat, ahol pl. a megadott jellemzőknek megfelelő ORICO 2518C3-G2 külső háznál fel is tünteti ezt a termék weboldalán a gyártó.
Akkor érdemes USB-C alapon USB 3.2 Gen 2 (10 Gb/s) interfészes külső házat venni, ha pl. a PC-n / Macen is van USB 3.2 Gen 2 (10 Gb/s) / Thunderbolt 3 (40 Gb/s) / Thunderbolt 4 (40 Gb/s) port, máskülönben nem lesz kihasználható az az adatátviteli sebesség. Másképpen fogalmazva, ha pl. csak USB 3.2 Gen 1 (5 Gb/s), azaz USB 3.0 portok vannak a PC-n / Macen, akkor csak annak megfelelő adatátviteli sebességet fog tudni a külső ház és ez esetben elég lehet egy USB 3.0 interfészes külső ház is. Ahol egyébként egy USB 3.0 (5 Gb/s) - SATA3 (6 Gb/s) interfészes külső ház egy kellően gyors SATA 6 Gb/s SSD-vel amúgy sem sokkal lassabb, mint egy USB 3.2 Gen 2 (10 Gb/s) külső ház, bár az igaz, hogy ilyenkor az SSD max. adatátviteli sebessége az utóbbi esetben használható ki teljesen. Példa: USB 3.2 Gen 1 (USB 3.0) vs. USB 3.2 Gen 2 (USB 3.1 Gen 2).

[ Szerkesztve ]

(#5898) King Unique válasza apeelme (#5897) üzenetére


King Unique
titán

Ha 2,5"-os SATA SSD-hez kell UASP és UNMAP (TRIM) támogatással rendelkező USB 3.0-s külső ház, akkor lásd egy másik válaszban leírtakat, az ott linkelt példákat.
Az AXAGON ADSA-1S6 külső ház eleve támogatja a gyártó leírása alapján az UASP és UNMAP (TRIM) funkciókat, ami pl. egy fórumtag által készített videóban és hozzászólásban is jól látszik Windowson tesztelve. Az, hogy esetedben valamiért nem működött az UASP (és UNMAP) egy adott Linuxnál vagy Linux-alapú rendszernél, az már egyéni probléma. Meg pont ezért ha az adott Linuxnál / Linux-alapú rendszernél nem stimmel valami, vagy nem lett utólag megfelelően beállítva - lásd más esetét ugyancsak Linuxon egy AXAGON EE25-XA6 külső háznál az UNMAP (TRIM) működése kapcsán - , akkor ilyenkor ajánlani sem feltétlen lehet olyan külső házat, aminél az előbbiek biztosan kapásból működni fognak abban a szoftverkörnyezetben.
Van Raspberry Pi topik, az azzal kapcsolatos Raspbian operációs rendszer beállítási lehetőségei, UASP (és UNMAP) működésre bírása, stb. felől értelemszerűen ott javasolt érdeklődni.

[ Szerkesztve ]

(#5970) King Unique válasza werszomjas (#5966) üzenetére


King Unique
titán

Ha 2,5"-os SATA SSD-hez kell USB 3.X külső ház, akkor lásd egy másik válaszban leírtakat, az ott linkelt példákat.

Ha az AXAGON kínálatából kell USB 3.0-s és TRIM (UNMAP) képes külső ház 2,5"-os SATA SSD-hez, akkor onnan értelemszerűen úgy lehet célirányosan választani, ha fixen meg van határozva, hogy pontosan milyen jellemzőknek - amik eleve fel vannak tüntetve a termékek weboldalán - megfelelő külső ház kell.

Csavaros rögzítésű, Micro-B fizikai csatlakozós (a külső ház felől), részben fémházas: EE25-XA6
Csavarmentes rögzítésű (tool-free), Micro-B fizikai csatlakozós (a külső ház felől), részben fémházas: EE25-A6M, EE25-F6B
Csavarmentes rögzítésű (tool-free), Micro-B fizikai csatlakozós (a külső ház felől), teljesen fémházas: EE25-F6B (fekete színű) / EE25-F6G (szürke színű) / EE25-F6S (ezüst színű)
Csavarmentes rögzítésű (tool-free), Micro-B fizikai csatlakozós (a külső ház felől), műanyag házas: EE25-SL, ADSA-1S6
Használható különálló adapterként és külső házként egyaránt, csavarmentes rögzítésű (tool-free), Micro-B fizikai csatlakozós (a külső ház felől), műanyag házas: ADSA-1S6
USB-C (Type-C) fizikai csatlakozós (a külső ház felől), csavarmentes rögzítésű (tool-free), részben fémházas / műanyag házas: EE25-SLC, EE25-A6C

"ne tegye alvó üzemmódba az SSD-t, ha épp úgy érzi, nincs használatban."

