Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:49:35

LOGOUT.hu

Külső 2,5'' mobil rack-ek topikja
Kérdezés előtt, kérjük olvasd el az alábbi összefoglalót!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#3674) King Unique válasza hajbel (#3672) üzenetére


King Unique
titán

Helló!

Az SSD állapotát és működését nyilván SATA-n lenne célszerű letesztelni, mert USB-n néha előfordulhatnak furcsaságok. Illetve utóbbinál a működést akár az adott hardveres / szoftveres környezet is befolyásolhatja és lehet másik gépen / másik OS alatt nem produkálná az említett jelenséget. Valamint a másik topikban is említve volt, hogy USB 3.0-n általában a TRIM sem működik. Bár én emiatt eddig nem tapasztaltam problémát, de nyilván az lenne az ideális, ha működne.

Ha 2,5" külső házat akarsz venni hozzá, akkor a másik topikban ajánlott típusok megfelelhetnek. Viszont, mivel a legtöbb 2,5" SSD csak 7 mm magas, ezért lehetne akár eleve ilyen méretre szabott külső házat is választani a stabil belső rögzítés miatt —► [link]. Persze ennek annyi hátránya azért van, hogy értelemszerűen egy 9,5 mm-es notebook HDD már nem fog beleférni.

Továbbá, ha ki akarod használni USB 3.0-n az SSD max. sebességét, akkor ehhez az alábbi paraméterekből mindenképpen szükség lesz az UASP mód támogatására. Illetve nyilván még az is feltétel, hogy a külső rack USB-vezérlője SATA 6 Gbps alapú legyen. Valamint célszerű olyan külső házat venni, amelynél lehet a firmware-t is frissíteni. Ez legutóbb nagyon jól jött egy másik esetnél, ahol szintén SSD-t használt az illető —► [link], [link].

Ha SATA - USB átalakító adapter kell, akkor például az alábbi típust tudnám ajánlani —► teszt.

Ennél szintén lehet frissíteni a firmware-t, illetve mások is használják SSD-hez. Viszont a vásárlásnál figyelni kell, mert kétféle változat létezik belőle. Egyébként a tesztben szereplő a SATA II-es változat.

[ Szerkesztve ]

(#3698) King Unique válasza fairi (#3697) üzenetére


King Unique
titán

Az alvó mód üresjáratban értendő, amikor nem használja semmi a külső meghajtót. Ilyenkor x perc után ún. standby állapotba kerül a külső rack. Ennek működését, illetve az x értékét alapvetően az OS & a külső ház USB-vezérlője határozza meg. Előbbinél az energiatakarékossági beállítások, utóbbinál meg a firmware a döntő ilyen téren. Valamint egyes programok is befolyásolhatják a működést, mint a HDS. Amelyben, ha ezen érték (5 perc) < külső rack alvó módjának gyári értékénél (pl. 10 perc) —► alvó mód nem fog működni. De értelemszerűen akkor sem, ha a HDS értéke a másik kettő értékénél kisebb.

Az SSD, mivel szinte zajtalan és nincsen benne mozgó alkatrész, valamint nem kell felpörögnie, mint egy HDD-nek, ezért annál nehezebb megállapítani a tényleges standby állapotot. De például a külső rack LED-je SSD-vel is kialudt nálam, tehát maga az alvó mód az működött. Illetve ennyi erővel, ha a laptop fedelét hajtom le, akkor is alvó módba kapcsol a gép, meg vsz a benne lévő SSD is. Viszont emiatt még nem tapasztaltam semmiféle problémát, illetve amúgy sem kell túlkímélni őket... Valamint USB 3.0-n inkább a TRIM működésének hiánya miatt lehetne parázni, de még amiatt sem feltétlen kell.

[ Szerkesztve ]

(#3750) King Unique válasza ruti (#3745) üzenetére


King Unique
titán

Üdv!

Nyugodtan jöhet erről a külső házról még egy beszámoló / teszt, illetve eddig is voltak olyan modellek, amelyekről több készült. Valamint nyilván hasznos infó lenne, hogy abban milyen USB-chip van, mit tud egy másik hardveres / szoftveres környezetben stb. Mert például ezt a sebesség dolgot azért jó lenne tisztázni. A mérésnél a lassú HDD akár el is hagyható és inkább SSD-vel kellene letesztelni. Ha ugyanaz a chip (NS1066) van benne, amely fentebb lett említve a mostani példánynál, akkor az az adatlapja alapján csak SATA II (3 Gbps) alapú és az UASP adatátviteli módot sem támogatja. Tehát, ha a szabvány maximumát nem is fogja hozni, de egy kellően gyors SSD-vel elvileg BOT módban is ki lehetne hajtani rendesen. Így pedig kiderülne, hogy mit tud valójában USB 3.0-n. Valamint akár még a TRIM működését is meg lehetne nézni. Az imént említettekhez találsz információkat az alábbi tesztben.

Előre is köszönöm és viszont kívánom! :R

[ Szerkesztve ]

(#3761) szpali


szpali
addikt

Rendeltem tegnap egy ilyet Kingston V200 SSD-hez.
Ezzel működni fog a TRIM? (W10 x64)

[ Szerkesztve ]

iPhone 13 Pro/Mi13 || MBP M1 Pro 14 || Philips 55OLED805 | Denon X2400 | Wharfedale Diamond 240+220C+220+10.GX || Signum Z28NEL & Bertone Cabrio Z18XE

(#3763) King Unique válasza szpali (#3761) üzenetére


King Unique
titán

Ebben a topikban is már írtam erről, de egy másikban korábban összegeztem az ezzel kapcsolatos dolgokat. Tehát teszteld le te is, aztán kiderül! :)

A TrimCheck programot nyilván arra a meghajtóra (annak partíciójára) kell másolni, illetve arról kell futtatni, ahol a funkciót tesztelni akarjuk. Valamint azt a program is írja, hogy a teszt második részének lefuttatása előtt várni kell egy kicsit. Továbbá akár PowerShell alatt is el lehet végezni a tesztet, illetve onnan futtatni a programot. A külső tesztekben a kétpaneles megjelenítéshez egyébként a ConEmu programot használták.

