Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#43151) lev258 válasza Npeter25 (#43148) üzenetére


lev258
veterán

Milyen wifid van?
nickedez89: Sajnos ez sem ilyen egyszerű. A Dell híres (hírhedt) arról, hogy Ubuntuval előtelepített gépei is vannak. Viszont volt már példa arra, hogy belenyúltak a rendszerbe, ami később összeomlást okozott, vagy olyan gépet adtak el, aminek még nem is volt tisztességes támogatása és a kisujjukat se mozdították, hogy legyen, később se.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#43152) Fenyő válasza Npeter25 (#43148) üzenetére


Fenyő
őstag

Add ki terminálból lspci parancsot, valószínűleg vmilyen Intel Broadcom chipsetes lesz a wifit amit manuálisan kell telepíteni, ha megvan a pontos típus tudunk segíteni, hogyan telepítsd.

Nem küldhetsz privát üzenetet saját magadnak!

(#43153) Npeter25 válasza lev258 (#43151) üzenetére


Npeter25
tag

A wifi adapterem egy alfa awus036h

(#43154) lev258 válasza Npeter25 (#43153) üzenetére


lev258
veterán

lspci vagy lsusb alapján. Az valódi információt ad róla.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#43155) Fenyő válasza Npeter25 (#43148) üzenetére


Fenyő
őstag

Add ki terminálból lspci parancsot (ha usb-és stick akkor az lsusb-ét), valószínűleg vmilyen Intel Broadcom chipsetes lesz a wifit amit manuálisan kell telepíteni, ha megvan a pontos típus tudunk segíteni, hogyan telepítsd.
Ja még egy banális kérdés fn + wifi gombra mit reagál, némely disztrók néha lekapcsolják a wifit ha nem használod energiagazdálkodási okokból.
Bocsi 2x-er ment el, pedig csak szekeszteni akartam, de nagyon gyatra most a ph.

[ Szerkesztve ]

Nem küldhetsz privát üzenetet saját magadnak!

(#43156) Npeter25


Npeter25
tag

lspci: intel pro wireless 2200bg ill. a külső wifi realtek rtl8187
fn + wifi gombra nem reagál.

[ Szerkesztve ]

(#43157) Tegla80


Tegla80
addikt

Sziasztok.
Linux Mint11 LXDE fut egy ilyen gepecsken: asus x101
Mivel tudnam levalltani ami naprakeszebb lenne es mindenfele mokolas nelkul mukodik rajta?A jelenlegi rendszerben minden "fn + adott gomb" mukodik helyesen...ezt varnam el az uj rendszertol is....
Telepiteni tudok penrol(ezt is En raktam ra),de ennyiben kimerul minden pc-s ismeretem. :D
Koszi. :R

[ Szerkesztve ]

Sony® & PlayStation®

(#43158) Pano


Pano
addikt

Villám segítséget szeretnék tőletek kérni:)

Épp most telepítettem az ubuntu lts 14.04.3-at az itthon lévő notira és olyan adódott, amibe még nem futottam bele.
A nyelvi csomag nem teljesen telepítődik. A system settings nyelvi támogatás alatt felajánlja a teljes letöltést, de ugyanúgy hiányos marad a rendszer nyelve (elsődlegesnek a magyar van beállítva).

Ha konzolba próbálom a következőt kapom:

pano@noti-home:~$ sudo apt-get install language-pack-hu
[sudo] password for pano:
Csomaglisták olvasása... Kész
Függőségi fa építése
Állapotinformációk olvasása... Kész
E: Ez a csomag nem található: language-pack-hu

[ Szerkesztve ]

(#43159) Fenyő válasza Npeter25 (#43156) üzenetére


Fenyő
őstag

Tehát most gyakorlitlag 2 wifi kari van a gépben ha jól értem, a gyári beéíptett Intel 2200-as, amit alapból ismernie kéne, és egy usb-és Realtek (amit szintén támogat elvileg alapból is már a 14.04)? Ha kihúzod a Realteket és a LAN kábelt is, utána ha nyomogatod az fn + wifi gombot elvileg optimális esetben a gyárinak élednie kellene. A Realtek esetében pedig előfordulhat, hogy hiányzik hozzá a megfeleő firmware fájl, bár újabb kernelekben már out of box működnie kéne, apropó 14.04 vagy 14.04.3-at tettél fel? Ha előbbit akkor frisssíts 14.04.3-ra abban frissebb driverek vannak pontosan 1 évvel (persze ne feledd előtte az /etc/default/grub beállítófájlban a forcepae paramétert megadni).
sudo apt-get install --install-recommends linux-generic-lts-vivid xserver-xorg-core-lts-vivid xserver-xorg-lts-vivid xserver-xorg-video-all-lts-vivid xserver-xorg-input-all-lts-vivid libwayland-egl1-mesa-lts-vivid

