Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#43751) szildavid90


szildavid90
aktív tag

Sziasztok!

Eddig Linux Mint-et használtam 1 évig és most szeretnék kipróbálni más Linux rendszereket is. Abban szeretném a segítségeteket kérni, hogy ti mit javasoltuk ami jól elfutna a rendszeremen? Ahogy utána olvasgattam vagy Lubuntu vagy Xubuntu jöhet szóba a gépemre.

Adatok: Celeron 2.00GHz, 1,5 Ram, Ati Redeon 9600

(#43752) Buvana


Buvana
aktív tag

Knoppix live cd-ről bebootolt géppel, egy USB3-as NTFS fiájlrenszerű HDD-ről másolok adatokat, egy másik USB3-as HDD-re, ami EXT3 fájlrendszerű. Normális dolog-e az, hogy maximum 18 MB/sec sebességet érek el? Ezen linux alatt, az ntfs - ntfs is jóval gyorsabb!

(̅_̅_̅_̅(̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅̅_̅()ڪے~~~~

(#43753) King Unique válasza Buvana (#43752) üzenetére


King Unique
titán

A gyakorlati fájlmozgatást több paraméter (fájlméret | HDD telítettsége | fájlrendszer töredezettsége | forrás és célmeghajtó sebessége stb.) befolyásolja. A Linux kernel már jó ideje támogatja natívan az USB 3.0-át, így az sem lehet probléma. Illetve gondolom USB3-as portokba vannak csatlakoztatva.
Mérj valamilyen programmal egy szintetikus olvasást & írást, aztán kiderül, hogy mennyit tud maga a meghajtó, illetve a portok USB 3.0 módban működnek-e. NTFS és Ext4 között én már másolgattam oda-vissza USB 3.0-án, ott nem volt gond a sebességgel.

[ Szerkesztve ]

(#43754) Buvana válasza King Unique (#43753) üzenetére


Buvana
aktív tag

Azt olvastam, hogy az EXT4 jóval gyorsabb! Mégis mennyi volt neked így a sebesség? Az én 18 MB/secem nagyon kevés ext3 esetén? Mindkét hdd most volt formázva, nem töredezett. A portok USB2-esek, amire csatlakoznak a hdd-k.

[ Szerkesztve ]

(̅_̅_̅_̅(̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅̅_̅()ڪے~~~~

(#43755) spammer válasza szildavid90 (#43751) üzenetére


spammer
veterán

Nem sok újdonságot fogsz kapni egy Mint -> Xunbuntu/Lubuntu váltásnál, de te tudod, mennyi újdonságot akarsz. A gépet is figyelembe véve szerintem a Crunchbangplusplus-szal tehetnél egy próbát.

Esetleg valamelyik Manjaro variáns is szóba jöhet, és akkor ott új package managert is kapsz (pacman), hogy legyen egy kis újdonság is. :) Variációk: Xfce, JWM, Fluxbox.

Ha még merészebb vagy, akkor vannak tiling ablakkezelős változatok is: i3, bspwm

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#43756) #59070464


#59070464
törölt tag

Szerettem volna egy fresh startot a Thunderbird-nek, vagyis az Icedove-nak, mert Debian. Úgy gondoltam, hogy az apt-get purge icedove elég lesz, de a /home/user alatt még mindig ott maradt az Icedove szemete a rejtett .icedove mappában. Hogyan kellene eltávolítani, hogy mindent (tehát ezt a mappát is és mást is, ha van még valahol bármi, azt is) töröljön, ha eltávolítok?

Látszik is, hogy a Preferences/Advanced/General/Config Editor-ban rengeteg a user set érték. Egyértelmű, hogy az apt-get purge, apt-get install semmire sem volt jó.

[ Szerkesztve ]

(#43757) King Unique válasza Buvana (#43754) üzenetére


King Unique
titán

"A portok USB2-esek, amire csatlakoznak a hdd-k."

Itt a probléma... nyilván USB 2.0 portban nem fog az USB 3.0 külső vinyó sem nagyobb sebességgel működni, mint amit a port lehetővé tesz. Ahhoz a gazdaeszközön is 3.0 portoknak kell lennie. :) Utána már simán hozza a sebességet pl. Ext4-nél is [link].

