Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:49:35

LOGOUT.hu

Külső 2,5'' mobil rack-ek topikja
Kérdezés előtt, kérjük olvasd el az alábbi összefoglalót!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#5107) King Unique válasza gerii (#5106) üzenetére


King Unique
titán

Lásd egy másik esetnél leírtakat, azokat lehetne ellenőrizni, kipróbálni. Illetve az evidens, hogy az USB 3.X adatátviteli sebességhez mind az eszköz (külső ház) és annak USB-kábele, mind a hardver (gép, alaplap) és azon lévő USB-port, mind az OS (Windows?) felől kell a megfelelő támogatás. Ha a felsoroltak közül bármelyik is hibádzik, akkor nem fog összejönni, akkor pl. csak USB 2.0-s szintű lesz. Az adatátviteli sebességről a linkelt példához hasonlóan meg egy CDM tesztet kellene betenni, nem szimplán csak a fájlkezelős másolást nézni, amit eleve több tényező befolyásolhat. Amúgy SSD-vel a 90 MB/s írás is karcsú, annak szekvenciálisan jóval többet kellene tudnia USB 3.X csatlakozásnál nemhogy UASP, de még BOT módban is (példa).
+ Ha már SSD, akkor USB-n az UNMAP (TRIM) működését is lehetne tesztelni. A termékről az információk szemléltetéséhez meg lehetőleg a gyártó weboldalát kellene linkelni az ilyen-olyan webáruházak helyenként esetlegesen hiányos, pontatlan termékleírásai helyett.

[ Szerkesztve ]

(#5134) King Unique válasza mgTerminator (#5132) üzenetére


King Unique
titán

Például az előzőleg linkelt SMR cikkben le van írva, hogy a sávok átlapolása miatt az ilyen merevlemezeknél csökkenhet az írási sebesség. Bár a WD10SPZX esetében támogatott az SSD-knél is használatos TRIM funkció ennek (részleges) kompenzálására, ami működéséhez USB-n UASP adatátviteli mód és azt támogató külső ház + OS szükséges.
A RAID-re, pl. a NAS-okban lévő RAID tömbökre vonatkozóan meg az előzőleg linkelt cikkben és topikban van fejtegetve, hogy milyen gondok lehetnek SMR HDD használatánál, illetve hogy lehetőleg PMR - PMR, vagy esetleg SMR - SMR felállást javasolt használni, nem pedig keverni a kettőt és adott esetben amiatt ütközni problémába.

Azt, ami eddig le volt írva. :)
Az eredeti gépen mindenképpen kipróbálnám másik operációs rendszerrel is a külső házat, + ha van rá lehetőség, akkor másik gépen is, így lehetne megtalálni a probléma forrását, adott esetben kizárni egyik/másik tényezőt, stb.

[ Szerkesztve ]

(#5225) mike6


mike6
csendes tag

Sziasztok!

Hátha érdekes másnak is: az ASM1153E chipset támogatja a TRIM-et, a megfelelő FW hozzá:
140509_A1_82_40 vagy 141126_A1_EE_82 .
Én a másodikat tettem fel tegnap (HDD van a rack-ben). Ebben nincs sleep mode és állítólag működik az UASP + TRIM is a teszt alapján: <link>.
A leválasztásnál szépen lekapcsolja a HDD-t, a LED egve marad.

(#5226) King Unique válasza mike6 (#5225) üzenetére


King Unique
titán

Az általad használt külső ház pontos típusa nem derült ki, de amúgy reális lehet a megfelelő firmware-rel ASM1153 / ASM1153E chipes külső házaknál is az UNMAP (TRIM) támogatása. pl. az itt a topikban is többször említett biztosan UNMAP (TRIM) képes AXAGON EE25-XA6 modell is ASM1153(E) vezérlős.
Ha esetleg van/lesz kéznél SSD, akkor a HDD helyett azt beletéve a külső házba lehetne ténylegesen letesztelni az UNMAP (TRIM) működését USB-n. Ahol Windowsok esetén Windows 8.1, 10 szükséges, mivel azoknál támogatott natívan az UASP, ami feltétele az UNMAP (TRIM) működésének.

Köszönjük az információt! :R

(#5232) Sonja


Sonja
veterán

Melyik külső rack-et ajánljátok SSD-hez? :F Olyan kellene aminél esetleg tud jól hűlni as SSD, illetve normálisan működik az UASP és a TRIM! Mindig a gépre lenne kötve, mert aktívan használnám (játékra). :K

[ Szerkesztve ]

Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!

(#5234) King Unique válasza Sonja (#5232) üzenetére


King Unique
titán

Nem írtad milyen pontosan típusú SSD-hez kell, de egy másik topikban olvasottak alapján 2,5"-os SATA. Ha biztosan UASP és UNMAP (TRIM) képes 2,5"-os külső ház kell SATA SSD-hez, akkor lásd egy másik válaszban leírtakat, ahol az UNMAP (TRIM) tényleges, OS szinten is biztosított működéséhez pl. egyes Linuxoknál külön beállításra lehet szükség (példa).