Tegla80: Ha a Mint bevált akkor 17.3 Xfce pl (az tényleg szinte teljesen kulcsrakész), de bármilyen más xfce-es vagy esetleg lxde-es/openbox-os disztró megteszi, attól függően milyen szinten legyen azonnal birtokba vehető.

[ Szerkesztve ]

Nem küldhetsz privát üzenetet saját magadnak!

(#43160) #21078528 válasza Tegla80 (#43157) üzenetére


#21078528
törölt tag

Nekem egy hasonló kiépítésű Acer motyóm van, azon a Crunchbang++ ment gond nélkül, minden porcikáját kezelte.
Most meg Android-x86 van rajta, az is megy gond nélkül.

(#43161) CPT.Pirk válasza qamu74 (#43150) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Tudsz neki csinálni parancsikont.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#43162) lev258 válasza Pano (#43158) üzenetére


lev258
veterán

A magyar szerverekkel gondok vannak jelenleg.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#43163) Npeter25 válasza Fenyő (#43159) üzenetére


Npeter25
tag

Kihúztam a külső wifit.Restart,de semmi változás. Kernelt frissíteni csak wifin keresztül tudnék:(

(#43164) Pano válasza lev258 (#43162) üzenetére


Pano
addikt

Köszi szépen.

(#43165) Fenyő válasza Npeter25 (#43163) üzenetére


Fenyő
őstag

Tehát Lan kábel sincs amiről telepíthetnél bármit is? Akkor gondolom még teljesen szűz a rendszer, ezesetben kipróbálhatod live módban is 14.04.3-at, azzal látja-e a wifit.

Nem küldhetsz privát üzenetet saját magadnak!

(#43166) Npeter25 válasza Fenyő (#43159) üzenetére


Npeter25
tag

Az rfkill list parancsra ezt dobja:
phy0:Wireless LAN
Soft blocked: no
Hard blocked: yes
phy4: Wireless LAN
Soft blocked: no
Hard blocked:no

(#43167) HarleyCustom válasza Pano (#43158) üzenetére


HarleyCustom
veterán

Nálam is probléma volt,mire nagynehezen felment a rendszer.Aztán ki és bekapcsolni nem nagyon akart.Töröltem.Most a Mint van fenn,ez full magyar

HARLEY-DAVIDSON Custom & DUCATI Meccanica, Bologna.

(#43168) Fenyő válasza Npeter25 (#43166) üzenetére


Fenyő
őstag

Ebből az látszik csak, hogy az alaplapi Intel ki van épp kapcsolva, hogy most csak az fn +wifi gomb nyomkorászás hatására éppen kikapcsolva maradt vagy bios szinten van tiltva azt ebből persze nem lehet megmondani, nézd át biost nyomkorászd a wifi gombot, add ki a rfkill unblock wifi.id parancsot amit a rfkill event-ből tudsz meg.

[ Szerkesztve ]

Nem küldhetsz privát üzenetet saját magadnak!

(#43169) Npeter25 válasza Fenyő (#43168) üzenetére


Npeter25
tag

A biosban ki volt kapcsolva a laptop wifije :W
Amint bekapcsoltam látja rögtön a külső wifi adaptert is. Fura hogy ehez mi köze volt

(#43170) HarleyCustom válasza ubyegon2 (#43144) üzenetére


HarleyCustom
veterán

A helyzet ugyanaz. Nehezen,de felment.Többszöri újraindításra.
Végig ment a telepítés és megint nem akart újraindulni ,pedig azt mondta,hogy sikeres a telepítés és újraindul. Átvert :) Mert megint csak elsötétült a képernyő és manuálisan kilőttem a gépet.Lekapcsoltam.Majd be. Boot.Üres képernyő.Nem indul.Majd újra és most megy.Frissít. :)

Valamit tuti nem állítok be,hogy ezt csinálja.