[ Szerkesztve ]

(#43758) Penty válasza #59070464 (#43756) üzenetére


Penty
tag

Kicsit el vagy tévedve. Ha új startot akarsz adni egy programnak, akkor a home mappában lévő beállításait kell eltávolítanod. Az IceWeasel-nél pl. a ~/.mozilla mappát töröld, az IceDove-nál pedig az ~/.icedove mappát töröld, majd ezek után indítsd újra az adott programot.
Az apt-get purge meg hasonlók nem fognak neked a /home mappádból semmit sem törölni.

(#43759) IstvánLászló válasza ubyegon2 (#43749) üzenetére


IstvánLászló
senior tag

Szia! ubyegon2 :)

A válaszom dehogy szórakozom... :) félre értés ne történjen csak tényleg minden vicc nélkül köszöntem meg: (#43736) Syl kollégánk segítségét és gúnyolódni vele és veled és többi kollégával sem szándékozom nem is tenném meg sosem.
A lényeg most is dolgozom még 16-órája és hullafáradt vagyok már a melóban, csak éppen van 10-perc szünetem és hogy ne is legyen félreértés vagy sértődés tisztázni szeretném a komentemet most.....
A lényeg figyelmetlenségből véletlen neked írtam választ és elnézést kérek ezért tőled és Syl kollégánktól is mert senkit sem volt szándékom meg is bántani...............
Remélem igaz megkésve éjfél után írom és mondom is de remélem semmilyen harag nincsen.....
Küldenék egy bocsánatkéréses dalt is itt a linkje: https://www.youtube.com/watch?v=BGLR25EJtfE
Küldöm mindenkinek nagy nagy tisztelettel aki szereti a jó zenét.............

A Hsz-edet (#43750) growler Kolléga most olvastam el és értem. :R

Üdv, István László
:) :R

Privátot ne írjál csak ha fontos, válaszolok biztosan. Köszönöm mindenkinek türelmét idejét segítségét.

(#43760) szildavid90 válasza spammer (#43755) üzenetére


szildavid90
aktív tag

Köszi, szétnézek köztük! :R

(#43761) ubyegon2 válasza IstvánLászló (#43759) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szia IstvánLászló!

Te úgy látom mindent szó szerint veszel. ;) A neszórakozzmár formula ugyanaz, hogy ugyanmár vagy nincsmit, etc.
Mindenki érti mit akartál kifejezni, lehet egyszerűbb, ha csak a megoldás végén annyit írsz, hogy köszönöm mindenkinek a segítséget, de ez sem fontos.

A dal nagyszerű, bíztam benne, hogy nem saját szerzeményed lesz. :Y

(#43750) growler
Ennek, amit itt ír growler ft, járj utána, mert ha tényleg 14-es, akkor az nem lesz jó!

jó pihit a meló után

(#43762) cigam


cigam
félisten

Valakinek sikerült rávennie a deja-dup-ot, hogy Windows megosztasra mentsen? Hol/hogyan kell megani pl. a megosztás nevét?

A Windows megosztás csatolása meghiúsult: Nincs ilyen fájl vagy könyvtár

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#43763) Gyb001


Gyb001
senior tag

Sziasztok.
Régi gépemet szeretném használhatóvá tenni.
4 darab usb pendrájvot szeretnék raid 0-ba kötni, és erre egy működő tinycore linuxot fölrakni.
mdadm-el létre is hozom a tömböt, TC_installer lefut, fájlok is láthatóak a tömbön. De nem tudok bootloadert varázsolni rá.
Gyárilag syslinux-ot telepít, ami nem működik.
Próbáltam a raid tömbre, másik usb-re, külön nem raid partícióra telepíteni a grubot, de mindig ezt mondja:
Path `/boot/grub' is not readable by GRUB on boot. Installation is impossible. Aborting.

Super Grub2 Disk Nem találja a rendszert.
Ha nem hozok létre raidet, akkor működik
Ötlet? :))

[ Szerkesztve ]

A bus station is where a bus stops. A train station is where a train stops. On my desk, I have a work station

(#43764) Sonja válasza Gyb001 (#43763) üzenetére


Sonja
veterán

Esetleg ez segít?!

Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!

(#43765) gzbotii


gzbotii
veterán

Sziasztok.

