Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1501) Dißnäëß


Dißnäëß
veterán

Hát Neked is félig elmentek otthonról, nagyonkirály :D :D :D :C :C :C
Beteg jószág :D

Fasza lehet :K
(Mi az a kistopping ott jobblent a fetválógatós képen?)

Ez most mit tud 8 Ohm-ra, monoblokkonként ?

[ Szerkesztve ]

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#1502) ozzy711 válasza Dißnäëß (#1501) üzenetére


ozzy711
Topikgazda

A D30 pro dac van a képen.
A hűtés olyan hatékony, hogy akár 1,5 Amperes nyugalmi áramot is elbír, kipróbáltam. :D
Azért elég lesz a kisebb 1,3 A körüli is.
A teljesítmény kb. 60-70 watt 8 ohmon, 100 watt körüli 4 ohmon.

Beszereztem egy lézeres hőmérőt, így konkrét hőmérsékleti adatokat tudok prezentálni, így biztonságos a működés.
Egy A osztályú végfoknál az egyik legfontosabb eszköz a hőmérő, most már ezt is tudom. :D
Eddig a legnagyobb hőmérséklet ( szoba 27 fok volt ) 60 fok volt a fetek közvetlen környezetében, de a borda az csak 54-55 fokos volt, ami szerintem elfogadható.
Kicsit csökkentve a nyugalmi áramot ez is csökkenhet, de úgyis légkondis lesz a szoba, úgyhogy ez nem olyan fontos.

Oldalsó nézet:

Szándékosan hagytam egy kis helyet a bordák között, hogy jobban szellőzzenek.

[ Szerkesztve ]

(#1503) Dißnäëß válasza ozzy711 (#1502) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Hát ez megadurvi. És ha a függőlegesen vágott lamellákon keresztirányban ugyanolyan sűrűséggel átsuhintanál párszor egy flex-el, még tovább növelnéd a felületet :))

;)

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#1504) ozzy711 válasza Dißnäëß (#1503) üzenetére


ozzy711
Topikgazda

Jó ötlet, de a gyári megoldást inkább nem bolygatom. :D

(#1505) Dißnäëß válasza ozzy711 (#1504) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Persze, csak hülyültem. Eloxálni kéne. :)

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#1506) ozzy711 válasza Dißnäëß (#1505) üzenetére


ozzy711
Topikgazda

A feketék eloxáltak, csak a rögzítő elemek "natúrak", az meg jó lesz úgy. :DDD
Nekem a hang az elsődleges, legtöbbször úgy is sötétben hallgatom.

(#1507) Dißnäëß válasza ozzy711 (#1506) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Ja átmész rajta flex-el, lesz nem eloxált felületed, arra írtam.. :D

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#1508) ozzy711 válasza Dißnäëß (#1507) üzenetére


ozzy711
Topikgazda

Ja, értem! :D

Közben besült a szuper 4000 wattig jó lágyindítóm. Ilyet ne vegyen senki! :(( [link]
A képen látható NTC20D-20 nevű alkatrész felrobbant. Nem is tudom hirtelen, hogy mi is az. A 230 voltos bementél van párhuzamosan kötve a bemeneti feszültséggel.
Talán valami hőmérséklet érzékelő? Hogy tud ez tönkre menni?

[ Szerkesztve ]

(#1509) Dißnäëß válasza ozzy711 (#1508) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Ez egy áram korlátozására használt termisztor.
(Thermal resistor, azaz hômérsékletre érzékeny ellenállás = thermistor).

NTC típus, negative temperature coefficient. (Van PTC is).

[link]

Le is írja, mi történt Nálad is. Egy túlméretezettre kicseréled és jó vagy.

[ Szerkesztve ]

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#1510) Dißnäëß


Dißnäëß
veterán

Közben megjöttek az utolsó elôtti alkatrészek az erôlködômhöz. Hah. Vééégre..

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#1511) ozzy711 válasza Dißnäëß (#1509) üzenetére


ozzy711
Topikgazda

Köszi, kipróbálom!
A képhez: Hová kell borda a csöviben?

[ Szerkesztve ]

(#1512) Dißnäëß válasza ozzy711 (#1511) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Kétoldalra, stabiknak + Graetz-nek. Túlméreteztem kicsit, melegszik a trafó is (a középső), a ház alu, elviszi a bordáig, jobban disszipál.

Szétcsesztem a forrasztópákám, de amint vettem egy újat :D , jövő héten fűtésteszt zárt tető mellett végre.

