Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1351) gordonfreemN válasza ozzy711 (#1349) üzenetére


gordonfreemN
addikt

De ha egy tanácsot megfogadsz, tantál kondival me kisérletezz. Nagyon nem jól viseli el a kisütési periódusban megforduló potenciálviszonyokat, hamar felrobbannak.

¯\_(ツ)_/¯ ▁ ▂ ▃ ▅ ▆ ▇ Üdv, Andris.

(#1352) Dißnäëß válasza gordonfreemN (#1351) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Nálam még jók, mi a baj velük ?

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#1353) ozzy711 válasza Dißnäëß (#1350) üzenetére


ozzy711
Topikgazda

Oké!

(#1354) ozzy711 válasza gordonfreemN (#1351) üzenetére


ozzy711
Topikgazda

A szekunderekkel párhuzamosan jelenleg is be van forrasztva 1-1 1 uf-os mkt kondi.
Kipróbálom még a cikkeben szereplő r-c tagot, majd a gratz-hez ajánlott 100 uf-os párhuzamos bekötéseket, de szkeptikus vagyok. Majd jelzem mi lett a megoldás. A probléma nyilvánvalóan itt a nagy áramfelvétel ( kb. 10 amper szekunder áganként ), bár egy 50 amperes hídnak ezt röhögve bírnia kellene, egy pisszenés nélkül.

Észrevettem még egy érdekes jelenséget a toroidokkal kapcsolatban, de arról majd akkor írok, ha megoldottam, ( valószínűleg a hálózati fázis bekötésével kapcsolatos, úgyhogy érdekesnek ígérkezik ).

(#1355) gordonfreemN válasza Dißnäëß (#1352) üzenetére


gordonfreemN
addikt

Erzékenyek a fordított polaritásra. Hamar felrobbannak. Nem nagyon szeretik
A naim nap 250-ben is ilyen a csatoló kondi. Sokat értekeztek ott róla. Hogy melyik mennyit visel el fordítva, meg kell nézni.
Én biztonságosabbnak tartok egy low esr kondit pl.

¯\_(ツ)_/¯ ▁ ▂ ▃ ▅ ▆ ▇ Üdv, Andris.

(#1356) Dißnäëß válasza gordonfreemN (#1355) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Az enyémen a polaritás mp-enként 50x fordul. Jól bírja.

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#1357) gordonfreemN válasza Dißnäëß (#1356) üzenetére


gordonfreemN
addikt

Hát akkor az egy csoda. Mutatsz egy képet arról a tantálról?

¯\_(ツ)_/¯ ▁ ▂ ▃ ▅ ▆ ▇ Üdv, Andris.

(#1358) Dißnäëß válasza gordonfreemN (#1357) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Ha hazaértem mutatok.. ma késô este.

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#1359) Dißnäëß válasza Dißnäëß (#1358) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Jaaa, utánaolvastam, ezek tényleg polarizáltak.

Nekem meg a graetz-em előtt AC-n van tantalum, ráadásul a csöveket fűtő próba-egyenirányítás és stabilizátor áramköröm ment ezzel órákat.

Leszedem, cserélem filmre, köszi az észrevételt.

(Fura, hogy simán túlélte, szekunder a tantálra jön be kvázi).

[ Szerkesztve ]

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#1360) ozzy711


ozzy711
Topikgazda

Végül is ilyeneket rendeltem a költséghatékonyság miatt ( kissé elszállt a költségvetés :D )
Ma érkezik, este beszerelem őket. [link]
Az eddig használt hidak 50 amper 200 voltosak voltak ( nem figyeltem a vásárláskor, mert 600 voltosat akartam eredetileg, mivel az áramlöket miatt ekkorákat ajánlanak a szakik ) duplán ( 1-1 szekunderenként ).
Kipróbáltam szimplán is, közösített szekunderes gnd-vel, 1 graetz híddal, na ekkor nem csak a diódahíd, hanem a trafó is elkezdett morgósan búgni ( + még a hangszóróból is földhurokhoz hasonló zaj jött ki ), úgyhogy ezt a vonalat elengedtem. Marad a dupla graetz megoldás.
Holnap megjön az újabb kontingens 16 db. hűtőborda, úgyhogy lesz mit szerelni!
Képeket jövő héten teszek fel a "sündisznóról".

[ Szerkesztve ]

(#1361) Dißnäëß válasza ozzy711 (#1360) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Akkor jól értem, a morgás az alulméretezett diódák miatt volt ? (200V).

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#1362) ozzy711 válasza Dißnäëß (#1361) üzenetére


ozzy711
Topikgazda

Kb. szerintem igen, mivel ha dupláztam ( elvileg fele akkora terhelést kaptak ) akkor halkabb lett). Este vagy legkésőbb holnapra kiderül. Ha a 60 amperes 600 voltos dióda is kevés, akkor .... :((
Ez egy igaz áramzabáló cucc, de imádom a hangját. :))
Nem is említettem: a hagyományos 16 amperes üveg bizti, 15 amperes foglalatban úgy melegedett, hogy alig bírtam rajta tartani a kezem. :D
Kicseréltem egy ilyen tartóra, 25 amperes autó biztivel, na az már nem melegedett: [link]

[ Szerkesztve ]

(#1363) ozzy711


ozzy711
Topikgazda

Belső kábelezésre mit használtok: Én ilyet használtam régebben ( pontosabban az elődjét ): a fontosabb helyeken, ha öszeállt a masina, majd cserélem a sima sodrott villanydrótot : [link]

(#1364) Dißnäëß válasza ozzy711 (#1362) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Aaaaz igen :D

Hát ja, azért ha a Tiednek csak a kimenő teljesítménye lesz annyi, amennyire emlékszem, akkor az össz felvett a hálózatból annak sokszorosa, ráadásul az A osztály miatt nonstop szinte.