Amúgy lehet nem fog működni, mert korábban én is egy JMS567 chipes külső házzal teszteltem. Bár az ADATA gyári külső SSD-k egyik tesztjében szintén ez a vezérlő van az egyes modellekben és azoknál érdekes módon működött a TRIM. Legalábbis az előbb említett program szerint. De ez valószínűleg az USB-chip firmware, illetve a hardveres / szoftveres környezet függvénye is lehet.

[ Szerkesztve ]

(#3816) King Unique válasza inf3rno (#3814) üzenetére


King Unique
titán

Üdv!

Neked is egy korábbi hozzászólásban említetteket tudnám mondani. A TRIM egyébként általában nem szokott működni USB 3.0-n, bár nemrég volt róla szó, hogy egy külső tesztben érdekes eredmények születtek.

[ Szerkesztve ]

(#3817) inf3rno válasza King Unique (#3816) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Értem, ezek szerint konkrét SSD-hez érdemes választani. Hát egyelőre még bizonytalan, van egy ilyenem: [link], de lehet, hogy veszek helyette egy kisebb 32 vagy 64 gigás SSD-t, ezt meg eladom. A TRIM mennyire életbevágó, függ attól, hogy oprendszer lesz rajta?

Buliban hasznos! =]

(#3818) King Unique válasza inf3rno (#3817) üzenetére


King Unique
titán

A V300 7 mm magas, mint általában a legtöbb 2,5" formátumú SSD. Tehát ez esetben a korábban említettek érvényesek a külső ház méretét illetően.

A TRIM működése nyilván fontos, de én már több mint 1 éve használom enélkül Linux / Windows rendszerek futtatására az alábbi tesztben említett párosítást. Eddig nem volt különösebb gond, de ez persze csak a saját esetem. De amúgy másoknál sem feltétlen volt emiatt a probléma.

[ Szerkesztve ]

(#3822) konyi79


konyi79
addikt

No, visszatekintek ide hozzátok, kb 2 hónap külső ház + SSD tapasztalatokkal. Ha már annyit segítettetek, kicsit bővüljenek a tapasztalatok.

Az első versenyző, Delock 42523 + Samsung 850pro 256GB

Napi szinten használom, többnyire videók hordozására, esetenként erről szerkesztem közvetlenül. Az elején nagyobb file mozgatása közben eldobta magát, de a Jmicron vezérlőre pont ezt a hibát orvosolni van fw update, azóta sose volt vele gond. Bár a HDS szerint megy a TRIM, valójában fene tudja. Tartós, nagyobb terhelésre sem melegszik a kombó. Csatlakozó kicsit mozgós, de nem dobja el piszkálva a csatlakozást.
Ennyit tud laptopomra dugva:

Ez az SSD persze SATA porton sokkal többet tud.

A második versenyző egy noname kínai darab aliról, ami képes az összes méretű M.2 SSD-t befogadni.

Igazából lehetne a Delock logó rajta, ugyanolyan féből készült jól összepakolt darab, hibátlanul csomagolva dupla antisztatikus tasiban+ buborfólia zacskóban küldték, szereléshez mellékelnek csavarhúzót. ASM1351 chip van benne, USB3,1 kompatibilis. Kábel elég stabilan áll benne, mozdítva sem szakad meg a kapcsolat.
Laptopból kiszedett M.2 Sata SSD, egy Sandisk x300s 256GB került bele, amivel ennyit tud:

Eredeti helyén ez is többet tudott, lehet az USB kapu a korlát ezeknél a méréseknél:

Elég stabil egyelőre ez is, tartós terhelésen sem dobja el, sebességet tartja:

Terhelés próbán egész 65 fokig felmelegedett HDS szerint, szóval ez nem olyan hűvös. Viszont kicsi, és gyors adathordozó lett ez is. HDS szerint a TRIM megy itt is, bár jeleztétek már, hogy tévedhet. Az összes írt adatmennyiséget HDS itt nem írja ki.

[ Szerkesztve ]

(#3823) King Unique válasza konyi79 (#3822) üzenetére


King Unique
titán

A szintetikus méréseket érdemes több programmal is elvégezni. A korábbi tesztemben nálam is csak ATTO alatt jöttek ki a szabvány max. értékei. Illetve abban és egy itteni hozzászólásban van infó a TRIM működésének teszteléséről is. Ami engem pl. az ASM1351 vezérlő esetében különösen érdekelne, mivel az alábbi teszt szerint annál elvileg működik. Bár lehet az is feltétele ennek, hogy a külső ház USB 3.1-es portra legyen csatlakoztatva. Illetve akár az USB-chip firmware és egyéb paraméterek is számíthatnak.

Köszönjük az információkat! :R

[ Szerkesztve ]

(#3837) konyi79 válasza King Unique (#3823) üzenetére


konyi79
addikt

Na néztem ezt a TRIMcheck-et.
Nem teljesen világos számomra, ezt kétszer kell futtatni, kis késleltetéssel?
Ha igen akkor a teszt alapján egyikkel se megy a TRIM. Se a Delock, se a ASM1351 vezérlőssel. Persze, ez ahogy írtad, már környezetben lehet mást dob. Ezen azért nem pánikolok, talán így adathordozónál kisebb jelentősége van a TRIM-nek. A Delock-ról igaz szoktam vegas-szal ügyködni, de a 850pro meg bírja...
E meghajtó az ASMedia, S a Jmicron
[kép]
[kép]
[kép]
[kép]

[ Szerkesztve ]

(#3840) King Unique válasza konyi79 (#3837) üzenetére


King Unique
titán

Maga a teszt lényegében csak 1x fut le, de 2x kell elindítani, illetve megnyitni a programot. A második esetben már csak az eredményt jeleníti meg. A screenshotok alapján nálad valóban nem működik egyiknél sem, de mint korábban említve volt, ez lehet függ bizonyos paraméterektől. Egyébként nemrég arról is volt szó, hogy nem feltétlen akkora probléma a TRIM hiánya. Persze nyilván az lenne az ideális, ha USB-n is alapból működne.

Egyébként a HDS S.M.A.R.T. screenshotot mért mellékelted? Annál inkább ez + ez az információ lett volna az érdekes. Viszont a program ez esetben (USB) nem feltétlen jeleníti meg valósan a működést, amiről a korábbi tesztben is volt szó. Az SSDOK meg sajnos nem támogat USB-n csatlakozó drive-okat, szóval marad a TrimCheck. Utóbbit egyébként a külföldi oldalak tesztjeiben is egyre gyakrabban használják az ilyen külső meghajtóknál a TRIM működésének megállapításához.