Pont végzett.Kérte az újraindítást.Elkezdte,most sötét kijelző,és nem indul újra,csak a venti pörög fel néha.

[ Szerkesztve ]

HARLEY-DAVIDSON Custom & DUCATI Meccanica, Bologna.

(#43171) Fenyő válasza Npeter25 (#43169) üzenetére


Fenyő
őstag

A lényeg, hogy végül csak meg lehet a "hiba" oka. :C

Nem küldhetsz privát üzenetet saját magadnak!

(#43172) Npeter25 válasza Fenyő (#43171) üzenetére


Npeter25
tag

Ezer köszönet hogy segítettél. De szerintem visszatérő vendég leszek itt. :)

(#43173) Ice&Lime


Ice&Lime
veterán

Sziasztok!

Van egy linux disztró, ami pendriveon lenne használva, csak live módban.
Live módban használva jó, csak éppen hiányzik belőle a firefox böngésző (egy másik van benne).
így live módban a firefoxot lehet telepíteni és utána használni, de a telepítését minden egyes indításakor el kellene végezni.
Lehet-e olyat, hogy az .iso-jába bele integrálni a firefoxot valahogyan, esetleg windows alá van megoldás erre?
Csakhogy ne keljen minden indítás után feltelepíteni.

Előre is köszi a segítséget!

(#43174) Ice&Lime válasza Ice&Lime (#43173) üzenetére


Ice&Lime
veterán

Vagy a már meglévő kiírt live linuxos pendriveon lévő könyvtárakba valahova esetleg bemásolni (már ha ez működne egyáltalán).

(#43175) Vladi válasza Ice&Lime (#43174) üzenetére


Vladi
nagyúr

link.

Jah nem is, várjál, ez még jobb: link

Oké nem leszek borostás tapló. Ezek gyak. portable csomagok. Leszeded a linux változatot, a megfelelő verzióban és nyelvben, kibontod és elvileg fut. A penre csinálsz neki könyvtárat, tipikusan: /opt/mozilla/firefox.vxy oda másolod. Kész.

[ Szerkesztve ]

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#43176) Tegla80


Tegla80
addikt

Koszonom a valaszokat.

Sony® & PlayStation®

(#43177) qamu74 válasza CPT.Pirk (#43161) üzenetére


qamu74
őstag

Hogy. :U

(#43178) growler válasza Ice&Lime (#43173) üzenetére


growler
őstag

Mikor a Linux ISO-t kiírod pen-re, adj meg egy bizonyos nagyságú perzisztens lemezterületet. (ahová, a
változásokat menti.)
Egy újraindítás után is emlékezni fog a beállításaidra és a telepített alkalmazás(ok)ra.
Cserébe, viszont lelassul a rendszer...ha a géped támogatja, USB3-as pen-re írd ki a képfájlt. [link]

(#43179) spammer válasza Vladi (#43175) üzenetére


spammer
veterán

Szerintem így sem fogja eltárolni, ha nem perzisztens a rendszer. Perszitens módban kell kiírni vagy olyan live-ot kell használni, ami már eleve tartalmazza. Esetleg lehet remasterelni.

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#43180) Ice&Lime válasza growler (#43178) üzenetére


Ice&Lime
veterán

Egyébként ezt meglehet csinálni más disztróval és live módban is, ez az indítólemez-készítő minden disztróban benne van? (mert nem szeretném feltelepíteni egyenlőre)

(#43181) growler válasza Ice&Lime (#43180) üzenetére


growler
őstag

Ezt líve-módban lehet megcsinálni, Ubuntu-val, és Ubuntu alapú egyéb distrókkal.
Az Unetbootin is tud perzisztens területet csinálni. (de ez a linken látszik is !)

[ Szerkesztve ]

(#43182) CPT.Pirk válasza qamu74 (#43177) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nem tudom mit használsz, ezért nem írtam többet. Jellemzően az asztalon a jobb gombos menüben szoktak erre lehetőséget adni. "alkalmazás indító" vagy valami ilyen néven volt pl.az egyik felületen. Annak csak meg kell mutatni a futtatható fájlt. - egyébként ha nincs futási joga, akkor a chmod +x paranccsal adhatsz neki.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#43183) Ice&Lime válasza growler (#43181) üzenetére


Ice&Lime
veterán

Amit használok abban nincsen se boot disk készítő, se unetbootin.
Akkor ezt a Software Center-ből kell letölteni igaz?
Bár ha ugyan azon a pendriveon szeretném megcsinálni ezt, amiről bebootolt live módban, az úgy érdekes lesz, mivel csak egy pendrive van erre a célra.