Úgyhogy .. igen .. Neked készülni kell bordákkal, mindennel. :D

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#1365) Dißnäëß válasza ozzy711 (#1363) üzenetére


Dißnäëß
veterán

A "sûrûjében" lábtól lábig megyek kvázi a közelség miatt, maguk az eszközök lábaival, lecsípve amit le lehet.. kicsit is hosszabb távra illetve földre vettem egy vastagabb átmérôjû (1.2mm) rézhuzal tekercset, ezüstözött. Szigetelni zsugorcsôvel fogom, bár lesz 1-2 pont, ahol azzal sem, a csôfoglalat melege miatt például. A többi helyen is csak bizt. kedvéért.

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#1366) ozzy711 válasza Dißnäëß (#1364) üzenetére


ozzy711
Topikgazda

Mivel külön dobozban van a táp, az összekötő vezeték és a csati sem mindegy! Először alulméreteztem az ipari csavaros csatalakozót, az 5 amperes terhelhetőséggel, de most már a 10 amperesek megfelelőek.
Az összekötő kábelezés is 2,5 -es rézre kellett cserélni, mert az 1,5-ös melegedett.
Lassan összeáll a kép kb. milyen lesz a cucc, hiába ilyet még nem csináltam ( többet nem is akarok :D ).
Majd még a tápegységben lévő R-C szűrőtagokban lévő kerámia ellenállásokat ( oldalanként 4*40 watt, ( egyenként 4 db. 10 watt, 0,33 ohm párhuzamosan kötve ) lecserélem hűtőbordás 4*50 wattosra ( hűtősínre szerelve ) + még teszek bele oldalanként 2-2 db. 10.0000-es kondit a miheztartás végett.
Viszont koppanás-gátló egyáltalán nem kell. Meg sem hallatszik, hogyha bekapcsolom. A lekapcsolásnál nincs semmi után-húzás, teljesen csendes, csodálkoztam is.

#1365 Dißnäëß : majd kérek képeket róla, vizuális típus vagyok! :D A toroidok is ebben a projektben lesznek?

[ Szerkesztve ]

(#1367) Dißnäëß válasza ozzy711 (#1366) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Nemgyenge, atyaég, külön táp, tápkábel melegedett, omg. :D
Te a nagy árammal küzdesz, én a nagy fesszel. Hááát igen... :U Ilyen ez a popszakma :D (-450V DC-t sem triviális egy külső tápból csak úgy áthúzni). :D

Blokk-"diagramod" (értsd: bármilyen Mórickád) van arról, hogy néz ki a motyó majd ?

Szóval említett 10.000uF kondik is a tápba mennének, és az erősítő házba már megérkezik a tiszta delej, egyből megy az erősítő áramkörre ? (Jól értem?)

Koppanás gátló: sok helyen hallottam már ezt, ez mi lenne pontosan ? Amikor bekapcsoláskor a trafó megrántja a hálózatot és vagy leold, vagy nem, a kismegszakító ? (Lágyindítás szót ismerem ennek orvoslására, de lehet Te másra gondolsz).

Kép ha visszajött a gravírozó-cnc-maró cégtől, már a fedlap megvan, a hátlapot kellett még múlt héten módosítani, azzal küzdenek.

A toroidok is ebben, igen, 2x400VA bal és jobb oldal anódfeszekhez + 1x250VA fűtés, a végcsövekre direktben a 12V szekunder (AC). + 1x 25VA a kisjelű csövek esetén stabilizált-egyenirányított DC a 9V leágazásokról, és a stab IC ahogy melegszik + letiltott fél perc után a minap, köthetem ki a készülékfalra belülről :D (túloldal borda). Erről eszik a mikrokontroller is, ami a reléket, OLED kijelzőt is viszi, bekapcsoló gombot figyeli, standby funkcionalitást megoldja és ami méri az erősítő 1-2 kritikus paraméterét, hogy ha baj van, áramtalanítsa a 3 fő nagy trafót és logolja a hiba eseményt egy EEPROM-ba, meg méri az össz üzemidőt, csövek üzemóráját számolja percekben (és tárolja el EEPROM-ba kikapcsoláskor), figyelmeztet csőcsere előtt időben, meg ilyesmi "kényelmi" funkciók.

A hő nekem is kihívás lesz itt, a fűtőtrafó 41 fokig elment a 3-órás szobahőmérsékletű teszt során, ami nagyon jó eredmény, remélem, teletömve a motyó + a végső kuckót megkapva megállok hasonló szinten vele. Bár elvileg 130˚C -os hőkapcsolóval szereltek a toroidok, de azért nem kéne 50 fok fölé menni velük, az úgy nem hosszúéletű. Úgyhogy meglátjuk. Bízom benne, hogy a túlméretezés, alulgerjesztés, stb... meghozzák a gyümölcsüket.

[ Szerkesztve ]

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#1368) Dißnäëß válasza Dißnäëß (#1367) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Szerk.: Koppanásgátlót megtaláltam, tárgytalan. :R

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#1369) gordonfreemN válasza Dißnäëß (#1365) üzenetére


gordonfreemN
addikt

Minek, ha kiderült, hogy a kutya közönséges "szárítókötél" is ugyanazt tudja? :U

¯\_(ツ)_/¯ ▁ ▂ ▃ ▅ ▆ ▇ Üdv, Andris.

(#1370) gordonfreemN válasza ozzy711 (#1363) üzenetére


gordonfreemN
addikt

Legutóbb egébként a hangfalkábelemből (belden tigris) maradt darabokból tettem a kimenetekre, a táphoz de a szigetelést ott megerősítve és a bemenetre is a sommer stratosból ami maradt.
Csináltam már tömörrel, az szívás, tör szakít, feszít mindent, nagyon figyelni kell.
Közönséges villanyszerelős elemi szálassal is, az szerintem okés, és specifikálva is vannak legalább.
IC kábelnél bajban szoktam lenni, arra kellene egy jó megoldás, de valami fonott szerintem megteszi. Legjobb lenne ultraröviden bevezetni a panelra, 20-30 mm-nél még kb semmi jelentőssége

(#1366) ozzy711 ki és bakpcsmentes tranziensek: jól sikerült a táp, a szimmetrikus, dual mono jellemzője egyébként, én is tapasztalom.