A felsorolt AXAGON külső házak mind támogatják a készenléti (alvó) módot 10 perc inaktivitás után, sőt általában a többi hasonló külső ház is szokta, mivel alapesetben az energiatakarékos működés az elvárt. Ahol a készenléti mód normál esetben csak átmeneti állapot, abból felébred és újra használatra kész lesz a külső meghajtó, amint az operációs rendszer vagy egy program hozzáférést intéz a külső meghajtóhoz.
Ha az a cél, hogy egyáltalán ne váltson készenléti módba a külső ház és benne az SSD, akkor az könnyen beállítható (tiltható) szoftveresen pl. a HDS programban a lemezek leállásának akadályozása funkció használatával. De akár úgy is megoldható a tiltás, hogy mindig van valamilyen olvasási / írási művelet (pl. torrent feltöltés / letöltés, film / zene folyamatos lejátszása) a külső meghajtón, ami ezáltal meggátolja a 10 perces teljesen inaktív állapotot a készenléti módba váltáshoz.

[ Szerkesztve ]

(#5974) Krystal_s


Krystal_s
addikt

Üdv. Melyik most a legjobb ár-érték arányú USB 3.X, 2,5", csavar nélküli ház, amiben nem melegszik az SSD? Trim is jó lenne, bár úgy olvastam Win 10 óta a rendszer is tudja optimalizálni. Vagy az nem elég?
A napokban sokfélét átnéztem, olvastam véleményeket és elég gyakori volt még ismertebbeknél is, hogy nem stabil, ledobálja a gép az eszközt, vagy nagyon melegszik. Orico volt a kiszemelt, de arról is sok a negatív, lebodálja, melegszik és hamar meghibásodik. Az itt korábban ajánlott Axagon ADSA-1S6 na ez pont nem nekem való, körömtörő kinyitás (sokaknak a pöcök törött le) és túl rövid a kábele. Pedig jó ár és van trim.
Érdekes, de ami nekem van Ewent EW7044 nagyon jó véleményeket kapott mindenhol, paraméterek, kialakítás is ok, de nálam lassabb, mint az USB 2.0 Logilinkem. Több gépen és rendszeren használom őket évek óta. Másolásnál gyorsabb, de pl ua a HDD-re Macriummal a klónozás olyan lassú volt, hogy inkább leállítottam és átraktam az USB 2 házba. Aztán vissza és megnéztem egy rendszerbetöltést róla, ami nem volt gyorsabb, mint az USB 2 Logiling házban. :F
TC-vel 800 Mb-os fájl másolás:
Ewent usb3 sebesség: 78-80 kbyte/mp
Logiling usb 2 : ki sem írta olyan gyorsan átmásolta.
TC-vel 15 GB fájl másolás:
Ewent usb3: 30-40-ről kezdi és beáll 78-80 kbyte/mp-re
Logilink usb2: 1000-ről kezdi, de lassul és beáll 39 kbyte/mp-re
Fájlok törlése gyorsabb a Logilink házban... szóval fura, mert mérésnél lassabb, de mégis gyorsabban végez bizonyos műveleteket.

[ Szerkesztve ]

(#5977) King Unique válasza Krystal_s (#5974) üzenetére


King Unique
titán

Nem feltétlen lehet kiemelni a sok közül egy külső házat ami a legjobb, meg az eleve attól is függ, hogy a felsoroltakon kívül még milyen egyéb jellemzőknek kell megfeleljen. Ahol nemrég egy másik válaszban a TRIM (UNMAP) támogatással rendelkező USB 3.X interfészes és 2,5" méretformátumú AXAGON külső házaknál szemléltetve lett, hogy pl. a csavarmentes rögzítés (tool-free) mellett a műanyag / részben fém / teljesen fém kivitel, valamint Micro-B / USB-C fizikai csatlakozó szerint is lehet csoportosítani.

Az ATA TRIM illetve USB-s csatlakozásnál az SCSI UNMAP funkció működéséhez a külső ház és az operációs rendszer felől egyaránt szükséges a támogatás, önmagában az utóbbi nyilván nem elég, meg hogy Windowsoknál Windows 8 óta a meghajtóoptimalizálás = trimmelés SATA SSD-knél és SMR HDD-knél. Valamint az UASP támogatása és működése is feltétele a TRIM illetve UNMAP működésének, ami Windowsoknál Windows 8 óta támogatott natívan.