Egy igazán kis rendszerigényű linux disztrot keresek, egy Atom N450 procival felvértezett netbookra. Próbáltam elementary OS-t még a nyáron rajta, de kritikán aluli volt. Most W7 starter fut, gond nélkül, ám böngészés (főleg YT 480p) már nehézkes neki.

Előny ha Opera elérhető

When every logical course of action is exhausted, the only option that remains is inaction.

(#43766) aquark


aquark
tag
LOGOUT blog

Sziasztok! :)

Slacko Puppy 6.3-at telepítettem VMware alatt w7-re frugal módban (all 32 bit).
Két kérdésem lenne:

1., A slackosave fájlt nem a frugal mappába, hanem a gyökérbe rakta, ezért restartkor újra az alapbeállításokkal indított, a manuális átmásolás megoldotta a dolgot, de vajon miért nem jó helyre rakta?

2., Ez a frugal install nem tudom, pontosan mit jelent, ezért is próbáltam ki. Azt olvastam, hogy ezzel akár a w7 partícióra is telepíthető, egy mappába, ntfs-re, és a bootloadere onnan indítaná. Szóval a telepítést particionálással kezdte a VMware-n (Gparted, ha jól emlékszem), ez viszont ellentmond az említett metódusnak. Nem akarok külön partit, már így is van fent SUSE, swap, w7, adat. Fő kérdésem: installálható a SLackó w7-alá, mappába?

Minden segítséget előre is köszönök!

(#43767) aquark válasza gzbotii (#43765) üzenetére


aquark
tag
LOGOUT blog

Puppyt javasolnék, bár én is kezdő vok. próbáltam már többféle Suse-t, ubuntut, kubuntut, lubuntut, puppyból pedig a 5.28-ast és a 6.3-ast. Mélyebben csak a 63-asban (SLackó) mélyültem el, szerintem zseniális, bár sokak szerint fapados (nem túl csili-vili, de 256MB-RAM-ba csilivili?) és olvastam olyat is, h. nehézkes beállítani, szerintem nem nehezebb mint a többi linust. :K

(#43768) #21078528 válasza gzbotii (#43765) üzenetére


#21078528
törölt tag

BunsenLabs v. Chrunchbang++.
Mindkettő Debian, szal Opera gond nélkül felrakható...

[ Szerkesztve ]

(#43769) spammer válasza gzbotii (#43765) üzenetére


spammer
veterán

#43755

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#43770) croixleur


croixleur
csendes tag

Sziasztok

Egy Debian szerveren szeretnénk játékszervert futtatni ami egy VPS-en fut. Szerencsétlenségünkre be is jutottak és létrehoztak egy törölhetetlen felhasználót.
A kérdés az lenne hogy miként tudnám megvédeni a rendszert? Van hozzá valami jól konfigurálható tűzfal esetleg?

(#43771) Apollyon válasza croixleur (#43770) üzenetére


Apollyon
Korrektor

iptables

Először bonyolultnak tűnhet, de ha megérted a működését, van rá esély ezeket kizárni.

#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

(#43772) Vladi válasza croixleur (#43770) üzenetére


Vladi
nagyúr

"A kérdés az lenne hogy miként tudnám megvédeni a rendszert?"
Hogy erre a kérdésre választ tudjunk adni, évekre lenne szükség. :U

Pár alap gondolat:
- frissítsd a rendszert
- ami nem szükséges, ne fusson, meg le is szedheted
- tűzfal legyen normálisan konfigurálva: link.
- játékszerver legyen normálisan konfigurálva

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#43773) gzbotii válasza spammer (#43755) üzenetére


gzbotii
veterán

#!++ próbáltam a tegnap este VM-ben, elég ígéretes. Lehet ma fel is rakom.

Valahol olvastam mintha, de már nem kapom, és nem rémlik biztosra: dual bootot támogat?

When every logical course of action is exhausted, the only option that remains is inaction.

(#43774) croixleur


croixleur
csendes tag

Köszönöm a válaszokat. Megpróbálkozom vele.
Ez lehet esetleg megoldás arra hogy mondjuk az én gépemre csináljak biztonsági mentést?
rsync -a user@serverB:/source/folder/ /destination_folder

(#43775) spammer válasza gzbotii (#43773) üzenetére


spammer
veterán

#!++ lényegében egy Debian Jessie + Openbox összerakva, tehát támogatnia kell.