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#1513) ozzy711 válasza Dißnäëß (#1512) üzenetére


ozzy711
Topikgazda

Ekkora borda az egyenirányítóknak ( bár nálam is van ekkora csak a gratezeknek, de az egy hardcore megoldás :U )? Ez jó pár wattot el tud disszipálni. Biztosan elég lesz!

(#1514) Dißnäëß válasza ozzy711 (#1513) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Jah, már úgy voltam vele, 1 is elég, de az optikai szimmetria, seggére nem fért, ergo akkor bal 1, jobb 1, jóvanazúgy.

Mondjuk jó nehezek és az erősítő önmagában sem könnyű. 3 trafó, 2 borda, félek. (Komolyan).

Néznem kell valami durva erős tappancsokat neki + középen is alátalpazom az alsó panelt. Bár bírja, nem akarnék egyszer arra kelni, hogy megvetemedett :D (3cm húzott alu, masszív az egész, de ez a 3 trafó nem kispálya).

Az egészet mikor megemelném, hogy polcra tegyem, a derekam felordít, hogy "hééééé". Nagyon durva, soha nem hittem volna.

[ Szerkesztve ]

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#1515) ozzy711 válasza Dißnäëß (#1514) üzenetére


ozzy711
Topikgazda

Nem tudom hányan olvassák a topikot, mindenesetre megosztok egy felfedezést azokkal akiket érdekel.
A linkelt eredeti projektben ( amit nagy vonalakban másoltam ) úgy emlékszem 0,7 voltra tudta beállítani a kimeneti dc-t a mester, viszont Pass annak idején írta, hogy 100 mv alá érdemes menni, a minél jobb hangminőség érdekében.
Nos a Q2 fet ellenállásainak kisebb módosításával az egyik oldalon 20 mv-ot, a másikon pedig ennyit sikerült beállítanom, ( eddig 2-3 volt! körüli érték stabilizálódott a nyáklapon szereplő értékekkel, amit nem bírtam lejjebb vinni ;] ) ami tényleg meghallatszik a hangminőségen. Ez a szimmetrikus kimenet mindkét oldalán!
Dc:

Elképesztő részletességgel nagy volumennel árad a zene!
Nem olcsó a projekt, de biztos vagyok benne, hogy jóval drágább gyári készülékkel is partiban van ( bár korlátozottak a lehetőségeim milliós elektronikákkal összehasonlítani! :U
Készítettem egy gyors mérést, a 300 Hz-től 20.000 Hz-es tartományban 0,5 % alatt van végig a teljes rendszerem torzítása 1 méterről mérve, ami szerintem kiváló.
Majd elvégzem a teljes sávban is, csak már késő volt, nem akartam borzolni a kedélyeket az alsóbb regiszterekkel.

(#1516) Dißnäëß válasza ozzy711 (#1515) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Hát ez nagyon jó. Mivel állítod a DC-t, milyen trimpotival ? (Nálam 20 fordulatú precíziós van, ott triviális, hogy előbb-utóbb 0.0-ra kihozom, nem kerül semmibe. Itt úgy látom, nagy dolog, hogy ez összejött).

[ Szerkesztve ]

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#1517) ozzy711 válasza Dißnäëß (#1516) üzenetére


ozzy711
Topikgazda

Helitrimmer van nálam is, nem az volt a gond, mivel minimum állásban is 2-3 volt dc jelent meg a kimeneten. A trimmer potival párhuzamosan bekötött ellenállás volt a kulcs, azt kellett csökkenti kb. 150 ohm-ra és lám minden a helyére került.
Igen nagy dolog, mivel szimmetrikus a kimenet és csak egy poti van a dc állításhoz, ( nem klasszikus hidalt erősítő, önálló 4 db. mono erősítő egységgel ) tehát ha nem klappol minden, valamelyik kimenet elcsúszik ( mint a másik végfokban, de ott is gyakorlatilag 0 volt a dc, mivel az a 20 mv a gyakorlatban semmi) vagy megreked 2-3 akár 4 volton is.

(#1518) Dißnäëß válasza ozzy711 (#1517) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Aaaa értem.

Nálam a DC hajszálpontosan középállásban kell, hogy 0 legyen, ergo ha ettől eltér, eltekerem kicsit balra vagy jobbra és voilá. Nálad akkor értem már, hogy tette rendbe az ellenállás csere.

Ellenőrizni meg úgy félévente ajánlják, de van, akinél a kimeneti csövek mind az 1000 óráját kiszolgálja a legelső (már bejáratott) DC beállítás.