(#5237) King Unique válasza Sonja (#5235) üzenetére


King Unique
titán

A linkelt válaszban az EE25-F6B modell is szerepel, a gyártó weboldalán is fel van tüntetve a TRIM (UNMAP) támogatása, vagyis értelemszerűen igen, jó lenne.
Az esetleges Linux specifikus beállításokat meg értelemszerűen inkább azon téma megfelelő topikjában kellene megkérdezni, szükséges-e még a linkelt korábbi válaszban lévő módszer az Arch-alapú Manjaro mellett xy másik rendszer (pl. Ubuntu), másik verziójú kernel esetén is, stb.

(#5239) King Unique válasza Sonja (#5238) üzenetére


King Unique
titán

Az már ugye le volt írva világosan, hogy az említett AXAGON külső házaknál firmware szinten támogatott és ténylegesen, gyakorlatilag is működik USB-n az UNMAP (TRIM), az adott. Gyakorlati tapasztalat pedig van itt a topikban többek között az EE25-F6B modellel is, ilyet is már vettek többen.

(#5244) Sonja


Sonja
veterán

Megvettem az Axagon EE25-XA6 külső házat + egy Samsung 860 EVO 500GB-os SSD-t. Linux alatt 460/420 MB/s az olvasás/írás (és jól működik a TRIM!), szóval részemről nagyon ajánlott ez az USB3-as Axagon ház SSD-hez (is)! :K Köszi King Unique! :R

[ Szerkesztve ]

Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!

(#5263) King Unique válasza smallmer (#5262) üzenetére


King Unique
titán

Ez attól is függ, hogy pontosan milyen külső ház kell, lásd mások korábbi példáit: [link], [link]. Ahol esetedben nem derült ki, hogy HDD vagy SSD lesz-e beletéve a külső házba, ha HDD akkor az milyen magas (7/9,5/15 mm) és milyen fizikai csatlakozós (IDE/SATA), ha esetleg SSD akkor az milyen formátumú (2,5"/M.2 SATA | M.2 PCIe NVMe) és mindenképpen kell-e TRIM (UNMAP) támogatás hozzá a külső ház felől, műanyag vagy fém külső ház kell-e, elég-e az USB 3.0 vagy esetleg USB 3.1 Gen 2 vezérlős legyen, megfelel-e a standard Micro-B vagy inkább Type-C fizikai csatlakozós legyen, egyéb speciális igény van-e pl. az ezen hozzászólásban említett jellemzők meglétére, működésére vonatkozóan, stb.
Ha általános ajánlás kell pl. 2,5"-os SATA HDD/SSD meghajtóhoz való külső házra, akkor ott van a topik téma összefoglalója, abban lévő információs táblázat árakkal, valamint beszámolók, tesztek, stb. + SSD-khez a "Milyen külső házat SSD-hez?" fejezetben is vannak konkrét példák.

[ Szerkesztve ]

(#5264) Véreshurka


Véreshurka
senior tag

Sziasztok!
Külső házat keresnék samsung 970 evo plus-hoz. A linux kezdőknek topikban már érdeklődtem, bár ott már egy konkrét termékkel kapcsolatban amit ma hozott meg a posta: [link] . Eddig nem volt gondom ugreen termékeivel linux alatt, de most ahogy látom belefuthattam, mert nem tudom kezelni a diszket, legalábbis nem tudom biztonságosan törölni: [link] . Kaptam odaát egy tippet ami esetleg megfelelhetne: [link] és érdeklődnék, hogy van-e esetleg más oylan termék amit számításba lehet-e vennem.

Ami fontos lenne az a TRIM támogatás mindenképpen, és pl. nem tudom, hogy létezik-e olyan ház amit ha bedugok egy linux-os gépbe akkor tudom alkalmazni rá az nvme parancsokat.

Előre is köszönöm!

El Psy Kongroo

(#5265) King Unique válasza Véreshurka (#5264) üzenetére


King Unique
titán

Itt a gond valószínűleg a natív SATA / M.2 PCIe vs. USB csatlakozás lehet, ahol bár USB-n az általános meghajtókezelés + akár pl. UNMAP (TRIM), valamint Linux alatt dd és társai módszerek működése oké szokott lenni, ellenben nem feltétlen működnek az egyes speciális utasítások, lásd pl. a standard ATA / NVMe Secure Erase, amit általánosan az előbbi csatlakozási formáknál javasolt elvégezni. A másik topikban említetted, hogy Linuxon a linkelt módszert szoktad használni Secure Erase-hez, de az gondolom a PC-be téve helyi/belső csatlakozásnál volt, nem külső meghajtóként USB-n. Illetve ha berakod a PC-be az NVMe SSD-t és ott helyi/belső csatlakozásnál működik amit akarsz, ellenben USB-n nem, akkor az USB-s csatlakozás lehet a gond, ennyi. Meg ez esetben akkor hiába veszel másik USB-s külső házat, jó eséllyel annál sem fog működni.