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#43776) Raynes válasza spammer (#43775) üzenetére


Raynes
tag

Plusz egy szavazat a CB++-ra, esetleg az AntiX-ot is meg lehet próbálni nagyon gyenge gépen. Vagy az Arch valami lightweight ablakkezelővel.

(#43777) BoB válasza croixleur (#43770) üzenetére


BoB
veterán

Használhatsz fail2ban -t, SSH-n tiltsd le a root-al való és a jelszavas bejelentkezést, csak kulccsal lehessen használni. Minden daemont és minden használaton kívüli portot ami nem szükséges a működéshez tilts.

rsync-es backup: Full system backup with rsync

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#43778) aquark


aquark
tag
LOGOUT blog

Heló! :)

Próbálgatom a Puppy Slacko 6.3-at, és nagyon tetszik. :C Felmerült alternatívának a Manjaro és a CrunchBang++, bár ez utóbbi nem tudom aktív-e még. Leírná valaki, miben mások ezek, mint a Puppy?

Előre is köszi!

(#43779) ubyegon2 válasza croixleur (#43770) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Debian szerveren szeretnénk játékszervert futtatni ami egy VPS-en fut :Y

No, ilyen az, amit az abszolút kezdők nem gyakran próbálnak elkövetni! :N

Ez a Haladó topikba tartozó thread, így javallom hivatkozva eredeti kérdésedre és a záró válaszra, vidd át oda, még mielőtt itt alakul ki komolyabb kérdés/felelet halmaz ez ügyben! Nem mint ha itt zavarna, de egy ilyen probléma megoldást jobb, ha ott talál meg az utókor.
Ráadásul sok ottani hozzáértő ide be se néz!

thnx :R

(#43780) spammer válasza aquark (#43778) üzenetére


spammer
veterán

Crunchbang (Debian 7 Wheezy alapú), megszűnt
CrunchBang++ (Debian 8 Jessie alapú), aktív, az előbbi utódja
Manjaro (Arch leágazás), aktív

Ha van időd, szerintem próbáld ki őket.

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#43781) agy73p


agy73p
senior tag

Új és egész érdekes cikk azoknak, akik nem tudnak disztrót választani:
http://itvision.altervista.org/best-linux-distro-this-year.html

[ Szerkesztve ]

(#43782) croixleur válasza ubyegon2 (#43779) üzenetére


croixleur
csendes tag

Köszönöm, átmegyek oda akkor :)

bob.zxr: Ma csináltam meg az ssh kulcsos dolgot. Ezek szerint jól gondoltam. Folytassuk inkább a másik topikban :)

[ Szerkesztve ]

(#43783) kovi831


kovi831
aktív tag

Sziasztok!

Kellene egy kis help Kubuntuhoz.
Hány gigás pendrivra lenne érdemes telepíteni?
A live változatot kipróbáltam egy 4 gigásról és meglepően gyorsan tölt be. Tesztelni szeretném a rednszert élesben, de nem aakrom a ssd-n lévő win7-et még legyalulni. Ugyan van 2d 500gigás winyóm tartalékba amit nem használok, de azon szerintem lassabb lenne.

Csak azért mert 32gb-os pen már van 5K körül.

(Szerk: Lényegében eddig csak liveba használtam linuxot utaláshoz, eddig az volt a probléma hogy sok időt igényelt testreszabni a redbszert, na meg nem volt driver Blaster Extreme audio hangkártyához.Mosz alaplapit használok, ami majdnem olyan jól szól...)

[ Szerkesztve ]

(#43784) Syl válasza kovi831 (#43783) üzenetére


Syl
nagyúr

>nem aakrom a ssd-n lévő win7-et még legyalulni

Létezik dual-boot is: [link]

Egyébként ha pendrive-ra telepíted, lényegesen lassabb lesz, mintha ugyanarról live-ban fut. Plusz elég gyorsan kinyírja a pen-t.

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#43785) growler válasza kovi831 (#43783) üzenetére


growler
őstag

Szia.
A 32GB-os pen. elég lesz, feltéve ha nem sok mindent akarsz rajta tárolni.
A live azért gyors, mert jórészt a RAM-ból fut. Ha azt akarod hogy pen-ről is elfogadható
sebességgel fusson, USB3-ast használj. (ha lehetőség van rá)
És vedd figyelembe, amit Syl írt az élettartamról.

