Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1751) Dißnäëß válasza gordonfreemN (#1748) üzenetére


Dißnäëß
veterán

buffer
:P

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#1752) ozzy711 válasza Dißnäëß (#1750) üzenetére


ozzy711
Topikgazda

Nem akarok, hanem HA akarnék.

Értem, 400 watton azért már a D osztály is pörgeti az órát rendesen, ( meg a hallójáratokat is :D ) persze az az optimális ebből a szempontból nem kérdés.

(#1753) Dißnäëß válasza ozzy711 (#1752) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Értem, 400 watton azért már a D osztály is pörgeti az órát rendesen - a bejövő jel függvényében. Ami sosem full kakaó. Szóval a peak-ek meglesznek, de amúgy zenei jel esetén - ami nem négyszög jel - a reális fogyi nem 400 hanem inkább 300 körül. (Csak így hangosan agyalva).

Meg ha csak a cinekkel csörömpölnek, akkor 50 se. :D

Szóval nyugalmi árama pici, emiatt aztán tekinthető kvázi olyannak, mintha csak az input jeltől függne (és a frekvenciatartományoktól), hogy mennyit ad le. Tök jó. :)

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#1754) ozzy711 válasza Dißnäëß (#1753) üzenetére


ozzy711
Topikgazda

a bejövő jel függvényében.
Az egyszerűség kedvérét vezéreljük rózsazajjal. Full kivezérlésen 400 watt kimenőnél 80-90% hatékonysággal számolva fogyasztás 450-500 watt nem?

(#1755) Dißnäëß válasza ozzy711 (#1754) üzenetére


Dißnäëß
veterán

De. Eddig tökéletes gondolatmenet.
Mit szeretnél mondani ? :)

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#1756) ozzy711 válasza Dißnäëß (#1755) üzenetére


ozzy711
Topikgazda

Azt, hogy ez is tekeri az órát, bár ( életszerűtlenül nagy ) nagy kivezérlés kell hozzá.

(#1757) Dißnäëß válasza ozzy711 (#1756) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Nem kell, ugyanazon a feszültségszinten nézve egy vegytiszta szinusz 50Hz kevesebbet fogyaszt, mint egy vegytiszta full spektrumú fehér zaj, szóval amikor rendesen ki van hajtva az erôsítô, 400+ Watt... Amikor pedig csak szinusz, abból is csak 1 freki, kevesebbel abszolválja ugyanazon bemenô jelszint mellett, mert annyira hatékony, hogy az össz teljesítményt csak akkor használja, amikor a jel igényli, együtt mozog vele kvázi a 10%-nyi alap fogyi felett. Egy A osztály meg tojik a jelalakra, 90%-ban ígyis, úgyis, elfûti az össz teljesítménye nagyját és a 90%-100% régió, azaz egy szûk sáv fent a fogyimaximum közelében, ami "modulált" az input jel által (ez a ténylegesen kivett teljesítmény).

Szóval egy D osztállyal ha Vers Mindenkinek-et hallgatsz egy adott potiállásban, az olcsóbb lesz a nap végén villanyszámlában, mint egy Star Wars eksön ugyanebben a potiállásban, akkor is, ha ugyanaddig szaval a költô. "A" osztálynál pedig annyira kicsire zsugorodik ez a hatékonyság, hogy kerekítési hibahatár alá megy a villanyszámlák közti eltérés, ugyanaz lesz szinte a fogyasztás (minimálisan kevesebb csak a verses mûsorral).

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#1758) ozzy711 válasza Dißnäëß (#1757) üzenetére


ozzy711
Topikgazda

Épp ezen gondolkoztam, hogy most kb. max 20 watton hallgatom a zenét, ami ugye 800 watt fogyasztás, ( bár ez az arány javul pl. 80 wattnál ) a D osztállyal meg kb. 50 watt. Kérdés, hogy hangminőségben mekkora a difi.

(#1759) Dißnäëß válasza ozzy711 (#1758) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Hja.. Mi meg pont denesdr-al beszéltük a napokban mikor nála voltam, hogy igen, kis hangerőn a tényleges igényelt kimenő teljesítmény kicsi még az NCore-nál is az alap üzemi fogyasztásához képest, picit hajtva "kevésbé" hatékony, mint rendesen hajtva, ahol meg a hatékonysága úgy megnő, hogy még a meglévő eldisszipálós fogyasztásából is veszít, a kimenő teljesítménye javára. Szóval a hatékonyság-görbéje sem szögegyenes. Emiatt nagyon kis hangerőn akár egy A/AB-vel is lehet ekvivalens össz fogyiban, de egy kicsivel is felette már sokat javul a szitu.

