Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#27251) Magnum_ válasza Magnum_ (#27250) üzenetére


Magnum_
nagyúr

Tehat garnela es csiga mehet ebbe a kis tartalyba?

I humbly and respectfully decline™

(#27252) Exian válasza Magnum_ (#27251) üzenetére


Exian
őstag

Elvileg mehet, bár én azoknak is nagyobbat adnék mindenképp.

De nem is ez a fő kérdés, vonatkoztassunk el a törvénytől, hogy mit lehet és mit nem.

A helyzet sokkal másabb:

A lényeg sokkal inkább az, hogy nagyon nagyon nehéz egy ilyen (és bármilyen) kicsi akváriumot karban, és főleg hosszú távon szépen, egészségesen tartani.

Nem úgy működik, mint egy nagy akvárium, ami egy megfelelő méretű szűrővel, megfelelő rendszeres (részleges) vízcserével, minimális odafigyelés mellett, megfelelően beállt biológiai egyensúly esetén évekig, sőt, durvát mondok, de év tizedekig tud működni különösebb nagy problémák nélkül, úgy, hogy alapjaiban hozzá sem kell nyúlni, komolyabb szinten meg sem kell bolygatni az egészet.

Egy kicsi akvárium ezt nem tudja produkálni egykönnyen. Sokkal hamarabb megváltozik a biológiai-kémiai egyensúly, a legkisebb behatás vagy változás következtében is: véletlenül egyszer (sokkal) több kaját adsz, vagy hirtelen más a víz összetétele részleges vízcserénél, ne adj' Isten jön egy betegség, az is sokkal hamarabb csinálhat galibát. Vagy elromlik a fűtés és nem veszed észre, egy kicsi űrtartalmú medencében a víz pillanatok alatt lehűl, vagy épp fordítva, nyáron sokkal hamarabb felforr, ha épp nem tudsz a szobában megfelelő hőmérsékletet produkálni.

Nekem régen voltak picike medencéim (30-80 L között), folyamatosan szenvedtem velük, állandóan ellepett az alga brutális szinten, egyszerűen nem tudtam olyan problémamentesen üzemeltetni, mint a mostani nagy medencét.

Szóval sajnos nagyon hamar rémálommá tud válni egy ilyen kis "virág váza", amilyen szépen indul, olyan csúnyán tud végződni pillanatok alatt.

Ha igazán ezt szeretné, sokkal feljebb kell lépni, mondjuk nekem már egy 54 L-es akvárium is apróka lenne, de valahol az a lélektani határ. Abban már lehet normálisan néhány halat tartani és szűrőt is tudsz bele-mellé rakni, ami már megbirkózik a feladattal.

De igazán úgy 200 L felett indul a problémamentesebb és főleg igazán SZÉP akvarisztika :)

[ Szerkesztve ]

(#27253) Magnum_ válasza Exian (#27252) üzenetére


Magnum_
nagyúr

Moszonom, atkuldtem a hsz-ed csajomnak (ugye irtam, hogy az o biznisze)

I humbly and respectfully decline™

(#27254) bringasisti válasza tzimash (#27249) üzenetére


bringasisti
őstag

Teljesen mindegy hogy melyik készítményt veszed mert az ezer literre való 5 forint hatóanyagot tartalmaz, tehát a gyártónak nem érdeke spórolni. Ha a zuhanyrózsán keresztül engeded ki a vizet a hirtelen keletkező nyomás csökkenés okán nem lesz buborék. ( gépkocsi befecskendező rendszer elve)

BENEFON DELTA--------N8

(#27255) Exian válasza bringasisti (#27254) üzenetére


Exian
őstag

Nah igen, én amikor töltöm ki a 4db 20 L-es vödrökbe a vizet pihentetni a heti vízcserénél, akkor én direkt mindig zuhanyrózsán keresztül engedem a vödrökbe, mert van egy ilyen hitem (kérdés, hogy téves e?!), hogy úgy jobban-gyorsabban távoznak a gázok, meg a klór is. Abból adódik a hitem, hogy így a víznek sokkal nagyobb felülete érintkezik levegővel, meg hosszú a vízsugár, ami szintén segít a "párolgásban", ami a gázokat illeti. Hülyeséget gondolok, vagy lehet benne valami igazság? :)

Saint: szívesen. Remélem nem vettük el teljesen a kedvét, illetve egyfelől (csúnyán fogalmazva) remélem elvettük a kedvét :) Nem szívesen venném el viszont akkor a kedvét, ha tényleg szeretne csinálni egy NAGYON SZÉP nanó növényes akváriumot kis garnélákkal, mert az nagyon szép tud lenni tényleg. Ha van hozzá kedve, ideje, akkor hajrá, akár a 10 L-es medencében is.