Köszönöm az infókat! :R

[ Szerkesztve ]

(#3944) batagy válasza general (#3942) üzenetére


batagy
őstag

Üdv!

"amin van e-sata az usb 2.0 mellett"
Ebből azt feltételezem, hogy külön eSATA és USB2 csati van rajta, azaz nem eSATAp (eSATA power).

"milyen kábelt kellene hozzá vennem, hogy az gyorsabb e-sata csatit használhassam"
Feltéve hogy az előző igaz, és feltéve, hogy van eSATA port a gépeden, akkor sima eSATA-eSATA kábelt vegyél. Pl

"e-sata - usb 3.0 kábelt "
Olyan nincs.

"kell ennek plusz áram esetleg az usb 2 csatlakozón keresztül, vagy hülyeséget kérdezek? :-)"
Nem kérdeztél hülyeséget, de igen kell neki táp az USB-n keresztül. Ugyanis az eSATA-n keresztül nem kap tápot. Magyarul, mind az eSATA, mind az USB2 csatit be kell dugni. Az USB-t csak a tápra fogja használni ebben az esetben, adatra nem.

"ssd-t lehet ebbe tenni? :-)"
Ez egy külön kérdéskör. Bele lehet tenni, de a TRIM funkciót nem támogatja, ami azt jelenti, hogy az SSD rövidebb életű lesz.

(#3945) general válasza batagy (#3944) üzenetére


general
addikt

Köszi a választ! Azonban nem igaz,hogy nincs e-sata-usb3 kábel. Csak nem olcsó. 11e körül sajna.
Macbookhoz használnám, azon csak usb 3 van. Mondjuk van thunderbolt is, találtam közben ebayen esata-rhunderb. adaptert is, csak az sem olcsó. Viszont ha sebességben jó,akkor esetleg megéri. Ezért kérdezem at ssd-t is. Munkához kellene, számít a sebesség,nemcsak tárolás a cél. Osx tudja tudtommal a trimet natívan.
Mit gondolsz?

Igen,usb2 + esata van a racken.

[ Szerkesztve ]

(#3947) batagy válasza general (#3945) üzenetére


batagy
őstag

"Azonban nem igaz,hogy nincs e-sata-usb3 kábel. Csak nem olcsó. 11e körül sajna."
Ja igen, csak az már adapter, nem kábel. ;)

"Osx tudja tudtommal a trimet natívan."
Nem is az OS-sel van a baj, hanem a rack nem támogatja a TRIM-et.
De előbb King azt írta, hogy a MacOS alatt talán mégis megy, ezt nem tudom.

"Mit gondolsz?"
Szerintem vegyél egy eSATA/USB3 adaptert, plusz egy eSATA/eSATA kábelt, talán azzal jársz a legjobban.
Nekem is van ilyen cuccom, Ebay-jes, pengén működik. Itt van a beszámolója. De hogy mennyire fogja kihasználni az SSD sebességét, azt nem tudom.

Viszont, emellé még akkor az USB2 kábelt is be kell dugnod, hogy a vinyó tápot kapjon!

[ Szerkesztve ]

(#3948) King Unique válasza general (#3942) üzenetére


King Unique
titán

Helló!

A Maxell elvileg gyári külső HDD-ket készít, külön külső házakat nem. Viszont gondolom egy ilyenből lett kiszedve a merevlemez és ezáltal külső házként funkcionál.

Ezen valóban van eSATA interfész, de ahhoz külön eSATA kábelt a teszt alapján nem mellékeltek. Tehát, ha a gyorsabb porton keresztül akarod használni, akkor a lehetőségek a következők:

a.) Ha van eSATA port a gépen, akkor venni kell egy eSATA - eSATA adatkábelt. A mellékelt USB 2.0 Y-kábelt, vagy annak csak a kiegészítő tápvonalát pedig lehet használni a tápellátáshoz. Mivel a sima eSATA csak adatot továbbít, ellenben tápot már nem biztosít. De egyébként létezik az USB-hez hasonló adat + táp megoldás, ez az eSATAp / EUHP. Viszont ehhez, illetve a külön tápellátás nélküli használathoz akkor a külső házon és a gépen is eleve ilyen aljzatnak kell lennie!

b.) Ha nincsen eSATA port a gépen, ellenben van pl. USB 3.0, akkor venni kell valamilyen eSATA - USB 3.0 adaptert + egy eSATA kábelt és azokkal kell megoldani a csatlakoztatást. De van eSATA - USB 3.0 adapter kábel is. Plusz, ha szükséges, akkor egy külön USB-kábellel kell megoldani a tápellátást.

Egyébként lehet bele akár SSD-t is tenni, legalábbis technikailag kivitelezhető. Az összefoglalóban vannak infók arról, hogy SSD-khez milyen külső házat célszerű használni. Illetve többek között pl. a kolléga által említett TRIM működéséről is.

Utóbbit illetően, ha macOS alatt használnád, akkor azt már korábban is említették, hogy annál elvileg megoldható a TRIM működése akár külső háttértáraknál is. Viszont pl. én csak Windows és Linux alatt tesztelgettem, szóval ez előbbivel nincsen tapasztalatom.

[ Szerkesztve ]

(#4005) King Unique válasza mrmft (#4002) üzenetére


King Unique
titán

Az említett USB-A - USB-C adapterekkel konkrét tapasztalat egyelőre nincsen. De amúgy nem egy bonyolult eszköz. Illetve rendeltek már többen azokból a bizonyos külföldi webshopokból USB-kábelt, vagy pl. ilyen adaptert, amelyek megfelelően működnek. Tehát valószínűleg Type-C kiegészítőkből is lehet találni minőségi darabokat. Vagy akár itt helyben is beszerezhetők az ilyenek, mivel a hazai kínálatban szintén megtalálhatók.

A külső SSD téma egyébként nem offos itt, sőt a topik összefoglalójában van külön ezzel foglalkozó fejezet, valamint már tesztek is készültek. Van pl. M.2 megoldásra épülő teszt is. De már a külső házak gyártói is egyre inkább igazodnak az új trendhez. Például a RaidSonic kínálatában már külön M.2 & mSATA kategória van a mobil külső házaknál.