Kérdeztem a DIY Audio-sokat a DC servo-val kapcsolatban, csak bonyolítaná a sztorit, marad így, acongyák, nem kell piszkálni. A csöveket meg ajánlásaik mentén már elő is kondicionáltam, ergo "bejáratott" állapotban kerülnek be.

Nálad mi teendő van még ? Kész a projekt, lényegében ?

[ Szerkesztve ]

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#1519) ozzy711 válasza Dißnäëß (#1518) üzenetére


ozzy711
Topikgazda

Lényegében kész, egy tető kell még, ami már megvan, csak méretre kell vágni.
Egy dc blockert teszek még a toroidok elé, mert random felbúgnak ( na nem hangosan, de közelről hallom ).
Egyébként kicseréltem az egyenirányítókat, az most 90%-ban elhalkult, csak kb. 10 cm-ről hallok minimális diódazajt ( hjjja kérem a nagy áramfelvétel ).
Jelenleg egy diódahíddal megy a blocker, de nem oké, mert pl. a hajszárító is begerjeszti a trafót.
Kinéztem egy 6 diódás kapcsolást, már be is szereztem a diódákat, délután összerakom, meglátom mi lesz.

(#1520) Dißnäëß válasza ozzy711 (#1519) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Diódákra tették kondikat ? Piciket.

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#1521) ozzy711 válasza Dißnäëß (#1520) üzenetére


ozzy711
Topikgazda

A diódahídra kipróbáltam, nem változott semmi. Az új diódákra nem, azt is olvastam, hogy nem létkérdés. Viszont a toroidok szekundereire és az egyenáramhoz a pufferekkel párhuzamosan igen. Ez elég szokott lenni. Nem igazán van hely a diódáknál, ezért a zárlatveszély miatt inkább kihagytam.
Néztem sok megvalósítást, nem volt jellemző egyébként a dióda-kondi.

(#1522) Dißnäëß válasza ozzy711 (#1521) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Na akkor kiv leszek a 6-diódás kapcs-ra.
Hmm.

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#1523) gordonfreemN válasza Dißnäëß (#1494) üzenetére


gordonfreemN
addikt

Mágnes fogja a lábait?

¯\_(ツ)_/¯ ▁ ▂ ▃ ▅ ▆ ▇ Üdv, Andris.

(#1524) Dißnäëß válasza gordonfreemN (#1523) üzenetére


Dißnäëß
veterán

A kondik lábaira érted ? (Snap-in típusúak).

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#1525) gordonfreemN válasza Dißnäëß (#1524) üzenetére


gordonfreemN
addikt

Igen, azokra. Tegyél rá egy kisebbet, érezni fogod ha van benne vas.

¯\_(ツ)_/¯ ▁ ▂ ▃ ▅ ▆ ▇ Üdv, Andris.

(#1526) Dißnäëß válasza gordonfreemN (#1525) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Jaaaaa úhbazz, az oltások elvitték az agyam vagy mi ? :D

Megnézem.

Ha van, szedjem ki belôle ? :D

[ Szerkesztve ]

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#1527) gordonfreemN válasza Dißnäëß (#1526) üzenetére


gordonfreemN
addikt

:DDD érdemes ;]

Nem feltétlen kell túlragozni (mondjuk én teszem, de az az én bajom), de azért érdemes elgondolni, hogy milyen hatása lesz a hirtelen áramváltozásokra, épp amiért a kondit bepakoljuk.

Másod sorban, elna, pana, siemens/epcos , nichicon, nippon stb kondiknál még nem tapasztaltam, ellenben ami kínából érkezik, félvezető, kondi bármi, annál mindnél.
Most ide értve azt is ami hestore, hq, vagy angliai kis zsugcég, mind kínából szerzik be a cuccot (alin, ebay-en vagy ha jó a kommunikáció, akár közvetlenül).
Nem vicc, tapasztalat. Ellenben Farnell, mouser, TME rendben vannak, csak hivatalos partnerekkel boltolnak.
Itthon én a RET elektronikát néztem, vannak náluk is furcsaságok, de alapvetően rendben vannak. :R

¯\_(ツ)_/¯ ▁ ▂ ▃ ▅ ▆ ▇ Üdv, Andris.

(#1528) Dißnäëß válasza gordonfreemN (#1527) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Hát, ezek még beférnek, energiasűrűségük a legnagyobb, Pana csak 85˚C-os volt ilyen kapacitás és feszültség ligában, úgyhogy ezek már beépülnek ígyis-úgyis. Aztán majd megmondja a fül, kaka-e vagy sem.

