Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Videokártyák  »  AMD GPU-k jövője - amit tudni vélünk (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2017-08-30 10:47:05

LOGOUT.hu

A legtöbb kérdésre (igen, talán arra is amit éppen feltenni készülsz) már jó eséllyel megtalálható a válasz valahol a topikban. Mielőtt írnál, lapozz vagy tekerj kicsit visszább, és/vagy használd bátran a keresőt a kérdésed kulcsszavaival!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#57001) Jack@l válasza bobalazs (#57000) üzenetére


Jack@l
veterán

"kb. 10%-ot buksz a lassú PCI-E-vel", van az 80-90 is, ha a maradek 4 gb-ot rambol kell etetni...

[ Szerkesztve ]

A hozzászólási jogosultságodat 2 hónap időtartamra korlátoztuk (1 hsz / 10 nap) a következő ok miatt: Az ÁSZF III 10/8. pontjának megsértése - trollkodás - miatt. Többször és többen is kértek már, hogy hozzászólás írásakor használd a linkelés funkciót, mert ennek elmaradása sokak számára zavaró.

(#57002) bobalazs válasza Jack@l (#57001) üzenetére


bobalazs
nagyúr
LOGOUT blog (1)

Hát nem tudom, van az a szint ahol, ha elfogy a vram egy adott játéknál, nem 10%ot lassul a játék, hanem kb játszhatatlanság szintjére lassul. Na már most mivel a ram sebessége is elég gyors az adat csere is gyorsan kéne hogy történjen ram-vram között de mégse elég gyors.
Szerencse hogy nincs olyan játék ami csak 6 gigás kártyákon indulna el, jól is néznénk ki.

(#57005) Yutani válasza #32839680 (#56993) üzenetére


Yutani
nagyúr

Én értettem elsőre is, de ott van az is, amit leírtam. 4x sáv 3.0-án már csak 8x 2.0, de még az is elég lehet egy ilyen f*stalicskának. 2.0-án kérdéses az a pirinyó sávszél, de erre írtam, hogy vajon hányan rakják 8-10+ éves alaplapba ezt a kártyát?

#tarcsad

(#57007) ati3x válasza #32839680 (#57006) üzenetére


ati3x
senior tag

Kb 1 éve vettem olyan 110-ért egy 1660 supert. Mintha a fogam húzták volna. Akkor azt gondoltam, "hamarosan" normalizálodnak az árak, és ez .ajd megy a régi gépembe, amiben egy rx580 van... Mégiscsak gyorsabb... Háát... nem is tévedhettem volna nagyobbat. De szerintem eljön az idő amikor bányakártyák tömegesen a piacra kerülnek. Nem tarthat ez örökké..

(#57008) Devid_81 válasza ati3x (#57007) üzenetére


Devid_81
nagyúr

Most picit meginogott a szuper stabil crypto piac, de sajnos ilyet mar sokszor lattunk es elkezdtunk gamerkent orulni, hogy vegre lehet valami arcsokkenes...majd visszaallt minden a helyere.
A remeny hal meg utoljara :B

...

(#57009) Petykemano válasza Devid_81 (#57008) üzenetére


Petykemano
veterán

Állítólag a FED 2022-es kamatemelés melletti elköteleződése miatt. [link]

Abban van némi ráció, hogy ha a FED pénznyomtatása lelassul, megáll, akkor az már nem fogja tovább fújni az eszközár lufit (ide értve a részvényeket és a kriptot, meg akár az ingatlant is)
Ha még kamatot is emelnek, akkor az néhány trilliárd dolláros vagyonka, ami jelenleg pénznyomtatás által fújt eszközár lufi által biztosított árfolyamnyereségre spekukált, lassan vagy hirtelen átáramolhat dollár alapú kamatos eszközökbe, ami okozhat megtorpanást, némi csökkenést az árfolyamban, vagy szélsőséges esetben akár összeomlást is. Ez attól függ, hogy milyen sok és mennyire nagy olyan vagyon van coinban tárolva, amit a tulajdonosa nem szeretne adóhatóságok által látható FIAT pénzre váltani.

Ugye azt ugye tudjuk, hogy az arany, meg hasonló eszközök, nem természetes módon jelentenek védelmet az inflációtól. Ezek árát az a hit határozza meg, hogy milyen áron tudnám eladni, ha lenne nekem és hogy mennyire bízok abban, hogy annak ára felfelé fog menni. aZ ár pedig csak akkor megy felfelé, ha valakik egyre többet hajlandóak érte adni.
Magyarul az inflációt és az eszközárfolyamok emelkedését ugyanaz okozza.