TRIM, illetve USB-n UNMAP parancs SATA SSD-knél van, ellenben NVMe SSD-knél beépített a Dataset Management deallocate parancsa formájában, amiről nem olyan régen volt szó az egyik SSD topikban, meg hogy ilyen alapon USB-s csatlakozásnál is működnie kell.

Egyébként ennél az Ugreen külső háznál NVMe SSD használata esetén működik a SMART? Csak mert a SATA-alapú megoldásokkal ellentétben nem mindegyik szokta támogatni (példa), bár ez a gazda (PC) felől szoftverkörnyezet illetve programverzió, az eszköz (külső ház) felől pedig USB-chip és firmware függvénye is lehet.

[ Szerkesztve ]

(#5269) smallmer


smallmer
őstag

Sziasztok!
2,5-ös SSD-hez keresek külső házat. Szeretném ha lenne TRIM támogatás.
A ház anyaga mindegy, mert nagyon ritkán fogom használni, emellett a csatlakozók abból a szempontból fontosak, hogy a lehető leggyorsabban tudjak másolni.

Köszönöm szépen!

(#5271) King Unique válasza DrGonzo22 (#5268) üzenetére


King Unique
titán

Egy SATA3-as (6 Gb/s) SSD max. az USB 3.1 Gen 2 (10 Gb/s) szabvány adta adatátviteli sebességből tud profitálni, az USB 3.2 Gen 2x2 (20 Gb/s) totál felesleges oda, azt M.2 PCIe NVMe SSD-k tudják kihasználni. Na meg az USB 3.1 Gen 2 is PCIe NVMe helyett SATA3 alapon nem sokkal gyorsabb annál, mint amit USB 3.0-n tud egy SATA3-as SSD. + Például USB 3.1 Gen 2 Type-C külső házat is akkor érdemes venni, ha van a gazda hardveren (pl. PC, Mac) is legalább olyan port, vagy akár USB 3.2 Gen 2x2 / USB4, vagy Thunderbolt 3 / 4, ellenkező esetben, illetve csak USB 3.0 portoknál viszont nyilván felesleges.

Tehát ha SSD-hez kell külső ház, akkor lásd egyrészt a topik téma összefoglalójának "Milyen külső házat SSD-hez?" fejezetét. Másrészt imént a másik válasz végén linkelt modelleket, ha nem elég az USB 3.0 és mindenképpen USB 3.1 Gen 2 Type-C külső ház kell. Ha elég az USB 3.0 és szempont USB-n az SCSI UNMAP (ATA TRIM) biztos működése is, akkor pedig az AXAGON külső házai és adapterei, illetve pl. az EE25-XA6, EE25-F6B, ADSA-1S6 modellek lehetnek jó választás.

[ Szerkesztve ]

(#5288) King Unique válasza CreshiX (#5285) üzenetére


King Unique
titán

A Travelstar Z5K500 merevlemez 7 mm magas és SATA csatolófelületű, amihez nyilván jó az ORICO 2518S3 külső ház, a linkelt blogbejegyzésben is egy 7 mm magas, SATA-s WD merevlemezzel volt tesztelve. Viszont ezt a külső házat már egyre kevésbé kapni a hazai boltokban, alig akad rá találat, de ha be tudod szerezni, akkor oké és nyilván jó választás.

Ha SSD-hez kellene USB-s külső ház, akkor lásd a téma összefoglaló "Milyen külső házat SSD-hez?" fejezeténél leírtakat, az ott linkelt konkrét példákat, stb. Ahol el kellene dönteni, hogy most 2,5" SATA, vagy M.2 SATA SSD-hez kell-e külső ház, legyen-e UNMAP (TRIM) támogatás vagy sem és annak megfelelően választani. Az említett ORICO 2518S3 külső ház meg értelemszerűen csak 2,5" SATA SSD-ket kezel, de abba a leírtak alapján amúgy is a HDD lenne téve és használva, vagyis az SSD-nek elvileg külön külső ház kellene.
Egyébként filmnézéshez (olvasás) nyilván kissé overkill egy külső SSD és annak adatátviteli sebessége, oda akár egy pendrive is elég, meg pláne ha a tévén / médialejátszón is csak USB 2.0 portok vannak. Illetve max. PC-n, USB 3.X csatlakozásnál és a filmek másolásánál (írás) lehetne profitálni a külső SSD jóval nagyobb adatátviteli sebességéből. De végül is használni lehet akár külső SSD-t is ilyen célra, meg ha már megvan a belső SSD és az USB-s használathoz csak egy külső ház kellene. + Mivel a külső SSD-k energiaigénye általában valamivel kisebb szokott lenni mint a 2,5" külső HDD-knek, ezért akár 0,5 A-es USB 2.0 porton is működhetnak stabilan és nem feltétlen gond, ha nincsen a tévén / médialejátszón "HDD 5V 1A" jelölésű USB-port.