(#43184) growler válasza Ice&Lime (#43183) üzenetére


growler
őstag

Gondolom, van egy géped !...Ha Win, van rajta, töltsd le az Unetbootin-t (van Win,-es verziója is,...és telepíteni sem kell.)
A letöltött képfájlt,ezzel ird ki a pen.-re, úgy hogy adsz neki pl 2 - 2.5GB perzisztens területet.
Ekkor,...miután bootoltál erről a pen.--ről, frissítheted is, beállíthatod a bill. kiosztást, letöltheted a magyar nyelvi
fájlokat, telepíthetsz rá új alkalmazásokat. stb.
Ezekre, egy újraindítás után is emlékezni fog. (persze, ha ezt a perzisztens lemezterületet nem léped túl.)

(#43185) Ice&Lime válasza growler (#43184) üzenetére


Ice&Lime
veterán

A programot letöltöttem.
Akkor mi van, ha a disztró listában nincs amit használok, akkor mit kell kiválasztani?

Kicsit érdekes, mert erre a célra egy régi 1GB-os kártyát használok, erre a célra megfelel, hogy néha kisegítsen. A fennmaradó üres hely rajta 170MB, ebből 100MB el van foglalva már a firefoxnak, ha letörölném és újracsinálnám akkor lenne rajta 270MB szabad hely. Erre nem tudom mit lehet rátenni? A ff 100MB, szóval maradna még 100MB más dolgokra.

(#43186) growler válasza Ice&Lime (#43185) üzenetére


growler
őstag

1GB-os tárolóval ez nem fog menni - felejtsd el - legalább 4GB kell.
Az Unetbootin-nál nem csak a listából lehet választani, hanem a gépedre letöltött képfájlt is választhatod,
amely pl. a "Letöltések" könyvtáradban csücsül. (nézd már meg a linket amit küldtem !...mindez, képekkel
van illusztrálva,)

(#43187) Ice&Lime válasza growler (#43186) üzenetére


Ice&Lime
veterán

Erre a célra csak az az 1GB-os van. És most ezzel működik is a disztró. (egyébként kb. 700MB-ot foglal rajta)
Ha újra megcsinálom ezzel az unetbootin-nal és adok elkülönített résznek 250MB-ot, az nem jó? Ráfér a firefox és talán pár apróbb beállítás.?

(#43188) growler válasza Ice&Lime (#43187) üzenetére


growler
őstag

Megpróbálhatod !...de akkor tényleg csak a Firefox-ot ! (és abban nem vagyok biztos, hogy egy idő után,
nem fog reklamálni, hogy "elfogyott a lemezterület" !

(#43189) spammer válasza Ice&Lime (#43187) üzenetére


spammer
veterán

Firefox esetén magával a böngészővel + profillal számolj. A Firefox 38 ESR nálam 87 MB, erre jön még a profil, melynek a mérete attól függ, hogy mik kerülnek bele, mennyire lesz belakva (addon, history stb.). Kb. 20-30 MB egy profil alapból (talán kevesebb), de nálam a belakott profil jelenleg épp 160 MB körül van.

Ha nálad az összméret van 100 MB körül, akkor érelemszerűen elfér.

Amúgy perzisztens pendrive készítésre (Windows alól) ez is használható UUI.

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#43190) Ice&Lime válasza growler (#43188) üzenetére


Ice&Lime
veterán

Tényleg, igazad van, hízni fog rajta a firefox, ez meg nem olyan mint hogy ramdiskren van a cache és üríti.
Akkor szerintem marad így ahogy most, hogy rajta van a firefox, de nincsenek beállítások tárolva a disztón sem a firefoxban, így elmegy ezzel az 1GB-os pendrive-val is. Ha meg lesz nagyobb pendrive, akkor ezt amit most mondtál, megcsinálom. Köszi a segítséget!

(#43189) spammer: hát, ha tényleg nem lesz több 250MB-nál...illetve lehet-e valahogyan belenyúlni a firefox mappákban valahol és törölni a felesleges dolgokat manuálisan, az jó volna. Mert akkor még jó volna mellé egy nyelvi csomag is, de az már lehet nem férne bele.. Köszi a másik program ötletet is.