(#43786) spammer válasza agy73p (#43781) üzenetére


spammer
veterán

Azért vannak bajok vele:

"You should definitely avoid Fedora or Arch as they are quite unstable."

Bár kezdőnek valóban nem ajánlott mondjuk az Arch, nem azért, mert annyira instabil lenne.

Ezzel szemben ezt írja utána:
"If you want to know the innards of Linux you can try Gentoo or Slackware"

Itt már az Arch meg sincs említve, mint mondjuk lehetőség a tanulásra. Instabilabb lenne, mint a Gentoo/Slack, ami előtte ajánlva lett? :F De persze később az LFS-t is ajánlotta, ami még hardcore Gentoo usernek is "pain in the ass" volt.

"There are no stable distros at all (it's the nature of the open source software used in Linux)."

Nincs egy stabil disztró sem? Vajon mit jelent nála a stabil? És miért pont a nyílt forráskód miatt ne lenne stabil? :F Talán azért, mert így bárki láthatja a kódot, tesztelheti, patchelheti, könnyebben bugreportolhat?

"If you are a privacy/big brother/surveillance concerned person, you should not use Linux - Linux users are easily identifiable (even when using Tor/VPN) since there are too many things a remote website can learn about you using your web browser. "

Hogy mi? :F Miért, Windowson vagy OS X-en talán nem tudnak ugyanúgy azonosítani?

"If you are an owner of an old computer or laptop (more than 3-5 years old with 1GB of RAM or less), you have to know that modern Linux distros are not that slim. They usually occupy up to staggering 1,2GB of RAM on boot - it sounds ridiculous but it's true. "

Kíváncsi lennék, melyik az, ami 1,2 GB-ot eszik alapjáraton. Szerintem még a full KDE se, nem hogy többes számban beszéljük modern disztrókról. Vannak modern disztrók, amik 70-120 MB-ot esznek, GUI-val (boot után). Nem attól lesz modern, hogy a felület csili-vili, az ablak pörög-forog, meg mindenféle animációkkal van teletömve.

"Let me clarify the previous point. In case you run lightweight desktops like XFCE or Mate and never run modern web browsers like Mozilla Firefox or Google Chrome, you can actually use Linux on a computer with as little as 512MB or even 384MB of RAM (swap file must be enabled in this case)."

Mondjuk ajánlhatna helyette olyasmit, mint a CB++, ami el fog menni 512 RAM-mal is, akár normális böngészővel is, simán, maximum nem lesz ezer lap nyitva. De megkockáztatom, hogy egy lájtosabb felhasználással még Xfce/MATE + Firefox is elmegy tűrhetően ennyi RAM-mal. A Dillo a mai weblapokkal nem használható, a Midorinak is van baja bőven, ezen kívül ma már minden normális böngésző FF vagy Chromium (Webkit/Blink) alapú. Szóval nem sok választási lehetőség van.

"Windows fonts starting from Windows Vista are unusable under Linux - you can install them but they will look horrible."

Vagy csak be kellene állítani a fontconfigot rendesen.

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#43787) mAtech


mAtech
aktív tag

Sziasztok!

Én is váltani fogok Linuxra. Valahogy a Win8-Win10 vonal már nem tetszik.
Egy ideje már ismerkedek linux-al. Melóban 2-3 évig használtam fő rendszernek 12.04 Lubuntu LTS-t egy 2008-as gépen. Ott nem volt vele semmi gondom. Persze nem volt speciális igényű program (lásd Adobe termékek, vagy AutoCAD), amit futtatni kellett. Napi használatra, irodai munkára elég volt.

A következő disztribúciókban gondolkodom (csak 64-bit) :
- LMDE2 Cinnamon (jó lenne ez is Xfce-vel alapban, de nincs. Ahhoz telepíteni kell.),
- Debian 8.2 Xfce,
- Xubuntu 14.04 LTS,

Amire felmenne: Dell XPS1330 noti [Core2Duo T5550 (1,83GHz), 2 GB RAM, Intel GMA X3100, Dell Wlan-Bluetooth-touchpad kütyük, 120GB Kingstone SSD].
Tanácstalan vagyok, hogy melyik lenne stabil, gondolok itt leginkább a meghajtók támogatottságára, hogy ne kelljen állandóan a terminált és a GúúúgLee-t :) bújni. Persze azt is meg tudom oldani, csak az a fránya idő...