Apropó, tudtad ? Amit nem Kínában gyártanak, az ma már hamis :K :))

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#1529) Dißnäëß válasza Dißnäëß (#1528) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Nnna, hát egy hangszórómágneshez érintgetve őket van mindnél pici vonzás, de ez él amúgy a csőfoglalatokra is, meg egy rahedli mindenre, most jól megnéztem, mit vonz és mit nem.

A diódahíd töksemleges rá.

Jóezígy. Majd visítok, ha füstöl, vagy csúnyán zenél. :D

Megtanultam a hifiben lentebb adni a maximalizmusból, mert megmérgezi a játékot.

Ja, a piros WIMA film is szerelmes a mágnesbe. :D

[ Szerkesztve ]

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#1530) gordonfreemN válasza Dißnäëß (#1528) üzenetére


gordonfreemN
addikt

Nem mondja meg, mert nem tudod majd, milyen lenne más típussal ;]

Egyébként, persze, ismerem a viccet, de azért annyira mégsem vicces (csak bizonyos nézőpontból).
Kínában gyártat mindenki ez tény. Mondjuk az AMD-nek is van ott gyára (na persze csak tokozzák a DIE-t). Vagy bármelyik félvezetőgyártó, aki tranzisztorokat gyárt. Tele is az ebay, ali félvezetőkkel.

Gondolod, hogy pl. az onsemi (fairchild) úgy döntött: "nyissunk az online piac felé számla nélküli verzióban is az ebay-en ali-n"? Neeem :) de akkor mégis honnan származnak ezek az alkatrészek?
Rég gondolkodom már ezen. Éjszakai műszak, leesett termék, vagy kiesik FT-n? Vagy zugműhelyben készülnek mint új de másolat? Vagy csak átcímkéznek? Ezekre én nagyon kíváncsi lennék. Elnézést de elkanyarodtam kicsit...

¯\_(ツ)_/¯ ▁ ▂ ▃ ▅ ▆ ▇ Üdv, Andris.

(#1531) Dißnäëß válasza gordonfreemN (#1530) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Olvastam sok hamis termékről, hamis IC-kről, stb. Kínában ilyen is van sajnos. De gondolni vélem azt, hogy ami egy normálisabb boltba bejön, vagy bekerül egy hifi gyártóhoz, annak ellenőrzik tisztaságát úgymond.

Ilyesmire gondolsz ?

Vagy arra, hogy mikor elmentem egy asztaloshoz spéci igényeimmel, a főnök annyit mondott: beszéljem meg xy-al, munkaidőben semmi, meg nem vállalják, de a srácok szoktak a hivatalos munkaidőben melókat vállalni (egyebet), a gépeket használhatják...

Írta már valaki itt, hogy kint is megy ez, ahol megtehetik: többet gyártanak ugyanabból, amiből meg van határozva pontosan, mennyit is kell, és az így legyártott többlettel lesz ami lesz :U

És ez nem csak félvezetőkben, de még pólóknál, ruhánál is: megy a póló gyártás, a végén rákerül a Nike logó, Adidas logó, mikor mi, majd amikor elérték az előírt mennyiséget, a logó már nem megy rá, vagy más megy rá - ennyi. És ráhúznak még pár órát a gyártósoron, csendesen megegyezve egy borítékkal a gyár vezetőjével. Jól jár mindenki, vezető is, melós is.

Nyák gyártásban is olvastam hasonlókat, erősítők kapcsán.

Kellett volna gyűjteni ezeket egy csokorba.. :(((

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#1532) ozzy711 válasza Dißnäëß (#1531) üzenetére


ozzy711
Topikgazda

Ide is leírom: Lecseréltük a 40+ éves ablakokat többek között a zeneszobában is.
Elképesztő mikrodinamika javulás történt, mellyel együtt a térhatás is, mélységben is javult, csak kapkodom a fejem az új "hangzásvilág" miatt.
Gyakorlatilag nincs igazából rossz felvétel, amire azt mondom, hogy ezt gyorsan átugrom, mert megfájdul a fejem, fülem tőle.
Egy sima Abba vagy Tolcsvay László album is akkora dinamikával szól, hogy csak nézek.
Allan Taylor-ról vagy Sara K-ról már nem is beszélek, ott nincs kérdés.