Tápszűrés hogyan néz ki?

[ Szerkesztve ]

¯\_(ツ)_/¯ ▁ ▂ ▃ ▅ ▆ ▇ Üdv, Andris.

(#1371) Dißnäëß válasza gordonfreemN (#1369) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Mert az ezüst jobban védi a rezet, mint az saját magát.
Állítólag. :U

Amúgy tényleg semmi extra, ott volt mellette a színezüst draúúúút is, á mondom mi a péknek. Ez meg nem volt drága ahhoz képest, szóval behúztam.

Szép a színe :))

Meg tudod, csőnél menőzni kell a sok ezüsttel, ezért is ezüstözöttek a bemeneteim is, RCA-k is, XLR-ek is, a forrpontok is, kontaktok is, és még a forrasztóónom is 10% ezüstös, szóval kell a fancy faktor kifele is, ha beszélni kell róla, meg a tudatomnak is, hogy "na ez igen, ez fasza cucc" ;] :)) ;) :N

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#1372) gordonfreemN válasza Dißnäëß (#1367) üzenetére


gordonfreemN
addikt

Toroid nem igazán melegszik, nagy felületen oszlik el a hő, nem lesz probléma.

Koppanás gátló: ha a táp nem egyenletesen áll fel (vagy asszimetrikus a táp), vagy el van cseszve, közös GND stb, akkor bekapcskor a végfokozatot félrehúzza egy tranziens formájában. Ez a kimeneten nagy pukk-ként jelentkezik. Erre védekeznek a a hangszórók időzített leválasztásával

¯\_(ツ)_/¯ ▁ ▂ ▃ ▅ ▆ ▇ Üdv, Andris.

(#1373) Dißnäëß válasza gordonfreemN (#1372) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Nem a fenét :D Attól függ, hogy használod. A fűtéssel az a baj, hogy éjjel-nappal ultratotál beterheli a teljes áramkört, amire ráteszi az ember. Egy hősugárzó lényegében, mondhatni, a legbutább, ellenben legtökéletesebb fogyasztó.

DIY Audio-n mesélték, hogy 70-90 fok Celsius-ig simán oké a trafó, felette minőségtől függően rövidülhet az élettartama, attól függően, hogy milyen technológiával és anyagokkal tekerték, ergo pucér-e vagy gyantával dobozba kiöntött, tekercsek közötti szigetelők anyaga és vastagsága, satöbbi. Szóval egy fél óra elteltével egy csöves hálózati trafója pikkpakk felmehet olyan hőfokokra, hogy nem szívesen fogdosod és még az is normális.

Apámat én is megkérdeztem, meddig normális ez a jelenség, mondta hogy 41 fok "óóóh az semmi, ne aggódjak". Hát mondom oké.

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#1374) gordonfreemN válasza Dißnäëß (#1371) üzenetére


gordonfreemN
addikt

Ezt még látod nem hallottam.

Az ezüst is veszettül csúnya lesz, de tény, hogy alatta a réz tiszta marad jó pár évig. Amúgy az ónozott nem jó ugyanúgy erre? Mert szernintem de.
Az ezüstös vezetkékeknél mindig azt mondják, csillogós a hang. Bár nekem ez mindig is fura volt, hogy nem e egyszerű becsapásról van szó, amit az agyunk végez ellenünk? Látjuk, milyen szépen csillog, akkor a hangja is biztos olyan. ;] :DDD na elég.

Mennyi volt métere? Van egy link?

RCA és XLR milyen csatik, honnan? Kínaival vigyázni. Amikor eloxáltam pár éve, a bóvli neutrik ugyanolyan fényes volt mint újkorában, a kínai meg szép fekete lett -> gondolom tized annyi se arany van rajta

¯\_(ツ)_/¯ ▁ ▂ ▃ ▅ ▆ ▇ Üdv, Andris.

(#1375) gordonfreemN válasza Dißnäëß (#1373) üzenetére


gordonfreemN
addikt

Azért mondom én is, 50 fok picsa, semmi baja nem lesz.
A diyaudio-n nem tudom mi megy, én nem ott tanultam a szakmát de korábban olvastam ordas nagy baromságot is, meg láttam már ott szilícumvölgyi veteránt is, kezeld fentartásokkal.

Toroidnál szerintem valamit félreértettél. Nem a körtét az alméval kell összehasonlítani általában. Ha arról beszélünk melyik melegszik jobban, akkor egy biztonsági, lánc, hiperszil vagy sima EI mag esetén egymásra tekert huzal nagyon kis felületen oszlik el a toroidhoz képest, ergo...
Az meg teljesen természetes, hogy egy totál kiöntött toroid jobban melegszik mint egy nem kiöntött.

Amúgy te kiöntötted? Miért?

¯\_(ツ)_/¯ ▁ ▂ ▃ ▅ ▆ ▇ Üdv, Andris.

(#1376) Dißnäëß válasza gordonfreemN (#1374) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Apám azt mondta, 41 fok, óóóó picifiam (42 vagyok, 197 centi 100 kiló) :D ... szóval náluk volt, amikor 60+ fok volt az üzemi és normális, és akkor kezdtek vakarózni, mikor ide nem jutott el a trafó, mondván, akkor valami bibi van. :D És ez nem alulméretezés, én is 2+ -szorosát számoltam (több, mint 2x-esét) és úgy tekertettem.

Én is a csillogós hangot tudom, hát majd meghalljuk, itt még kimenőtrafó sem lesz, szóval a sávszélességgel nem lesz gond, a többit meg majd a fül megmondja. De nem gondolok nagy vudura, egyrészt az alkatrészek lábai ugye, ellenállások, kondik, .. másrészt lehet ismersz már kicsit, józanul közelítem ezt a témát, nem nagyon "hiszek" az ezüstösen csillogó-ban. Szóval azért, mert valami optikailag ilyen vagy olyan, ahhoz a hangnak semmi, de semmi köze, és ebbe az optika alapján hangot ítélünk dologba hajlamos a hifi utazóközönség beleesni (tisztelet a kivételnek). Nem gondolom, hogy az Ongakuk is a színezüst dróttal tekert kimenőtrafó miatt olyan, amilyen, mert számtalan hagyományos rézdróttal tekert egyéb AudioNote-ról zengtek ódákat, aztán... hja, réz. Pont.