[ Szerkesztve ]

(#27256) Exian válasza Exian (#27255) üzenetére


Exian
őstag

Lejárt a szerkesztési idő:

"így a víznek sokkal nagyobb felülete érintkezik levegővel"

Úgy értem, hogy a több tíz vízsugár miatt van nagyobb-több felület, ami érintkezik levegővel. Na így gondoltam.

(#27257) bringasisti válasza Exian (#27256) üzenetére


bringasisti
őstag

Ez teljesen így van. A gázolaj levegővé válik a motorban, nyilván a fürdőszobában mások a viszonyok de a gázok ugyanúgy kiválnak. Ha a csempére locsolja a vizet valaki akkor ahogy lefolyik a víz érezni a klór szagot

BENEFON DELTA--------N8

(#27258) tzimash válasza bringasisti (#27254) üzenetére


tzimash
őstag

Itt lehet a kutya elásva, most nem a zuhannyal engedtem a vizet, pedig máskor úgy szoktam.

(#27259) mdk01 válasza Exian (#27242) üzenetére


mdk01
addikt

A sera csepegtetős csal 20mg-ig, tehát az a 10 amit mértél lehet 0és 20 is. Lényegében mindegy a 20 is teljesen rendben van.
A költözéssel lehetett a probléma, hogy megbolygattad az egész akváriumot. A régi aksi vizét átvinni az újba az egy jó ötlet volt, de ha betartottad az aksi indíst követő sűrű vízcserét akkor az a víz amit átvittél a régi aksiból pár csere után nullára csökkent. Ezen túl egy új aksitól nem lehet elvárni, hogy úgy működjön mint egy évek alatt beállt.
Szóval sztem a változásnak tudható be a problémád, ami ha van növényed azon is megfigyelhető.

(#27260) mdk01 válasza Magnum_ (#27253) üzenetére


mdk01
addikt

Vannak nano halak is amik kisebbek, tehát állatbarátabb lenne a tartás, de mindenképpen el kellene menni 50-60 literig az már kezelhető egy jó szűrővel és odafigyeléssel. Valamit engedned kell:DDD
Próbáljátok ki, sztem még neked is megtetszik majd. ;)

(#27261) bringasisti válasza tzimash (#27258) üzenetére


bringasisti
őstag

Asztalon egy palack ásványvíz. Sehol egy buborék. A palack meg se mozdul kinyitod a tetejét. A vízben ezer buborék, pedig eddig egy se volt

BENEFON DELTA--------N8

(#27262) Magnum_


Magnum_
nagyúr

A kis garnelak nem budosek?

I humbly and respectfully decline™

(#27263) twi452 válasza Magnum_ (#27262) üzenetére


twi452
senior tag

Viszonylag ritkán kell fürdetni őket :D

A víz lehet büdös de akkor gond van, amúgy nem.

(#27264) Magnum_ válasza twi452 (#27263) üzenetére


Magnum_
nagyúr

:R

A szurok milyen hangosak lehetnek? Zavaro lehet?

[ Szerkesztve ]

I humbly and respectfully decline™

(#27265) claire78 válasza Magnum_ (#27264) üzenetére


claire78
senior tag

Nem tudom miért, de valahogy úgy érzem ez nem a Te hobbid.. :U :)

(#27266) Magnum_ válasza claire78 (#27265) üzenetére


Magnum_
nagyúr

Irtabb fentebb, hogy nem az enyem

I humbly and respectfully decline™

(#27267) Salex1


Salex1
senior tag

Ecsetalga ellen van valami ötletetek?