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#1760) ozzy711 válasza Dißnäëß (#1759) üzenetére


ozzy711
Topikgazda

Ez igen érdekes, hiszen legtöbbünk ( gondolom én ) 10-20 watton hallgat zenét általában ( főleg éjszaka ).

Más: Kitaláltam, hogy beszerzek egy viszonylag jó minőségű D osztályú modult, lesz ami lesz összeeresztem az Aleph-el. ;]
Mivel azonban diy vagyunk, csak szigorúan összeszerelt nyákban gondolkozom ( semmi dobozos készülék ).
Mit javasolnátok? Ebay lenne a legelőnyösebb hely a kutakodásra. :R

Ja, csak full szimmetrikus verzióban gondolkodom, tehát pl. 2 db. sztereó modulban.

Pl. 4 ilyen? [link]
Ez ár kicsit overkill: [link] ;]

[ Szerkesztve ]

(#1761) gordonfreemN válasza ozzy711 (#1760) üzenetére


gordonfreemN
addikt

Olvass utána valamelyik hifi-s topikban a 3 közül, BKercso szerintem írt erröl. Azt hiszem TPA erősítővel játszott
MEgkerestem: TPA3116
A tápot kell jól kialakítani.
Írj be a fejes fórumba hátha azt nézi, kérdezz rá milyen táppal érdemes építeni ezt.

[ Szerkesztve ]

¯\_(ツ)_/¯ ▁ ▂ ▃ ▅ ▆ ▇ Üdv, Andris.

(#1762) ozzy711 válasza gordonfreemN (#1761) üzenetére


ozzy711
Topikgazda

Köszi, mindenképpen lineár táppal szeretném a javíthatóság és a tapasztalat miatt. Majd írok privit Bkercsonak! :R

Közben rákerestem egyre: [link] Nem lenne nagy financiális igénye! ;]
Van sztereóban is, ez talán még jobb ( egyszerűbben összeszerelhető ): [link]

[ Szerkesztve ]

(#1763) gordonfreemN válasza ozzy711 (#1762) üzenetére


gordonfreemN
addikt

NM
Én hallgattam BKercsoét, őszintén szólva elég jó volt. De a táp volt a lelke... Sima lineárisból sem mindegy, milyet alkalmazol, sokat írt erről Berci a fejes fórumba is.

[ Szerkesztve ]

¯\_(ツ)_/¯ ▁ ▂ ▃ ▅ ▆ ▇ Üdv, Andris.

(#1764) ozzy711 válasza gordonfreemN (#1763) üzenetére


ozzy711
Topikgazda

Igen, van is egy tápszűrő kapcsolása, azt már más helyen alkalmaztam, ez lenne az alap.
Kissé szkeptikus vagyok ugyan, de adok egy esélyt.

Az ár-érték arány ( ha tényleg jó ) nagyon durván lejt a D irányába, még extra táppal is ( ami az A-hoz kell ugye ).

(#1765) gordonfreemN válasza ozzy711 (#1764) üzenetére


gordonfreemN
addikt

Anno leirtam Bercinek én milye nek hallom. Ha megtalálom delután, elküldöm ide

¯\_(ツ)_/¯ ▁ ▂ ▃ ▅ ▆ ▇ Üdv, Andris.

(#1766) ozzy711 válasza gordonfreemN (#1765) üzenetére


ozzy711
Topikgazda

Köszi!

Még ezután ott van a kérdés, hogy a Hypex-ekhez hogy viszonyul hangminőségben, de ez annyira nem sürgős kérdés.

Közben felvetődött még egy kérdés ( nem csak neked, de ide írom ): Ez a modul full szimmetrikus vagy csak a bemenete? [link]

[ Szerkesztve ]

(#1767) Dißnäëß válasza ozzy711 (#1760) üzenetére


Dißnäëß
veterán

[link] Én az előerősítős verziót vettem belőle és úgy van, ahogy kolléga írta, bkercso szerint a táp a mindene (mint minden erősítőnek amúgy), szóval ha az rendben van, nagyon jó hangú modul. Ezt más külföldi fórumon is megerősítették nekem.

A chip mellett a körítés is a lényeg, a kis tekercses verziókat jobb, ha 2-vel osztja az ember, nem kell a lelkét kihajtani és akkor nem is lesz gond (védelem leold, egyéb, agyon vannak védve belül hálistennek).

Én is mostanság fogok majd próbálni egyet. :) Nem drága.