Sajnos még egy összeomlás sem jelentené igazából a tényleges probléma megoldását. A vagyon átáramlik, az árfolyam leesik, a bányászat akár összeomolhat, ami a GPU-k piacán (és szerintem az energiapiacon is) talán egy felszabadulást hozna. (Bár azt nem hiszem, hogy minden kártya hirtelen kikerülne a használtpiacra) Ugyanakkor persze a vagyon ebben az esetben nem tűnne el, hanem kamatfizető eszközökbe vándorolna, ami után kamatot kell fizetni. Banknak, amit aztán banki ügyfelek fizetnek meg számlavezetési díj vagy hitelkamat formájában vagy államkötvények után az államnak, amit az adófizetők fizetnek meg, vagy közszolgáltatásokon végzett megszorításokkal gazdálkodnak ki.

Mindenesetre kiváncsi vagyok, hogy bejön-e ez az elképzelés, hogy a FED kamatemelés hatására bomladozni fog a kripto árfolyam. (Persze nem mintha a FED-nek ez lenne a célja, csak hogy van-e ilyen összefüggés.)

Az ETH jövedelmezősége egyébként az elmúlt 1 hónapban $7-8ról tegnap beesett $5 alá.
[link] (A default beállítások mentén)

[ Szerkesztve ]

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#57010) Petykemano


Petykemano
veterán

AMD Radeon RX 6500XT to cost 299 EUR in France

kemény.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#57011) Televan74 válasza Petykemano (#57010) üzenetére


Televan74
nagyúr

Szarnak adtak egy szar árat! ;] :P :DDD

Amikor nincs remény! Jusson eszedbe nincs isten, csak én!

(#57013) beef válasza Petykemano (#57010) üzenetére


beef
őstag

Nép-kár-tya!

(#57014) Petykemano válasza #32839680 (#57012) üzenetére


Petykemano
veterán

Igen, ezt én is olvastam.
Kazahsztánban működött a bitcoin bányászat (tranzakciókezelés) kapacitást 18%-a, ami kiesett. Rendben, de ennek nincs közvetlen köze az árfolyamhoz.
Annak kellett volna történnie, hogy a kapacitás kiesése nyomán jelentősen drágul a tranzakciós díj, amit már némely bitcoin kereskedő sokall. De attól miért kéne hirtelen eladnia?
Vagy az történt volna, hogy még az internet elvágása előtt eladtak a kahaz bitcoin tulajok, hogy ne történhessen meg, hogy bezuhan az árfolyam, miközben ők el vannak vágva?

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#57016) Petykemano válasza Petykemano (#57009) üzenetére


Petykemano
veterán

Koszovóban betiltották a kriptovaluta bányászatot a magas energiaárak miatt [link]

Koszovó persze rendkívül kicsi ország.
A betartatás módjáról nem esik szó.

[ Szerkesztve ]

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#57017) Televan74


Televan74
nagyúr

300€ Asusnál az új belépőszint. Pedig még a 199€ is sok lenne érte. :N

[ Szerkesztve ]

Amikor nincs remény! Jusson eszedbe nincs isten, csak én!

(#57018) Petykemano válasza Televan74 (#57017) üzenetére


Petykemano
veterán

az sejthető volt, hogy nem $199 lesz, hanem drágább, de ez azért minden képzeletet felülmúl

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#57019) KillerKollar válasza Televan74 (#57017) üzenetére


KillerKollar
senior tag

(#57020) Z_A_P válasza Televan74 (#57017) üzenetére


Z_A_P
addikt

[link]

OK

(#57021) Yutani válasza Z_A_P (#57020) üzenetére


Yutani
nagyúr

Jól látható a fejlődés!

;]

#tarcsad

(#57022) Televan74 válasza Yutani (#57021) üzenetére


Televan74
nagyúr

Regression! :))

Amikor nincs remény! Jusson eszedbe nincs isten, csak én!

(#57023) whitezo88


whitezo88
nagyúr

Sziasztok, két+1 kérdés:
1) Mitől van az hogy az RX580 esetén ilyen (százalékosan) jelentős különbség van a 4GB és 8GB verziók közt? A VRAMon kívül mást is erősítettek rajta?
2) 6700XT-t nézegetek, ár-érték arányban megfelelő lenne, és a Tomshardware alapján szinte ugyanannyit fogyaszt mint a RX580 (215W), ergo táp se kéne új (nem tudom 6800XT-t elvinné-e, az 300) forrás: [link] és a CPU-m is még kihajtaná rendesen ha jól tudom.
+1) melyik gyártóé a legjobb ebből a szériából? ref vagy más (sapphire, gb, stb)

(#57024) Busterftw válasza whitezo88 (#57023) üzenetére


Busterftw
veterán

Rossz topik.
Ide tessek: Milyen videókártyát?