(#27268) Magnum_


Magnum_
nagyúr

A csiga ki tud maszni az akvariumbol, ha nincs teteje? Nekem a jozan esz azt mondja, hogy igen, de azert Titeket kerdezlek :R

I humbly and respectfully decline™

(#27269) Silentfrog válasza Salex1 (#27267) üzenetére


Silentfrog
Topikgazda

3.5 éve van akváriumom mindig volt ecsetalga. Próbáltam a fénnyel játszani, kevesebbet etettem, adagoltam easy life carbot,visszavettem az áramlást stb semminek sem volt eredménye.

Majd az egyik külső szűrőből kidobtam a szűrőanyagokat, szivacsokat és vettem bele kerti tóba való zeolitot.
Egy fél kosár szivacs van a többi zeolit a Tetra 1200-ba.
Már a következő héten sem kellett az üvegről kaparásznom az ecset algát így láttam hogy hatásos, ezután az összes sziklát leforráztam amin volt ez az alga.
Kb 3 hónapja nem láttam ebből az átokból egy pamacsot se.
Szűrő takarításkor ki fogom cserélni / kb 600 forintnyi zeolit fér bele a Tetra 1200-ba. 150ft/kg /

(#27270) Exian válasza Salex1 (#27267) üzenetére


Exian
őstag

Sok, gyorsan fejlődő növény. Megfelelő tápozással. És akkor a növények jó eséllyel felélik az algák elől a tápanyagokat. Növényzet nélkül nehezebb feladat.

(#27271) mdk01 válasza Silentfrog (#27269) üzenetére


mdk01
addikt

Mekkora aksid van most?:)
Nem követem már a topikot egy ideje.

(#27272) Silentfrog válasza mdk01 (#27271) üzenetére


Silentfrog
Topikgazda

200X60X50 600 liter

(#27273) Salex1 válasza Silentfrog (#27269) üzenetére


Salex1
senior tag

És semmi más nincs benne? kerámia, műanyag kosár, purigen, perlon?

(#27274) Silentfrog válasza Salex1 (#27273) üzenetére


Silentfrog
Topikgazda

Ez egyikben nincs semmi csak a mit leírtam. A másikban van az amit te írtál. Kettő szűrővel szűrök.

(#27275) stifi82


stifi82
aktív tag

helo van 1 olyan problémám a neonnal hogy állandóan kialszik szét kell szednem meg tekergetni a csövet míg jó nem lesz mi lehet a gond? 1 éves kb a fedő meg a neonok is benne. Tudom azt mondják évente cső csere de megy napi 4 órát úgy gondolom még semmi bajuk konakt hibára gondolok vagy valami komolyabb netán oxidálódik?

(#27276) twi452 válasza stifi82 (#27275) üzenetére


twi452
senior tag

Azért a csövek általában sokáig elmennek csak veszítenek a fényükből ezért ajánlják az egy éves cseréket
Ott valami a foglalattal lehet ha csavargatásra újra működik, gondolom én :)

(#27277) stifi82 válasza twi452 (#27276) üzenetére


stifi82
aktív tag

Most addig forgattam míg jó lett. Foglalattal mit lehet csinálni? Okos ötletet kérek.

(#27278) Exian válasza stifi82 (#27275) üzenetére


Exian
őstag

Szedd szét, amennyire csak lehet, meg kell nézni a kötéseket, kábeleket. Gyújtóknál úgyszintén, bár ha csavargatásra jó, akkor inkább a foglalatnál lehet gebasz.

Csőcsere esedékessége amúgy szerintem nem teljesen egyenesen arányos a használati idővel, de lehet, hogy rosszul gondolom. Gyújtókat is illik cserélni a csövekkel együtt. Én mondjuk most csak csöveket cseréltem, éppen tegnap. Lett frankó, kimondott növényes csövem, nagyon szép lilás színe van :) Persze mellette van más is.

[ Szerkesztve ]

(#27279) Salex1 válasza Exian (#27278) üzenetére


Salex1
senior tag

Újabb fajtáknál (elektronikus előtét esetén) nincs gyújtó.
Én a foglalaton belül a fém érintkezőre gondolnék, hogy nem elég szoros. Elsőnek húzd ki!!!!! és utána nézd meg, esetleg egy hegyes valamivel nyomd összébb az érintkezőt, már ha hozzá lehet férni.