RCA Eizz, XLR Neutrik (hozzá kis cuki porvédő sapkákkal :DDD ), draúúút meg itten e. :K Forrasztóón meg itt.

Nem nagy tételek árban, talán a Mundorf, de a 2 métereset vettem, nem ezt a nagy tekercset.. még a fejhallgató erősítőmhöz. Teszi a dolgát.

Azóta minden olyan ezüstösen csillog !! ;] ;)

A huzalhoz úgy tapad a forrasztóón, csak lestem. Piszok gyorsan lehet a huzallal dolgozni, jó munkát remélek, mikor végre elkezdem lecsípni a darabokat belőle és forrasztgatni.

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#1377) Dißnäëß válasza gordonfreemN (#1375) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Ja jó, akkor én értettem félre... mindegy is..

Életemben 1x volt zizgő trafóm. Soha többet. De még úgy sem akarom hallani, ha a fülem ráteszem. Legyen teljesen néma. Elektris láttam, csinál ilyet, kisebb szívroham kockázata mellett bevállaltam egyet, a fejhallgató erősítőmbe. Hát irdatlan nehéz, de mit mondjak, azon kívül, hogy egy trafó, ami teszi a dolgát ? Szóval pofánbasz a minőség, és ez nekem jó érzés. Vannak ennél jobb érzések is az életben persze, de ez sem rossz egynek, úgyhogy megléptem.

Lehet bután hangzik, de "mert megtehetem". (És erre irigyebbek valszeg morognának, hogy sznob vagyok, pedig egyáltalán nem. Ha az lennék, behúznám a polcról a Triangle-t, a McIntosh-t, a nemtommit, meg hőbörögnék a fórumokon, meg a kábelek, ó a kábelek..) :DDD ;)
Szóval igen. Apám ugye BME ex villamosmérnök, IT managerként dolgozott áramszolgáltatónál a lyukkártyás korszaktól egészen öööö .. huh .. 2005-ig ??? Valahogy úgy ... majd nyugdíj. De "keccsöl" mai napig néha, úgy vágja a matekot, fizikát, elektrót, mint az állat, nagyon szégyellem néha magam, hogy én natív IT-sként nem tartok itt, ugyanakkor én CS-ztem a haverokkal kamasz koromban, míg ők versenyt integráltak matek faktosokkal a parkban valami durva feladatgyűjteményből a tanárral együtt, nagyon beteg :D Szóval ... az öreg az az igazi régivágású, jólmegtanultuk című ember, és ha őhozzá megyek kábelvudu témával, nagyon rondán néz rám, ilyen szánakozóan, hogy "Fiam...." :D :DDD Azaz nem megyek, mentem vagy 15 éve, kb. :D No, így kell őt elképzelni, és van az évek során rengeteg összeharácsolt, innen-onnan szerzett ilyen-olyan trafója, orosz katonaitól kezdve szétesett Beag erősítőkből meg háromfázisú számítógép tápból meg miiiitttudomén honnan, amikre szert tudott tenni így vagy úgy 1-1 selejtezéskor, meg ismerősöktől .. és azokból jutott nekem 1-2 kamasz koromban.

A legutóbbi kis orosz, vagy 4-primeres, 6-szekunderes agyonkonfigurálható csodával bíbelődtem, lett adatlap netről végre, és hogy melyik tekercse mennyit tud, meg hogyan tudom kötögetni, hogy kiadjon X feszültséget, mókás, gyönyörűen impregnált EI magos motyó, de pici hangja volt azért. Persze bedobozolva semmi gond, de nekem a trafó az egy "legyen síri csend" téma valamiért, úgyhogy a mostaniakat így kértem, aztán fizettem mint katonatiszt. Amit sajnálok, mert most, hogy a Bitcoin kicsit leesett, jó beszállók vannak :D de hát kinek a pap.... :U

DIY Audio-n validálni szoktam az ötleteimet, kérdéseimet, több oldalon át, és hamar kiderül, ki az, aki nagyon tud, ki az, aki közepesen nagyon, ki az, aki közepesen, stb. Nem futottam még bele ordas hülyeségbe, épp ellenkezőleg. Jókat lehet onnan tanulni és nagyon kulturáltan, higgadtan korrigálják ki egymást a felek. Meg ugye a nagy gyártók mérnökei szinte mind itt lebzselnek, vannak érdekes figurák. Amikor egy akárki random hozzászóló már a 10-edik kommentet írja Neked és hozzásegít végre ahhoz, hogy megértsd, és kiderül, hogy XY márka egyik fejlesztőmérnöke, az úgy jó. Meg sok veterán hobbista, de a legjobb stratégia tényleg az, hogy nem ugrik az ember azonnal 1 válaszra (hacsak nem triviális ugye), hanem hagyja kicsit a fórumot 1-2 napra és ha hülyeség hangzott el, jön a korrekció. :K

[ Szerkesztve ]

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#1378) gordonfreemN válasza Dißnäëß (#1376) üzenetére


gordonfreemN
addikt

Tehát ez csupasz drót tekercsben? Nem.félsz rövidzártól? Nekem csak ez a félelmem amúgy oké.
Csillog vagy nem, azt passzolom, de ez nem volt drága.

Forrasztóón ólommentes ha jól látom. Mennyire magas hőmérsékleten olvad? Az ólommentessel szokott az a baj lenni, hogy bőven 300fok fölé kell melegiteni, egyrészt vigyázni kell az alkatrészekkel, panelfólia fel ne váljon ekkora hőn stb. Másrészt, az ólommentes forrkötés hajlamos hajszálrepedni, majd egyszer csak nem müködni. Ezekre figyelnék ha mentes.

Arról az RCA csatiról kérhetek visszajelzést, mennyire szorul az RCA dugó rajta? Az RCA dugó milyen?