(#57025) whitezo88 válasza Busterftw (#57024) üzenetére


whitezo88
nagyúr

AMD jellegű VGA kérdésben ne egy AMD vga topikban tegyek fel kérdést? Az első pl nem az ottani topikba illik, a 3. sem feltétlen csak részben.

(#57026) hokuszpk válasza whitezo88 (#57025) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

uj lehetsz errefele :D

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#57027) csako válasza whitezo88 (#57025) üzenetére


csako
veterán

Légyszi nézd meg ezt a képet:

Hogyan is illenek ide a kérdéseid?

Holnap országszerte 10 fok várható. Ebből 2 Budapesten, 1 Győrött, 2 Miskolcon...

(#57028) Busterftw válasza whitezo88 (#57025) üzenetére


Busterftw
veterán

Pedig az elsore is kaphatsz ott valaszt, mert ha megirod mire lesz milyen felbontasra stb, akkor meg is valaszoljak miert jobb a 8GB.

Ez a topik temaja:
Az AMD éppen érkező, vagy jövőbeni új grafikus processzorainak kivesézése, lehetőleg minél inkább szakmai keretek között maradva.

(#57030) csako válasza #32839680 (#57029) üzenetére


csako
veterán

Amúgy igen, az sajnos csak lenyitás után látszik, hogy "mi nem".

Holnap országszerte 10 fok várható. Ebből 2 Budapesten, 1 Győrött, 2 Miskolcon...

(#57031) apatyas válasza #32839680 (#57029) üzenetére


apatyas
Korrektor

Ott a topik témája jobbra a kisatírozottól. Persze így széttagolva az ember nem biztos, hogy ott is keresi, miután a középső lecseszést elolvasta.

pezo77 #5 2017.12.14. 13:29 Hmm. És ez az e-hajó akkor hol is tud kikötni? Az e-bay -ben? ;)

(#57032) Yutani válasza apatyas (#57031) üzenetére


Yutani
nagyúr

Olvasni csak megtanult már az ember, ha ide írkál, nem? Hát nem. :DDD

#tarcsad

(#57033) apatyas válasza Yutani (#57032) üzenetére


apatyas
Korrektor

Ilyesmit én is néztem már be.. ennyi offtopik közt már rég megválaszolhattuk volna a kérdését.

pezo77 #5 2017.12.14. 13:29 Hmm. És ez az e-hajó akkor hol is tud kikötni? Az e-bay -ben? ;)

(#57035) Petykemano


Petykemano
veterán

MLiD költséglistát ismertet a 6500XT-ről.
A lapka csak $18, kevesebb, mint a szállítás.
[link]

Részemről méginkább érthetetlen, miért spórolták ki a pcie sávokat és a codec képességeket.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#57036) Televan74 válasza Petykemano (#57035) üzenetére


Televan74
nagyúr

Én még mindig azt mondom rá hogy hiánytermékek, és a cégek annyit kérnek amit még nem szégyellenek. Most egy 99$ kártyát el lehet adni 199$ -ért, amit a piac megfejel még plusz 100$ -al.

Én erre a középső újam heveny lóbálásával válaszolok. :D

Amikor nincs remény! Jusson eszedbe nincs isten, csak én!

(#57038) Yutani válasza Televan74 (#57036) üzenetére


Yutani
nagyúr

Petyke meg azt mondja, ilyen lóf@57 GPU költségbe beleférhetett volna a 8x, de még a 16x PCIe sáv is. Gondolom, hasonló a helyzet a 6600/XT 8x sávjával, ott is 1-2 dollár lett volna a full 16x belepakolása. Érdekes módon, régen a minden kategóriában belefért a 16x, az NV-nek még most is belefér. Ezért nem fogja az AMD utolérni soha az NV-t, megmarad örök másodiknak.

#tarcsad

(#57039) Petykemano válasza Yutani (#57038) üzenetére


Petykemano
veterán

Az igaz, hogy Ami miatt az AMD megengedheti magának az ilyen apró hiányosságokat az az, hogy mindent IS elvisznek.

Valószínűleg az, hogy ez a kártya (6500XT) a gamereknek készült, szemenszedett hazugság. Hanem ez egy belépő mobil lapka, ahol úgyis lesz mellette egy fejlett képességekkel bíró APU és amit olyan TDP körülmények között fognak futtatni, aminél a 4x PCIe valójában tényleg nem korlátozó tényező.