Azért az ilyen árukeresős és hasonló weboldalakon található pár soros "véleményeket" nem feltétlen kell minden esetben készpénznek venni, meg nem mindegy, hogy egy adott külső ház eleve rossz sorozat, vagy csak a vásárló fogott ki hibás terméket, vagy a saját a hardver- és szoftverkörnyezetében nem stimmel valami és azért nem megfelelő a működés, vagy akár a nem megfelelő használat miatt ment idő előtt tönkre. Ahol pl. az adatkapcsolat megszakadásának eleve több oka is lehet (példa), korántsem csak a külső ház hibája.

Az AXAGON ADSA-1S6 külső ház extrája a TRIM (UNMAP) támogatása mellett az, hogy különálló adapterként és külső házként egyaránt használható, viszont maga a külső ház része gagyi, egy egyszerű kis műanyag doboz. Ellenben annyira azért nem feltétlen, hogy a műanyag zárópatentok csak úgy letörjenek a nyitásnál - zárásnál, az utóbbihoz általában erősebb feszegetés szükséges, ami ez esetben inkább felhasználói hiba (user error), vagy nagyrészt annak eredménye is...
A kb. 20 cm-es USB-kábel valóban elég rövid és lehetne valamivel hosszabb is. De ez amúgy nem véletlen, mivel 2,5"-os külső HDD / SSD meghajtóknál a túl hosszú USB-kábel tápellátási és adatkapcsolati problémákat okozhat, ezért is ritkán szoktak pl. 50-60 cm-nél hosszabb kábeleket mellékelni a gyártók.

Az Ewent EW7044 eleve USB 3.2 Gen 1 (USB 3.1 Gen 1 = USB 3.0 | 5 Gb/s) interfészes külső ház, az egy USB 2.0-s (480 Mb/s) modellnél nyilván nem lehet lassabb. Az hogy egyik-másik külső házban maga a HDD / SSD mit tud olvasásnál és írásnál, vagy éppen a gyári / másik / rövid / hosszú USB-kábel mennyire biztosít stabil adatkapcsolatot és működést, az nem keverendő azzal, hogy maga a külső ház, az abban lévő USB 3.X (5 Gb/s) - SATA 6 Gb/s chip milyen adatátviteli sebességre képes. + Az is számíthat az adatátviteli sebességnél, hogy Windowson az adott eszköznél, külső háznál engedélyezve van-e az írási gyorsítótárazás vagy sem. Mérni az adatátviteli sebességet pedig alapesetben először szintetikus teszttel szokás (pl. ATTO, CDM, WinSAT), mivel a fájlkezelős fájlmásolás értékét eleve több tényező befolyásolhatja.

[ Szerkesztve ]

(#5979) King Unique válasza Krystal_s (#5978) üzenetére


King Unique
titán

Nem, az AXAGON ADSA-1S6 külső háznál kb. 20 cm hosszú a gyárilag mellékelt USB-kábel, ami a nemrég linkelt termékbemutató videóban is látható a termék dobozán és magán a kábelen egyaránt, a termék hivatalos weboldalán feltüntetett 10 cm-es kábelhossz elírás lehet. Na meg van ilyen külső házam, onnan is a pontos méret ismerete.
Ha olyan csavarmentes rögzítésű (tool-free) és TRIM (UNMAP) képes 2,5" | USB 3.0 külső ház kell, amihez gyárilag az előbbinél hosszabb USB-kábelt mellékelnek, akkor ott van pl. az AXAGON EE25-F6B, annál 60 cm a kábel hossza.

[ Szerkesztve ]

(#5987) King Unique válasza position77 (#5986) üzenetére


King Unique
titán

A 8 TB-os SSD kezeléséhez értelemszerűen olyan külső házak jöhetnek szóba, amelyeknél vagy odaírják a gyártók hogy támogatnak 8 TB-os HDD / SSD meghajtókat, vagy azt írják oda hogy nincsen korlátozva a tárolókapacitás.
Az utóbbi kritériumnak pedig megfelelnek pl. a nem olyan régen egy másik válaszban említett AXAGON 2,5" | USB 3.0 külső házak, ahol pl. az EE25-F6B modellnél világosan fel van tüntetve az alábbi.

"Támogatja a 2.5" SATA III / II / I HDD és SSD merevlemezeket a maximális kapacitás korlátozása nélkül, max. 9.5 mm magasságig."