Tapasztaltam olyat is kínai vacak aljzatoknál, hogy az amphenol csati alig ment rá...

Traff: tehát a hang miatt lett kiöntve neked?
Ahhoz elég ha erősen lágyítva van (nem a szokásos 5%).
Toroidokat 1,6-1,9T-re tekerik (Lajosék gondolom 1,9-et sek sajnálják ma már, ha olyan a vas). Ez szokott a gond lenni, meg a primer fesz. Ha 240re tekerteted, meg nem mennek 1,5T fölé egy jó vassal, az meg nem zizzen soha. Aztán lehet még a vasat meg a primert impregnálni, de ez nem sokat ér, próbáltam. A hálozati DC azt is megmozdítja ha ki van hegyezve a gerjesztés, emellett még a vas anyaga is méretváltozáson esik át (magnetostrikció talán)
Persze hatásos lehet a teljes kiöntés is,csak a melegedés árán

[ Szerkesztve ]

¯\_(ツ)_/¯ ▁ ▂ ▃ ▅ ▆ ▇ Üdv, Andris.

(#1379) Dißnäëß válasza gordonfreemN (#1378) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Az RCA dugók még nincsenek meg, kábel sem, de valszeg azt kapja, amit a fejhallgató erősítőmhöz is csináltam, csak azok Kácsa végekkel vannak. Kicsit szorul, de nem durván hálistennek, de a fejes erősítőben szintén Kácsás RCA csatik vannak, nem az Eizz. Ez az enyhe szorulás betudható Kínának is (nyilván), és hogy most a dugó, vagy az aljzat miatt, hát nem tudom, de nem durva, hogy kizáró ok legyen.

Inkább csak "kipróbálnék valami mást" alapon most Eizz csati van, a kábelt megtartom igencsak, mert piszok jó, a kábelre meg valszeg őket. A rugós törésgátló szerintem nagyon jó ötlet.

Vehetném ezt is, tényleg. De minek. :F

Szóval, kicsit hogy mindenre is válaszoljak, bár ezzel nem mondok Neked újat :) , a DIY a járatlan út taposása. Ritka az, mikor azt mondja valaki, "itt van ez, így és így, ezzel és ezzel rakd össze" és úgy fog szólni, ahogy az a 100 másik, amit 100 másik ember megcsinált szintén.

Itt - szép vagy sem - egy teljesen egyedi, "kézműves" erősítőnél még az építő számára is vannak járatlan utak bőven, és ember meg nem mondja, hogy az adott elkészült példány milyen csatlakozóval és majdani kábelekkel , meg belső kábelezéssel szól majd a "legjobban" (ami önmagában is hiperszubjektív ugye). Én kísérletező fazon vagyok, szeretek - határokon belül - próbálgatni dolgokat, úgyhogy ezért az az alkatrész-készlet, ami.

Rövidzártól félek-e ? Dehogy félek. Félve nem lehet ilyeneket építeni. Ha erre ránézel, ők sem félnek:

Az első bekapcsoláskor félek-e ? Igen. Azaz inkább izgulok. Csövek még kint, kütyü bekapcs, na lesz-e füst, feszek megvannak-e, belemérek óvatosan a csőfoglalatokba, aztán ha minden oké, kikapcs, negyedóra várakozás, aztán csövek be, és ... és főkapcsolót ON-ra állítva, konnektor főkapcsolóval adok neki áramot 2 méterrel arrébbról, az elosztóról, mert ha durran vagy füstöl, ne tőlem fél méterre tegye :))

A fejhallgató erősítőm 5x néztem végig hibára. Nem egyszer, nem kétszer, nem háromszor. Ötször. Eltérő napszakban, mert pont éjjelre fejeztem be és már nem bíztam magamban, mondom valamit benézek, annyi. Bekapcsoltam és csont nélkül indult, azóta használom.

Itt a batyu egy része :DD

Szerk.: a trafókat 230V-ra tekertettem mindet. Akkori albimban 233V volt a hálózati (sima multiméterrel, nem true-rms), itt a mostani helyemen ugyanazzal a sima multiméterrel 236 stabil.

[ Szerkesztve ]

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#1380) gordonfreemN válasza Dißnäëß (#1379) üzenetére


gordonfreemN
addikt

Meleg szívvel ajánlom ezet a félét: [link]
Egy kellemes szorulás (a dugón :DDD ) az jól is jön, a kontaktnak stabilnak kell lennie.
Volt pár éve egy nagyobb teszt a másik fórumban, RCA dugókban nem hallott a többség különbséget.
A kábelt lehet én is kipróbálom majd készülékbe! Köszi

Legutóbb én ilyet használtam: [link]
A kínaiban hajlamos forrasztásra elkezd forogni a meleg pont :DDD gatya...

Jó, hát a képen elég szellús a cucc, oké.

Az első bekapcsoláskor félek-e ? Igen. ... és főkapcsolót ON-ra állítva, konnektor főkapcsolóval adok neki áramot 2 méterrel arrébbról, az elosztóról, mert ha durran vagy füstöl, ne tőlem fél méterre tegye :))
Teljesen természetes és nincs is ezzel baj, tisztelni kell az áramot... De egy jó tanács ilyen esetekre amíg nincs labortápod: szerzel egy E27 izzófoglalatot és teszel rá egy villásdugót illetve egy aljzatot úgy, hogy pl a fázissal sorba kötöd a foglalatot. Szigetelj le alaposan mindent, szabadon fém ne legyen. Ezzel már el is készítetted az első egyszerű erősítőélesztő berendezésedet. Ha gond van az izzószál izzani fog, ha nincs gond, akkor csak elindul a készülék. ez utóbbi esetben ki lehet kötni és indítani enélkül.

szerk: igen, épp ezért szoktam én 240-re tekertetni. De bírnia kell 230-on is.

[ Szerkesztve ]

¯\_(ツ)_/¯ ▁ ▂ ▃ ▅ ▆ ▇ Üdv, Andris.