Azt viszont el kellene dönteni, hogy most a kis fizikális méret, illetve az átlagosnál nagyobb adatátviteli sebesség, vagy éppen a minél kedvezőbb ár és a nagy tárolókapacitás-e a fontosabb! Ha pl. az utóbbi kettőt nézzük, akkor abban még mindig a külső HDD-k a nyerők. Külső SSD-t én jelenleg különféle OS-ek futtatására használok, ellenben szimpla adattárolásra egy nagyobb tárolókapacitású modell jelenleg még kissé luxus. Illetve USB-n a TRIM működése sem teljesen tisztázott. De ettől függetlenül nyilván opció ezen háttértárak használata is, illetve manapság egyre népszerűbbek.

[ Szerkesztve ]

(#4045) King Unique válasza frankdelgado (#4044) üzenetére


King Unique
titán

Az egy korábbi hozzászólásban említve volt, hogy az UASP mód megléte és működése egy külső HDD esetében nem igazán létszükséglet. Egy külső SSD-nél viszont már lehet jelentősége, ha ki akarjuk használni pl. az USB 3.0 szabvány maximális adatátviteli sebességét, illetve a TRIM működése szempontjából. Bár utóbbi még nem teljesen tisztázott, valamint a tesztek alapján inkább az USB 3.1 Gen 2 külső házaknál van erre nagyobb esély.

A játékkonzol topikja azért lett megemlítve, mert az ilyen USB-s külső háttértáraknál a megfelelő kompatibilitás és működés elsődlegesen PC és Mac, valamint desktop OS környezetben garantálható. Ellenben ettől eltérő környezetben már nem feltétlen minden esetben. Illetve igaz ez akár az előbb említett dolgokra is. Tehát ezért célszerű ilyenkor az adott készülék topikjában is rákérdezni az ezzel kapcsolatos tapasztalatokra. Ha ott jelen esetben tényleg semmi ilyesmi nincsen, akkor marad az egyéb forrásból történő információszerzés. Egyébként gyári kivitelben vannak egyes gyártók kínálatában játékkonzolokhoz (is) készített külső HDD és külső SSD meghajtók. Például a Seagate esetében kifejezetten Xbox One konzolhoz (is) tervezett és hitelesített modellek vannak. Viszont nem feltétlen kötelező ilyeneket venni, de ezeknél valószínűleg a megfelelő kompatibilitás stb. dolgok is biztosan rendben vannak.

Az EX500 és az IB-AC603-U31 külső házak tool-free kivitelűek, azaz szerszámmentes szerelést tesznek lehetővé. Előbbi egyébként Gen 1-es (USB 3.0) és az adatlapja alapján JMS578 chip van benne, mint pl. ezen külső házban. A másik már Gen 2-es és az adatlapja szerint ASM1351 chipes. Az UASP-t egyébként mindkét vezérlő támogatja, de hogy firmware szinten mi a helyzet a külső házaknál, illetve a játékkonzolos használatnál működne-e, az már más dolog.

Egyébként itt a topikban csak azokkal a külső házakkal van konkrét tapasztalat, amelyek megtalálhatók az összefoglaló táblázatában, illetve beszámoló és / vagy teszt formájában szerepelnek ott. Az általad említett 2 modell azonban nem ilyen, tehát azokkal értelemszerűen nincsen tapasztalat. Ettől függetlenül persze opciók lehetnek, de a konkrétumok csak egy esetleges megvásárlás és kipróbálás után derülnének ki. Ha esetleg más modell is megfelel, akkor az már említve volt az előző válaszban, hogy az összefoglaló mely fejezetét érdemes átnézni. De nyilván nemcsak az ott feltüntetett külső házak, hanem akár egyéb típusok is megfelelhetnek egy SSD-hez.

[ Szerkesztve ]

(#4098) Soma01 válasza King Unique (#4095) üzenetére


Soma01
veterán

Igen, nagyon hasonlít arra, csak ebben van aluminium is, igaz csak felül, de azért elég nagy felületen. Mindkettőn ott van az a kis kapcsolóféle elől a rögzítés miatt. Érdekes, hogy 6 terabájtig kezeli a vinyókat, ELVILEG. :) Erre is kétszínű ledet ír.
Ezt a chip-et lehet frissíteni és állítgatni rajta dolgokat, pl. kikapcsolási (auto sleep) időt?

Nekem tetszik, megveszem és leírom majd a tapasztalatomat.

Mi a helyzet a TRIM-mel USB 3.0-t használva? (a trimmet most nem szó szerint értem, tudom, hogy SCSI módban más a neve) Mintha azt olvastam volna, hogy UASP módban mennie kell.
Windows 7 alatt meg lehet oldani valahogy a UASP módot?

[ Szerkesztve ]

(#4099) King Unique válasza Soma01 (#4098) üzenetére


King Unique
titán

A 6 TB-ig megadott limit valóban érdekes. Jelenleg 2,5"-os méretben 5 TB a max. tárolókapacitás, illetve a 3-5 TB-os merevlemezek rendszerint 15 mm magasak. Tehát a nagyobbak eleve bele sem férnének egy ilyen névlegesen 9,5 mm magas merevlemezekre szabott külső házba. Márpedig a gyártók a saját teszteléseik alapján is szokták megadni a limiteket. De amúgy nem elképzelhetetlen, mert a JMS567 vezérlő pl. egy 3,5"-os külső házban / dokkolóban (is) simán kezelhet ekkora, vagy akár nagyobb tárolókapacitású háttértárat (példa).

A JMicron vezérlőknél a firmware frissítéséhez az egyszerűbb program használatos, viszont annál nincsen sok beállítási lehetőség. A másiknál van, amit az alábbi hozzászólás is szemléltet. Valamint azt is, hogy utóbbinál nem igazán opció a frissítés, max. esetleg a sima flash. Vagy eleve olyan firmware-t kell használni, ami alapból támogatja a különféle leállítási funkciókat. Viszont ilyen téren a JMicron vezérlőkkel kevesebb a tapasztalat és inkább az ASMedia chipekkel van jóval több. Az meg egy dolog, hogy elvileg megoldható a frissítés, illetve másoknál működött. Viszont a nem a külső ház gyártójától származó firmware-eket minden esetben nyilván csak saját felelősségre szabad próbálgatni!