Egy 2,5"-os külső háznál a külső tápellátás nélküli működés eleve adott, USB 3.X port használatánál pedig normál esetben kiegészítő tápellátás sem szükséges.

A "legegyszerűbb" érthető pl. a csavarmentes rögzítésre (tool-free) is, ami az előbb említett AXAGON EE25-F6B külső háznál szintén adott, ahogyan a TRIM illetve UNMAP funkció támogatása is, amely utóbbi SSD használatánál ugye jól jöhet.

A "legkisebb", vagyis a fizikai méret a 2,5"-os külső házaknál eleve adott és behatárolt, annál kisebbek max. az mSATA, valamint az M.2 SATA / PCIe NVMe SSD-khez való külső házak lehetnek.

A Linuxon történő működés és támogatás szintén adott, az említett külső ház hivatalos weboldalán is le van írva az alábbi.

"MS Windows XP / Vista / 7 / 8 / 8.1 / 10 vagy újabb, Windows Server 2003 / 2008 / 2012 / 2016 vagy újabb (az összes 32- és 64-bites Windows rendszer támogatott), Mac OS X 10.x vagy újabb, Linux 2.6.x kernellel vagy afelett."

Ellenben az, hogy pl. a S.M.A.R.T. információk olvasása és a TRIM (UNMAP) funkció működik-e, az már az adott Linux disztribúciótól, az azon lévő programverzióktól és a rendszer beállításaitól is függhet.
Ahol ezt a S.M.A.R.T. adatok kiolvasásánál a topik korábbi példái és egy blogbejegyzés jól szemléltetik, terminálban a smartctl parancs esetén szükség lehet a -d és akár egyéb kapcsolók használatára is (példa), stb.
A TRIM (UNMAP) működésre bírása pedig többeknél külön beállítást igényelt Linuxon (példa), ellenben Windowson nem volt ilyenre szükség, ez is igazolja az előbb leírtakat.

[ Szerkesztve ]

(#6007) King Unique válasza belassos (#6005) üzenetére


King Unique
titán

A célra 2,5" SATA SSD-hez nyilván az említett Gembird EE2-U3S-6 külső ház is megfelelhet. Viszont ha olyan USB-s külső ház kell, aminél biztosan támogatott és működik az SSD specifikus TRIM illetve USB-n az UNMAP funkció, akkor általában pl. az AXAGON kínálatából célszerűbb választani, lásd egy másik válaszban részletezve. Bár az előbbi Gembird EE2-U3S-6 külső háznál pont működik a TRIM illetve az UNMAP az egyes beszámolók alapján, vagyis ilyen szempontból is jó választás lehet, meg amúgy is jókat írtak ott erről a modellről.

A milyen belső SSD-t vegyünk és tegyünk a külső házba a "Milyen SSD-t vegyek?" topik témája, az ügyben értelemszerűen ott kellene érdeklődni, illetve folytatni, mivel ugye ott már szintén fel lett téve ez a kérdés.
Ahol érdemes azt is megfontolni, hogy elég-e a 2 TB-nyi adat írásához egy adott esetben lassabb QLC | DRAM-less SSD, vagy inkább TLC | DRAM cache modell kellene, mert ugye az előbbi be tud lassulni rendesen, lásd más korábbi esetét itt a topikban.
Aztán ha már adattárolás, akkor ugye a megbízhatóság sem utolsó szempont, bár fontos adatok tárolásánál elsődlegesen eleve az a lényeg, hogy legyenek naprakész biztonsági másolatok több tárolóeszközön, akár a 3-2-1 mentési stratégia szerint, stb.

[ Szerkesztve ]

(#6013) King Unique válasza inteltunder (#6012) üzenetére


King Unique
titán

2,5"-os SATA HDD és SSD meghajtókhoz 9,5 mm-es magasságig nyilván megfelelhet az ORICO-2580U3 külső ház is, viszont konkrét tapasztalat itt nem nagyon van ezzel a modellel, ami korábban egy másik kérdésre adott válaszban is lett írva.

Ha már AXAGON, akkor az ottani kínálatban lévő egyes külső házak a TRIM, illetve USB-s csatlakozásnál az UNMAP néven futó megfelelőjének a biztos támogatása okán eleve előnyösebbek lehetnek SSD-khez.
Viszont ha nem lesz sokszor írva és törölve a külső SSD, akkor nem feltétlen létszükséglet a TRIM illetve UNMAP támogatása és működése, valamint szükség esetén megoldható akár máshogyan is a szabad terület kinullázása (példa). + Ha az SSD-nél kellően hatékony a Garbage Collection működése, akkor az is tudja némileg ellensúlyozni a TRIM / UNMAP hiányát. De ettől függetlenül az ideális mégis nyilván az, ha egy SATA-USB külső SSD-nél is működik a TRIM, mármint pontosabban az UNMAP USB-s csatlakozásnál.