(#27280) Magnum_ válasza Magnum_ (#27268) üzenetére


Magnum_
nagyúr

légyszi, áruljátok el :D

I humbly and respectfully decline™

(#27281) Exian válasza Magnum_ (#27280) üzenetére


Exian
őstag

Szerintem ki tud, de minek mászna, jobb neki odabent :)

(#27282) twi452 válasza Magnum_ (#27280) üzenetére


twi452
senior tag

Én szedtem már le kívül az üvegről az egyik zebracsigámat.. hogy mit keresett ott azt nem árulta el
visszaraktam.. azóta még nem mászott ki.. lehet eleget látott a kinti világból :D

[ Szerkesztve ]

(#27283) mdk01 válasza Silentfrog (#27272) üzenetére


mdk01
addikt

Szépen megnőttél.:)
És ez növényes?

(#27284) tzimash


tzimash
őstag

Alga bajom van...
Szeptember elején lett berakva egy Ex800 plus a belső szűrő mellé, azóta ez utóbbit kivettem (3 napja).
Kb két hete cseréltem az 1db T8-as fénycsövet - 2 éves volt már - egy 55wattos 4550lm-es kompaktra.
Azelőtt is volt algám, de most nagyon kezd elszabadulni a pokol.
1 fénycsővel ment 9-21 óráig, most az erősebbel 10-19-ig.
A heti 20%-os vízcsere általában meg van, de van hogy csak 2 hetente sikerül. 96 l iteres akvárium.
Még mindig sokat világítok?
képek:
09.12
10.08

[ Szerkesztve ]

(#27285) Sirandrish válasza mdk01 (#27283) üzenetére


Sirandrish
legenda

Sügeres

Every game has a story...Only one is a legend...The legend is back! This year...the Legend is reborn! The Legend of Zelda! --- A Zelda azért létezik, mert néhány évente meg kell csinálni a világ legjobb játékát....

(#27286) Emperor_ válasza tzimash (#27284) üzenetére


Emperor_
addikt

A külső szűrőd éppen, hogy beindult. A 9 óra teljesen jó időtartam.
Picit nehezen látom a képeken, de ha az Anubias gyökerén lévő, sötét barna szőrös algára gondolsz, az sajna ecsetalga lesz.
Nehéz ügy megszabadulni tőle.
Azt tudod tenni, hogy kiszeded az Anubiast és visszavágod a gyökereit 5 cm hosszúra. Azt ugye tudod, hogy a rizómáját nem szabad a talajba tenni, kint kell lennie a talaj fölött.

Xiaomi Redmi Note 4 | Topping A30, D30

(#27287) Emperor_ válasza Magnum_ (#27280) üzenetére


Emperor_
addikt

A sima barna csigák nem szoktak kimászni. Helenát már láttam a vízszint felett. Az almacsiga kimehet a vízszint felé.

Xiaomi Redmi Note 4 | Topping A30, D30

(#27288) Magnum_


Magnum_
nagyúr

lett ma medence, berendeztem, épül az ökoszisztéma, jövő héten kerül bele valamilyen állat.
egyébként szép lett. lett talaj, növényzet, kavics, ízlésesen.
a szűrő eddig nagyon csendes, ha ilyen marad, nem fog zavarni.

I humbly and respectfully decline™

(#27289) Sirandrish válasza Magnum_ (#27288) üzenetére


Sirandrish
legenda

Képet kérünk!

Every game has a story...Only one is a legend...The legend is back! This year...the Legend is reborn! The Legend of Zelda! --- A Zelda azért létezik, mert néhány évente meg kell csinálni a világ legjobb játékát....

(#27290) tzimash válasza Emperor_ (#27286) üzenetére


tzimash
őstag

Főleg az anubias gyökerein lévőkre igen, de van a vízikelyhek szélein és végein is.
Anubiasnál akkor most hogy van, a gyökerek lehetnek a talajban, csak a rizóma legyen felette vagy az egésznek kint kell lenni?
Ha beáll a szűrő javulni fog a helyzet?

(#27291) Sirandrish


Sirandrish
legenda

Erről az UV szűrőről tudna adni valaki bővebb tájékoztatást?
Azt hiszem Havri kolléga használ olyat, brigantisti meg profi a témában, de persze más is írhat a témában.
Szóval ez hogy néz ki? Gondolom külső cucc, de kinézetét elnézve nem túl stabil..hova kell ezt rakni? Hogy működik? És tényleg működik? Kezdem megunni a pont alga kaparászást...ez megoldaná?
Az Eheim ReflexUV 350et néztem.
Vélemény?