[ Szerkesztve ]

(#5290) King Unique válasza villifog (#5287) üzenetére


King Unique
titán

Esetedben amúgy mind a 3 db 2518S3 modell JMS578 chipes, mint a linkelt blogbejegyzésben?
Aztán ha már SATA-alapú USB 3.X külső SSD-k, akkor ha pl. UASP-t támogató Windowst futtató PC-n vannak használva, akkor ott a TRIM, illetve USB-n pontosabban az UNMAP parancs működik, letesztelted?

Előre is köszönöm!

[ Szerkesztve ]

(#5292) villifog válasza King Unique (#5290) üzenetére


villifog
tag

Elsőnek egyet, azután még kettőt rendeltem, szerintem ebből csak JMS-578 van tudomásom szerint. Nem vagyok egy tesztelő típus. Win7 prof és Win7 ultimate rendszeren használom. Nem használok Win 10-et.
A HDS egy régebbi verzióját használom HDS 5.30 PRO, nekem jó.
Amennyiben olyan gépen használom, ahol fel van rakva az USB-3-as driver, akkor mind a teljesítmény mind a kondíció 100/100. Amennyiben csak USB-2-es porton van használva akkor a teljesítmény 80, a kondíció 100%, tehát USB-2-es porton ki is írja, hogy az SSD trim funkciója támogatott, de inaktív.

[ Szerkesztve ]

(#5293) King Unique válasza villifog (#5292) üzenetére


King Unique
titán

Elvileg igen, JMS578 chipes a 2518S3 sorozat, de a gyártók ugye időnként módosíthatják az összetevőket, szerelhetik a külső házat akár másfajta vezérlővel is, azért kérdeztem csak, de mindegy.

Nem is feltétlen kell itt hosszasan tesztelni, illetve a TrimCheck teszt amúgy is hamar megvan. Viszont ha UASP-t natívan nem támogató legacy OS-t használsz mint amilyen a Windows 7 (ami ugye lakossági vonalon már EOL), akkor annál valóban felesleges tesztelni, mivel az UNMAP működésének feltétele az UASP, amely utóbbihoz ugye újabb, modernebb Windows szükséges. Az meg hogy a HDS (aminél 5.70 az aktuális verzió, alapesetben azt, illetve a legújabbat javasolt használni) a külső SSD-nél 100%-os teljesítményt és működő TRIM-et ír, USB-n nem feltétlen mérvadó, amit egy korábbi teszt is jól szemléltet.

Azért köszönöm!

(#5294) villifog válasza King Unique (#5293) üzenetére


villifog
tag

Tudom, hogy javasolt lenne újabb Win-t használni, de nekem jó a Win 7. Tulajdonképpen a külső-házat is még olcsóbban vettem a mostani árnál. Szerintem egy 120-240 GB-os SSD is nagyon olcsó. Ha TV-hez lenne használva, szerintem ott sem működne a trim. Szerintem egy MLC-s vagy egy TLC-s SSD-nél sem kell nagyon aggódni a tapasztalatok alapján. Most már nem kerül 40 ezer Ft-ba egy 240GB-os SSD, mint annak idején pl:Intel 520-as SSD, tehát bőven megfizethető árban vannak a kisebb sata SSD-k. Te montad, hogy egy pendrive is bőven megfelelő lenne, de én inkább akkor is sata SSD-t és külső-ház kombót választanék.

(#5296) King Unique válasza villifog (#5294) üzenetére


King Unique
titán

Az UNMAP (TRIM) megfelelő működése alapesetben az SSD adatátviteli, illetve írási sebessége miatt lényeges, annak hiánya miatt ugyanis előbb-utóbb drasztikusan belassulhat, meg ha nem elég hatékony az SSD-nél a beépített Garbage Collection. Az meg ugye evidens, hogy nyilván nem feltétlen egy tévénél, az azon futó buta OS-nél reális a működése, hanem normális hardver- és szoftverkörnyezetben, lásd PC, Mac & desktop OS. Meg profitálni egy külső SSD adatátviteli sebességéből is nyilván az utóbbi környezetben lehet, nem is egy tévénél, amin gyakran csak USB 2.0 portok szoktak lenni, mint már említve volt. A külső SSD, olyat összerakni meg igen, egyre olcsóbb manapság és ha igazán komoly + gyors flash-alapú USB-s meghajtó kell, akkor nyilván jobb választás, mint egy hagyományos pendrive.

(#5297) jel1


jel1
aktív tag

Üdv! Szerintem nem jó topicban járok, de nem találtam a témához közelebbit. Kérlek irányítsatok át a jó helyre!

SATA 2242 M.2-es SSD-hez keresek nála nem nagyobb USB tokot. Pendrive-ként használnám. TRIM, UASP nem árt, ha van... ali, ebay jöhet akár, ha valakinek van ajánlott linkje egy termékhez. Olcsón akarom megúszni. Inkább olcsó legyen, mint jó :D csak tudjam használni

Próbáltam nézni ali-t, de nem igazán látnak el infóval.

Köszönöm a segítséget az útbaigazításhoz, termékkiválasztáshoz!