[ Szerkesztve ]

(#6028) King Unique válasza #19103744 (#6027) üzenetére


King Unique
titán

Ha visszaolvasunk és megnézzük pl. ezt és ezt a hozzászólást, akkor te már a legelső hozzászólásoknál felesleges és ide nem illő offolással kezdtél, valamint ugyanúgy litániáztál a legutóbbi hozzászólásaidnál, válaszaidnál is. Tehát ha ezek után kritizálsz mást ilyen téren, akkor az elég ironikus. :B
Ha eleve összetett egy kérdés és megkérdeznek, firtatnak benne 5-6-10 dolgot is, akkor logikus, hogy a válasz is ahhoz igazodik terjedelmében, részletességében, meg nem igen / nem szintű lesz, ha már szaktopik. De akkor legközelebb fogd rövidre a kérdést és 1 hozzászólásban 1 kérdés legyen, aztán akkor nem kell bővebb válasz, sőt ha valami 1x már ki lett tárgyalva itt és kaptál rá választ, akkor azt nem kell újra és újra megkérdezni, akkor még rövidebb lesz, elég lesz visszaolvasni, vagy használni a keresőt. ;)

Nem, másoknak érdekes módon elég általában 1x elmagyarázni ezeket az USB-s szabványokat és adatátviteli sebességeket, nem ragozzák 5-10 hozzászóláson keresztül ugyanazt, az a nagy különbség...

Mármint mit nem sikerült értelmezni abban a mondatban, hogy javasolt és nem feltétlen minden esetben kötelezően előírt jelölések? Pedig szerintem kellően világos és ha manapság is a legtöbb gyártó még az USB 3.2 Gen 2 megnevezést használja a 10 Gb/s külső házaknál, külső SSD-knél, akkor pont felesleges firtatni, mivel azok is a példák is világosan szemléltetik a helyzetet.

"2x1 megnevezés opcionális volt..." Köszi. Tehát teljesen mindegy h. 5 vagy 10 Gbit/s."

Az USB 3.2-nél a Gen 2 eleve 10 Gb/s, a Gen 1 esetében van 5 Gb/s. Ahol az utóbbinál nem szokták a gyártók kiemelni a Gen 1x1-et mert kb. evidens, a Gen 1x2 8b/10b alapon helyett pedig eleve a 128b/132b Gen 2 / Gen 2x1 az elterjedt, utóbbinál is legtöbbször csak a Gen 2 van feltüntetve bár van ahol odaírják a Gen 2x1-et is (példa), de inkább a 20 Gb/s esetében használják egyértelműsítés végett a Gen 2x2 megnevezést.

"A nagyobb gyártók már odaírják. Még ha csak a számot is, de az már elég biztos támpont"

Érdekes módon pl. M.2 SSD-khez való külső házaknál se az AXAGON, se az LC-Power, se az ICY BOX, se az ORICO nagy és népszerű gyártók termékeinél nincsen kizárólagosan "USB 10 / 20 / 40 Gb/s" alapon feltüntetve egy-egy termék, számos helyütt találkozni még USB 3.1 és USB 3.2 megnevezésekkel. Max. pl. a Delock esetében találkozni egyes termékeknél "USB 10 Gbps" megnevezéssel (példa), de az csak 1 gyártó a sok közül.

"1000 MB/s az 8Gbit/s. Felénk legalábbis. Ez azóta van így amióta meghatározták, h. "1 byte 8 bit-ből" áll. "
"Hasonlóan nem stimmel visszafelé sem, hiszen 1GB/s csak 125 MB/s"

Felétek lehet, ellenben jobb helyeken hozzáértő felhasználók ilyenkor figyelembe veszik a 8b/10b és 128/132b, stb. kódolásokat is, vagyis nemcsak szimplán leosztják 8-cal, hanem megszorozzák előtte 0,8-cal / 0,96-tal is és akkor jön ki az effektív érték. :B
Az 1000 MB/s pedig GB-ra átszámolva ~ 1 GB/s, így írta nem véletlenül pl. az AXAGON Is, a "1GB/s csak 125 MB/s" pedig eleve hülyeség, az max. 1 Gb/s (gigabit) —► ~ 125 MB/s formában lenne helytálló.