DIY piacra meg majd az megy, ami túl sokat fogyaszt. Ez így szokott lenni. Ami takarékos, az takarékos, ami sokat fogyaszt, az meg húzható. Hát húzták.

Tartok tőle, hogy ha ebből az első néhány napon túl érdemi mennyiség kerülne a DIY piacra, azért a chip-minőség tévedésért valaki az állásával fizetne.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#57040) paprobert válasza Petykemano (#57035) üzenetére


paprobert
senior tag

"Részemről méginkább érthetetlen, miért spórolták ki a pcie sávokat és a codec képességeket."

Minél rosszabb a belépő, annál több a profit a teljes termékvonalon. Évek óta ezt látjuk, de az AMD már ebben is az élen jár.

Én már várom, hogy mikor fognak piacra dobni egy üres dobozt, $99-os árral.

[ Szerkesztve ]

640 KB mindenre elég. - Steve Jobs

(#57041) Petykemano válasza paprobert (#57040) üzenetére


Petykemano
veterán

Hát igen...

Apropó, W6400. Ez vajon navi 24-re épül majd?
És ha igen, ebben sem lesz AV1 dekóder?

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#57042) Petykemano


Petykemano
veterán

Rumored AMD Radeon RX 6000 desktop series update might bring even faster memory

Úgy tűnik, hogy az AMD tényleg szinte mindent átvált N6-ra.
Kérdés, hogy vajon újratervezték-e a lapkákat N6-ra, és kisebbek is lesznek, vagy a design kompatibilitás miatt csak átrakták és élvezik az EUV adta gyorsaságot, még jobb kihozatalt, magasabb órajeleket.

Mondjuk mindegy, mert szerintem ezekkel biztos az S és M piacokat célozzák először. Úgy tűnik mint az AMD egy részt látott volna nyílni az NVidia pajzson (érted, Nvidia Shield) , amin keresztül befurakodhat a notebook piacra.

Ezeknek a példányoknaka túlfogyasztásos selejtjét, amit 100-200Mhz-cel magasabbra lehet húzni, megkaphatjuk majd.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#57043) hokuszpk válasza Petykemano (#57042) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

nem aszontak azert mennek n6 -ra, mert ugy tobb termek lejon a waferrol ? szoval attervezes az minimalis.

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#57044) Petykemano válasza hokuszpk (#57043) üzenetére


Petykemano
veterán

Az N6 egyik előnye, hogy gyorsabb a gyártás, mert kevesebb a patterning lépcső, meg mittomén. De ha áttervezed N7-ről N6-ra, akkor nyerhetsz 10-15%-ot a lapkaméreten is és akkor még több jön ki.

Nemtom, figyelj, amikor én feltettem a kérdést, hogy ha a többi RDNA2 tudja az AV1 decoding-ot és tudják, hogy problémát fog jelenteni az x4 pcie, akkor azt a válasz kaptam (persze nem az AMD-től, hanem okoskodó megmondóktól), hogy ha 2%-kal nagyobb a lapka, akkor 2%-kal kevesebb lapka jön ki ugyanannyi szűkös waferkapacitásból.

Az egész biztos, hogy ezt a lapkát a mobil szegmensbe tervezték, csak a túlfogyasztásos selejtet kiszórják a disznók közé. És a mobil szegmensben ezekre az "extrákra" nincs szükség, ki lehet spórolni és nem baj, ha a desktop piacon meg szopóka, nem éri meg azt a 2%-ot.

Lehet, hogy ez a 10-15%-kal kisebb lapka meg az áttervezést nem érné meg.
Meg hát úgyis kiderült, hogy nem a lapka kerül a legtöbbe, hanem a VRAM és a szállítás.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#57045) hokuszpk válasza Petykemano (#57044) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

"Lehet, hogy ez a 10-15%-kal kisebb lapka meg az áttervezést nem érné meg."

egyszer kivancsi volnek egy ilyen dontes valojaban hanyvaltozos egyenlet.
gondok itt olyasmire is, hogy mondjuk a "sima atvitelt" 3 mernok megcsinalja 500 mernokorabol, 3 honap alatt ; az attervezeshez meg kellene 12 mernok 8000 mernokora es plusz egy csomo ido a tesztelesre / validalasra. ( a szamok termeszetesen hasrautottek. )

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#57046) Alogonomus válasza Petykemano (#57042) üzenetére