[ Szerkesztve ]

(#43191) spammer válasza Ice&Lime (#43190) üzenetére


spammer
veterán

Lehet limitálni a böngésző cache méretét, lehet törölni a böngészési adatokat is, szóval nincs nagy gond, Firefoxon belül megoldható (beállítások->haladó->hálózat->cache), nem kell mappákban sem turkálni. Előzmények automatikusa törlésére is van lehetőség (megadott napok szerint): [link]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#43192) rii


rii
nagyúr

Linux alá van valami 3D-s hót eccerű ... vagy nem olyabn egyszerő akár 3D-s program, vay kifejezetten célszoftver, lakberendező

srtata-t toltam régen kicsit, de abba nem lehet pontosan, cm-re tervezni ...
szóval valami user friendly 3D, cm-tben meg lehesen neki adni dolgokat

[ Szerkesztve ]

piros-kapszula: https://www.youtube.com/watch?v=oW-VZVYohRg

(#43193) lev258 válasza rii (#43192) üzenetére


lev258
veterán

SweetHome3D
Komoly modellezésre pedig Blender.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#43194) rii válasza lev258 (#43193) üzenetére


rii
nagyúr

nagyon köszönöm!!!! .-)
fenn is van .-)

piros-kapszula: https://www.youtube.com/watch?v=oW-VZVYohRg

(#43195) Ice&Lime válasza spammer (#43191) üzenetére


Ice&Lime
veterán

Köszi, ki lesz próbálva.

(#43196) gabikiraly2


gabikiraly2
aktív tag

Sziasztok,
Mintre szeretnék minidlna-t telepíteni, de a fellelhető leírások szerint nem sikerül.[link] ezt letöltöttem. Utána mit kellene csinálnom, hogy sikerüljön feltelepíteni?
Köszi

Csend a lelke mindennek!

(#43197) gabo89


gabo89
senior tag

Sziasztok!

Feltettem a Netrunner 14.2-őt. Nagyon tetszik, jól kezelhető, és jól fut a gépemen. Van egy játék amivel játszani szoktam, a Team Fortress 2, fel is raktam a Linuxra is. Az a baj, hogy laggol, ha a kwin ablakkezelővel fut a háttérben a KDE. Kipróbáltam openbox-al, sokkal jobb volt. Illetve felraktam a Cinnamon DE-t is, azzal is jobb volt. Van valami megoldás, vagy ez ilyen, nem lehet mit tenni? A gépem AMD A8-5600k APU, 2+4GB RAM, fglrx update driver.

indul a sörös aludni

(#43198) Fenyő válasza gabo89 (#43197) üzenetére


Fenyő
őstag

Nem vagyok nagy KDE felhasználó, de amennyire én tudom a zárt Amd driver okozza a problémát, nyílttal sokkal jobb a helyzet, 2D-ben, videógyorsításban (vdpau) köröket ver a zártra, de újabban 3D-ben is jobb egy kicsit, főleg ilyen pre CGN-es szériájú gpuknál/apuknál, szóval szvsz használd inkább a nyíltat, csak abban disztróban eléggé elavult van, de mivel Ubuntu 14.04 alapú 14.04.3-ban levőket fel lehet elvileg telepíteni, vagy ha a KDE-t preferálod, akkor pl érdemes lehet a Chakra-t kipróbálni, abban half-rolling lévén mindig az aktuálisan elérhető legfrissebb stabil nyílt driver van.

[ Szerkesztve ]

Nem küldhetsz privát üzenetet saját magadnak!

(#43199) qamu74


qamu74
őstag

sziasztok.

hogyan tudom formázni ezt a mtp(telefon) eszkozt:

lsusb
Bus 001 Device 009: ID 2a45:2008 Meizu Corp. MX Phone (MTP)
Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
Bus 005 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 004 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 003 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub

Előre is koszi a segitséget.
Ja a telefont nem tudom meg nyitni....

hiba uzenet:

Az MTP eszköz („[usb:001,030]”) nem nyitható meg

[ Szerkesztve ]

(#43200) CPT.Pirk válasza qamu74 (#43199) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

mtp-tools vagy hasonló nyelvű csomag kellhet hozzá, hogy fel tudd csatolni a telefont, vagy kapcsold át mass storage módba a telefont az usb kapcsolat beállításainál.
Amúgy a formázást miért nem bízod rá a telefonra?

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.