(#1381) Dißnäëß válasza gordonfreemN (#1380) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Köszi a linket ,ezt a beszer forrást még nem is ismerem. Conrad és HEStore ügyfél vagyok, főleg utóbbi.

Jó az élesztős tipp, kipróbálom majd most. Végülis logikus ha végiggongolom, csak hát nekem ilyen best practice-ek hiányoznak, nem ilyen sulit végeztem. (Lassan azért gyűlnek, most is kaptam egyet, hála). :R

Biztik vannak, lomha olvadók, de nem feltétlen fognak meg ők sem mindent, szóval majd izzózok elsőre.

Ha minden jól alakul, ősszel megint költözök, végső helyemre. Kíváncsi leszek, mennyi lesz a betáp fesz, de mivel lesz napenergia is a tetőn, erősen gondolkodom egy nagyobbacska inverteres megoldáson majd az akksi mellé, csak a hifinek. Oda meg tudnék hajszálpontos 230-at lőni, de ez a jövő zenéje. (Meg nem biztos, hogy többszáz watt A osztállyal kellene terhelni a cuccost, amiből kiveszek mindössze 25 körül maxon, amúgy meg nyilván annyit sem, cserébe elfűtöm jól). :D Hypex-ekhez kiváló lenne viszont.

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#1382) Dißnäëß válasza gordonfreemN (#1378) üzenetére


Dißnäëß
veterán

290°C.

Nálam a pákaállomáson 3-as fokozat helyett 4-es, 5 a max. :) Nincs hôfokkijelzôm, csak szabályozható. Az érték gyártói adat (Mundorf).

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#1383) gordonfreemN válasza Dißnäëß (#1382) üzenetére


gordonfreemN
addikt

Ez azt jelenti, hogy egy hőfokszabályzós pákát 340+ fokra kellene állítani. Ólommentes. Körültekintően járj el vele! Kevésbé egyszerű vele a jó munka még gyakorlottabbaknak is. Mondjuk láttam már olyat aki nagyon profinak gondolta magát, aztán 400 (vagy 450?) fokra állitott pákával gyorsan forrasztott, meg gyorsan le is kapkodta a rézfóliát itt-ott. Nem baj :)

¯\_(ツ)_/¯ ▁ ▂ ▃ ▅ ▆ ▇ Üdv, Andris.

(#1384) ozzy711 válasza Dißnäëß (#1367) üzenetére


ozzy711
Topikgazda

Elvi felépítés: külön dobozban két transzformátor ( a két monoblokknak ), ebben a dobozban van a lágyindító + biztosítékok. A dobozból 1-1 4 eres 2,5 mm-es kábelen meg a 2*15 volt váltóáram az erősítő dobozába, ahová egy egyenként 10 amperes terhelhetőségű, csavaros, 4 tűs ipari csatlakozón csatlakozik. Ezután megy a váltóáram a 2 db. graetz hídhoz, majd a szűrő kondenzátorokhoz. Itt egymás után kötve, összesen 2 db. r-c szűrőn át megy az egyenáram, majd a végén csatlakozik a nyák lapra.
A bemeneti csati: xlr ( nem spéci, majd később lecserélem aranyozottra ).
A hangszóró kimenetnél VdH cs12-őt ( [link] használok, a bemenetnél VdH scs28-as sodort kábelt külön árnyékolással. [link] Sajna kevés a kábelem a nagy áramú részekhez, ezért kértem ötleteket.
Az egészhez a hűtőborda 10-12 kg. lesz oldalanként.
Egyébként a korábban linkelt projekt az alap, sok mindent innen vettem át. Pl. dupla graetz, r-c szűrő. [link]

Tápszűrés, csak nálam két r-c tag van:

[ Szerkesztve ]

(#1385) Dißnäëß válasza gordonfreemN (#1383) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Nem tudom, mi ez a rézfólia dolog, nálam nincs nyák, azaz igen, de csak panel, nem a klasszik megcsinált kész nyák a trace-ekkel rajta. Ha erre gondolsz rézfólián.

A kis csövimet ilyennel raktam össze, semmi extra. Egyedül a gyantát hiányolom belőle, a régi "nem hifi" forrasztóónom :D olyan, hogy gyantát tartalmaz, azzal álom forrasztani, de ez is meglepően jó, igaz, hőfok emelve kicsit, de mivel alulról közelítek mindig páka hőfokban (pontosan az alkatrészeket védendő) + 15 éve forrasztgatok rendszeresen (gyakorlat), sima liba. Jól lehet vele dolgozni szerintem (külső gyantával), semmi gondom nem volt és a kötések is stabilak.

Hangban szerintem semmit nem hoz, csak pszichés megnyugvás, hogy "hű, ez extra" - vállalva az Általad említett repedés stb. jelenség kockázatát, de ez sincs most, szóval kellő mennyiséget kell használni, nem sokat, nem is keveset, mikor mennyit, pontannyit ... na... szóval forrasztani tudni kell, ez meg igaz mindenféle forrasz optimális felhasználásához. De értelek, tény, hogy nem kezdő cin, ezzel totál egyetértek.

[ Szerkesztve ]

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#1386) Dißnäëß válasza ozzy711 (#1384) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Nagyon jó, különösen jónak találom, hogy nem kész DC-t viszel át az erősítő házba, hanem váltót, szóval a trafót kiszervezted külön kuckóba, de amúgy annyi. Ez nekem nagyon szimpi, mert bár nagy tranziensed nincs a nullához képest (hiszen A osztály nonstop fogyaszt jó sokat), ha ez mondjuk egy AB osztály lenne, vagy urambocsá, D osztályú erősítő, ott pláne marha fontos lenne, hogy közel legyen az erősítő áramkörhöz, vele egy házban, a pufferkondi blokk, amiből eszik (elsődlegesen).