A TRIM működéséről USB-n egy másik topikban nem olyan régen összegezve lettek az infók. De nincsen ez még teljesen letisztázva! A desktop Windowsok esetében natívan csak a 8.1/10 támogatja az UASP-t, a 7-es nem. Utóbbinál max. esetleg pl. az alaplap gyártója által kiadott spéci driveres / szoftveres megoldással működhet (példa).

[ Szerkesztve ]

(#4127) Soma01


Soma01
veterán

Van most nálam egy LogiLink ua0106 és amivel eddig megnéztem, azon programok szerint megy a TRIM vele. SSDlife Pro, HD Tune Pro, Hard Disk Sentinel, AS SSD Benchmark, CrystalDiskInfo. Mivel nézzem még, meg, hogy tuti legyen?

[ Szerkesztve ]

(#4130) King Unique válasza Soma01 (#4127) üzenetére


King Unique
titán

Abban egy korábbi beszámoló alapján ASM1053 chip lehet, aminél SSD-vel használva a külső házat valószínűleg nem fog működni a TRIM. Egy másik topikban (is) összegezve voltak nemrég az infók arról, hogy mely esetekben működhet: [link], [link].

Egyébként az a korábbi logout teszt alapján is látszik, hogy az említett programok USB-s csatlakozásnál nem feltétlen tükrözik a TRIM működésének valós állapotát. Ezt Windows alatt inkább a TrimCheck programmal célszerű leellenőrizni, amelynek a használatához pl. ezen hozzászólásban is vannak plusz infók.

[ Szerkesztve ]

(#4180) King Unique válasza Soma01 (#4178) üzenetére


King Unique
titán

A firmware frissítése és az alvó mód stb. állítgatása inkább az ASMedia chipes külső házaknál opció. Lehet ugyan az összefoglalóban említett oldalakon egyes JMicron chipekhez is találni firmware-t és van is a frissítéssel némi tapasztalat, de nem olyan mértékben, mint az ASMedia esetében. Az meg a másik, hogy a firmware piszkálására vonatkozóan vannak bizonyos intelmek, amelyek az összefoglalóban és pl. ebben a hozzászólásban is le vannak írva.

Egyébként az nem derült ki, hogy ezek a leállítási funkciók működnek-e, vagy sem az említett külső háznál. De amúgy egy SSD-nél nyilván nem olyan lényegesek, mint egy HDD-nél. Illetve az SSD-knél megállapítani is nehezebb ezeket, mivel nem vibrál a külső ház burkolata, mondhatni zajtalan a meghajtó stb. Ami viszont fontos egy külső SSD használatánál is, az pl. a megfelelő szoftveres leválasztás, ami a másik topikban bővebben ki volt fejtve. Illetve ott vannak még az általános dolgok is, de ezek egy része főleg inkább (csak) a HDD-knél lényeges. Továbbá a külső SSD-knél ami még említést érdemel, az pl. a TRIM működése. Ez egy korábbi tesztben szintén részletezve volt. Illetve ezzel kapcsolatban pl. ebben a hozzászólásban is vannak további információk.

[ Szerkesztve ]

(#4191) King Unique válasza joefasalasso (#4188) üzenetére


King Unique
titán

Szia!

Először azt kellene tudni, hogy pontosan milyen méretformátumú SSD-ről van szó. Majd aztán annak megfelelően külső házat választani. Ha 2,5"-os, akkor ahhoz egy ugyanilyen méretve szabott külső ház megfelelhet, de pl. egy M.2-es már nem. De egyébként van a topiknak összefoglalója és azon belül "Milyen külső házat SSD-hez?" fejezet. Ott le van írva néhány instrukció, illetve konkrét példák, hogy mások innen a fórumról milyen összeállításokat használnak.

A Thunderbolt interfészre épülő külső házak rendszerint nem éppen olcsók és a 3. generációs szabvány sebességét is max. pl. egy LaCie Bolt3 féle megoldás tudja csak kihasználni. 1 db SATA3-as SSD-hez viszont bőven elég az USB 3.1 Gen 1 / Gen 2. Utóbbiak kedvezőbb ára pedig megint nem elhanyagolható szempont.

Az általad nézett IB-234-U31a külső háznál az eszköz felőli oldalon Micro-B fizikai csatlakozó van, az USB-kábel gazda felőli vége pedig Type-A típusú [kép]. Tehát egy ilyet nem lehet közvetlenül a Mac Thunderbolt 3 (Type-C) portjához csatlakoztatni, mert ahhoz külön adapter, kábel stb. kell (példa). Vagy eleve olyan külső házat lenne célszerű venni, amelyhez mellékelnek Type-C adaptert. A RaidSonic 2,5"-os kínálatában ilyen pl. az IB-254U3+C. A másik opció pedig egy teljesen Type-C megoldásra épülő külső ház lenne, amelynél az USB-kábel gazda felőli vége is ennek megfelelő. 2,5"-os fizikális méretben az előbbi gyártó legújabb modelljei közül ilyen pl. az IB-245-C31-B. Ahogyan utóbbihoz hasonló a szintén újnak mondható Sharkoon Rapid-Case, amivel némi tapasztalat is van.

Egyébként, ha OS alá kell rendszermeghajtónak az SSD, akkor nem lenne célszerűbb betenni a gépbe? Vagy az utólagos cserét / bővítést az iMac esetében sehogyan nem lehet megoldani? Ha nem, akkor működhet akár a rendszer USB-s háttértárról történő futtatása is. Legalábbis Windows és Linux operációs rendszereknél megoldható, de valószínűleg a macOS esetében is. Aztán, hogy pl. a TRIM működni fog-e ilyen felállásnál, az már más dolog. De az összefoglalóban erre vonatkozóan is vannak információk.

[ Szerkesztve ]

(#4261) King Unique válasza tlac (#4260) üzenetére


King Unique
titán

Ez érdekes, mert ha jelen esetben az SSD és a külső házban lévő VL711 chip is SATA 6 Gbps alapra épül, valamint utóbbi támogatja az UASP adatátviteli módot, akkor a kapott értékeknek közel a dupláját kellene produkálnia. Vagyis az USB 3.0 450 MB/s körüli gyakorlati maximumát, ami egy korábbi tesztben szemléltetve van. Ellenben a jelenlegi értékek alapján olyan, mintha csak SATA2-t és / vagy BOT módot tudna a külső ház, amire jó példa egy másik teszt.