Tesztelni nem volt érkezésem rajta idő hiányában.

Külföldi oldalakon hirtelen kereséssel a Dell-re a Mint-et és az Ubuntut ajánlották.

Amik kellenek az általános felhasználáson kívül (bár lehet valakinek az alábbiak beletartoznak az általános felhasználás körébe):
- ÁNYK,
- Teamviewer (családi gépek távoli szögeléséhez),
- Skype,
- Wine (esetlegesen ha kell valami Windows progit futtatni)
- VirtualBox

Köszi!
A.

[ Szerkesztve ]

Ha nem vigyázunk a természetre, ő se fog mi ránk...; De hát ugye aki akar az a betonba is beleköt...

(#43788) agy73p válasza spammer (#43786) üzenetére


agy73p
senior tag

De az első mondattal együtt kell olvasni: If you don't want to reinstall your OS every nine months or so, install any LTS (long term support) distro like Ubuntu LTS or CentOS. You should definitely avoid Fedora or Arch as they are quite unstable. Én azt gondoltam, hogy azért (és Arch is), mert However if you need to be on the bleeding edge in regard to updates, use Fedora. És ami bleeding edge, az nem nem quite stabil :) talán így gondolta.
...

They usually occupy up to staggering 1,2GB of RAM on boot - it sounds ridiculous but it's true. "
"Kíváncsi lennék, melyik az, ami 1,2 GB-ot eszik alapjáraton."
Azt gondoltam, de lehet, h rosszul, hogy boot alatt felugorhat a memóriahasználat.
...

"De megkockáztatom, hogy egy lájtosabb felhasználással még Xfce/MATE + Firefox is elmegy tűrhetően ennyi RAM-mal."
Sztem nem megy el (nincs rá bizonyítékom, lehet, h rosszul gondolom). Ha - tételezzük fel - az operációs rendszer 0 (nulla) ramot enne, akkor is halálra zabálja magát a Chrome és Firefox, nekem 6-800 Mega alatt meg sem áll a folyamatosan használt, 4-5 nyitott weblap. Talán ezért írja, hogy never run modern web browsers like Mozilla Firefox or Google Chrome, you can actually use Linux on a computer with as little as 512MB or even 384MB of RAM (swap file must be enabled in this case)."
Én meg nem lennék hajlandó swapot használni online böngészésnél, mert ha valamit, akkor ezt mindig is utáltam: visszatérés a nyitva hagyott böngészőhőz és várni, amíg a vinyó kerreg 3 percet, gép nem válaszol.... Az is igaz, hogy a kis böngészőkkel a lapok 90 %-a nem jeleníthető meg megfelelően.

Itt egy halom hiba........., az hogy miért kell erősen kompromisszumokat kötni a Linux használóknak.

Nézd el nekem, hogy csak az érdekesség kedvéért olvastam el, próbáltam értelmezni és osztottam meg, természetesen olyan mélységekben sosem fogom érteni és tudni, mint ti.

Viszont van egy csomó olyan dolog, amit örömmel olvastam:
- There is a myth that some distros are "faster" - in fact there are no faster or slower Linux distributions. They all contain the same ingredients - at most they differ by how fast they boot up and shut down...
- All Linux distros are extremely customizable. You can make Fedora look like Mint or vice versa - so it makes no sense to choose them by their looks. Besides, can't you download backgrounds and themes from the net? It's easy!
- Linux distros have its own fonts which don't look the same as your Windows fonts. Besides Linux renders fonts quite differently. Windows fonts starting from Windows Vista are unusable under Linux - you can install them but they will look horrible.
- I generally disable journalling on ext4 partitions - it allows your disks to last longer.