(#5298) King Unique válasza jel1 (#5297) üzenetére


King Unique
titán

De, jó topikban jársz, lásd a téma összefoglalóban a "Milyen külső házat SSD-hez?" fejezetet, ahol M.2 SATA SSD-hez való USB 3.X külső házra is van példa. Ha olyan kell, aminél adott az UNMAP (TRIM) biztos támogatása, akkor meg pl. az AXAGON EEM2-U3 lehet jó választás.

Az eBay, AliExpress és társaik online piacterek kínálata, mások milyet vettek, mi ott most a best buy stb. felől meg értelemszerűen azok topikjaiban, illetve az eBay-es kütyük kis pénzért topikban javasolt érdeklődni, annak a témája.

(#5306) King Unique válasza Tsebacsi (#5305) üzenetére


King Unique
titán

Azt nem írtad, hogy milyen fizikai méretű és milyen típusú M.2 SSD-hez kell külső ház, azaz pl. 2230 / 2242 / 2260 / 2280 / 22110, valamint M.2 SATA vagy M.2 PCIe NVMe. Ahogyan azt sem, hogy ha pl. M.2 SATA, akkor annál kívánalom-e az UNMAP (TRIM) biztos támogatása és annak megfelelő külső ház kell-e (példa). Továbbá hogy milyen USB-szabványra épülő (USB 3.0 / 3.1 Gen 2 / 3.2 Gen 2x2), valamint az eszköz (külső ház) és a gazda (PC) felől milyen fizikai interfészes (pl. Micro-B - Type-A, Type-C - Type-A, Type-C - Type-C) legyen.
Egyébként meg lásd a téma összefoglaló "Milyen külső házat SSD-hez?" pontjánál leírtakat, az ott linkelt külső házakat, gyártókat, stb.

[ Szerkesztve ]

(#5312) Tsebacsi válasza Tsebacsi (#5305) üzenetére


Tsebacsi
nagyúr

Sziasztok!

Szóval ez egy Foresee M.2 SATA III 512GB S41CF512G SSD
Szerintem 2280-as (8cm hosszú)

NAND Flash - 3D TLC
Read/Write Up to 540MB/s / 480MB/s
IOPS Read/Write Up to 52K / 57K
Mean time between failures(Hour)1500000
S.M.A.R.T. Supported
TRIM Supported
Power failure protection Not Supported

PC-hez és laptophoz is használnám, előny a minél kompaktabb használhatóság.

Akkor a példaként felhozott Axagon EEM2-U3 USB3.0 - SATA M.2 BOX jó lehet hozzá?

Köszönöm szépen előre is! :R

Minél Több Embert Ismerek, Annál Jobban Szeretem A Cicáimat!

(#5314) King Unique válasza Tsebacsi (#5312) üzenetére


King Unique
titán

Tehát M.2 SATA SSD, amihez értelemszerűen jó az említett AXAGON EEM2-U3 külső ház, meg annál ugye az UNMAP (TRIM) is biztosan támogatott.

Ha van a PC-den legalább USB 3.1 Gen 2 (10 Gb/s) port, meg Type-C fizikai csatlakozós külső ház kell, akkor pedig pl. a nemrég említett LC-Power LC-M2-C-MULTI / egyéb külső ház is opció lehet. Bár sokat nem nyerni vele sebesség terén, mivel SATA3 alapon nem lesz sokkal gyorsabb USB 3.1 Gen 2 porton sem mint USB 3.0-n. Ha M.2 PCIe NVMe SSD-ről lenne szó, azzal lehetne inkább kihasználni a szabvány adta adatátviteli sebességet (példa).

[ Szerkesztve ]

(#5326) Klara_ válasza King Unique (#5313) üzenetére


Klara_
őstag


Igazad volt, 300MB/s korul ir a G3 Elitebookon (IB-1817M-C31 + SA2000M8/500G ), viszont igy is koroket ver a HDD-re. HDS latja, trim, stb., mukodik. Melegszik benne az SSD, kb. 60GB iras utan 50fok, igy nem uszom meg a hovezetot es a fem lapot is bele tenni. Sok ertelmet nem latom az SSD matricajara ezeket raaplikalni, de ha igy talaltak ki, akkor biztos oka volt. Ha kerdes van, igyekszem megvalaszolni. A Sharkoon rack kapott egy 2.5" SSD-t, ott is kivancsi leszek mennyire fog melegedni a drive. Az meg nincs ossze rakva.

[ Szerkesztve ]

(#5331) King Unique válasza Klara_ (#5326) üzenetére


King Unique
titán

Mondjuk egy ilyen USB 3.1 Gen 2 (10 Gb/s) külső háznak NVMe SSD-vel USB 3.1 Gen 1 = USB 3.0 (5 Gb/s) porton kb. olyan értékeket kellene tudni UASP módban, mint amit nemrég linkeltem. Vagyis a max. 300 MB/s kissé gyenge érték, de mindegy. Viszont a lassú HDD-nél nyilván jobb, az igaz.