Ha már SSD van most a külső házban, akkor amúgy a TRIM működik USB 3.0-n? A linkelt tesztekben vannak infók ennek megállapításával kapcsolatban, plusz pl. ebben a hozzászólásban is.

[ Szerkesztve ]

(#4262) tlac válasza King Unique (#4261) üzenetére


tlac
nagyúr

megméretem közvetlenül sata-n is
[kép] [kép]

uas elvileg aktív
még egy kép

én még az usb kábelen gondolkozok, hogy az is lehet gyenge pont
de lehet csak ennyit tud a chip vagy nincs rendesen bekötve

trim talán van
(egyébként a trim hiánya nem okoz kondícióromlást)

[ Szerkesztve ]

(#4263) King Unique válasza tlac (#4262) üzenetére


King Unique
titán

A SATA-n mért eredményeknél egyértelműen látszik, hogy nyilván többet tud egy SATA3-as SSD annál, mint amit előzőleg USB 3.0-n produkált ebben a külső házban. De az utóbbinál sem éppen az USB 3.0 szabvány volt a szűk keresztmetszet, hanem egyéb oka lehet a kb. SATA2-es értékeknek. Olyan előfordulhat, hogy az USB 3.0 kábel gyárilag hibás, de akkor rendszerint USB 2.0-s értékeket produkál az eszköz. Szóval itt valószínűsíthetően vagy az adott hardver- és szoftverkörnyezet, vagy a külső ház, illetve a benne lévő VIA chip lehet a szűk keresztmetszet. Ha az SSD azon a gépen és OS-nél egy másik USB 3.0-s külső házban hozza a kívánt értékeket, akkor elvileg az utóbbi lehet az oka. Aminél, ha a külső ház másik környezetben tesztelve is max. csak SATA2-es értékeket produkál SSD-vel, akkor meg pláne.

Ha megfelelően lett lefuttatva a teszt, akkor a TrimCheck alapján valóban működik a TRIM. Amit egyébként külföldi teszteknél (példa) is használni szoktak, szóval elvileg mérvadó lehet az eredménye. Valamint korábban ebben a topikban is volt szó arról, hogy UASP módban elvileg működhet. A TRIM hiánya egyébként pl. az írási sebesség drasztikus csökkenését okozhatja. Valamint a HDS nem működő TRIM esetén szokott 80%-os teljesítményt mutatni.

[ Szerkesztve ]

(#4266) tlac válasza King Unique (#4265) üzenetére


tlac
nagyúr

na csak kipróbáltam a másik rackkel is (egyébként erről van szó - delock 42523 - jms567 - [link] [link])

[kép] [kép]

trimcheck

Bár a jelenlegi esetnél eleve több infó is VIA chipre utal, de a pontos típust leginkább csak szemrevételezéssel lehetne igazán biztosan megállapítani. Viszont az említve volt már egy korábbi hozzászólásban, hogy sajnos pont nem lehet leolvasni a chipről a feliratot.

újra még alaposabban megnéztem erős fény alá tartva, így hogy most már tudtam, hogy mit kellene rajta látnom, végül sikerült leolvasni, hogy tényleg vl711 van rajta

[ Szerkesztve ]

(#4267) King Unique válasza tlac (#4266) üzenetére


King Unique
titán

Tehát akkor ezek szerint ennél a külső háznál egyértelműen a VL711 vezérlő a szűk keresztmetszet és tényleg csak ennyit tud. Egy 2,5"-os HDD-hez persze ez is bőven elég, de egy SATA3-as SSD-t már nyilván korlátoz, amit a tesztek is szemléltetnek.

Az egyébként érdekes és egyben pozitívum is, hogy a JMS567 chipes Delock külső háznál elvileg működik a TRIM a tesztprogram eredménye alapján. A korábbi tesztemnél szintén egy ilyen vezérlő volt az alany, ellenben annál nem működött a program szerint. De valószínűleg pl. a firmware is számíthat ilyen téren. Az enyémnél amúgy ezen hozzászólás alapján a 00.01.01.04 verziójú firmware van.

Köszönöm még egyszer a hasznos információkat és a teszteket! :R

[ Szerkesztve ]

(#4268) tlac válasza King Unique (#4267) üzenetére


tlac
nagyúr

Egy 2,5"-os HDD-hez persze ez is bőven elég

igen, az lesz benne, egy filléres vinyóval, pont ezért vettem a legolcsóbb alu házas kínait
csak érdekességképpen próbálgattam ssd-vel

Az egyébként érdekes és egyben pozitívum is, hogy a JMS567 chipes Delock külső háznál elvileg működik a TRIM a tesztprogram eredménye alapján. A korábbi tesztemnél szintén egy ilyen vezérlő volt az alany, ellenben annál nem működött a program szerint.

ez így valóban fura
lehet a helyedben megnézném még egyszer

(#4269) King Unique válasza tlac (#4268) üzenetére


King Unique
titán

Nálam JMS567 vezérlőnél nem működő TRIM-et állapított meg a program, pedig leteszteltem nyilván többször is. Esetedben működik a program eredménye alapján, az OK. Illetve az ADATA Gen 1-es (USB 3.0 ) külső SSD meghajtóinál az alábbi teszt szerint szintén, ahol ugyancsak JMS567 vezérlőt említenek. Viszont a pontos firmware-verziók nem derültek ki, pedig valószínűleg annak a függvénye is lehet a tényleges működés.

Ettől függetlenül a TRIM működésére USB-n általában inkább az USB 3.1 Gen 2 vezérlős típusoknál szokott nagyobb esély lenni. Ezt pl. a Samsung gyári kiszerelésű külső SSD meghajtóinál a T1 és T5 tesztjei is jól szemléltetik. Illetve egy másik tesztnél a Gen 2-es ASMedia és VIA vezérlőknél szintén működött a TrimCheck eredménye alapján. Valamint pl. a JMicron JMS580 chipnek az adatlapján (5-6. old.) még szerepel is a TRIM támogatása.

[ Szerkesztve ]

(#4275) sirdond


sirdond
őstag

Helló!