Szerk: A 9W-s szerintem nekem már felesleges lenne 300literre.

[ Szerkesztve ]

Every game has a story...Only one is a legend...The legend is back! This year...the Legend is reborn! The Legend of Zelda! --- A Zelda azért létezik, mert néhány évente meg kell csinálni a világ legjobb játékát....

(#27292) Silentfrog válasza Sirandrish (#27291) üzenetére


Silentfrog
Topikgazda

A külső szűrőnek a nyomóága közé kell beiktatni az uv szűrőt. Bár nekem sohasem volt de szerintem a pontalgára hatástalan. Magas fény és Co2 és foszfáthiány miatt törhet előre, de mivel neked nemigazán vannak növényeid így nem tudom , hogy mi lenne a megoldás.

Nálam 0.2 watt/ liternél is van amit kéthetente ledörzsölök szivaccsal az üvegről.

Amikor sok ecset algám volt én ezzel szemezgettem. [link]

[ Szerkesztve ]

(#27293) Silentfrog válasza mdk01 (#27283) üzenetére


Silentfrog
Topikgazda

Úgy van ahogy Sirandrish írta. sügéres van továbbra is, főleg Aulonocara-k lakják.

(#27294) bringasisti válasza Sirandrish (#27291) üzenetére


bringasisti
őstag

Ez a típus van nekem lényege hogy a bacik, a girnyó-hernyók, az alga nem szeretnek UV-C ben napozni. Ezért mikor a viz elsodorja a fénycső előtt az említett gonoszokat feladják a harcot. Azt mindenképpen figyelembe kell venni hogy az említett fény a műanyagot is károsítja ezért vagy ezt vagy másik de márkás darabot kell: venni mert itt a topikban is volt két eset mikor elég hamar megadta magát egy kevésbé márkás darab

BENEFON DELTA--------N8

(#27295) Sirandrish válasza Silentfrog (#27292) üzenetére


Sirandrish
legenda

Nekem az ecsetalgát leszedte egy csodaszer, amit korábban említettem már itt is, de a pont alga maradt. Nem olyan látványos, de a francnak sincs kedve 2-4 hetente dörzsizni lefele.

bringasisti Pontalga ellen is hatásos vagy arra pont nem jó?

[ Szerkesztve ]

Every game has a story...Only one is a legend...The legend is back! This year...the Legend is reborn! The Legend of Zelda! --- A Zelda azért létezik, mert néhány évente meg kell csinálni a világ legjobb játékát....

(#27296) bringasisti válasza Sirandrish (#27295) üzenetére


bringasisti
őstag

A már az üvegen, növényeken lévő algát nem bántja, csak nem tud szaporodni mert sterilizálja az átfolyó vizet az UV-C fény

BENEFON DELTA--------N8

(#27297) Emperor_ válasza tzimash (#27290) üzenetére


Emperor_
addikt

A gyökerek lehetnek a talajban, a rizómát nem szabad talajjal fedni. Az a legjobb ha rizóma és a talaj között kb 1 cm rés van.
Igen, ha a szűrő érettebb lesz, javulnia kéne a helyzetnek.
A hólyagos nagyon fertőzött leveleit is levághatod.
Esetleg még 8-ra visszavehetnéd a fényt, de az alá nem mennék.
Bevethető még gyorsan növő szálas növény, pld Kanadai átokhínár.

[ Szerkesztve ]

Xiaomi Redmi Note 4 | Topping A30, D30

(#27298) Magnum_ válasza Sirandrish (#27289) üzenetére


Magnum_
nagyúr

[link]

I humbly and respectfully decline™

(#27299) jegenye77 válasza Sirandrish (#27295) üzenetére


jegenye77
addikt

Zöld pont-alga ellen pont nem jó :)
Túl sok fény ill. alacsony foszfát szint lehet a baj.

Sok ember azt hiszi, hogy az anyukája méhéből csúszott ki, mint valami szépséges medúza, de a bajnokok tudják, hogy az apjuk t?kéből jöttek!

(#27300) Exian


Exian
őstag

Ha kell valakinek apró békalencse (lemna minor), akkor jelezze, tudok adni.

Ugyanígy békatutajt is.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.