"A lényeg, 900mA nem elegendő arra, h. rendesen kihajtsa a lemezt"

Ha az előbb már le lett írva, hogy az USB-C szabványnál lehet az simán 1,5 A is, meg lehet csak elírta a gyártó, sőt a másik topikból vett konkrét példa eleve szemlélteti, hogy tudja a külső ház a "nagy áramigényű" NVMe SSD-vel az ~ 1000 MB/s körüli adatátviteli sebességet, akkor nem világos minek ezt továbbra is firtatni. Illetve hát de, nyilvánvaló (trollkodás). :B

"Az nem cáfolat. Így nem is lehet sikeres."

Mármint mi nem az, hogy konkrét példával szemléltetik, hogy egy 1 TB-os Silicon Power Marvel Xtreme M80 pendrive jelenleg kb. 35-36 ezer forint, egy 1 TB-os M.2 PCIe NVMe SSD már van 17-18 ezer forinttól is, amihez pl. az említett USB 3.2 Gen 2 (10 Gb/s) AXAGON EEM2-SG2 külső ház 11-12 ezer forintért megvehető jelenleg, ahol 18 + 12 = 30 ezer forint? De, ez nyilván simán megcáfolja a "Tehát ha nem már egy meglévő lemznek kell a ház, akkor nincs partíban az árával a ház+SSD" állítást. :K

"Vagy, "olcsót" veszel, és elfogadod a brutális sebességcsökkenést, vagy hagyod a fenébe és veszel egy pendrive-ot."

Amivel érdemben kb. semmivel nem lesz előrébb a felhasználó, mert egy pendrive az NVMe SSD sebeséséghez képest ugyanúgy lassú lesz és USB 10 Gb/s (10 Gb/s USB 3.2 Gen 2) szinten + 1 TB-os tárolókapacitás körül megáll azoknál a tudomány, árban sem feltétlen lesz kedvezőbb mint az előbbi példa tökéletesen szemlélteti, UASP, TRIM / UNMAP, S.M.A.R.T. támogatás is kérdéses, írásterhelhetőséget (TBW) nem nayon adnak meg a gyártók, stb. Max. egy főbb előnye lehet a pendrive-nak, a valamivel kisebb fizikai méret, bár az M.2 formátumó külső SSD_khez viszonítva már az sem annyira számottevő. :D

Kaptál az előzőekben választ, linkelve lettek példák M.2 PCIe NVMe SSD-khez való külső házakra, ellenben neked gyakorlatilag nem is lehetett megfelelőt ajánlani, mert amelyik 10 Gb/s alapon olcsó az neked túl lassú, amelyik 20 / 40 Gb/s az meg túl drága és azért nem opció, stb. Na persze ha

Igen, jobb lesz ha nem folytatod és nem kell kb. minden második mondatodat / állításodat pontosítani, kijavítani, megcáfolni, meg nyilván a topikot sem kellene feslegesen ezekkel az "okoságokkal" traktálni...

Köszönjük!

[ Szerkesztve ]

(#6042) janos666


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

Tud valaki ajánlani egy olcsó mSATA<->USB házat/adaptert, amin TRIM-képes chip van?
Valami ilyesmi kéne (a burkolat nem fontos, lehet "csupasz board, de nem is hátrány), csak nem ezzel az asm1151e chip-el, ami szerintem még UAS-t sem támogat (az E jelzés nélküli modell adatlapját találtam meg, annál egyértelmű, hogy nincs UAS). Találtam ugyan ilyen külsejűt asm1151e chip-el is, ami olcsóbb és UAS-t is tud, de TRIM-et már nem. Sokat nem akarok rá költeni (igazából csak egy régi SSD, ami backup-nak lett beállítva, mikor megdöglött az erre szánt HDD és kéznél volt, nagy piaca pedig nincs az mSATA-nak).
[Nem, nem találtam ennek specifikus topic-ot, de amúgy is inkább chip, mint ház kérdés.]]

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#6043) janos666 válasza janos666 (#6042) üzenetére


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

Ó, várjunk csak... Úgy veszem ki, hogy egy kínai mesefigurának működik a TRIM asm1151e-vel (még firmware-t is linkelt hozzá, amivel ment neki). Akkor megvan...