Arról egyébként korábban volt szó egy másik topikban is, hogy USB-n az UNMAP (TRIM) parancs a SATA-alapú külső SSD-knél van csak, NVMe típusoknál a beépített Dataset Management deallocate parancs a megfelelője. Ahol bár az ICY BOX IB-1817M-C31 külső háznál a gyártó nem említi külön a támogatását, de elvileg működnie kell, mivel ugye NVMe SSD-nél inbox. + Ha már TRIM illetve UNMAP, akkor a Sharkoon Rapid-Case külső háznál lehet érdekesebb talán a működése, ott lehetne letesztelni.

A Kingston A2000 M.2 PCIe NVMe SSD-nél az adatlapon 0 - 70 °C közötti működési hőmérséklet van megadva, vagyis a külső házban aktív írásterhelésnél az 50 °C sem annyira vészes, a 33 °C pedig pláne jó érték.

(#5332) Klara_ válasza King Unique (#5331) üzenetére


Klara_
őstag

Sharkoon most nincs keznel, ott mukodik a trim, aktiv volt a HDS-ben. Megnezem ha szeretned.
TC alatt masolt a fent leirt ertekekkel, lemertem neked CDM 8.0.1el, itt vannak szep szamok, de nem latom ertelmet amikor a gyakorlatban ezt nem hozza. A homerseklettel nagyon elegedett vagyok. A dataset management command - nincs tamogatva a HDS szerint, ez inkabb zavar. Bar lehet megint csak nincs joban a JMicron vezerlovel. Leriportom es kiderul.

(#5334) King Unique válasza Klara_ (#5332) üzenetére


King Unique
titán

Az már egy korábbi tesztnél is szemléltetve lett, hogy USB-s csatlakozásnál nem feltétlen reális mindig, amit a HDS a TRIM (UNMAP) támogatására ír, pont ezért javasolt ténylegesen is letesztelni. ;)

A szintetikus sebességteszt az, ami megmutathatja, hogy valójában mennyi tud, tudna pl. USB 3.X porton az adott külső SSD, elsődlegesen azt kell nézni, ahol a max. 450-460 MB/s már nyilván oké USB 3.0 alapon. A gyakorlati fájlmásolás viszont megint más, azt illetve annak értékét eleve több tényező befolyásolhatja, SSD-knél a DRAM cache megléte és mérete is lényeges (példa), valamint egy fájlkezelős fájlmásolásnál eleve a forrás- és a célmeghajtó sebességétől is függ a fájlmásolás sebessége, míg egy szintetikus tesztnél célirányosan magát a célmeghajtót, annak adatátviteli sebességét teszteljük.

[ Szerkesztve ]

(#5337) Klara_ válasza King Unique (#5334) üzenetére


Klara_
őstag

A linkelt mert ertekeknel errol - SanDisk SD8SN8U-256G-1006 masolt.
Ok, koszi. Trim check szerint OK. Ugy gondolom jo vetel volt. TV-m is szereti. Osszel selejtezzuk a laptopokat. Annyit meg megmondanal HP Elitebook 830 /840 szeriabol mi az ami ki is tudja hajtani, vagy milyen parametert keressek a leirasban ami erre utal. Ha lenne meg kerdes vele kapcsolatban amit meg tudok nezni, akkor varom. :R

[ Szerkesztve ]

(#5390) King Unique válasza kisZ2 (#5389) üzenetére


King Unique
titán

Tehát egy tool-free külső ház ez az Orico 2588US3, ami amolyan egynek elmegy, meg ha a működésével nincsen gond, stabilan rögzül (nem lötyög) és nem melegedik benne túlságosan a HDD/SSD használat közben, stb. Ahol ha már SSD, akkor USB-n az UNMAP (TRIM) működése lehet érdekes, amit Windowson az alábbi hozzászólásban részletezett módon javasolt tesztelni. A CDM teszt szerint az adatátviteli sebesség hozza USB 3.0-n a papírformát, mármint egy kellően gyors SSD-vel UASP módban elérhető az USB 3.0 szabvány maximuma. A fájlkezelős fájlmásolás sebessége meg ugye függhet a forrás- és célmeghajtó adatátviteli sebességétől, valamint ha nincsen magánál a külső házban lévő SSD-nél kellően nagy méretű DRAM cache, akkor belassulhat a másolásnál és nem hozza a szekvenciális maximumokat (példa). + Mivel Windowson USB-s meghajtóknál a kikapcsolt írási gyorsítótárazás az alapértelmezett, az is lassíthat valamelyest a fájlmásolás sebességén (főleg inkább kisebb méretű fájloknál).