Hogy "on" is legyen, az erősítő projekt a finisben van, minden fillér ráfordítás megérte.
A dc blocker megoldotta a hullámszerű trafó-búgást, amivel a hang is javult.
A hőfokokat stabilizáltam a környezeti hőmérséklet + 20 fokon, ami "A" osztályban szerintem kiváló. 50 fok fölé nem megy a borda hőmérséklet, a kezem simán rajta tudom tartani. Mondjuk kb. 1000 wattos a disszipációja a bordáknak oldalanként. ;]

(#1533) Dißnäëß válasza ozzy711 (#1532) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Te jószagú.. két hajszárító megy II-es fokozaton, amikor zenét hallgatsz ? :))

Milyen/melyik DC blocker lett végül, amit használsz ? (Érdekelne, hátha kellhet, egyelőre nincs jelenségem, de sose lehet tudni). :R

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#1534) ozzy711 válasza Dißnäëß (#1533) üzenetére


ozzy711
Topikgazda

Ne gondold, nem olyan meleg az, 60+ fokos volt, mielőtt átépítettem volna, na az igen forrófejű volt, gyakorlatilag 1-2 másodperc után el kellett engednem, mert égési sérülést kockáztattam. :)
A projekteben ( az Eric- által publikált ) 30 fok körül tudta a hőmérséklet emelkedést állandósítani ( bár kissé nagyobb tápfesszel ment - 19 voltot szekunderekkel, az enyém csak 16 voltos, bár a nyugalmi áram kb. egyforma 1,2 amper körüli ), amihez képest nagyon jó lett.
Pass is kb. 50-55 fokosra taksálja az erősítői üzemi hőmérsékletét, de azok pl. az Aleph 3- csak 30 watt körüli teljesítményűek míg az enyém kb. 80 wattos.

Dc blocker: A hat diódás változatot építettem meg. [link]
Kis naívként azt gondoltam elég lesz 2*4700 uf ( ami ugye azonos polaritás összekötésével feleződik az áramkörben a sorba kötés miatt ), de tévedtem.
Az olvastam, hogy a nagyobb toroidok néhány mv. dc miatt is felbúghatnak, amit tapasztaltam is!
Először azt hittem, hogy kidobhatom a blockert vagy nem az miatt búg, de végül is megnöveltem a puffereket 10000 uf-al ( ami még mindig kisebb mint az ajánlás ) és láss csodát, teljesen elhalkult az elektris-es trafó ( mindkettő ).
Szóval nem gondoltam volna, hogy a puffereknek ekkora szerepe van. :N

[ Szerkesztve ]

(#1535) Dißnäëß válasza ozzy711 (#1534) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Nem a hő miatt, azt látom, hogy mennyi, hisz írtad előtte, csak így elképedtem, de hát újra és újra szokni kell, hogy ez milyen egy brutál projekt :D

Örülök, hogy tűnnek el a nyűgjeid :K

Nálam a kis fejes csöviben van most egy kis búgás, 150VA-es elektris gyantával kiöntött fémházas toroid, a full-full alulgerjesztett stb. típus. Viszont nem hiszem, hogy DC, a pufferkondik 15-éves noname-ek (Daewoo), behasználtam őket építéskor.. szerintem lassan cserélem őket és lehet még növelem is a kapacitást, diódáknak belefér. Földet már összevissza pakolgattam + eleve csillagpontos, stb.. de már túl vagyok vele mindenen, semmi, ugyanaz. Trafó izoláció szintén rendben, kábelek hogy hol mennek és hogyan, szintén ... Tápszűrés nincs, pufferkondik után megyek egyből a csövekre, ez az anódfesz, szóval meglátom, a kondicsere hoz-e valamit a konyhára. Nagyon bízom benne, hogy fog. Ha nem, akkor befogok egy stabit, ami átfog úgy 30+ V körül, megemelem a potenciálját 280V-ra (ez lesz a lebegő "földje" és a 300V-os DC-t bestabizom vele, meglátjuk. (Amúgyis 280V kell "hivatalosan" az áramkörnek, most 300-on megy, simaliba ez is, de legalább stabizhatom nyugodtan). A gondom inkább az, hogy nem férek helyileg, úgyhogy átépítés jön másik (és egyúttal szebb) házikóba.

A nagy csövi nem halad, az fontosabb lenne, mert 4 cső kivételével megvan minden és csak össze kéne forrasztani. A pákámat kidobtam, néznem kell egy újat... kicsit most megakadtam, de jó lenne április végére befejezni a szoba csövest, aztán beröffenteni, fűtéssel járatni, majd DC servo-t nullázni, bias-t beállítani és tesztelgetni. Meg a két bordát felfúrni az oldalára, meg valami pasztát lőni az oldala és a bordák közé (ajánlásod van esetleg ? Arctic MX4 nagytubusos kiszerelésben??) :D

[ Szerkesztve ]

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#1536) Dißnäëß válasza Dißnäëß (#1535) üzenetére


Dißnäëß
veterán

-servo
+offset
:W

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#1537) ozzy711 válasza Dißnäëß (#1535) üzenetére


ozzy711
Topikgazda

Nem a hő miatt, azt látom, hogy mennyi, hisz írtad előtte, csak így elképedtem, de hát újra és újra szokni kell, hogy ez milyen egy brutál projekt :D

Ja, hogy a fogyasztás miatt írtad, ez a projekt nem a spórolásról, inkább a minél nagyobb kompromisszum-mentességről szól. :)

ajánlásod van esetleg ?