Egy USB3.0-ás 2.5-es külső rack-et keresek, ami SSD-t csatlakoztatna egy laptopra, az SSD-n pedig egy linux OS lakna. Nézegettem a listát, de annyiféle van, hogy nem igazán sikerült választanom belőle, ráadásul nem tudom, hogy melyik ajánlás aktuális még.
Van olyan típus, amit már valaki hosszabb távon tesztelt, nem csak tárolóként, és megbízhatóan működik SSD-vel? Jó linux támogatása van? Tud időszakos TRIM-et kezelni?
Az nem gond,ha nem olcsó, de indokolatlanul sokat se kelljen adni érte.
Tudnátok segíteni?

Előre is köszi!

(#4278) King Unique válasza sirdond (#4275) üzenetére


King Unique
titán

Helló!

A topik összefoglalójában van "Milyen külső házat SSD-hez?" fejezet is konkrét példákkal és egyéb hasznos információkkal. Valamint nemrég szintén szóba került a külső SSD téma és a TRIM működése. A linuxos támogatásra vonatkozóan maga az USB-chip (és firmware) típusa a S.M.A.R.T. és egyéb információk kiolvasása szempontjából is fontos, ugyanis nem mindegyiknél támogatott, vagy csak részben. Ez egy korábbi blogbejegyzésben szintén részletezve volt.

A korábbi tesztemben szereplő külső ház + SSD megoldást én is főleg Linux és Windows rendszerek futtatásához használom. Annál elvileg nem működik a TRIM és emiatt egy idő után nagyon be kellene lassulnia, de eddig ezt nem különösebben tapasztaltam. Igaz ez már a használattól is függ, illetve nyilván a működő TRIM lenne az ideális állapot.

[ Szerkesztve ]

(#4281) sirdond válasza King Unique (#4278) üzenetére


sirdond
őstag

Köszi az infókat! Ennek a TRIM "hiányosságnak" annyira nem örülök, de hát ez van.
Szerintem egy Icybox lesz a befutó, ha lehet kapni raktáron, itt a környéken.

(#4283) King Unique válasza sirdond (#4281) üzenetére


King Unique
titán

Az előző válaszban többek között pont az volt a lényeg, hogy manapság akár olyan USB-s külső házat is lehet találni, amelynél működik a TRIM. Ezekre linkelve voltak példák és tesztek. Sőt, egyes gyárilag összeszerelt Gen 2-es külső SSD meghajtóknál elvileg már hivatalosan is támogatott, amit pl. EZ és EZ a cikk is említ. Az előbbinél az ASMedia ASM235CM vezérlő a StarTech egyik strapabíró külső házánál szintén támogatja a gyártó állítása alapján a TRIM-et, amit az alábbi teszt is megerősít. Ahogyan a Gen 2-es VIA chip esetében az előző válaszban már linkelt teszt ugyancsak szemlélteti a Satechi külső háznál a működő állapotot.

Aztán persze nem muszáj az előbb említett modelleket venni, pláne hogy némelyik kimondottan Type-C megoldásra épül, amihez a gazda hardveren is nyilván ilyen fizikai csatlakozó szükséges. De, ha kimondottan olyan USB-s külső ház kell, amelynél jó eséllyel, vagy akár biztosan működik a TRIM, akkor a lehetőség adott.

[ Szerkesztve ]

(#4289) sirdond válasza King Unique (#4283) üzenetére


sirdond
őstag

Igen, csak az a baj ezekkel,hogy azok közül,amelyik támogatja a TRIM-et mindegyik 3.1-es,ahogy nézegettem őket, azt pedig sajnos nem tudom kihasználni.

(#4290) sirdond


sirdond
őstag

Mi a helyzet ezzel a cuccal: USB312SAT3CB

Vagy az ehhez hasonló SATA átalakítókkal? Tudom kicsit offtopic itt, de próbált valaki hasonlót esetleg?

(Mondjuk valszeg ez is csak 3.1-es interfészen keresztül támogatja TRIM-et, sima 3.0-án gondolom nem)

[ Szerkesztve ]

(#4291) King Unique válasza sirdond (#4289) üzenetére


King Unique
titán

Ha figyelmesen elolvastad a korábbi válaszokat, akkor azoknál linkelve voltak olyan példák is, ahol Gen 1-es (USB 3.0) eszközöknél is működött a TRIM, legalábbis a TrimCheck program szerint. Sőt, az itteni topikban nemrég szintén ez volt a téma, ami ugyancsak linkelve volt. Az viszont igaz, hogy általánosan inkább a Gen 2-es típusoknál lehet erre nagyobb esély, illetve az előzőleg említett hivatalos gyártói információk is ezeknél közöltek működő állapotot.

Az egy dolog, hogy nincsenek a gépeden USB 3.1 Gen 2 portok, viszont attól még használható egy ilyen eszköz USB 3.0 portokhoz csatlakoztatva is. Ugyanis az egyes USB-szabványok eleve visszafelé kompatibilisek. Valamint egy külső SSD-nél OS futtatásakor nyilván megfelel az USB 3.0 szabvány sebessége is. Illetve ilyen téren amúgy sem igazán a szekvenciális maximumok lényegesek, hanem inkább a 4K értékek és az elérési idők.

SATA-USB adapterekkel kapcsolatos tesztek is vannak az összefoglalóban. Az általad linkelt Gen 2-es típussal nincsen itt a topikban konkrét tapasztalat, de pl. EZ a Gen 1-es modell jónak mondható. Igaz ez utóbbinál a TRIM működése nem lett tesztelve. Viszont ilyen adaptereket leginkább akkor szokás használni, ha gyakorta cserélve van a csatlakoztatott HDD / SSD meghajtó, illetve több háttértárhoz is használni kell az eszközt. Ellenkező esetben viszont célszerűbb egy külső házat venni és abba beszerelni a háttértárat, majd úgy használni.

[ Szerkesztve ]

(#4293) szpali


szpali
addikt

2,5" bővíthetőség híján, rendeltem egy ilyen külső házat a régi 850EVO SSD-hez.