Szóval tetszik az egész. :K Tápszűrést szerintem nem érdemes hülyére bonyolítani, itt sem estél túlzásba, a túlvége nem tudom, stabis-e (ami amúgyis megeszi a ripple-t), de kerek a sztori nekem. :K

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#1387) ozzy711 válasza Dißnäëß (#1386) üzenetére


ozzy711
Topikgazda

a túlvége nem tudom, stabis-e

A +-15 voltra gondolsz, ami megy a nyákba? Nem, kicsit megbonyolítaná a történetet, mivel kb. 5 db. 78/7915-öst kéne párhuzamba állítani óriás hűtőbordán, hogy bírja, de elgondolkodtató.. :U
Egyelőre marad stab ic nélkül, még sehol nem láttam ilyen megoldást az aleph-ekkel, lehet, hogy nem véletlenül? ;]

(#1388) Dißnäëß válasza ozzy711 (#1387) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Hát oké, nem kötelező, csövest is ritkán stabiznak, mert oda szintén nem triviális a fesz miatt a stabizás.

Mondjuk én szeretem a kihívásokat, így lehet, hogy egy 38V átfogású sima LM338T-vel fogom stabizni a 450 Voltot úgy, hogy megemelem a stab IC potenciálját és az lesz számára a "föld", amihez képest mérten majd a maradék átfogási tartományán belül stabilizál, ergo, lebegő ("floating") az egész stabi, jól szigetelve persze minden valós földtől, ilyen magasságban. Még agyalok a koncepción, de egynek nem tartom hülyeségnek. Aztán meglátjuk. Vannak kész áramkörök is, de szeretem magam taposni az utat, kalandor vagyok :D

Áramnál kicsit más a helyzet. :D De nem feltétlen szükségesek ezek a trükkök, én így látom.

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#1389) gordonfreemN válasza Dißnäëß (#1386) üzenetére


gordonfreemN
addikt

különösen jónak találom, hogy nem kész DC-t viszel át az erősítő házba
én kevésbé tartom jó ötletnek, de puding probája ag evés.

¯\_(ツ)_/¯ ▁ ▂ ▃ ▅ ▆ ▇ Üdv, Andris.

(#1390) Dißnäëß válasza gordonfreemN (#1389) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Hát, jó étvágyat mindenesetre. Én direkt ilyenre csináltam volna. :K

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#1391) ozzy711 válasza gordonfreemN (#1389) üzenetére


ozzy711
Topikgazda

Mi a gondod vele? Sok gyári megoldást is láttam már ahol így csinálják.
Pl. MF. Nuvista M3:

Azért ez sem a belépő szint. :))

Dißnäëß : a tápról majd megnéznék egy rajzot, nagyon extrémnek tűnik.

[ Szerkesztve ]

(#1392) ozzy711 válasza ozzy711 (#1391) üzenetére


ozzy711
Topikgazda

Az előzőhöz link: [link]

(#1393) Dißnäëß válasza ozzy711 (#1391) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Hát nem szokványos, tény.
Rendben.

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#1394) ozzy711


ozzy711
Topikgazda

Közben találtam még egyet: MF A 1000 ( A osztály ). Itt még úgy látom a váltóágban beiktattak 1-1 teljesítmény-ellenállást is ( de, hogy minek, azt nem vágom :F ).
Az rc szűrőt itt is alkalmazzák: [link]
[link]

[ Szerkesztve ]

(#1395) Dißnäëß válasza ozzy711 (#1391) üzenetére


Dißnäëß
veterán

De nagyon jó ez a kép hogy hoztad, köszönöm. Random így jött ki, de megnyugtatott affelôl, hogy lehet simán ilyen közel egymáshoz toroidokat rakni. Még dobozolatlanokat is, nemhogy árnyékolt-dobozoltakat.

Azt tudtam mindig is, hogy lényegesen kevesebbet szórnak, mint a többi trafó típus, de ennyire kicsit ? Ez nagyon biztató. (Én is így terveztem elhelyezni ôket kb).

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#1396) Dißnäëß válasza ozzy711 (#1362) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Olvastam egy ilyet "transformer sagging" témában.

Ha lentebb görgetsz, a kép(ek). Van valami Duncan PSU designer szoftver is, nem ismerem, mondjuk ahogy elsôre látom, fôleg csöves, nem félvezetôs egyenirânyításra jó kalkulátor-modellezô.

Én az LTSpice-al ismerkedek mostanság, ha tudtok jobbat, szóljatok.

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#1397) ozzy711 válasza Dißnäëß (#1395) üzenetére


ozzy711
Topikgazda

lehet simán ilyen közel egymáshoz toroidokat

Lehet, de nálam azt vettem észre, hogy ( most már egyre valószínűbb, hogy a gyenge graetz híd miatt ) ha csatlakoztattam a végfokokra a trafókat az elektrises ( abból egyelőre csak egy van, a másik sk. tekert és hangtalan :) ) gyönyörűen elkezdett morogni.
Ha a másik trafót arrébb tettem 5 cm-t nem morgott.
Akkor is abbahagyta a morgást, ha kihúztam a végfokból a tápcsatikat.
Valószínűleg a gyenge graetz visszatáplált valamit a trafó szekunderébe, ami nem tetszett neki.
Megjött minden alkatrész ( a 60A 600 voltos diódák is ) , úgyhogy nem sokára kiderül mi volt a gond.

A tervező progiban nem nekem való feszültségek vannak ( 2*15 volttal dolgozom jellemzően, bár 20-25 amperrel ). :))

[ Szerkesztve ]

(#1398) Dißnäëß válasza ozzy711 (#1397) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Ok, én még nem próbáltam a progit, csak behoztam a cikket, de hátha adott Neked tippet a dolgokra, ha nem, bumm, annyi. :D

Te akkor kábelvastagságra gyúsz... én meg szigetelés vastagságra. :))

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#1399) ozzy711 válasza Dißnäëß (#1398) üzenetére


ozzy711
Topikgazda

Te akkor kábelvastagságra gyúrsz.

Igen, nálam ez a kulcs mindennek, de erre csak menet közben jöttem rá, ahogy a hűtési anomáliára is. Ha minden összeáll, biztos, hogy párját fogja ritkítani.

A csövesed szimmetrikus bemenetű is lesz? Teljesen vagy csak a bemenetnél?