Sima szilikon pasztát használok, főleg, hogy jó sok kellett belőle. Nem hiszem, hogy nagy különbség lenne a drágábbakhoz képest.

A dc problémát kimondottan akkor lehet feltételezni, ha hullámszerűen kezd "morogni" a trafó. Ha folyamatosan búg az nem hiszem, hogy dc hiba.

(#1538) Dißnäëß válasza ozzy711 (#1537) üzenetére


Dißnäëß
veterán

A dc problémát kimondottan akkor lehet feltételezni, ha hullámszerűen kezd "morogni" a trafó. Ha folyamatosan búg az nem hiszem, hogy dc hiba.

Ah, értem. Nem, nekem folyamatos és az áramkörből jön, a trafóm amúgy kívülről nem búg, még ha a fülem rátapasztom, akkor sem. Halál csend. (Te amúgy morgásról elektromosan beszélsz, vagy ez a jelenség kifele is hallatszik?)

Konzultáltam egy elektrós ismerősömmel.
Következőket írta:

A 4 db kondenzátor egyetlen 47000uF-os bipoláris kondival egyenértékű, csak poláris elkókból összerakva.
A hálózati jel magas frekvenciás komponensei számára nem jelentenek akadályt, de még az 50 Hz számára sem.
Ha viszont egyenáramú komponens is keveredik be az input jelbe, az csak a diódákon tud átjutni. Vegyük a pozitív félhullámot a bemeneten. Ekkor a D1,D3,D5 diódasoron folyik az áram a kimenet felé, összességében 3 nyitófeszültségnyit (azaz kb. 3 V-ot) ejtve.

Negatív félhullámú bemenő feszültség esetén persze éppen ellenkező polaritással a D2,D4,D6 diódasoron megy át. Ez tulajdonképpen egy küszöböt jelent a DC komponens előtt, ami ennél kisebb, annak esélye sincs átjutni. A DC komponens azért ártalmas, mert a vasmag hiszterézis (B-H) görbéjén eltolja a vasmag munkapontját úgy, hogy hamarabb telítésbe megy, és ez okozza a búgást. A telített vasmagban az indukció megy telítésbe, azaz hiába nő a primer tekercs árama, az indukció nem növekszik, így nem tud rendesen feszültséget indukálni a szekunder tekercsben.

A kapcsolást elnézve a diódákat értem, az AC komponens pozitív oldala a felső diódasoron megy át, negatív oldala az alsó diódasoron. A diódák nyitófeszei összeadódnak, ez lesz a küszöb lényegében az inputon érkező DC komponens számára, amin nem jut az át.

Kérdés, hogy minek a kondi ? Erre azt a választ kaptam, hogy ez AC szempontból söntöli a diódákat, DC-t pedig nem enged át (lényegében egy elsőfokú felüláteresztő szűrő, ami DC-nek blokk, AC-ban pedig ahogy a freki nő, úgy enged át többet, 50Hz már simán átmegy rajtuk gond nélkül).

A kérdésem csak annyi volt, hogy tök jó, mi itt DC blokkolót "építünk", minek a diódás trükk akkor, ha elég lenne a kondi ezt blokkolni ? :)

(A két db. egymásnak fordított polaritással tett sima elkó lényegében bipolár elko-t eredményez, tehát amit ott látunk a rajzon, az végeredményben 1 darab 47000uF-os bipolár elkó).

Erre még várom a választ.

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#1539) ozzy711 válasza Dißnäëß (#1538) üzenetére


ozzy711
Topikgazda

Igen lényegében fele értékü bipolár elkónak felel meg.
Dióda nélkül nem tudnád hová kötni a kondikat.

A brummogás kizárólag mechanikus volt, a hangszóróból semmi zaj nem hallatszik.