Tápszűrés. Igaz csőre, de amúgy mindenre is jó. Nem annyira rommá szofisztikált, mint bkercso K-multiplier-es csodatápja, de lehet vele igen jót így is szűrni.

@ozzy ezt be lehetne tenni (a linket) az összefoglalóba, ha egyetértesz és más is. Egy amolyan "linkgyűjtemény" szekcióba először, csak úgy behányni dolgokat, és/vagy már most különbontani, hogy
- félvezetős erősítő megoldások
- csöves erősítő megoldások
- táp design és szűrés
.
.
.

Meg hozok még párat, ha előbogarászom őket, mert a bugos Firefox becsukta az összes nyitott fülemet egy újraindítás után :((

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#1768) Dißnäëß válasza ozzy711 (#1766) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Inferior, de fülre amúgy nemigen hallod meg, mármint így direktben. Inkább úgy mondanám, a Hypex nagyon-nagyon megugorja fülünk képességeit sok paraméterben, ez kevésbé, de azért ez is tud. Tényleg kényes tápra, rákötöttem egy szimpla SMPS-re és egy DC-DC step-up modulra és volt kis berregés..

[ Szerkesztve ]

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#1769) ozzy711 válasza Dißnäëß (#1767) üzenetére


ozzy711
Topikgazda

Már meg is terveztem a tápot, illetve az elrendezést.
2 modul hídba kötve, két trafó külön szekunderekkel, szűrt lineár táppal 40-50.000 uF szűréssel ( lehet még valami extra stab ict is teszek bele ). Mindez gombokért. Lehet belevágok egy deszkamodellbe. :))

A csöves tápszűréses cikk jó! :R

[ Szerkesztve ]

(#1770) gordonfreemN válasza ozzy711 (#1769) üzenetére


gordonfreemN
addikt

Én a kmulti mellett voksolok de az az én bajom :)

¯\_(ツ)_/¯ ▁ ▂ ▃ ▅ ▆ ▇ Üdv, Andris.

(#1771) ozzy711 válasza gordonfreemN (#1770) üzenetére


ozzy711
Topikgazda

Már, hogy neked azzal üzemel az erősítőd?

(#1772) gordonfreemN válasza ozzy711 (#1771) üzenetére


gordonfreemN
addikt

Természetesen.
Minden más meg c-multi.
A hiraga az mondjuk hagyományos, hagyományőrző

Megtaláltam a tpa összefoglalómat, melyre Berci válasza az volt, hogy egyezkk az ő tapasztalataival:
Szépen zenélt. Kicsit néha mintha zavarosabb lenne a mély tartománya de nem mindig volt feltűnő.
Kevésbé éreztem részletesnek, mint a kompozitot, de megint csak olyan dolog, hogy zenélt és nagyon nem zavart. Kicsit. A spektrum burkológörbéje kicsit a magas tartomány felé billen a mély rovására.
Háttérzenélésre kiváló szerintem, ha nem kerül sokba. Vagy egy alap rendszerbe teljesen elég. Nekem a hangfalak többet tudnak szerintem.

[ Szerkesztve ]

¯\_(ツ)_/¯ ▁ ▂ ▃ ▅ ▆ ▇ Üdv, Andris.

(#1773) ozzy711 válasza gordonfreemN (#1772) üzenetére


ozzy711
Topikgazda

Köszi!
Gondolom aszimmetrikus módban volt bekötve, nem hídban, akkor gondolom nagyobb teljesítmény miatt testesebb lenne.

[ Szerkesztve ]

(#1774) gordonfreemN válasza ozzy711 (#1773) üzenetére


gordonfreemN
addikt

Na ezt mar meg nem mondom de szerintem is

¯\_(ツ)_/¯ ▁ ▂ ▃ ▅ ▆ ▇ Üdv, Andris.

(#1775) ozzy711 válasza gordonfreemN (#1774) üzenetére


ozzy711
Topikgazda

Egy próbát megér, kíváncsi lettem. A tápot majd később még reszelgethetem.

(#1776) gordonfreemN válasza ozzy711 (#1775) üzenetére


gordonfreemN
addikt

Mindenképp ajánlom.

¯\_(ツ)_/¯ ▁ ▂ ▃ ▅ ▆ ▇ Üdv, Andris.