Köszönjük a beszámolót! :R

[ Szerkesztve ]

(#5392) King Unique válasza A Mágus (#5391) üzenetére


King Unique
titán

Az Axagon EEM2-U3 ugye M.2 SATA SSD-khez való külső ház, tehát M.2 PCIe NVMe SSD-khez nem jó, de ha eleve az előbbi használata a cél, akkor ahhoz pont passzol. Adatátviteli sebesség terén értelemszerűen annyit tud UASP módban egy ilyen USB 3.0-s külső ház, mint amennyi a szabvány maximuma (példa), amivel javarészt már kihasználható egy SATA3-as SSD adatátviteli sebességé, de a szekvenciális maximumokhoz értelemszerűen legalább USB 3.1 Gen 2-es külső ház + olyan port kell a PC-n (példa). Viszont a tényleges adatátviteli sebesség függhet magától az SSD-től és az adott hardver- és szoftverkörnyezettől is, ahol pl. az alábbi tesztben lévő M.2 SATA - USB 3.X külső SSD-k sem feltétlen maxolták ki teljesen a szabvány adta adatátviteli sebességet.

Az Axagon EEM2-U3 külső háznál szerepel a gyártó weboldalán hogy "SSD-ből történő bootolás támogatása a külső házban." (SSD-ről akart lenni gondolom), azaz értelemszerűen lehet rá Windowst, Linuxot stb. telepíteni és a külső SSD-ről futtatni. Ahol a rendszer gyorsasága nem a szekvenciális olvasási és írási sebesség, hanem elsődlegesen a random (4K) olvasási és írási sebesség + az elérési idők függvénye, ahol ilyen alapon egy USB 3.0-s külső SSD is megfelelhet a célra és nem feltétlen szükséges extra gyors külső SSD M.2 PCIe NVMe - USB 3.2 Gen 2x2 / USB4 Gen 3x2 / Thunderbolt 3 / 4 alapon (példák). + Az EEM2-U3 külső ház esetében a TRIM, illetve USB-n az UNMAP is biztosan támogatott, vagyis idővel nem fog drasztikusan belassulni a külső SSD, annak írási sebessége.

[ Szerkesztve ]

(#5414) King Unique válasza Piloss (#5413) üzenetére


King Unique
titán

Nemrég pont ugyanilyen külső házról készült itt beszámoló, ahol az arra adott válaszban az UNMAP (TRIM) működése volt kérdés ha már SSD-vel van használva, ami a mostaninál szintén aktuális.

Köszönjük a beszámolót! :R

(#5415) Piloss válasza King Unique (#5414) üzenetére


Piloss
senior tag

Igen, részben a jelzett hsz miatt is csináltam a beszámolót

TRIM is működik a kép alapján

We exploited "We spread hate. We raised hate. We thought hate to be our savior. We put all our problems we created on the "Island of Devils". As a result that devil was born, to return the hate we gave it"

(#5416) King Unique válasza Piloss (#5415) üzenetére


King Unique
titán

Ha a leírtak szerint lett tesztelve és a mellékelt screenshoton lévő kimenetet adta a TrimCheck program, akkor igen, valóban működik ennél a külső háznál USB-n az UNMAP (TRIM), ami nyilván előnyös SSD használatánál.

Köszönjük az újabb információt!

(#5418) Zlin50 válasza King Unique (#5416) üzenetére


Zlin50
senior tag

A másik lehetőség az, hogy ha a HDS azt jelzi , hogy a TRIM támogatva és engedélyezve, akkor működik. Alaplapra kötve a külső eszközöket jobban működik mint mikor vezérlőkártyára van csatlakoztatva.

Nem tudom ez a megfelelő fórum a következő kérdésemhez, de majd meglátjuk. Működik vajon ez [link] az eszköz külső rackben a megfelelő tápellátásokat csatlakoztatva, mind az NVMe laphoz mind a bele illeszthető vezérlőkártyához, vagy csak alaplapra csatlakoztatva várható hogy külső racket a lapra csatlakoztatott vezérlőkártyán keresztül elérhető legyen a meghajtó?

[ Szerkesztve ]

"HA-SIA, HA-SIB, HA-SIC ... AEROTRIGA forever"

(#5419) King Unique válasza Zlin50 (#5418) üzenetére


King Unique
titán

Nem, nem minden esetben jelent USB-s meghajtóknál a HDS jelzése ténylegesen működő TRIM illetve UNMAP állapotot - lásd egy korábbi tesztnél - , nem véletlenül volt javasolva a tesztelés más módon, az utóbbi az igazán biztos. ;)

Nem világos egy ilyennek mégis mi köze van a külső házakhoz / adapterekhez, amikor eleve belső adapter, meg nyilván nem egy ilyet teszünk pl. USB-n csatlakozó M.2 formátumú külső házba amiben már eleve van gyárilag ahhoz való foglalat, PCB (példa). + Ez a topik eleve 2,5" és M.2 méretformátumú, valamint USB, Thunderbolt stb. interfészes külső házakkal és adapterekkel foglalkozik, a PC-be építhető belső adapterek értelemszerűen nem ennek a topiknak a témája, utóbbival kapcsolatban a jelen esetnél tessék pl. vagy a Flash SSD, vagy a megfelelő alaplapos topikban érdeklődni.

[ Szerkesztve ]

(#5420) Zlin50 válasza King Unique (#5419) üzenetére


Zlin50
senior tag

Az eszköz elvileg illeszkedik külső M2 NVMe rackbe is....