Alogonomus
őstag

A TSMC állítólag sorban állítja át az N7 gyártósorokat N6-ra, így idővel minden termék átvált, hiszen "a tervezésnél alapvetően ugyanazokat az eszközöket kell majd használniuk, ergo nem lesz drágább 6 nm-es lapkát tervezni, miközben a 18%-kal jobb tranzisztorsűrűség azért mégis hasznos dolog". Nulla befektetéssel elérhető gyorsulás, mint az RX 580->RX 590 esetében.
Korábban olyan tippek is keringtek, hogy a teljesítmény duplázódása miatt a Navi 3x alá bőven elfér majd egy Navi 2x refresh is 6 nm-en. A Navi 21 és 22 jelenleg sincs a határig pörgetve, és ugyanaz a design 6 nm-en hozna 10-15% teljesítményt, vagy 10-15% fogyasztáscsökkenést.
Teljesen logikus lépés lenne az AMD részéről az N7->N6 váltás a jelenlegi kártyák esetén, mert az RDNA 3 kártyák közül először biztosan a nagy kártyákat hozzák majd ki, vagyis ősszel úgyis csak a Navi 31 és 32 érkezhet, amik várhatóan a jelenlegi Navi 21 chipek teljesítményének a dupláját hozzák. A kisebb kártyák 2023 Q2 előtt aligha jönnek, vagyis bőven kijöhetne még egy RX 6x50 kártyasorozat a "Tie" kártyákra válaszként. Gyártósorokat úgyis állítja át sorban a TSMC, a chip design pedig szinte módosítást sem igényelne.

(#57047) .Ishi.


.Ishi.
aktív tag

Will PCIe x4 Cripple the Radeon 6500 XT? PCIe Bandwidth Test [link]

Két nap van hátra a 6500 XT megjelenéséig, de a Hardware Unboxedos Steve megnézte, mi van akkor, ha egy PCI 3.0-ás rendszerben használsz egy PCI 4.0x4-es kártyát. Hát, ne legyen igaza (elvégre, ez csak egy 5500XT), de ha igen, akkor pár játéknál talán pariban lesz...az RX570-nel. ;]

(#57048) Petykemano válasza Alogonomus (#57046) üzenetére


Petykemano
veterán

"A TSMC állítólag sorban állítja át az N7 gyártósorokat N6-ra, így idővel minden termék átvált, "

Igen, ezzel kapcsolatban az egy érdekes felvetés, hogy ez vajon a zen3 CCD-kel is megtörténik majd?

"Korábban olyan tippek is keringtek, hogy a teljesítmény duplázódása miatt a Navi 3x alá bőven elfér majd egy Navi 2x refresh is 6 nm-en."

Igen, ez elég valószínű, már csak azért is, mert N5 kapacitás biztos nem lesz elég a mainstreambe is. Lehet, hogy a pletyó nem a közeljövőre vonatkozott, hanem mondjuk egy Navi 2x tapeout alapján háromnegyed évvel későbbre.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#57049) Petykemano válasza .Ishi. (#57047) üzenetére


Petykemano
veterán

Olyan jól sikerült tartani az msrp-t, hogy már nem csak $300-330-os árak vannak (asus), hanem 380 eurósak is. [link]
És még el se rajtolt.

Valószínűleg nem fog olyan volumen erre a piacra kerülni, hogy ne lehetne ilyen ár mellett árulni. Másképp fogalmazva: nem fognak ettől roskadozni a polcok.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#57050) Alogonomus válasza Petykemano (#57048) üzenetére


Alogonomus
őstag

"Lehet, hogy a pletyó nem a közeljövőre vonatkozott, hanem mondjuk egy Navi 2x tapeout alapján háromnegyed évvel későbbre."
A Navi 31 a tripla annyi feldolgozóegységével könnyen ráduplázhat a Navi 21 teljesítményére, de még a Navi 32 is dupla annyi egységgel jön, amiből 60% teljesítménytöbblet kijöhet a Navi 21-hez képest. Azt a 60%-nyi lyukat pedig a teljesítmény rangsorban valahogy ki kell tölteni, hogy az ne a másik 2 gyártó "játszótere" legyen. Erre pedig pont alkalmas lehet a minimális áttervezéssel bevethető 6 nm-es Navi 21 a szükséges mértékig elengedett fogyasztással, míg a Navi 22/23/24 az N6 fogyasztáscsökkentő hatását használhatja ki, hogy ugyanazt a teljesítményt már 2 slotos kártyaként nyújthassa.

Útvonal

Fórumok  »  Videokártyák  »  AMD GPU-k jövője - amit tudni vélünk (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.