A gyártó szerint ezek közül mindegyik TRIM támogatással rendelkezik.
Remélem nem lesz vele gond :U

iPhone 13 Pro/Mi13 || MBP M1 Pro 14 || Philips 55OLED805 | Denon X2400 | Wharfedale Diamond 240+220C+220+10.GX || Signum Z28NEL & Bertone Cabrio Z18XE

(#4363) King Unique válasza Roland8622 (#4362) üzenetére


King Unique
titán

Lehet a Windows 10-et USB-s háttértárra is telepíteni. Viszont ehhez eleve WTG kell, mert normál módon telepítve nem fog menni! Bővebben pl. ebben és ebben a hozzászólásban volt részletezve a téma.

Egyébként, ha fontos a gyors működés, akkor pont hogy egy külső SSD-t, illetve egy gyorsabb pendrive-ot célszerűbb használni ilyen célra. Egy 2,5"-os 5400-as külső HDD-vel nem lesz túl gyors a működés, ahogyan egy ilyen merevlemezzel pl. egy laptopban sem SATA-n. Azt pedig nem tudom hol írták, hogy egy USB 3.0/3.1 külső SSD nem hozza a kívánt sebességet, pláne az utóbbi. Az OS működése szempontjából ráadásul eleve a 4K értékek és az elérési idők a fontosabbak, amihez simán elég az USB 3.0 is. Ahogyan a szekvenciális értékeknél is csak kicsit korlátozza a SATA3-as SSD-t, ellenben az USB 3.1 Gen 2 már nyilván ott sem (bővebben). Plusz manapság már vannak olyan USB-s külső házak, illetve gyárilag összeszerelt külső SSD-k, amelyeknél még a TRIM is működik (példák).

[ Szerkesztve ]

(#4367) King Unique válasza Roland8622 (#4365) üzenetére


King Unique
titán

Az adatátviteli sebesség USB 3.0-n attól is függ, hogy az USB-chip milyen SATA-szabványra épül, illetve BOT / UASP adatátviteli módot támogat-e. Ilyen szempontból max. akkor korlátozza jelentősen egy SATA3-as SSD sebességét, ha csak SATA2-t tud, illetve BOT módot támogat (példa). De még ekkor is csak a szekvenciális értékekről beszélünk, ellenben az OS alapvető működése ez is esetben is gyors lesz, ahogyan pl. egy csak SATA2-es portokkal szerelt gépben is SSD-vel. Viszont ez az ORICO külső ház, illetve a benne lévő JMS578 chip eleve SATA3-as és az UASP-t is támogatja. Ez esetben az USB 3.0 szabvány által biztosított max. 450 MB/s pedig már egyáltalán nincsen messze egy ilyen SSD SATA-n mért max. 5xx MB/s értékéhez képest.

Ha fontos az említett használatnál a Windows gyors működése, akkor a HDD-nél az SSD nyilván jobb választás az USB-s külső házba. Maga az SSD a téma topikjában ajánlott típus, tehát az alapján OK. USB-s oldalról meg normál esetben nem lesz gond, bár korábban előfordult olyan eset, ahol firmware-t kellett frissíteni a külső háznál. Aztán a külső SSD-knél még a TRIM működése lehet lényeges USB-n. Az nem derült ki, hogy az ORICO külső ház ezt ténylegesen támogatja-e, de nemrég két USB 3.0-s vezérlőnél is elvileg működő állapotot adott a TrimCheck program eredménye. Viszont az egyes USB 3.1 Gen 2 vezérlős típusoknál szokott ez inkább működni, sőt némelyiknél még a gyártó is megerősíti, amelyre az előző válaszban említve voltak példák. Egyébként a TRIM működésének hiánya sem feltétlen akkora probléma USB-n, illetve ez függ a felhasználástól és annak intenzitásától is. Valamint az SSD-nél lévő Garbage Collection és akár egyéb fedélzeti algoritmusok valamelyest kompenzálhatják a hiányát. De azért USB-s használatnál is nyilván az az ideális, amikor rendesen működik a TRIM.

[ Szerkesztve ]

(#4395) TXT


TXT
őstag

Samsung 860Pro es/vagy 850Pro 512GB SSD-hez szeretnek 2,5” kulso, TRIM-et tamogato hazat, rack-et venni, amivel a leheto legnagyobb sebesseg erheto el, hogy adatokat tudjak rajta tarolni es mozgatni PC es Macbook (2015) kozott. Milyen rack-ek lennenek erre alkalmasak? :U
Elore is koszonom a segito hozzaszolasokat! :R

[ Szerkesztve ]

(#4396) King Unique válasza TXT (#4395) üzenetére


King Unique
titán

Ha egy SATA3-as SSD adatátviteli sebességének maximális kihasználása a cél USB-n, akkor ehhez USB 3.1 Gen 2-es külső ház, illetve ilyen port kell a gépen. Ugyan a maga 450 MB/s maximumával az USB 3.0 sincs nagyon lemaradva, de a Gen 2-vel nagyobb értékek érhetők el SATA3 alapon, amit az alábbi teszt is szemléltet. Ahogyan többek között egy korábbi hozzászólásban is volt szó erről.

Egy 2,5"-os méretformátumú SSD-hez lényegében megfelelhet a legtöbb 2,5"-os USB 3.X külső ház, viszont ha a TRIM működése is feltétel USB-n, akkor már szűkül a kínálat. De vannak akár ilyen külső házak is, amelyekről pl. ebben, illetve ezekben a korábbi hozzászólásokban volt szó. Az USB 3.1 Gen 2-es típusoknál amúgy inkább lehet esély a TRIM biztos működésére, tehát ilyen szempontból elsődlegesen azokat érdemes preferálni. Egyébként külső meghajtóként történő használatnál a TRIM működésének hiánya sem feltétlen akkora gond minden esetben, de az ideális nyilván az, ha USB-n is megfelelően működik.

Egyébként elnézve jelenleg az 512 GB-os 850 Pro és 860 Pro modellek árait, annyiból már egy 500 GB-os Samsung Portable SSD T5 is kijönne. Annál a TRIM biztosan működik, USB 3.1 Gen 2-es, valamint az adatátviteli sebessége is OK az alábbi teszt alapján. Ha még csak tervben van ez előbbi (belső) SSD-k megvétele, akkor ez az utóbbi megoldás is megfontolandó. OK, hogy ezek a Pro sorozatok elég strapabírók, de ugyanakkor USB-s használatnál egy ilyen gyári kiszerelésű külső SSD-nek is megvannak a maga előnyei.

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.