Az is érdekes , hogy egy adott ugyanazon USB 3.1 vezérlőkártya használata mellett egyidejűleg rákötött külső NVMe rack egyikére a HDS jelzi hogy van trim , a másikra azt hogy nincs.

[ Szerkesztve ]

"HA-SIA, HA-SIB, HA-SIC ... AEROTRIGA forever"

(#5422) King Unique válasza Zlin50 (#5420) üzenetére


King Unique
titán

Nem világos mégis hogyan illeszkedve pl. egy USB-s M.2 külső házba ez, amikor láthatóan ránézésre bele sem férne, az előbbi képen lévő külső háznál is jóval vékonyabb / alacsonyabb a belső PCB, amire még maga az SSD is rájön, + arra legalább rá van integrálva az USB fizikai interfész is, ellenben az előbbi adapterre nincsen és nem véletlenül, mivel eleve nem olyan célra való... + Az előzőleg már le lett írva világosan, hogy ez eleve PC-be való belső M.2 - PCIe adapter, vagyis semmi köze a jelen topik témájához, ahhoz M.2 alapon pl. az USB-s adapterek és külső házak kapcsolódnak.

Attól, hogy a linkelt teszt nem mai, meg világosan szemlélteti mi a helyzet USB-n a TRIM működése kapcsán és az manapság is érvényes. Ahol a mostani témánál nem az a fő kérdés, hogy USB-n működik-e - világosan le lett írva már akkor is a bejegyzés végén példákkal szemléltetve hogy bizonyos esetekben működhet - , hanem hogy a HDS és társai diagnosztikai programok nem minden esetben jelenítik meg helyesen külső SSD-knél a TRIM működését - lásd a tesztben HDS vs. TrimCheck - , nem véletlenül használják külföldi teszteknél (pl. ennél és ennél) is a már linkelt módszert. ;) Továbbá egyébként maga a TRIM megnevezés is pontatlan, mivel az ATA parancs ami belső SSD-knél értendő, ellenben USB-s csatlakozásnál az SCSI UNMAP a megfelelője 2,5" és M.2 formátumú SATA külső SSD-knél, M.2 PCIe NVMe SSD-k esetén pedig eleve bele van építve az alap működési mechanizmusba a Dataset Management deallocate parancs formájában, az utóbbinál pont ezért elvileg echte működnie kellene belső és külső meghajtóknál egyaránt. Szóval ennyit a TRIM működése kapcsán külső SSD-knél az alapesetben inkább belső SSD-hez való diagnosztikai szoftverekről, sőt pl. az egyes belső SSD-k gyári diagnosztikai szoftverei van hogy nem is támogatják a meghajtót USB-s külső házban használva. :))

[ Szerkesztve ]

(#5424) kutga


kutga
nagyúr

Hölgyek/Urak!

Vásároltam egy EE25-XA6 házikót és tettem bele egy 120 gigás Samsung EVO 850 SSD-t, amit a külső házban le is formáztam. A leírása alapján ez a házikó TRIM képes, a HD Sentinel, és a topikban ajánlott Trimcheck szerint viszont nem működik ezzel az SSD-vel, valamit rosszul csináltam?

Let the Zone take me if I am.

(#5425) King Unique válasza kutga (#5424) üzenetére


King Unique
titán

Nem írtad, hogy milyen Windowszal használod. USB-n az UNMAP (TRIM) működésének feltétele az UASP támogatása és működése, ami Windowsoknál natívan Windows 8-tól támogatott, azaz ha pl. Windows 7-tel használod a külső házat illetve külső SSD-t, akkor nem meglepő ha az utóbbinál nem működik.

(#5427) King Unique válasza kutga (#5426) üzenetére


King Unique
titán

A Windows 10 az oké, de akkor azt kellene megnézni az eszközkezelőben, hogy az adott PC-nél UASP módban csatlakozik és működik-e a külső ház, mert ha nem (támogatnia kell a külső háznak, az OS-nek és a PC-ben lévő USB-vezérlőnek is), akkor nem meglepő ha nem működik - már ha valóban megfelelően lett letesztelve - az UNMAP (TRIM).

(#5429) King Unique válasza kutga (#5428) üzenetére


King Unique
titán

Akkor adott a magyarázat miért nem működik az UNMAP (TRIM), ahol ez esetben az adott régi PC, abban az USB 2.0 vezérlő és portok lehet a gyenge láncszem, az utóbbi nem támogatja az UASP-t, hacsak esetleg nincsen valami egyéb korlátozás munkahelyi környezet lévén. Ha az otthoni PC modernebb és USB 3.X portok vannak rajta, akkor annál viszont már működnie kellene az UASP és UNMAP (TRIM) funkcióknak, meg ha ugye adott a külső ház és az OS felőli támogatás is.

(#5431) King Unique válasza kutga (#5430) üzenetére


King Unique
titán

Miért, ott USB 3.X portok vannak a PC-n és a gyári USB-kábellel olyan porthoz csatlakoztatva UASP módban működik az eszköz, megfelelően lett tesztelve az UNMAP (TRIM) működése a TrimCheck programmal?

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.