[ Szerkesztve ]

(#1400) Dißnäëß válasza ozzy711 (#1399) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Görgess le és látsz erősítő áramkört és tápot is külön-külön.
Elég unikum, senki nem csinálta pontosan ezt, egy Futterman/circlotron-ra hajazó, totem-pole-os long tail pair-es okosság, nagyon "fura" megoldásokkal.

AB osztály pushpull, ami az első X watt-on tiszta A osztályban működik és csak a kimenő teljesítmény növelésével megy át AB-be fokozatosan, ráadásul a sajátos kapcsolás és működés miatt a kimenet is érdekes, mert a klasszik feszültségerősítőkkel ellentétben 25W-ot ad le 8 Ohm-on, és 50W-ot 16 Ohm-on. (Nem elírás). Ezek csöves berkeken belül viszonylag "alacsony" fesz mellett "nagy" áramot is tudó triódák. A feszültségerősítést az input stage végzi, áramot az EF86-os, gyárilag is eléggé kihegyezett pentódák adnak alá, így vannak a nagy orosz végfok-triódák meghajtva végül.

Nyakatekert kicsit, de zseniális elgondolás is, gyakran én is még emésztem újra és újra, de a nálam 100x okosabbak számára sem triviális minden benne DIY Audio-n, külön topic-jai vannak, ami már több, mint 100 oldalas. Ez engem vigasztal, hogy nem én vagyok síkhülye, csak még bőven van mit tanulni elektróban. De Tim Mellow egy világhírű mérnök, ilyen Nelson Pass, Gordon Rankin, Tim de Paravicini és hasonlók kaliber engineer berkekben. Szóval ilyet én saját kútfőből az életben nem agyalok össze.

Egy híressé vált kütyü, gondoltam, utánépítem, mert kaptam jóapámtól vagy 10 éve 4db ilyen nagy orosz 6S33S-V (6C33C-B) csövet, fogjuk be valamire.

A cikk említi, hogy balanced bemenetet is lehet használni, én ezt a hangerőszabályzó átlépésével direkt küldöm a duál trióda két oldalának 1-1 rácsára és jó vagyok.

Az RCA bemenetre sem igen teszek potit, de ezt még meggondolom egyszer.

+ az RCA bemenet érzékenysége gyárilag 150mV, ez nekem túl nagy érzékenység, főleg ha azt nézem, hogy a mai DAC-ok RCA-n simán 2Vrms -t adnak (ami ~2.83V a rácson megjelenve és ott ez számít), szóval érzékenységet csökkentenék, de a poti csere direktben nem jó, a feedback mértékét is változtatja ugyanis egy beavatkozás, úgyhogy ki van már tárgyalva, hogy hogyan lehet mégis megoldani, hogy feedback-függetlenül tudjuk "érzéketlenebbé" tenni a bemenetet, még egy utolsót törpölök ezen magamban, és akkor eldőlt kb, lesz-e poti és ha igen, milyen. Az RCA-n.

Az XLR bemenetre nem lesz poti.

Opció lenne még az input stage komplett kihagyásával direktben a meghajtó csövekre menni (vagy inputot unity gain-ig levinni, de ez is kihívás + így is túlvezérlődne a DAC által), de ez komolyabb belenyúlás lenne táp oldalon is valszeg.

A sima feszültségosztó is opció, SNR rovására picit + fóliázni kellene, aki próbálta, azt mondta, hajlamos ilyen érzékenység mellett némi zajt összeszedni.

Nem tudom, megválaszoltam-e a kérdésed. A hagyományos push-pull esetén az van, hogy mondjuk egy push-pull A osztály simán lehet fully-balanced single ended, nagyon pici módosítással. Ez itt ennél nem ennyire triviális, és maga az áramkör van annyira speciális, hogy ne akarjuk nagyon megbolygatni.

Szóval mélyvíz, de alapos tervezésen vagyok már túl vele, biztosak az értékek, jópáran utánépítették és megerősítettek, hogy "működik gyönyörűen úgy, ahogy ...." - ezek a tippek és bizonyítottan bevált trükkök visznek előre.

Amit én hozzá tudok tenni az eredeti cikkhez, az:
- a bemeneti érzékenység csökkentése
- a cikkben említett, opcionálisan kihasználható balanced bemeneti képesség tényleges megvalósítása
- modernebb, jobb anyagok használata, gázkisüléses csövek diódákra cserélése
- lényegesen nagyobb táv a csövek között, EF806S csövek használata az eredeti EF86-ok helyett (azonos vele, csak jobb építési minőség, mint a híres NOS csövek)
- nagyobb ház, jobb szellőzés, toroid trafók, átgondoltabb tápegység + talán némi extra tápszűrés (bár a PSRR egész jó)
- mikrokontroller a kritikus értékek monitorozására (bias, DC offset, hőmérséklet a házban vagy 8 ponton figyelése, trafó feszek, cső foglalatok + a ki-be kapcsolási logika kézben tartása és induláskori ellenőrzések elvégzése)
- 12V trigger bemenet
- ha marad rá energiám, egy infravörös szenzor, egy távszabályzó
- ha mégis úgy döntök, hogy poti, akkor +1 poti előlapra, távvezérelt-motorizált ALPS, ami meghajt egy 256-lépcsős, minőségi ellenállásokkal épített relés hangerőszabályzót
- a mikrokontrollernek wifit adni, mert van wifi adapter rajta, egyelőre default OFF állapotban, de egy kis vékony kábellel ki tudom hozni külső antennára a wifit a házból és akkor "kilát", onnatól pedig...
- ... applikációt tudok írni Androidra és iOS-re is, hogy az erősítőt távvezéreljem. :)
- és még home automation-be is be tudom integrálni, például ebéd közben a leves és a második fogás között kiadom neki telóról, app-ról a parancsot, hogy bekapcs, és míg megeszem a másodikat, melegszik (15p plussz), majd ready, és a kávé alatt már zenélhetek vele, ahogy a kanapéra kiülök kibámulni a teraszra és révülni egy jót. :))

[ Szerkesztve ]

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.