[ Szerkesztve ]

(#43789) lev258 válasza agy73p (#43788) üzenetére


lev258
veterán

Csak a linkelt oldalra reagálva. Az ott felsorolt dolgok többsége nemcsak a Linux, hanem más rendszerek világát is ugyanúgy érinti (akár Windows, akár OSX).
Bár több helyen is szokták idézni, ettől még nem nevezhető teljesen pártatlannak, bár több pontja részben vagy teljesen megfelel a valóságnak.
Számomra a Linux már 6 évvel ezelőtt is kész volt asztali felhasználásra.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#43790) kovi831


kovi831
aktív tag

Azért írtam azt, hogy 32 gigásra akarom telepíteni, mert nem hosszú távra terveztem(csak kibír 2 hetet míg eldöntöm, hogy megy a win7 helyére, dualba meg nem akarom megoldani, csak 120gb-os).De ezek szerint rosszul gondoltam, azt hittem olyan gyors lesz mint a live. USB 3 van nem gond.

Még egy kérdés:

Erre a gépre melyik linuxot telepítsem? (Intel Pentium T3400 2.1Ghz 2Gb-ram és régi AtI vga)
Win7 65 bit totál lassú rajta, persze a 32-eset kellett volna telepíteni.Ezen gépen csak az Xp futott el rendesen. Persze kipróbáltam rajta a Kubuntut, ezen is gyorsan betölt a live verzió, de a youtube videok már szaggatnak.

(#43791) lev258 válasza kovi831 (#43790) üzenetére


lev258
veterán

Régi ATI VGA-hoz Xubuntu, Lubuntu. Szaggató youtube lehet akkor is lesz, talán a Minitube-bal tehetsz egy próbát.
Ha pendrive-ra teszed, ext2-vel nem naplóz, jobban kíméli.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#43792) growler válasza kovi831 (#43790) üzenetére


growler
őstag

Azon kívül amiket lev258 ajánlott, kipróbálhatod ezt is.: [link]
(Kifejezetten XP-re optimalizált gépekre van tervezve, - jól előtelepített, - a beépített
"szoftvercenter"-böl 2-3 katt-al telepíthető pl. a Skype.) (32bit-est válaszd)

[ Szerkesztve ]

(#43793) spammer válasza agy73p (#43788) üzenetére


spammer
veterán

De épp ez az, hogy nem unstable, legalábbis nem annyira, mint amennyire túlmisztifikálják (amíg a stabil repót használjuk). Ennél egyébként cutting edge lenne a helyes kifejezés. A bleeding edge inkább a testingre vonatkozik, ott már lehet beszélni unstable-ről, de azt meg nem kell használni, ha nem a tesztelés a cél. Persze nyilván van kockázat a rolling miatt, de nem kell azt hinni, hogy mindennap összeomlik és javítgatni kell. :)

Ha egy rendszer mondjuk 700 MB-tal áll meg boot után, akkor bootoláskor sem eszik meg 1,2 GB-ot.

Nálam 200 MB körül indul egy teljesen belakott Firefox, mondjuk 300 körülire felmegy egy idő után (2 GB RAM-os gép, 64 bites rendszer). Ha választunk egy olyan rendszert, ami mondjuk 70-120 vagy netán 150 MB RAM-ot eszik alapból, akkor 1-2 lapos böngészésre még használható lesz. Nyilván nem lesz villám, de egy 512 RAM-os géptől senkinek nem is kell ilyet várnia. Azonban használható, és ez a lényeg. A Chromium (webkit/blink) alapú böngészők többet esznek, szóval gyenge gépre jobb is a Firefox.

A többire:

"- There is a myth that some distros are "faster" - in fact there are no faster or slower Linux distributions. They all contain the same ingredients - at most they differ by how fast they boot up and shut down..."

Ez sem igaz így ebben a formában. A disztrókat összeállítják (ezért disztribúciók), beleraknak különböző csomagokat/programokat/szolgáltatásokat, GUI-t stb. Ha olyan disztrót használsz, ami tele van tömve automatikusan induló szolgáltatásokkal (főleg, ha olyanokkal, amire nincs is szükséged), szebb gui-t használ stb., akkor összességében lassabb lehet, vagy lassabban futtathat bizonyos (erőforrásigényes) programokat. Persze hardvertől is függ, hogy megérzed-e a különbséget, egy átlagos vagy gyengébb gépen igen, egy erős gépen már nem valószínű. De ha mondjuk 2 GB RAM-mal nekiállsz játszani, akkor nem mindegy, hogy a rendszer alapból 200 MB-ot evett meg, vagy éppen 700-at, még akkor sem, ha a kernel igyekszik végezni a dolgát és a játék számára felszabadítani a memóriát.