(#1540) gordonfreemN válasza ozzy711 (#1539) üzenetére


gordonfreemN
addikt

A diódák nyitófesz alatti dinamikus ellenálláshoz képest a kondi Xc-je viszonylag kicsi, a kondi fog vezetni amíg nem nyit ki a dióda/ák. Ezután a diódák veszik át a szerepet.
Felteszem ennek oka, hogy kondenzátoron nem szokás teljesítményt átvinni, mert egész egyszerűen nem arra van.
Így amikor a diódák zárva vannak, akkor is van átvitel, nem fog torzulni a jelalak. Vagyis jobban már nem, mint amilyen egyébként.
Persze ezt csak én így értelmezem, aztán lehet nincs igazam.

Ja igen, a telítéshez: Toroidoknál ez kényesebb téma, mert teljesen zárt a mágneskör, nincsenek nagyon kilépő mágneses erővonalak ezért a gerjesztés számításakor lehet neki adni a kakaót, épp ez a lényege, nagyobb hatásfokkal lehet kihasználni egységnyi vasat, mint a többi esetben.
Ennek a kihegyezésnek lesz az a hátránya, hogy pici DC felmágnesezés is kibillenti a hiszterézisből és telítésbe megy.
Egy EI mag esetén a lemezek közti légrés korlátozza valamelyest ezt, dehát azokat nem is szokták csak 1T körülire gerjeszteni, még a toroidokat 1,5-1,8T.
Elméletileg én úgy tudom, hogy a nagyobb teljesítményű toroidok erre kevésbé érzékenyek, mint a kisebbek.

Különben épp ezért a rossz de hasznos válaszviselkedés miatt szeretik jobban az EI magokat amatőr építő csoportok.

Én is építettem be ilyet, nálunk a mosógép durrogott bele a levesbe, azóta viszont csend van.
Toroid tud még morogni akkor is, ha túl van gerjesztve a kevés primer menetszámmal (régi 220-as toroidok a mai 240-es hálózaton)

[ Szerkesztve ]

¯\_(ツ)_/¯ ▁ ▂ ▃ ▅ ▆ ▇ Üdv, Andris.

(#1541) gordonfreemN válasza ozzy711 (#1539) üzenetére


gordonfreemN
addikt

Valamikor még írtam erről egy másik fórumban is.
Amit hozzá kell tenni az előzőekhez, hogy teljesen érthető legyen:

A diódák nyitófesz alatti dinamikus ellenálláshoz képest a kondi Xc-je viszonylag kicsi, a kondi fog vezetni amíg nem nyit ki a dióda/ák. Ezután a diódák veszik át a szerepet. De addig nem a diódák vezetnek, amíg a kondin folyó áram az Xc-n nem hoz létre akkora feszesést, hogy a dióda nyítófeszültségét elérje. :R

¯\_(ツ)_/¯ ▁ ▂ ▃ ▅ ▆ ▇ Üdv, Andris.

(#1542) ozzy711 válasza gordonfreemN (#1541) üzenetére


ozzy711
Topikgazda

Ha jól értelmezem a szöveget, a hivatkozás szerint 1000 uF. felett a kondi értékének nincs jelentősége.
Na ez nagy tévedés! A tapasztalatom az, hogy min. 10.000 uF-os kondik kellenek ( szembe fordítva bipoláris kondiként csak 5000 uF az értéke ugye).
A hivatkozott kapcsoláson szereplő 2*47.000 uF sem a földtől elrugaszkodott érték.

Ami nagyon érdekes, hogy a hálózati dc-t gyakorlatilag ki sem tudtam mutatni multiméterrel, mégis az miatt morgott a trafó, mert már kb. 2 hete semmi hangja nincs a két 1 kw-os toroidnak.
Ami érdekes lehet, hogy a diódákon van némi feszültség esés, de szerintem az elhanyagolható. Bár a kondi lehet, hogy csökkent ebből valamit, meg kéne mérni, de lusta vagyok. ;]

(#1543) gordonfreemN válasza ozzy711 (#1542) üzenetére


gordonfreemN
addikt

Hát a diódákon mindenképpen esik valamennyi, leginkább a nyitófeszük. Kis terhelésen mondjuk lehet nem, de mint írtam, ez addig igaz, míg a kondin nem esik nagyobb fesz, mint a diódák nyitófesze, mert akkor a diódák nyitnak ki és vezetnek már

¯\_(ツ)_/¯ ▁ ▂ ▃ ▅ ▆ ▇ Üdv, Andris.

(#1544) Dißnäëß


Dißnäëß
veterán

Nno, 2 hónap majdnem, mire megjöttek Ukrajnából a meghajtó csövek, a kis pentódák.