(#1777) ozzy711 válasza gordonfreemN (#1776) üzenetére


ozzy711
Topikgazda

Majd dokumentálom a projektet! :D

(#1778) ozzy711 válasza Dißnäëß (#1767) üzenetére


ozzy711
Topikgazda

Meg is rendeltem 2 modult, kíváncsi leszek szimmetrikus módban mit muzsikál, lehet, hogy ez az új óriásölő! :D

(#1779) Dißnäëß válasza ozzy711 (#1778) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Hááát nemtom, olyan 15-20V köré beállva, nem túlfeszítve.. majd .. meglátod, hogyan tápolod-használod. Kíváncsi leszek, mesélj ha összeállt a deszkamodell ;)

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#1780) ozzy711 válasza Dißnäëß (#1779) üzenetére


ozzy711
Topikgazda

15 voltot tervezek tekerni a szekundrre, az kb. 21 volt egyenáram lesz. Szerintem is elég ennyi, a hídüzem miatt így is nagy lesz a kimenő áram 8 ohmos terhelésen.

(#1781) Dißnäëß válasza ozzy711 (#1780) üzenetére


Dißnäëß
veterán

:K

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#1782) gordonfreemN


gordonfreemN
addikt

ezt is ki kellene majd próbálni

[link]

[ Szerkesztve ]

¯\_(ツ)_/¯ ▁ ▂ ▃ ▅ ▆ ▇ Üdv, Andris.

(#1783) ozzy711 válasza gordonfreemN (#1782) üzenetére


ozzy711
Topikgazda

Közben utánaolvastam a 3116-nak. Ezt nem is olyan egyszerű hídba kötni. Eleve szimmetrikus a bemenete is.


Szóval a bemenetet nézve teljesen szimmetrikus, csak az egyik bemenetet ( a negatívot ) lehúzták a gnd-re.

Ez egy példa a bridge módra:

Az olvastam a diy.com-on, hogy ezzel nem nő a teljesítmény, csak a terhelő impedancia lehet kisebb ( 2 ohm ).
Érdekes megoldás minden esetre, rövidre zárják a kimeneteket.
Én minden esetre máshogy is kipróbálom, kihasználva a szimmetrikus kimenetű dac-om előnyeit.

[ Szerkesztve ]

(#1784) btraven válasza Dißnäëß (#1402) üzenetére


btraven
őstag

Miért kell az a 620 ohm/1Watt ellenállás a táphoz?
Az nem csak leosztja a 280V-t kisebbre?

(#1785) Dißnäëß válasza btraven (#1784) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Az csak mellékhatás, számottevôen nem esik a fesz.

Tápfesz szűrés, ez az ellenállás a kondival mögötte egy egyszerû RC tagot alkot. Lehetne szofisztikálni még, fogom is majd, mert a trafó túlméretezés miatt most 300V körül vagyok amúgyis (az ellenállás elôtt), bír simán LC+LC-t is. Stabi nincs, nem is igen lesz, szép hangú most is, nem bántom.

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#1786) btraven válasza Dißnäëß (#1785) üzenetére


btraven
őstag

Erre nem is gondoltam. :)
Ukrán csöveket ebay-en találtad?

(#1787) Dißnäëß válasza btraven (#1786) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Igen. Legjobb forrás csôre. Orosz csövek.
Azaz.... szovjet. :U

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#1788) GTVili


GTVili
tag

Sziasztok!
Kicsit tudtam ma dolgozni a Hiragán... kb ez lesz a végleges kialakítás...:

Bal fent a hálózati aljzat, feketével a hálózati kábelek... jobb fent egy kis segédtáp a hangszóróvédőnek. Alatta az erősítő tápja. Kékkel egy 12V-os trigger aljzat, hogy majd a forráskészülékkel is be tudjam kapcsolni az erősítőket...

(#1789) ozzy711 válasza GTVili (#1788) üzenetére


ozzy711
Topikgazda

Szép, átgondolt logikus kialakítás!

(#1790) GTVili válasza ozzy711 (#1789) üzenetére


GTVili
tag

:R .... köszi. Még azon gondolkodtam, hogy a tápot elfordítom 90 fokkal, hogy kicsit közelebb kerüljön az erősítőhöz, mert akkor kicsit rövidebbek lehetnek a vezetékek...

(#1791) ozzy711 válasza GTVili (#1790) üzenetére


ozzy711
Topikgazda

Én hagynám így, minél messzebb van a végfoktól annál jobb szerintem. A vezeték hossza itt kb. irreleváns.

(#1792) ozzy711


ozzy711
Topikgazda

Na kérem, pár napja már tesztelem a hősugárzónak is kiváló végfokokat és azt kell mondjam beváltak!
21-22 foktól indulva kb. 1-1,5 óra alatt kellemes 25 fokot értek el a kb. 20 nm-es zeneszobában. Így most van egy kellemes hangú hősugárzóm, ami nem is olyan vészesen sokat fogyaszt. ;]

Összehasonlításként az olaj radiátor 80-90 fokos üzemi hőmérsékleten, ( kicsit csodálkoztam is, de tényleg ennyi, megmértem ) szintén 800 watton ér el hasonló eredményt, igaz az termosztátos, tehát nem megy folyamatosan.