Ami az állításból szerintem igaz, és amire a szerző utalni is akart valószínűleg, az az, hogy alapvetően, ha van elég szabad erőforrás, akkor mindegyik disztrón ugyanúgy (vagy legalábbis szignifikáns különbség nélkül) kell futnia az azonos programoknak, hiszen alapvetően azonos forrásból származnak. De! Nem árt hozzátenni, hogy csomagokat (programokat) szoktak patch-elni is, ami akár közvetve is okozhat (akár teljesítménybeli) különbséget. Működésbeli különbséget meg pláne.

"All Linux distros are extremely customizable. You can make Fedora look like Mint or vice versa - so it makes no sense to choose them by their looks. "

Ez igaz, de azért előfordulhatnak kivételek: pl. egy elemetary OS esetében alapjáraton elég fapados a testreszabhatóság, és még mélyebbre turkálva is csak limitált a lehetőséged. Persze össze lehet gányolni, csak az nem az igazi. :)

Értem, hogy alapvetően az egy segítő, jó szándékú cikk akart lenni, de a szerző kicsit jobban is körüljárhatta volna és jobban kifejthette volna a témákat.

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#43794) kovi831 válasza growler (#43792) üzenetére


kovi831
aktív tag

Egyelőre ezt halasztom, de mindenképpen megnézem majd.A jelenlegi problémám, hogy a 3570K-s procihoz nem tudom feltenni az igp-s intel drivert. Végülis pendrive nem kell, mert van egy véletlenül talált 500-as usb-s vinyó ami éppen üres :d Annyira ez sem lassú mire betölt.

Nem igazán tudom melyiket válasszam [link]

(szerk. hát nem találok skype?? disztrót nem találok)

[ Szerkesztve ]

(#43795) lev258 válasza kovi831 (#43794) üzenetére


lev258
veterán

Mert nem kell. Az Intel driverek részei a rendszernek.
Úgy látom, ebben a prociban HD4000-es van, nekem is ez van az i3-asomban.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#43796) kovi831


kovi831
aktív tag

Jó de a max felbontás csak 1024x, nem tudom belőni 1650x-re.

(#43797) lev258 válasza kovi831 (#43796) üzenetére


lev258
veterán

Melyik rendszer, melyik verzió? Monitor tudja?

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#43798) kovi831 válasza lev258 (#43797) üzenetére


kovi831
aktív tag

[link] Innen töltöttem le a 14.0.x.xxx LTS verziót, mert ez stabil elvileg.

Bár nem akarom szét offolni a topicot de HD audió hangkártyát sem tudom feltenni. Igaz szól, de kéne az Eq mert igy gázul szól.

[link] Ezzel is az probléma, hogy kitömörítés után nem tudom hogyan kell telepíteni. Sajnos nem ismerem a linux fájlrendszereket, pl melyik olyan mint a windowsnál az .exe/bat/cam...stb.

Egyébként azt soha nem értettem miért lehet választani az AC97 és a HD audio között az alaplap biosában/uefijében. Melyiket érdemes választani?

A monitor egy 1650x1050-es felbontású több éves Benq monitor. Érdekes apum laptopján simán ment 1270x780-ban is.

[ Szerkesztve ]

(#43799) lev258 válasza kovi831 (#43798) üzenetére


lev258
veterán

Azok is részei a rendszernek. Nem tudom, ez pontosan milyen gép, de lehet van több hangforrásod is (akár a HDMI kimenet is).
Van Equalizer, amit fel lehet tenni. Alapértelmezetten Linux rendszereken nincs szoftveres módosítás a hangon, az eredeti formájában szól (Windows-on általában már keresztül megy valamilyen szűrőn).
Van olyan, hogy egyes monitorokról nem tudja rendesen lekérdezni a támogatott felbontásokat. Ilyenkor manuálisan hozzá lehet adni a rendszerhez a szükséges felbontást.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#43800) kovi831 válasza lev258 (#43799) üzenetére


kovi831
aktív tag

i5 3570k, 8Gb ram, igp 4000, asus P8Z77-V pro lap

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.