Látványteszt. :D

Alkatrészek 99% megvannak, forrasztásra vár a projekt vmelyik hétvégén + fel kell még programozni a mikrokontrollert, meg betenni az OLED kijelzőt. Meg az OLED elé a lyukba vmi enyhén füstölt üveget beszabatni.

Addig is ha forrasztás kész, relé vezérlés fullmanuál módban. Legalább szóljon :)

Orosz csövek mindenhol.

Kelet és nyugat - remélhetőleg - békés találkozása. :)

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#1545) ozzy711 válasza Dißnäëß (#1544) üzenetére


ozzy711
Topikgazda

Brutál jó lett! A csőfoglalatok kerámiából vannak? A doboz is csinos, a hátulját meg nem nézi senki ( vagy már javítottad? )! :))

Már nem emlékszem, mekkora lesz a kimenő teljesítmény?

Addig is ha forrasztás kész, relé vezérlés fullmanuál módban. Legalább szóljon

Úgy is van, nem is kellenek olyan úri huncutságok, mint mikrokontroller, meg Oled kijelző! ;]

(#1546) Dißnäëß válasza ozzy711 (#1545) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Köszi ! Júliusban befejezem végre :) Igen, a nagy septar foglalatokból egy ősrégi, már nemhasznált fém-bakelit (elég retro) fajta van és ezek a kerámiák, kész, ennyi. A kicsik standard kerámiák, fém gyűrűvel a rögzítéshez, de őket szinte kézzel is lehet fogdosni menet közben, épphogycsak forrók, őket még valami pvc vagy gumi, bármi más is elvinné. :D :R

Nálad mi a szitu ? Zenél, hajtod, élvezed ? Van még teendő rajta ?

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#1547) ozzy711 válasza Dißnäëß (#1546) üzenetére


ozzy711
Topikgazda

És mindez egy fejhallgató erősítő, amit sokan egy NE5532-vel oldanak meg és örülnek neki! :) :R

Az enyém már nálam is többen hallották, másoknak is elvittem ( nem volt egyszerű, a három dobozos kivitel miatt ;] ), eddig csak dicséretet kapott.
Össze kéne hasonlítanom mondjuk egy Pass .... végfokkal, de sajnos a közelben nincs senkinek ilyen. :(
Szerintem nagyon hozza azok karakterét, mivel annyira egyedi hangja van ( hangszerhangok, térleképzés, hallható torzítás hiánya ) az általam eddig hallott erősítőkhöz képest.
Kb. 25-30 perc elég ahhoz, hogy hozza a karakterét, de kb. 45-60 perc után az igazi.

Beszereztem egy elég jó Midea légkondit, aminek akár 1%-ra is le tudom venni a beltéri egység ventilátor fordulatát ( amivel még így is megfelelő a hűtés :) ), így viszonylag csendesen, mégsem izzadva ( 26-27 fokra lőttem be, ez kellemes ) kell az emeleten zenét hallgatnom.
A hűtőborda hőmérséklete 25 fokkal nagyobb a környezeténél, 1,25 A nyugalmi áram mellett, ami szerintem nagyon baráti.

Most még a panelekkel variálok, megpróbálom még a dobozok mögötti részen a csillapítást növelni az 50-60 Hz-es sávban egy megfelelően sűrű, és vastag kőzetgyapot tömbökkel.
Bár Tamoo múltkor betett egy táblázatot-kalkulátort, amiben pont az jött ki, hogy a kevésbé sűrű jobban csillapít a mély tartományban, amiben én azért kételkedem.
A logika pont azt mondatná velem, hogy a sűrűbb anyag jobban elnyeli a mélyebb frekvenciákat, mivel nehezebben tud "átmenni" rajta.

(#1548) Dißnäëß válasza ozzy711 (#1547) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Nem. Az már rég megvan.

Ez szobai, 25W@8R és kimenőtrafómentes (by design). :B

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#1549) ozzy711 válasza Dißnäëß (#1548) üzenetére


ozzy711
Topikgazda

Ja akkor jól félreértettem. Nem emlékeztem a hátuljára! :))

Akkor jó volt az első gondolat. Szóval az jutott eszembe, hogy nem igazán preferálod a passzív megoldást, akkor ez most hogy lesz?

(#1550) Dißnäëß válasza ozzy711 (#1549) üzenetére


Dißnäëß
veterán

1. Csinálok egy kétutast hugomnak
2. Még nem tudja :D így hallgatgatom míg nem költözök végre
3. Odaadom neki a japán vintage tranyósához.
4. Építek egy brutál háromutast.
5. Abban fogja hajtani a magasszekció két AMT-jét.

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.