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#6044) King Unique válasza janos666 (#6042) üzenetére


King Unique
titán

Volt már itt ez téma korábban, ahol az most is aktuális, hogy a nagy és népszerű gyártók kínálatában már alig vagy egyáltalán nincsen mSATA - USB 3.X külső ház, inkább az M.2 SATA és M.2 PCIe NVMe jellemző, az előbbit noname formában leginkább a linkelt és ahhoz hasonló webáruházak kínálatában találni.

Ha a linkelt külső háznál oda van írva, hogy támogatja az UASP és TRIM (UNMAP) funkciókat, akkor elvileg támogatja és ennyi. Amely funkciók támogatása eleve leginkább a firmware-től függő és nyilván működhet pl. ASM1153 / ASM1153E chip esetén is (példa). Az ASM1051 és ASM1051E chipek viszont elég régiek, egy mostanában gyártott külső házban nem valószínű hogy olyan lenne, sőt már az ASM1153 és ASM1153E is kifutó / kifutott, vannak annál újabbak is SATA - USB 3.X vonalon (pl. ASM225CM).

A firmware frissítésével meg csak óvatosan, pláne a kétes forrásból származó firmware esetén, mert akár balul is elsülhet, amire az egyik előző válaszban is már említve lett.

[ Szerkesztve ]

(#6075) csixy


csixy
addikt

Bedurvultam.
Egy WD Elements SE 480gb external usb 3.0 SSD tokját szétfeszegettem és lett egy mókolás nélkül UNMAP képes SATA-USB adapterem és egy kis 480gigás SATA SSD-m.
A SATA adaptert összedugtam egy Samsung PM883 2.5 1.92TB SATA3 SSD-vel és bele faragtam egy öreg csontfehér (Intenso) dobozba (a dobozt farigcsáltam belülről éles bicskával), hővezetőnek alufóliát gyűrtem az SSD és az alu fedlap közé. Egész pofás lett. Hordozható és nem kell mókolni az UNMAPhoz. A kitermelődött kis SSD-t majd beépítem valahova.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#6077) csixy válasza peugeotmate (#6076) üzenetére


csixy
addikt

A WD Blue SN570 SSD egy NVME SSD, tehát nagy probléma nem lehet vele, magát trimmeli. A házról nem írtál semmit. Ha csak SATA SSD tehető bele, akkor nem lesz jó.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#6125) King Unique válasza tibaimp (#6124) üzenetére


King Unique
titán

Itt a topikban értelemszerűen azokkal a külső házakkal van tapasztalat, amelyek szerepelnek a téma összefoglalóban (információs táblázat, beszámolók, tesztek), valamint a topik keresője ad rá találatot.
Az előbbiek értelmében az ORICO-25PW1C-C3 külső házzal pont nincsen itt tapasztalat, vagy legalábbis nem említette eddig senki, hogy ilyet vett volna. Viszont a célra elvileg ez is megfelelhet, támogatja az UASP és UNMAP (TRIM) funkciókat, ami SSD használatánál pont jól jöhet, stb.
Ha egyéb külső házak is érdekelnek 2,5" SATA SSD-hez, akkor pl. ebben a válaszban vannak példák USB-C interfészes és UNMAP (TRIM) képes modellekre.

[ Szerkesztve ]

(#6137) LLKobe


LLKobe
veterán

Üdv!

SSD-hez keresnék külső USB 3-as, 2,5"-es házat. Tudnia kell a TRIM-et is.

Ezt néztem ki: UGREEN USB-A 3.0 to 2,5'' SATA Hard Drive Enclosure

Ez jó lesz?
Ha nem karaj tudnátok ajánlani egy jót helyette? :R

[ Szerkesztve ]

Through the darkness of future past, the magician longs to see one chance out between two worlds... Fire walk with me!

(#6138) King Unique válasza LLKobe (#6137) üzenetére


King Unique
titán

Mindig a termék hivatalos weboldalát kell nézni és linkelni, ott van leírva minden szükséges információ, ellenben az XY webáruházaknál előfordulhat hiányos és / vagy pontatlan termékleírás. Ha erről az Ugreen külső házról van szó, akkor a hivatalos weboldalon csak az UASP támogatása szerepel, ellenben az UNMAP (TRIM) támogatása nincsen feltüntetve.
Ha olyan USB 3.2 Gen 1 (USB 3.0) interfészes külső ház kell 2,5" SATA SSD-hez, ami biztosan támogatja a TRIM, illetve USB-n az UNMAP funkciót, akkor olyat érdemes vásárolni, amelynél a gyártó ezt feltünteti a termék hivatalos weboldalán. Ilyen külső házak pl. az AXAGON kínálatában lévők, lásd az ebben és ebben a válaszban lévő példákat.
Ha a másik topikban leírtak alapján Linuxon / Linux-alapú operációs rendszerrel lesz használva az USB-s külső ház, akkor ott a modern Windowsokkal ellentétben nem feltétlen fog működni egyből az UNMAP (TRIM), hanem bizonyos esetekben utólagos tákolást igényelhet (példa), ahogyan pl. a S.M.A.R.T. állapotinformációk kiolvasása is (példa).