[ Szerkesztve ]

(#1793) Dißnäëß válasza ozzy711 (#1792) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Na, hát figy, kézi lekapcs az olajradiátorra, amikor indul az áosztály, ennyi. :))

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#1794) ozzy711 válasza Dißnäëß (#1793) üzenetére


ozzy711
Topikgazda

Most, hogy számolgatom, szeptembertől kb. májusig így tökéletes, csak a nyári három hónapban kell légkondizni ami vállalható. Az elején kissé megijedtem a hőtermeléstől, de így már kb. rendben van.
Éjfél körül lekapcsolom az erősítőt 25 fokban, ami reggelig 23-ra csökken, pont jó!

A zeneszobában nem is kell olajradiátor, mivel az emeleten van, így lassan bekapcsoljuk a gázkazánt keringető szivattyú nélküli módban, az pont elég lesz. Olajradiátor a földszintre lesz rendszeresítve.

Más: a D osztályú bejegyzést nézted? A hídba kötés nekem nem teljesen tiszta. Olvasok olyat, hogy a két kimenetet rövidre zárják és a két rövidre zárt kimenet lesz a tényleges híd két pólusa. Ez nekem nem klappol.
Én a két mínusz kimenetet kötném össze és a két plusz lenne a tényleges kimenet, amit ellen ütemben vezérelnék a szimmetrikus bemenetnél.
Félek, hogy már eleve hidalva van az ic-n belül, de a rövidzáras megoldást akkor sem értem.
Megnézem, hogy a "-" kimenet rá van e vezetve a gndr-re így gyorsan választ kapok.

(#1795) GTVili válasza ozzy711 (#1791) üzenetére


GTVili
tag

Végül úgy döntöttem, hogy elfordítom a tápot.... de ennek több oka is van.

Egyrészt a rövidebb DC tápvezeték, másrészt kell még egy kis hely a bekapcsoló gombnak az előlapon.
Talán a jövő héten megjön az összes cucc hozzá... utána viszem a kollégámnak, aki dobozolja. 0,5-0,7-es rozsdamentes ház készül, CNC-vel ki tudja vágni a csatlakozók ill. a szellőzők helyét.

(#1796) GTVili


GTVili
tag

Nos, valahogy így néz ki a végleges kialakítás....

Az előlapon a bekapcsoló gomb...

Hátul meg a csatlakozók...

(#1797) ozzy711 válasza GTVili (#1796) üzenetére


ozzy711
Topikgazda

Jó lesz! :C Kíváncsi leszek, milyen lesz teljesen összeszerelve!

(#1798) GTVili válasza ozzy711 (#1797) üzenetére


GTVili
tag

Kicsit foglalkozom a kábelezéssel...

Szeretem ha valami szerelhető, ezért igyekszem legalább a kábelek egyik végét valamilyen oldható kötéssel kivitelezni. Gyakran esem a saját csapdámba azzal, hogy a lehetőségekhez képest viszonylag vastag és merev vezetékeket használok.... de többnyire nem akarnak engedelmeskedni... :DD

Ha minden jó megy, a jövő héten le tudom adni a doboz paramétereit a gyártáshoz...

(#1799) ozzy711 válasza GTVili (#1798) üzenetére


ozzy711
Topikgazda

Szeretem ha valami szerelhető, ezért igyekszem legalább a kábelek egyik végét valamilyen oldható kötéssel kivitelezni.

Jogos felvetés, sokszor szenvedek utólag ezzel, bár ennek ellenére én inkább a forrasztásokat preferálom. Mikor az aleph-eket szereltem,valahogy nem találtam elég stabilnak ezeket a csúszkákat. Ezek szerint nálad rendben vannak.

(#1800) gordonfreemN válasza ozzy711 (#1799) üzenetére


gordonfreemN
addikt

Én is mindig dilemmázok, aztán én is mindig oda lyukadok ki, hogy a forrasztás a tuti.
Itt ugye a gond az lehet, hogy kicsi felületen érintkezik rosszul/nem stabilan és az eltérő anyagok kontaktpotenciálja még ami szóba jöhet.

¯\_(ツ)_/¯ ▁ ▂ ▃ ▅ ▆ ▇ Üdv, Andris.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.