[ Szerkesztve ]

(#6139) LLKobe válasza King Unique (#6138) üzenetére


LLKobe
veterán

Köszönöm az infókat :R

Akkor még egy kérdés: érdemes nekem ezzel szarakodni, vagy ha nincs trim, xarjam le?

Through the darkness of future past, the magician longs to see one chance out between two worlds... Fire walk with me!

(#6140) King Unique válasza LLKobe (#6139) üzenetére


King Unique
titán

Ha nem lesz sokszor írva és törölve a külső házban lévő SSD, akkor nem feltétlen létszükséglet a TRIM illetve UNMAP támogatása és működése, meg szükség esetén megoldható akár máshogyan is a szabad terület kinullázása (példa). + Ha az SSD-nél kellően hatékony a Garbage Collection működése, akkor az is tudja némileg ellensúlyozni a TRIM / UNMAP hiányát. De ettől függetlenül az ideális mégis nyilván az, ha egy SATA-USB külső SSD-nél is működik a TRIM, mármint pontosabban az UNMAP USB-s csatlakozásnál.

(#6151) King Unique válasza PROTRON (#6149) üzenetére


King Unique
titán

Igen, nyilván, meg ha elég egy egylemezes változat és olyan univerzális tárolóeszköz kell, ami jó egyszerre 2,5" + 3,5" SATA HDD és SSD meghajtókhoz is, amik támogatása a termék hivatalos weboldalán is világosan le van írva. + Extraként a TRIM (UNMAP) funkciót is támogatja ez a dokkoló, ami ugye SSD-knél jól jöhet.
A társtopikban van ezzel a dokkolóval tapasztalat, a hirtelen áramszünetet nem szereti, de azt mondjuk egyik ilyen elektronikai eszköz sem különösebben. :D

A másik válaszban említett AXAGON ADSA-ST kétlemezes dokkolót akkor érdemes választani, ha egyidejűleg 2 db HDD / SSD meghajtó használata, valamint PC nélküli ún. offline klónozás a cél. Ellenkező esetben viszont elég lehet bőven az AXAGON ADSA-SN is, ahol ugye az utóbbi támogatja a TRIM (UNMAP) funkciót, míg az előbbi nem. A klónozásnál meg általában csak ún. "buta", 1:1 szektorszintű klónozást tudnak az ilyen dokkolók, ellenben pl. a Macrium Reflect-féle intelligens szektormásolást - csak a foglalt terület másolása - már nem, valamint a fennálló lemezterülethez igazodó automatikus partícióátméretezést sem.

[ Szerkesztve ]

(#6152) PROTRON válasza King Unique (#6151) üzenetére


PROTRON
addikt

Köszönöm szépen mindkettőtöknek a segítséget.

Amúgy ahogy lejjebb tekerek a gyári adatlapon, azt látom hogy mindkettőnél leírja szövegesen a TRIM funkciót...most akkor csak az SN tudja?

"Tulajdonságok:
.
.
.
Az SSD teljesítményének fokozatos időbeni degradálódását megelőző TRIM funkció támogatása.
.
.
."

[ Szerkesztve ]

Elméletileg nincs hülye kérdés...az elmélet és a gyakorlat között elméletileg nincs különbség.

(#6153) King Unique válasza PROTRON (#6152) üzenetére


King Unique
titán

Nem, akkor a hivatalos weboldalon leírtak alapján elvileg az ADSA-ST DUAL dokkoló is támogatja a TRIM (UNMAP) funkciót, csak afelett hirtelen átsiklottam az előbb.

(#6166) tlala


tlala
addikt

Akit esetleg érdekel SSD külső ház, most a Ugreen oldalán akció van, és €14 fölött ingyenes a szállítás.
Nekem pl. egy ilyen lesz érdekes (M.2 SATA vagy M.2 NVME is megy bele - M.2 PCIe NVME SSD/M-Key vagy B+M Key, és M.2 SATA SSD/M+B Key, + trimm + kétféle kábel jár hozzá).

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.